Peek Cloppenburg Zeekrijgsraad wijt ramp aan verzuimen van wachtofficier Parkacoats Kort en bondig TenniscolBectie 1960 Daling van temperatuur Commandant treft geen verwijt Oosterland heeft nog geen gemeenteraad J. Richard Heuckeroth te Hoorn overleden Vakcentralen richten zich tot Ministerraad Dr. C. H. v. d. Leeuw zeventig jaar Minister Marijnen is somber gestemd over ontwikkeling zuivelmarkt Vijf profiteurs van ontucht ingesloten Prins Bernhard bezocht generaal De Gaulle 2 De aanvaring van de Karei Doorman Gemeentepersoneel krijgt wél salaris „Tien kwartier voor Agadir" President-curator van Technische Hogeschool Zevenentwintig jongeren op reis door EEG-landen elke woensdag jongensmarkt Moeilijkheden bij afzet verwacht Razzia in A m ster dam Mode dromen Haagse conferentie over Atlantisch tienjarenplan RECLAME-RACKET 19.75 GRETHA DE BRUIJN DINSDAG 15 MAART 1960 De Nederlandse Marineraad heeft, zo als wij in een deel van onze editie van maandag nog gemeld hebben, gistermid dag zijn oordeel gegeven over de aanva ring op de Noordzee tussen het vliegkamp schip „Karei Doorman" en het Belgische vissersschip 0 246 „Franz Elza" uit Oost ende, in de nacht van 26 september 1959, waarbij de gehele vissersbemanning om het leven kwam. De Raad sprak als zijn oordeel uit, dat de luitenant-ter-zee der eerste klasse E. Liong Bie Tliung, die de wacht had, zich voor de aanvaring aan ernstige verzuimen heeft schuldig ge maakt, welke verzuimen de oorzaak zijn geworden van het ongeluk. De comman dant van de „Karei Doorman", kapitein- ter-zee J. G. Stegeman, treft naar het oor deel van de Raad geen verwijt. De commandant van de „Karei Door man" was naar het oordeel van de Raad volkomen verantwoord toen hij onder de omstandigheden in de nacht van de aan varing, luitenant-ter-zee Thung zelfstan dig wacht liet doen. Van zijn voorganger had kapitein Stegeman die zelf ten tijde van de ramp ongeveer twee maanden met het commando over het vliegkampschip was belast namelijk vernomen, dat aan genoemde officier onder alle omstandig heden de zeewacht kon worden toever trouwd, daar hij reeds een jaar aan boord van de „Karei Doorman" diende en in die tijd vele „donkere wachten" had gedaan. Bovendien was het vaarwater ter plaat se drie mijlen breed, goed te herkennen, gemakkelijk te bevaren, niet als bijzonder druk bekend en waren de weersomstan digheden zeer gunstig. In het nachtorderboek had de comman dant opdracht gegeven, hem te waarschu wen bij nadering van de loodsboot bij het lichtschip Elbe I. Hij was vervolgens gaan slapen in de brughut, direct achter de brug. De Raad bleek voorts van mening, dat er voor de commandant onder de geschets te omstandigheden geen reden was om de navigatieofficier opdracht te geven, op dit traject op de brug te blijven. De door de commandant na de ramp ge troffen maatregelen acht de Raad juist. Bovendien was het smaldeel van alle be nodigde reddingsmiddelen voorzien, van welke middelen o.m. was een helikopter beschikbaar de commandant een juist gebruik heeft gemaakt. Kompaspeiling verwaarloosd Wat de ernstige verzuimen betreft, waaraan de luitenant ter zee Thung zich naar het oordeel van de Raad heeft schul dig gemaakt, noemt de Raad als voor naamste, dat deze officier heeft nagelaten zorgvuldig de kompaspeiling van het vaar tuig te volgen. Had hij dit wel gedaan, dan zou hij waargenomen hebben dat de pei ling van het vissersvaartuig niet noemens waardig veranderde, zodat moest worden aangenomen, dat gevaar voor aanvaring bestond met dat vaartuig, waarvoor de „Karei Doorman" moest uitwijken. Verder heeft de wachtofficier nagela- Het gemeentepersoneel van Oosterland heeft zijn salaris over februari 1960 ont vangen. Om uit de impasse te geraken hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de gemeente-ontvanger geadviseerd tot uit betaling van het salaris over te gaan op slechts één handtekening, namelijk die van de burgemeester. G.S. hebben zich be reid verklaard deze betaling op niet over eenkomstig de wet getekende bevelschrif ten te zijner tijd in de gemeenterekening over 1960 toe te laten. Ondertussen is het nog niet gelukt een complete gemeente raad te formeren. De kandidatenlijsten van de C.H.U. en de P.v.d.A. zijn uitge put. In totaal hebben thans zeventien raadsleden en kandidaatraadsleden be dankt. Thans is één zetel toegekend aan de lijst van de S.G.P., één aan de lijst van de A.R.-partij en één aan de Partij Gemeentebelangen in 's Heerjansland. een dorpje dat behoort bij de gemeente Oos terland. De laatstgenoemde twee partijen hebben bij de verkiezing in 1958 geen ze tel behaald, omdat ze geen 75 percent van de kiesdeler konden halen. Volgens de be palingen van de kieswet is het mogelijk in deze situatie een zetel aan deze par tijen toe te kennen. De benoemde kandida ten zijn M. Stouten (S.G.P.), J. op 't Hof (A.R.) en J. J. van der Maas (Ge meentebelang). Onder de bevolking be gint het wat te gisten over het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken, bur gemeester Laurense terug te plaatsen. Op de dichtgespijkerde ramen van een leeg staand pand op het Marktplein is een plakkaat aangebracht waar met grote let ters op staat „Wij willen Zeijler". De heer Zeijler is de oud-wethouder, die gedurende meer dan een jaar het burge meestersambt heeft waargenomen. Onder het motto „Tien kwartier voor Agadir" heeft een comité van leerlingen van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland te Breukelen, het ini tiatief genomen tot de organisatie van een nachtvoorstelling in het City Theater te Amsterdam. Deze voorstelling wordt ge geven in de nacht van zaterdag 19 op zon dag 20 maart om 0.30 uur. Vele artiesten hebben reeds hun mede werking toegezegd: Wim Sonneveld, Cor- rie Brokken, Fred Kaps, Jules de Korte, Mary Dresselhuys, Tom Manders, Cor Steyn, Max Tailleur, Willy Alberti, Mies Bouwman en Lex van Weren met het Ci ty-orkest. Toon Hermans, die verhinderd is deze avond op te treden, heeft toege zegd, de recette van een van zijn avond voorstellingen aan de actie af te staan. De initiatiefnemers hebben voor deze „Tien kwartier voor Agadir" een comité de patronage gevormd. Prinses Irene is beschermvrouwe van dit comité. ten, uit de hem ter beschikking staande gegevens op te maken, dat het hier een vis sersvaartuig betrof dat vissende was, waaraan hij dus speciale aandacht had moeten besteden en waarvoor tijdig en ruim had moeten worden uitgeweken. Toen hij van zijn oudste ondergeschikte officier hoorde, dat het niet mogelijk was de radarafstand tussen de „Karei Door man" en het vissersvaartuig goed te peilen, had de luitenant aan de commandocentra le opdracht moeten geven, deze afstand te bepalen. Tevens heeft hij naar het oordeel van de Raad nagelaten, de koerswijziging van de „Karei Doorman" door het voorge schreven sein met de fluit kenbaar te ma ken. Geen sein gegeven „De raad acht het geenszins uitgesloten, dat men aan boord van de „Frans Elza" in het onzekere heeft verkeerd omtrent de koers die het vliegkampschip zou volgen. Het bedoelde sein zou de „Frans Elza" daaromtrent zekerheid hebben verschaft en aan boord van dit vaartuig had men dan daarmee rekening kunnen houden". Tenslotte is de Raad van oordeel, dat de officier van de wacht ten onrechte heeft verzuimd op het tijdstip, waarop het ge vaar voor aanvaring zeer ernstig werd, volle kracht achteruit te laten slaan. De officier van de wacht heeft in het voorlopig onderzoek verklaard, dit niet te hebben ge daan omdat hij bang was voor een aanva ring door de (oorlogs) schepen achter de „Doorman". De raad acht deze vrees niet gerechtvaardigd, daar de officier van de wacht radiotelefonisch, door optische seinmiddelen en door geluidssignalen de volgschepen (die een kortere stopweg hadden) had kunnen laten waarschuwen. Fout bevel De order „stuurboordroer dertig graden op het laatste ogenblik was naar het oor deel van de Raad ook onjuist, daar het ge vaar dicht over stuurboord dreigde en het schip een grote draaicirkel had. Tenslotte merkte de raad nog op naar aanleiding van de gedragingen van de „Frans Elza": „De Raad is van oordeel, dat het dit vaartuig geoorloofd was in de geveegde vaargeul te vissen en dat er geen sprake is geweest van versperring van het vaarwater. De raad heeft niet met zekerheid kunnen vaststellen, welk karakter de op het laatste ogenblik voor de aanvaring uitgevoerde koerswijziging welk karakter zij ook moge hebben gehad, de „Frans Elza" niet is aan te rekenen. Belgen vervrachtten dergelijke uitspraak „Wij hadden een dergelijke uitspraak wel verwacht. De zaak was maar al te duidelijk," aldus zeide maandagmiddag dè zoon van de Belgische reder Frans Le- gein. de eigenaar van de „Frans Elza". In antwoord op een vraag, wat de volgen de stap van de rederij nu zal zijn ant woordde hij, dat zal worden afgewacht wat de Nederlandse regering zal gaan doen. Verder commentaar op de uitspraak van de marineraad wilde hij niet geven. Officieel is nog niet bekend, of de Bel gische regering stappen zal doen om een schadeloosstelling ten behoeve van de na gelaten familieleden van de omgekomenen en de rederij te verkrijgen. Het is moge lijk dat op basis van de uitspraak indivi duele aanvragen daartoe bij de Nederland se regering zullen worden ingediend. In ambtelijke kringen in Brussel echter zeide men het zeer waarschijnlijk te ach ten, dat geen officiële Belgische stappen zullen worden gedaan. Uitkeringen aan de nagelaten betrekkingen worden gedaan op basis van een wet van 1929, waarin be paald wordt dat vergoedingen van schade, die voortspruiten uit ongevallen op zee. wat de visserij betreft worden betaald uit de gemeenschappelijke kas voor de zee visserij. De schuldvraag speelt hierbij geen rol. Op 74-jarige leeftijd is in zijn woning te Hoorn onverwacht overleden J. Richard Heuckeroth, die vooral vóór de tweede wereldoorlog grote bekendheid heeft ver worven als dirigent. De teraardebestelling zal donderdagmorgen om elf uur te Hoorn plaatsvinden. Jacob Richard Heuckeroth werd op 2 november 1885 geboren. Van zijn vijftien de tot zijn achttiende jaar was hij cellist bij de Arnhemse Orkestvereniging en het Concertgebouworkest. Op zijn achttiende jaar trok hij als harpist naar Duitsland. Hij werd tweede dirigent aan de opera van Breslau en in 1906 eerste dirigent van het Stedelijk Theater te Bassau. In 1907 kreeg hij de leiding van de Nederlandse Opera, die hij afwisselde met het Duitse theater. De Arnhemse Orkestvereniging, waar hij als cellist zijn loopbaan was be gonnen, zag hem in 1917 terug als haar dirigent. In het orkest speelde toen onder anderen Eduard van Beinum. In 1920 werd Heuckeroth verbonden aan de Koninklijke Vereniging „Het Neder land toneel" van Willem Royaards. Ver- scheidene keren trad hij in de daaropvol gende jaren tevens op als gastdirigent van het Concertgebouworkest. In 1928 werd hij benoemd tot officier van de „Académie Frangaise". Hij vestigde zich in dat jaar te Hoorn, waar hij tot 1932 verschillende amateurgezelschappen diende. In 1932 richtte hij te Amsterdam de Nederland se Kameropera op. Dit gezelschap heeft bestaan tot 1938, toen Heuckeroth zich om gezondheidsredenen als algeheel leider moest terugtrekken. Vanaf 1944 woonde de heer Heuckeroth opnieuw in Hoorn, waar hij en zijn echtgenote muzieklessen gaven en met een zelfgebouwd marionettenthea ter operavoorstellingen verzorgden. Nieuwe Nederlandse ambassade (Van onze Haagse redacteur) Na het gezantschap van de Filippijnen is nu dat van Costa Rica aan de beurt voor bevordering tot ambassade. De bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te San José, ir. P. H. Zijderveld, wordt de eerste buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur van Hare Maje steit te Costa Rica. Dr. A. A. Sotels zal deze republiek bij het Nederlands hof ver tegenwoordigen. Maar zijn standplaats blijft Londen. Vergoeding voor cursisten van regionale werkplaatsen te laag geacht Het overleg-orgaan van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich in een adres tot de Ministerraad gewend naar aanleiding van de loondervingsvergoe ding voor de cursisten van de regionale werkplaatsen. De drie vakcentralen he- inneren er in hun adres aan, dat reeds in mei 1956 door de commissie voor bijstand en advies voor het rijksarbeidsbureau als wenselijk werd geuit deze loondervings vergoeding voor vakopleiding van volwas senen te brengen op het niveau dat over eenkomt met dat van de ongeschoolde ar beiders. De vakcentralen zijn van mening dat aan deze scholingsmogelijkheid niet uit sluitend een sociaal aspect is verbonden doch dat deze kan meewerken aan het tot standkomen van een zowel kwantitatieve als kwalitatieve verhoging van het ar beidspotentieel in ons land. Voor zover de regionale werkplaatsen een mogelijkheid tot scholing bieden, wordt die, aldus het adres, ernstig belem merd door een veel te geringe loonder vingsvergoeding, een materieel offer, dat van veel lieden, die gaarne een scholing zouden volgen, te veel vraagt. Men kan zich namelijk, aldus het adres van de Ne derlandse vakbeweging, niet veroorloven gedurende een periode van een cursus be ter betaald werk als ongeschoold arbeider op te geven ofwel een gedurende de cursus gedaan aanlokkelijk aanbod aan zich voor bij te laten gaan. Zoals bekend is de loon dervingsvergoeding voor de betrokkenen sinds enige jaren niet hoger dan 55,- per week, men kan zich in de meeste gevallen eenvoudigweg niet permitteren zich zeer geruime tijd een inkomstenvermindering van 10,- a f 15,- per week op te leggen. Daardoor beëindigen een groot aantal cur sisten de cursus voortijdig. Een en ander moet naar de mening van vakcentralen ten zeerste worden betreurd. Een onvol doende benutting van de opleidingscapaci teit van de regionale werkplaatsen voor vakopleiding voor volwassenen moet als een groot euvel worden beschouwd, aldus het adres. Het overlegorgaan van de vakcentralen verzoekt de ministerraad tenslotte de be staande loondervingsvergoeding om te zetten in een beloning, welke op zijn minst gelijk zal zijn aan die van ongeschoolde arbeiders. Vandaag, 15 maart, viert dr. C. H. van der Leeuw, president-curator van de Technische Hogeschool Delft, zijn zeven tigste verjaardag. Dr. Van der Leeuw vertoeft op het ogenblik in het buitenland. De heer Van der Leeuw, de achtste pre sident-curator van de Technische Hoge school sinds de opening in 1905, <twerd ,te Rotterdam geboren. Na het behalen van het eindexamen H.B.S. in Rotterdam was hij enige jaren werkzaam als kunstschilder. Met een commerciële opleiding van eni ge jaren, waarin hij een groot aantal rei zen maakte, onder andere naar Amerika, het'Midden en Verre Oosten en voorts ook verschillende Europese landen bezocht, trad hij in 1913 toe tot de familie-onderne ming de Erven de Wd. J. van Nelle te Rotterdam. In 1917 werd hij in dit bedrijf als vennoot opgenomen, waarna hij spoe dig een begin maakte met de voorberei ding van de nieuwe fabrieksbouw. Er volgde een langdurig verblijf in We nen, waar hij van 1931-1938 medicijnen studeerde en het artsexamen behaalde. Freud was daar één van zijn leermees ters. Vele jaren was hij lid van het cura- torum van het Psycho-Analytisch Insti tuut te Amsterdam. Van 1944 af tot 1946 was hij gedelegeer de van de minister voor de Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, bij het opbouwen van Rotterdam. Hiervoor ontving hij de onderscheidingen „Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw" en de „Van 01- debarnevelt medaille van de stad Rotter dam". In 1955 volgde de benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau. In 1946 nam hij zitting in het college van curatoren van de Technische Hogeschool te Delft en sinds 1953 bekleedt hij de functie van president-curator. Deze hono raire werkzaamheden omvatten met 6400 studenten en 2500 personeelsleden een ^volledige dagtaak. Wanneer de president-curator op 7 sep tember van de Technische Hogeschool af scheid neemt, heeft hij veertien jaren on afgebroken meegewerkt aan de naoorlogse opbouw van deze hogeschool. De nieuwe T.H.-stad in de Wippolder ver rijst nu. De voorbereidingen voor dit mil joenenproject zijn onder zijn president schap tot stand gekomen. Zijn opvolgers zullen dit grootse plan voltooien. Winnaars van opstelwedstrijd Zevenentwintig Nederlandse platte landsjongeren zullen onder auspiciën van de nationale coöperatieve aan- en verkoop vereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" G. A. te Rotterdam in 1960 of 1961 een veertiendaagse studiereis ma ken door de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. Het zijn de prijswinnaars van de opstel wedstrijd, die het centraal bureau onder het motto „Groei mee met de E.E.G." vo rig jaar ter gelegenheid van zijn zestig jarig bestaan heeft uitgeschreven. De on derwerpen van deze opstelwedstrijd voor jongens en meisjes waren respectievelijk: „hoe kunnen wij beter samengaan om in de toekomst zelf sterker te staan" en „De boerin en de landbouwcoöperatie". Er werden vijfenzestig opstellen inge leverd, waarvan naar het oordeel van de jury zevenentwintig voor bekroning in aanmerking konden komen, aan zeven op stellen werd het predikaat „eervol" toe gekend. Onder de deelnemers aan de wed strijd bevonden zich slechts vijf meisjes, waarvan echter drie een prijs hebben ge wonnen. Advertentie prima waterafstotende poplin, geheel dubbel, 4 moderne kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs, 2 jaar (kleine stijging per maat) In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Egas (P.v.d.A.), heeft de minister van Land bouw en Visserij in een overzicht van de situatie in de zuivel eraan herinnerd, bij de behandeling van de begroting in de Eerste Kamer uiting te hebben gegeven aan zijn grote bezorgdheid over de ont wikkelingen. De minister stelt zich voor binnenkort met het georganiseerde be drijfsleven het probleem van de ontwik keling der melkproduktie en een betere afstemming van deze produktie op de af zetmogelijkheden in studie te laten ne men. Desgevraagd geeft de minister in zijn ant woord een overzicht van de factoren die de grote melkproduktie direct en indirect beïnvloed hebben. De minister noemt de uitbreiding van de veestapel met drie procent, de uitstekende kwaliteit van hooi en kuilgras in 1959, de stijging van het verbruik van krachtvoer, de uitbreiding van het verbruik van kunstkalvermelk. zodat minder melk voor voederdoeleinden op de boerderij achtergehouden wordt, de stimulering van de wintermelkproduktie in het westen des lands, door het verle nen van een premie en de verschuiving van de afkalfdatum. De indruk bestaat De Amsterdamse zedenpolitie heeft op nieuw vijf personen gearresteerd wegens het „gelegenheid geven tot ontucht". Het zijn de 50-jarige P. B. en de 45-jarige L. P. en hun echtgenotes de 52-jarige J. A en de 49-jarige L. H. alsmede de 54-jarige M. B. Zij exploiteerden twee beruchte hui zen in de Spuistraat. De actie tegen de profiteurs is in de cember begonnen met de arrestatie van zeven personen. Zij werden allen vrij spoedig op vrije voeten gesteld en zijn on langs door de Amsterdamse rechtbank tol milde straffen veroordeeld. De rechtbank overwoog hierbij dat de overtreding jaren achtereen oogluikend door de politie was toegestaan en dat aan de actie geen waar schuwing vooraf was gegaan. In Donker Amsterdam verwachtte men aanvankelijk dat de zedenpolitie gezien de ze lage straffen, haar actie zou stopzet ten. De politie is echter van mening, dat de veroordeling van het zevental op zich zelf reeds een duidelijke waarschuwing is geweest. Geheel onverwacht is gisteren de actie in de Spuistraat begonnen. Voorlopig heeft men zich beperkt tol twee naast elkaar liggende panden waar van souterrains en de eerste etages aan prostituees zijn verhuurd. Er werden hier kennelijk goede zaken gedaan anderhalf jaar geleden zijn de souterrains uitgebro ken en voorzien van moderne gevels met grote etalageruiten. De arrestaties ver oorzaakten maandag grote opschudding in de Spuistraat. De 45-jarige L. L. P. wond zich hierbij zo op, dat hij door vier man moest worden overmeesterd. Het vijftal zal voor de officier van Justitie mr. J. F Hartsuiker worden geleid, dezelfde die de vervolging tegen de vorige profiteurs had ingesteld. Advertentie BARTELJORISSTRAAT 5 Op 4 april zal de Noordatlantische ver dragsorganisatie elf jaar bestaan. Op die dag zal de Atlantische commissie, in samen werking met de Nederlandse stichting „Western World" een conferentie beleg gen. Onderwerp van deze conferentie zal zijn het Atlantisch tienjarenplan, waarom door de Amerikaanse minister Herter in de NAVO-ministersvergadering van de cember 1959 is gevraagd. Dit onderwerp zal worden behandeld door de leden van de Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse, luite nant-generaal J. H. Couzy, dr. I. N. Th. Diepenhorst en dr. C. L. Patijn, die res pectievelijk de economische, de militaire de voorlichtende en de culturele en de po litieke aspecten van dit tienjarenplan zul len belichten. De conferentie zal worden gehouden in de zittingszaal van de Twee de Kamer. dat deze geleidelijk naar een vroegere datum wordt verschoven. Het prijsniveau voor zuivelprodukten is in de loop van het jaar 1959 sterk geste gen. Het hoogste prijsniveau werd bereikt in de maanden oktober en november 1959. Genoemde prijsstijging had plaats in de verwachting, dat de langdurige droogte van het jaar 1959 de melkproduktie sterk zou afremmen, een verwachting, die door de feitelijke ontwikkeling der melkproduk tie niet is bevestigd. Uiteraard heeft deze sterke stijging van het prijspeil de consumptie van zuivelpro dukten in het binnenland in aanmerkelijke mate nadelig beïnvloed. Toen bleek dat de aanvankelijk veron derstelde teruggang der produktie uitbleef en de melkproduktie zowel in Nederland als in de meeste andere Westeuropese lan den zelfs een toeneming vertoonde, kon uiteraard een verlaging van het te hoog opgevoerde prijsniveau der verschillende zuivelprodukten niet uitblijven. Een eer ste aanpassing had plaats in de maand de cember van het jaar 1959. Dank zij het feit dat er op dat moment nog redelijke ex portmogelijkheden bestonden voor boter, terwijl de melkproduktie zich, overeen komstig het normale seizoenspatroon, in dalende richting bewoog, kon deze aan passing beperkt van omvang blijven. De verdere toeneming van de produktie' in vergelijking met de voorafgaande jaren en de per 1 maart 1960 vervallen moge lijkheid tot export van boter naar West- Duitsland noodzaakten omstreeks begin maart tot een tweede aanpassing der prij zen, waarbij deze vrijwel zijn teruggeval len op het inmiddels vastgestelde inleve ringsprijspeil. Uit het bovenstaande kan de conclusie worden getrokken, dat de scherpe daling van de prijzen der verschillende zuivel produkten enerzijds moet worden toege schreven aan de achteraf bezien te grote prijsstijging in de nazomer van hel jaar 1959 en anderzijds aan de belangrijk hogere melkproduktie der laatste maan den, zulks gepaard gaande met een beëin diging der invoermogelijkheden in Duits land van boter per 1 maart, aldus de mi nister. Naar het zich thans laat aanzien zullen de afzetmoeilijkheden in de zuivelsector zich dit jaar weer toespitsen. De mate waarin dit het geval zal zijn. zal naar de mening van de minister voor een grool deel afhangen van de ontwikkeling van de melkproduktie in de verschillende landen tijdens de komende weideperiode. Het hier uit resulterende aanbod van zuivelpro dukten is immers in hoge mate bepalend voor het prijspeil, waarbij evenwicht tus sen vraag en aanbod wordt bereikt. De minister verwacht echter dat de af zet in de zuivelsector in de komende maanden opnieuw ernstige moeilijkheden zal opleveren. Hoofdbestuur „De derde weg". Het nieuwe hoofdbestuur van „De derde weg" is thans als volgt samengesteld: dr. G. J. Geers te Groningen, voorzitter; mevrouw J. van der Wal-Svensson, te Hoogkerk, secretaresse; R. Bijlstra te Groningen, penningmeester. Dr. Geers voert tevens de leiding der redactie van het orgaan der beweging. Oliekachel ontploft. In de woning van een in Rotterdam wonende onder officier van de Braziliaanse marine, R. Nonato de Oliveira, op de tweede etage van een huis aan de Heemraadssingel al daar, is brand uitgebroken doordat een petroleumkachel ontplofte. De brandweer bedwong het vuur met drie hogedrukstra- Ien. Een groot deel van de etagewoning werd een prooi der vlammen. Eerste kievitsei. Maandag heeft de 13-jarige Gerrie Reinerink in Tubbergen het eerste kievitsei gevonden. De burge meester van Tubbergen, de heer G. B. P. Kolenbrander, is met haar naar Soestdijk vertrokken om het ei aan de Koningin aan te bieden. (Van onze correspondent in Parijs) Prins Bernhard heeft het afgelopen weekeinde te Parijs een bijeenkomst bij gewoond van de gouverneurs van de Euro pese stichting voor de Cultuur waarvan hij voorzitter is. In deze particuliere stich ting, die zich ten doel stelt initiatieven op het gebied van de Europese cultuur te ontwikkelen, hebben vertegenwoordigers uit alle Westeuropese landen zitting. De raad van gouverneuers heeft gespro ken over de initiatieven die sedert het congres van Wenen van 1959 in de ver schillende landen zijn genomen en over de voorbereiding van het volgende con gres in de herfst van 1960. De Prins, die vandaag naar Nederland terugkeert, heeft gisteren in zijn fuctie van inspecteur-ge neraal van het Nederlandse leger een be zoek gebracht aan het Atlantische hoofd kwartier voor centraal-Europa dat zestig kilometer ten zuiden van de Franse hoofd stad in Fontainebleau gevestigd is. De op perbevelhebber die hier zetelt, de Franse generaal Valluy heeft de Prins verwel komd en ook de overige hoofdofficieren In Fontainebleau, de Britse maarschalk Sir Harry Broadhurst, de Duitse generaal Hans Speidel en de Nederlandse admiraal H. Bos, commandant van de geallieerde zeestrijdkrachten in Centraal-Europa wer den aan de koninklijke bezoeker voorge steld. Een receptie ter ere van de hoge gast waarvoor de officieren vertegen woordigers van acht verschillende landen waren uitgenodigd besloot dit korte bezoek van de Pins aan Fontainebleau. Teruggekeerd in Parijs heeft Prins Bern hard in een auto van de Nederlandse am bassade, die hij zelf bestuurde, nog een hoffelijksheidvisite afgelegd bij de presi dent der republiek generaal Charles de Gaulle. Prins Bernhard droeg bij zijn aan komst aan het Elysée, waar Republikein se gardisten de blanke sabels presenteer den de traditionele witte anjer in het knoopsgat. Het gesprek van de president en de Prins heeft 24 minuten geduurd. Toen de Prins het Elysée verliet werd hij toegejuicht door een honderdtal mensen die zich daar hadden verzameld. Advertentie SLAZENGER - DONNAY DUNLOP - PINGUÏN met prima nylon besnaring Twijnderslaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 100 "k SERVICE Het K.N.M.I. deelt mede: Uit Noord- Duitsland en het Oostzeegebied dringt thans koudere lucht met mist of laag hangende bewolking geleidelijk ons land binnen. In het noorden van het land zijn de temperaturen daardoor al gedaald. De komende 24 uur zal ook in het overige deel van het land de temperatuur lager worden Het binnendringen van de koudere lucht is een gevolg van het doorlopen van een Oceaandepressie van de Golf van Biscaie over Zuid-Frankrijk naar het Alpengebied De wind draaide daardoor naar oost tot noordoost, waardoor de koudere lucht zich naar onze streken in beweging zette. De mist en laaghangende bewolking in de oostelijke stroming lost echter overdag voor een groot deel op. In het zuiden van het land zal de tempe ratuur daarbij in de middag oplopen tot iets boven de normale waarde voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Woensdag 16 maart Zon op 6.53 uur, onder 18.46 uur. Maan op 22.48 uur, onder 8.24 uur. Maanstanden 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 maart Hoog water 5.04 en 17.17 uur. Laag water 0.47 en 13.10 uur. Woensdag 16 maart Hoog water 5.39 ea 17.56 uur. Laag water 1.20 en 13.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum temperaturen él binnen- en buitenland. d El Neerslag, laatste 2A uur. s-S s cS Den Helder mist ozo 12 2 Ypenburg mist windst. 17 2 Vlissingen licht bew O 11 0,1 Eelde mist O 13 0 De Bilt onbewolkt O 17 2 Twente mist O 15 0 Eindhoven onbewolkt O 16 4 Zd Limburg onbewolkt ozo 17 2 Helsinki motsneeuw ono -1 0,1 Stockholm sneeuw ono 1 4 Oslo regen windst. 5 0,1 Kopenhagen gehee] bew. no 5 0 Aberdeen regen ozo 8 1 Londen regen windst. 12 1 Amsterdam mist ono 17 1 Brussel half bew. ono 15 0 Luxemburg half bew. ono 13 2 Parijs zwaar bew no 13 1 Bordeaux zwaar bew. nw 16 5 Grenoble regen 0 12 5 Nice regen nnw 12 22 Berlijn mist no 9 0 Frankfort mist ono 16 0 München licht bew. zo 13 0 Zürich zwaar bew. z 11 0 Genève zwaar bew. z 12 0 Locarno regen windst. 7 13 Wenen mist verand. 14 Innsbruck zwaar bew. w 14 0 Belgrado zwaar bew. ozo 16 0 Athene onbewolkt windst. 16 Rome regen zzo 16 3 Ajaccio regen z 16 8 Madrid zwaar bew. wzw 12 4 Lissabon regenbui w 14 16

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2