Eisen van aannemers in kort geding afgewezen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Globale schade bouwstaking drie miljoen gulden per dag Goedkeuring van Benelux- Unie thans mogelijk CAO-wasserijen goedgekeurd HET CONFLICT IN DE BOUW Landbouw blijft nog een probleem ZAND VOOR T 'S NIEUWE GEZICHT In de krant van heden: Vrij koud Loonsverhoging van 3,7 Onverkorte handhaving van standpunt Raad van Bestuur Bouwbedrijf Geen interpellatie Verlies aan produktiecapaciteit: honderdzestig woningen per dag Honderden „poolers1' winnen iets in de KNVB-toto m int in Het woord is aan Bijna 640.000 televisie toestellen DE TWEEDE KAMER SPRENGER, DE BESTE PO LIS BRENGER. 74e JAARGANG No 211 WOENSDAG 16 MAART 1960 305e JAARGANG No 59 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- I J 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). IhJ V* I éT\ I 1 f lT^ I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1(1111 Ir"*! Ji 1( li )l( 1 Abonnement p week 59 rt p. kwartaal 7.6S, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 1 L/UyUIUU t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. CrL Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DEZE FOTOMONTAGE laat het hotel zien, dat vermoedelijk nog voor het zomerseizoen 1961 aan de rotonde in Zandvoort zal verrijzen. Architect W. Kelder uit Bussum, tevens eige naar van café-restaurant „Rotonde", heeft namelijk het plan ontworpen om het sinds 1953 bestaande café restaurant belangrijk uit te breiden. Hij heeft op het café-restaurant een uitbreiding van zeven étages aan de zeekant en acht étages aan de land zijde ontworpen. Het resultaat zal zijn een torenhotel dat de omgeving van rotonde en boulevard zal domi neren. Het geprojecteerde hotel zal het hoogste van de badplaats worden en een prachtig uitzicht bieden over zee, duinen en bossen. In het nieuwe gebouw komen 105 kamers, waarvan 63 kamers met loggia's aan de zeezijde. Het gebouw zal in totaal, met de kelderruimten mee, uit twaalf verdiepin gen bestaan. Van de kamers krijgen er 49 een bad kamer, 56 een douchecel. Voorts zullen enkele kinderkamers worden ingericht. Alle kamers worden voorzien van telefoon, radio en een aansluiting voor televisie-ont vangst. „Rotonde" heeft reeds sinds 1956 aan het Badhuisplein een hotel-depen dance. Met inbegrip van deze dependance zal de totale capaciteit van het hotel wor den gebracht op 273 bedden. De drie, reeds bestaande verdiepingen zullen worden vergroot voor de inrichting van eetzalen, conversatiezaal en het café restaurant. Het hotel krijgt een ruime danszaal. Hiernaast komt een rotisserie met een open haard. Het gebouw wordt aan de buitenkant in witte tegels uitgevoerd. De balkons krij gen tegels in diverse kleuren. Met de bouw van dit nieuwe hotel boven het bestaande café-restaurant „Rotonde" is in totaal een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid. De architect hoopt reeds in september met de bouw te beginnen, zodat het vóór het seizoen 1961 kan wor den geopend. Een rijksgoedkeuring is al aangevraagd. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het plan enthousiast ont vangen. pag Weerrapporten1, 2 Van Dag tot DagS O O Op cle Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Uit stad. en omgeving 5, 7 Uit het binnenland 5, 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Boekenhoekje 11 Globetrotter Garcia de Leon) 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog. Krachtige tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het College van Rijksbemiddclaars heeft de C.A.O. voor de witwasserijen en de chemische wasserijen goedgekeurd. On middellijk ingaande zal het bij de wasserij en werkzame personeel een loonsverho ging krijgen van 3.7 percent. De vakantie toeslag is daarbij van twee percent ge bracht op vier percent. Alle percentages zijn gerekend vanaf het basis-C.A.O.-loon. De arbeidsovereenkomst is aangegaan voor twee jaar. De huurbijslag 1957 is in de lonen van het wasserijpersoneel ver rekend. De lonen van het vrouwelijk- en jeugd- personeel worden herzien in overeenstem ming met die van het mannelijk perso neel. De nieuwe C.A.O. houdt verder ook op enkele secundaire punten verbeterin gen in. Zo zal bij ziekte of ongeval op de tweede dag van de arbeidsongeschiktheid een bedrag worden uitgekeerd gelijk aan 60 percent van het brutoloon; op de derde dag van de arbeidsongeschiktheid zal 90 percent van dat loon worden uitbetaald, voor de maximum duur van een jaar. Om van deze ziekte- en ongevallenrege ling te kunnen profiteren moeten de man nelijke arbeidskrachten, die gehuwd zijn en kostwinner, tenminste zes maanden bij hun werkgever in dienst zijn. Vrouwelijke werknemers die kostwinster zijn, kunnen hierin delen, wanneer zij tenminste drie jaar bij hun werkgever in dienst zijn. Tus sen werkgevers en werknemers zal nader overleg worden gepleegd over de instel ling van een pensioenfonds en over de mo gelijkheid een arbeidstijdverkorting in te voeren voor de duur van de arbeidsover eenkomst. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. Witsen Elias, heeft van morgen uitspraak gedaan in het korte geding, dat zes aannemersorganisaties en de n.v. Dura naar aanleiding van het bouwconflict aanhangig hebben gemaakt tegen de staat, het College van Ryksbemiddelaars en de leden van dat College. De presi dent weigerde de door eisers gevraagde voorzieningen en veroordeelde hen in de kosten van het geding, groot 750. De president deed geen uitspraak over de al of niet rechtmatigheid van het stel len van de voorwaarde van niet-doorbere- kening der loonsverhoging voor lopende werken. Hij woog, daarbij refererend aan een arrest van de Hoge Raad, de belangen die partijen bij zijn onthouden van ingrij pen hebben, tegen elkaar af. Hij meende dat het belang van de Staat bij dat onthou den van ingrijpen groter is dan dat van eisers. Daarbij wees hij op het door ge daagden naar voren gebrachte argument dat, indien voor alle onderhanden werken doorberekening zou worden toege staan, de regering in de toekomst haar plicht tot handhaven van een stabiel prijs niveau niet meer zou kunnen nakomen. De president stelde dat eisers de schade van vijftig miljoen gulden, die zij tenge volge van de voorwaarde van niet-door- berekening zeggen te hebben, kunnen ver halen op de Staat als de gewone rechter de onrechtmatigheid van die voorwaarde vaststelt. De door de staking ontstane schade hadden zij kunnen beperken door de voorwaarden van het College van Rijks bemiddelaars, eventueel onder protest, te accepteren. Aan het bezwaar van eisers, dat sommige aannemersbedrijven de hogere lonen zonder doorberekening niet kunnen dragen, is zijns inziens tegemoet gekomen door de bereidheid der regering, voor werken, die op 1 maart begonnen en na 1 september nog niet beëindigd zijn, doorberekening toe te staan als anders de kosten van de onderneming niet kunnen worden goedgemaakt. DRACHTEN. Stakende bouwvakar beiders in Drachten hebben gisteren een werkwillige collega in het schaftuur in optocht naar zijn wonnig gevolgd en heb ben hem eveneens „geleide" verschaft, toen hij zich later weer naar het werk begaf. Gisteren hielden de stakers een demon stratieve optocht, waarin spandoeken werden meegevoerd met leuzen als: „Wij dulden geen onderkruipers", „hoog de so- lidax-iteit" en „tot aan de overwinning". Vandaag trokken zij in massa naar het in aanbouw zijnde zwembad, waar de aannemers in bespreking waren met hun werknemers. De politie verwijderde de stakers van het terrein. De plaatselijke stakingsleiding echter mocht blijven en ging met de aan het zwembad werkzame arbeiders onderhandelen. Het aantal werkwilligen is overigens in Drachten gering. Om te voorkomen, dat de verbouwing van winkelpanden wordt voortgezet, heeft de stakingsleiding de des betreffende zakenlieden met boycot be dreigd, wanneer zij het stilleggen van de ze objecten zouden tegengaan. DEN HAAG. Een gx-oep van naar schatting 150 tot 200 bouwvakarbeiders, voorzien van een klein spandoek, mar cheerde vanmorgen omstreeks halfelf het Haagse Binnenhof op onder het ritmisch geroep: „C.A.O.-C.A.O.-C.A.O.". De poli tie liet de demonstranten rustig hun gang gaan. Van de trappen van de Ridderzaal af hebben enige stakingsleiders de man nen toegesproken. UTRECHT. Bij de centrale stakings leiding in Utrecht komen thans vele ver zoeken van aannemers binnen om te be middelen in de zich plaatselijk uitbrei dende bouwstakingen. Deze aannemers worden verwezen naar hun eigen organi saties die, volgens de stakingsleiding, de oplossing kunnen vinden in ondertekening van de C.A.O. De plaatselijke uitbreidingen van de sta king worden afgekondigd door regionale stakingscomité's, in overleg met de cen trale stakingsleiding in Utrecht. Er staan trouwens nog meer plaatsen op het sta kingsprogram. Verwacht werd, dat van daag in een aantal plaatsen in ons land voor het eerst ook het werk zal worden neergelegd. De stakingsleiding noemt dit een gevolg van „de halsstarrige houding van ode werkgevers". „Het van dag tot dag bekijken van de omvang van de sta king en de eventuele uitbreiding daarvan betekent in feite het steeds vaster aan draaien van de duimschroeven", aldus de stakingsleiding. De Raad van Bestuur bouwbedrijf deelt naar aanleiding van de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag het volgende mede: „De Raad van Be stuur bouwbedrijf leest de uitspraak al dus, dat de president aan een beoordeling van de door de aannemers gestelde on rechtmatige overheidsdaad niet is toege komen, op grond van het feit, dat een ver oordeling van de Staat en van het College van Rijksbemiddelaars in verhouding tot de belangen van de aannemers een te ver gaande ingreep zou zijn in het overheids beleid. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt mede, zijn standpunt omtrent het on rechtmatig handelen van de overheid vol ledig te handhaven, met name, dat er geen wettelijke basis is om in te grijpen in de bestaande contracten, zoals deze tot op de huidige dag, en dan nog wel over wegend met overheidsopdrachtgevers, af gesloten worden. De raad van bestuur bouwbedrijf zal, naar zijn voorzitter, de heer J. Dura Dzn.. het A.N.P. meedeelde, vermoedelijk niet in beroep gaan van de uitspraak in kort geding, maar een nieuwe procedure tegen de staat voor de gewone rechter aanhangig maken. Besprekingen hierover zijn no gaande. De staking moet nu zeer snel afgelopen zijn, meende de heer Dura, en de kwestie zal op andere wijze moeten worden ge klaard. De werknemers hebben recht op hun loonsverhoging en wij zijn bereid hun de meest mogelijke concessies te doen, al dus de heer Dura. Die bereidheid tot con cessies is er echter niet ten opzichte van de staat. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer is vanmiddag geen nieuwe interpellatie aangevraagd over de bouwstaking. Na de uitspraak van de rechter schijnt men eerst de aannemers enige tijd te willen laten hun houding te bepalen. (Van onze Haagse redacteur) Een globale schatting, waaraan men uit sluitend een illustratieve betekenis dient toe te kennen, van de door de staking in de bouwvakken veroorzaakte schade komt op drie miljoen gulden per dag uit. Men gaat dan uit van de bouwwerken van meer dan tienduizend gulden, waarvan de geto taliseerde aannemingssommen drie miljard gulden per jaar bedragen en waarbij 120.000 bouwvakarbeiders werkzaam zjjn. Bjj een staking van het derde deel van dit aantal moet men dan rekenen op drie miljoen per dag. Dat blijft uiteraard een vrij theoretisch cijfer. Men kan ook de productiecapaciteit van één bouwvakarbeider tot uitgangs punt nemen. Algemeen wordt aanvaard dat één bouwvakker goed is voor één wo ning per jaar. Ook hier geldt, dat het om vergelijkende maatstaven gaat, welke nu eenmaal voor woningen wél, voor utiliteits- werken, weg- en waterstaatsobjecten niet of zeer moeilijk te hanteren zijn. Een sta king van 40.000 werknemers in de bouw bedrijven is tot een verlies aan bouwcapa citeit gelijkstaande met 160 woningen per dag te herleiden. De Raad van bestuur bouwbedrijf gaat blijkens de bij het kort geding tegen de Staat der Nederlanden c.s. geëiste dwang sommen uit van een dagelijkse schade voor de aannemers van een miljoen gulden. Dat is utieraard gebaseerd op de doorbetaling aan een improduktief geworden vaste kern, het renteverlies op de geïnvesteerde kapitalen en dergelijke. Een dergelijk ren teverlies wordt natuurlijk ook door de op drachtgevers geleden: de vertraging in de oplevering der onder handen zijnde bouw werken betekent een uitgestelde rentabili teit. De volgende categorie welke door de bouwstaking geschaad wordt omvat de toe leveringsbedrijven: kalk- en zandsteen- Er zijn deze week honderden deelnemers aan de toto van de KNVB die iets van het prijzengeld in de wacht slepen. De eerste prijs om te beginnen zoals men weet groot 127.393.zal worden gedeeld door acht deelnemers met vijftien punten. Voor de tweede prijs 63.696.komen niet minder dan 120 „poolers" in aanmer king. De derde prijs, die even groot is, wordt verdeeld onder 1141 deelnemers die dertien punten verzamelden. Hierbij wa ren vijftien deelnemers met twee kolom men goed. Advertentie •I. BARTEUORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT iBIX'KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223596 REGENKLEDING Christian Wagner: Men klampt zich vast aan woorden, die liefelijk gefluisterd werden en onwan kelbare waarheid schenen te bevatten. En later worden die waarheden in liefe lijk gefluister verloochend en vervan gen door nieuwe. Tóen was de waarheid schijn, maar nu! Nü! En zo verliest men alle geloof in trouw en waarheid en alles. Op 1 maart 1960 bedroeg het aantal aan gegeven televisietoestellen 630.800 tegen 609.856 op 1 februari 1960 (t/m 14 maart: 639.816). In hetzelfde tijdvak steeg het aan tal geregistreerde radio-ontvangtoestellen van 2.611.800 tot 2.620.714. Op 1 maart waren er 488.666 aangeslote nen op het draadomroepnet tegen 489.737 op 1 februari. (Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid in de Tweede Kamer is bereid het op 3 februari 1958 gesloten verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie goed te keuren. Men betreurt echter ten zeerste dat het vrye handelsverkeer zich (nog) niet zal uitstrekken tot de landbouwprodukten. Het zal in een overgangsperiode van vijf tot zeven jaar nog kunnen worden belemmerd door een systeem van minimum- pryzen in België. Het is om die reden niet uitgesloten dat de heer Van Meel, als woordvoerder van een minderheid van de K.V.P.-fractie, een motie zal indienen. De communisten zijn in elk geval tegen. Velen verklaarden dat de handhaving van de Rijnvaartpremies ten gunste van de haven van Antwerpen, in strijd is met de Benelux-gedachte, hoewel de heer Egas (P.v.d.A.) van mening was dat het welzijn van de Nederlandse havens niet afhankelijk is van afschaffing van de Rijnvaart- premies. Algemeen werd er op aangedrongen het Benelux-parlement meer bevoegd heden te geven omdat de Benelux een zaak van het volk moet worden en niet, zoals totnutoe, van de regeringen. Het doel van de Benelux Unie is de eco nomische banden tussen de drie landen nauwer aan te halen door een vrij verkeer van goederen, personen, kapitaal en diens ten tot stand te brengen. Tegenover ande re landen zal een gemeenschappelijke han delspolitiek worden gevoerd. Nederlan ders, Belgen en Luxemburgers zullen in eikaars landen dezelfde behandeling ge nieten die voor de eigen onderdanen geldt wat betreft verblijf en vestiging, uitoefe ning van een beroep, kapitaaltransacties, arbeidsvoorwaarden, sociale voorzienin gen, rechten en belastingen, wettelijke en juridische bescherming van persoon en belangen. Een Nederlander zal in België dus dezelfde rechten (en plichten) hebben als een Belg en omgekeerd. Een comité van negen ministers (va., elk land drie) zal zorgen voor de toepassing en verwe zenlijking van de Economische Unie. Het comité van ministers zal worden bijge staan door een „raad van de economische unie", die ten hoogste 21 leden zal tellen. Minister Luns tijdens de debatten over het Benelux Economische Unie-ver drag in de Tweede Kamer. Naast hem minister Zijlstra. fabrieken, de klein-metaalbedrijven, de timmermanswerkplaatsen en zo voort. Op dit moment is het nog te vroeg in deze sec tor reeds van een waarneembare schade te spreken. Bij een stevige vorstperiode staat de bouwnijverheid immers ook stil, er heeft dan, net als nu, enige voorraad- vorming plaats, maar deze is na hervatting vrij snel verdwenen. Pas wanneer de bouwstaking een abnormaal lange duur zou krijgen, is er reden tot zorg. Tenslotte zijn er de stakers zelf, die met aanzienlijk minder inkomen genoegen ne men. Dat heeft zijn terugslag op verschei dene categorieën neringdoenden, vooral in de meer duurzame verbruiksartikelen, zo als textiel, huishoudelijke apparaten, meu belen en dergelijke. Het effect van één week bouwstaking is dan ook vooral in de buurtwinkels reeds merkbaar geweest. Het psychologische effect daarvan gevoegd bij de omstandigheid dat de stakingsactie on der de huidige omstandigheden meer for meel dan enthousiast wordt gevoerd, kan de besturen der vakverenigingen niet on verschillig laten. Deze raad zal weer advies krijgen van speciale commissies voor economische be trekkingen met het buitenland, monetaire en financiële vraagstukken, industrie en handel, landbouw en visserij, douane- en belastingvraagstukken, verkeer en socia le aangelegenheden. Voorts wordt een eco nomische en sociale raad van advies (zo iets als de S.E.R.) ingesteld. In het onderlinge handelsverkeér tusèen Nederland, België en Luxemburg is reeds 97 percent vrij van invoerrechten en an dere belemmeringen. De resterende drie percent betreft voornamelijk onze land- bouwpx-odukten. De verschillen die in hoofdzaak nog moeten woi-den overbrugd, alvorens kan worden gesproken van een volledige werking van de Economische Unie, hebben betx-ekking op de landbouw, de accijnzen en de omzetbelasting. Voor de hax-mOnisex-ing van de land bouwpolitiek der drie landen is in het ver drag een periode vastgesteld van vijf jaar, eventueel nog met twee jaar te verlengen. Voor die overgangsperiode is voorlopig de volgende afspx-aak gemaakt. Wanneer Bel gië en Luxemburg minimumprijzen vast stellen voor de invoer van landbouwpro dukten, zullen deze eveneens van toepas sing zijn voor Nedexdand. Als de prijzen in België en Luxembux-g dalen tot een peil beneden de minimumprijs, zal de invoer worden stopgezet. De invoer uit Nederland zal echter voox-tgang kunnen hebben tegen prijzen die zich boven de minimumprijs bewegen. Slechts wanneer een buitenge woon moeilijke situatie zou ontstaan, kan de gx-ens ook voor het Nederlandse pro- dukt worden gesloten. In weerwil van de bezwaren tegen de landbouwpax-agraaf verklaax-de de heer Van Thiel namens een groot deel van de K.V.P.-fx-actie dat hij toch voor goedkeu ring van het verdi'ag zal stemmen van wege het grote belang van de Benelux. Hoewel de A.R.-fractie instemt met de sa- menwerkingsgedachte, zei de heer Biewen- ga (A.R.) dat het toch heel moeilijk zal zijn de landbouwregeling te aanvaarden. Ook de heer Van Dijk (V.V.D.) was over de landbouwregeling niet tevreden en hij vx-oeg opheldex-ing in welke richting men wil koex-sen met de hax-monisatie van de landbouw. Het vex-drag is niet het verdx-ag van onze dromen, zei de heer Diepenhorst (C.H.U.). Er zal nog veel enthousiasme en idealisme nodig zijn om vex-der te slagen met de verwezenlijking van Benelux. Het is de bedoeling dat met ingang van 1 juli 1960 de personencontrole aan de grens voor Nederlanders, Belgen en Lu- xembui-gex-s zal worden opgeheven. Hoe zal dat in de praktijk gaan. vroeg de heer Diepenhorst. Voox-al de heren Egas (P.v.d.A.) en Assmann (K.V.P.) drongen er op aan bij de regeling van de vei'bin- ding tussen Antwerpen en de Rijn reke ning te houden met de belangen van West- Bx-abant. Als er weer wordt onderhan deld, zal niet mogen wox-den teruggeko men op een Moex-dijkkanaal door West- Bx-abant. De communisten wax-en blijkens de rede van de heer Bakker tegen goed keuring van het verdx-ag omdat het in de kaart speelt van de monopolies, econo misch voordeel biedt aan grote maat schappijen en een melkkoetje zal zijn voor baantjesjagers. Advertentie Niet duurder, icèl sekuürdér. 7 -• -* 7'ehjoon l-:i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1