MODE „Snelverband" in Haarlem viert gouden jubileum Minister Korthals lost startschot voor auto-duw-trektocht Prijzencommissie wil bollen- areaal uitbreiden Pauzebijeenkomsten in Vleeshal beogen aanbod, géén werving Duizenden leerden door haar eerste hulp bij ongelukken Moskou kweekt gratis kader voor achter gebleven landen Feestelijke ontvangst in Haarlem Aanmeldingsformulier „Korczak en de kinderen" voor Haarlemse jeugd Pierplan Zandvoort niet van de baan HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wat doet de EEG? Letterkundige opdracht „Doe Open"-actie is een groot succes 't ideale slankheidsmiddel voor dames en heren Betaling abonnementsgeld per giro J. J. Rouma 40 jaar in advertentiewezen In januari vijf personen door brand gedood BEDRIJFSCHAP VOOR BLOEMBOLLENHANDEL Advieshuidig prijssysteem een jaar verlengen Eerste DC-8 volgende week naar Schiphol Op 4 mei: Vorig jaar ruim drie miljoen overnachtingen van buitenlanders sinaasappel citroen vruchtenlimonade Zinvolle traditie uit persoonlijk initiatief VRIJDAG 18 MAART 1960 „Personen, die een cursus ge volgd hebben van Het Witte Kruis en lust gevoelen tot oprichten van een vereniging E.H.B.O.., gelieve naam en adres op te geven aan laatst ondergetekende: B. J. W. Lacet, W. Waalewijn, G. A. Lui- tingh, Oude Groenmarkt 23." Bovenstaande advertentie verscheen omstreeks februari 1910 in de Haarlemse dagbladen. Na een voorlopige bijeenkomst in restaurant „Brinkmann" aan de Gro te Markt, werd de eerste vergadering vast gesteld op 2 maart 1910 in lokaal „De Nij verheid" in de Jansstraat, waar definitief tot de oprichting van de vereniging „Snel verband" werd besloten. Deze toepasselij ke naam was ontleend aan een nieuw soort verband, dat in die dagen juist was uit gevonden en door een Amsterdamse fa briek in de handel werd gebracht. Het eer ste bestuur bestond uit de heren D. Cou- wenhoven, voorzitter; J. A. M. Stolk, se cretaris en F. Mooy, penningmeester, met als medisch leider de arts N. J. Facee- Schaeffer. Er werd onmiddellijk een aan vang gemaakt met een cursus in de eerste hulp bij ongelukken. De oefeningen von den plaats in het badhuis van Het Witte Kruis aan het Leidse plein. Twee jaar la ter aanvaardde de toenmalige burgemees ter van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, het beschermheer schap van „Snelverband". Rivalen Omstreeks die tijd werd door het Rode Kruis in Haarlem een afdeling gesticht, de zogenaamde „Transportcolonne", wel ke zich evenals „Snelverband" met de hulpverlening bij ongevallen belastte. En hoe onwaarschijnlijk dit thans ook mag lijken, toch was het een feit dat beide af delingen al spoedig als verbitterde riva len optraden. Het behoorde geenszins tot de uitzonderingen, wanneer de leden na een melding het eerst ter plaatse tracht ten te zijn en elkaar dan de slachtoffers bijna betwistten. Aan deze ongewenste toe stand werd een einde gemaakt door de toenmalige Haarlemse commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck. Hij no digde de besturen van de Transportcolon ne, de Reddingsbrigade en „Snelverband" uit voor een gemeenschappelijke verga dering, die de oprichting ten gevolge had van. de ongevallendienst, een semi-ge- meentelijke instelling, welke nog altijd uit stekend functioneert. Boottocht voor invaliden Over de activiteiten van een vereniging als „Snelverband" die zich uitstrekken over een periode van een halve eeuw, zou den talloze wetenswaardigheden zijn te vermelden. Daarbij mag de jaarlijkse boottocht voor invaliden in geen geval on genoemd blijven. De eerste boottocht werd gehouden in 1929, waarbij nog ge bruik moest worden gemaakt van een open vrachtschuit van de destijds in Haarlem zo bekende firma Bus. In de loop der ja ren is dit werk uitgegroeid tot een vrij omvangrijke organisatie, met welke voor bereidingen een speciale bootcommissie is belast. De laatste achttien jaar kon de salonboot „Succes" uit Leiden worden ge charterd, voor twee verschillende dagtoch ten met eenzelfde reisdoel, zodat telkens een groot aantal invaliden een onvergete lijke dag kan worden bezorgd. Mede dank zij ook de spontane medewerking van di verse bedrijven, die consumpties ter be schikking stellen, autobezitters die de pa tiënten van en naar de boot vervoeren en een vijfentwintigtal E.H.B.O.-ers en ver pleegsters die zich onder leiding van een arts gedurende de reis met de verzorging der opvarenden bezighouden. Duizenden diploma's Door „Snelverband" hebben in de loop van deze vijftig jaar enige duizenden Haarlemmers zich de theoretische en praktische kennis van de eerste hulpver lening eigen kunnen maken en de vereis te diploma's behaald. Ook geen voetbal wedstrijd is meer denkbaar zonder de aanwezigheid van één of meer E.H.B.O.- ers, in het bezit van het bekende houten koffertje met verbandmiddelen. Thans worden geregeld twee cursussen gegeven, een in het centrum van de stad en een in Haarlem-Noord. Beide avonden worden geregeld door ongeveer honderd deelne mers bezocht. Er wordt steeds intensief •teoefend, mede dank zij het feit dat het bestuur zo gelukkig is geweest altijd een tantal bekwame medici voor dit werk te interesseren. In deze vijftig jaar zijn dit eeweest de artsen N. J. Facee-Schaeffer, Ch. A. Götte, H. Ruys, G. Zorgdrager, J. Terpstra, R. W. J. Schreuder, S. L. An- holt, J. M. Segaar en W. E. Ulrici. En wat de leden betreft mag de heer N Hartog zeker niet onvermeld blijven die als nes tor van „Snelverband" op een negenen veertigjarig lidmaatschap mag terugzien. Ook de oud-voorzitter, de heer J. Hendr. Fortgens, is in Haarlem altijd een beken de E.H.B.O.-figuur geweest. Jubileumviering De viering van het gouden jubileum feest van „Snelvei-band" begint morgen zaterdagmiddag met een receptie van drie tot vijf uur in restaurant „Brink mann" aan de Grote Markt in Haarlem. Het feest wordt in mei voortgezet, onder meer met een officiële ontvangst op het stadhuis op vrijdag 27 mei. Verder ver meldt het feestprogramma een nationale E.H.B.O.-wedstrijd op zaterdag 28 mei, gevolgd door een diner en een feestavond in het gemeentelijk Concertgebouw. Daar naast worden voor de gasten nog bezoe ken georganiseerd aan het Frans Halsmu seum, de Grote Kerk, de Linnaeushof, „Het Hoge Duin" en herstellingsoord „Heliomare". De oprichting van een universiteit in Moskou waaraan studenten uit Azië, Afri ka en Zuid-Amerika gratis kunnen stude ren, is voor de Nederlandse P.v.d.A.-af- gevaardigde G. M. Nederhorst aanleiding geweest om aan de commissie van de Europese Economische Gemeenschap de vraag te stellen wat „Het vrije Westen, zoals het gestalte heeft gekregen in de Europese Economische Gemeenschap hier tegenover kan stellen. Kan de E.E.G. gelijkwaardige mogelijk heden aanbieden voor een gratis oplei ding van het toekomstig kader in de Afri kaanse en Aziatische landen, die bij de gemeenschap zijn geassocieerd en acht de commissie het, gezien deze ontwikkeling, niet gewenst met spoed gevolg te geven aan de wens van het Europese parle ment, uitgesproken in een resolutie in no vember 1959, om meer geld beschikbaar te stellen ten einde de kadervorming in de geassocieerde landen overzee te be spoedigen? zo vraagt de heer Nederhorst. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, heeft aan dr. Martien J. G. de Jong te Terneuzen opdracht verleend tot het schrijven van een studie over Willem Bil- derdijk en Italië. De „Doe Open"-actie, waarmee beoogd wordt een som van 600.000 gulden bijeen te brengen teneinde de likwidatie van de vluchtelingenkampen in Friedrichsfeld en Ohmstede in Duitsland te kunnen verwe zenlijken, belooft een groot succes te wor den. De actie is namelijk op bijzondere wijze ingeslagen, getuige het feit dat in 780 van de 1000 gemeenten, welke Neder land telt, jeugdcomités aan het werk zijn gegaan om geheel naar eigen inzicht plan nen te beramen en uit te voeren welke tot het welslagen der actie kunnen bij dragen. Op initiatief van het Haags jon- gerencomité „Doe Open" zal zaterdag en zondag een spectaculaire auto-duw-trek tocht van Den Haag naar Amsterdam wor den gehouden, waarvoor het startschot ge lost zal worden door minister Korthals. De ouderwetse auto die niet meer op eigen kracht kan rijden zal worden voort geduwd, respectievelijk getrokken, door Vincent Monnikendam. een freelance journalist, Frits de Blauw, journalist, Charles Vlek, eerste jaars student in de psychologie aan de universiteit te Leiden en Wil van Ede van der Pais, student aan de katholieke sociale academie in Den Haag. Hun leeftijd varieert van 19 tot 24 jaar. In de auto zal „Miss Trek" gezeten zijn: Leny yan der Gevel, -leerlinge van de zesde klas van het Dalton-lyceum in Den Haag, die van het Haags jongeren- comité „Doe Open" deel uitmaakt als ver- tegenwooi-digster van de afdeling Den Haag van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond. Via Voorburg zal deze historische tocht er zal 's nachts niet worden gerust daar het in de bedoeling ligt een „wereld record" te vestigen! leiden over Leid- schendam, Voorschoten, Leiden, Oegst- geest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Heem stede en Haarlem naar het eindpunt Am sterdam, waar men zondagavond om ze ven uur denkt te arriveren. Gehoopt wordt dat per uur 3 a 4 km kan worden afgelegd. In Haarlem zal het plaatselijke jeugd- actiecomité voor een feestelijke intocht zorgen. Aan de grens van de gemeente bij Nieuw Berkenrode op de Herenweg wordt de stoet zondagmiddag omstreeks twaalf uur ontvangen. Daar vandaan wordt de tocht onder begeleiding van de drumband van de speeltuin „Frans Hals" voortgezet via de route: Herenweg - Wa genweg - Florapark - Dreef - Houtplein - Grote Houtstraat - Verwulft - Gedempte Oude Gracht - Nassaulaan - Parklaan - Jansweg -.Nieuwe Gracht. - Koudenhorn - Papëntorenvèst - Amsterdamse Poort. Advertentie Advertentie ITALIAANSE KOLBERTS in zomerkwaliteiten. Moderne tinten als mosgroen, bruin-blauw en grijs 57.50 72.50 99.50 TINNEROY KOLBERTS lichtgroen, olijfgroen en beige 59.50 RENDIERHAAR KOLBERTS Werkelijk bijzonder apart I Gloedvolle tinten o.a. mosgroen 89.50 OCCOSCOXmDMMMCODOXXXCCCCXXXXXO'XlCCCCCCCOCCCCOCGCOC U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ccccccococccoxxxxccccccccox-: Dezer dagen heeft de heer J. J. Rouma uit Santpoort de dag gevierd, waarop hij veertig jaar verbonden is aan het door zijn vader op 1 nov. 1889 opgerichte adver tentiebureau Rouma en Co n.v. te Amster dam. De heer Rouma ving zijn werkzaamheden op het bureau van zijn vader aan op 15 maart 1920, in een tijd, toen de i-eclame in een nieuwe faze kwam. Artistieke vormgeving luidde een nieuwe periode in, terwijl langzamerhand ook de psychologie zijn invloed deed gelden. De heer Rouma nam weldra een actief aandeel in de vei-dere ontwikkeling van het reclamewezen, waarbij marktonder zoek een voorname rol ging spelen. Tevens heeft hij de internationale gedachten van zijn vader verder voortgezet. Zo nam hij onder meer deel aan de elf-landenconfe- rentie, die onlangs in Frankfurt is gehou den en waarbij hij als gedelegeerd lid van de V.E.A. Nederland vertegenwoordigde. Tijdens dit congres werd een begin ge maakt om met de reclamebureaus op in ternationaal niveau tot een deugdelijk ver gelijk te komen. De heer Rouma is sinds jaren bestuurslid van de Nederlandse Ka mer van Koophandel in het Verenigd Ko ninkrijk en heeft zich in deze hoedanig heid steeds een voorstander getoond van internationale samenwerking op het ge bied van de reclame. De aanstaande jubi laris drijft zijn zaken thans met zijn zoon, de heer A. j. C. Rouma. Schade van bijna drie miljoen In januari kwamen vijf personen om als gevolg van brand en werden éénenveertig personen, waarvan vijftien leden van het brandweerpersoneel, door brand gewond. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 2.963.920 gulden. Onder de belangrijkste vijfendertig branden, elk met een schade van twintigduizend gulden of meer, waren twaalf boerderijen of ge bouwen van landbouw- of veeteeltbedrij ven die geheel of gedeeltelijk werden ver nield. Advertentie Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: ',ij die zich met ingang van 1 april I960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmers lot en met 31 maart 1960 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Een door het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel vorig jaar april inge stelde prijzencommissie heeft thans aan het bestuur van het bedrijfschap een rap port uitgebracht over de mogelijkheden om te komen tot een bevredigend prijzen systeem voor de bollenhandel. De com missie heeft onder meer van gedachten gewisseld over de wenselijkheid om lage minimum-exportprijzen vast te stellen en over te gaan tot het afschaffen van be schermende maatregelen. Zij adviseert in haar conclusies tot uitbreiding van het bloembollen areaal met tien percent voor tulpen en narcissen. De vraag of het areaal voor hyacinten met vijf of tien percent moet worden uitgebreid laat zij in het mid den. De commissie heeft onder meer nage gaan of het voor Amerika geldende prijs systeem in een gewijzigde vorm voor Europa kan worden aanbevolen. Men zou de minimumexportprijzen op dezelfde wijze als voor Amerika moeten vast stellen, met dien verstande dat de prijzen voor Europa op grond van de lagere kos ten ongeveer tien percent lager zouden moeten liggen. Deze minimum-exportprij zen zouden dan een soort bodem in de markt zijn en geen reële verkoopprijzen. Hoewel het prijssysteem voor Amerika bevx-edigend wei-kt, meent de commissie dit systeem niet te moeten aanbevelen, omdat het Amerikaanse systeem ingrij pende wijzigingen eist, wil het voor Euro pa bruikbaar zijn. Moeilijk te beoordelen is, of het systeem in gewijzigde vorm te aanvaarden is. De eerste van de twaalf door de KLM bestelde viermotorige straalverkeersvlieg- tuigen DC-8, de PH-DCA „Albert Ples- man" zal donderdagmorgen 24 maar-t om streeks tien uur op Schiphol landen. Het ligt in de bedoeling, dat het toestel dinsdag 22 maart van Longbeach waar de Douglas- fabrieken staan, naar New York vliegt. In de avonduren van 23 maart zal de DC-8 vertrekken voor de oceaanvlucht naar Amsterdam. Door dit prijssysteem zouden de buiten landse cultures trouwens worden bevor- dei-d. De commissie is na rijp beraad tot de conclusie gekomen, geen verlaging van de minimum-exportprijzen te moeten advise ren. Bij het huidige tekort aan bloembol len acht zij deze verlaging namelijk ge vaarlijk. Zij betwijfelt of de exporteurs bij de bestaande structuur van de bollen handel zonder de steun van de minimum- expoi-tprijzen in staat zullen zijn een be hoorlijke prijs in het buitenland te maken. Enkele leden van de commissie menen voorts dat men de buitenlandse minimum prijzen niet kan verlagen zonder tegelijk de binnenlandse minimumprijs naar bene den te brengen. Hiertegen zouden de kwe kers zich ongetwijfeld verzetten. De prijzencommissie acht het moment gunstig om tot afschaffing van het surplus- fonds en de binnenlandse minimumprijzen te komen, gezien het feit dat er in de laat ste jaren haast van geen surplus sprake was en voor het komende seizoen ook geen groot surplus wordt verwacht. Toch meent de commissie niet tot af schaffing te moeten advisei-en daar de ge volgen van de zeer ingrijpende maatrege len niet te overzien zijn. Men acht het be ter de ontwikkeling van de Euromarkt eerst nog enige tijd te volgen. De onze kerheid die door de afschaffing zou ont staan, zou het verzet van de kweker te gen ai-eaaluitbreiding sterker maken. Aanbod bollen te klein Als kernoorzaak van de huidige moei lijkheden in de bollenhandel wordt het feit genoemd dat het aanbod van bloembollen bij de vraag ten achter is gebleven. Hier door worden de prijzen veel te hoog, waar door de buitenlandse cultures worden be vorderd. Door de zeer hoge prijzen die de exporteurs in het binnenland moeten be talen, is de export in de laatste jaren In een zeer moeilijke positie gekomen. Deze wordt echter door een ander prijssysteem niet opgeheven, aldus de commissie. Er zal voor gezoi-gd moeten woi-den dat het aanbod van bloembollen toeneemt, zo dat er meer evenwicht tussen vraag en aanbod komt. Maatregelen die nieuwe be zwaren tegen een areaaluitbreiding zouden De Haarlemse Raad voor de Jeugd zal op de avond van 4 mei, na afloop van de hei'denkingsplechtigheden en de stille tochten, voor jongei-en in de leeftijd van 18 tot 25 jaar een bijeenkomst beleggen in de Stadsschouwburg. Door de toneel- gi-oep „Puck" zal het stuk „Korczak en de kindei-en" van E.Sylvanus opgevoerd worden. Met deze bijeenkomst, die om 21 uur begint, hoopt en verwacht de Haar lemse Raad voor de Jeugd een bijdrage te leveren om het opgroeiend geslacht te doordringen van de grote betekenis van de vrijheid. Stijging van vijf percent Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het jaar 1959 in de Neder landse hotels ruim drie miljoen overnach tingen van buitenlandse gasten geregi streerd, een toeneming van 't aantal over nachtingen met bijna 140.000 of 5 percent ten opzichte van 1958. Het aantal overnachtingen is toege nomen voor bezoekers uit Duitsland (stij ging 154.000 of 19 pet) België en Luxem- bui-g (15.000 of 10 pet), Engeland en Schot land (30.000 of 8 pet) en de V.S. van Ame rika (22.000 of 6 pet). Het aantal overnachtingen nam sterk af voor bezoekei-s uit Zwitserland (19.000 of 16 pet) en Zweden (13.000 of 13 pet). Het bezoek van geallieerde militairen liep in 1959 terug met 25.000 overnach tingen of 17 pet. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het was dit jaar voor het eerst dat Cou ture Lancel ook een voorjaarsshow hield en het bleek, dat er zowel 's middags als 's avonds in Dreefzicht grote belangstel ling bestond voor deze show, die voor iede re maat en leeftijd iets te bieden had. Het was een vriendelijke mode, die ons in de zonnige imprimé jurkjes tegemoet trad; geen overdaad maar een rustige en stijlvolle vei-werking was het kenmerk van deze collectie. Met het oog op de eer ste lentedagen, waarin we zo graag de zon en natuur willen begroeten in een japon netje of deux pièces, waren de modellen van een dunne wollen stof of jersey ideaal. De Prince de Galles ruit is zeer geschikt om tot ensemble verwerkt te worden, en komt vooral prachtig tot haar recht als men het jasje met een zwarte tresgarne ring afbiest. De wevenite pakjes, die voor al in de combinatie marineblauw met wit een originele en vaak zeer flatteuze ver werking hadden gevonden, zijn eigenlijk het hele jaar door te dragen, en geven mo gelijkheden te over om met accessoires te variëren. Veel van de jasjes zijn van vo ren vaag getailleerd en lopen van achte ren recht af. De ronde schouderlijn, die typerend is voor de nieuwe voorjaarsmo de, kwam bijzonder mooi tot haar recht in een prachtig zuiver zijden kamgaren gemêleerd pakje met laag ingezette drie kwart mouwen. De mantels suggereren vaak een cape model door de wijde ta melijk laag ingezette mouwen. Bijzonder mooi en stijlvol waren de ja ponnetjes van zijden linnen; het soepele materiaal, dat van zichzelf al zo levendig is, vraagt slechts om een zeer eenvoudi ge verwerking, zoals een enkele knoopslui- ting of een mooie ceintuur. Als de imprimé zomer japonnen van een wijde rok voorzien waren dan was deze meestal op vlieseline verwerkt en enigs zins in tonneau vorm gemodelleerd. Over het algemeen waren de rokken echter vrij strak. De ruimte van het lijfje was vaak naar de taille gedrapeerd en de rug was rechtvallend en zonder ceintuur. De gro te kragen zullen ook dit seizoen nog het modebeeld blijven beheersen, zoals trou wens ook de volumineuze mantels er naar streven de schouders opvallend te verbre den. Daar deze lijn het silhouet vaak on nodig verbi-eedt, zullen velen dankbaar zijn voor de vele goede, jeugdige model len in grote maten. Door de mooie coupe verwerking en het gebruik van gedekte zijden imprimé's wist men rustige, slank- afkledende effecten te bereiken. En voor velen blijft dit een hartewnes en eerste vereiste. Katij Advertentie Een persoonlijk initiatief van een aantal Haarlemse pi'edikanten en priestei's is in een jaar tijds uitgegi-oeid tot een zinvolle ti-aditie. Onder het motto „Een aanbod, geen werving" begint maandag voor de derde keer een ï-eeks van pauze-bijeenkomsten in de Haarlemse Vleeshal, waar iedere na middag van 12.35 tot 12.45 uur gelegenheid bestaat even tot bezinning en tot rust te kunnen inhouden moeten worden voorko men. Meer dan tot nu toe zal rekening gehou den moeten worden met de Euromarkt Er zal voor gezorgd moeten worden dat de overgang naar de grotere vrijheid in de Euromarkt met zo weinig mogelijk grote schokken gepaard gaat. De commissie advissert erin te berus ten dat het huidige prijssysteem nog een jaar wordt verlengd met handhaving van tenminste de bestaande minimumprijzen Daar de laatste jaren haast van geen sur plus sprake is geweest, is de belangrijkste reden voor een uitzonderingslijst van en kele soorten tulpen vervallen. Daar gebleken is dat er voldoende plant goed aanwezig is, wordt een uitbi-eiding van het areaal voor tulpen en narcissen met tien percent aanbevolen. De com missie heeft bij dit advies rekening ge houden met de opheffing van de contin- gentei-ing in Engeland. Ten slotte stelt de commissie de uitbreiding van het ai-eaal als vooi-waarde voor de handhaving van het huidige prijssyteem. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenama, heeft donderdag ver- klaai-d, de gedachte aan een pier zeker niet te hebben laten varen. „Onze bad plaats heeft een pier nodig, dan zal zij nog aantrekkelijker worden", zei mi". Van Fenema. De ontwerper van het toi-enhotel aan de rotonde, architect W. Kelder, heeft te ken nen gegeven dat zo'n pier het best ter hoogte van de ï-otonde zou kunnen wor- den aangelegd. „Ik loop wel met een pierplan in mijn hoofd i-ond, misschien ga ik er gauw meer werk van maken". De heer Kelder, die reeds veel in Zandvoort heeft gebouwd, zei dat er mogelijkheden gevonden moeten worden de aanleg van een pier te financieren. „In ieder geval zouden we al op de goede weg zijn als alle geïnteresseerden eens met elkaar gingen praten". De burgemeester heeft het geprojec teerde torenhotel „Rotonde" een „kolos sale aanwinst" voor de badplaats ge noemd. Zoals bekend is, zal dit hotel in zeven verdiepingen aan de zeezijde en acht verdiepingen aan de landzijde over het bestaand café-i-estaurant ..Rotonde" worden gebouwd. Het café-restaurant zal worden gevraagd voor de uitbreiding van worden uitgebreid. Hiervoor worden de thans bestaande ten-assen bij het café ge trokken. komen en er te luistei-en naar een geeste lijke. Omdat deze bijeenkomsten niet in de eerste plaats bedoeld zijn voor de trouwe kei-kgangers, maar wèl voor diegenen, die zelden of nooit in de kerk komen of die moeite hebben met het vinden van de weg daar naar toe, zal tijdens deze pauze-bij eenkomsten geen preek worden gehouden. Het zal meer een toespraak zijn, bedoeld om een informeel contact met de aanwe zigen tot stand te bi-engen, dat kan leiden tot een gespx-ek, waarin men wel zoveel mogelijk lijn wil brengen. Het initiatief is in maart van het vorig jaar ontstaan uit het contact tussen de geestelijken, die betrokken waren bij het maatschappelijk buurthuiswerk. Ds. W. M. van Aspei-en, ds. H. W. Wierda en pater S. Duynstee waren van oordeel dat het nuttig zou zijn meer contact te krijgen met mensen, die anders moeilijk bereikbaar zijn. In andere steden heeft een dergelijk contact geresulteei-d in telefonische s.o.s.- diensten, waar mensen die in moeilijkhe den verkeren, terecht kunnen, en verder in zogenaamde alledagkerken. In Haarlem ontstonden uit het vei-lan- gen naar dit contact de bezinningspauzen in de Vleeshal. Bij voorgaande gelegenheden passie- en advendstijd 1959 was de opkomst niet zo verbijsterend. Daarom heeft men besloten de zaken dit keer op een wat bre dere basis te stoelen. Verscheidene bedi'ij- ven zijn benaderd en vele ervan hebben bijdragen geschonken. Verder zijn er aan plakbiljetten, ï-aambiljetten en program ma's verspreid. Bovendien zijn er briefjes gedrukt die in loonzakjes kunnen worden bijgesloten. De in Haarlem woninde Hon- gaax-se kunstenaar Imre Nagy heeft een vignet ontwerpen de Grote Kerk temid den van de huizen symboliserend dat alle publicaties van de pauze-bijeenkom sten siei-t. Maandag beginnen de bijeenkomsten. Omlijst door passende grammofoonmu- ziek zal iedere middag één van de volgen de zes sprekers het wooi-d voeren: ds. D. Ringnalda, gereformeerd predikant, ds. J. van Dam, baptistenpredikant, kapelaan E. G. Duym, r.k. priester, ds. G. Koch, Nedex-lands hervormd predikant, ds. J. P. Jacobszoon, doopsgezind predikant en kapelaan P. G. van Zijp, r.k. pi-iester. De themata voor de komende weken zijn: 21 maart tot 26 maart: „Er zal gerechtig heid zijn," 28 maart tot 2 april: „wat is Waarheid?", 4 april tot 9 april: „Macht van Boven," 11 april tot 16 april (Stille Week): „Een vraag: lijden van God." Imperiaal tegen bus- Op de rijksweg tussen Naarden en Muiderberg heeft zich een merkwaardig ongeval voorgedaan, dat nog wonderlijk goed is afgelopen. De heer .J. G. uit Baarn reed daar in een klein autobusje toen hij plotseling voor zich op de weg zag hoe het imperiaal van een tegenligger van diens wagen losliet en als een vliegend tapijt recht op hem afkwam. Met een slag sloeg het metalen gevaarte tegen het busje op, dat kantelde en zwaar werd beschadigd. De heer G. bleef onge deerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7