Volgende week zal het hard tegen hard gaan Aannemers achten contractueel recht door staat geschonden CITROEN Amerikaanse kunstplaneet in een baan om de zon Citroën B.M.W. „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Borgward - Skoda Schorsing voor onbepaalde tijd J. J. van Kooten RAMBLER Werkwilligen willen een kort geding KORT GEDING BOUWCONFLICT R isicoclausule onrechtmatig geannuleerd" Britse radiotelescoop te Jodrell Bank bedient raket en zender met signalen HET CONFLICT IN DE BOUW Het woord is aan In de krant van heden: Vrij zacht Geert Hoogeveen „TER CLEE FF GARAGE VERBEEK éee MORRIS l(ieforeijoiiêihi! Vlieg naar Londen Retour Met hotel 4 dg. f129.- jr f 112.- 1 Van Loon's Automobielbedrijf Invullen belastingbiljetten A. J. Rotieveel's Automobielbedrijf Nieuw pauzeteken 74e JAARGANG No 208 ZATERDAG 12 MAART 1960 305e JAARGANG No 56 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem, Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soerjdaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon-.en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De landelijke stakingslciding in Utrecht verwacht, dat het in het bouwconflict nu hard tegen hard zal gaan. Nu de gehele Tweede Kamer zich achter het regerings beleid inzake deze kwestie heeft geschaard, is er, volgens de stakingsleiding, geen andere mogelijkheid voor de werkgevers dan de voorwaarden te aanvaarden die de regering aan de afsluiting van de collectieve arbeidsovereenkomst verbonden heeft. Gezien de beslistheid van de werkgeversorganisaties, verwachten de drie werk nemersorganisaties dat de strjjd van lange duur zal worden. De stakingsleiding heeft besloten, het stakingsfront naar twee kanten te versterken. Zo zal de volgende week het stakingsgebied worden uitgebreid met nog een aantal plaatsen en steden, waaronder Assen, Stadskanaal, Den Helder, een grote streek in het zuiden van het land, Helmond, Breda, Bergen op Zoom, Vcnlo en Apeldoorn. Daarnaast zal een aantal grote wegenbouwobjecten die tot nu toe met rust zijn gelaten in de aet'.e worden betrokken. Carmen Sylva: De liefde van een vrouw voor een man is vaak daarom zo onverwoestbaar en duurzaam, doordat ±ij zich haar leven lang blijft afvragen, waarom zij eigen lijk van hem houdt. Advertentie Vandaag behandelt, zoals bekend is, de president van de rechtbank in Den Iïaag het kort geding, dat zes aannemersorganisaties en de n.v. Dura's Aannemingsmaat schappij naar aanleiding van het bouwconflict hebben aangespannen tegen de slaat, het College van Rijksbcmiddelaars en de leden van dit College persoonlijk. In de dagvaarding wordt onder meer gesteld dat rijksbcmiddelaars een beslissing over een C.A.O. alleen afhankelijk mogen stellen van hun oordeel over de daarin op genomen lonen en arbeidsvoorwaarden, niet van overwegingen omtrent de gevolgen die deze lonen en arbeidsvoorwaarden zouden kunnen hebben voor de door werk gevers met derden gesloten contracten. Met name mogen zjj dat niet doen wanneer het gaat om de invloed op door de ondernemers met opdrachtgevers reeds overeen gekomen prijzen. Als het College goedkeuring ener C.A.O. afhankelijk stelt van toezeggingen of overeenkomsten met betrekking tot de prijzen, worden de in het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 aan de minister van Sociale Zaken en het College van Rijksbemiddelaars gegeven bevoegdheden met betrekking tot lonen en andere arbeidsvoorwaarden gebruikt om direct in te grijpen in de prijs vorming, de reeds gevormde prijzen en de bestaande contracten, tot welk ingrijpen uitsluitend andere overheidsorganen bevoegd zijn. 99 Verder worden in de dagvaarding be zwaren tegen de voorwaarde van Rijks- bemiddelaars gegrond op de wet op bet algemeen verbindend en onverbindend verklaren van 1937. Het ligt, aldus de dag vaarding, kennelijk in de bedoeling van het College een regeling te treffen krach tens welke een individuele aannemer toe stemming kan verkrijgen tot het toepassen van de gewijzigde lonen en andere arbeids- pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 4 F ilatelie 4 Puzzel 4 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Films 9 Agenda van Haarlem en IJmond 11 Medische verzorging 11 Kerkdiensten 11 Kerkelijk Leven 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Taal-laria 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Erbij 17 lot 21 Sport 21 Dit nummer beslaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht weer met verander lijke bewolking en weinig of geen regen. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. voorwaarden met betrekking tot reeds aan bestede objecten, welke regeling haar basis zou vinden in het BBA 1945. Een regeling als bedoeld in dat artikel kan echter alleen tot inhoud hebben be palingen in verband met lonen en andere arbeidsvoorwaarden, welke krachtens de Wet op het Algemeen Verbindend Verkla ren en Onverbindend Verklaren 1937 zou den kunnen worden verbindend verklaard, en die wet sluit bepalingen in de arbeids overeenkomst. waardoor de arbeiders be trokken worden bij de handhaving van prijsregelingen, van verbindendverklaring uit. Uit de feitelijke gang van zaken, aldus de dagvaarding, blijkt, dat thans door het stellen van de aangevochten eis (het niet doorberekenen van de loonsverhoging in de prijzen voor overlopende werken) de ar beiders betrokken zijn bij prijsregelingen, hetgeen in strijd is met de uitdrukkelijke bedoeling van de wetgevers van 1937 en 1945. Verder stelt de dagvaarding dat het Col lege van Rijksbemiddelaars niet bevoegd is de toepasselijkheid van een goedgekeur de CAO op een individuele arbeidsover eenkomst afhankelijk te stellen van het .,werk" ter uitvoering waaxwan de arbei- der het bedongen werk verricht, omdat op deze wijze de inhoud van een en dezelfde arbeidsovereenkomst bepaald zou worden door de ene of de andere CAO. Dit klemt te meer omdat de autoriteiten die bevoegd zijn prijsvoorschriften te geven, niet be voegd zijn tot het geven Van een prijs- voorschrift waarin een vei'schil gemaakt wordt tussen dezelfde diensten naar ge lang zij uiteindelijk ten laste van de een of van de ander komen. Het College van Rijksbemiddelaars is volgens de dagvaarding niet bevoegd, de goedkeuring van de CAO of een toestem ming to toepassing van die CAO op be paalde werken afhankelijk te stellen van de annulering van een beding in een over eenkomst, door een werkgever reeds in het verleden met een derde aangegaan. Generlei bepaling met wetskracht verleent gedaagden een dergelijke bevoegdheid Rijksbemiddelaars kunnen haar ook niet ontlenen aan de algemene aanwijzing be treffende de gedifferentieerde loonvor ming, omdat het toepassen van de risico- clausule in reeds gesloten aannemerscon- tracten niet is een „dooi'bei'ekening in de prijzen" van de kosten ener loonsverho ging, doch een nadere bepaling van de prijs, waarvoor indertijd de aannemer op zich nam het werk uit te voeren. Evenmin konden zij haar ontlenen aan een eventuele aanwijzing ad hoc van de staat, omdat de minister van Sociale Zaken slechts bevoegd is tot het geven van alge mene aanwijzingen aan het College, welke algemene aanwijzingen in elk geval bin nen het kader van het B.B.A. en van de ax-beidsvexTioudingen moeten blijven. Het onrechtmatig karakter van de eis tot gedeeltelijke annuleren van de zoge naamde risico-clausule in de reeds geslo ten aannemingscontracten springt volgens de dagvaarding te méér in het oog, nu enerzijds de ovex-hexd zelf de opdrachtgeef ster of als financier van opdrachtgevers de voornaamste belanghebbende is bij het annuleren van de overeengekomen ver rekeningsclausules, en anderzijds de aan nemers de facto gedwongen zouden zijn tot deze annulering, omdat zij anders geen ar- beidex-s bereid zouden vinden onder de oude loon- en arbeidsvoorwaarden te ar beiden ten behoeve van de op 1 maart reeds aanbestede werken. Hetgeen de overheid in deze tracht te bereiken is volgens de dagvaarding, dat het College van Rijksbemiddelaars, daartoe bewogen door de staat, poogt, door flagrant misbruik van de hem in het wetsbesluit B.B.A. toegekende bijzondere bevoegd heden, de aannemers te dwingen afstand te doen van de hun in volkomen recht matig gesloten contracten toegekende rech ten. Een zodanige uitoefening van dwang van de zijde van de overheid is volkomen in strijd met hetgeen een overheid in een rechtsstaat betaamt, aldus de dagvaarding verder, en door het stellen van deze on rechtmatige voorwaarde is niet tijdig een C.A.O. met de overeengekomen en toelaat baar geworden loonsverhogingen tot stand gekomen, zodat de werknemers tot staking zijn overgegaan. Tegen de staat, het College van Rijksbe- middelaai-s en de rijksbemiddelaars in per soon wordt: geëist, dat zij de voorwaarde van niet-doorbcrekening voor de ondex-- handen zijnde werken laten vallen, tegen de staat wordt voorts subsidiair geëist dat hij het College opdracht geeft de C.A.O. zonder genoemde voorwaarde goed te keu ren en meer subsidiair dat hij de invoering der C.A.O. zonder die voorwaarde niet ver hindert. Tegen de staat en tegen het Col lege wordt oplegging van een dwangsom van een miljoen gulden per dag geëist. Overzicht van de negende Hiswa-wa- tersporttentoonstelling in het RAI- gebouw te Amsterdam, die vrijdag is geopend. De president van de Haagse rechtbank jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft een laatste poging aangewend om partijen in het kor te geding rond het bouwconflict tot elkaar te brengen. Hij stelde aan de landsadvo caat, jhr. mr. G. van der Does, de vraag, op grond van artikel 19 van de wet op de Rechterlijke Organisatie, of hij nog zou kunnen beproeven een schikking te ver krijgen. De president zeide dat deze procedure een eigenaardig juridisch geschil is tussen de werkgevers en de overheid en dat daar bij de werknemers besloten hebben tot staking, hetgeen tot een nationale calami teit kan leiden. Daarom wilde de president cliënten beiderzijds verzoeken nogmaals te beproeven tot een schikking te komen. Hij zei daarbij, over de kwestie nog geen oordeel te hebben en dat partijen geen van beide op dit moment zekerheid hebben het geding te winnen. Het is echter zijn inziens wenselijk dat tot een compromis wordt gekomen. Mr. Van der Does antwoordde hierop, dat mogelijkheid tot schikking van de zijde van zijn cliënten berust op de beginselen van het regeringsbeleid. Hij wilde dit ech ter wel bespreken. Naar mening van mr. Zonderland zijn zijn cliënten zeker tot een schikking bereid, zoals steeds is gezegd. De president schorste daarna de zitting voor onbepaalde tijd. Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Tevens zullen morgen instructies uit gaan naar de nog werkende leden van de drie vakorganisaties. Hun wordt de mo gelijkheid gegeven, gelden te storten in een steunfonds dat ter completering zal dienen van de reglementair vastgestelde uitkering uit de stakingskassen der bon den. De stakingsleiding verwacht dat daar door de uitkeringen aan de stakende bouwvakkers de volgende week aanzien lijk hoger zullen zijn. Blijkens een mededeling die het ANP heeft ontvangen van de Plaagse advo caat en procureur, mr. dr. K. W. P. Klaassen, onderzoekt deze momenteel welke mogelijkheden het aanspannen van een kort geding tegen de staat der Nederlanden en de drie grote vakcen trales, N.V.V., K.A.B. en C.N.V. biedt, voor ongeorganiseerde werkwillige bouwvakarbeiders. Volgens deze advo caat, is hij benaderd door een aantal in Den Haag wonende ongeorganiseerde werkwilligen, die van mening zijn, dat inbreuk wordt gemaakt op hun vrijheid en dat zij onrechtmatig worden be nadeeld, door het feit, dat posters hen beletten aan het werk te gaan. Mocht het kort geding doorgang vinden, dan heeft de advocaat het voornemen, in kort geding maatregelen te vragen, die voorkomen, dat de werkwillige arbei ders schade ondervinden. Rede van secretaris N.V.V- De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., heeft gisteravond een radiorede gehouden naar aanleiding van de behandeling door de Tweede Kamer van de interpellatie-Van Mastrigt over de bouwstaking. (Vervolg op pagina 5) WASHINGTON (UPI) Amerikaanse geleerden hebben vrijdag te Cape Canave ral in Florida met succes een kunstma tige planeet „Pionier V" gelanceerd, die tussen Venus en aarde een baan om de zon zal beschrijven. De capsule weegt 98,4 pond en bevat ongeveer vijftig pond in strumenten voor waarnemingen op het gebied van micrometeorieten, straling, magnetische velden en temperatuur. De doorsnede van de capsule is ongeveer zestig centimeter. Volgens dr. Silverstein, een der directeu ren van de N.A.S.A. (Nationaal Bureau voor Aei'onautica en Ruimtevaart) be schrijft de nieuwe Pfbnier thans een baan om de zon. Het „jaar" van de planeet duurt 311 dagen. Óp een gegeven punt na dert de baan de zon tot op 74.700.000 km. Wanneer Pionier V op korter afstand dan tachtig miljoen km. van de aarde is ver wijderd kunnen radiosignalen worden ont vangen. Een 150 watt zender in de capsu le zal elk uur vier minuten zenden als een afstand van meer dan anderhalf miljoen kilometer van de aarde bereikt is. De baan om de zon van Pionier V is 506 miljoen mijl, vergeleken met een baan van Venus van 422 miljoen mijl. Het Ve- nusjaar duurt 225 dagen. De snelheid van de kunstplaneet is 71.500 mijl per uur, ver geleken met 66.000 mijl per uur van de aarde en 87.000 mijl per uur van Vens. De kans dat Pionier V in botsing komt met Venus is bijzonder gering: niet in een miljoen jax-en. Pas over hondei'dduizend jaar zal de kunstplaneet op aarde storten. De komende tien jaar zal de kunstplaneet de aarde tot op enkele hondei-dduizenden mijlen nadex-en. De grootste afstand van het aardoppervlak is 186 miljoen mijl. Verrassing De Pionier V werd gelanceerd met be hulp van een drietraps Thor-Able raket. Bij het in de ruimte zenden van Pionier V heeft ook Engeland ruimtehistoi'ie ge maakt, zo meldt onze correspondent uit Londen. Het was namelijk de eerste maal dat de reusachtige radiotelescoop van Jod rell Bank in het graafschap Cheshire „op drachten" langs de weg van radiosignalen aan eën afgevuurde raket heeft gegeven. Hiexxloor werd de kunstmaan losgemaakt van de raket, nadat deze de derde trap. waarbij vaste brandstof werd gebruikt, had bereikt. De directeur van Jodrell Bank professor Lovell drukte op een knop toen de raket boven de Engelse horizon ver scheen. Op duizend kilometers afstand in de ruimte werd het signaal opgevangen in de kunstmaan. Door de elektrische stroom werd een zckei'ing doorgesmolten waardoor een veer vrijkwam, welke het Evenals destijds bij de Explorer IV werd ook bij de gisteren gelanceerde Pionier V het schoepensysteem toege past. Bij het in de baan komen van de kunstplaneet klapten vier schoepen uit, overdekt door duizenden zonnecellen, welke de batterijen van energie voor zien. bolvormige vliegende labox'atorium weg- stootte van de raket, die tot dat ogenblik als voertuig daarvoor had gediend. Later gaf Jodrell Bank het tweede signaal waar door de kleine radiozender (vijf watt) van de kunstplaneet ging werken. Jodrell Bank heeft de zender gisteren telkens voor een kwartier per uur in werking gesteld. Jodrell Bank vex'wacht vanmiddag weer radiocontact te kunnen maken met de pio nier V via de zender voor betrekkelijk korte afstanden. Het was de moeilijkste taak welke ooit door Jodx-ell Bank is verricht. Na drie weken, wanneer de kunstmaan meer dan zes miljoen kilometer zal hebben afgelegd zal Jodrell Bank de enige radiotelescoop ter wereld zijn welke in staat is de signa len ervan op te vangen. Met de registra tie zal maanden, misschien zelfs jaren, gemoeid zijn. Professor Lovell hoopt de belangrijkste gegevens van Pionier V vast te leggen elke keer wanneer de kunst maan binnen een afstand van tachtig mil joen kilometer van de aarde komt. De bat terijen van de satelliet ontvangen genoeg enei'gie van de zon om de beide radiozen ders te voeden. Plet Britse radio-onder- zoekstation te Slough heeft eveneens sig nalen opgevangen met behulp van een kleine radiokom, welke een doorsnede van slechts vijf meter heeft. De elektrische energie voor de zenders wordt verkregen door vier „schoepenra deren" aan de buitenkant van de instru mentencapsule, die zonlicht omzetten in stroom. De kosten van de zonnesatelliet worden geschat op twaalf tot veertien mil joen dollar. Advertentie VOOR 'BETER SC Hl l D ER WER K Kleverlaan 52 - Tel. 60985 - Haarlem Advertentie Blocmcndaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL. 273596 NOORSE TRUIEN - SOKKEN Advertentie vanaf 4185.- Vraagt demonstratie. Ook voor prima service Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 In onze Showroom geven wij u gaarne alle gewenste inlichtingen Advertentie Voordelig en komfortabel Vele extra vluchten rond de paasdagen (A'dam/R'i BENELUX TRAVEL SERVICE Reguliersgracht 45, A'dam-C., TeL 33301 s-l» nvuuvi lau&i ■a vluchten paasdagen t'dam-C.—Londen-C.) Advertentie Korte Kleverlaan 30- 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 Advertentie ACC.KANTOOR L. G. BODE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z„ Tel. 34108 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal Tel.57.500-57.501 Advertentie Verhoor van nleowe aoto'» «onder chauffeur, o.a.: Opel Rekord. KapltSn en CaravaD Ford Taunus 17 M eri Consul Renault Dauphlne Volkswagen en 0 pers. V.W bu». Alle wagens rijn all-rlsks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Met ingang van morgen gaan de om roepverenigingen een nieuw pauzeteken in gebruik nemen. Het signaal, gebaseerd op de eerste ma ten van het Wilhelmus, is voor elektroni sche weergave bewerkt door Henk Badings. De radionieuwsdienst heeft het inmiddels in nieuwsuitzendingen laten horen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1