KROESJTSJEV IN PARIJS Verwoerd weigert onderzoek naar optreden van politie ciytia OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Lichtstad in volle gratie op deze koele lentedag ■toet... Opslag Duitse militaire voorraden in Nederland m C.A.O.-bouwbedrijf goedgekeurd Boelganin met pensioen Kroesjtsjev zond goede wensen naar De Quay Derde Britse koningskind heet Andrew, Albert, Christian, Edward In de krant van heden: Aanhoudend droog SOLEX DE LUXE 7. 7. VAN KOOTEN Het woord is aan CONRAD-STORK haute coiffure beauty culture 74e JAARGANG No 217 WOENSDAG 23 MAART 1960 305e JAARGANG No 65 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Londen) Het nieuwe Britse prinsje heet Andrew, en verdere namen zijn Albert, Christian en Edward. Hij is genoemd naar zijn bei de grootvaders, wijlen Andreas.van Grie kenland van vaderskant en wijlen koning George VI, van moeders zijde, alsmede naar zijn overgrootvaders koning Chris- tiaan IV van Denemarken en koning Ed ward VII van Groot-Brittannië. Schotland is bijzonder verheugd, dat de naam An drew is gekozen, omdat de beschermheili ge van dat land zo heet. Verwacht wordt dat de prins op paaszondag wordt ge doopt en later de titel Hertog van York zal dragen. Naar wij vernemen hebben de bespre kingen tussen Westduitse en Nederlandse militaire autoriteiten over de opslag van militanre voorraden op eikaars grondgebied ten behoeve van de gezamenlijke NAVO- verdediging, thans tot overeenstemming geleid. Voor wat het beheer van de opslag betreft is overeengekomen, dat in beginsel de Duitse opslag in Nederland onder een Duitse beheerder zal staan, maar dat overigens Nederlands personeel daarbij werkzaam zal zyn. Vanzelfsprekend zullen bij het beheer de Nederlandse wetten en voorschriften in acht worden genomen. Voor de Nederlandse opslag in West- Duitsland zal een overeenkomstige rege ling gelden. PaZ W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 5 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Uit stad en omgeving 6', 7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beeldverhalen 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 1'3 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en overdag zonnig weer met opnieuw iets hogere tempe raturen, maar op vele plaatsen nog nachtvorst. Zwakke tot ma tige, in de middag tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. ap Ik w) ...Ml Prins Andrew is een ernstige baby met appelwangetjes, een „Windsor-neus" en een flinke haardos. Hij heeft meer haar dan zijn broer Charles op die leef tijd had. Ook heeft hij de niet erg wijd geplaatste ogen van de Windsor- tak van de familie. De Britse koninklijke familie vader, moeder en drie kinderen. Van links naar rechts: prins Charles, prins Philip, koningin Elizabeth met de kleine An drew en prinses Anne. (Van onze correspondent en onze reisredacteur) Nikita Kroesjtsjev is vandaag in Parijs aangekomen. Genezen van de gw'ep I' I iJ_ 1_ - 1 n n Tm n m la—.1 l-« I rt rt i-t s-t r 1 11 trr n I I rpO v> rr» r\i i itgegierd waren, breecilachencl en wuivend op rijks president generaal Charles de Gaulle, het enige lid der grote vier, dat bij nog nooit ontmoet had, en die hem onder aan de landingstrap opwachtte. Nikita Sergeievitsj, vergezeld van zijn echtgenote Ina Petrovna, zijn dochters Julia, Rada en Jelena, zijn zoon Serge en zijn schoonzoon Alexis Adjoubei, hoofd redacteur van de Izvestia beluisterde, terwijl al het motorengeraas van Orlv eerbiedig verstomde, de welkomstwoorden die de lange generaal tot zijn kleine ronde gestalte richtte. En in de eresalon, gesierd met de canapé van keizerin Marie-Louise zond hij ook zijn dankwoord terug naar de torenhoogte van Charles de Caulle. Toen stapte het gezelschap in de lange stoet auto's die het naar Parijs zou brengen. Voorafgegaan door 64 motoragenten in rood-zwarte tunieken, witte broeken en zwarte rijlaarzen die op hun ronkende motorfietsen een bezemgordijn vormden, reden Kroesjtsjev en De Gaulle onder de vriendelijke voorjaarszon in een open auto met een snelheid van precies 38 km per uur naar de Franse hoofdstad. Het historische bezoek van de Russische leider aan Frankrijk, zo nauwgezet uitgestippeld, met zoveel hoofdbrekens gereorganiseerd en bovenal van een zo enorm groot politiek belang, was begonnen. Het parcours van de stoet was door vier kraanwagens gezuiverd van de laatste geparkeer de auto's. Het werd afgezet door duizenden politie mannen, onder aards beveiligd door speciale rioolbrigades en bovengronds door brandweerlieden op de daken. De huizen langs de route waren al wekenlang dooi de veiligheids diensten onder zocht en de po- litiebrigade, die met de stoet mee reed. omvatte een equipe van mees- ter-slotenmakers om zonodig alle deuren terstond te kunnen openen. Het parcours voer de eerst door de zuidelijke „ban- lieue". de rode KAAPSTAD (Reuter) De politie in Langa bij Kaapstad heeft dinsdag opnieuw het vuur geopend op een menigte Afrika nen. Drie Afrikanen werden gewond. In liet dorp wordt druk gepatrouilleerd. In de andere centra van onlusten op maandag was het nu rustig. Ook daar houden uit gebreide politieversterkingen de wacht. Volgens de jongste cijfers van de politie 7jjn bij de ongeregeldheden van maandag 66 Afrikanen omgekomen en 186 gewond. In Johannesburg werden 132 mensen gear resteerd. onder wie twee functionarissen van het Pan-Afrikaanse congres, die voor de rechtbank zullen moeten verschijnen op beschuldiging van opruiing. In Kaapstad bleven vele Afrikanen van hun werk weg en is de toestand nog gespannen. Het Pan-Afrikaanse congres zal zich te gen de beperkende bepalingen tegen de Afrikanen blijven verzetten, zo heeft een woordvoerder ervan, Jolobe, verklaard. Hij zei, dat de leden opdracht hadden ge kregen alle geweld te vermijden. „Het is onze bedoeling ons in groten getale te laten arresteren tot de industrie daarvan hinder zal ondervinden door gebrek aan man kracht. 'Premier Verwoerd heeft dinsdag ver klaard dat de onlusten van maandag op geen enkele wijze reacties tegen de apart heidspolitiek van de regering kunnen wor den genoemd. Deze moeilijkheden treden geregeld op en hebben niets te maken met armoede en lage lonen, zei hij. Hij deelde in het parlement mede, dat de ongere geldheden ook niets te maken hadden met de persoonsbewijzen (waartegen de cam pagne van maandag gericht was). In de afgelopen maand zijn er dergelijke moei lijkheden in Belgisch Kongo, de Kame- roens, Nyassaland en andere landen ge weest, zei hij. Hij weigerdé om zoals gevraagd werd, een commissie in het leven te roepen om een onderzoek in te stellen naar de bloe dige incidenten van maandag. Een derge lijk onderzoek zou namelijk slechts „als platform voor agitators" dienen, meende hij. JOHANNESBURG (U.P.I.) De Angli caanse bisschop van Johannesburg Amvrose Reeves, heeft de politie van Sharpville ervan beschuldigd de demon strerende Afrikanen weloverwogen te heb ben willen doden of verminken. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de C.A.O. voor het bouwbedrijf goedgekeurd. De waarnemend voorzitter van het college, mr. J. Heusdens, burge meester van Vlaardingen, heeft er giste ren tussen vijf en halfzes in Vlaardingen zijn handtekening onder geplaatst. De Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf heeft de C.A.O. nog niet gete kend, zodat voor deze organisatie de goedkeuring door Rijksbemiddelaars nog niet kan gelden. Er wordt nog overlegd over enige technische punten. Ook geldt de goedkeuring nog niet voor de Vereni ging voor Kust- en Oeverwerken. Deze heeft de C.A.O. weliswaar reeds getekend, maar met het College is nog overleg gaande over een technische bijlage. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities gordel van Parijs, de arbeiderswij ken van de voorsteden waar de commu nistische partij intensief actie had gevoerd voor een bruisend welkom aan de Rus sische „vredesapostel". Maar hoewel de mensen achter de afzettingen inderdaad applaudisseerden en de gast toejuichten, waren er naast de enkele spandoeken met „welkom president Kroesjtsjev" en „Leve de Frans-Russische vriendschap" betrekke lijk weinig Russische vlaggen van particu lieren te zien naast de bescheiden pavoi- sering van saamgebundelde tricolore met de sikkel en hamervlag die de gemeente lijke overheden hadden laten aanbrengen Via de Porte d'Orléans reed de stoet over de Avenue Leclerc, waarlangs in 1944 de Franse troepen Parijs binnen trokken, de Avenue du Maine, de boulevard Mont- parnasse en de Esplanade des Invalides naar het Franse ministerie van Buiten landse Zaken aan de Quai d'Orsay waar het gezin Kroesjtsjev zijn intrek zou ne men in de koninklijke departementen. Ni kita en Nina kónden zich daar even opfris sen in hun onwaarschijnlijk fraaie badka mers, gesierd met zilverwerk, antieke spiegels en goud-mozaïek op de vloer en een kwartiertje uitblazen in hun vertrek ken waar in de tapisserieën de Franse ko ningswapens prijken. Toen, om 12.40 uur, kregen de samenge stroomde Parijzenaars een tweede glimp te zien van hun gasten die vertrokken naar de andere oever van de Seine voor een lunch met veertig genodigden op het Ely- sée, het presidentiële paleis van de Fran se republiek. Terwijl de Parijzenaars nieuwsgierig de wuivende Kroesjtsjev en het vriendelijke moedergezicht van Nina in zich opnamen kon de Russische pre mier op deze koele lentedag Parijs op zijn mooist ontwaren: het hart van de stad dat de glorie van Frankrijks verleden verte genwoordigt. Achter hem de hoge koepel van de Dóme des Invalides, dan via de majestueuze Seinebrug naar de Place de la Concorde en daarna de binnenkomst in het paleis van de president, die deze Fran se glorie van het verleden naar het heden wil transponeren. Na de lunch om 15.00 uur zouden de bei de staatslieden, ditmaal geëscorteerd door de republikeinse garde te paard, de Champs Elysée afrijden om een krans te leggen bij het graf van de onbekende sol daat onder de Are de Triomphe, een plech tigheid die gevolgd zou worden door een kranslegging op de Mont Valérien, de heu vel der gefusilieerden, waar de Duitse be zetters zoveel Franse verzetsstrijders om het leven hebben gebracht. In het kleine kapelletje, waar duizenden zijn doodge schoten, hebben enkelen van hen met een potlood of met een spijker toch nog een laatste uitdaging aan de bezetter in de muur kunnen krassen. Er staat „Vive la France", maar ook „Leve de Sovjet-Unie" en „Leve het Rode Leger". Hedenavond om zes uur zal op de Quai d'Orsay een receptie zijn voor het corps MOSKOU (AFP) Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Nicolai Boel ganin, oüd-premier van de Sovjet-Unie, onlangs na een larig gesprek met premier Kroesjtsjev besloten heeft met pensioen te gaan. Laatstelijk was hij voorzitter van de economische raad van het district Stavro pol. Hij krijgt een pensioen van 3.000 roe bel per maand. Boelganin zou zich bij Kroesjtsjev hebben beklaagd over de vele kritiek waaraan hij in zijn laatste functie heeft blootgestaan. Advertentie Goethe: Wat men niet begrijpt, bezit men niet. diplomatique, om acht uur gevolgd door een gala-diner op het Elysée met de Fran se regering, alsmede de presidenten der Franse Gemeenschap. Daar zouden ook de eerste grote toespraken worden afgesto ken, die zeker zullen verwijzen naar de traditionele Frans-Russische vriendschap. Watt en half-Watt Tegenover de 66-jarige Oekraïner Kroesjtsjev, de drie jaar oudere Franse generaal Charles De Gaulle. Naast elkan der zoals we ze vanmorgen in Orly zagen, doen ze bijna lachwekkend aan. Watt en half-Watt op het toneel der internationale politiek. Die fysieke tegenstelling tekent zich even duidelijk af in hun beider levens loop en carrière. Wanneer Kroesjtsjev de man is die laveert en manoeuvreert en de wendingen van zijn politieke koers omzich tig op lange termijn uitzet, dan is Charles De Gaulle de rebelse generaal van het vierkante ja of het vierkante nee. Vele tegenstellingen, maar toch ook enkele fun damentele overeenkomsten. De overeen komsten ten eerste van hun respectieve lijke positie in hun beider landen. De Gaul le heeft in Frankrijk een gezag verwor ven dat Kroesjtsjev, de dictator, hem bij na zou kunnen benijden. De Gaulle ver tegenwoordigt Frankrijk niet alleen, hij incarneert zijn vaderland. Hij behoeft zich van een parlement of de publieke opinie maar weinig aan te trekken. Het grote doel van Kroesjtsjev is nu het Frankrijk van De Gaulle van het West- Duitsland van Adenauer los te maken. Verwacht mag worden dat Kroesjtsjev de komende dagen veel op het aambeeld van het Duitse gevaar zal hameren. De as Bonn-Parijs is, om een stout beeld te ge bruiken de nagel aan Kroesjtsjevs dood kist. Zal hij die nagel weten te verwijde ren? De kans lijkt niet overdreven groot. En welke voordelen denkt De Gaulle uit zijn ontmoeting met Kroesjtsjev te kunnen ontlenen? De reis van Kroesjtsjev die lan ger in Frankrijk zal vertoeven dan hij in dertijd in Amerika of in Engeland ver bleef, is op zichzelf voor De Gaulle al een nieuwe pijler die het gerestaureerde pres tige van Frankrijk zal kunnen steunen. Maar De Gaulle ziet verder. Hij zal tegen- oyer Kroesjtsjev zeker zinspelen op de enorme potentiële macht van China waar tegen de blanken zich tijdig moeten be schermen. Zal hij Kroesjtsjevs ogen voor die gevaren kunnen openen? Het antwoord lijkt niet minder twijfelachtig. Voor De Gaulle is het communisme slechts het kleed waarin Rusland zich vandaag heeft gehuld, een kleed echter dat voor wijzi ging, of althans voor een zekere herzie ning mogelijk vatbaar kan zijn. Op zijn reis naar Frankrijk heeft de Rus sische premier Kroesjtsjev toen zijn toestel boven Nederland vloog een telegram van goede wensen gestuurd aan de minister president, prof ar. J. E. de Quay. Voorts sprak de Russische premier in zijn tele gram wensen voor het welzijn van het Nederlandse volk uit. Advertentie FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Advertentie In verband met overstelpende drukte kan de machine-fabriek volop plaatsen. HEDENAVOND van 7—8 uur spreekuur in het Gewes telijk Arbeidsbureau. KI. Houtweg 18. Advertentie zandvoortselaan r r g heemstede-tel. 17580

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1