Exposities in Amsterdam Landbouwschap dringt aan op afsluiting Lauwerszee »compleet« Minister Korthals: Rechten van Eilandsraad niet beknot PINDAKAAS Jeugd en Muziek in Haarlem Groningen krijgt cultuurcentrum De negen Muzen 5 't helpt en... •t is lekker Kosten f 15,2 miljoen Confectiefabriek door brand verwoest io vitaminen 12 mineralen. N.V. PHILIPS-DUPHAR Curaqao's bestuursproblemen in kwaliteit de BAAS Drie jonge Haarlemse abstracten Eerste 50 Starfighters kosten 310 miljoen Pater C. J. J. T. Kolfschoten overleden Vreemde procedure met motie-Lucas „Bmsil" in Willemstad Acteur voor hof Vonnis van Haarlemse rechtbank bevestigd Kerkelijk Nieuws DINSDAG 15 MAART 1960 TOT 24 MAART EXPOSEERT bij de kunsthandel Santee Landweer te Amsterdam de schilder Tonny Buytendijk. Buytendijk moge door het aantal zijner jaren mis schien geen jongere meer genoemd worden, zijn werk is van een jeugdige allure, een allure die mij zeker voor zijn tekeningen en litho's inneemt. Door ouder, veel ouder werk van Buytendijk weet ik dat hij zijn bevrijdende wijze van uitdrukken heeft moeten verwinnen. En daar wil ik hem geluk mee wensen. Temeer omdat ik in zijn schilderijen een zekere overspanning voel, die misschien verklaard zou kunnen worden uit een angst terug te vallen in een zekere geremdheid, die deze ernstige man in zijn ontwikkeling heeft dwars gezeten. Zijn schilderijen zijn me iets te bruut. Om sterk van kleur te zijn heeft men niet per se overal even felle kleuren nodig. Te gelijke dosering van kleuren doet er de werking van verzwakken. Waar Buytendijk soms met zijn werk wel even in de buurt zit van een Diederen valt een vergelijken in het nadeel van hem uit. Mij werd die vergelijking gemakkelijk ge maakt door het feit dat ik van beide schilders het onderwerp „boomtoppen" nu zag. Buytendijk roept ook verder enig vergelijken op. Men denkt aan Benner, van wie hij het niet verliest, men denkt aan Lataster en voelt mogelijk meer contact met Buyten dijk. Ik kan me niet onttrekken aan het gevoel dat Buytendijk iets wil zijn naast de andere genoemden en hij aan geloof in zichzelf moet winnen om te weten dat hij zonder het bestaan van die anderen wel iets is. Zijn tekeningen en litho's bewijzen dat voor mij. En trouwens toch ook enkele schilderijen. Wat betreft dosering van kleur is bijvoorbeeld dat van sleepboten en dokken een der beste zaken. EEN HEEL SLECHT voorbeeld van kleurdosering is wel de houtsnede „Veel stemmig als een koor" van Frits Harnest een Duitser van wiens grafische werk en enkele collages het prentenkabinet van het Stedelijk Museum een tentoonstelling maakte. De titel klinkt als een slechte ver dediging van een mislukt werkstuk en ge tuigt van weinig muzikaliteit dacht ik. In ieder geval kan Harnest wel beter, gezien zijn andere werk, dat men met het ge noemde tot 21 maart bekijken kan. Har nest heeft gewerkt in de sfeer van het Duit se expressionisme, maar naar tempera ment is hij toch niet een expressionist te noemen. Hoewel vele zaken abstract ge noemd zouden kunnen worden moest ik even denken aan onze Wiegers door Har- nests gevoel voor compositie. Dat laatst genoemde me overigens meer te vertellen heeft bleek me bij het bezoek aan Santee Landweer, waar onder de vele grafiek ook die van Wiegers goed vertegenwoor- digd is. In het Stedelijk Museum is dan verder een zeer belangrijke expositie te zien. Tot 4 april wordt daar moderne Italiaanse kunst uit de collectie Estorick vertoond. Voor zover een en ander ons minder mo ge bekoren dan geldt nog een historisch belang. Wij ontmoeten namelijk schilde rijen van futuristen, die kunstenaars, die de beweging in beeldende kunst trachtten te verbeelden. En aan duidelijkheid van bedoelingen laten verscheidene schilde rijen niets te wensen over. Ook zien we hoe Italiaanse schilders in een bezinnen op een eigen kunst, oude wandschilder kunst tot voorbeeld namen. We mogen dankbaar zijn voor het vertonen van te keningen van Modigliani, die hier toch niet zo veelvuldig te zien waren. We zien hier verscheidene Severini's van verschillende schakering. We ontmoe ten weer eens stilleventjes van de fijnzin nige Morandi. Hoe lang is het al weer ge leden dat we diens werk hier zagen? Het weerzien van werk van Campigli viel dooi de keuze van het hier geëxposeerde geluk kig mee. Diens laatste eigen tentoonstel ling, nu ook al weer jaren geleden, gaf toch aanleiding tot bezorgdheid over Cam- pigli's verdere ontwikkeling. Nu leert men weer dat een kunstenaar toch door zijn beste werk mag gelden. Voor vele be zoekers kan nieuw zijn het werk van Fili- po de Pisis, een te Parijs en in zijn land bekende figuur, die in de 18e eeuw be staande waarden weer levend wist te ma ken. Het de Italianen goed liggende rea lisme (denk aan de films) is vertegen woordigd in werk van Renato Guttoso en als men wil in dat van Medardo Rosso. Ik geloof verder niet veel beter te kunnen doen dan het noemen van enkele beken de namen als bewijs van de belangrijk heid van deze tentoonstelling. Russolo, Boccioni, Cososati, Sironi, De Chirico, Car- ra en de beeldhouwers Manzu, Marini, Advertentie De gemeenteraad van Groningen heeft maandagavond B. en W. met algemene stemmen gemachtigd, tot. de bouw van een cultuurcentrum in het hart van de stad. De kosten van de bouw en inrichting wor den geraamd op 15.200.000 gulden. Het ge bouwencomplex is ontworpen door de ar chitect prof. M. Duintjer te Amsterdam, die in 1954 hiervoor een schetsplan maakte. Het cultuurcentrum zal o.m. bevatten een concertzaal (1300 plaatsen), een kleine zaal (500 plaatsen) die gebruikt kan wor den voor amateurtoneel, ballet, kamermu ziek en film, ruimten voor administratie, een grote garderobehal, een foyer, expo sitie- en ontvangstzaaltjes, een fietsenstal ling in de kelder, een café-restaurant, kleedruimten, artistenfoyers, een repetitie lokaal voor de Groninger Orkestvereni ging en een muziekarchief. De ingang komt aan het Martinikerkhof. Overwogen wordt nog, of het mogelijk is enige ruimten ter beschikking te geven aan de Regionale Omroep Noord-oost. Het gebouw zal worden uitgevoerd in een betonskelet met stalen gevels. Martini en Gréco waarborgen dat. Dat ik het hierbij laat moet zijn verontschuldi ging vinden in het feit dat in Amsterdam te veel vertoond wordt, dat eveneens ge noemd moet worden. We hebben bij Espace kennis kunnen maken met het werk van de in Amerika gevestigde Nederlander Joop Sanders. Tot 4 april is hij in het Stedelijk Museum ver tegenwoordigd met werk uit meer ver schillende jaren dan bij Espace, waar ik getroffen werd door een zekere kracht, die me nu in de latere jaren afgenomen lijkt. Maar men exposeert te veel van San ders, die als zo vele schilders van van daag niet altijd even geïnspireerd produ ceert. Erkennen moet ik dat enig geweld, soms indrukwekkend geweid plaats maak te voor een zekere lyriek. Herhaling ver wekte toch een gevoel van leegheid. Meer durf ik een verdere kennismaking aan te bevelen met Shinkichi Tajiri, wiens me talen plastieken men ook bij Espace ont moeten mocht. Is het het ambachtelijke van zijn arbeid, dat hem fris en boeiend in zijn werk houdt? Ik weet niet of ik ver schillende van zijn zaken planten mag noemen, maar zij boeien mij als zodanig. In zijn werk groeit de natuur op onverge lijkbare wijze. Ook tot 4 maart is zijn ge raffineerd ingerichte expositie te zien. HET WANDELEN door de andere za len van het museum was me dit keer weel een groot plezier. Ik ontmoette daarbij een mij onbekende schets in olieverf naar een landschap van Monet. Ik ontmoette ook een meer merkwaardig, op een oude ver bruinde foto gelijkend portret van Redon. Maakten de bevredigende ervaringen het dat ik de expositie van de Onafhanke lijker. in de Nieuwe Vleugel in den beginne toch nog even als een verrassing onder vond? Men wenst de jongere kunstenaar zijn springplank en het blijkt dat de On- afhankelijken toch nog iets van die func tie bewaard hebben. Opvallend was overi gens de voorkeur voor gouache, die dan meer de indruk van banale dekverf gaf. Bij „De Brug", ook tot 28 maart expose rend hinderde dat wat minder. Men ont moet ook hier een en ander dat even be keken mag worden. Het was echter weer Boot, die me met zijn werk dwong deze tentoonstelling te vermelden. Maks, even trouw als Boot deed me dat voor de On- afhankelijken. Ter gelegenheid van diens bereiken van de leeftijd van 80 jaar gun de men Jan Visser op de expositie van De Brug een hele wand. Bij Magdalene Sothmann exposeert R. Frankot, wiens werk weer geducht geëvo lueerd blijkt. Toen ik jaren geleden met Frankots werk kennis maakte schilderde hij wel portretten, of, als men wil kop pen. Zijn werk had toen iets naïef-primi- tiefs en ontroerde daarmee wel. Bepaald gekund was het niet. Sindsdien en tot nu toe zag ik van Frankot wel de mensfiguur verwerkt in meer omvattende onderwer pen, maar koppen ontmoette ik niet. Nu zijn ze er dan weer en ik kan maar niet ontkomen aan het gevoel dat Frankot dit onderwerp weer aangepakt heeft omdat het lijkt te kunnen op de manier van Ap pel. Mij maken die onderwerpen een beetje kopschuw, zoals ook verschillende andere zaken op deze expositie. Frankot schildert nu ook heel erg dik en ik zag een bepaalde plek verf al barsten. Een schilderij, Stilleven 1 genoemd, getuigt van de smaak, die Frankot voorheen zo aan de dag was gaan leggen. Beslist mooi van sterke kleur is mij ook een kinderkop. Maar verder? (Tot 27 maart). Bob Bui/s Russische royalties. De Britse auteur W. Somerset Maugham, zal van de Sovjet- Unie zijn auteursrechten uitbetaald krijgen voor zijn in Rusland uitgegeven werken. Tot dusver was de Sovjet-Unie alleen be reid royalties te betalen aan auteurs die bereid waren het geld in Rusland uit te geven. Aangezien de oplage van een boek in de Sovjetunie soms wel in de 150.000.000 exemplaren loopt, vergeleken bij een totaal van 12 tot 20 miljoen exemplaren in de gehele westelijke wereld (de V.S. en Cana da inbegrepen), kan Somerset Maugham een „aanzienlijke som gelds" verwachten, aldus de woordvoerder. Catalogus. De National Art Gallery in Londen heeft een nieuwe catalogus ge vormd van de Nederlandse schilderijen in zijn collectie. De catalogus, welke werd opgesteld door een van de vice-curatoren van het museum, Neil Maclaren, is een aanvulling op de twee bestaande boeken met reprodukties van het Nederlands be zit. De collectie omvat negentien, en ver moedelijk eenentwintig, werken van Rem brandt. Recente aankopen als Isaias van De Velde's „Winterlandschap" uit 1623, hebben gapingen in de verzameling Neder landse werken van de National Art Gal lery opgevuld. Vlaamse week te Delft. De tentoon stelling van handschriften, documenten, foto's en karikaturen van Vlaamse en Nederlandse auteurs, welke ter gelegen heid van de Boekenweek 1960 door het litterair genootschap „Kentering" wordt gehouden in het rijksmuseum „Huis Lam bert van Meerten" te Delft, wordt maandag 28 maart geopend. Op dinsdag 29 maart houdt Karei Jonckheere een lezing over „De toenadering noord-zuid". Gaudeamus kwartet. Op maandag 28 maart zal het Gaudeamus kwartet (het ensemble van de stichting Gaudeamus te Bilthoven, bestaande uit Jos Verkoeyer,, viool, Jan Brejaart, viool, Jan van der Velde, altviool en Joop Vogtschmidt, cello) voor Frans publiek optreden in het „In- stitut Néerlandais" te Parijs. Uitgevoerd wordt onder meer „Beatrijs" van Boutens, in de Franse vertaling van de, in 1957 overleden, Belgische dichter André Priem. „Beatrijs" zal door de bekende Franse ac trice Marie Rose Carlie worden voorge dragen. De muzikale bewerking voor strijkkwartet en dameskoor is van de Franse componisten Michel en Annette Garcin. De muziek, geschreven in opdracht van het Institut Néerlandais, zal door het Gaudeamus kwartet en leden van de Cho rale Philippe Caillard, uitgevoerd worden. Een felle uitslaande brand heeft gister avond in twee uur tijds een confectiefa briek te Paterswolde geheel vernield en een aangrenzend café ernstige brand- en waterschade berokkend. Een harde wind wakkerde de vlammen aan, die voedsel vonden in de textielvoor- raden. De brandweer bestreed de vuurzee met zes stralen, maar men kon niet ver hinderen dat het atelier nagenoeg geheel uitbrandde. De schade is aanzienlijk. Naar de oor zaak van de brand, die in het atelier is ontstaan, wordt een onderzoek ingesteld. In het confectiebedrijf vonden 40 perso nen werk. Advertentie dohyfral De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 In een nota aan de Tweede Kamer geeft minister Korthals nader inlichtingen om trent de maatregel van rijksbestuur, die is genomen om het bestuursvacuum van het eiland Curagao te beëindigen. Deze maatregel, zo zegt de bewinds man, is genomen op verzoek van de Antil liaanse regering en op grond van het be paalde artikel 93 van de staatsregeling van de Nederlandse Antillen. De maatregel omvat het tijdelijk opdragen van bevoegd heden en verplichtingen van het bestuurs college (B. en W.) aan de gezaghebber (burgemeester) Gorsira. De bevoegdhe den van de Eilandsraad (gemeenteraad) zijn onverlet gelaten, zulks op grond van de navolgende overwegingen: 1. De leden van de Eilandsraad zijn dooi de bevolking van Curagao op de voet van algemeen kiesrecht gekozen. In het demo cratisch bestel heeft de burgerij er aan spraak op, dat aan de vertrouwensman nen, die zij in de raad heeft gekozen, niet zonder noodzaak de uitoefening van hun rechten onmogelijk wordt gemaakt. 2. Deze noodzaak werd niet aanwezig geacht, omdat te verwachten was dat- de den, die werkelijk aan de beraadslagingen huidige gezaghebber met de Eilandsraad zou kunnen samenwerken. 3. Uitschakeling van de Eilandsraad zou de oppositie de gelegenheid hebben ontno men, zich over eilandszaken uit te spreken. 4. Het onverlet laten van de bevoegdhe den van de Eilandsraad brengt mee, dat de gezaghebber len aanzien van aangele genheden, die niet tot het dagelijks bestuur behoren en niet in de eilandenregeling of Advertentie enige andere wettelijke regeling aan het bestuurscollege zijn opgedragen, de be sluiten van de Eilandsraad in acht heeft te nemen. Voorts blijft de gezaghebber voor zijn beleid (het dagelijks bestuur betref fende) verantwoording verschuldigd aan de Eilandsraad. Het is juist, dat de oppositie in de Eilandsraad van CuragaO zich tot de rijks regering heeft gewend met het verzoek, nieuwe verkiezingen te doen houden. Naar de mening van de regering van het Konink rijk werd een dergelijke stap, die ontbin ding van de raad impliceert, niet raad zaam geacht, aangezien de raad volgens de Eilandenregeling voor vier jaren is ge kozen en op deze bepaling niet onnodig in breuk behoort te worden gemaakt. Nood zaak daartoe bestond niet, omdat, gelijk boven gezegd, niets erop wees, dat de Eilandsraad niet met de gezaghebber zou kunnen samenwerken. Oppositie liep weg WILLEMSTAD (ANP) De Eilands raad van Curagao heeft in zijn laatste ver gadering besloten, dat alleen die raadsle- Het was even zoeken naar de Kunstzaal Vomitif aan de Hendrik Roozenlaan 53 te Overveen bij het eindpunt van lijn 4 Kunstzaal Vomitif is dan ook met zeer bescheiden middelen wat opgeknapt ka mertje van een vermoedelijk wel onbe woonbaar verklaard huisje, dat niet direct aan genoemde straat ligt. Tot 20 maart exposeren daar Arnold van Doorn, Nelly Angevare en Louis Ferron. Zo, hun na men staan weer in de krant. En waarom ook eigenlijk niet? Er staan namen in heel dure tijdschriften over kunst van lieden, die niet eens zo'n aardig schilderijtje maakten als Ferron dat deed en het toen Haarlemmer Hout noemde De structuur van de verf bij een en ander is eigenlijk mooier dan de verfplakken van de tegen woordig zo vereerde Benner. Als ge noemde drie jongelieden in een heel dure kunstzaal exposeerden en zichzelf maar niet lieten zien, zou hun expositie best een heel aardige pers hebben kunnen krij gen. Ik vind ze trouwens veel te aardig om iets lelijks te zeggen. Eigenlijk ben ik ze dankbaar omdat hun spel een verde diging is voor mijn wantrouwen in zoveel. Ik zou alleen willen zeggen: jongens, te ken eens dat rijtje huisjes, waar je je tijd nu zit te verdoen, en teken ze goed. Het wort zo pijnlijk als je rond je veertigste moet lezen dat je eigenlijk niets kunt. Bob Buys Op de muziekavond van „Jeugd en Muziek", die maandagavond in het clubgebouw op het sportveld aan de Kleverlaan gehouden werd, deelde Frits van Rappard, die deel uitmaakt van het voorlopige afdelingsbestuur namens dit bestuur mede, dat thans de gelegenheid was opengesteld om zich als lid te doen inschrijven van de voor Haarlem en omstreken te vormen afdeling. Het ligt in de bedoeling de oprichting van deze afdeling in september of oktober van dit jaar in een officiële vergadering te bevestigen en af te kondigen. Een flink aantal van de jongelui, die maandagavond de muzikale bijeenkomst bijwoonden gaven zich reeds als lid op en men mag verwachten, dat nog tal van andere jonge muziekvrienden, die op de voorgaande bijeenkomsten zich hebben kunnen oriënteren ten aanzien van „Jeugd en Muziek", zich in de komende maari'den eveneens zullen laten inschrijven, zodat hier met een stevige afdelingskern kan worden gestart. Het was geen prettige verrassing te ont dekken, dat na de laatste bijeenkomst op 15 februari, de piano in het clubgebouw vervangen was geworden door een instru ment, dat allang in een of ander museum een zwijgend bestaan had moeten genieten, peinzend over voorbije glorieuze dagen. Het bleek zelfs niet meer in staat de her innering daaraan te kunnen oproepen, zelfs niet onder de bekwame handen, die het bespeelden. Marguérite Aronds bracht de piano tot klinken bij een vaardige vertolking van een deel uit Haydns Pianoconcert in D en Claartje Hoog probeerde met ontwikkelde techniek en ritmisch gevoel de moderne Berendans" van Bela Bartók aan te pas sen aan het instrument. Zamirah Sieval had met de violoncellist Charles Hamburger geen gemakkelijke taak om met de te lage stemming van de piano de mooie Elégie van Gabriel Fauré te vertolken. Maar met een vlot gespeelde solo-etude van Spoor, nu wel in de nor male stemming, kon Charles Hamburger aantonen, hoe goed zijn violoncel kan klin ken. Er werd nóg een solo-vertolking op een strijdinstrument gegeven, namelijk door Wim van Keulen, die aandacht vroeg voor twee delen uit een solo-suite voor violon cel van Bach, maar in een bewerking voor alt-viool. Voor zijn muzikaal spel kon men terecht waardering hebben. Na de pauze hield de heer P. Zaanswijk een causerie over programma-muziek. Spreker gaf eerst een beknopte samen- vatting van de historische ontwikkeling hiervan en sprak over de verschillende as- pacten, waarmede zij was beoefend. De heer Zwaanswijk sprak over de bedenke lijke uitwassen, die de programma-muziek zo dikwijls op een laag niveau hadden ge bracht en verder over de zucht tot het opdringen van een buiten-muzikale, uit beeldende functie aan muziek, die hoege naamd niets met programmatiek te maken had. Als lachwekkend voorbeeld gaf de spreker een „verklaring" van een der symfonieën van Ludwig van Beethoven. Als een voortreffelijk voorbeeld van pro gramma-muziek werd de „Danse macabre" Van Camille Saint-Saëns behandeld. Door middel van een grammofoonplaat werd de beschouwing geïllustreerd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1960 van Defensie in verband met de aan koop van de eerste vijftig Lockheed-F 104- G-Starfighters, die dienen ter vervanging van de straaljagers, die thans bij de lucht macht in gebruik zijn. De aanschaffingskosten voor deze vijftig vliegtuigen met inbegrip van reserve- delen en verdere benodigde uitrusting worden thans geraamd op 310 miljoen. Daarvan kan 110 miljoen uit beschik bare fondsen worden gefinancierd. Maandag is in het Jezuïetenklooster te Maastricht op 60-jarige leeftijd plotseling overleden de rector van het Collegium Canasianum, pater dr. C. J. J. T. Kolf schoten. Pater Kolfschoten, een broer van de Haagse burgemeester, was enige tijd provinciaal van de Nederlandse sociëteit der Jezuïeten. Hij werd 24 juni 1899 te Arnhem gebo ren. In 1931 werd pater Kolfschoten aan gesteld aan huize Katwijk in Den Haag als minister, later werd hij hier vice-su- perior. In 1937 vertrok hij naar Letland, waar hij hoogleraar werd aan de universiteit van Riga. Hij was daar tevens superior van de Jezuïeten-missie in Letland. Pater Kolfschoten moest in 1940 op bevel van de Russen de Baltische staat verlaten. Na zijn terugkeer in ons land werd hij belast met het godsdienstonderwijs aan het Ca- nisiuscollege te Nijmegen; tevens was hij daar wederom minister. Van 1942 tot 1946 was hij pastoor van de Petrus Canisius- kerk in de keizer Karelstad. Na zijn ver trek uit Nijmegen werd pater Kolfschoten in 1946 benoemd tot rector van het theo logisch college van de Jezuïeten te Maas tricht. Pater Kolfschoten is enige jaren provinciaal van de paters Jezuïeten ge weest en werd daarna rector van het Col legium Canisianum. Op ijs gezet" of verdwenen Het is opgevallen, dat de motie, die de heer Lucas (K.V.P.) in de Tweede-Ka mervergadering van donderdag 10 maart heeft ingediend, en waarin geregeld werd dat de beraadslagingen over het wetsont werp tot wijziging van de Grondbelasting dienden te worden geschorst totdat de Ka mer kennis heeft kunnen nemen van de voornemens der regering met betrekking tot de belastingdruk, nog niet in druk is verschenen en dus ook niet is rondge deeld. De regering heeft later inderdaad schorsing der beraadslaging gevraagd en verkregen, maar met een geheel ander doel, namelijk naar minister Zijlstra zeide om nader beraad in het kabinet mogelijk te maken nu deze motie was in gediend. De Kamervoorzitter zei van mening te zijn, dat de motie-Lucas nu „In de ijskast kan worden gezet." De meningen of deze motie nu nog be staat, blijken verdeeld te zijn. Het regle ment der Kamer geeft hier geen uitkomst. Zou de mening dat de motie „verdwenen" is, gaan overheersen, dan zal de heer Lu cas haar bij hervatting der beraadslagin gen opnieuw moeten indienen, tenzij een dergelijke motie overbodig zou worden doordat de regering wijzigingen zou voor stellen, als in de motie bedoeld. WILLEMSTAD (ANP) De Neder landse cutterzuiger „Brasil" van de fir ma Boltje en Zonen te Zwolle is deze week in Willemstad op Curagao aangeko men. Het schip maakte de lange reis van de kusten der Noordzee naar de Caraïbi- sche wateren op eigen kracht met een lichter op sleeptouw. Gunstige weersomstandigheden maakten dat de overtocht ruim binnen het vooraf bepaalde schema kon worden volbracht. De „Brasil" is naar Curagao gekomen om de havenmonding van de St. Annabaai uit te baggeren, waarmede een dag of veer tien gemoeid zal zijn. deelnemen, in aanmerking zullen komen voor presentiegelden. Aanleiding tot dit besluit was het demon stratief weglopen van de oppositie. De woordvoerder der oppositie wilde op een gegeven ogenblik tijdens de vergadering een verklaring afleggen, doch de voorzit ter, gezaghebber Gorsira, ontnam hem het woord op grond van de overweging dat een en ander niets te maken had met het aan de orde zijnde agendapunt. De opposi tie verliet hierop de vergaderzaal, zoals trouwens ook in de voorafgaande verga dering was gebeurd. De overgebleven Eilandsraadsleden namen toen boven ver meld besluit. De Italiaanse kunstenaar Raffaello Lo- catelli maakt een olieverfschilderij van Paus Johannes XXIII. De Paus wenst daarbij niet peinzend naar een hoek van het plafond te staren, maar neemt liever ondertussen een rapport door. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de straf van een jaar met aftrek van het voorarrest, die de Haarlemse rechtbank een 42-jarige Haagse toneelspeler-regis seur wegens het veroorzaken van een do- dodelijk ongeluk, terwy'I hy onder invloed van sterkedrank verkeerde had opgelegd, bevestigd. Voor de rechtbank had de officier drie jaar geëist, veertien dagen geleden requi- reerde de procureur-generaal twee jaar gevangenisstraf. Dat de straf thans on danks de ernst van dit verkeersongeluk is bevestigd (en dus tot één jaar met aftrek beperkt is gebleven), dankt de verdach te volgens een mededeling van de presi dent aan zijn houding sinds het ongeluk die door het hof zeer werd gewaardeerd. Daarentegen heeft het hof de bijkomen de maatregel (ontzetting uit de rijbe voegdheid voor de tijd van drie jaar) ver hoogd tot vier jaar. De uitspraak houdt in, dat de acteur over ruim twee maanden zijn vrijheid zal herkrijgen, aangezien hij zich sinds het ongeluk, dat op 26 mei van het vorig jaar onder Aalsmeer geeschiedde, in voor arrest bevindt. „Ik hoop, dat u daarna weer snel uw functie zult kunnen opne men", wenste de president, mr. C. H. Beekhuis, hem toe. Op de fatale dag reed verdachte op de Kudelstaartseweg te Aalsmeer met zijn auto geheel op de linkerweghelft en kwam daardoor in botsing met een hem tege moetkomende wielrijdster, de 40-jarige mevrouw H. M. van 't Schip-van der Laan, moeder van vier kinderen, die door de botsing op slag gedood werd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommeren (toez.) J. van der Hoek, kand. te Rotterdam te Enkhui zen C. F. J. Antonides te Obdam. Vrye Evang. Gemeenten Beroepen te Bergum D. W. Veldkamp te Hilversum. Het bestuur van het Landbouwschap zal woensdag een concept-brief aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat behande len, waarin opnieuw wordt aangedrongen op afsluiting en inpoldering van de Lau werszee. In de concept-brief wordt gezegd, dat in 's ministers nota aan de Tweede Kamer over dit onderwerp onvoldoende recht is gedaan aan diverse voor inpoldering en afsluiting pleitende argumenten. „De onveiligheid, waarin vele duizen den bewoners in een wijde omgeving rond de Lauwerszee dag aan dag verke ren, vraagt om een op korte termijn te verrichten daad. Het benauwende is im mers", aldus de concept-brief, „dat de zee Iatijd meer kan, en op het onver wachtst ook meer doet dan wij mensen voor mogelijk houden. Met versterking van de zwakke plaatsen van de bestaan de zeewering zal het gevaar voor dit ge bied nog niet zijn geweken. Aan een twee de waterkering zal een grotere waarde moeten worden toegekend dan in de nota van de minister wordt gedaan. Vrijwel de gehele kust van de provincies Groningen en Friesland heeft een tweede waterke ring. Het gebied van de Lauwerszee vormt in het noorden nagenoeg de enige en zeker de meest gevaarvolle uitzonde ring. De concept-brief stelt verder, dat de behandeling in de ministeriële nota van de waterhuishoudkundige facetten van het vraagstuk geen recht doet wederva ren aan de urgentie, waarmee maatrege len terzake dienen te worden genomen. De bouw van een gemaal in Zuid-Fries land zal slechts „in geheel onvoldoende mate" kunnen bijdragen tot verbetering van de lozingscapaciteit in het noordelijk gedeelte van Frieslands boezem. Indien de Lauwerszee niet wordt afgesloten, zal de bouw van een gemaal te Zoutkamp geen enkel uitstel kunnen lijden. Bezwaar wordt verder gemaakt tegen de geringe waarde die in 's ministers nota wordt gehecht aan de landwinst door in poldering Voor de in de omgeving van de Lauwerszee wonende boeren, voor wie met het oog op de structuurverbetering een nieuw bedrijf dient te worden gevon den, zullen de IJselmeerpolders dikwijls niet het meest aangewezen gebied zijn. Ook voor de pootaardappeltelers zal het beschikbaar komen van grond in de Lau werszee een uitkomst betekenen. Ten slotte wordt aandacht gewijd aan de financiële aspecten. De baten uit de re creatie, zo wordt gesteld, zullen in geval van inpoldering hoger blijken te zijn dan het door de minister geraamde de bedrag van een miljo.en. In de kosten berekening van de minister is volgens de concept-brief niet verdisconteerd een be sparing van 12 miljoen, mogelijk o.a. door de vondst van potklei en keileem na bij de Lauwerszee. Muzikale Speurtochten in Haarlems Historie door Jos. de Klerk Een bundel van los. de Klerk's muziek historische artikelen, die vroegei ir onze bladen zijn gepubliceerd 80 Blad zijden, geheel op kunstdrukpapier, ver lucht met 20 illustraties, gekartonneerd Prijs 0.75 Verkrijgbaar aan de kantoren van ons blad en bij het Concertbureau Alohe- naar, Kruisweg 49 Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5