zwart op in nationalisme Zuid-Afrika Afrikanisten" steekt de kop BREUK IN MULTI-RACIAAL „CONGRES Sokubwe's „Afrika voor Afrikanen" naast Luthuli's „Gelijk, recht voor elke kleur" Gebrek aan geduld Bloedige botsing in Kongo (*Pr ERELDNIEUWS Héél sterk F.L.N. zal de oorlog in Algerije voortzetten Merkwaardig mild 3 Tenminste 13 doden en Op de rciatótoel honderden gewonden DINSDAG 15 MAART 1960 Inmiddels is het zover nog niet. het A.N.C. bestaat voort, al maakt zijn lei ding zich wel zorgen over de politieke ont wikkeling en de ontoereikendheid van zijn huidige acties. Het heeft nu driehonderd duizend leden, maar zijn organisatie, voortdurend gekortwiekt door verbannin gen en verboden, geremd door de traag heid van de massa, blijft zwak. Het man keert die massa niet aan bitterheid en strijdlust, de onlusten van het afgelopen jaar in Durban, Paarl, Windhoek en de reservaten hebben dat bewezen, maar wel aan het geduld om georganiseerde acties, stakingen en boycots goed voor te berei den. Dat dieresultaat kunnen opleveren als zij lukken, is het afgelopen jaar toch bewezen: de aardappelboycot uit protest tegen het ..Farm Labour Scheme" gaf blanke boeren een harde klap. de boycol van produkten van bepaalde Afrikaner fir ma's, deed een sigarettenfabriek afgelopen jaar een kwart miljoen gulden derven, een zich nu dag en nacht beijvert om met geld en daadwerkelijke hulp zwarte slachtof fers van de „apartheid" te steunen, leggen nieuwe bruggetjes tussen blank en zwart, daar waar de regering de bestaande met zoveel ijver verbrandt. De internationale boycot-actie van Zuidafrikaanse produk ten ten slotte heeft blijde verbazing ge wekt bij die zwarte bevolking. Een A.N.C.- leider vertelde mij: „Zeker treft die boy cot ook zwarte arbeiders, maar wij zijn al zo vaak getroffen en wij kunnen er tegen. En eindelijk worden beide kanten eens geraakt. Wij beseffen dat wij onze eigen strijd moeten voeren, maar het doet ons goed te weten dat wij blanke vrienden overzee hebben. Het zal ons ook helpen verhinderen te vervallen in een omgekeerd maar even kleinzielig rassenvooroordeel". K. is ziek ELISABETHSTAD (Reuter) Inheem se troepen onder bevel van Belgische of ficieren en militaire politie zijn in de pro vincie Katanga, in het Oosten van Bel gisch Kongo, paraat. In het weekeinde heb ben zich daar ongeregeldheden voorge daan die zich dreigden te ontwikkelen tot een formele oorlog tussen stammen. Zie kenhuispersoneel te Elisabethstad heeft gezegd dat er meer dan dertien doden zijn gevallen in de strijd tussen inheemsen uit Kalanga en immigranten uit Kasai, zoals officieel is meegedeeld. Ook de berichten over vele honderden gewonden geven, zo werd in een ziekenhuis vernomen, geen juist beeld van het aantal gewonden. De politie heeft vijfhonderd mensen in de door negers bewoonde wijken aan de rand van Elsabethstad gearresteerd. In het gebied waar zich zondag vecht partijen hebben voorgedaan, zijn maan dag relletjes voorgekomen, aldus de poli tie. In de woonwijk van de blanken te Eli sabethstad is alles rustig geweest, maar de ongerustheid hier is van uur tot uur toe genomen. Blanke kolonisten en ambtena ren zijn gewapend. De gevechten werden geleverd' tussen aanhangers van de Conakatpartij en de Na tionale Kongolese Beweging van Patrice Loemoemba. Van de gewonden moesten er 108 met ernstige kwetsuren in de zieken huizen worden opgenomen. Vrijdag steeg de spanning in de dorpen rondom Elisa bethstad, toen vernomen werd dat Loe moemba zaterdag een bijeenkomst wilde houden. De overheid verbood deze om on geregeldheden te voorkomen. De dorpelingen begonnen zich daarop strijdvaardig te maken met vergiftigde speren en met pijl en boog. Zondagmiddag ontbrandde de strijd. De overheid besloot de dorpen door politie en militairen te laten bezetten. Toen de mili tairen arriveerden, verspreidden de Afri kanen zich in de bossen, waar de strijd werd voortgezet. Ik weet dat het niet mooi van me is, 'maar op de een of andere manier vind ik het uitermate grappig, dat nu ook de heer K door griep is aangetast en op bed ge smeten. Met een heel onschuldig griepje overigens, zo wordt uit Moskou gemeld, zodat het echt geen kwaad kan. Waarom is dat zo grappig? Ach, ziet u hem niet liggen in zijn keurig opgemaakte litsjumeaux, de verkouden neus net bo ven het randje van de gehaakte sprei en de anders zo felle oogjes wegzwemmend in waterige vaagheid? Is het geen troost rijke gedachte, voor kleine mannetjes zo als u en ik, dat zelfs de Groten der Aar de, aan welke kant van de IJzeren Gordij nen ook, tenslotte toch ook bezwijken als een nietig virusdeeltje hen te grazen krijgt en ze voor enkele dagen verandert in een machteloos, lachwekkend hoopje ellende? Misschien slikt hij op dit ogenblik met een vies gezicht een zure citroenkwast of een paar sovpirientjes. Misschien ook strijkt op dit moment mevrouw K haar man lief kozend over het klamme voorhoofd, ter wijl zij zegt: Stil maar, manneke, met een paar dagen ben je weer helemaal de oude!" Daar ligt hij nu, terwijl de wereld wacht. Ook Parijs, waar ze net met zoveel moeite en haast honderden rode vlaggen gemaakt hadden om hem feestelijk te kunnen ont vangen. De hele wereldpolitiek staat stil, bij wijze van spreken, aan het ziekbed van Moskou en als zij stilstaat kan er ten minste niets van belang gebeuren. Dat is óók een troost. Snel genoeg zal de heer K weer van zijn sponde herrijzen en dan gaan we allemaal weer gewoon verder met koude oorlogen, ontwapeningsconferenties en protestnota's. Maar voor mij zal hij, na dit griepje, nooit meer helemaal de oude zijn. Zou hij tenslotte toch ook maar een mens zijn? Herman Croesert Advertentie Elizabeth Mafekeng, moeder van elf kinderen en presidente van de vakbond van arbeiders in de con- servenindustrie, door de Zuidafri kaanse regering zonder vorm van proces verbannen en gevlucht naar het Britse protectoraat Basoetoland. Haar verbanning werd gevolgd door een staking en onlusten in haar woonplaats Paarl. (Foto: Drum Magazine) plichtvergeten majoor Schiltz. Deze Luxemburgse militair, in dienst van de NAVO en belast met de bewaking van het alarmsysteem in het hoofdkwar tier te Fontainebleau, blijkt in de nacht van 29 februari zijn post te hebben verla ten om zich over te geven aan genoegens, die niets hadden uit te staan met de be staansdrift der westelijke democratische gemeenschap integendeel, waarschijn lijk met zeer persoonlijke drift en gemeen schap en liet aldus het zenuwcentrum van de „Vrije Wereld" onbeschermd en onbemand achter. Er is die nacht niets gebeurd, althans niet in het vlak van de internationale mi litaire situatie, doch dat kon de majoor niet van tevoren weten. Hij is naar Lu xemburg teruggeroepen en zal waarschijn lijk naar de burgerkleermaker moeten om zijn garderobe te vervangen. Men kan nu achteraf huiverig klagen, dat er een doodsgevaarlijke situatie heeft bestaan en dat de NAVO een wel zeer zwak ke plek getoond heeft. Natuurlijk. In de nacht van de negenentwintigste februari had er evengoed geen NAVO kunnen be staan. Alle onkosten en alle opofferingen van de betrokken volken zouden voor niets of althans voor bijna niets geweest zijn. wanneer in die nacht de veiligheid van het Westen zou hebben te komen afhangen van een bliksemsnel alarm. Achteraf be hoeft men over die verschrikkelijke schrik- kelnacht echter niet veel zorgen meer te hebben. De NAVO heeft weer wat geleerd en men zal in de toekomst nóg zorgvuldi ger zijn met het organiseren van veilig heidsgaranties dan tevoren. Het prettige van deze hele aangelegenheid is, dat een dergelijke flater aan de openbaarheid komt en dat iedereen, die bij de veiligheid van het Westen betrokken is en dat is dan ook letterlijk iedereen er kennis van kan nemen. Dat geeft de voldoening, die een demo cratisch bestel verlangt: de fouten die bij ons gemaakt worden, worden elders ook gemaakt doch elders hoort men er nooit van en wordt men in slaap gehouden met snorkende leuzen over „ijzeren schilden" en „betonnen eensgezindheid" en „onaan tastbare kracht". Bij ons wordt de fout vSn majoor Schiltz tot gemeengoed en dat draagt bij tot de algemene bewustwor ding van het feit, dat wij nooit of te nim mer mogen steunen op een illusie van on feilbaarheid. Wij blijven, als mensen van de „Vrije Wereld" overtuigd van het voortdurende gevaar onzer eigen mense lijke zwakheid. En dat maakt in zekere zin héél sterk. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) JOHANNESBURG. In het gerechtshof van Pretoria gaat een proces zijn vierde jaar in. Een proces waarvan de voormalige minister van Justitie, „Blackie" Swart (eens cowboy en filmfigurant in Hollywood, nu gouverneur-generaal van Zuid-Afrika) gezegd heeft: „Dit proces moet voortgaan, hoeveel miljoenen ponden het ook mag kosten". Het heet het hoogverraadsproces: dertig zwarte, Indische, gekleurde en blanke politieke leiders staan erin terecht, verdacht van deelneming aan een „wereldomspannende communistische samenzwering tot gewelddadige omverwerping van alle regeringen van landen waarin delen van de bevolking geen gelijke politieke en economische rechten hebben". Van de 156 oorspronkelijke verdachten, leiders van het (zwarte) Afrikaanse Nationale Congres, het (blanke) Congres van Democraten, het Indische Congres van Zuid- Afrika en de Organisatie van Zuidafrikaanse Kleurlingen, die de inmiddels overleden openbare aanklager Oswald Pirow, een ex-nazi, in december 1956 voor het speciale hof van drie rechters daagde, zijn er inmiddels 126 van rechts vervolging ontslagen. Zelfs onder de ruime omschrijving van de Zuidafrikaanse wet tot onderdrukking van het commfmisme. die zegt: „communisme sluit iedere organisatie in, die tot doel heeft enigerlei politieke, of economische omwenteling in de Unie teweeg te brengen", kon men de aandacht jegens hen niet staande houden. Maar voor de dertig anderen rijdt het speciale busje weer vijf keer per week van Johannesburg naar Pretoria. En daar luisteren zij, zoals zij al drie jaar hebben gedaan, naar het voorlezen van hun krantenartikelen en het op een bandrecorder afspelen van hun toespra ken. Naar de woorden van de kleurling Alex la Gou- ma, die schreef: „Zuid- Afrika ligt vol droog brandhout. In aanmerking genomen hoe militant het volk is, zal het niet lang duren voordat de vonken van nu er de brand in jagen". De openbare aan klager zei, dat hij dit een nauwkeurige beschrijving vond van de huidige si tuatie in de Unie. Het merkwaardige is dat de Congres-beweging, be staande uit de genoemde zwarte, bruine en blanke organisaties, Ghandi's be ginsel van geweldloosheid in haar vaandel heeft ge schreven en dat principe in al haar acties van boycot, lijdelijk verzet en burger lijke ongehoorzaamheid heeft gehandhaafd. Zeker is, dat zij ten dele- commu nistisch is besmet, maar even zeker wordt zi.i met door de communisten beheerst. Hetgeen de Zuidafrikaanse regering er niet van heeft weerhouden niet-communisten, als de christen-socialist, „chief" Albert Lui,,uli, president van het A.N.C., profes sor Matthews en de advocaat Oliver Tam- bo n.et nog een tachtigtal anderen voor jaren naar afgelegen streken te verbannen of hun een verbod op te leggen vergade ringen bij te wonen en toe te spreken. Soor1ge1ijke verbanningen hebben leiders van het met het A.N.C. verbonden Zuid- afrika, nse Vakbondscongres, evenals Elizabeth Mafekeng getroffen. Dit lijken strenge maatregelen tegen een beweging, die er geenszins naar streeft de blanken uit Zuid-Afrika te stoten, maar welker lei dend principe het is met geweldloze actie reo mulü-raciaal Zuid-Afrika te bereiken, wror.n mensen van alle huidskleuren ge- li.,ke .echten en plichten zullen hebben. De oude garde van het A.N.C. Van rechts naar links: vice-president Olivier Tambo, president „chief" Albert Luthuli en professor Mat thews voor het gerechtshof van Pretoria. De aanklacht jegens hen in het hoogverraadsproces is ver vallen. maar Luthuli werd voor vijf jaar verbannen naar een uithoek van de Unie. Toch luisterde, vóór zijn verbanning, een gehoor van duizend blanken en zwarten met intense spanning naar zijn betoog in de universiteitsplaats Stellen- bosch. eens de wieg van de theore tische „apartheid", nu een bron van twijfel daaraan. (Foto: Drum Magazine) Bezwarend. Voor de commissie welke een onderzoek instelt naar de mijnramp van Coalbrook, waarbij ruim 400 mijnwer kers het leven lieten in januari van dit jaar, heeft W. T. Dalling, ingenieur voor mijnbeveiliging, getuigd, dat er op on praktische en gevaarlijke wijze met de ze mijn werd gewerkt. Volgens Dalling was de onderste steenkoollaag gevaar lijk ondermijnd, inmiddels heeft de lei ding van de mrjn beroep aangetekend tegen de beslissing van de commissie dat de mijn op nonactief moet worden gesteld. Val. Een vriend van prinses Desiree van Zweden, Greger Lewenhaupt, 23 jaar, heeft maandag bij het skiën in de win tersportplaats Are in Noord-Zweden het leven verloren. De familie Lewenhaupt is een van de oudste addellijke families van Zweden. Tijdens het skiën kwam Greger ten val en hij werd aan het hoofd geblesseerd. Hij stond op en liep naar een vriend om over het ongeval te ver tellen, maar raakte toen buiten bewust zijn e nwerd naar het ziekenhuis in Oes- tersund gebracht. Bij aankomst daar bleek hij al te zijn overleden. Straling. Negen burger-technici van de Amerikaanse luchtbasis Shawnee bij Lockport, New York, hebben dinsdag bij een ongeluk een grote dosis x-stra- len ontvangen. Zes van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Eerst over tien a veertien dagen zal kunnen worden vastgesteld of de mannen ernstig letsel hebben opgelopen. Het ongeluk gebeur de toen de loden bekleding van een klys- tronbuis werd verwijderd. Klystronbui- zen worden gebruikt voor radarinstalla ties. Liever dood. Tijdens opgravingen in de heuvels achter de landingsplaats voor vliegtuigen te Wewak op Australisch Nieuw Guinea heeft men maandag de skeletten en de uitrusting van een aan tal Japanese soldaten gevonden. Tc hard. De bestuurder van de trein die vorige week bij Cortina d'Ampezzo in de Dolomieten verongelukte, is aangehou den omdat het ongeluk zou zijn gebeurd, doordat hij niet voldoende geremd had voor een bocht. Twee inzittenden kwa men om het leven. Het personeel van de lijn is uit protest tegen de aanhou ding van de machinist in staking ge gaan. Foei. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bij de Tsjechoslo- waakse ambassadeur in Stockholm ge protesteerd tegen diens uitlatingen je gens Westduitse functionarissen. De am bassadeur, Havelka, had op een pers conferentie verklaard, dat 230 bekende oorlogsmisdadigers thans juridische functies in West-Duitsland bekleden. Doorgezakt. Een straalvliegtuig van het type Comet-IV van de BOAC heeft maandagavond zware schade opgelo pen, toen het bij een landing op het vliegveld bij Madrid door een wiel zakte. De 32 inzittenden bleven ongedeerd. Voor het kind. Het.bestuur van de UNI CEF, het Wereldkinderfonds, heeft maandag in New York een tachtigtal aanvragen om bijstand besproken. Ruim 16 miljoen gulden of 52 percent van het totaalbedrag dat dit voorjaar kan worden gevoteerd, is bestemd voor de bestrijding van volksziekten, 24 per cent voor voedselprojecten en 20 percent voor moederschapszorg en kinderhygië- ne. In 1959 kregen 55 miljoen kinderen zorg van de UNICEF. Blijven zitten. Elf negers zijn maandag tot gevangenisstraffen variërend van tien tot dertig dagen en boeten van 100 of vijftig dollar veroordeeld, omdat zij ge weigerd hadden een zaal van de gemeen telijke bibliotheek van Petersburg in de Amerikaanse staat Virginia te verlaten, die alleen voor blanken bestemd zou zijn. Onder de veroordeelden bevonden zich twee predikanten. Het gevoel van veiligheid dat wij, be woners van het gebied dat de „Vrije We reld" wordt genoemd, ontlenen aan de ver- zekeringen onzer regering en haar bond genoten over de doelmatigheid der geza menlijke defensie, zou een knak kunnen Brug. De plaats- Tromsö in het noorden van Noorwegen heeft een verbinding met het vasteland gekregen door een brug over de zee-engte van Tromsö, welke vandaag officieel wordt geopend. De bouwkosten van de brug bedroegen 12 miljoen kronen, duizend kronen per inwoner. Tromsö, welke plaats ook wel de poort naar het poolgebied word t .ge noemd, was tot dusverre alleen bereik baar met kleine veerboten. Verhuizen. Premier Nehroe van India heeft maandag op een vergadering van de commissie van buitenlandse zaken van zijn Congrespartij meegedeeld, dat de Dalai Lama volgende maand met zijn volgelingen van Moessoeri in de Himalaja naar Dharamsala in het noord westen gaan verhuizen. De Dalai Lama woont in Moessoeri sinds hij bijna een jaar geleden als balling in India aan kwam. Nieuwe ster. Een nieuwe stex% die op 7 maart werd waargenomen door de Noor se sterrekundige Hassel, is nu ook ge zien door de sterrewacht van Tomsk in Oost-Siberië, zo bericht het Russische persbureau Tass. De samenstelling van de ster kon nog niet vastgesteld worden. ring in ballingschap heeft verklaard dat president De Gaulle de deur naar onder handelingen en vrede in Algerije geslo ten heeft, en dat het F.L.N. de oorlog voor de nationale bevrijding zal voortzet ten totdat de onafhankelijkheid van Alge rije een feit is. „Het kolonialisme laat ons geen andere weg open", aldus de in Tunis uitgegeven verklaring. De verklaring van Ferhat Abbas maakt, volgens gezaghebbende zegslieden te Pa rijs, een einde aan de onzekerheid: het F.L.N. is besloten de strijd voort te zet ten en heeft, al is het niet in zoveel woor den. De Gaulle's aanbod van wapenstil standsonderhandelingen afgewezen. TUNIS (Reuter) Waarnemers in Tu nis beschouwen de toespraak van Ferhat Abbas als de afsluiting van een periode, waarin gezocht werd naar een vreedzame oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Deze periode begon verleden maand, toen de Algerijnse opstandelingenleider een ra diotoespraak hield, waarin hij de Fransen in Algerije uitnodigde mede te werken aan de opbouw van een nieuwe Algerijn- PAR1JS (UPI) De Algerijnse rege- se republiek. Cornelius Mokgoko, die vrijwillige arbeid koos op een aardappel- boerderij, vond er de dood. Zijn familie kreeg later zijn lijk terug voor herbegrafenis in Pretoria. Twee van de dragers zijn gekleed in jute zakken die de werkkleding vormden van deze arbeiders. Het African National Congress riep een aard appelboycot uit, die maandenlang zwarte arbeiders van hun geliefde „vis en patates frites" deed afzien. Er is nog een merkwaardig verschijn sel: in het afgelopen jaar heeft een groep leden van het A.N.C., die het oneens wa ren met doel en tactiek, zich afgesplitst en een nieuwe beweging gevormd, de „Afrikanisten". Zij preken geen geweld loosheid en roepen „Afrika voor de Afri kanen". Tegen deze nieuwe beweging, ge leid door Mangaliso Sobukwe, Josias Mad- zunya en Potlako Leballo, die de blanken in de toekomst ten hoogste een gastrol willen toemeten, heeft de regering geen actie ondernomen, zij heeft zich integen deel in een soort welwillende belangstel ling kunnen verheugen. De gevolgen hier van zullen in de komende jaren blijken: het A.N.C. wordt door hoogverraadsproces en verbanning beroofd van zijn gematigde ervaren en oudere leiders, die vervangen zullen worden door jongeren, en meer heet- hoofdigen. op wie de stijgende anti-blan ke bitterheid der zwarte bevolking veel gemakkelijker vat zal krijgen, vooral om dat zij zullen moeten concurreren tegen de emotionele aantrekkingskracht der botweg anti-blanke Afrikanisten. Het is allerminst uitgesloten, dat de politieke aspiraties van de zwarte bevolking zich zullen afwenden van een multi-raciaal Zuid-Afrika (het al ternatief van de huidige „apartheid") en zich zullen richten op een zuiver zwarte staat. Men ontkomt niet aan de indruk dat zo'n ontwikkeling de Zuidafrikaanse rege ring welgevallig zou zijn: zij neemt het alternatief voor de „apartheid" weg en mobiliseert de blanken in een raciale af weerhouding, zij zou (wie weet) mogelijk de toekomstige splitsing van Zuid-Afrika in een zwarte en een blanke staat in de hand kunnen werken. Men ontkomt even min aan de indruk, dat de Zuidafrikaan se regering, als zij dit meent, met vuur speelt. krijgen door berichten als dat over de conservenfabriek erkende de zwarte vak vereniging, in ruil voor het schrappen van haar naam van de zwarte lijst van het A.N.C. Het A.N.C. wil dit jaar, waarin de Unie haar vijftigste verjaardag viert, tegen- manifestaties houden tijdens het festival om aan te tonen, dat die verjaardag voor zwart Zuid-Afrika geen reden tot verheu genis is. Het wil dit jaar vooral zijn cam pagne tegen de paswetten intensiveren, het speelt met de gedachte van een op roep aan de zwarte bevolking om de pas sen te verbranden. Het aarzelt daarmee omdat het weet dat tenminste een derde of de helft van de zwarte bevolking aan de oproep gehoor te moeten geven om het passensysteem werkelijk te torpede ren. „Wij kunnen niet ontkennen", zei een ietwat moedeloze leider van het A.N.C. te gen mij, „dat wij met de ontwikkeling en organisatie van onze eigen massa nog een lange weg te gaan hebben". De botsende stromingen in de strijd van zwart Zuid-Afrikt tussen mulli-racialisten en uni-racialisten verdient door de blanke wereld met de grootste aandacht gevolgd te worden, want zij heeft haar weerslag op de positie van de blanke in geheel Afri ka. Tegenover Guinea's Sékou Tourè. Ke nya's Tom MBoya, Ghana's Kwame N'Kru- mah, de uni-racialisten, die de blanke slechts een gasti'ol toedenken, zijn de mul- ti-racialisten al in de minderheid. Tanga nyika's Julius Nyerere, die een multi-ra- ciale onafhankelijkheidspartij voorzit (een blanke planter is zijn vice-president) is er het succesvolste voorbeeld van. Voor de Rhodesiaanse Federatie en voor Zuid- Afrika, waar zoveel gevestigde blanken wonen, lijkt het multi-racialisme uitein delijk de enige weg om permanente blan ke aanwezigheid in de toekomst mogelijk te maken. De meerderheid der Zuidafrikaanse blanken denkt daar anders over en ver wijt de buitenwacht inmenging in haar za ken maar men kan lastig volhouden dat de toekomst van het Afrikaanse continent het westen niet raakt. De Zuidafrikaanse liberale partij, die voor gelijke rechten ijvert, de „Zwarte Sjerp", een blanke vrouwenorganisatie, aanvankelijk gesticht om voor de rechten der Engelssprekenden op te komen, die

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3