Knappe Duitse filmversie van het Hamlet-them a Hartelijke huldiging in Tuinzaal van dr. J. R. H. de Smidt Druk bezochte receptie van twintigjarige UW Buurthuis in Parkwijk Ook Haarlemmerliede uit Volkskredietbank „DE REST IS ZWIJGEN" Haarlemse esperantisten in Remonstrantenhuis bijeen Plannen voor woning bouw in Vogelenzang Subsidie gevraagd voor wereldkampioenschappen dammen HDC-reserves veel te sterk voor Den Helder .Uitbreiding van een waterwinplaats Vijfentwintig jaor jeugdconcerten Voordracht benoeming tweede inspecteur lager onderwijs Nachtverblijf op terrein langs de Zeeweg Oud minister Hofstra. houdt lezing in Gemeenschapshuis Verbetering van woningen aanbesteed Verhitte burenruzie „Bij lach en ontij" Bibliotheek van Rode Kruis voor zieken WV opent 15 maart kantoor op het Vierkant Tennisclub „Ready" hield jaarvergadering Stichting van christelijke kleuterschool UIT STAD EN STREEK i i ÜRDAG 12 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Hamlet van Shakespeare is een to verformule in de toneelwereld. Vrijwel elke acteur wil eenmaal in zijn leven de tragische prins van Elseneur vertolken en ontelbare regisseurs dromen ervan, eens hun eigen privé-Hamlet gestalte te geven. Bij de talloze Hamiets die wij reeds ken den. Hamlets in straatproza, in colbert kostuum en zelfs in danspantomime, is zich thans ook een nieuwe filmversie ko men voegen. ..De rest is zwijgen", die deze week in het Rembrandt theater vertoond wordt. Een zeer vrije, gemoderniseerde versie,, die echter toch het origineel goed deels op de voet volgt. Het is de Duitse re gisseur Helmut Kautner, schepper van vele opmerkelijke speelfilms, die voor de ze nieuwe variant van Shakespeare's be faamde tragedie, tekent. Zijn Hamlet ver schijnt in de gestalte van eep jonge ver bitterde" Duitser, erfgenaam van een in dustrieel koninkrijk aan de Ruhr, welks heerser de vader van de jongeman tijdens de oorlog bij een bomaanval om gekomen, heet te zijn. De jongeman, die de oorlogsjaren in Amerika heeft doorge bracht,- gelooft echter dat zijn vader ver moord is door diens jongere broer en me dedirecteur, die later bovendien de moe der van dé jongeman gehuwd heeft. Na zijn terugkeer in Duitsland vindt déze mo-r derne Hamlet steeds meer aanwijzingen voor zijn verdenkingen, die hij aanvanke lijk zelf als zinsbegoochelingen verwor pen heeft. In kille obsederende beelden te kent Kautner ons dan, hoe de jongeman stukje bij beetje de waarheid om trent deze afschuwelijke broedermoord ontdekt, waaraan ook zijn moeder, als de minnares van de moordenaar, medeplich tig blijkt te; zijn. De vergelding is'minder bloedig darf bij Shakespeare.'Het is de moeder' die haar voltrekt aan de moordenaar en daar door óóic aan zichzelf. De jongeman zelf gaat vrijuit, vernietigd, maar gelouterd. Dat is het verhaal. Maar er is meer. Er is de formidabele kracht, waarmee Kautner zijn spelers hanteert en zijn sfeer opbouwt. Een sfeer van harde, nuchtere werkelijk heid en ziekelijke verbeelding, wonderlijk dooreengestrengeld en soms zo volkomen in elkaar overvloeiend dat het irreële reëel wordt en vice versa. Dat vreemde meisje, bijvoorbeeld, spelend met haar bloemen en haarstervensgedachten voorvoelt zij het onheil, dat zich aan dit eigentijdse Elseneur voltrekken gaat of is zij alleen maar een verdwaasde, meelij wekkende geesteszieke? Kautner laat het in het midden; naar de diepste roerse- Animeermeisjes (Cinema P a 1 a c e). Men kent het in stituut der- animeermeisjes alleen in het zogenaamde uitgaansleven. Dat uitgaans leven is evenwel in Chicago nog een por tie riskanter- dan waar ook ter wereld. De animeermeisjes, eenmaal overgele verd aan de willekeur van het Ameri kaanse gangsterdom, zijn weerloos en wil loos.'"Wanneer een van haar, gedreven door betere sentimenten, zich verzet, wacht haar bedreiging en intimidatie. Over haar lot handelt de film. die zich met graagte heeft meester gemaakt van het milieu en het naar vermogen zo rea listisch mogelijk typeert. „M" (Studio). De film, die Fritz Lang in de jaren itig maakte van een moorde naar, die ten prooi valt aan de woede van de onderwereld, wanneer hij een mis drijf pleeft, dat aller verachting opwekt, heeft een klassieke naam. Nu nog ont komt men niet aan het fascinerende spel met de camera, dat Lang speelde om de psyche van de moordenaar te onthullen op de vlucht voor zijn achtervolgers. Technisch is de film op haar kwaliteit achterhaald, maar haar vormgeving is ge bouwd op principes, die nog altijd voor de filmkunst geldig zijn. Het is om de be vestiging daarvan dat men „M" nog steeds waardeert als een werkstuk van een ta lentvol man. Een der vroegere fenome nen van het witte doek, ..Peter Lorre, speelt er de hoofdrol ip. Gezocht wegens moord (Roxy) Ditmaal is het een aantrekke lijke jonge vrouw, die van moord verdacht, de wildernis' invlucht. Dat houdt een span nende achtervolging in, maar ook dat zij zich toch niet zo aan haar lot overgelaten hoeft te voelen ais zij had verondersteld. Om de geschiedenis niet eentonig te ma ken is er gezorgd voor een rijke afwisse ling aan' opwindende gebeurtenissen in de wildernis. Van maandag af gaan we de beschaving in, maar niet voor lang. Een moord vraagt heel wat van onze gemoeds rust. De moord is gepleegd op een schip. ..Moordenaar aan boord" luidt dan ook de alarmerende titel van dit bépaald niet erg fijnzinnig filmverhaal. Slaapkamergeheimpjes (Frans Hals) De geheimpjes, die van overwegend komische aard zijn, blij ven nog. een week intrigeren. Wie er zich rn.ee wil amuseren, kome er dus achter wat ze precies behelzen. Scène uit „De rest is zwijgen" len van haar zwakke geest kunnen wij slechts gissen. Zij zweeft daardoor als een vage, mysterieuze figuur boven de onaf wendbare loop der gebeurtenissen, als een verpersoonlijking bijna van het blinde, schuldeloze noodlot: een meesterlijke vondst. Van de hoofdfigui-en imponeert vooral de sobere, geladen vertolking die Hardy Krüger geeft van de eigentijdse Hamlet. Ingrid Andree geeft de trouweloze moeder bevredigend gestalte; de verraderlijke broedermoordenaar Claudius (Peter van Eyck) kon ons veel minder overtuigen. Met dat al: een speelfilm van uitzonderlijk formaat, waarin Kautner zelfs „de geest van Hamlet's vader" in de vorm van de vanuit het hiernamaals telefonerende vermoorde grootindustrieel' als halluci natie aanvaardbaar weet te maken! Herman Cwesen The nun's story (Minër va) Nu ook komt in dit theater de film, waarin Audrey Hepburn een van haar mooiste rollen speelt, een met zuive re intenties gemaakte film, onthullend ten aanzien van het kloosterleven, voor de niet ingewijde misschien wel eens verbijste rend, maar zeer boeiend, ook al is de film duidelijk zwakker van het ogenblik af dat zij haar documentaire karakter verruilt voor de fictie. Ze loopt tot en met woens dag. „Op grond van overspel" (L u x o r) Een nogal delicaat gegeven w.ordt .in deze fil,m uitgewerkt. Tegen .de wil van zijn rijke vader*trouwt 'een jonge man met ee'n zangeres. Bij .een auto-onge luk brengt hij ei' hét leven af maar dé gevolgen zijn. zodanig, dat het echtpaar tot kunstmatige inseminatie moet over gaan om kinderen te kunnen krijgen. In derdaad raakt de vrouw in verwachting. Zij wordt echter door de jaloerse echt genoot van overspel beschuldigd op in stigatie van zijn vader. Tijdens de behan deling van de echtscheidingsprocedure komt haar man echter tot betere inzich ten. De procedure zelf wordt zeer kundig uitgebeeld. Een onalledaags gegeven, dat wel enig voorbehoud vereist ten aanzien van wie er kennis van neemt. Onstuimige driften (L i d o) Men kent het genre: een aan trekkelijke en welgevormde vrouw naar het uiterlijk zeker die de hoofden dei- mannen op hol brengt en daarmee een ket tingreactie teweeg brengt -van haat, na ijver, vermeende en werkelijke genegen heid. De fatale gang vaiy zaken houdt er de spanning lang in. Dat het de film voor al is begonnen om de nadruk te leggen op de gevaarlijke invloed van het vrouwelijk schoon op de verbeelding laat zich al spoe dig onderkennen. Het bestuur van de twintig jaar be staande afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers heeft vrijdagmiddag in het bureau in het Proveniershuis een re ceptie gehouden, die zeer druk werd be zocht én 'een geanimeerd verloop had. Het hoogtepunt was wel de toespraak van de Haarlemse wethouder de heer W. C. Bakker, die namens het gemeentebe stuur woorden van dank en waardering sprak en een kleurenreproduktie naar een schilderij van Vincent van Gogh aanbood, dat een der wanden van het U.V.V.-bu reau zal sieren. De wethouder zei dat hij persoonlijk veel met deU.V.V. te maken heeft gehad. Toen het ernaar uitzag dat het bevolkings onderzoek op tuberculose voor Haarlem te duur zou zijn, kwam men in B. en W. op het idee de medewerking van de U.V.V. in te roepen. Deze medewerking is een succes geworden, aldus de heer Bakker. Ook op het gebied van de bejaardenzorg heeft het gemeentebestuur een beroep op de organisatie gedaan. Het ging hierbij om de verzorging van warme maaltijden en deze dienst „Tafeltje-dekje", mar cheert magnifiek. Wehouder Bakker bracht de dank van het gemeentebestuur over voor alles wat de plaatselijke U.V.V. voor de bewoners van Haarlem en omgeving in de afgelo pen twintig jaar heeft gedaan. Onder de velen die het bestuur kwamen gelukwensen, waren mevrouw J. Prinsen- de Jong. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en mevrouw J. de Vos van Steenwijk-van Royen, mevrouw C. Cre- mers-de Bruyn namens de Federatie Vrouwelijke Hulpverlening, wethouder M. H. B. Wildt Meyboom van Bloemendaal en wethouder J. C. Corver van Heemste de, alsmede afgevaardigden van het hoofd bestuur van de U.V.V., het Nederlandse Rode Kruis, de gerepatrieerden, de diake nen van de Verenigde Doopsgezinde Ge meente, het Sterhuis en de Hervormde Vrouwendienst. Er waren talrijke bloem stukken en gelukstelegrammen. Vrijdagavond had in de zaal van het Re monstrantenhuis in Haarlem een bijeen komst plaats van de Haarlemse Esperan tisten Vereniging „Komprenado faras Pa- con". De heer E. de Wolf, voorzitter der ver eniging, opende het samenzijn in het Ne derlands. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat zo vele cursusdeelnemers er het nut van ingezien hebben zich bij de vereni ging aan te sluiten. Immers op deze wijze kan men eerst ten volle profijt trekken van de verworven kennis. Na de opening werd overgegaan tot het gebruik van esperanto, hetgeen in de praktijk ook voor de minder ervaren es perantisten uitstekend lukte. Er ontwikkel de zich een levendige conversatie tussen oude en nieuwe esperantisten en iedereen was zeer voldaan over de behaalde resul taten. De avond werd verder gevuld met samenzang, een vraag- en antwoordspel en het vertellen van anecdotes, alles na tuurlijk in de internationale taal. Geen ondercomm^nd^nt, maar commandeur In h'et: onderschrift van de fóto in ons blad van gisteren, waarop het moment is uitgebeeld dat de Haarlemse burgemees ter de officiële heropening van de brand weerkazerne verricht, is een fout geslo pen. In het midden staat de heer C. H. J Brauers, commandeur van de brandweer en niet ondercommandant. Dat is de heer J. P. Pollé. „Doe Open"-actie en Rampenfonds Twee_ avonden achter elkaar hebben leerlingen van de Floraschool ten bate van de jeugdactie „Doe Open" een aar dig programma van zang, muziek, toneel en ballet opgevoerd in het kleine zaaltje van de school. Er kon na afloop 391,05 sleutelactie worden overgemaakt. De Vrouwenbond van het N.V.V. heeft de opbrengst van een kienavond 100) overgemaakt aan het Rampenfonds. Bo vendien werkt de vrouwenbond mee aan de actie „Van vrouw voor vrouw" van de Provinciale Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van f 135.805 voor de bouw en de inrichting van een buurthuis in „Parkwijk". Daarnaast moet rekening ge houden worden met de grondkostcn, die bij een oppervlak van ongeveer 600 vier kante meter rond 21.390 bedragen. Het buurthuis dal is ontworpen door prof. ir. H. T. Zwiers zal een semi-perma- nent karakter krijgen. Het wordt uitge voerd volgens het Mavem-bouws.ysteem en kan binnen acht weken na gunning ge reed zijn. B. en W. hebben een semi-per- manent gebouw geprefereerd boven een noodgebouw, mede omdat dit laatste vrij duur in aanschaffing is en hoge onder- houdskoesten vergt. Het buurthuis zal aan de zuidzijde kleu- terverblijven krijgen. Verder komen er een vertrek voor handenarbeid, een huis kamer annex speelzaal, een kamer voor de buurthuisleider met uitleenbibliotheek toiletten, een keuken en ruimten voor cen trale verwarming en berging. Grenzend aan de keuken komt een grote zaal die voor feestavonden kan worden gebruikt Daarnaast komt een bergruimte mot weg- neembare wand. Voor doortrekking van. de Deken Zon daglaan te Vogelezang en het bouwrijp- maken van gedeelte van gronden nabij deze laan, vragen B. en W. van Bloemen daal de gemeenteraad een krediet van 10.000 ter beschikking te stellen. Voor 1960 is aan Bloemendaal een contingent van 25 woningwetwoningen toegewezen. Een gedeelte hiervan kan bestemd worden voor de verdere realisering van het par tiële uitbreidingsplan Vogelenzang. Er is een bebouwingsmogelijkheid van tweeën dertig woningen, waarvan een gedeelte voor particuliere premiebouw kan wor den bestemd. Sluifingsronde in Haarlem B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een subsidie van 2000 te verlenen aan de Koninklijke Nederlandse Dambond, als bijdrage voor de door de bond in het komende najaar te organiseren wereld kampioenschappen dammen. Dit toernooi is door de internationale dambond aan ons land toegewezen mede ter gelegenheid van het gouden jubileum van de KNDB in april 1961. Naast dit „major-toernooi" waaraan kampioenen van vele landen deelnemen, wordt een bij toernooi gehouden voor Nederlandse en Europese topspelers. Van elk der 22 ge meenten waar een ronde van dit toernooi zal worden gespeeld, wordt een subsidie gevraagd van 750. Van de gemeenten, waar de openingsreceptie of sluiting, in clusief banket zal worden gehouden, wordt daarenboven een bijdrage van 1.250 ver wacht. De KNDB heeft voorgesteld de sluitings ronde met prijsuitreiking en banket in Haarlem te houden. Aan de toekenning van de subsidie van 2.000 willen B. en W. de voorwaarde verbinden dat in Haarlem de sluitingsronde alsmede een ronde van het bijtoernooi zullen worden gehouden. De voor het eerste klasse clubkampioen schap van Noordholland gespeelde wed strijd tussen damclub Den Helder en de reserves van de Haarlemse damclub re sulteerde in een 13-7 overwinning voor de Haarlemmers. Deze ontmoeting die in Castricum plaats vond, werd volkomen be heerst door het HDC-team, dat van de eerste zetten af het initiatief in handen nam en zich de meerdere toonde in vrij wel alle onderdelen van het spel. Het door tastende spel van de HDC-ers overrom pelde de spelers uit de kop van Noordhol land zodanig, dat zij het juiste antwoord schuldig bleven. De gedetailleerde uitslag luidde: dam club Den HelderHDC II J. de VriesJ. Rozijn 2-0; P.v. d. BergC. Schelfaut 1-1; B. HoyengaJ. Boerkoel 0-2; J. v. d. Mo lenA. Smit 1-1; J. G. ZijderveldC. B. de Laat 1-1; P. VeenW. J. v. Looy 0-2; J. W. BeezemerA. Douma 1-1; C. J. Lei- brand—G. de la Rie 0-2; J. Stol—H. J. Oud hof f 1-1; A. A. BremerN. Schouten 0-2, Totaal 7-13. DDV (Diemen) en Ons Genoegen (Edam), de verdere kampioensgegadig den, bestreden elkaar in Diemen. De dam mers uit Diemen grepen hun laatste kans en zorgden voor een verdiende 13-7 zege. Door deze uitslagen zijn drie van de vier deelnemende ploegen met een gelijk aan tal punten op de eerste plaats geëindigd. Het zijn: Haarlemse Damclub II; damclub Den Helder en Diemer damvereniging. Alleen Ons Genoegen werd met nul wed- strijdpunten het kind van de rekening. De drie gelijk aangekomen tientallen zullen in een halve competitie moeten be slissen aan wie de eretitel toekomt en wel ke twee teams voor promotie in aanmer king komen. e.r;i -'X- r J3V In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B.en W. aan de or de komen om een krediet van 148.000 be schikbaar te stellen voor de uitbreiding van de waterwinplaats. In overleg met de Rijksdienst voor Drinkwatervoorziening heeft de directeur van het waterbedrijf een plan ontworpen dat voorziet in een uit breiding van het waterwingebied door het slaan van nieuwe bronnen in de omgeving van de sportvelden aan de Zomerzorglaan op behoorlijke afstand van de huidige wa terwinplaats (het dal van Duin en Daal). Op de duur zal de totale uitbreiding uit tien a twaalf bronnen moeten bestaan. Voorlopig zou kunnen worden volstaan met vijf nieuwe bronnen. Daar de hockeyclub BMHC streeft naar een uitbreiding van haar kleedgebouw, is het wellicht mogelijk de bouw van een ge bouwtje, dat voor sterkstroomvoeding en schakeling dient te worden gesticht, met deze uitbreiding te combineren, waardoor de uitvoering van een en ander aanmer kelijk goedkoper kan worden Tn de Tuinzaal van het Concertge bouw te Haarlem had gisteravond na afloop van het N.Ph.O.-jeugdconcert een bijzonder hartelijke huldiging plaats. Dr. J. R. H. de Smidt, een der initiatiefnemers van de jeugdconcerten die thans vijfentwintig jaar bestaan, be vond zich met zijn gezin temidden van een selecte schaar vrienden, kennissen en collega's, en zelden hebben wij een zo ongedwongen en hartelijke huldiging bijgewoond. Wethouder Geluk bepaalde deze atmos feer al meteen met een plezierige toe spraak: en voorts door als meester dei- ceremoniën op ongedwongen wijze de spre kers naar het podium te lokken, die allen zonder enig officieel omhaal dr. De Smidt op de man af toespraken. De wethouder dankte namens het gemeentebestuur dr. De Smidt voor alles wat hij ten bate van de schooljeugd heeft verricht. „U was de drijvende kracht zonder op de voorgrond te treden." De wethouder memoreerde dat: dr. De Smidt na de oorlog tot de commissie van het Interscholair Jeugdtoernooi toe trad en evenals de andere commissieleden verondersteld werd zich te omringen met subcommissie-leden. „Maar u deed 't al léén", zei de heer Geluk, „uw werkkracht is enorm en het leek altijd vanzelf te gaan wat u deed". De wethouder roemde de steun die mevrouw De Smidt haar man bij zijn werk heeft gegeven. De heer Geluk bracht' dr. De Smidt berichten van ver hindering over van de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mevrouwen Prinsen, van de voorzitter van het N.Ph.O. de heer Mensink, van de bur gemeester van Haarlem mr. O. P. M. F. rector van het Christelijk Lyceum dr. G. J. Diëperink. De wethouder overhandigde de heer De Smidt een platenkoffertje waar van de inhoud, zes kwintetten van Mozart, nog in bestelling is. De heer J. Schaap sprak namens het orkest. „U heeft ons diepste respect voor uw begrip voor ons en ons werk". Hij overhandigde een bloemstuk. Mr. A. Beets, vice-voorzitter van het be stuur van de stichting N.Ph.O., prees de stuwende kracht van dr. De Smidt, die als plezierige tegenspeler altijd discussies mo gelijk maakte zonder welke het werk min der boeiend zou zijn. „U heeft de jeugd naar de muziek getrokken. Moge de jeugd blijven komen naar de muziek en de con certen in het bijzonder." Hij dankte dr. De Smidt voor de wijze waarop hij zijn kennis en liefde in dienst heeft gesteld van de jeugdvorming. „Moge u er de vruchten van plukken. Dirigent Adam dankte dr. De Smidt voor de goede samenwerking en bood hem het bandje aan, waar de gehele huldiging op werd opgenomen. De heer P. Vincent van de subcommissie Muziek van de commissie tot culturele en esthetische vorming van de jeugd, roemde de welwillendheid van dr. De Smidt en sprak de wens uit dat hij nog lang lid van de subcommissie Muziek zal blijven. Dr. De Smidt dankte alle sprekers en in het bijzonder legde hij de nadruk op de activiteit van wethouder Geluk, die niet alleen delegerend maar steeds persoonlijk en actief het werk steunt. „Uw voorbeeld dwingt tot goed volgen." Dr. De Smidt haalde vele herinneringen op. Hij besloot met te zeggen dat hij altijd vóór alles le raar is geweest. „Moge muziek op de schoolprogramma's een belangrijker plaats gaan innemen Na afloop van de huldiging was er een Cremers, van de burgemeester van Bloe- geanimeerde receptie, die het gemeente- mendaal dr. D. H. Peereboom Voller en de bestuur de heer De Smidt aanbood. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben de gemeenteraad voorgesteld de deelneming aan de ge meenschappelijke regeling voor de Volks kredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten per 1 januari 1961 te beëindi gen. B. en W. zijn van oordeel dat aan voortzetting van de deelneming te veel ri sico's zijn verbonden, nu andere gemeen ten ook hun deelneming opzeggen. Niet gebleken is of alles is gedaan om een doelmatig beheer te verkrijgen. De bank voldoet weliswaar aan haar oor spronkelijke doelstelling, aldus B. en W., maar zoekt haar voornaamste taak niet meer in de hulp aan minder-draagkrach- tigen, doch eerder in een concurrentie met het particulier initiatief. De jaarlijk se tekorten van de bank zijn niet onaan zienlijk, ondanks de daarop uitgeoefende critiek. Ten slotte wijzen B. en W. erop dat voor de ingezetenen andere mogelijk heden voor het opnemen van krediet be staan. In zijn vergadering van vrijdag 25 maart zal de raad een beslissing nemen. B. en W. van Haarlem willen de ge meentelijke inspectie van het lager onder wijs uitbreiden door de benoeming van een tweede inspecteur. Zij stellen de raad voor in deze functie te benoemen de heer W. Kandel, thans pedagogisch-didactisch medewerker bij de gemeentelijke inspec tie. In de toelichting schrijft het college dat de toenemende werkzaamheden van de inspectie het nodig maken een tweede inspecteur te benoemen. Voor het inrichten van een opvangcen trum voor kampeerders langs de Zeeweg te Overveen stellen B. en W. van Bloe mendaal de gemeenteraad voor een kre diet van 25.000 ter beschikking te stel len. In het afgelopen seizoen was de ac commodatie door de overstelpende stroom kampeerders niet voldoende. Het gevolg was, dat kampeerders willekeurig hun tent of caravan langs de wegen of het strand opstelden. Het is de bedoeling van B. en W. voorlopig een nachtverblijf plaats, welke eenvoudig van opzet is en uitsluitend geopend zal worden op het tijd stip, waarop de overige kampeerterrei nen geen trekkers meer opnemen, in te richten. De duur van het verblijf zal be perkt dienen te blijven tot één nacht. Een terrein aan de noordzijde van de Zeeweg nabij de tweede ingang van de Kennemer- duinen biedt een goede mogelijkheid. Voor de inrichting van het centrum kan, naar de mening van B. en W„ worden volstaan met een eenvoudig kampgebouwtje, waar in dienen te worden ondergebracht een verblijf voor de beheerder, een ruimte voor de verkoop van levensmiddelen en een aantal wasruimten en toiletten. Het terrein zal afgesloten worden met een af rastering. Zandvoort De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid houdt een bijeenkomst op don derdag 17 maart in het Gemeenschaps huis. Oud minister H. J. Hofstra zal spreken over: „De politieke situatie van dit ogen blik." In het Gemeenschapshuis te Zandvoort heeft de dienst van Publieke Werken aan besteed het verbeteren van twintig wonin gen in de Hulsmanstraat en negentien wo ningen in de l'Amistraat. Vijftien inschrijvingen kwamen voor dit werk binnen, waarvoor de begroting was vastgesteld op 30.700,-. De laagste in- schrijfster was de firma Gebrs. Helldoorn te Beverwijk met 37.715,-. Het hoogste bedrag kwam van de firma C. Kok te Am sterdam met 48.750,-. De gunning werd aangehouden. In een perceel aan de Kostverlorenstraat in Zandvoort kregen vrijdag twee bij el kaar inwonende dames verschil van me ning. De twist liep zo hoog, dat de dames elkaar niet alleen in de haren vlogen, doch ook hun tanden als aanvalswapen gingen gebruiken. Eén van hen kreeg hierbij een vrij ernstige beet in de arm. De politie moest het geschil beslechten en èen dokter verleende medische hulp. Als laatste voorstelling in het kader van de winteravonden-cyclus 1959-1960 organi seert de stichting Culturele Kring 't Helm in Zandvoort op maandag 21 maart een cabaret-avond in restaurant „Zomerlust". Het Haags Studentencabaret onder lei ding van Rinus Ferdinandusse zal de caba ret-revue: „Bij lach en Ontij" opvoeren. V ij f huizen Op verzoek van de burgerij uit het Ro de Kruis-rayon Vijfhuizen zal het plaatse lijke bestuur van het Rode Kruis een bi bliotheek gaan vormen voor zieken. Men heeft de suggestie gedaan om boeken (voornamelijk romans en andere ontspan ningslectuur, alsmede kinderboeken) ter beschikking' te stellen van de patiënten in het dorp en de omgeving. Hiertoe werd contact met het bestuur van het Rode Kruis opgenomen, omdat men wenste dat deze organisatie de aldus te vormen bi bliotheek zou beheren. Het bestuur heeft hiermede gaarne ingestemd. Men is ver heugd met deze suggestie uit de burgerij temeer daar deze vergezeld ging van de eerste serie boeken. De plannen moeten eerst nog worden uitgewerkt, alvorens de bibliotheek kan gaan „draaien". Reeds is overwogen om de jeugd, die zich voor het Jeugd Rode Kruis verdienstelijk maakt, in te schakelen. De kinderen kun nen dan bij toerbeurt elke week de boe ken van de zieken omruilen. Lisse Op 15 maart zal de inlichtingendienst van de V.V.V. in Lisse in bedrijf worden gesteld in het kantoor op het Vierkant. Voor de vreemdelingen zijn speciale fol ders in vier talen ter beschikking over de bollenstreek en de Keukenhof. Tevens is in herdruk verschenen de hotellijst voor de bollenstreek met een toelichting in vier ta len. In het kader van de V.V.V.-logies- dienst is een geheel nieuwe lijst aangelegd van particuliere pensionhouders. Ten ge rieve van de toeristen zullen langs de Randweg en op enkele punten langs de He- reweg richtingborden „V.V.V.-hotelinfor- mation" worden geplaatst. Dit zijn opval lende uniforme richtingsborden in geel rood. Als de voortekenen niet bedriegen komen er weer veel toeristen want op het secretariaat komen dagelijks al veel brie ven en aanvragen binnen. Op 21 maart zal de V.V.V. in de „Witte Zwaan", een contactavond houden. De plannen voor de komende bloemfeesten zullen dan verteld worden en er zal gele genheid zijn ideeën en wensen naar voren te brengen. Deze avond wordt opgeluisterd met kleurenfilms. Hillegom Vrijdagavond hield de rooms-katholieke tennisclub „Ready" in zaal Flora in Hil legom haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Th. M. Punt, gaf in zijn openingswoord een overzicht van de activiteiten van de club, waarna mejuffrouw M. Evers een financieel ver slag uitbracht, waaruit bleek dat het kas saldo in 1959 aanzienlijk was teruggelopen. Wegens uitbreiding van het aantal tennis banen zal er bovendien dit jaar ruim dui zend gulden huur meer betaald moeten worden. Overeenkomstig een bestuurs voorstel werd een verhoging van de contri butie vastgesteld. De onderlinge wedstrijden van de ten nisclub zullen begin juni plaatshebben, in het bekertoernooi tegen H.T.C. wordt op 30 juli gespeeld. De besturen van de clubs „Ready" en H.T.C. hebben aan het gemeentebestuur verzocht de tennisbanen 's zondagsmor gens open te stellen. De heer Fr. van Steenvoorden dankte na mens de leden het bestuur voor zijn acti viteiten. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben de raad voorgesteld mee te werken aan de bouw van een christelijke kleuterschool in Halfweg. Ge dacht is aan de bouw van een school in de omgeving van de Schoolstraat,, maar daar is geen terrein beschikbaar. B. en W. vragen de raad eraan mee te werken dat de kleuterschool twee lokalen in de christelijke school aan de Schoolstraat be schikbaar-krijgt.'De' lokalen moeten hier voor echter beschikbaar worden gemaakt. Te. zijner tijd zal de medewerking van" d.e raad hiervoor worden gevraagd. Nieuws in het kort Nieuwe keuken. B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor om voor het verplaatsen en uitbreiden van de keu ken en het uitbreiden van het aantal toi letten in het stadhuis een krediet beschik baar te stellen tot een bedrag van 20.500. Garage. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om een gedeelte van hal IV van het voormalige Holland Nauticcom- plex in Haarlem voor 5.010 te verhuren als garage aan de n.v. Green Spot (Hol land) Bottling Co. te Haarlem. Derde polioprik. De Haarlemse kin deren, die wegens ziekte of om andere redenen in de week van 15 tot en met 20 februari verhinderd waren de derde polio-injectie te ontvangen, kunnen alsnog voor de derde maal wórden ingeënt op woensdag 16 maart in het gebouw van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst. Nieuwe Gracht 124. Er zal worden gevaccineerd 's morgens van 9.00 tot 10.30 uur en 's middags van 14.00 tot 15.00 uur. Opbrengst, collecte. De opbrengst van de collecte voor de stichting Herstellings- en Verplegingsoord „Unicum", die in Ben- nebroek, Haarlem. Heemstede en Bloemen daal is gehouden is 14.781,50. Brandweerkazerne. In het onderschrift bij dc foto van de opening van de brand weerkazerne in ons blad van gisteren kwam een storende fout voor. De figuur in het midden van de foto is de heer C. H. J. Brauers, commandeur van de brand weer en chef van de vaste kern. Dus niet ondercommandant, zoals abusievelijk werd vermeld. Lezing. De heer A. J. v. d. Kooy houdt zondag 13 maart voor de leden van het Humanistisch Verbond om 10.30 uur een lezing in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. De lezing is getiteld: „De rooms- katholieke kerk en wij". Kleurenfotografie. Op 16 maart wordt 's avonds in de Wethouder Van Oudheus- denschool aan de Leeghwaterstraat in Hoofddorp een lezing gehouden over het maken van kleurenfoto's. De heer Hille Kleinstra zal dan spreken over „Ervarin gen in de kleurenfotografie". Feestviering. Volgende week vrijdag avond houdl het Centraal Comité Nationa le Feestviering in Hillegom een bijeen komst in zaal „Flora", waara met de ver schillende Hillegomse verenigingen het programma voor de feestviering op Ko ninginnedag en bevrijdingsdag zal worden besproken. Rode Kruis. Maandagavond houdt de afdeling Hillegom van het Rode Kruis haar jaarvergadering in „Treslong". Opening. De officiële opening van het nieuwe Groene Kruis-gebouw in Lisse is vastgesteld op 23 maart 's middags. Bakfiets te water. Vrijdagmiddag om vier uur is een bakfiets beladen met 25 kilo oud ijzer en bestuurd door een vijf tienjarige jongen het water van de Burg wal in Haarlem ingereden. Bovenop deze bakfiets zat een vijfjarig jongetje, dat mee de gracht inreed. Het drenkelingetje werd nagesprongen door zijn vijftienjarig broer tje en stond even later (nat) weer op de wallekant.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9