Openlijke terreur tegen de Oostduitse boeren Prinsessen Beatrix en Irene voor hofbal in Stockholm Pierlot NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Ruskinds militaire missies in West-Duitsland geconsigneerd Protesten in West-Berlijn en in Bonn BELGISCHE LIBERALEN WIJZEN HET TAALVERGELIJK AF Londen wijst Tsjechische ambassadeur terecht Sékou Touré: nog geen diplomatiek verkeer raatótoel Journalisten en fotografen niet toegelaten Koning Leopold in India Boycot van Zuidafrikaansc goederen in W.-Duitsland De natuur boeit ons altijd de natuurzuivere Represaille voor DDR-passen in Oost-Duitsland Regeringscrisis wordt echter niet verwacht ENGEL Op de ZATERDAG 12 MAART 1960 STOCKHOLM (AFP-UPI) Prinses Beatrix en prinses Irene zijn vrijdagmid dag in Stockholm aangekomen. Zij werden op het vliegveld begroet door prins Bertil en prinses Margaretha van Zweden. Prin ses Beatrix en prinses Irene zullen van avond de ontvangst, gevolgd door een bal, ten paleize in Stockholm bijwonen. Gister avond waren zij de gasten aan een infor meel diner dat gegeven werd door prin ses Sibylla, moeder van de vier Zweedse prinsessen, Margarethe, Birgitta, Desirée en Christina, en weduwe van 's konings oudste zoon. Na het diner werd tot twee uur in de nacht gedanst. Alle zestig ge nodigden waren daarbij aanwezig behal ve de Noorse kroonprins Harald en zijn zuster prinses Astrid, die vandaag zijn aangekomen. Het bal is geen officiële aangelegenheid. De koning en de koningin van Zweden ge ven de soiree ter ere van hun drie oudste kleindochters. Volgens de Zweden ,.om ze aan een passende man te helpen." Het bal is taboe voor journalisten. Voor foto grafen zal er slechts een maal gelegen heid zijn hun plaatjes te schieten. De gas ten zullen zich voor hen in een groep op stellen. Het hoffeest begint vanavond om half negen met. een banket in de galerij van Karei XII. Na het diner zullen de prin sen en prinsessen tot twee uur in de mor gen gelegenheid hebben voor de dans. De gasten Ziehier een opsomming van de vorste lijke gasten: prinses Margaretha van De nemarken. prinses Elizabeth van Dene marken. kroonprins Harald van Nooi-we- gen, prinses Astrid van Noorwegen, Ed- Advertentie COIFFURE CREATION Zijlstraat 88 - Haarlem - Tel. 10083 De Prinsessen Beatrix en Irene zijn vrijdag met. een Lockheed van de K.L.M. naar Stockholm gevlogen, ivo.ar zij aan hei hofbal zullen deelnemen. Een steward presenteert de Prinsessen kauwgum voor de vlucht begint. ward hertog van Kent, prinses Alexan dra van Kent, prinses Beatrix der Neder landen. prinses Irene van Nederland, ko ningin Frederika van Griekenland, haar drie kinderen, prinses Sophie, prinses Ire ne, en kroonprins Constantijn, ex-koning Simeon van Bulgarije, prins Kraft van Ho- henlohe-Langenburg. zijn zuster Beatrix, prins Moritz van Hessen, prins Karei van Hessen, prins Ludwig van Baden, prins Maximiliaan van Beieren, graaf Hans- Veit zu Toerring-Jettenbach, neef van de hertogin van Kent, prinses Marina van Griekenland. De gasten zijn alle tussen de zeventien en vijfendertig jaar. Onder de ongeveer tweehonderd gasten van niet-koninklijke bloede, zijn persoonlijke vrienden en vrien dinnen van de Zweedse prinsessen. NIEUW DELHI (UPI) Koning Leo pold van België is in Nieuw Delhi aange komen voor een bezoek van drie dagen. De vorst wordt vergezeld door zijn echt genote, prinses Liliane de Rethy en zijn nicht, Marie-Gabrielle van Savoye. Hoewel de koninklijke gasten een parti culier bezoek brengen om toeristische be zienswaardigheden te bezoeken en oude vrienden op t.e zoeken, heeft de Indische regering hun het Hyderabad House ter be schikking gesteld, dat doorgaans gereser veerd is voor hoge buitenlandse gasten. DUSSELDORP (Reuter) Het West- duitse vakverbond dat zeseneenhalf mil joen leden telt heeft een beroep gedaan op de bevolking van de Bondsrepubliek om gedurende de maand april Zuidafrikaansc goederen tè boycotten uit protest tegen de „onwaardige behandeling van een groot deel van de Afrikaanse bevolking". In een verklaring van het hoofdbestuur wordt ge zegd, dat de Duitsers die in het verleden de gevolgen van rassenhaat aan den lijve hebben ondervonden, in de voorste gele deren moeten staan in de strijd tegen on recht. Voorzitter Willi Richter heeft de Zuidafrikaanse ambassadeur in Bonn op de hoogte gesteld van deze stap. LONDEN (UPI) De boycot van goe deren uit Zuid-Afrika lijkt in Groot-Brit- tannië geen succes te zijn. Volgens de win keliers trekt nagenoeg geen huisvrouw er zich iets van aan. Het voornaamste resul taat schijnt te zijn, dat de voorstanders van de boycot zich de haat op de hals ge haald hebben van Britse racisten. Hier tegen zal een socialistisch parlementslid een voorstel indienen tegen aansporing tot rassenhaat. Volgens de secretaris van de bond van fruithandelaren werkt de boycot averechts.' Zuidafrikaans fruit gaat beter dan ooit, zegt. hij. De boycot schijnt een soort pro paganda te zijn. Andere vertegenwoordi gers Vein detaillisten bevestigden dit. Film LONDEN (UPI) Het secretariaat van de Britse beweging voor boycot van Zuid afrikaanse produkten heeft besloten een film te maken over de „apartheid" en de protesten tegen deze politiek. De film is omstreeks juni van dit jaar gereed. Advertentie Nóg zijn dc boinen kaal, maar in liet gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld. Ook in de natuurzuivere KESG pepermunt komt zij haar belofte ua. In KING schenkt zij nieuwe iuspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KIAG bereid is. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (Van onze correspondent in Bonn) Zowel te Bonn als te West-Berlijn heb ben de Westduitse regering en de politieke partijen scherp geprotesteerd tegen dc steeds verdergaande collectivisering van de landbouw in Oost-Duitsland. Deze ont eigening grijpt zo snel om zich heen dat de laatste weken honderden boeren er de brui aan hebben gegeven en naar het Westen zijn gevlucht met achterlating van hun he le hebben en houden. De Oostduitse communistische partij de S.E.D. volgt bij de versnelde collectivise ring van de landbouw de laatste weken wa- (Van onze correspondent in Bonn) De Britse en Amerikaanse opperbevel hebbers in Duitsland hebben gisteren óe bewegingsvrijheid van de leden van dc Russische militaire missies in respectie velijk Bad Salzuflën (Westfalen) en Frank fort aan de Main drastisch ingeperkt. Het gaat hier om Brits-Amerikaanse repre sailles tegen de Russische passenplagerij in Potsdam ('Oost-Duitsland). De leden van de Russische militaire missies mogen thans niet meer buiten dc genoemde ste den komen, anders dan om zich van en naar Oost-Duitsland te begeven. Daar mee volgen Britten en Amerikanen het voorbeeld van de Franse opperbevelheb ber te Baden-Baden, die twee weken gele- (Van onze correspondent in Brussel) Het taalvergelijk, uitgewerkt door een groep Waalse, Vlaamse en Brusselse rooms-katholfeke parlementsleden en des kundigen en dat op het congres van de C.V.P. te Charleroi zulke bewogen en ru moerige debatten veroorzaakte, heeft in kringen van de liberale partij groot mis noegen gewekt. In een verklaring zegt het liberale partijbureau dat het taalcompro- mis voor de Belgische liberalen onaan vaardbaar is en dat het niet het onder werp vormde van de afspraken tussen de liberale en rooms-katholieke partijen toen in november 1058 het katholiek-liberale kabinet onder leiding van premier Eys- kens werd geformeerd. In liberale partijkringen is het begrip regeringscrisis rond deze nieuwe taal kwestie al meer dan eens op de voorgrond geplaatst. Wanneer een taaicompromis het onderwerp zou worden van een wets voorstel, dat bij het. parlement door een groep rooms-katholieke parlementsleden zou worden ingediend, zal de regering hierover waarschijnlijk struikelen, aldus enkele liberale waarnemers. De weg zou dan open liggen voor een nieuwe rege ringscombinatie tussen rooms-katholieken en socialisten of tot de ontbinding van het parlement. Zo'n vaart zou de zaak echter niet lopen daar de liberalen er volgens an dere waarnemers niet van overtuigd zijn dat de winst aan stemmen én zetels die zij waarschijnlijk in Brussel zouden boe ken, groter zou zijn dan het verlies aan zetels in de Vlaamse provincies. Bij de vorige verkiezingen hebben de liberalen voornamelijk in Vlaanderen stemmen gewonnen. De Vlaamse libera len hebben overigens laten horen dat ook de liberale partij de moed zou dienen te hebben om de netelige taalkwestie eens voorgoed aan te pakken. In de „Soir" heeft het socialistisch ka merlid Pierson, voorzitter van de interpar lementaire Beneluxraad daartegen een zeer gematigd artikel geschreven waarin hij toegeeft dat, de Vlamingen in Brussel reden hebben tot klagen, daar Brussel zijn taak als hoofdstad van een tweetalig land niet vervult. Men wacht nu op de resultaten van een taalcommissie die bij het departement van Binnenlandse Zaken is ingesteld en die eveneens op zoek is naar een taaicom promis. In deze commissie hebben rooms- katholieke cn liberale deskundigen zit ting. Intussen voeren talrijke Waalse en Vlaamse kamerleden cn senatoren propa ganda respectievelijk tegen en voor het compromis. Studentenrel De rooms-katholieke ex-premier Jean Duvieusart, kamerlid voor Charleroi, die donderdagavond in Leuven het woord voerde voor de Waalse studenten van de rooms-katholieke universiteit werd het spreken onmogelijk gemaakt door Vlaam se studenten. Tot laat in de avond werd overal in Leuven tussen Waalse en Vlaam se studenten gevochten. Hier en daar kwam de politie er aan te pas, maar tij dens de gevechten voor en in de zaal hield de politie zich ver van het slagveld tot grote woede van de Waalse studenten. De rector-magnificus van de universi teit, mgr. Van Waeyenbergh, moest .ter plaatse verschijnen om de Vlaamse stu denten in het Nederlands te kalmeren. Hij ontving de ex-premier, zonder hem ech ter excuses aan te bieden. den de bewegingsvrijheid van de leden van de Russische militaire missie in deze Zuid- Duitse stad beperkte. Het. gaat om de passenstrijd tussen de Russische militaire bevelhebber te Pots dam bij Berlijn en de geallieerde bevelheb bers in West-Duitsland. Op 4 februari gaf de Russische opperbevelhebber bij wie de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk militaire missies hebben geac crediteerd, aan de leden van deze missies nieuwe doorlaatpassen. Daarop was een bijzondere wijziging aangebracht: in plaats van „Sovjet bezettingszone" stond er „Duitse Democratische Republiek" (Oost-Duitsland) op vermeld. Het was duidelijk dat aanvaarding van deze pas sen zou neerkomen op een stap in de rich ting van erkenning van Oost-Duitsland, te meer omdat op de passen ook was vermeld dat de bezitter geregistreerd was bij het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Vijftig man geïsoleerd Amerikanen, Fransen en Britten trok ken de consequentie uit hun houding: se dert 4 februari zijn de leden van de drie westelijke militaire missies te Potsdam niet meer naar West-Berlijn gegaan om dat zij de nieuwe passen niet wensten te gebruiken. Fransen en Britten sturen iede re dag een auto met voedsel naar Pots dam. De Amerikanen zouden voorraad ge noeg hebben. Voor dit transport worden Russische „gastpassen", zonder de op druk D.D.R., gebruikt. De Brits-Amerikaanse stap van giste ren, de Franse stap van twee weken gele den, beide gericht tegen de Russen, bete kenen dat men van westelijke zijde genoeg heeft van het Russische spel met de gealli eerde missies in Potsdam, waar een vijftig geallieerde soldaten en officieren in feite zijn ingesloten. Met geduld en humor hou den deze Amerikanen, Fransen en Britten dit „beleg" vol ze hebben telefonisch contact met familieleden en superieuren in West Berlijn. Het belang van de wederzijdse missies is dat men daarmee kleine geschillen on derling meestal snel weet op te lossen, oor logsgraven verzorgt, verdwaalde soldaten teruggeeft, en: de kans heeft Russen in West-Duitsland, de westelijke geallieer den in grote delen van Oost-Duitsland om troepenbewegingen gade te slaan. Over en weer werd van deze gelegenheid vlijtig gebruik gemaakt. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14144 re terreurmethoden en komt daar openlijk voor uit. In het district Rostock dwong men 2600 zelfstandige boeren in de kolcho zen, die in Oost-Duitsland „landbouwkun dige produktie coöperaties" heten. In dit district komt geen zelfstandige boer meer voor. In geheel Oost-Duitsland zo deelde de Westduitse minister voor al-Duitse za ken Lemmer te West-Berlijn mee, is thans 63 percent van de bebouwde grond in han den van de kolchozen. Er is daarbij sprake van openlijke terreur: te Warsow werd een 54-jarige boer tot een jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij had gewei gerd zijn 'bedrijf'in de kolchozen te doen opgaan. Hij had gezegd dat waar de kol- choze grote schulden had. hij als zelf standige echter nog altijd schuldenvrij was gebleven Paniekstemming De collectivisering in de Oostduitse dor pen geschiedt door leden van de S.E.D. Zij oefenen zware druk op de boeren uit. drei gen, komen tientallen keren terug en voe ren bij nacht en ontij een psychologische oorlog waartegen de landbouwers en hun familieleden tenslotte machteloos staan. In vele dorpen heerst door deze uitgebreide propaganda-acties een volslagen paniek stemming, temeer omdat men weet dat de communisten binnen een jaar alle zelf standige landbouwbedrijven gecollectivi seerd wensen te zien. Er zijn overigens Duitse boeren die zich tot het laatste ogen blik met alle kracht verzetten: in Frank fort aan de Oder houdt meer dan dertig percent van de boeren nu al wekenlang stand onder het communistische propa- ganda-trommelvuur. Maar in andere dorpen openen de boe ren 's nachts hun stallen, jagen hun vee de bossen in en vluchten naar het Westen. Alleen in februari al verlieten 681 landbou wers Oost-Duitsland, dat is zeven percent van het totaal aantal vluchtelingen in de ze maand. Normaliter bedraagt dit per centage niet meer dan 4,5. Van 1 tot 9 maart vluchtten alleen al 202 Oostduitse boeren naar West-Berlijn. In totaal be droeg die week het aantal Oostduitse vluchtelingen 2605. Roile frasen Van enige eerlijkheid bij deze commu nistische actie is geen sprake. De zelfstan dige boeren kunnen, zo is algemeen be kend, de agitators gemakkelijk bewijzen dat hun 'oogsten altijd hoger zijn dan die van de kolchozen, die stuk voor stuk zwaar gesubsidieerd moeten worden. De com munisten plegen daarop dan ook te ant woorden, dat het niet gaat om „een spaar bankboekje, een bed en een ameublement, maar om een nieuw leven met een grote toekomstWat de boeren terreur noemen dat noemen de partijfunctionaris sen „een revolutie voor de overwinning van het socialisme op het land". Binnen een jaar zal er in Oost-Duitsland volgens westelijke waarnemers te Berlijn geen vrije boer meer zijn: de terreur van de honderden agitators der partij zal dan ge heel hebben gezegevierd. De oogsten zul len dan zeker nog kleiner worden en de voedseltekorten in Oost-Duitsland groter dan ooit. LONDEN (Reuter) De Britse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, Pro- fumo, heeft de Tsjecho.slowaak.se zaakge lastigde in Londen, ontboden om zich er over te beklagen dat zijn ambassadeur de normale diplomatieke gebruiken had ge schonden door critiek te oefenen op de Duitse Bondsrepubliek. De Britse rege ring acht het voor een ambassade in En geland „onjuist haar diplomatieke positie te gebruiken om andere mogendheden die hier vertegenwoordigd zijn, aan te val len". NEURENBERG (UPI) Te Neuren berg is bekendgemaakt dat de bewijzen tegen vier Westduitse rechters, ingebracht door Oostduitse en Tsjechische autoritei ten, niet voldoende zijn om een veroorde- ling te rechtvaardigen. BONN (Reuter) President Sékou Tou ré van Guinea heeft volgens het West duitse persbureau D.P.A. in een vraag gesprek met het Westduitse blad „Der Spiegel" gezegd, dat de Oostduitse auto riteiten valselijk de indruk hebben gewekt, dat er reeds diplomatieke betrekkingen waren tot stand gebracht tussen Guinea en Oost-Duitsland. Het vraaggesprek zou in het volgende nummer van „Der Spiegel" gepubliceerd worden. Touré zei, slechts overwogen te hebben de status van ambassadeur te verlenen aan het hoofd van de Guinese handelsmis sie in Oost-Duitsland, die had geklaagd over moeilijkheden omdat hij geen diplo matieke status had. Het voornemen had bestaan de Westduitse regering te raad plegen alvorens tot deze stap over te gaan, aldus zou Touré in het vraaggesprek gezegd hébben. Touré zei verder er niets van af te weten, dat een pasbenoemde Oostduitse ambassa deur reeds op weg zou zijn naar Conakry. Hij zei verbreking van de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland zeer te zullen betreuren. De woordvoerder van de Westduitse re gering. Von Eckhardt, heeft geweigerd op het bericht van „Der Spiegel" commen taar te leveren. Hij zei alleen, dat de West duitse regering een officiële verklaring van Conakry afwacht. Betrekkelijkheid Klaasje van de overburen is door de kleine gemeenschap van ons woonwijkje al meermalen beticht van een te weelde rige fantasie, waarschijnlijk omdat zijn uitvoerige mededelingen over verbazing- wekkende gebeurtenissen bij hem thuis niet altijd op de realiteit waren geba seerd. Nu is een kind van vijf jaar nog niet geheel en al een mens van deze wereld, dat kan iedereen constateren. Klaasje leeft als een droomkoninkje in zijn eigen rijk, net als de meeste kleuters en, zo als de wonderkinderen, die meteen begin nen met het componeren van symfonieën of het schrijven van bestsellers, in het extréme aantonen. Riny Klaasje vertelde dezer dagen in onze keuken met een stalen gezicht dat zijn va der op zolder een soldaat verborgen hield. Een Duitser zelfs, compleet met helm, gasmasker en kaplaarzen. Nu is vijftien jaar na de wapenstilstand toch eigenlijk de tijd voor dergelijk doelloos opbergwerk wel verstreken, zodat wij hem met een goedmoedig spotlachje tegemoettraden. Hij werd razend en stormde naar huis, om even later terug te komen met een enorme Duitse helm op zijn blonde kaasbol. „Ik mocht hem effe lenen," zei hij ge streng. Wij maakten onze excuses over ons scep ticisme en informeerden enkele dagen la ter naar de welstand van de Feldwebel op zolder. Hij bleek weg te zijn, doch zijn plaats was ingenomen door een niet min der ontstellend fenomeen, namelijk een reus. Tiny Een echte reus met een dikke rode neus en zevenmijls laarzen. Opnieuw merkte Klaasje onze tvnjfel en hij begaf zich naar zijn zolder, vanwaar hij terugkeerde met een opgeluchte glimlach. „De reus is gelukkig dood," zei hij ge ruststellend. „Hij is opgegeten door een dwerg." Nu werd het ons te gortig, ivant tenslotte moet er ook in technisch opzicht enige ge loofwaardigheid verbonden blijven aan dergelijke evenementen. Wij betwijfelden in vierkante bewoordingen de mogelijk heid, dat een reus door een dwerg werd op gegeten, doch Klaas aarzelde geen mo ment. „Het was een heel klein reusje en een ge weldig grote dwerg," zei hij. En ja dat kan inderdaad waar zijn. Tenslotte was Einstein met zijn relativiteitstheorie géén kleuter. R. Agteran 'Advertentie Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moey%> Uw hoede zijn. Neem direct een öüSnK grieppoeder en U voelt zich sp^Sdig veel beter. Ga er mee door tot tï«jch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- helemaal 'ft helpen te nemen. AlsST*eP" periode dan moet U op Uw hoede zijn. Dooddoeners. De campagne voor de pre sidentsverkiezingen die op 15 maart in Zuid-Korea zullen worden gehouden, heeft een gewelddadig verloop. Nadat in de afgelopen weken reeds verschei dene functionarissen van oppositiepar tijen waren afgeranseld, is het woens dag te Joss, in het zuidwesten van het land. tot een demonstratie gekomen waarbij een menigte een functionaris van de democratische oppositiepartij heeft doodgeslagen en een plaatselijke functionaris ernstige verwondingen op liep. Nieuwe macht. Japan zal op 31 maart de beschikking hebben over een leger van 171.500 man, een vloot van in totaal 115.847 ton en een luchtmacht van 1.332 toestellen, zo heeft de directeur van het Japanse bureau voor defensie zaken, Akagi, vrijdag medegedeeld in de begrotingscommissie van de Senaat in Tokio. Ook dat nog. De Amerikaanse zakenman Bernard Goldfine, wiens giften aan re geringsfunctionarissen vorig jaar een groot schandaal veroorzaakten in Wash ington, is vrijdag in staat van beschul diging gesteld wegens belastingontdui king. Volgens de aanklacht heeft hij met zijn secretaresse Mildred Paper man, die eveneens in staat van beschul diging werd gesteld, een inkomen van 817.334 dollar verzwegen over de jaren 1952-'57. Vonnissen. De Westduitse federatie van vakbonden heeft medegedeeld, dat in de periode tussen 1 januari en 9 februa ri van dit jaar. achtenveertig personen werden veroordeeld tot een totaal van meer dan elfhonderdzestig maanden ge vangenisstraf wegens anti-Joodse acti viteiten. De meesten dezer veroordeel den waren tussen de twintig en vijfen dertig jaar. De jongste was vijftien, de oudste tweeënvijftig. Onbereikbaar. Men is er nog steeds niet in geslaagd de achttien mijnwerkers, die dinsdag door een instorting opge sloten raakten in een steenkolenmijn te Logan in de Amerikaanse staat Virgi nia te bereiken. De reddingsploegen worden, in het deel van de mijn waar een brand heeft gewoed, tegengehouden door rook, gas en een intense hitte, terwijl bovendien de luchtvoorziening ontoereikend is. Transplantatie. In het Peter Pent Brig- China heeft vrijdag een amendement op de grondwet goedgekeurd, krach tens hetwelk Tsjang Kai Sjek voor de derde maal tot president van nationalis tisch China kan worden gekozen. De ambtstermijn van de president is zes jaar. Transplantatie. In het Petes Pent Brig- ham-ziekenhuis te Boston heeft een chi rurgisch team een niertransplantatie uitgevoerd op een 22-jarige man. De nier was afkomstig van een donor wiens naam niet bekend is gemaakt, maar die geen tweelingbroer van de zieke is. Tot dusver zijn slechts twee niertrans- plantaties tussen mensen die geen identieke tweelingen waren, met suc ces bekroond. De toestand van de ont vanger van de gezonde nier is goed. Niet aan de orde. Het dogma van de pau selijke onfeilbaarheid zal op het ko mende oecumenische concilie van de r.-k. kerk niet aan de orde worden ge steld, zo hebben leden van een voorbe reidingscommissie vrijdag in Vaticaan stad meegedeeld. Enige tijd geleden zijn er door de pers geruchten ver spreid dat dit dogma opnieuw bespro ken zou worden op het concilie. Op heterdaad. In het district Sjinyanga in het noorden van Tanganyika is een leeuw doodgeschoten terwijl hij bezig was het lichaam van een jongetje te verslinden. Het dier heeft de laatste maanden dertien kinderen gedood. Protest. De piloten van de Ierse lucht vaartmaatschappij Aer Lingus zijn donderdagnacht 24.00 uur een staking begonnen uit protest tegen disciplinaire maatregelen tegen zes collega's van hen, die de bepalingen betreffende drankgebruik hadden overtreden. De piloten mogen geen sterke drank ge bruiken vanaf twaalf uur voordat zij de lucht in gaan. Van de zes overtre ders werd er een ontslagen, een ging met vervroegd pensioen en de anderen werden geschorst of teruggezet in rang. Leiding. Een negenjarig blind meisje, Su san Bantz heeft in de vroege ochtend uren van woensdag haar moeder en tienjarig broertje uit hun brandend huis te San Leandro in de Amerikaan se staat Californië gered. Susan werd wakker van de rook en wekte haar moe der en broer. Dezen konden echter dooi de dichte rook de voordeur niet vinden, waarop Susan de leiding overnam en hen naar buiten leidde. Concilie De convocatie voor het oecume nisch concilie van de r.k. kerk wordt na Pasen verwacht, aldus is in gewoon lijk welingelichte kringen vernomen. Het concillie zal, meent men, in 1962 ge houden worden. Tegelijk met het ver schijnen van de convocatie zal de Paus de zestien commissies instellen, die de voorbereidingen voor het concilie moe ten treffen en daarbij elk een bepaald gebied bestrijken zoals dat van het dog ma, de moraal, de liturgie, de zielzorg en dergelijke.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3