slechthorend Ben Goerion confereerde in Londen met Macmillan r eervliet Tunesische ambassade in Parijs gebarricadeerd KEUZE 1000 BROEKEN SPIJKERBROEKEN NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Kroesjtsjev liet ambassadeur in Djakarta naar huis sturen Van dag tot dag Woord en daad Arabisch protest werd afgewimpeld Spaans minister in woede afgetreden GRIEP VRIJDAG 18 MAART 1960 3 Rose diamant bij Sotheby verkocht voor 46.000 Misdaad tiert wegens het tekort bij Britse politie onzichtbaar horen met de nieuwste Aditone hoorbril Frankrijk betaalt Tunesië met gelijke munt Dinsdag ontploffing van tweede Franse kernbom? Ballingen op Corsica in hongerstaking BEZOEK NIET GOED GEREGELD? Conflict over financiële beleidskwesties Electra met 63 mensen in Indiana neergestort In de lucht reeds door explosie uiteengevallen Onveilige oliekachel kost drie kinderen het leven ENGEL Vragen over controle op ontwapeningsconferentie Op de raatótoel heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt "N Uit particuliere kringen zijn vele daad werkelijke reacties gekomen op de aan sporingen tot hulp aan vluchtelingen, wier lot in dit „Vluchtelingenjaar" zeer bijzon der onder de aandacht wordt gebracht. Ac ties als „Doe Open" zijn ook in het bui tenland gaande jongerenorganisaties uit alle bevolkingslagen spannen zich in om lot inzameling van gelden bij te dragen, waaruit sombere gevallen van vluchtelin- gennood kunnen worden verholpen of ver licht. Wij behoeven niet uit te weiden over deze nood. De kampen en hun schamele in terieurs zijn reeds vaak genoeg in het licht van de belangstelling geplaatst en de ge schiedenissen van de ontheeemde kampbe woners, die teruggaan tot de eerste jaren na de wapenstilstand, zijn in pers, radio en televisie meermalen onderwerp van hartroerende beschouwingen geweest. Wat echter opvalt in deze toch ook door de onderscheidene regeringen in de westelijke wereld aanbevolen aandacht voor het vluchtelingenprobleem is de bij zonder nuchtere regeling ten aanzien van de emigratie dezer ontheemden. Het is be kend dat verschillende landen, die een be hoefte aan vreemde werkkrachten hebben, in bepaalde contingentering vluchtelingen toelaten. De Verenigde Staten, Australië, Zuid-Afrika, Canada en Nieuw-Zéeland hebben in de loop der jaren bepaalde ca tegorieën ontheemden toegelaten en hun, met hun gezinnen, een nieuwe toekomst en een nieuw vaderland verschaft. Deze emigratie is een bijdrage tot de op lossing van het vluchtelingenprobleem, voor zover het de kerngezonde, jonge, vak kundige réfugiés betreft. Het gevolg ech ter van deze selectie is, dat thans vijf tien jaar na de oorlog de kampen in West-Duitsland en Oostenrijk verzamel plaatsen zijn geworden van de échte ver schoppelingen. Mensen die niet alleen hun vaderland en hun bestaan kwijt zijn, doch in de kring der vluchtelingen nog een aparte, extra-discriminerende plaats in nemen. Ouden van dagen, zieken, ongeschoolden, op een of andere manier gehandicapte men sen met hun gezinnen zijn door de mazen van het net gevallen, waarmee de mogend heden m de kampen naar bruikbare werk krachten hebben gevist. Dit betekent, dat die mogendheden uit puur eigenbelang zijn tewerkgegaan en niet uit menslievend heid. Integendeel, zij hebben zeer nuchter en onmenslievend de echte stakkers de mensen die het meest om hulp verlegen zaten aan hun grauwe lot prijsgegeven en daarmee niet alleen hun verantwoorde lijkheid voor het lot dezer uitgestotenen verloochend, doch tevens blijk gegeven van een volkomen gebrek aan die humaniteit, die zij thans particuliere personen en ver enigingen proberen aan te praten. Er zijn een paar gunstige uitzonderingen van kleine landen waarom zijn het toch altijd kleine landen? die vluchtelingen hebben opgenomen waarvan geen direct nationaal voordeel te verwachten viel. Doch een land als Amerika, met zijn on voorstelbare mogelijkheden, heeft streng de hand gehouden aan het principe: „Wij moeten er beter van worden", zo zelfs, dat een vluchteling die eens een gering symp toom van tuberculose had vertoond, nooit in aanmerking kwam voor emigratie, even min als zijn gezinsleden. Er zitten jonge mensen in de kampen, die van deze harteloze en formele gang van zaken blijvend slachtoffer zijn. Hun vader of moeder is ziek geweest of nog ziek zij zelf hebben daardoor het brandmerk van „onbruikbaarheid" gekregen en krijgen geen kans uit het kamp te komen om hun maatschappelijke functie ergens op de we reld te vervullen. Afgezien van deze bij komstigheid dat dus waardevolle werk krachten uitgeschakeld blijven dringt zich de vraag op of het een nationale eco nomie zo ernstig zou aantasten, wanneer een twintig- of vijftigtal gezinnen van ge handicapten liefderijk zouden worden op genomen en gehuisvest, terwijl de zieken van dat gezin zo nodig een even liefderijke verpleging in sanatoria zouden krijgen. Als het zó zou gaan, zou men van een waar lij ke humaniteit kunnen spreken van een echt offer der naastenliefde, uitgaande van een regering namens een volk. Namens een volk, dat zich in voorko mende gevallen zo gaarne beroemt op zijn christelijke beschaving en zegt op de borst wering te staan voor behoud daarvan. Vijftien jaar na datum echter ontbreekt nog steeds een der bewijzen, dat die woor den inhoud hebben. Of betekent „christe lijk" alleen maar politieke, economische en technische supprematie, in stand gehouden door nationale super-zelfzucht? (Van onze correspondent in Londen) De grootste gekleurde diamant welke ooit in Londen is geveild heeft gisteren bij Sotheby 46.000 pond sterling opge bracht. De diamant welke bijna vier gram weegt heeft een prachtige rosekleu- rige fonkeling. Het bieden begon bij 20.000 pond, klom met 2000 pond tegelijk op en bereikte binnen twee minuten het eind bedrag. De verkoper is onbekend. Men ge looft dat de diamant is gekocht voor de Perzische oliemagnaat Nubar Gulbenkian, die bij de veiling aanwezig was. De koper, Jack Arpels, de Parijse ver tegenwoordiger van de internationale dia mantfirma van Cliff and Arpels Ltd., noemde het ,een koopje". Hij denkt dat het juweel 70.000 pond waard is. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering maakt zich ernstig bezorgd over het personeelstekort bij po litie, vooral in de grote steden. Londen heeft een tekort van 14 percent, Liverpool 21 en Birmingham 12. Het ontwikkelings peil van politierekruten is teleurstellend. Een staatscommissie gaat thans in op de oorzaken. Versterking van de politiemacht is dringend gewenst wegens de verontrus tende toeneming van de misdaad. Binnen kort zal een korps verkeerswachten, die geen politiebevoegdheid bezitten, een deel van de politietaak overnemen. Het ge boefte heeft. thans vaak vrij spel omdat de politie zich hoe langer hoe meer met het verkeer en verkeersovertredingen moet bezighouden. Advertentie niet te onderscheiden van een gewone bril horen zien Vraagt gratis brochures KONINGSTRAAT t1 KAARIEN TEL 14171 (Van onze correspondent in Parijs) Er is een diplomatieke veldslag tussen Frankrijk en zijn voormalige protectoraat Tunesië gaande, waarbij tamelijk onge bruikelijke en in elk geval gloednieuwe wapens in stelling worden gebracht. De strijd wordt namelijk uitgevochten door wegarbeiders met schoppen en houwelen. De Quai d'Orsay heeft, zo lijkt het, ge meend de Tunesiërs met gelijke munt te moeten terugbetalen en zo zag men dan gistermiddag een klein bataljon Franse wegwerkers zich naar de Rue Barbet de Jouy in Parijs begeven om daar met grote overgave voor het pand nummer 25 het trottoir te gaan opbreken. Toevalligerwijze is op dat adres de Tunesische ambassade gevestigd. De opperman van de ploeg deel de mee, dat hij opdracht had gekregen op die plaats de waterleidingsbuizen eens grondig te controleren. Noch bij de Tu nesische ambassadeur noch bij een der buren had men zich echter tot dusver ooit over een lek of een andere onregelmatig heid in de waterleiding te beklagen ge had. Toen een persfotograaf een plaatje van de graafwerkzaamheden kwam nemen, werd hij door de politie zeer hardhandig van de plaats van handeling verwijderd Zijn toestel werd in beslag genomen. Men zou dus bijna durven veronderstellen, dat de politie toch wel verband legt tussen waterleidingsbuizen en hoge diplomatie. Tn elk geval moest de Tunesische ambassa deur gisteravond over een hoge berg zand en asfalt klauteren en daarna over een diepe geul springen, alvorens hij de voor deur van zijn ambtswoning bereiken kon. Of ook de heer Bourguiba jr. vanwege die Advertentie uit méér dan KAMGAREN (plooi-fix) TERLENKA TREVIRA DRALON PERLON in prijzen van 17.50 tot 65. voor HEREN en JONGENS, in JEANS CORDUROY TINNEROY GENTLEROY en de nieuwste TWENPANTALONS ZIE DE ETALAGES GEN. CRONJéSTR. 40-44 - HAARLEM Telefoon 54679 graverij nu maar liever naar zijn vader land zal terugkeren, is nog niet bekend. Zonder het ongerief, dat beide ambassa deurs nu wordt aangedaan, te willen baga telliseren, mag toch ook worden opgemerkt dat Frankrijk en Tunesië ook nog door an dere tegenstellingen worden gescheiden. De problemen inzake de oorlogshaven Bi- zerta, die nog steeds door de Fransen wox-dt bezet, zijn nog niet opgelost en bovendien is het Franse leger sinds enige dagen begonnen de Algerijns-Tunesische grens ingrijpend te versterken. Het ziet er dus naar uit, dat de beide landen in plaats van hun ambassadeurs en minis ters hun wederzijdse argumenten te doen uitwisselen, nu een nieuwe weg zijn in geslagen, waarop met schoppen en hou welen het diplomatieke steekspel vervolgd wordt. Een nieuw actieveld lijkt er zo voor de diplomatie geopend te zijn. PARIJS (UPI-AFP) In de Franse hoofdstad verluidt dat dinsdagochtend vroeg in de Sahara een tweede Franse atoombom tot ontploffing zal worden ge bracht. Wanneer de weersomstandigheden ongunstig zijn zal de proef woensdagoch tend worden genomen. Op die dag begint Kroesjtsjevs bezoek aan Frankrijk. Franse journalisten, die in Parijs zijn teruggekeerd van een bezoek aan het Franse centrum voor kernproeven in de Sahara, hebben meegedeeld, dat daar een levendige activiteit heerst. Men verwacht dat de tweede bom kleiner zal zijn dan de eerste. Van officiële zijde weigerde men echter commentaar te geven op de specu laties. HAVANA (UPI) De Franse regering is „krankzinnig genoeg" om een kernbom te werpen in het Atlas-gebergte, het bol werk van de Algerijnse rebellen, aldus heeft Abdel Chanderli, een vertegenwoor diger van het Nationale Bevrijdingsfront die momenteel een bezoek aan Cuba brengt, in Havana verklaard. (Van onze correspondent in Londen) Israels premier Ben Goerion is uit New York in Londen aangekomen voor het voeren van besprekingen met Macmillan en andere leden van het Britse kabinet. Hij zal ook de oppositieleider Gaitskell en andere vooraanstaande personen ont moeten. Het bezoek draagt een informeel karakter, maar waarschijnlijk zal de driemogendhedenverklaring van 1950, af gelegd door Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten, opnieuw bekeken worden omdat deze vaak op tegenstrijdi ge manieren wordt uitgelegd, waardoor de waarborg voor Israel minder hecht is dan zij lijkt. AJACCIO (Reuter) Zesendertig men sen. die tijdelijk door de Franse regering naar Corsica zijn verbannen bij wijze van veiligheidsmaatregel wegens het komende bezoek van Kroesjtsjev aan Frankrijk, zijn een hongerstaking begonnen. Zij zeg gen dat zij maar de helft van het bedrag ontvangen, dat de Franse regering hun voor het verblijf en het levensonderhoud heeft toegezegd en dat zij uit protest hier tegen een hongerstaking zijn begonnen. Volgens de officiële regeling krijgen zij op Corsica de helft van de toelage en zul len zij de rest ontvangen na hun terug keer in Frankrijk. Ongeveer duizend men sen zijn naar Corsica en de eilanden voor de Franse westkust gezonden tot Kroesjtsjev uit Frankrijk vertrokken is. Het grootste deel van deze mensen is in het verleden uit Oosteuropa gevlucht. PARIJS (UPI) Tijdens premier Krocsjt- sjev's bezoek aan Indonesië is de Russische ambassadeur in Indonesië, Boris M. Volkov, in ongenade gevallen en naar Moskou terug gezonden. Kroesjtsjev was ontevreden over de wijze, waarop zyn bezoek voorbereid was. Aldus werd vernomen uit diplomatieke krin gen in Parijs. Agenten van de Russische veiligheidsdienst brachten de 46-jarige ambassadeur op 21 fe bruari naar een Russisch militair vliegtuig, aldus de zegslieden, waarmee hij via New Delhi naar Moskou ging. Zijn vrouw volgde hem op 3 maart, nadat de Indonesische re gering een verzoek van haar om politiek asiel had afgewezen op aandringen van Russische zijde. Volgens de diplomatieke zegslieden werd Volkov inderhaast uit Indonesië verwijderd zonder de normale uitreisvergunning van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie hoorde pas van het ge val. nadat Volkov vertrokken was. De Russi sche zaakgelastigde. P. S. Koeznetsov, zond toen een brief met het verzoek een eventueel verzoek van mevrouw Volkov om asiel af te wijzen. De moeilijkheden begonnen, volgens de zegslieden, op 19 februari, toen generaal N. S. Zakharov, die verantwoordelijk was voor de veiligheid van premier Kroesjtsjev, de Indonesische autoriteiten vroeg, wie hen verzocht had de steden Ambon. Solo en Djokjakarta op te nemen in het reisschema. Het antwoord was, dat Volkov het initiatief daartoe genomen had. Later waren er nieuwe moeilijkheden, toen de Russen Kroesjtsjev niet per auto van Bogor naar Bandoeng wil den laten reizen. Sukarno hield het been ecther stijf en de reis werd per auto ge maakt. Voorts is Kroesjtsjev, volgens de zegslieden, niet te spreken geweest over de ontvangst, die hem op sommige plaatsen ten deel viel. Het plotselinge vertrek van de Russische ambassadeur veroorzaakte een opschudding in Djakarta's officiële kringen. Op 24 februari berichtte UPI uit Djakarta, dat ambassadeur Volkov plotseling vertrok ken was. Er werd toen bij vermeld, dat de Russische ambassade opgaf, dat hij naar Moskou terugkeerde op advies van zijn dok ter vanwege zijn gezondheid. MADRID (UPI-Reuter) De Spaanse minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, Jose Luis Arrese, is ontslagen uit de regering, naar aanleiding van een controverse die tussen hem en de minister van Economische Zaken, Mariano Navar ro Rubio, en de minister van Handel, Al- bert Ullastres, gerezen was over de fi nanciële toekomst van Spanje. Arrese verliet woedend een vergadering van de ministerraad die donderdag in het El Pardo-paleis van Franco gehouden werd, en stormde het gebouw uit. In de kabinetsvergadering is het tot een felle botsing gekomen. onmiddellijk nadat Franco de bijeenkomst geopend had. Mi nister Arrese is toen „half weggelopen, half ontslagen", zoals een officiële zegs man in Madrid het noemde. Reeds acht maanden lang voert de Spaanse regering een financieel beleid dat gericht is op economische stabilisering en neerkomt op een ingrijpende herziening van het economische stelsel. Arrese had reeds enkele malen verzet aangetekend. Hij zou voorstander zijn van een plan om in vijf jaar tijd een miljoen woningen te bouwen ter bestrijding van de toenemende werkloosheid onder de bouwvakarbeiders. (UPI) Kort nadat op het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een aan tal formele protesten van Arabische rege ringen waren ontvangen, ontving Macmil lan de Israëlische premier. Ook de mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd was daarbij aanwezig op nummer 10 Downingstreet. Na afloop van de be sprekingen werd een communiqué uitge geven, waarin verklaard werd dat Mac millan en Ben Goerion gesproken hadden over problemen die betrekking hebben op de wereldsituatie en op het Nabije Oos ten. De besprekingen hebben bijna twee uur geduurd. Toen Ben Goerion op London Airport aankwam protesteerden in Londen stude rende Arabische jongeren met spandoeken tegen Britse wapenleveranties aan Israel. Namens de Arabische landen overhandig de de Libanese ambassadeur in Londen op het Foreign Office een protest tegen het bezoek van Ben Goerion, waarop de onderminister, John Profumo, hetzelfde bescheid gaf als zijn Amerikaanse ambt genoot. bij een eerdere gelegenheid: Ben Goerions bezoek is niet officieel. Bewapeningswedloop? In de Britse hoofdstad gaan geruchten over de bewapening van de Arabische landen. Naar verluidt wenst Israel ra- darapparaluur en raketwapens voor de be strijding van vijandelijke vliegtuigen met het oog op de communistische wapenle veranties aan de Verenigde Arabische Republiek en Irak. In Londen verluidt dat de Sovjet-Unie Egypte supersonische straaljagers van het type MIG-19 heeft toegezegd ter vervanging en aanvulling van de MIG-17 en MIG-18 toestellen. En kele MIG-19's zouden reeds zijn geleverd. De Egyptische luchtmacht zou thans 120 straaljagers en 30 bommenwerpers van het type Iljoesjin-28 omvatten. De lucht macht van Syrië, het andere deel van de V.A.R., heeft 60 tot 70 MIG-17's. Voorts zou de Egyptische luchtmacht binnenkort een aantal Toefolev-16 bom- binnenkort een aantal Toepolev-16 bom- grotere versie van de Iljoesjin. te verge lijken met het Toe-104 straalverkeers- viiegtuig. TELL CITY (Reuter) Door het ver ongelukken van een Lockheed Electra van de Northwest Airlines zijn donderdag na bij Tell City in de Amerikaanse staat In diana 63 mensen om het leven gekomen, aldus is in officiële kringen vernomen. Er bevonden zich 57 passagiers en zes be manningsleden aan boord van het toestel. De lijken lagen over een grote afstand ver spreid. De eerste berichten van ooggetuigen duidden erop dat het. toestel met een mi litair straalvliegtuig in botsing was geko men maar er is geen tweede vliegtuig ge vonden. Wat een vallend vliegtuig scheen is waarschijnlijk een vleugel van de Lock heed, die op weg was van Minneapolis naar Miami. Dit jaar zijn tot dusver bij negen grote vliegrampen in de gehele wereld, met in begrip van de huidige, 390 mensen om het leven gekomen. Telefoontje Ongeveer 90 minuten nadat het nieuws van het verongelukken van de Electra door de radiostations was omgeroepen, kreeg de politie te Chicago een anoniem telefoontje. Iemand met de stem van een jongen waarschuwde dat er een bom was geplaatst aan boord van een niet nader aangeduid vliegtuig op het vliegveld Mid way van Chicago. De politie ontdekte niets in de vliegtuigen die op het vliegveld ston den. De Electra had Chicago ongeveer drie uur voor de telefonische mededeling verlaten. Er is een federaal onderzoek begonnen om de oorzaak van de ramp vast te stellen. (Van onze correspondent in Londen) Terwijl in het Lagerhuis de veiligheid van oliekachels opnieuw ter sprake kwam zijn in Londen drie kleine kinderen, twee meisjes en een jongen, van wie de oudste twee jaar was, om het leven gekomen bij een brand. Het vuur werd veroorzaakt door een oude oliekachel in een souterrain in het district Holloway. Vier andere kin deren en twee volwassenen werden gered en met brandwonden en een shock in het ziekenhuis opgenomen. Londen is deze winter meer dan ooit door branden geteisterd, waarbij talrijke personen de dood hebben gevonden. In het Lagerhuis worden thans pogingen ge daan om wettelijke voorschriften uit te vaardigen welke de veiligheid van olie kachels moeten waarborgen. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 GENEVE (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging naar de ont wapeningsconferentie te Genève, Eaton, heeft, volgens mededelingen van gezag hebbende zijde, op de besloten vergadering gezegd dat drie ontwapeningsmaatregelen onmiddellijk genomen kunnen worden, in dien men dat wil. Deze maatregelen zijn een verbod van kernwapens in de kos mische ruimte, verificatie van de lancering van raketten en beëindiging van de pro- duktie van splijtbaar materiaal voor mili taire doeleinden. In conferentiekringen werd vernomen dat er donderdag meningsverschillen aan de dag zijn getreden tussen Oost en West over de doelen van de conferentie. De ge- dachtenwisseling speelde zich echter af in een goede sfeer. De Poolse delegatieleider, Naszowski, heeft zich donderdag achter het Russische plan geplaatst. Hij stelde de delegaties van de vijf westelijke landen drie vragen: wat zal de functie 'zijn van de internatio nale ontwapeningsorganisatie? Wat zal er gebeuren met de wapens in depot en wie zal de sleutels van de depots in beheer krijgen? En wat is de bedoeling van het eisen van inlichtingen over de begrotin gen, zoals in het Westelijke plan wordt voorgesteld? Taal Er werd gebeld. Ik deed wat grimmig open. Het was een man. Een man van twaalf in het dozijn. Hij hief wat schroom vallig de hoed en vroeg mij te spreken. Toen ik aarzelde, zei hij met een vrien delijk lachje: „Ik kom niets verkopen, mijnheer. Ik kom raad vragen." Wanneer iemand als zijn overtuiging uitspreekt, dat mijn raadgevingen waar de hebben, vleit mij dat. Zo ben ik. Zo bent u trouwens ook. Dus was de toon waarop ik hem uitnodigde binnen te ko men, aanmerkelijk vriendelijker dan die waarop ik hem voordien te woord had ge staan. De man ging op het puntje van een stoel zitten en draaide verlegen met zijn hoed. Ik keek uitnodigend. Toen begon hij aar zelend: „Ze zeggen dat u les geeft. Is dat zo?" Ik knikte zo tussen ja en nee in, op mijn beurt ivat weifelend, en zei: ,,'t Hangt er natuurlijk erg van af waarin. Les in scheikunde of in handelsrekenen zou ik niet graag geven." Hij schudde trouwhartig glimlachend het hoofd. „Nee," zei hij, „Frans". „Voor Frans moet u ook niet bij mij zijn," vervolgde ik, „maar ik kan u wèl een adres geven.,,'t Hoeft niet zo véél te zijn," zei hij mij in de rede vallend. „We weten er nog maar een klein beetje van." En weer glimlachte hij innemend. „Wie zijn we?" „Mijn vrouw en ik." „U wilt dus samen les hebben? U wilt er allebei meer van weten?" ,,'n Beetje meer dan nu, ja Maar 't hoeft echt niet zo erg veel te zijn. En de uit spraak, ziel u. We zitten met de uitspraak. We hebben allebei alleen maar lagere school gehad, mijn vrouw en ik en het meeste ben je natuurlijk vergeten. Van le ren en zo, bedoel ik. Maar elke avond doen we een lesje. Alleen, je weet niet of je 't goed uitspreekt. En daar komt het toch maar op aan, is het niet zo?" „Bent u van plan met uw vrouw naar Frankrijk te gaan? Met vakantie of zo?" Hij lachte en er was een beminnelijk lichtje in zijn ogen. „Neen, mijnheer. Dat is het niet. Daar hebben we geen behoef te aan." „En toch wilt u Frans leren?" Ik was, ik beken het, nieuwsgierig ge worden. Blijkbaar wilde dit eenvoudige echtpaar zijn kennis vermeerderen, maar waarom? Met welk doel? Wat stak daar achter? „Ik zal het u uitleggen, mijnheer. We zijn al meer dan zes jaar getrouwd. Zon der kinderen helaas. Nu hebben we een kindje aangenomen. Dat kan tegenwoor dig. Een Frans jongetje van drie maan den. En nou zijn we begonnen Frans te leren, ivant u begrijpt, als hij nu over een jaar of anderhalf jaar gaat praten, dan willen we hem toch kunnen verstaan." P. H. Schröder Advertentie Zonnewagen. Op de komende Amerikaan se conferentie over natuurkrachten in Chicago zal voor het eerst een auto getoond worden die op zonne-energie loopt. In een afneembaar dakpaneel bevinden zich 10.000 siliconenlichtcel- len die de stroom leveren voor een accustelsel van 72 volt, waarop de mo tor loopt. Monument. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft ongeveer 70.000 gulden ge schonken. voor het bouwen van een mo nument ter nagedachtenis aan de 266 mijnwerkers die in 1956 in Marcinelle omkwamen. Tien landen hebben bijdra gen gegeven voor dit monument dat zon dag zal worden onthuld. Gemakkelijker. Duizenden studenten in Frankrijk, die woensdag waren gaan staken uit protest tegen het regerings besluit om hun minder gemakkelijk uit stel van militaire dienst te verlenen, zullen vrijdag weer college gaan lopen. De Franse regering heeft besloten het systeem voor de uitstel te herzien. Schuldig. De politie heeft de afgelopen dagen in geheel Tsjechoslowakije huis zoekingen gedaan bij handelaars en ambachtslieden, die belastinggelden schuldig zouden zijn aan de staat. De politie legde beslag op schilderijen, buitenlandse deviezen en juwelen. Een aantal mensen zou gearresteerd zijn op beschuldiging van speculatie. X-15. In het Amerikaanse raketvliegtuig „X-15" heeft testpiloot Scott Crossfield donderdag een vlucht van negen minu ten gemaakt, waarbij een snelheid van 2160 km. per uur werd bereikt. Het vliegtuig, dat door een B-52 bommen werper omhoog gebracht was, beschreef enkele bochten waarin de vlieger een kracht van „6 g", dat is zesmaal de nor male zwaartekracht, doorstond en dien tengevolge zijn lichaam zesmaal zwaar der voelde zijn dan het bij een normale vlucht is. Kannibalisme. Het conservatieve lid van het Britse parlement Henry Kerby zal de minister van Koloniën Ian Macleod interpelleren over „de herleving van het kannibalisme" in Nigeria. Kerby wil weten welk advies de minister aan de federale regering van Nigeria heeft ge geven ter onderdrukking van dit ge bruik. Volgens hem hebben onlangs zevenentwintig inwoners van Nigeria terechtgestaan wegens mooi-d op drie mannen, van wie er twee werden op gegeten. Begin. De studentenvereniging van de universiteit van Liverpool (Engeland) heeft voor het eerst in de 67 jaar van haar bestaan een neger als voorzitter gekozen. Voor zover bekend heeft nooit eerder een neger het tot het voorzitter schap van een Britse studentenvereni ging gebracht. Niet te koop. De verloofde van prinses Margaret Antony Armstrong-Jones heeft via zijn secretaresse een bod van honderdduizend gulden op zijn fotostu dio in Londen van de hand gewezen „om dat hij niet te koop is." Het bod was ge daan door een commerciële fotograaf, die een zaak heeft in Cannes aan de Franse Riviera. Brand. Een hevige brand heeft in de Co- lumbiaanse haven Buenaventura aan acht personen het leven gekost. Meer dan tweeduizend krotwoningen werden in de as gelegd, waardoor negendui zend personen dakloos zijn geworden. Gastheer. Te Londen verluidt, dat Aneu- rin Bevan, de plaatsvervangende lei der van de Britse Labourpartij, niet vóór de komende herfst zijn politieke activiteit hervatten zal. Waarschijnlijk zal Bevan gebruik maken van een aan bod van de reder Onassis om in één van diens villa's aan de Franse Riviera verder op krachten te komen. Spookstemmen. Bij de Zuidkoreaanse ver kiezingen zijn bijna een miljoen „spook"-stemmen uitgebracht. Niet minder dan 926.106 Zuidkoreanen stem den namelijk op dr. Chough Pjong Ok, die vlak voor de verkiezingen overleed en die door de Democratische partij kandidaat was gesteld voor het presi dentschap. Mis(s) Europa. Johanna Ehrenstrasser, miss Europa 1958, is wegens diefstal door de Old Bailey te Londen veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf we gens diefstal van bont en juwelen. Zij werd betrapt toen zij bij een juweliers zaak een diamant had ontvreemd. Ongezond De rooms-katholieke bisschop van Skolpje, mgr Cekada, die met nog twee priesters en twee leden in Skolpje terechtstaat op beschuldiging van de- viezensmokkel, heeft voor de rechtbank verklaard, dat dit geld door het Vati- caan naar Joegoslavië was gezonden voor steun aan de kerk in Macedonië. Op de vraag waarom het geld niet via de normale kanalen het land was bin nengekomen, antwoordde de bisschop dat het geld wellicht langs de normale weg zou zijn overgemaakt als de be trekkingen tussen de kerk en staat ge zond waren geweest. Correctie Premier NKroemah van Ghana heeft het Britse socialistische lager huislid Fenner Brockway laten weten, dat de vonnissen waarbij vijftien leden van de Ghanese oppositie tot twaalf zweepslagen werden veroordeeld, een gevolg waren van een vergissing van een jonge rechter die zijn boekje te bui ten was gegaan. Dit is volgens de pre mier in elk land mogelijk. Hij merkt op dat de Ghanese wet bepaalt dat elk von nis door een hogere instantie moet wor den beoordeeld, waardoor fouten auto matisch worden gecorrigeerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3