Westelijk plan bij voorbaat op felle kritiek onthaald WASSEN MET DE GRUYTER a. jongste bediende b. aank. vrouwelijke kantoorbediende nette jongeman handige jongen gevraagd herenhuis verkoopster Nog vóór indiening in Genève Fransen hameren op hun eigen aambeeld inzake kernwapens Mens-vis Lourmais nu pas in vorm Orde in Katanga is vrijwel hersteld VERKORTEN scheelt U sop, schuim en 10% korting U kunt binnen het jaar f 100.— verdienen 4 Herinnering Wereldraad van Kerken: „redelijke risico's nemen" Gemengde commissie voor kerk en staat in Polen schoenenmagazijn rokken japonnen mantels lingerie BOENEN EN POETSEN MET 10% KORTING WOENSDAG 16 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GENEVE (UPI) Vanochtend om half elf begon de tweede zitting van de Geneef- se ontwapeningsconferentie. De leider van de Britse delegatie, David Ormsby-Gore heeft daarop formeel en namens de vijf Westerse delegaties het plan ingediend, dat bedoeld is om een eind te maken aan de wedloop der kernbewapening vóór deze een derde wereldoorlog ten gevolge heeft. Dit plan is zondagavond aan de vijf com munistische delegaties ter hand gesteld en het werd gepubliceerd weinig uren voor het begin van de conferentie. Het plan voorziet in een ontwapening in drie stadia, die wij in ons bericht van dinsdag reeds omschreven. Het communistische blok heeft zich ge haast het plan af te keuren, nog vóór het Westen gelegenheid had gehad het aan de conferentietafel toe te lichten. Communis tische delegaties wezen de in het plan ver vatte controlemaatregelen af en premier Kroesjtsjev liet zelf in een boodschap aan de conferentie weten, dat de Kussen niet van plan zijn hun eis los te laten, dat een algemene wereldontwapening tot stand kpmt vóór de instelling van controles, welke het Westen als van primair belang beschouwt. In Amerikaanse kringen verklaarde men zich teleurgesteld, dat de communis tische delegaties critiek hebben geoefend op het Westerse plan nog vóór zi.i gelegen heid hadden gehad dat zorgvuldig te be studeren. De Engelsman Orsmby-Gore en de Italiaan Gaetano Martino stelden vast, dat het communistische blok het Westerse plan blijkbaar wil torpederen, zonder het gelezen te hebben. Orsmby-Gore riep in herinnering, dat Kroesjtsjev in september had verklaard, dat aan alle staten tijd dient te worden gegeven nieuwe voorstel len te overwegen. De Engelsman voegde hier aan toe dat dit verstandige woorden waren, die blijkbaar al weer vergeten zijn door de communisten. Orsmby-Gore heeft tot taak gekregen het Westerse plan namens alle vijf Wes terse mogendheden te presenteren. Hoe wel het Westerse plan onder auspiciën van alle Westerse delegaties staat, heeft de Fransman Jules Moch duidelijk gemaakt, dat de Fransen het nog steeds niet ten vol le eens zijn met de andere westerse mo gendheden. Deze situatie had al een serie crises veroorzaakt tijdens het Westers vooroverleg in Washington en pas verleden week is het geschil bijgelegd op een drie daagse zitting in Parijs. In zijn openings rede gaf Moch te verstaan, dat de Fran sen nog steeds geloven dat de klemtoon in de eerste plaast dient te worden gelegd op kernontwapening. De andere Westerse landen wensen met conventionele wapens te beginnen. Het ziet er naar uit dat on danks de fagade van Westerse eenheid, de Fransen aan de confcrentietafel hun eigen mening zullen blijven verdedigen. Onze correspondent in Brussel schrijft: Woordvoerders van het departement van buitenlandse zaken te Brussel zeiden dins dagavond, dat de Belgische regering „zeer optimistisch gestemd is" ten aanzien van de kansen der ontwapeningsconferentie tussen Oost en West. Dit optimisme is ge baseerd op het feit dat er van de zijden Het Westen dient, vandaag, 16 maart, op de Geneefse ontwapeningsconferen tie een plan in dat dient om een eind aan een bewapeningswedloop te maken, welke zou kunnen resulteren in een derde wereldoorlog. Vandaag 25 jaar geleden op 16 maart 1935 zegde Adolf Hitler de militaire clausules op van het Verdrag van Versailles, dat de eerste wereldoorlog afsloot, welke de oorlog was „om voor altijd een eind aan de oorlogen te maken". Hitlers stap van 25 jaar geleden, luidde een bewape ningswedloop in welke tot de tweede wereldoorlog heeft geleid en welke nog altijd voortduurt. der Russen een werkelijke toenadering tot de Westerse ontwapeningsvoorstellen is gedaan. Het grote voordeel van het Wes ters ontwapeningsplan, aldus het Belgisch standpunt, is dat het voorstel in tegenstel ling met vroegere Westerse suggesties in de loop van de onderhandelingen kan worden gewijzigd. Van het standpunt der kleine landen uit bezien is het een groot vooi'deel geweest dat deze hun opmerkin gen en voorstellen aan de NAVO-raad heb ben kunnen overmaken en dat zij via de NAVO-instanties op de hoogte zullen wor den gehouden van het verloop der onder handelingen. Met de Belgische opmerkin gen werd bij de redactie van het ontwa peningsvoorstel der grote Westerse landen rekening gehouden, aldus de Belgische minister van buitenlandse zaken. Hierdoor bleef de NAVO trouw aan de Democrati sche geest, die door wijlen Foster Dulles zo voortreffelijk werd beoefend. GENèVE (Reutei-) De gemeenschappe lijke commissie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken en de In ternationale Zendingsraad hebben dinsdag aan alle tien delegaties op de ontwape ningsconferentie te Genève een brief ge zonden, waarin een beroep op de afvaar digingen wordt gedaan ,,om redelijke risi co's te nemen" teneinde de impasse te kun ne doorbreken. (Van onze correspondent in Bonn) De 39-jarige Franse kikvorsman Louis Lourmais schijnt langzaam maar zeker in zijn element te komen. Op zijn duizend ki lometer Rijn-zwemtocht van Bazel in Zwitserland naar Rotterdam wordt hij met de dag opgewekter! Hij wordt van het da gelijkse zwemmen niet vermoeid maar fitter, zo merken de toeschouwers op. Zelf twijfelt Lourmais er niet aan dat hij over een dag of tien in Rotterdam zal arriveren. Veel voorspoed heeft Loui-mais totdus- ver niet gehad. Reeds op de eerste dag kwam hij in moeilijkheden tussen Schaff- hausen en Laustenburg, omdat verscheide ne sluizen het Rijnwater weinig vaart ga ven. En vaart heeft het water voor Lour mais nodig daar hij alléén dan zijn 60 km. rep dag kan afleggen. Term het einde van de vijfde etappe, die naar Straatsburg leidde, sprong mevrouw Lourmais, eens een bekend schoonspringster, haar man te hulp: zij dook, eveneens gekleed in kik vorsman-pak en onder het vet, het Rijnwa ter in en vergezelde haar echtgenoot vele kilometers. Maandag bij de start uit Mannheim kwam er stagnatie omdat er geen volgboot te vinden was voor de tocht naar Mainz. De waterpolitie, die evenals de Rijnvloot van het Westduitse leger langs de gehele Rijn Lourmais bijzonder behulpzaam is, kon hem niet te hulp komen. Een Franse maatschappij was niet in staat voor hem een boot te huren, de Amerikaanse leger- autoriteiten waren niet op tijd op de hoogte gesteld. Zo moest Lourmais maandag in Mannheim blijven en kon hij pas dinsdag naar Mainz zwemmen. Hij heeft reeds meer dan een derde van de totale afstand Bazel-Rotterdam achter de rug en nie mand twijfelt eraan, dat hij op zijn gemak Rotterdam zal bereiken. Grote belangstelling Langs de Rijn bestaat er enorme be langstelling voor de Franse zwemmer, nog te meer omdat men zegt dat het Lourmais niet. gaat om een of ander zwemrecord, maar om wetenschappelijke experimen- WARSCHA U(Reuter) In Warschau zijn dinsdag op hoog niveau besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van de regering en de r.k. kerk in Polen. Vol gens doorgaans betrouwbare kringen ging het gesprek over een aantal dringende kwesties. Het overleg was een gevolg van een ge heime ontmoeting van de communistische leider Gomoelka en de Poolse primaat, kardinaal Wyszynski, in januari. Dit on derhoud leidde tot vorming van een „ge mengde commissie", waarin twee voor aanstaande kerkelijke leiders en twee ver tegenwoordigers van de staat zitting heb ben. De voornaamste geschillen tussen de r.k. kerk en de regering betreffen de be lasting op kerkelijke eigendommen, die volgens de r.k. kerk te hoog zou zijn, het godsdienstonderwijs op de scholen, de po sitie van de r.k. universiteit in Lublin en het recht dat de regering meent te heb ben op de benoeming van staatsinspec- teurs in kerkelijke seminaries. ten. Hij wil immers, zo heeft hij bij de start meegedeeld, bewijzen dat koud wa ter onschadelijk is voor het menselijk li chaam wanneer men dat lichaam goed be schermt. De kenners van de Rijn geloven overi gens dat de grootste ellende voor deze mens-vis nog komt: hij had de eerste moei lijkheden zeggen zij bij het bijzonder vieze industriewater van de Rijn bij Mann heim, hoe groot zullen die moeilijkheden wel niet worden als hij het nog veel vuilere water tussen Keulen en de Nederlandse grens zal doorklieven? Hoe zullen hem dan 's avonds de biefstuk-tartaar met ro de wijn, die hij na iedere etappe pleegt te eten, nog smaken en wat zal hij dan des morgens bij zijn normale ontbijt van drie rauwe eieren, veel melk en sinaasappel sap denken over wat er in de loop van de dag aan industriëel Rijnwater langs zijn gezicht zal druipen..? Lourmais denkt daar waarschijnlijk niet aan. Of hij nu langs fraaie Rijnplekjes als Deutsches Eek, Binger Loch, St. Goarshausen, Lore lei of langs Dusseldorp zwemt: water is water voor deze mens-vis. BRUSSEL (Reuter-UPI) In de dor pen van de rijke mijnprovincie Katanga in Belgisch Kongo, die in het afgelopen weekeinde het terrein van bloedige inci denten was, voeren troepen thans pa trouilles uit. Politieke leiders rijden rond en roepen via luidsprekers op tot orde. Dinsdag kwamen nog kleine incidenten voor. Bij Jadotstad arresteerde de politie een bende strijders in volledige oorlogs uitrusting. Er geldt nog een avondklok en het Belgische ministerie voor Kongo ver klaarde dat er nog reden tot ongerustheid heerst ofschoon de orde vrijwel is hersteld. In Elizabethstad hebben de autoriteiten het aantal doden gesteld op zeven in plaats van op dertien zoals maandag gemeld werd. Een verkenningsvliegtuigje dat naar de stad was gestuurd om het strijdtoneel van boven af gade te slaan raakte een hoog spanningsdraad en stortte op een boule vard in de Kenyawijk van de stad. De vechtende staakten de strijd om de ge wonde waarnemer uit het toestel te halen. De piloot werd gedood. De Europese wijk van Elizabethstad is door de politie met een kordon omgeven. Vergaderingen van meer dan vijf perso nen zijn verboden, maar de troepen- en po litiemacht is te klein om de naleving van het verbod te garanderen. Neutrale officieren? De politieke partij van de Abako heeft voorgesteld de Belgische officieren in het koloniale leger te vervangen door Zweden en Zwitsers. In een hoofdartikel in het partij-orgaan „Notre Congo" werd geschreven dat „het tijd wordt dat het bevel over de Force Pu- blique (koloniale leger) uit Belgische han den wordt overgenomen. „Terwijl wij een Afrikaanse officierskader vormen kan on ze regering gemakkelijk neutrale officie ren in dienst nemen," aldus het blad. van 54 voor "oor a'le metalen Een blik wrijfwas van 115 voor 9 ot van 58 voor VI cl Een flacon zelfglanswas van 115 voor i Een tlacon vloeibare was van 95 voor T; Prachtig siertrommeltje thee van 3.35 voor 2 pakken kippe bouillonsoep van 110 voor XC e* Zoekt U een motor in prima staat? Adverteert in dit blad Technische Import en Export J. L. BIENFAIT Asterlaan 37 - Aerdenhout (N.H.) vraagt voor spoedige indiensttreding o.a. voor lichte magazijnwerkzaamheden. Leeftijd circa 16 jaar. MULO- en typediploma vereist. Leeftijd circa 18 jaar. TECHNISCHE HANDELSONDERNEMING vraagt per 1 april a.s. voor fabricage-werkzaamheden. Leeftijd pl.m. 18 jaar Brieven met opgave van referenties te richten aan het bureau van dit blad onder no. 2341. Voor eenvoudig werk Aanmelden: Fa. J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30 A. TE KOOP GEVRAAGD door arts: geschikt voor dokterspraktijk, bevattende minstens 9 ka mers, keuken en badk. Gelegen omgeving Zijlweg, Juliana- laan, Kenaupark, Wilhelminastraat. Brieven onder nummer 2336 aan het bureau van dit blad. vraagt voor haar filiaal Grote Houtstraat 34 Sollicitaties tijdelijk wegens verbouwing Anegang 30; na 7 uur: Grote Houtstraat 34. Voor het van ook Terlenka plissé en het maken van STOFCEINTUURS en KNOPEN GED. OUDE GRACHT 22 - TELEFOON 20407 DE WEEK AANBIEDINGEN ZIJN GELDIQ 'S LANDS GROOTSTE LEVENSMIDDELENBEDRIJF VAN 16 T/M 22 MAART i960 F Verrukkelijk wassen met De Gruyter's Zelfwerken Wasmiddel en Trexop! Dat zijn De Gruyter's eigen wasmidde.len, naar eigen recept, alléén bij De Gruyter. Speciaal voor de wasmachine Een vol vet sop. een heerlijke schuim en vooral 10% korting. Ga eens na wat U dat scheelt. Deze week extra schoonmaakvoordelen: Sen busje '%f'M metaalpoets ijijijiji; De kinderen laten alles Indesteek voor De Gruyter's SNOEPJE VAN DE WEEK Altijd, bij elke aankoop van f4.- De Gruyter's artikelen, hebt U recht op het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent Iedere week met een nieuwe kinderverrassing. Als U iedere week twintig gulden aan De Gruyter's artikelen besteedt dan betaalt De Gruyter U na een jaar al méér dan 100 gulden contant uit- Honderd gulden, waar U mee doen kunt wat U wilt! Alle reden om óók klant van De Gruyter te wordea. En betere waar En 10°/o korting Alleen De Gruyter DE GRUYTER

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4