Uitwisseling van rechters tussen Nederland en de West? Klein wintertje heeft groei van bloembollen aardig afgeremd Critiek op beleid voorzitter bollenveiling „West-Friesland" Van Tilburg: Regering moet vakbonden steuner Vragen over verkoop van bos aan Duitsers De komende assemblee van de Wereldraad Installatie van onbewaakte overweg onklaar gemaakt Vergadering kwam niet tot uitspraak Prof. Anema gaat Eerste Kamer verlaten „Maasdam" lieeft 26 uur vertraging door storm Grondwerker onder heipaal verpletterd Letten op arbeidsreserve Dodencijfer in bergdorpje bij Agadir: 179 ZATERDAG 12 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het bouwconflict S. L. Hartz over ontwerpen van postzegels Minister Beerman naar Suriname Andere excellenties volgen Prof. Berkhof besprak de voorbereiding Verhoogde radioactiviteit op Curacao Afzet in zuivelsector blijft moeilijk Van R. neemt ontslag Werkloosheid in het noorden daalt Bestuursvoorzieningen in IJmondgebied Verwoerd sluit niet blanken uit van „volksstemming" Overstromingen kosten 95 mensenlevens in Brazilië Lourmais vandaag van Straatsburg naar Karlsruhe Arbeids- en rusttijden landbouw goedgekeurd Russisch diplomaat uit Brussel teruggeroepen Bezwaar tegen atoombom van 90 Franse geleerden Vijftien arrestaties na de ontsporing bij Lyon (Vervolg van pagina 1) Hij haalde de door het K.V.P.-Kamerlid de heer Van Thiel bij interruptie gemaakte opmerking aan, dat bij het vaststellen van de spelregels voor het loon- en prijsbeleid vorig jaar al gewezen is op de bijzondere situatie van het bouwbedrijf. Dat is toen nota bene van onze kant gesteld, aldus de heer Van Tilburg, maar er is geen sprake van dat toen of later voor de bouwnijver heid een uitzondering zou zijn gemaakt. Het ware zijns inziens beter geweest, in dien de heer Van Thiel als voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen direct begonnen was de bij hem aangesloten Katholieke Aan nemers- en Patroonsbond duidelijk te maken, dat deze fout was met zijn verzet tegen de regering. Deze misplaatste solidariteit met een aangesloten organisatie, aldus de heer Van Tilburg, is deze week nog eens gebleken in de Stichting van de Arbeid, toen het ging over de vraag of de Stichting al of niet gunstig zou moeten adviseren over de totstandkoming van een C.A.O. tussen de Christelijke Patroonsorganisatie en de drie werknemersbonden. Het daardoor langer doen voortduren van de staking acht spreker in strijd met het algemeen belang. De door de regering aan de aan nemers aangeboden concessies betekenen naar zijn mening al een zekere inbreuk op de spelregels. Begrijpelijk noemde spreker het. dat de regering het voorstel van de Katholieke Aannemersorganisatie van woensdag radicaal van de hand heeft gewezen. De aannemers wilden de tien percent vorst- verletpremie een jaar lang dat zou dan zo'n vijftig miljoen zijn geweest in hun zakken houden en dan zouden ze de lasten van de loonsverhoging wel hebben kunnen dragen. Vast staat, aldus de heer Van Tilburg verder, dat: de regering dan de hele loon- en prijspolitiek wel naar de rommelzolder had kunnen brengen. Hij vond het wen selijk, dat van de zijde van de katholieke en liberale werkgeverscentrales eenzelfde duidelijke taal wordt gesproken als door minister De Pous is gedaan. Laat men een voorbeeld nemen aan de heer Borst, voor zitter van het Protestants-Christelijk Ver bond van Werkgevers, die ODenliik de hou ding van de aannemers heeft veroordeeld. Minister De Pous heeft de hoop nog niet verloren dat door overleg zij het zonder concessies alsnog een oplossing moge lijk is. Ik wil hem die hoop hoewel ik het niet zie niet ontnemen, zo zei de heer Van Tilburg. Maar als binnen enkele dagen niet blijkt dat die hoop gerecht vaardigd is dan zal van de regering geëist mogen worden dat ze ingrijpt. Dan zal de regering een bindende loonregeling op basis van de nieuwe C.A.O. moeten op leggen. gecombineerd met een prijsbe- schikking. opdat doorberekening niet ge schiedt. Een dergelijke maatregel is goed beschouwd in strijd met het voeren van de vrijere loonpolitiek, maar het algemeen belang vereist dit ingrijoen. In het andere geval, zo besloot de heer Van Tilburg, lijkt het ons de moeite waard te over wegen de overheid te verzoeken onze stakingskassen te subsidiëren. Immers wij voeren nu de strijd om het prijsbeleid van de regering overeind te houden. Het Zwarte Corps niet solidair De vakvereniging „Het Zwarte Corps fbond van machinepersoncel in de water-, spoor-, wegen- en utiliteitsbouw met ruim 2.000 leden) heeft in een tiental grote steden met. hun randgemeenten, waar ge staakt wordt, een aan de werknemers in de bouwnijverheid gerichte circulaire in 10.000 exemplaren doen verspreiden. Daarin staat ondermeer dat deze vak vereniging totnutoe steeds buiten de onderhandelingen over een nieuwe C.AL). is gehouden, niettegenstaande het feit dat in deze C.A.O. ook de lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het „zwarte corps" worden geregeld. „Men wenst geen andere organisatie van werknemers als partij bij de C.A.O. voor het bouwbedrijf. Wij staan daarom geheel buiten het con flict. Ons heeft ook geen enkel verzoek bereikt om aan deze staking deel te nemen". „Wij hebben echter zo ernstige bezwa ren tegen de inhoud van die nieuwe C.A.O., dat. wij de verantwoording niet wensen te aanvaarden om door middel van een staking de werkgevers te dwingerx deze C.A.O. goed te keuren. Voor vele leden brengt deze C.A.O. een verslechtering van hun posities in plaats van loonsverhoging. Wij staken derhalve niet. omdat wij buiten het conflict staan. Een sympathiestaking kunen wij niet overwegen, omdat wij daarmede mede-verantwoordelijk zouden worden voor de inhoud van een voor het machinistencoros onaanvaardbare C.A.O. zo besluit de circulaire. De minister van Justitie, mr. A. S. W. Beerman, en de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in ons land, de heer W. F. M. Lampe, zijn vrijdag van Schiphol vertrokken voor een reis naar de West. Minister Beerman maakt de reis op uit nodiging van de Antilliaanse regering. Ne gen dagen zal hij op het eilandengebied besprekingen voeren met zijn ambtgenoot mr. Isa. Een van de voornaamste punten die ter sprake zullen komen, noemde de minister de integratie van de rechterlijke macht. „Ik hoop," zo zei de minister, „dat het. mogelijk zal zijn een sterkere binding tussen de rechterlijke machten van Ne derland en de Antillen te bewerkstelligen. Een belangrijk punt hierbij is de uitwisse ling van rechters tussen de Antillen en Nederland. Hopelijk zal deze uitwisseling, die tot nu toe slechts in zeer incidentele gevallen plaats had, spoedig vaster 'vor men gaan aannemen." De minister ver klaarde dat het bij deze uitwisseling de bedoeling is dat de rechters dan ook als stemhebbend lid in verschillende colleges dienen te worden opgenomen. Van groot belang noemde minister Beer man ook de gedachte om de Hoge Raad als hoogste rechterlijke instantie voor de overzeese gebiedsdelen te doen optreden. Van Antilliaanse zijde voelt men veel voor deze gedachte, zodat de minister „van die zijde op alle medewerking zou kunnen re kenen". In Suriname echter zijn de meningen over dit onderwerp nogal verdeeld, zodat minister Beerman besloten heeft, ook dit gebiedsdeel op zijn reis aan te doen. ..Het is jammer," zo zei hij, dat men in Suri name niet eensgezind achter deze aantrek kelijke gedachte staat, omdat de konink rijksbanden hierdoor ten zeerste verste vigd zouden worden. Gedurende zijn verblijf van acht dagen in Suriname hoopt minister Beerman evenwel verschillende misverstanden ten aanzien van de erkenning van de Hoge Raad als opperste rechter voor het gehele koninkrijk uit de weg te ruimen. Voor minister Lampe geldt het bezoek aan de Antillen als een routinekwestie. Op Schiphol deelde hij mee, dat ook de mi nister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in de naaste toekomst een bezoek aan de Antillen en Suriname zal brengen. Minister Korthals zal in het begin van de volgende maand naar de Antillen ver trekken en een uitgebreid bezoek brengen aan de Bovenwindse eilanden. Ook hebben de ministers van Economi sche Zaken en Financiën, aldus de heer Lampe, reeds belangstelling getoond voor een bezoek aan do Antillen en het is te verwachten, dat zij de plannen hiertoe nog voor het einde van het jaar zullen ver wezenlijken. Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Tans heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Buitenlandse Zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en van Buitenlandse Zakep aan drang hebben uitgeoefend op de gemeente Bergen om een complex bosgrond ter grootte van 100 ha. tegen een prijs van on geveer 334.000 te verkopen aan door de te Dusseldorp zetelende „Deutsche Bauernsiedlung" G.M.B.H. aan te wijzen personen? Is het juist, dat dit is gebeurd in ver band met de totstandkoming van het ver drag, dat Nederland en de Duitse Bonds republiek voornemens zijn te sluiten en was het in dit geval niet beter geweest, in dien de grond voor doorverkoop zou zijn gekocht door de staat der Nederlanden zelf? Kunnen de ministers mededelen, of de verkoop van deze grond een loyale uit voering van het in bedoelde verdrag moge lijk maakt? Kunnen de ministers uiteen zetten, welke consequenties deze verkoop kan hebben voor het landschapsschoon? Voorts: Wat is er waar van de geruchten, dat in het kader van de grensbesprekingen aan de „Bauernsiedlung" zou zijn toege zegd, dat het verbod tot ontginning van 125 ha natuurschoon op het aangrenzende landgoed „De Hamert" zal worden inge trokken? Op uitnodiging van de Vereniging Haer- lem heeft de heer S. L. Hartz in restaurant Brinkmann gesproken over „Het ontwer pen van postzegels" en mededelingen ge daan over de postzegel die binnenkort ter gelegenheid van de Floriade verschijnt. Spreker merkte op. dat men bij de poste rijen niet verlegen zit om ideeën of verzoe ken. Het aantal verzoeken om postzegels uit te geven voor allerlei doeleinden is over stelpend. De meeste aanvragen moeten dan ook worden afgewezen. De heer Hartz herinnerde er aan dat een Haarlemmer hem vier jaar geleden mee deelde. dat het in I960 vierhonder jaar ge leden zou zijn dat de tulp in West-Europa werd ingevoerd en dat de Koninklijke Ver eniging voor Bloembollen-cultuur honderd jaar zou bestaan. Plannen voor het maken van postzegels over dit onderwerp werden daarom gemaakt en besproken. Daarna zijn nog besprekingen gevoerd in allerlei commissies. Het resultaat is geweest dat slechts één postzegel, betrekking hebbend op de Floriade in Rotterdam, zal worden uitgegeven. Hilton-hotel. De bouw van het Hil- ton-hotel aan de Apollolaan te Amsterdam is gegund aan de n.v. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest (I.B.B.). Het gebouw verkrijgt 12 verdiepingen. De oplevering zal in het voorjaar van 1962 geschieden. De totale bouwsom van de opgedragen werken bedraagt ongeveer 7.800.000,—. Prof. dr. H. Berkhof, de Nederlandse vertegenwoordiger in het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, heeft in een bijeenkomst van de plaatselijke oecu menische raad van Naarden-Bussum (de oudste oecumenische raad in Nederland) gesproken over de komende assemblée van de Wereldraad in oktober 1961 in New Delhi. In deze inleiding heeft prof. Berk hof voor het eerst enige mededelingen gedaan over de opzet en de bedoelingen van deze derde assemblée van de Wereld raad. Deze assemblée wordt één jaar later gehouden dan aanvankelijk de bedoeling was, omdat intussen ook de Wereldzen dingsraad in de Wereldraad van Kerken wordt opgenomen en deze integratie zich nog niet volledig had voltrokken. Prof. Berkhof is als lid van het centraal comité zelf natuurlijk ten nauwste bij de voor bereidingen voor 1961 betrokken. Hij sprak over de samenhang met de vorige assem blees .(1948 Amsterdam pn: 1954 Evanston) en verder over de opzet van de conferen tie van New Delhi, welker werkzaamheden drieërlei zullen zijn: samen godsdienst oefeningen houden en bijbelstudie bedrij ven. in drie secties spreken over de een heid. het. getuigenis en de dienst van de P7erk en zich beraden in een aantal com missies over de toepassing van dit alles in de praktijk van het kerkelijk leven. De assemblée zal zich namelijk veel meer dan de vorige op de praktijk richten. Voorts sprak prof. Berkhof over het thema van de komende assemblée („Jezus Christus. Licht der Wered") en hoe dat ook in de praktijk zal moeten en kunnen door werken. De keuze van dit thema hing vooral samen met het feit. dat de confe rentie deze keer in Azië wordt gehouden: men wil ook duidelijk maken, dat de Wes terse christenheid heus niet de christen heid bij uitnemendheid is. Het centrale thema werd door de inleider ook theolo gisch en dogmatisch nader uitgewerkt, waarna deze stelde dat de eenheid dei- kerken niet alleen zal moeten blijken uit de bereidheid samen iets te ondernemen (Vluchtelingenwerk bijvoorbeeld), maar ook het elkaar en eikaars belijdenis willen verstaan en begrijpen. Deze assemblée zal ook veel meer dan de beide vorige worden voorbereid in samenwerking met de leden van de kerken. Er zal namelijk in Neder land een boekje uitkomen, waarin de ge hele opzet, wordt behandeld. Dat zal dan besproken worden in vele gesprekskrin- gen en dergelijke, opdat de Nederlandse vertegenwoordigers in oktober 1961 naar New Delhi kunnen gaan met de bevindin gen over dit alles van de gewone kerke lijke gemeenteleden. Prof. Berkhof deed ten slotte een beroep op allen er aan mee te werken, dat juist dit nieuwe aspect vol ledig tot zijn recht zal kunnen komen. Vermoedelijk ten gevolge van de atoom- (Van onze redacteur voor bloembollencultuur) Het mag nu wel weer wat warmer worden, want de groei van de hollen is door dat wintertje van deze week aardig afgeremd. Er staat heel wat op het spel, als het K.N.M.I. weerrecords gaat melden, want alle evenementen waarvoor de bloembollen het materiaal leveren zijn en blijven afhankelijk van het weer. Ondanks alle knappe onderzoekingen in het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse en ondanks alle vakkennis. „De natuur laat zich niet. verkrachten", zeggen oude vakmensen en daar blijven ze bij. De organisatoren van het bloemencor so, dat 23 april moet rijden, hebben al met wat angst in het hart langs de velden met hyacinten gereden. ..Die dingen sphoten uit de grond, ze gingen veel te hard" ver telde een van hen. Het mocht van hem nog wel even langer winter blijven. Men kan de hyacinten wel in koelcellen bewa ren als ze te vroeg zijn, maar best is dat natuurlijk niet. Er zit aardig wat speling in de bloeitijd, want het eerste corso van 1948 reed al op 17 april en in 1957 raakten de organisatoren in de knoop met de her denking van de vierde mei. Het corsoco mité bestaat hoofdzakelijk uit vakmensen c-n die zijn echt wel bang om een bepaal de datum vast te stellen, maar het moet nu eenmaal met het oog op het toerisme. Nog maar een dag of tien geleden zagen we ergens in de bloembollenstreek diepe rimpels in het voorhoofd van een man. die bollen moet forceren voor een tentoonstel ling in Essen. Hij en zijn knecht zagen met ongenoegen, dat een „pan" witte nar cissen al door een enkele bloem werd ge sierd. Het was nog lang geen achttiende maart, de openingsdag van die tentoon stelling. De tulpen en hyacinten leken ook al hard op te schieten. Men draafde ijve rig met al die potten en kisten naar de koelste plekjes in het bedrijf om de bloe men toch maar af te remmen. Toen kwam de staart van de winter over het land zwiepen. Dat remde weer te hard en dat mocht ook niet. Stoken geeft in zo'n ge val niet veel, want de planten trekken zich van de mensen maar weinig aan en groeien ontstellend langzaam als het vriest. Dat was ook weer niet zo best. Die paar dagen waren net genoeg om de broeier de angst te bezorgen, dat hij de bloemen niet op tijd uit de bol zou heb ben. Hetzelfde is het geval geweest bij al die broeiers. die de bloemen voor de binnen- tentoonstelling van de Foriade op 25 maart in orde moeten hebben. Het winter tje is voor hun net kort genoeg geweest. Voor de bollen op het veld, maakte het niet zo veel verschil. Het enige is dat er dit jaar geen record wordt gebroken wat de vroegte betreft. Er staan heel mis schien op een luw plekje wat narcissen te bloeien. Aan hel begin van deze week za gen wij tussen Lisse en Leiden al hele vel den narcissen, waarin de knoppen dicht tegen springen aanstonden. Vrijdag waren ze nog net zo ver. De planten zelf waren voldoende ont wikkeld om dat beetje kou te kunnen ver dragen. Ze waren over het algemeen al voldoende lang uit het riet om al wat ge hard te zijn, zodat er geen schade van wordt verwacht. Erger is het wel voor de bloemenkwe- kers, die narcissen van het vrije veld zou den gaan snijden. Zij zullen wellicht wel wat vorstbeschadigingen aan de bloemen zien en dat betekent altijd een mindere prijs op de bloemenveiling. Efin: de corsomensen zijn dik tevreden met het wintertje, de broeiers zullen net met de hakken over de sloot komen en na de allervroegste narcissen komen de latere die de eventuele schade misschien wel opvangen. Pasen valt dit jaar laat en dat is de tijd voor de verkoop van nar- cissebloemen. Duitsland vraagt ze dan veel en tegen de zeventiende april zullen er echter vermoedelijk niet zo veel meer zijn. Mensen die van de natuur afhankelijk zijn, hebben eigenlijk aan spanning geen gebrek. Doordat ze maar weinig zelf in de hand hebben, zijn ze misschien wat meer berustend dan de industrieel, die volgens statistieken werkt. De minister van Landbouw en Visserij, de heer Marijnen, verwacht dat de afzet in de zuivelsector in de komende maanden opnieuw ernstige moeilijkheden zal opleve ren. Dit blijkt uit het antwoord dat hij heeft gegeven op schriftelijke vragen die zijn gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Egas (P. v. d. A.). De mate waarin de afzetmoeilijkheden in de zuivel sector zich dit jaar zullen toespitsen zal naar zijn mening voor een groot deel af hangen van de ontwikkeling van de melk- produktie in de verschillende landen tij dens de komende weideperiode. Op de vraag wat hij denkt te doen om aanbod en vraag beter op elkaar af te stemmen, antwoordt de bewindsman, het voornemen te hebben om het gehele pro bleem van de ontwikkeling der melkpro- duktie en een betere afstemming daarvan op de afzetmogelijkheden in studie te laten nemen. Dit zal geschieden in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. Op een desbetreffende vraag antwoordt minister Marijnen verder, dat de oorzaken van de huidige zeer hoge aanvoer van melk zijn: de uitbreiding van de veestapel met drie procent (tengevolge waarvan de melk- produktie met eenzelfde percentage steeg), de uitstekende kwaliteit en de hoge voe dingswaarde van het in 1959 onder uitzon derlijk goed weersomstandigheden gewon nen hooi en kuilgras. de stijging van het gebruik van krachtvoer (naar de mening van de minister slechts gedeeltelijk ver band houdend met de krappe ruwvoeder- positie), de uitbreiding van het verbruik van kunstkalvermelk. de stimulering van de wintermelkproduktie in het westen en enkele andere delen van Nederland door het verlenen van een premie en een ver schuiving van de afkalfdatum (die zeer geleidelijk vroeger komt te liggen). De Velsense politie zoekt naar de dader of daders, die vermoedelijk vrijdagmorgen of donderdagavond de installatie van de onbewaakte spoorwegovergang aan de Hof- laan te Velsen-Noord onklaar heeft (heb ben) gemaakt. Van de bewakingsdienst van Hoogovens kreeg de politie het bericht dat er aan de installatie was geknoeid, zodat deze buiten werking was geraakt. Men had de stoppen verwijderd en de draden van een zich in een kastje bevindend telefoon toestel doorgesneden. Een geluk is dat er geen ongelukken zijn gebeurd. De politie meent dat baldadige jongelui de hand in het gebeurde hebben gehad. De directie van Radio Holland n.v. heeft medegedeeld dat de radiotelegrafist W. van R. zijn ontslag bij deze maatschappij heeft ingediend. In een gesprek met de hoofdinspecteur heeft Van R. gezegd tot het inzicht te zijn gekomen, dat hij in zijn positie niet kon worden gehandhaafd. bomexplosie in de Sahara is op enige plaatsen in de wereld onder andere in Japan en op Curapao een verhoging ge constateerd van de radio-activiteit in de lucht. Indien deze radio-actieve lucht te eniger tijd West-Europa zou bereiken, be hoeft dit tot generlei ongerustheid aanlei ding te geven, zo deelde het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Naar het ministerie nader mededeelt is de verhoging van de radio-activiteit boven Curacao geconstateerd in de laatste week van februari. De mate van radio-activiteit is in die week echter nog ver beneden de daarvoor geldende normen gebleven, aldus het ministerie. In de eerste week van maart is de straling weer verminderd tot het normale peil. Prof. mr. A. Anema (A.R.). de nestor der Eerste-Kamerleden, die onlangs 88 jaar ge worden is, zal zich waarschijnlijk niet meer beschikbaar stellen voor herverkiezing wanneer in de komende zomer de verkie zingen voor de helft van het aantal Sena toren gehouden worden. Prof. Anema, die van 19041944 aan de Vrije Universiteit rechtswetenschappen doceerde, heeft bijna veertig jaar deel uitgemaakt van de Eerste Kamer. Hij is tevens vele jaren hoofd redacteur geweest van het A.R. dagblad Dc Standaard". CORK (UPI) Het Nederlandse passa giersschip „Maasdam" van de Holland- Amerika Lijn heeft op zijn huidige reis van New York naar Amsterdam vertra ging opgelopen ten gevolge van een storm die het dwong twee dagen op halve snel heid te varen. Vrijdagavond kwam het schip 26 uur te laat aan in de Ierse haven Cork. De meeste passagiers waren zeeziek. Tijdens de storm sloegen de golven over het dek. Kapitein Kooiman vertelde dat het een van de ergste stormen was die hij ooit meemaakte. Geen van de passagiers liep echter enie letsel op. Vandaag hoopt men Rotterdam te bereiken. In de bouwput van het Hiltonhotel in Amsterdam-Zuid is de 26-jarige grond werker W. Dolman uit Zaandam vrijdag middag onder een neervallend, IV2 ton zwaar, stuk van een heipaal van gewapend beton terechtgekomen. Hij was op slag dood. De man was vrijdagmorgen voor het eerst op dit bouwobject aan het werk ge gaan. In de strop van een dragline hing een van een heipaal losgebrand bovenstuk. Dit slingerde even en raakte een daar naast staande heipaal waarvan de kop wel rondom ingehakt maar nog niet los gebrand was. Deze viel tegen het boven stuk van een indezelfde staat verkerende tweede paal die ook afbrak en terecht kwam op de grondwerker. Een collega die naast hem stond zag nog kans te ont komen. De politie en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. De vrijdagmiddag gehouden buitenge wone algemene vergadering van dc blocm- bollenveilingvcreniging „West Friesland" in Bovenkarspel, die belegd was op ver zoek van drie bestuursleden en enige tien tallen gewone leden, teneinde het beleid van de voorzitter, de heer P. Koster, te bespreken, is niet tot oen uitspraak geko men. De ongeveer 1.500 aanwezigen heb ben rustig en zakelijk de kwestie bespro ken, met name het handel drijven van dc voorzitter voor eigen rekening en het ge bruik van veilingbakken door de voorzit ter, zonder dat deze daarvoor het vastge stelde bedrag van tien cent per bak be taalt. Reeds in een bestuursvergadering heft de voorzitter verklaard, niet meer handel te zullen drijven, want bij een andere vei ling wenst hij niet te kopen, terwijl hij de huur der kisten en bakken alsnog zal vol doen. De door de voorzitter gekochte bol len brachten tien cent meer op, dan ze zouden hebben opgebracht als zogenaamde „surplus bollen". De aanvoerders van de bollen hebben er zelf voordeel van ge had en van fraude kan dus geen sprake zijn, meende de voorzitter. Drie bestuurs leden konden echter geen vertrouwen meer in hem stellen en verzochten inzage van de boeken, waartoe ze statutair het recht hadden. Dit werd geweigerd. Wel werden de financiële commissie en een accountant van het Centraal bureau voor veilingen ingeschakeld, die een onderzoek instelden doch geen enkele onregelmatig heid konden ontdekken. Alles wat dc voor zitter had gedaan, bleek gedekt door be stuursbesluiten. Verder bleek er een kwestie bestaan te hebben tussen de voorzitter en de leider van het schuurpersoneel. de heer Verhart, deze kwestie dreigde het ontslag van de In de Memorie van Antwoord aan dc Eerste Kamer over de begroting 1960 van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt minister mr. dr. C. J. M. A. van Rooij op grond van dc ontwikkeling van de ge registreerde arbeidsreserve in de laatste maanden van mening te zijn, dat deze ontwikkeling met de grootste oplettend heid dient te worden gevolgd. De werkloosheid in het noorden van Ne derland vertoont de laatste tijd een gunsti ge ontwikkeling. In 1960 wordt een geleide lijke voortzetting van deze ontwikkeling verwacht, zodat voor het nemen van bij zondere maatregelen vooralsnog geen aan leiding bestaat. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt dit mede in de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begroting van zijn de partement voor 1960. De maatregelen tot bevordering van de industrialisatie in deze gebieden hebben in de afgelopen maanden reeds geleid tot een verheugende werkgelegenheidsverruiming, welke een vermindering van de structure le werkloosheid tot gevolg heeft. De ontwikkeling van de werkloosheid, ge corrigeerd voor de seizoenbeweging, be weegt zich de afgelopen maanden ook in de noordelijke provincies in dalende rich ting, aldus de minister. heer Verhart tot gevolg te hebben. Nadat enkele misverstanden uit de weg waren ge ruimd, is de vrede echter volledig hersteld. Tijdens de vergadering werd de heer Koster verweten, dat de omzetten de laatste jaren iets waren teruggelopen, ter wijl die van het Hollands Bloembollen Ge nootschap te Lisse, die in 1954 even hoog waren als die van „West-Friesland", thans bijna het dubbele bedragen. Ge zegd werd dat de Lissese veiling haar gro te vooruitgang dankte aan de zeer hoge prijzen van hyacinten en narcissen die praktisch niet op de veiling van „West- Friesland" worden aangevoerd. Laatst genoemde veiling veilt in de natijd veel gladiolen, die laag in prijs zijn. Wat de tulpen betreft is de omzet van „West- Friesland" steeds stijgende en daarop maakt het seizoen 1959-60 geen uitzonde ring. Er kan dit jaar 200.000 worden af geschreven op de gebouwen, terwijl 108.000 gerestitueerd kan worden op de door de leden betaalde marktgelden. Ook werd nog de klacht geuit, dat wat de voor zitter wil. zowel in het bestuur als in de al gemene vergadering, ook gebeurt. Daar door zou het bestuur zo weinig kunnen ver richten. Herhaaldelijk werd gevraagd, waarom het onderzoek van de boeken aan de bestuursleden is geweigerd, doch hier op werd geen bevredigend antwoord ver kregen. Na tweeëneenhalf uur vergaderen werd de bijeenkomst beëindigd, zonder dat een besluit was genomen. Na Beverwijk heeft thans ook Velsen zich uitgesproken voor samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Het voorstel van B. en W. van Velsen. om de minis ter van Binnenlandse Zaken via Gedepu teerde Staten van Noordholland te advi seren Velsen, Beverwijk en Heemskerk samen te voegen tot één gemeente, werd vrijdagavond met 18 tegen 13 stemmen verworpen. Velsen stemt in met de vast stelling van een nieuwe grens met Be verwijk ten voordele van eerstgenoemde gemeente. De raad nam voorts met 17 te gen 14 stemmen een motie aan, waarbij hij zich uitspreekt ten gunste van de dooi de minister voorgestelde samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Heems kerk heeft zich over de voorstellen van de minister nog niet uitgesproken. AGADIR (AFP) In de vernietigde bergdorpjes in het gebied van Agadir zijn bij de aardbeving van 29 februari 179 mensen omgekomen en 144 gewond. Er be staat geen enkele wegverbinding met deze dorpjes die 700 meter hoog liggen. Boeren, die konden ontsnappen, hebben het eerst alarm geslagen, waarna verkenningsvlieg tuigen van het Marokkaanse leger de dorp jes Ait Oerir, Ait Accoeb, Anoe d'Feb en Teddert lokaliseerden. Vervolgens zijn per helikopter reddingsploegen naar de onheilsplaatsen gebracht. Verder zijn per muilezel medicamenten en levensmid delen aangevoerd. Vrijdag zijn onder het puin van Agadir weer twee overlevenden weggehaald. Een van de twee is de vader van drie kinderen, Alice, Jacqueline en Armand Kalfon, die donderdag werden gered. De 6-jarige Armand stierf echter een paar uur na zijn redding in het ziekenhuis. Alice vertelde, dat zij en haar zusje onder het puin van hun huis verhaaltjes hadden verteld aan Armand en kinderliedjes voor hem hadden gezongen. „Maar hij bleef maar vragen waar zijn vader en moeder waren". Vader Kalfon zei tegen zijn redders, dat zijn vrouw kort na de aardbeving ge storven was. KAAPSTAD (Reuter) Premier Ver woerd van Zuid-Afrika heeft vrijdag in het Zuidafrikaanse Lagerhuis gezegd, dat de regering slechts blanken wil laten deelnemen aan de volksstemming over de vraag of Zuid-Afrika al dan niet een re publiek moet worden, omdat „het Britse imperialisme herhaaldelijk de stemmen van niet-blanken gebruikt heeft om de Afrikaner eronder te houden". Oneconomisch DURBAN (UPI) De gemeenteraad van Durban heeft besloten de gemeente lijke busdienst, waar geld bij moet als gevolg van de apartheidspolitiek, te verko pen. De gemeenteraad zal 5.000 pond be steden aan advertenties waarin de gehele dienst te koop of te huur wordt aangebo den. Door de apartheid is de busdienst ge splitst in een voor blanken en een voor Indiërs en Afrikanen. Het verlies van dit openbare middel van Vervoer bedroeg vo rig jaar 369.000 pond. RIO DE JANEIRO (UPI) Ten gevolge van een tropische regenval, die vijf dagen heeft aangehouden, zijn in Brazilië uitge strekte gebieden overstroomd, waarbij vol gens de eerste berichten ten minste 95 per sonen om het leven zijn gekomen. In de staten die door de overstromingen zijn ge troffen Bahia, Minas Gerais, Espirito Santo, Rio de Janeiro en Pernambuco zijn vele honderden woningen weggespoeld. De schade aan de oogst loopt in de honder den miljoenen guldens. STRAATSBURG (AFP) De Franse kikforsman Louis Lourmais, die bezig is de Rijn af te zwemmen, is vrijdag tot de brug van Kehl, bij Straatsburg, gekomen. Op de laatste dertig kilometer van het traject dat hij vrijdag aflegde, werd hij vergezeld door zijn vrouw. Hij kon dit laatste deel van het traject met een snel heid van tien kilometer per uur afleggen door dat een Frans schip hem de weg wees tussen de tegenstromingen door. Lourmais hoopt vandaag tot Karlsruhe te komen. Gevochten met politie De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft, in overeenstemming met de minister van Landbouw en Visserij, de arbeids- en rusttijdenverordening van het Landbouw schap goedgekeurd. Dit houdt in, dat de arbeids- en rusttijden in deze bedrijfstak per 1 mei voor het eerst publiekrechtelijk, dat wil zeggen krachtens een verordening van het Landbouwschap, zijn geregeld. De verordening werd door het bestuur van het Landbouwschap vastgesteld in zijn vergadering van 17 februari, op advies van zijn hoofdafdeling sociale zaken. Het is de eerste verordening van het Land bouwschap op sociaal terrein. BRUSSEL (Reuter) De tweede mili taire attaché bij de Russische ambassade in Brussel, kolonel Nikolai Kilditsjev, is naar Moskou teruggeroepen, nadat de po litie in de Belgische hoofdstad hem be schuldigd had van lichte mishandeling, het plegen van verzet en belediging van de politie in een Brussels restaurant. De po litie was vorige week naar een restaurant ontboden, waar kolonel Kilditsjev zijn medegasten zou hebben beledigd. Hij vocht met de politie, toen deze hem wilde mee nemen en later had hij op het bureau de officier van de wacht beledigd. Toen hij zich beriep op zijn diplomatieke onschend baarheid. was hij vrijgelaten. Het proces verbaal was naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Brussel gestuurd, dat het doorzond naar de Russische ambassade. PARIJS (AFP) Negentig professoren en lectoren in de wiskunde, natuurkunde, scheikunde, dierkunde en geologie te Pa rijs hebben president De Gaulle van Frankrijk vrijdag een boodschap gezonden waarin zij de regering verzoeken bij het atoombeleid de weg van de vrede en de nuttigheid in te slaan. De geleerden drin gen erop aan de inspanningen op het ge bied van de atoomenergie niet te gebrui ken voor de vorming van een strijdmacht, die van geen nut is voor culturele, weten schappelijke en economische ontwikkeling van het land. LYON (AFP-UPI) Bij het onderzoek naar de ontsporing van de Paris-Cóte d'Azur-express heeft de Franse politie tot op heden een vijftiental leden van het Al gerijnse Bevrijdingsfront opgespoord. In totaal zijn in de afgelopen drie dagen vijf honderd Algerijnen in Lyon en omgeving ondervraagd. De plaatselijke spoorwegarbeidersbond van het communistische vakverbond C.G.T. vermoedt dat de daders geen leden van het F.L.N. zijn. Naar hun mening werd de daad verricht door misdadigers, die een angstcomplex willen scheppen nu de politieke spanning om Algerije af neemt en vredesonderhandelingen moge lijk blijken. De bond heeft een beroep op de politie gedaan al het mogelijke in het werk te stellen om de daders te pakken te krijgen. t

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5