ZONWERING Nieuwe kans voor gerepatrieerden uit Indonesië in de V.S. Tamelijk zachte zondag 2 Regering vraagt SER-advies over werktijdverkorting Schuldigen aan schrootfraude bleven tot nu toe ongedeerd H.A. hoopt onderzoek inzake schrootfraude te versnellen Dr. ir. S. Smeding dringt aan op afsluiting van Lauwerszee Europese parlementariërs gaven hun mening in T.V.-uitzending J \uxa Vex a Fa. J. P. Senft Zoon Messengevecht in woonwagenkamp SLOT DEFECT? Verzending van zeepost Ondeugdelijke buizen op de Karei Doorman? Geen antwoord op aantal vragen van Europese parlementsleden Amerika zeer voldaan over eerste contingent speciale emigranten Arbeid voor minderjarigen Verlovingsringen Automatisch telefoneren met het buitenland Gouverneur Speekenbrink met verlof naar Nederland „DE SLEUTELSPECALIST" Kort nieuws si ZATERDAG 12 MAART 1960 'Advertentie VOOR MODERN! MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 Advertentie BESTEL VROEGTIJDIG UW MARKIEZEN - ZONSCHERMEN luminlum Jalocsieën Wij kunnen er NU de grootste zorg aan besteden Vraag vrijblijvend prijsopgave bij- de oudste zaak van Haarlem en omstreken Nassaulaan 76 - Haarlem - Tel. 10743 Opgericht in 1878 Vijf leden van het Europese parlement spraken gisteravond in een tv-uitzending over feiten en achtergronden van de schrootkwestie. Journalisten gaven in de zelfde uitzending informaties over schroot en schroothandel. Schroot, oud ijzer, is een onmisbare grondstof voor de staalfabri- kage. Voor de vervaardiging van een ton staal is een halve ton schroot nodig. Voor schroot, dat uit niet KSG-landen komt, werd via een vereveningskas subsidie ge geven. Hetzelfde gold voor scheepsschroot. Gebleken is nu, dat door allerlei manipu laties bedragen, die tot in de miljoenen lopen, ten onrechte uit de vereveningskas zijn verkregen. De heer mr. W. F. Lichtenauer, Europees parlementslid en lid van de Eerste Kamer voor de CHU. zei. er in eigen kring steeds op te hebben aangedrongen, dat deze zaak tot de bodem toe zou worden onderzocht. Hij hoopte, dat alle autoriteiten, zowel van het regeringsapparaat als van de justitie, en dan in de eerste plaats in ons eigen land, aan de Hoge Autoriteit bij dit onder zoek alle medewerking zullen geven. Van de heer P. A. Blaisse, Europees parlementslid en lid van de Tweede Ka mer voor de KVP, werd een vérklaring voorgelezen, waarin hij zei dat het vast staat, dat frauduleuze handelingen zijn ge pleegd met schroot. De schroothandel is altijd een nogal obscure aangelegenheid ge weest. Het onderzoek dient door het open baar ministerie van de afzonderlijke lan den van de Gemeenschap te worden ver richt. Dit is nu in volle gang. Meer dan 150.000 documenten moeten daarbij wor den onderzocht om de herkomst van het schroot te kunnen nagaan en te contro leren. Nu de zaak justitieel in behandeling is, moeten de resultaten daarvan worden afgewacht. Het is te hopen, dat daar, waar strafbare feiten zijn gepleegd, ook straffen worden opgelegd. De heer mr. J. de Wilde, Europees parle mentend en lid van de Eerste Kamer voor de VVD, zette uiteen, dat Europa bezig is. naar een groter geheel te groeien. Bij de KSG is de gedachte van de supra-hatio- naliteit het sterkst doorgevoerd. Afbraak van de autoriteit van die Gemeenschap en onder haar verantwoordelijkheid valt de schrootaffaire is daarom een hoogst ernstige zaak. Een verheugende kant aan deze affaire achtte de heer De Wilde het initiatief van de heer Worms en de spon tane reacties van de Europese parlements leden. Van die kant gezien is de schroot- affaire een winstpunt voor de democra tische orde. Jhr. mr. Van der Goes van Naters, Euro pees parlementslid en lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., zei, dat de ver enigde staten van Europa nog maar in een voorvorm verkeren en daarom nog zwak zijn. Als er nu in een instelling als de Kolen- en Staalgemeenschap ernstige ge vallen van corruptie voorkomen, kan dat dodelijk zijn. Daarom is een volledig onder zoek en openbaarheid nodig. Het gezag van Advertentie Laat Uiu fiets steeds paraat staan! Op 5 februari was er in het woonwagen kamp te Vianen een ruzie ontstaan tussen de twintigjarige koopman J. R. G. en de zeventienjarige koopman H. J. G. aan de ene kant en de 23-jarige arbeider A. V. aan de andere zijde. J. R. G. ging op een bepaald moment zover, dat hij een mes trok en V. daarmee verwondingen in schouder, bovenarm en hals toebracht. De officier bij de rechtbank te Dor drecht, waarvoor de gebroeders G. thans terecht moesten staan, eiste daarvoor twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. Tegen A. J. G., die zijn broer had geholpen, vor derde hij een maand tuchtschool. De ruzie was ontstaan doordat, althans volgens de verklaringen van V., de mes sentrekker een voor V. bestemde brief had opengemaakt. V. woonde al geruime tijd in de woonwagen van de moeder van de jongens, met wie hij wilde trouwen. J. R. G. verklaarde daarentegen, dat hij door V. was beetgepakt en was bedreigd en dat hij alleen om zich uit de harde handen van zijn toekomstige stiefvader te bevrijden, naar zijn més had gegrepen. Of hij de brief van V. had opengemaakt of niet, vond hij zelf niet zo erg belangrijk, omdat hij, zoals hij de rechtbank vertelde, toch niet kon lezen. De jongste verdachte zei, dat hij net zo min als zijn broer V. naar het leven had willen staan, maar dat hij slechte had wil len helpen om zijn broer uit de handen van V. te bevrijden. Het slachtoffer zelf ten slotte gaf toe, dat hij heel wat cognacjes had gebruikt eer hij met de „opvoeding" van J. R. G. begonnen was. De officier, die er zijn verbazing over uitsprak, dat V., wiens vader boekhouder is, in een woonwagenkamp terecht is ge komen, meende dat tegen J. R. G. het pri mair tenlaste gelegde: poging tot dood slag, bewezen was. De kans dat V. zou overlijden aan zijn wonden was namelijk bijzonder groot geweest. Rekening hou dend met het feit, dat V. het woeste ge vecht waarschijnlijk zelf had uitgelokt, eiste de officier de genoemde straf. De rechtbank zal vrijdag 25 maart uitspraak doen. deze instellingen moet worden versterkt en de schuldigen moeten worden gestraft. De advocaat-generaal in Den Haag, zo ging mr Van der Goes van Naters verder, heeft openlijk gezegd, dat de voornaamste dader in Duitsland zit, dat is de combi natie „Krupp-Stahlwerke Oberhausen". Voor zover wij weten is er nog geen ver volging ingezet. „Als in een groot land als Duitsland een dergelijke combinatie zo machtig is, dat ze bijna onaantastbaar is, laten wij dan oppassen met deze heren naar Nederland te brengen, want wij zijn maar een klein land. Openbaarheid is in zaken als deze van belang. Wanneer er een parlement is, dat dergelijke zaken behan delt. kan dit de democratie alleen maar versterken, besloot hij. De heer G. M. Nederhorst, Europees parlementslid en lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A.. merkte op. dat wij staan voor de doorvoering van de Europese Ge meenschap. Daarin zullen we weieens meer met dit soort van kassen te maken krijgen, bijvoorbeeld in de landbouw. Het is daar om van de grootste betekenis, dat grondig wordt uitgezocht, hoe er hier geknoeid is, opdat wij gewapend zijn voor de toekomst. De zaak is nu voor de helft onderzocht en reeds is bekend, dat er voor acht miljoen gefraudeerd is. Het eindbedrag zal ver moedelijk in de buurt van twintig miljoen liggen. Deze schrootfraude heeft een diepe ach tergrond. We hebben er veel uit geleerd, over wat economische machtsconcentraties zijn. Zelfstandige fabrieken durven niet optreden, omdat ze bang zijn, klandizie te verliezen. Interpelleert men hierover re gering en autoriteiten, dan gaat het onder zoek moeizaam en moeilijk. Het is voor de democratie van de grootste betekenis, dat deze concentraties onder deugdelijke en effectieve controle worden gezet. Deze les moet juist op het ogenblik worden getrok ken, omdat het verschijnsel van de econo mische concentratie in de Europese markt in het middelpunt van de belangstelling staat, aldus de heer Nederhorst. De PTT zal in de loop van mei met de automatisering van het telefoonverkeer met België en West-Duitsland beginnen, voorlopig echter van alleen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag uit. Nederland is van Dusseldorf uit reeds sinds december vorig jaar automatisch bereikbaar. In Duitsland is men bezig deze automa tische verbindingen uit te breiden tot het gehele district Dusseldorf. Op 26 maart zal de gouverneur der Ne derlandse Antillen, drs. A. B. Speeken brink met een verlof van drie maanden naar Nederland vertrekken. Eveneens met het passagiersschip „Santa Maria" vertrekt de president van het hof van justitie, mr. L. A. L. Weeber, die zich definitief in Nederland zal vestigen. Advertentie Lance Vecrstraat 10 - Haarlem - Tel. 11493 De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de Sociaal-Eco nomische Raad advies gevraagd over de uitvoering van de Arbeidswet 1919 naar aanleiding van de werktijdverkorting in het bijzonder voor jeugdigen en in verband met overwerk. De staatssecretaris herinnert in zijn verzoek om advies aan de door de S.E.R. in zijn advies over de arbeidstijdverkor ting genoemde mogelijkheid van een werk tijdregeling met een dagmaximum van negen uur. De staatssecretaris merkt op dat een dergelijke werktijdregeling in één bepaalde bedrijfstak reeds is ingevoerd en dat te verwachten is dat ook in andere be drijfssectoren een werktijdverkorting per week tevens met zich zal brengen een werktijdverlenging per dag. Bij de realisering van werktijdverkor ting, zoals deze thans aan de orde is op be drijfstakniveau binnen het kader van col lectieve arbeidsovereenkomsten, doet zich, naar de staatssecretaris verder me dedeelt, de vraag voor, of een werktijd verlenging tot normaal 9 uur per dag waarvoor een vergunning ingevolge de Arbeidswet 1919 nodig is voor jeugdige personen aanvaardbaar is. Tegen een ver lenging van de dagelijkse arbeidstijd voor jeugdigen pleit, naar de staatssecretaris mededeelt, de steeds meer ingang vinden-r de gedachte, dat het noodzakelijk is reke ning te houden met de bijzondere eisen van ontwikkeling en ontplooiing die de leeftijd aan hen stelt. Verbod van jeugdarbeid? De staatssecretaris herinnert er verder aan, dat in het advies dat de S.E.R. heeft uitgebracht over de bedrijfsarbeid van 15-jarige meisjes en 14- en 15-jarige jon gens, voor deze categorieën jeugdigen, mede met het oog op de bezwaren van het door hen verrichten van beroepsar beid, wordt aanbevolen te zijner tijd in de Arbeidswet op te nemen een verbod tot het verrichten van arbeid voor 14- en 15-jari- gen, verbonden met een verlenging van de leerplicht. Intussen zou, aldus dit advies van de S.E.R. verder o.m., een brug kun nen worden geslagen naar het arbeidsver- bod annex verlenging van de leerplicht door een eventueel geleidelijke invoering van het verplicht partieel onderwijs voor 14- en 15-jarigen. Deze verplichting zou een aanpassing van de wettelijk geoor loofde werktijden van de jeugdigen moe ten hebben. Hoewel de bezwaren van een lange werk dag ten aanzien van de 14- en 15-jarigen uiteraard zwaarder wegen dan met be trekking tot de 16- en 17-jarigen het geval is, zou toch ook ten opzichte van laatstge- genoemde leeftijdsgroep de vraag dienen te worden beantwoord, aldus de staats secretaris, of een normaal dagelijkse ar beidstijd van negen uur voor volwassenen tevens voor deze jeugdige arbeiders moet worden aangehouden. Zou de conclusie luiden dat een arbeidstijd van negen uur per dag voor 14- en 15-jarigen of voor de 'gehele groep jeugdige personen te lang is, dancmoef .nog_.de -vraag begptwoprd. wor- dèn of déze conclusie al dan niet mede geldt indien, gedurende de ..werktijd een dag vakonderwijs of algemeen vormend Onderwijs wordt genoten. Een tweede vraagstuk dat zich naar de mening van de staatssecretaris bij de in voering van werktijdverkorting voordoet, Advertentie ZWARE VERKOUDHEID EN BRONCHITIS worden afdoende bestreden met de vermaar de.bacillcndodende Potter's Catarrh Pastilles. Eén pastille geeft onmiddellijk verlichting! heeft betrekking op overwerk. Hier doet zich met name de vraag voor of thans gel dende normen ten aanzien van het ver lenen van vergunningen voor overwerk op grond van de Arbeidswet 1919 bij toepas sing van een verkorte werkweek moeten blijven gehandhaafd dan wel dienen te worden verruimd. Deze vraag loopt uit op een andere vraag namelijk of bij invoering van werktijd verkorting binnen het raam van een vijf daagse werkweek voor het verrichten van overwerk de zaterdag moet worden inge schakeld, zulks ten einde te lange werk tijden op de andere werkdagen te voorko men. De staatssecretaris tekent hierbij aan dat de Arbeidswet 191.9 als maximum werktijdsgrens kent voor mannen elf urn en voor vrouwen en jeugdige personen tien uur per dag. Een vergunning tot het doen verrichten van arbeid gedurende elf uur per dag wordt door de arbeidsinspec tie zelden, en dan nog slechts voor korte duur, verleend. Over langere termijn, waarbij te denken valt aan een periode van enkele maanden, staat de arbeidinspectie voor mannen in de regel niet meer toe dan een arbeidsduur van tien uur per dag en 53 a 55 uur per week. Een nieuwe afsluiting voor de Lauwers- zee is de enige aanvaardbare oplossing. Dit zei vrijdag dr. ir. S. Smeding, voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, bij de opening van het congres van deze vereniging dat in Utrecht is gehouden. Dr. Smeding herinnerde eraan, dat de regering enkele maanden respijt heeft ge kregen voor het opstellen van een ur gentieprogramma voor de vele werken op waterbouwkundig gebied, die door haar in de komende jaren zullen moeten wor den gefinancierd. Ten aanzien van de Lauwerszee heeft de regering gezien de primair te stellen eis van veiligheid, de keuze uit het aan leggen van een nieuwe, dertien kilome ter lange afsluitdijk en het verhogen van de oude dijk, die een lengte heeft van 32 kilometer. Dr. Smeding meent, dat de eei-ste en duurste oplossing tal van voor delen heeft boven de tweede. Hij vestig de in dit verband de aandacht op de mo gelijkheden van landaanwinning en bete re afwatering van het achterliggende ge bied, de totstandkoming van een zoetwa- termeer, de betere verkeersverbindingen en de nieuwe recreatiemogelijkheden. Hij meent tevens, dat de Lauwerszee van grote waarde zou kunnen zijn als pröè'f- polder voor de Wadden, waarvan, naar zijn oordeel, grote gedeelten voor droog legging in aanmerking komen. Het zou jammer zijn,als "dé regering déze kans voorbij liet gaan en zou besluiten, miljoe nen te besteden aan half werk, aldus dr. Smeding. Met betrekking tot de inpolde- ringswerken in de Zuiderzee merkte di\ Smeding op, dat men bij het inrichten van de polders met steeds meer belan gen rekening moet houden: het gaat niet meer alleen om'de nieuwe mogelijkhe den voor het agrarisch deel van de be volking, maar ook om het scheppen van recreatiegelegenheid, nieuwe verkeerswe gen, nieuwe bevolkingscentra, industrie spreiding en dergelijke. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. ..Zaanland" 17 maart: Austra lië: m.s. ..Willem Ruys" 13 maart. m.s. ..Mystic" 15 maart en s.s. ..Helenus" 17 maart; Brazilië: m.s. „Femland" 13 maarten s.s. „Brasil Star" 17 maart; Canada-: s.s. ..American Gunner" 13 maart en s.s. ..Maasdam" 17 maart; Chili: via New York 17 maart; Ned. Antillen: m.s. Doris" 14 maart en s.s „Boskoop" 15 maart; Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" 13 maart en m.s. „Merwe- lloyd" 17 maart; Nieuw Zeeland: m.s. „Willem Ruys" 13 maart en s.s. „Athenic" 17 maart Suri name: m.s. „Attis" 16 maart: Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 13 maart en m.s. ..Cheshire" 15 maart; Brits Oost-Afrika: s.s. „Africa" 17 maart. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „Bloemendael" in Kaapstad. De „Bloemendael", het vroegere Nederlandse fabrieksschip voor de walvisvaart dat als eerste de naam „Willem Barendsz" heeft gekregen, is gisteren de haven van Kaap stad binnengelopen met een volle lading walvistraan. De kapitein van het schip, dat tegenwoordig als tankschip dient voor de Nederlandse walvisvangstexpeditie met de huidige Willem Barendsz in het Zuid poolgebied, zei dat het tot dusverre geen goed vangstseizoen was geweest. Volgens hem wint ook op landbouwkun dig terrein de overtuiging veld, dat de IJsselmeerpolders dienstbaar gemaakt moeten worden aan de structuurverbete ring van de landbouw. Het congres van de Vereniging van Landaanwinning was ditmaal gewijd aan de Deltameren. Ir. P. Santema, hoofd van de afdeling Waterhuishouding van de Deltadienst van het ministerie van Verkeer en Water staat, hield een inleiding over het onder werp „De waterhuishouding in het Delta gebied". Ir. Santema acht een .effectieve bestrij ding van de zout waterpenetratie op de Rotterdamse Waterweg mogelijk, wan neer de Oude Maas aan de beneden- mond wordt afgesloten. Ondanks een der gelijke maatregel zou echter een voldoen de laag zoutgehalte van het van de Rot terdamse Waterweg te betrekken water bij de laagste bovenrijnafvoeren niet al tijd gegarandeerd kunnen worden, onder meer als gevolg van het vrij hoog oplo pen van het zoutgehalte van het Rijnwa ter zelf. Ir. Santema zei, dat de Deltawerken grote invloed zullen uitoefenen op de wa terbeweging en de waterstanden in het achterliggende gebied. Aangezien het Zeeuwse meer voor zijn voeding met wa ter zal zijn aangewezen^ zal.er -een ster-, ke binding bestaan- -tussen- het Zeeuwse meer en het noordelijk Deltagebied. Ir.. W. C. Visser behandelde vervolgens „eni- ge waterbeheersingsproblemen in verband met de Deltawerken". De landaanwin- ningsaspeeten in het Deltagebied werden besproken door dr. ir. B. Verhoeven, we tenschappelijk hoofdambtenaar bij de. Noordoostpolderwerken. Hij noemde de. landwinst in het Deltagebied klein verge leken met de mogelijkheden die de Zui derzeewerken bieden, maar niettemin niet te verwaarlozen. Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Wierda heeft aan de minister van Defensie ge vraagd of het juist is, dat aan boord van de „Karei Doorman" een gedeelte van het buizenstelsel der waterleiding na twee jaar gebruik moet worden vernieuwd en in hoeverre dit dan aan eventuele ondeugde lijkheid der gebruikte materialen heeft gelegen? De heer Wierda vraagt verder, of in derdaad ander buizenmateriaal is gebruikt dan door de leiding ener scheepswerf was aangeraden en waarom? Hij vraagt ten slotte op welk bedrag de kosten der ver nieuwing worden begroot. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. zal proberen het onderzoek naar de schroot fraude te versnellen. Zij hoopt dat voor het einde van dit jaar de controle by het vereveningsfonds voor schroot in Brussel en de regionale sclirootbureaus kan worden voltooid. De resultaten die beschikbaar komen, zullen direct, net als met de tot op heden verkregen resultaten is geschied, aan de nationale overheidsinstanties worden toegezonden. De Hoge Autoriteit heeft echter weinig invloed op de actie die deze nationale diensten ondernemen, zodat de bovengenoemde streefdatum voor beëindi ging van het onderzoek alleen betrekking heeft op-de controlewerkzaamheden die op. het terrein liggen waarop de Hoge Autoriteit zelf bevoegd is. Dit heeft de Hoge Autoriteit van- de E.G.K.S. vrijdag geantwoord op een reeks vragen die de Nederlandse parlementsle den jhr. mr. M. van der Goes van Naters en G. M. Nederhorst de vorige maand hebben gesteld naar aanleiding van een verslag dat de Hoge Autoriteit, vorig jaar december, over het onderzoek naar de schrootfraude heeft uitgebracht. De Nederlandse schroothandelaar Worms die goed twee jaar geleden de zwendel met schroot in de E.G.K.S.-landen aan het licht bracht, is direct en doorlopend in de gelegenheid geweest om alle gegevens die hij over eventuele fraude bezat, beschik baar te stellen voor het onderzoek, aldus de Hoge-Autoriteit. Doch omdat hij degene was die van bepaalde frauduleuse han delingen aangifte had gedaan, kon hij vol gens het gangbare gebruik niet aan het onderzoek zelf deelnemen en werd dit in handen gegeven van een internationaal goed bekendstaande accountantefirma. Geen antwoord Op een aantal vragen van de heren Van der Goes en Nederhorst meent de Hoge Autoriteit geen antwoord te kunnen ge ven, omdat bij elk onderzoek naar fraude een zekere mate van discretie in acht moet worden genomen en beantwoording het onderzoek in gevaar zou kunnen bren gen. Aangezien echter de Hoge Autoriteit de parlementaire controle op haar beleid zoveel mogelijk wenst te vergemakkelij ken, heeft zij de vorige maand in de com missie voor de interne markt van het Europese Parlement vertrouwelijke mede delingen gedaan. De Hoge Autoriteit hoopt dat de heren Van der Goes en Nederhorst hiervoor begrip zullen hebben. In deze niet beantwoorde vragen werd onder meer geïnformeerd in hoeveel gevallen en in welke landen de nationale overheidsinstan ties belangrijke fraude hadden ontdekt en of er in.al deze gevallen strafacties wa ren aangevangen. Ook werd gevraagd naar namen van schroothandelaren die zich aan vervalsingen hadden schuldig gemaakt. In haar antwoord ontkent de Hoge Auto riteit dat het eerste onderzoek in maart 1958 slechts vier dagen zou hebben ge duurd. Na een inleidende controle door het vereveningsbureau, van 10 tot 22 maart, is het onderzoek, met onderbrekingen, ge durende de maanden maart, april, augus tus en september van dat jaar verricht. Het vereveningsfonds had in september 1957 reeds maatregelen genomen voor een betere interne controle en een bijzondere dienst hiervoor in het leven geroepen. Hoewel pas in maart 1958 opdracht werd gegeven tot controle door het Zwitserse accountantskantoor „Société Anonyme Fi- duciaire Suisse" mag men hieruit dus niet opmaken dat vóór deze datum geen controle op vroegere vereveningstransac ties was verricht. De Hoge Autoriteit heeft het onderzoek zelf ter hand geno men, omdat de opdracht die de voorzitter van het vereveningsfonds voor het onder zoek had gegeven, volgens haar te be perkt was. De namen van de schuldigen kunnen pas bekendgemaakt worden wanneer hun schuld door een gerechtelijke instantie is vastgesteld. De Hoge Autoriteit kan slechts herhalen dat klachten bij de Jus titie zijn en zullen ivorden ingediend tel kens wanneer de resultaten van het on derzoek zulks rechtvaardigen. Het door het vereveningsfonds geleden nadeel kan nog niet worden becijferd, omdat de ge detailleerde resultaten van de controle op nationaal vlak nog niet beschikbaar zijn, aldus deze verklaring van de Hoge Auto riteit. De heer Worms en de schrootfraude Naar aanleiding van het antwoord van de Hoge Autoriteit op vragen van leden van het Europese Parlement deelt de heer Worms, schroothandelaar te Den Haag, mede, dat hij beschikt over een briefwisse ling tussen de Société Anonyme Fiduciaire Suisse en de voorzitter van het vereve ningsfonds, waaruit volgens hem onomsto telijk blijkt, dat het eerste accountants onderzoek slechts drie dagen heeft ge duurd en is aangevangen 110 dagen na zijn aangifte. 140 dagen na mijn aangifte, zo zegt hij verder, wilde de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit mij pas na herhaald verzoek ontvangen. De heer Worms voegt hieraan nog toe, dat hij als getuige nooit is opgeroepen en dat zijn ongevraagde infor maties in Den Haag grotendeels werden tegengesproken of genegeerd. Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 l*f. K. Ti» HI1XEL K.V. H I LT EIS V K Het verheugt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zo zegt deze in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van zijn departement tot de Eerste Kamer, mede le kunnen delen, dat per 15 februari 1960 reeds 3427 gerepa trieerden krachtens de Walter-Pastore- wet naar de Verenigde Staten zijn vertrok ken. Toen de mogelijkheid daartoe per 1 februari 1960 werd beëindigd, hadden 16.775 gerepatrieerden zich voor emigra tie onder dit programma aangemeld. Het laat zich aanzien, dat de verdere admini stratieve voorzieningen zo tijdig zullen af komen dat alle krachtens deze wet be schikbare via voor de einddatum, 30 juni 1960, zullen zijn afgegeven. In dit geval zullen naar vrij nauwkeurige raming cir ca 9200 gerepatrieerden onder dit pro gramma emigreren. Het goede verloop van dit speciale pro gramma. niet alleen te danken aan de voortreffelijke samenwerking van allen die bij de uitvoering ervan taken vervul len, maar evenzeer aan de opvallend goe de emigrantenkwaliteiten der gerepa trieerden, hebben de auteurs van evenge- noemde wet, het lid van het Huis Francis E. Walter en de Senator John. O. Pastore, aanleiding gevónden op 15 februari een wetsontwerp bij de Amerikaanse volks vertegenwoordiging in te dienen tot voort zetting van dit program tot 30 juni 1962 voor nog eens 3136 repatrianten en hun ge zinnen (welk ontwerp reeds in het Huis is aangenomen). Mocht dit wetsontwerp tot wet worden verheven, dan zal de mogelijkheid tot aanmelding terstond heropend worden. Het- huidige programma en straks, naai de minister hoopt, de voortzetting daar van, houdt de enige mogelijkheid in voor in Indonesië geboren gerepatrieerden naar de V.S. te emigreren, daar voor emigra tie onder het normale quotum niet het na- tionaliteits- doch het territorialiteitsbegin sel geldt, zodat daarvan alleen door in Nederland geborenen (ongeacht hun na tionaliteit) gebruik gemaakt kan worden. Ook stemt het tot grote dankbaarheid dat een gemengde afkomst in generlei op zicht een beletsel vormt van deze emigra tie mogelijkheid gebruik te maken. Na af loop van het thans lopende programma en met inbegrip van degenen, die onder de Refugee Relief Act 1953 vertrokken, zul len sedert 1955 ruim 15.000 in Indonesië geboren gerepatrieerden naar de V.S. zijn geëmigreerd. Dit aantal zal in de komen de twee jaren nog met 9.000 kunnen wor den verhoogd, indien het thans aanhangi ge wetsontwerp kracht van wet zal ver krijgen. Emigratie en arbeidsmarkt Bij het huidige emigratieniveau behoeft er geen ongerustheid te heersen over een ongunstige invloed daarvan op de over spanning van de arbeidsmarkt. In 1958 was er een immigratieoverschot van 12000 personen, in 1959 een emigratieoverschot van slechte 7000 personen (yoorlopig C.B.S.-cijfer), zo deelt de minister voorts in zijn memorie mee. Ongeveer 3500 be roepsbeoefenaren. die door middel van de organen van de emigratie in 1959 vertrok ken, werkten hier te lande in de nijver heidssector, (kleine) zelfstandigen inbe grepen. Van hen waren er ongeveer 1300 te kwalificeren als geschoolden en ge- oefenden. Hun emigratie veroorzaakte een afneming van slechte rond een pro mille van de gekwalificeerde beroepsbevolking in dez.e sector, welke afneming bovendien bijna twintigvoudig gecompenseerd werd door de in het afgelopen jaar plaatsge vonden toeneming van deze categoerieën der beroepsbevolking. Bij verdere daling van het emigratieniveau aldus de minis ter, zullen de betrokken immigratielanden het wellicht niet langer verantwoord ach ten, kostbare immigratiediensten hier te lande te onderhouden. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het passe ren van een zwakke storing draaide de wind in de afgelopen nacht naar zuid en stroomde zachte en vochtige oceaanlucht binnen. Hierin ontstond vanmorgen plaat selijk mist, maar deze loste in de loop van de ochtend weer snel op, waarna opklarin gen zich over het land uitbreiden. Langs de grens tussen de zachtere oceaanlucht boven West-Europa en de koude continen tale lucht die zich nog boven Noord- en Oost-Europa bevindt, viel ook in de afge lopen 24 uur neerslag in Denemarken, plaatselijk in Duitsland, in Oostenrijk, Joe goslavië en Zuid-Italië. Het hogedrukge- bied in de koude lucht trok langzaam af nemend naar Zuid-Rusland. Boven Scan dinavië blijft de luchtdruk langzaam dalen. Over de Oceaan bewegen nog steeds de pressies langs een tamelijk zuidelijke baan naar het oosten. Een van deze depressies bereikte vanmorgen het zeegebied ten zuidwesten van Ierland. Het bijbehorende Irontensvsteem trok met regen over Por tugal en Spanje. Het kan morgen het weer bij ons gaan beïnvloeden, waardoor wind en bewolking tijdelijk zullen toenemen. Hier en daar kan ook wat regen vallen, maar deze zal waarschijnlijk van weinig betekenis zijn. Het blijft tamelijk zacht weer. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg ■at; Ëg e v Zondag 13 maart Zon op 7.00 uur, onder 18.40 uur. Maan op 19.05 uur, onder 7.00 uur. Maandag 14 maart Zon op 6.57 uur, onder 18.42 uur. Maan op 20.18 uur, onder 7.26 uur. Maanstanden 13 maart 9.26 uur volle maan. 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 u"r nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 maart Hoog water 3.2' en 15.35 uur. Laag water 11.13 en 23.35 uur. Zondag 13 maart Hoog water 3.55 en 16.09 uur. Laag water 11.52 en uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopen (lagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussei Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck" Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca j^Lissabon mist zzw 5 0 mist verand. 10 0,2 licht bew. zzo 9 0,4 mist zzw 10 0 mist zzw 10 0 geheel bew zzw 12 0 onbewolkt z 12 0 onbewolkt z 14 0 mist wzw -5 0 geheel bew ono -2 0 geheel bew no 2 0 geheel bew ozo 5 0 motregen windst. 6 2 zwaar öew. O 10 3 geheel bew. zzw 8 0 half bew. z 12 0,5 onbewolkt z 10 0 half bew. ZZO 14 2 zwaar bew. O 16 0,3 onbewolkt windst. 12 0,2 licht bew. nw 13 1 geheel bew. zzo 11 0 licht bew. windst. 10 0 geheel bew. z 8 3 zwaar bew. windst. 12 2 licht bew. z 13 0 mist nw 6 0 regen ozo 6 5 regen windst. 10 4 regen zo 8 1 zwaar bew. 11 13 0 half bew. windst. 13 4 half bew. O 15 0 regen z 12 2. licht bew. n 19 0 geheel bew. wzw 15 15

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2