Berlijn is niet opgetogen over een referendum WYBERT Iraakse communisten beleven weinig vreugde aan Kassem DE GAULLE'S OFFICIËLE AANHANG SLINKT BRITS SPOORWEGBEDRIJF MOET OP DE HELLING Bisschop van Shanghai krijgt levenslang Portugees blad over kolonie Angola Voorstel van Eisenhower immigratie verdubbelen Liberaal amendement op Kongo-wet ingetrokken VRIJDAG 18 MAART 1960 13 Adenauer gerustgesteld uit Washington vertrokken BESMETTING Wegens hoogverraad op instructie van V a tic aan" Alles rustigalleen buitenlanders intrigeren Nieuw £-biljet is niet mooi, maar wel veilig Alleen van hen afgescheiden groep wordt erkend, volksmilitie taboe Afkeer van persoonlijk beleid groeit nu oplossing voor Algerije uitblijft Drastischere organisatie aangekondigd TWEED VOORDAARS- MANTELS EN DASSEN Vijftig nationalisten in Nyassaland vrijgelaten maar dr. Banda niet Kardinaal Tardini vraagt ontslag Monument van Marcinelle (Van onze correspondent in Bonn) In West-Berlijn toont men zich niet bij zonder opgetogen over het voorstel dat bondskanselier Adenauer te "Washington heeft gedaan. De bondskanselier wil de Westberlijners vóór 16 mei (de beginda tum der Parijse topconferentie) de vraag voorleggen: „Wilt u dat de huidige rechts status van Berlijn zal voortbestaan of niet?" In Bei-lijn zegt men dat de Westberlij ners reeds in december 1958 bij de ge meenteraadsverkiezingen met overweldi gende meerderheid gekozen hebben tegen het communisme. De communisten kre gen toen slechts 1,9 percent van het to taal aantal stemmen. De Westberlijners kozen daarmee vlak na Kroesjtsjevs „Berlijn-ultmatum" van november 1958 vóór het Westen en vóór de handhaving van de westelijke troepen in Berlijn. Or ganisatorisch is een volksstemming voor mei wel mogelijk, zo zegt de Westberlijn- se Senaat (regering), indien de westelijke mogendheden het zouden wensen, maar of het tactisch isVan Westberlijnse zijde is gewezen op het standpunt van burgemeester Willy Brandt, die meent dat men in de politieke strijd met de Russen niet zo gauw zijn laatste kruit moet verschieten. En wat blijft-er voor de West berlijners zelf nog over na een volksstem ming om te getuigen van hun trouw aan het Westen? Status quo Uit correspondenties van Westduitse journalisten te Washington kan men op maken dat het Amerikaanse standpunt in zake het komende topoverleg met de Rus sen is om te trachten een betere status voor Berlijn uit het overleg te slepen, met behoud van de huidige westelijke rechten en garanties voor West-Berlijn. Bondskan selier Adenauer achtte dat tot dusver on mogelijk en wenste reeds voor de topcon ferentie vastgesteld te zien, dat de huidige status van West-Berlijn, inclusief be scherming door westelijke troepen en ga randering van de toegangswegen van West-Duitsland naar West-Berlijn, gehand haafd zal worden. Dat wil zeggen dat er volgens de kanselier „geen betere status is dan de status quo". Een volksstemming onder de Westberlij ners houdt evenwel in dat hierbij zeker gekozen zal worden voor déze status quo en dus tegen iedere andere status. Zefls tegen een mogelijke nieuwe status welke Amerikanen en Britten uit het vuur van het overleg met de Russen zouden kunnen slepen. In feite wordt zo'n volks stemming dus beslist een veto tegen de Amerikaans-Britse onderhandelingen over Berlijn met de Russen, tegen het Angel saksische pogen om aan de status van Berlijn iets te veranderen omdat Wash ington en Londen, en Kroesjtsjev die sta tus abnormaal vinden en omdat zij tege lijkertijd iets beters hopen te vinden. Westduitse correspondentenberichten uit Washington zeggen nu dat van Ameri- Advertentie OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk HONGKONG (AFP, Keuter) Mgr. Koeng Ping-Mei, de r.-k. bisschop van Shanghai, is donderdag door een recht bank in deze stad tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij zich aan hoogverraad 'zou hebben schuldig ge maakt. In het proces, dat twee dagen heeft ge duurd, werden voorts dertien Chinezen op dezelfde beschuldiging tot. gevangenis straffen, variërend van vijf tot twintig jaar veroordeeld. De beklaagden waren, volgens de tenlastelegging, leden van een „contrarevolutionaire kliek, die zich ver borg onder de dekmantel van de gods dienst". Hun taak was het geweest om, „op instructie van de Amerikaanse impe rialisten en het Vaticaan" het communis tisch Chinese bewind omver te werpen. Het communistische persbureau Nieuw China, dat dit meldde, verklaarde in dit verband dat de „kliek" werd geleid door bisschop James E. Walsh, die een „oude Amerikaanse imperialistische spion" ge noemd wordt. In december 1958 werd van Amerikaanse zijde gemeld, dat bisschop Walsh, een Amerikaanse r.-k. missiona ris, door de Chinese communisten als po litieke gevangene werd vastgehouden. Nieuw China meldde niet of bisschop Walsh heeft terechtgestaan. Mgr. Koeng was in 1950 bisschop van Shanghai ge worden. In 1955 was de activiteit van de „kliek" ontdekt, waarbij wapens, munitie, radio-apparaten en nationalistisch Chine se vlaggen werden ontdekt in kei'ken en scholen. De beklaagden was onder meer het ver bergen van „imperialistische spionnen, het opleiden van speciale agenten, het vergaren van spionagegegevens betreffen de de Chinese strijdkrachten in Korea, hulpverlening aan een contrarevolutionai re organisatie bij de vestiging van bases bij Shanghai en het beramen van een ge wapende opstand ten laste gelegd. Volgens Nieuw China was bij de vonnis sen rekening gehouden met het feit, dat de beklaagden uiting hadden gegeven aan hun berouw. Op de vonnissen wordt het voorarrest in mindering gebracht. UPI meldt van de beschuldiging ook, dat de groep „patriottische katholie ken" (in de taal van Peking: katholieken, die zich onder het communisme hebben geschikt) vervolgd hebben en de anti-im perialistische, vaderlandslievende bewe ging van katholieken in heel het land heb ben gesaboteerd. kaanse kant tijdens de eerste topconferen tie met Kroesjtsjev niets gedaan zal wor den om de status van Berlijn veranderd te krijgen. Op de tweede topconferentie, waaraan niet Eisenhower maar de nieu we, in november te kiezen, president zal deelnemen, kan er wel wat anders uit de Washingtonse bus komen. Voorlopig kun nen de Verenigde Staten zich het veroor loven rustig af te wachten. Eisenhower en Herter zouden tijdens de laatste be sprekingen met Adenauer ook niet veel nader tot de bondskanselier zijn geko men en hebben te kennen gegeven te zul len vasthouden aan de met Kroesjtsjev afgesproken zogenaamd „geest van Camp David". Adenauer heeft zich, zo zeggen de cor respondenten uit Washington, hierbij neer gelegd: hij heeft zelfs laten verklaren dat over een verbetering in de uitvoering van de westelijke rechten in Bei-lijn met de Russen kan worden onderhandeld, zo lang de vroegere rechten van de westelijke machten maar gehandhaafd blijven. Hij is er toch wel van overtuigd dat de Russen niet bereid zullen zijn een nieuw verdrag te sluiten over de verbetering van de uit voering der westelijke rechten. Gerustgesteld WASHINGTON (Reuter) Adenauer heeft donderdag voor zijn vertrek uit Washington tegen verslaggevers gezegd dat hij de Amerikaanse hoofdstad ver laat met de volkomen geruststelling dat het Westen één zal zijn op de komende topconferentie. Hij voegde hieraan toe dat de vrije volken, zo zij verenigd blij ven, sterker zijn dan de communisten. Dit is de reden waarom de communisten al tijd trachten deze eenheid te verbreken, zó zei hij. Hakenkruisen Kort nadat Adenauer het gastenboek had getekend van de „National Gallery of Art" in Washington, trof men hierin twee hakenkruisen aan. Het is nog niet bekend wie dit gedaan heeft. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter zei, dat het incident hem zeer ge schokt heeft. Adenauer zal nog vier dagen in Cali- fornië blijven. Daarna gaat hij via Hawaii naar Japan. LISSABON (Reuter) Het Portugese blad „A Voz" meldt, dat de drie „sa menzweringen", die men in Angola op het spoor is gekomen en die onafhankelijk heid of emancipatie van het land ten doel hadden, „op kunstmatige wijze van bui tenaf zijn georganiseerd". De bevolking van Angola is nooit in op stand gekomen en er bestaat in het land zelf ook geen beweging tot afscheiding van Portugal, aldus „A Voz". Het blad reageert hiermee op een verklaring van twee leden van een Amerikaans comité voor Afrika. Dezen hebben kortgeleden in New York verklaard, dat zij de bewijzen in handen hadden voor het bestaan van een nationalistische opstand in Angola, waarbij gesmokkelde wapens zouden zijn gebruikt. „A Voz" schrijft dat gebleken is dat de drie „samenzweringen" eenzelfde patroon hadden. Het spoor leidde altijd naar bui tenlanders of naar mensen, die weliswaar in Angola geboren zijn, maar lang in het buitenland hebben vertoefd. Op het ogen blik staan onder meer twee Amerikanen, een Cubaan en een inwoner van Ghana in Loeanda terecht, aldus het blad. William J. Young, directeur van het laboratorium van het Bostons museum voor Schone Kunsten, heeft verklaard dat de RiLssische maanfoto's houtskool tekeningen zouden zijn. Op de foto: de heer Young onderwerpt een maanfoto aan een kritische blik. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag zijn de nieuwe bankbiljetten van een pond sterling in circulatie ge komen. Zij zijn iets smaller dan de be staande en vertonen voor de eerste maal het portret van koningin Elizabeth. Uit artistiek oogpunt laat het ontwerp wel wat te wensen over maar de tekening is zodanig gemaakt dat vervalsing zeer moei lijk zal zijn. Wat dit betreft zijn de nieuwe biljetten veiliger dan de oude. Volgend jaar komt er een nieuw biljet van tien shilling. BAGDAD (UPI) De Iraakse com munisten, die een jaar geleden de onbe dreigde meesters van hun land leken, worden nu door premier Abdel Karim Kassem gekortwiekt. Westelijke waarne mers waarschuwen weliswaar voor de op vatting, dat Kassem openlijk met de com munisten zal breken, zoals Nasser van de Verenigde Arabische Republiek dat eind 1958 deed. De sterke man van Irak heeft de communisten nog steeds nodig om als tegenwicht te dienen voor de pro-Nasser elementen, die ook in Irak zijn te vinden. Maar in de laatste weken zijn een aan tal stappen genomen, die kennelijk be doeld zijn om de communistische macht in Irak te beknotten. De communisten voelen dit blijkbaar ook zelf wel aan. De Bagdadse communisti sche kringen, die eens in aanbidding voor Kassem lagen en bijna hysterisch waar schuwden tegen „nationalistische samen zweerders", zijn onlangs overgegaan tot openlijke critiek op de regering. De par tijpers heeft er wel van afgezien om Kas sem rechtstreeks aan te vallen, maar in Irak is regering en Kassem één. Vorige maand wekte Kassem de woede van de communisten op door de Iraakse communistische partij", die door de com munistische rebel Daoed Sajigh wordt aangevoerd, wettig te erkennen. Tegelij kertijd werd een soortgelijk verzoek van de orthodoxe communistische partij van Zaki Khairi verworpen. De communisti sche rebellen hebben slechts een handje vol intellectuelen als volgelingen en het staat buiten twijfel dat de orthodoxe com munisten de grootste greep op de Iraakse communisten hebben. De communisten hebben nog andere op positiepijlen op hun boog. Zo verwijten zij Kassem, dat hij nog steeds mensen op re geringsposten laat zitten, die ook de rege ring van koning Feisal hebben gediend, welke regering ruim anderhalf jaar gele den door «Kassem omver werd geworpen. De communisten eisen verwijdering van deze figuren. In het afgelopen jaar is er maar één mi nister uit het kabinet ontslagen: de pro- communistische Ibrahim Koebba, die de portefeuille van economische zaken be heerde. Onder economische waarnemers is er sprake van dat Irak een drastische herwaardering voorstaat van het econo mische en technische verdrag, dat een jaar geleden met de Sovjet-Unie werd ge sloten en dat een bedrag beliep van ruim 500 miljoen gulden. Dit zou het gevolg zijn van de Iraakse onvoldaanheid over de ma nier van werken en zakendoen van de Rus sen Koebba was uiteraard sterk betrok ken bij de uitwerking van dit verdrag en zijn verwijdering zou er niet vreemd aan zijn. Bovendien schijnt hem een proces te worden aangedaan omdat hij zich aan on wettige praktijken zou hebben schuldig gemaakt. Met het oog daarop zou hem naar verluidt huisarrest zijn opgelegd. Verder gaan er geruchten, dat twee en mogelijk drie andere pro-communistische ministers zullen worden ontslagen. Het ontslag zou onder meer de minister voor gemeentelijke zaken betreffen. Mevrouw dr. Naziha Al-Delaimi en de minister voor huisvesting Awni Jousif. De derde en laat ste pro-communistische minister Faisal Samir, die de portefeuille van voorlichting' onder zich heeft, is zondag in het open baar te kijk gezet toen hij zondagavond namens Kassem een rede afstak op een massavergadering van de islamitische ge meenschap in Bagdad. Zijn gehoor onder brak hem herhaaldelijk met uitroepen als „Lang leve Kassem, de vernietiger van communisten en anarchisten." Kassem heeft de communistische plei dooien voor het doen herleven van de volksmilitie, die door de partijen zouden worden geleid, genegeerd. Deze volksmi litie heeft in het verleden geregeld anti communisten aangevallen en gemolesteerd De rol van deze straatbenden bij de on geregeldheden in Kirkoek wekte de af schuw van Kassem. Later werden de par tijtroepen" door de regering ontbonden. In het leger zelf zijn vorig jaar een aan tal communistische officieren weggezui verd. (Van onze correspondent in Parijs) Na de socialisten, die enkele dagen gele den hun oppositie-houding verscherpten, hebben ook de rooms-katholieke volksre publikeinen zich met kracht uitgesproken tegen een herziening van de politiek in Al gerije gelijk die vorige week door de ver klaringen van generaal De Gaulle in dat land leken te worden aangekondigd. Men moet vaststellen dat door de diverse offi ciële dementi's en correcties van de inter pretaties van de uitlatingen van het staats hoofd tot dusver weinig Fransen konden worden overtuigd. Integendeel. De indruk dat De Gaulle alle hoop op een bestand heeft opgegeven en in de richting van een langdurige oorlog in Algerije koerst is in tussen bijna tot een algemene zekerheid gegroeid. Berichten uit Britse bron dat De Gaulle tot zijn nieuwe overtuiging zou zijn geko men na een mislukte onderhandeling, on geveer twee weken geleden, tussen een Franse generaal en een Algerijnse „mi nister" in Madrid, worden in regerings kringen in Parijs eveneens met kracht ont kend. In het partijblad van de Volksrepu blikeinen spreekt ook de secretaris-gene raal van de M.R.P., Simonnet, de aan zekerheid grenzende verwachting uit vart een revisie van De Gaulle's Algerijnse (Van onze correspondent in Londen) De Britse spoorwegen bevinden zich al jaren in een noodtoestand, die door de na tionalisering in 1946 niet kon worden ver holpen. Integendeel. Het vraagstuk leek, als gevolg van overcentralisatie volko men onoplosbaar te worden. Het totale te kort van de Britse Transportcommissie, belast met de leiding van het gehele Brit se transportwezen, dat ook de binnen vaart de havens de restuaratiebedrijven, de spoorweghotels en een deel van het wegvervoer omvat waarvan de nationali satie voor de rest door de Conservatieve regering is opgeheven, is in de afgelopen jaren tot 350 miljoen pond sterling opge lopen. Het kalenderjaar 1960 zal boven dien naar schatting een tekort van tach tig miljoen pond opleveren. De verliezen komen vrijwel geheel op rekening van de spoorwegen, welke nog voor een groot deel met verouderd mate rieel en stoomlocomotieven werken. Met de voltooiing van het modernisatieplan zijn nog vele jaren gemoeid. De spoorwe gen moeten hiervoor niet alleen het geld opbrengen, maar tegelijkertijd, als open bare dienst, onrendabele lijnen handha ven en de vroegere aandeelhouders scha deloos stellen. Daarbij komt dat alge meen erkend wordt dat het spoorwegper soneel onderbetaald wordt met als ge volg herhaaldelijke conflicten. Een alge mene spoorwegstaking kon in februari nog op het nippertje worden voorkomen door een tussentijdse loonsverhoging. De spoorwegen kampen met een tekort aan geschoold personeel, dat elders beter be taald emplooi vindt, en een teveel aan on geschoolde krachten. Een onafhankelijke commissie onder leiding van professor Guillebaud, be noemd door de spoorwegen en de vakbon den, is dezer dagen tot de slotsom geko men dat het spoorwegpersoneel over de gehele linie een flinke verhoging toekomt, tenminste tien percent, en in sommige functies zelfs achttien percent. In afwachting van het rapport kreeg het personeel reeds een tussentijdse verho ging van vijf percent. Indien Guillebauds voorstellen worden overgenomen zou het wankele bedrijf jaarlijks nog een extra bedrag van veertig miljoen pond moeten vinden. Aangezien de regering het in beginsel met de commissie eens is dat de spoor- mannen een redelijk loon toekomt, zoals premier Macmillan in het Lagerhuis ver klaard heeft, acht zij de tijd gekomen voor een drastische reorganisatie van het ge hele spoorwegbedrijf. De regering is, naar uit Macmillans woorden kon worden op gemaakt, blijkbaar bereid de loonsverho ging, en andere dringende kosten, te fi nancieren, maar stelt als eis hiertegen over dat zowel de spoorwegleiding als de vakbonden ten volle zullen medewerken om het noodlijdende bedrijf in een bloeien de onderneming te veranderen. De vakbonden hebben hun oude eis van weigeren zich te laten afschepen door loonsverhogingen in fasen. Het regerings standpunt, zoals Macmillan dat uiteenzet te, komt neer op verregaande decentrali sering van het bedrijf om het hanteerbaar en financieel overzichtelijk te maken. Ook het publiek zal offers moeten brengen, niet alleen door nog hogere tarieven in sommige gevallen ze zijn sinds de oor log al tien maal verhoogd maar ook door het ontberen van niet-lonende diens ten. Tot nu toe werd als zelfsprekend aan genomen dat de spoorwegen alleen met verlies kunnen werken, maar Macmillan betoogde dat het onaanvaardbaar is dat het spoorwegsysteem een ondraaglijke last voor de nationale economie vormt. Daarom kan de regering, die de spoorwe gen tot nu toe als een normaal handels concern aan zich zelf overliet behalve dat zij bij de schatkist voor leningen aan klopte ter dekking van de tekorten niet meer terzijde blijven staan. De monopo liepositie van de spoorwegen is voorbij en subsidies, zeker in de overgangsperiode van antiek naar modern, zijn onvermijde lijk. De spoorwegen beschikken over waardevolle terreinen, en andere bezittin gen welke zij te gelde dienen te maken. De gehele financiële en organisatorische structuur van het bedrijf zal moeten wor den vereenvoudigd. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft een voorstel tot ingrij pende wijziging van de immigratiewetge ving naar het Congres gezonden, waarin onder andere het jaarlijks immigratie quotum gesteld wordt op 1/6 percent van de Amerikaanse bevolking, dat is ruim 300.000 immigranten per jaar. Het huidig quotum is 154.000 immigranten per jaar. Onder de voorgestelde wetgeving zou het aantal Nederlandse immigranten in de Verenigde Staten van 3.136 per jaar stijgen tot 5.954. Voorts stelt Eisenhower voor bij bijzon dere wet het aantal personen dat als vluchteling wegens redenen van ras, gods dienst of politiek toegang tot de Verenigde Staten zoekt, uit te breiden en de huidige maatstaven zodanig te verzwakken dat alle rassenonderscheid komt te vervallen, terwijl niet alleen vluchtelingen uit com munistische landen voor toelating tot de Verenigde Staten in aanmerking moeten komen, maar ook personen die uit andere, bijvoorbeeld Latijnsamerikaanse landen, moesten vluchten. Ook stelt de president voor immigratiequotums voor bepaalde groepen, die in voorgaande jaren niet ge heel gebruikt zijn, alsnog te vervullen. In het algemeen verklaart Eisenhower in zijn toelichting op het wetsvoorstel dat de toevloed van immigranten zoveel mo gelijk moet worden aangemoedigd, zon der de levensomstandigheden van de be volking van de Verenigde Staten in gevaar •middellijke lotsverbetering herhaald en te brengen. politiek. Simonnet verbindt echter aan die constatering politieke commentaren die het Algerijnse probleem verre overtref fen. Hij schrijft dat de Fransen desnoods vrede konden hebben met de geleidelijke herziening van hun democratische instel lingen zolang men mocht hopen dat die con centratie van steeds meer macht in de handen van de president der republiek tot een versnelde oplossing van het Algerijn se vraagstuk zou kunnen leiden. Nu men er blijkbaar echter op moet rekenen dat de oorlog in Algerije nog jaren duren zal is het onvermijdelijk dat het Franse volk ook zijn houding tegenover die revisie der de mocratische organen herziet. De secreta ris-generaal van de Volksrepublikeinen, die nog altijd met twee ministers in de re gering vertegenwoordigd zijn, acht het on der deze nieuwe omstandigheden moeilijk nog langer aanvaardbaar dat een man al le bevoegdheden in handen houdt, ter wijl voor het volk zelfs de parlementaire wegen worden afgesneden om zijn recht matige verlangens kenbaar te kunnen ma ken. Nu, na de conservatieven, die zich al eerder en om andere, en vooral economi sche, redenen ter gelegenheid van het aftreden, van hun leider, Antoine Pinay als minister van Financiën, van De Gaul le verwijderden, ook de volksrepublikei nen zich, vanwege Algerije dus, naast de socialisten en de overige linkse partijen, als radicalen en communisten, in de oppo sitie lijken te willen scharen, zal de gene raal, politiek gesproken, alleen nog over zijn eigen aanhangers in de U.N.R. kun nen beschikken om zijn zeer persoonlijk beleid in de verschillende sectoren te blij ven voeren. Weliswaar genoot, volgens de laatste opiniepeilingen, generaal De Gaul le nog altijd een overweldigende populari teit bij de overgrote meerderheid van het Franse volk. Doch ongetwijfeld wortelden die gevoelens juist in de verwachting dat het staatshoofd een snel einde aan de Al gerijnse oorlog zou weten te maken. Op dit ogenblik zou een peiling van de openbare mening wel eens een heel ander beeld kunnen vertonen. De oppositie, of zelfs de obstructie, van het parlement kon De Gaulle tot dusver zonder gevaar nege ren zolang hij wist dat het volk in grote meerderhied achter hem stond. Deze situa tie kan zich echter heel snel wijzigen wan neer door De Gaulle's nieuwe Algerijnse politiek zijn persoonlijke populairiteit zou blijken te tanen. Advertentie SPECIAALHUIS REGENKLEDING BRUSSEL (ANP) De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft ook het wetsontwerp voor de regeling der komende provinciale en wetgevende verkiezingen in Kongo, die daar vóór de onafhankelijkheidsdag op 30 juni zullen worden gehouden, met 174 tegen 1 stem goedgekeurd. Tijdens de behandeling van het ontwerp werd een door de helft der liberale le den van de Kamer ondertekend amende ment ingediend, waarin kiesrecht wordt verlangd voor de twintigduizend Belgen, die in Kongo het kiesrecht zouden kunnen uitoefenen. Minister De Schrijver betoog de echter, dat de eerste onafhankelijke Kongolese regering over deze kwestie dient te beslissen en dat het amendement in strijd was met hetgeen op de Rondeta felconferentie met de Kongolezen is afge sproken. Nadat de (socialistische) opposi tie had aangekondigd, zich van stemming over het amendement te zullen onthouden „om de verdeeldheid in de regeringsfrac ties duidelijk te laten uitkomen" werd het ingetrokken. BLANTYRE (UPI) Veertig leiders van de nationalistische beweging in Nyas saland, die ruim een jaar geleden werden gearresteerd, zijn 1 maart in vrijheid ge steld. Dit is officieel in Blantyre medege deeld. In totaal worden nog 181 vooraanstaan de nationalisten gevangen gehouden, on der wie de leider van de beweging dr. Has tings Banda. Dr. Banda en veertien van zijn onmiddellijke medewerkers worden om veiligheidsredenen niet in Nyassaland, maar in Zuid-Rhodesia gevangen gehou den. Bij de razzia's van vorig jaar werden meer dan duizend personen gearresteerd. De grote meerderheid van hen kwam de afgelopen maanden reeds op vrije voeten. VATICAANSTAD (Reuter) Kardinaal Domenico Tardini, staatssecretaris ten Vaticane, heeft woensdag op een perscon- fex-entie in Rome meegedeeld, dat hij om gezondheidsredenen ontslag uit zijn func tie heeft gevraagd. De 72-jarige kardinaal Tardini, die het boek dat hij over wijlen Paus Pius de XII heeft geschx-even, inleid de, noemde zijn gezondheid „nogal wan kel" en vex-klaarde zich niet meer opge wassen te voelen tegen „het veeleisende werk" van staatssecretaris. De kardinaal is al enige tijd ziek. Hij'is sinds 1921 wex-kzaam geweest op de staats secretariaat het centx-um van het be stuur ten Vaticane en werd in decem ber 1958 tot staatssecx-etaris benoemd. Hij zei tegen de journalisten, dat hij niet al leen over het ontslag te beslissen had en vex-klaarde voorts, dat hij na de door van Paus Pius de XII al „tamelijk vermoeid" was, reden waarom hij toen reeds hoopte op een rustperiode. Hij werd echter be noemd tot staatssecx-etaris. Zondag zal in Marcinelle dit monu ment onthuld worden, dat is opgedra gen aan alle mijnwerkers, die bij het vervullen van hun taak zijn overleden of daarvan de blijvende gevolgen ondervinden. In het gedenkteken staan de namen vermeld van de landen, die de oprichting van het monument mo gelijk hebben gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13