Strenge straffen geëist tegen jeugdige daders Kamerleden bezorgd over de Starfighter-affaire Soldaat deserteerde uit angst voor vaccinatie De twee Griekse projecten kwamen gereed en bondig Zonnig en iets warmer De kwestie der Duitse depots in Spanje voor neem tijdig i§1ÜPS Maar in de Soedan ging het minder goed Tot nu toe 5,5 miljoen Nederlandse hulp voor vluchtelingen Voorstel tot intrekking der Boterwet ENGEL Stages bij Europese organen voor jongeren Veilige ontvluchting bij brand uit gebouwen Zal het toestel niet vet ouderd zijn wanneer het wordt afgeleverd 2 De roofoverval in het Haagse Bos pettf. Prof. De Quay beantwoordt vragen van mr. Burger Staatssecretaris acht krijgsraadvonnis juist JAAR VERSLAG N.O. V.J.B. Prins Bernhard inspecteerde luchtvaartonderdelen Minister wenst maatregelen J aS wüNSDAG 23 MAART 1960 De Officier van Justitie bij de recht bank te Den Haag heeft tijdens een terechtzitting welke bijna de gehele dag in beslag nam, strenge straffen geëist tegen de jeugdige bedrijvers van een roofoverval in het Haagse Bos. In de nacht van 10 op 11 september van het vorige jaar begaven vier jeugdige Hagenaars zich per auto naar het Haagse Bos, met de bedoeling daar een roofover val te plegen. Zij hadden zich tevoren op een bouwwerk voorzien van staven beton ijzer, om daarmee hun slachtoffer neer te slaan. Een van de jongelui bleef achter het stuur van de auto wachten, terwijl de andere drie het bos ingingen, op zoek naar een slachtoffer. Met een man, die alleen op een bankje zat knoopten zij een ge sprek aan. Toen de man opstond om weg te gaan sloeg de 18-jarige verkoper L. C. M. hem onverhoeds met de ijzeren staaf op het hoofd. Ook de 25-jarige D. E. ge bruikte het stuk betonijzer, dat hij had meegebracht, terwijl de derde overvaller H. A. R. van P. het slachtoffer met zijn vuisten bewerkte. De overvallen man was tegen deze over macht machteloos. Ondanks zijn pogingen zich te verweren zakte hij bloedend op de grond. „Wat willen jullie" wist hij nog uit te brengen. „Je geld", riep D. E. Het slachtoffer, dat naderhand vertelde bang te zijn geweest dat hij zou worden dood geslagen, bracht zijn portemonnaie te voorschijn, die hem door D. E. uit de hand gerukt werd. Ook zijn armbandhor loge werd hem door D. E. van de pols getrokken, waarna het drietal zich uit de voeten maakte. De jeugdige verdachten bekenden alle hun ten laste gelegde feiten. Samen met nog vier andere jeugdige Hagenaars, evenals zij zelf uit Indonesië gerepatrieer de jongelui, hadden zij een soort bende gevormd, die zich geregeld schuldig maakte aan inbraken en diefstallen uit ge parkeerd staande auto's. In totaal waren vandaag acht van de ..bendeleden" gedag vaard, van wie er zes waren verschenen. Vijf van hen bevinden zich in voorlopige hechtenis. De Officier van Justitie, mr. Kemper, achtte het noodzakelijk, de jeugdige delin quenten hard aan te pakken. „Een groot deel van de tegenwoordige jeugd lijdt aan gebrek aan eerbied voor de wet en het gezag. Een van de oorzaken hiervan is. dat de jeugd tegenwoordig met te zachte handschoenen wordt aangepakt. De zorg, waarmee dergelijke figuren om ringd worden is natuurlijk aandoenlijk ethisch, maar de resultaten zien wij dage lijks voor de rechtbank", aldus mr. Kern- per. Hij eiste teg^n de 18-jarige verkoper L. M. een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van Advertentie %en aan Minister-president De Quay heeft ge antwoord op de schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid de heer Burger omtrent een eventuele vestiging van Duitse militaire bevoorradingsdepots buiten het territoir van de Duitse Bonds republiek. Vragen betreffende militaire bevoorra ding en andere logistieke aangelegenheden van bij de NAVO aangesloten landen be horen in het algemeen (nog steeds) tot de nationale verantwoordelijkheid van elk land, aldus het antwoord. Verschillende landen van de NAVO zijn echter gestuit op de moeilijkheden bij het zoeken naar een oplossing voor dergelijke vraagstuk ken en met name is dit het geval met Duitsland, dat vooral gebrek heeft aan gelegenheid voor het inrichten van vol doende beveiligde depots. Teneinde aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden, heeft de Bondsrepubliek omgezien naar samenwerking met andere landen met name Spanje. Deze zaak is op 3 maart uitvoerig be sproken in de raad van de NAVO, het geen ertoe heeft geleid, dat het gehele probleem aan een nadere studie zal wor den onderworpen. In dit verband zij erop gewezen, dat het NATO-verdrag geen be palingen inhoudt, welke zouden belemme ren om op het onderhavige terrein ook af spraken te maken met niet-leden-landen. Onder het voorbehoud, dat van onder handelingen tussen Duitsland en Spanje niet kan worden gesproken, wordt opge merkt, dat een „arrangement" op bilate rale basis tussen de bedoelde landen op zichzelf niet zou betekenen, dat Spanje in de NAVO wordt ingeschakeld. In dit verband zij eraan herinnerd, dat ook de bilaterale militaire overeenkoms ten tussen Spanje en Portugal, alsmede tussen Spanje en de V.S., geen inschake ling van Spanje in de NAVO met zich meebrengen, aldus het antwoord. De ministei'-president is nog steeds van oordeel, dat het aan de orde stellen van het vraagstuk Spanje in de NAVO voor barig is. de regering. Tegen de 25-jarige D. E., die zich tevens had te verantwoorden wegens het plegen van een inbraak in Zeist en een inbraak in Den Haag, eiste mr. Kern- per een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, met reclas- seringstoezicht gedurende de drie jaar lange proeftijd. Tegen de 19-jarige H. R. van P. luidde de eis vijftien maanden ge vangenisstraf met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De jongeman, die de auto bestuurd had, de 19-jarige kelner T. S. F. D. S. hoorde wegens medeplichtigheid aan de overval een straf van één jaar met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. Drie jaar jeugdgevangenisstraf met aftrek eiste mr. Kemper tegen de 18- jarige „boy" E. E. S. ter zake van een reeks feiten, waarvan de inbraak te Zeist en de inbraak te Den Haag de voornaam ste waren. Tegen de 20-jarige zeeman F. B. S. die terecht stond terzake van heling van een paar gulden uit de opbrengst van een gestolen taperecorder eiste de officier een maand voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 30,- subsidiair zes dagen. De verdediger van de 18-jarige verkoper, mr. J. A. E. van der Dies uit Den Haag, bracht onder meer naar voren, dat deze jeugdige repatrianten een zeer moeilijke jeugd achter de rug hebben, die zij gedeeltelijk hebben doorgebracht in Japanse concentratiekampen en dat zij vervolgens in ons land zich niet hebben weten aan te passen. De Haagse recht bank zal op 5 april uitspraak doen in alle zaken. Advertentie PASOP I N.V. PHILIPS-DUPHAR rJ" cT keeltabletten doosje met 60 tabletten Staatssecretaris Calmeyer heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het C.P.N. Tweede Kamerlid Polak, naar aan leiding van de veroordeling door een krijgsraad van een soldaat, die deserteerde om niet onder dwang tegen pokken te wor den ingeënt, zoals de heer Polak het stelde. Het is niet juist, dat hij deserteerde om niet onder dwang tegen de pokken te wor den ingeënt, zo zegt de Staatssecretaris in zijn antwoord. Toen in begin juli 1959 de troep werd medegedeeld, dat binnenkort tot inenting zou worden overgegaan, maakt deze soldaat bezwaar, omdat hij in zijn jeugd hersenvliesontsteking had gehad en de behandelende geneesheer destijds had gezegd, dat hij niet tegen pokken mocht worden ingeënt. Toen op 14 juli het vaccinatie-team de In Den Haag is vanmorgen de jaarver vergadering gehouden van de Stichting Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand (N.O.V.I.B.). Na de ope ning door de algemeen voorzitter, de Prins der Nederlanden, bracht de secretaris van de organisatie, mr G. C. van Dam, ver slag uit over het jaar 1959. In de maand oktober van dat jaar zond het bestuur aan de voorzitter van de vas te commissie voor het buitenlandse poli tiek van de Tweede Kamer een brief waar in namens alle in de N.O.V.I.B. samenwer kende organisaties en personen uitdruk king werd gegeven aan de overtuiging dat: „Ook ops,land bereid moet zijn in toene mende mate aan de oplossing van de vraagstukken, voortspruitende uit de ach tergebleven ontwikkeling van een belang rijk deel der wereld, mee te werken". Hiermee reageerde het bestuur op de voorstellen in de begroting van het mini sterie van Buitenlandse Zaken voor 1960 om de financiële steun aan het „uitgebrei de programma van technische hulp" en het „speciale fonds van de Verenigde Na ties" 3,3 miljoen gulden lager te stellen dan in 1959. Het bestuur sprak haar on gerustheid uit over deze voorstellen en on- dan in 1959. Het bestuur sprak haar onderstreepte nogmaals hetgeen de N.O.V.I.B. en de door deze organisatie ge voerde „1 percentactie daadwerkelijke ge rechtigheid" bepleiten, namelijk dat ten minste 1 percent van het nationale inko men van de Westerse landen beschikbaar zal moeten worden gesteld voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. Het stemde tot voldoening dat de rege ring besloot het voor genoemde fondsen uitgetrokken bedrag terug te brengen op het niveau van 1959, hetgeen trouwens door praktisch alle politieke richtingen in de volksvertegenwoordiging was bepleit. Met vreugde constateert het jaarverslag dat in allerlei kringen en op verschillende wijzen het besef van verantwoordelijkheid voor de gehele wereld groeiende is en niet alleen internationaal maar ook na tionaal in toenemende mate aandacht wordt geschonken aan het probleem van de onderontwikkelde gebieden. De activiteiten van de N.O.V.I.B. wer den in het verslagjaar belangrijk afge remd door het feit dat in verband met het vluchtelingenjaar van 1 juni '59 tot 1 juni '60 de collecteperiode voor in ternationale hulp bij onderlinge afspraak aan de Nederlandse federatie voor vluch telingenhulp was toegewezen. Hierdoor zag de stichting zich gedwongen zich te be perken tot plaatselijke en incidentele ac ties en individuele voorlichting. Deze voor lichting betrof voornamelijk de ontwikke ling van de twee zogenaamde Griekse projecten. In het jaar 1959 kwam de technische la gere school in Chryssoupolis, met de bouw waarvan in juni van dat jaar begonnen werd, bijna geheel gereed. Mede door en thousiaste medewerking van lagere tech nische scholen in het zuiden van ons land kon in 1959 de inventaris voor de school in Chryssoupolis worden verzonden. De to- taalkosten van dit project bedroegen onge veer 170.000 gulden. In Neon Amaroüssion werd een waterleiding van enkele bronnen naar het dorre bouwland aangelegd. De kosten van de 4300 meter aan te leggen pijpleiding bedroegen 26.000 gulden. Hier van werd 21.000 gulden in de speciale actie „water in zicht", waarin vooral de jonge ren een groot aandeel hadden bijeenge bracht. Het El Huda-project, de bouw van een veeverbeteringsstation in Soedan, verliep minder gunstig. Op de voorstellen van het bestuur aan de Soedanese autoriteiten om in twee jaar ruim 30.000 pond sterling ter beschikking te stellen voor de bouw van het station en de salarissen van de ar beiders, terwijl de NOVIB zelf voor ruim 12.000 pond in Nederland aan materiaal zou bestellen, was aan het einde van de verslagperiode nog geen definitief ant woord uit Soedan ontvangen. Met betrekking tot de 1 percent actie (D. G. (daadwerkelijke gerechtigheid) merkt het verslag ten slotte op dat door 3246 deelnemers in het verslagjaar in het kader van deze actie bijna 175.000 gulden aan de Stichting werd geschonken. Nederland heeft tot dusver in dit vluch telingenjaar in totaal 5.560.000,bijeen gebracht, dat is 0,487 per inwoner. Hier mee staat ons land op de wereldranglijst op de derde plaats achter Noorwegen 2.- per inwoner) en Zweden 0.595). Daarna volgt Zwitserland met rond 48 cent en Engeland en Nieutv Zeeland met beide 0,445. De stichting Nederlands Comité Vluch telingenjaar 1959/1960 ontving tot nu toe bijna twee miljoen gulden voor de slui ting van de kampen Ohmstede en Friede- richshafen en voor enkele kleinere pro jecten van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen. De (V.P.R.O.-) actie ten bate van het Algerijnse vluchtelingenkind bracht 2.275.000,op, terwijl de Neder landse regering voor de vluchtelingen 1.360.000,bijdroeg, tezamen dus 5.560.000,—. De hoogste opbrengst per inwoner be reikte tot nu toe de gemeente Nieuwe Tonge in Zuid-Holland, met een gemid delde van 82 cent per inwoner of 2,79 per gezin. Er is evenwel nog veel meer geld nodig. De Nederlandse jeugd voert thans de „Doe Open"-actie; de werkgeversorganisaties hebben toegezegd een gulden per werk nemer bij te dragen en in enkele provin cies beginnen nog acties in april a.s. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot intrekking van de Bo terwet 1900. In zijn toelichting merkt mi nister Marijnen op, dat de Boterwet strekt tot voorkoming van bedrog in de boter- handel. Blijkens haar inhoud beoogt zij, de produkten zuivere roomboter en mar garine ten opzichte van elkaar scherp af te bakenen, zodat de consument niet in onzekerheid zal kunnen verkeren of hij met de ene dan wel de andere waar te maken heeft. De wet heeft zeker bijgedragen tot het uit de weg ruimen van allerlei misstan den, die aanvankelijk met het op de markt brengen van het nog relatief jonge pro- dukt margarine gepaard gingen. Het ge vaar voor misstanden is evenwel thans lang niet meer in die mate aanwezig, om dat de margarine in het consumptiepa troon van ons volk thans een geheel zelf standige plaats inneemt naast de room boter. Blijkens de van de besturen der betrok ken produktschappen ontvangen adviezen zijn deze in onderling overleg, tot de slot som gekomen, dat een deel van de bepa lingen der Boterwet niet meer strookt met de eisen des tijds en gevoeglijk zou kun nen verdwijnen. De overige inhoud dezer wet zou kunnen worden nedergelegd in autonome verordeningen van de Produkt schappen. De boterwet zou dan integraal kunnen worden ingetrokken. soldaten van het onderdeel, waartoe deze man behoorde, kwam inenten, is hij niet ingeënt en wel uitsluitend op zijn mede deling, dat hij bezwaren had. Hem is toen medegedeeld, dat hij een re kest bij de minister van Defensie moest indienen om van inenting te worden vrij gesteld, zo mogelijk onder bijvoeging van een medische verklaring omtrent zijn vroe gere ziekt, waarbij hem is medegedeeld, dat het rekest waarschijnlijk om medische re denen weinig kans van slagen zou hebben. Deze medische verklaring is door die zelfde dag opgevraagd. De man is daarna echter op 26 juli 1959, zonder deze medische verklaring af te wachten en zonder een rekest in te dienen, met een vriend een burger naar Italië gegaan en pas een maand later teruggekeerd. De Staatssecretaris verklaart in zijn ant woord dat in dergelijke gevallen na onder zoek een contra-indicatie wordt vastge steld door een op grond van de Weet Im- munisatie Militairen ingestelde commissie van burger-geneeskundigen, waarmee de inspecteur der Militair-geneeskundige dienst geen bemoeienis heeft. Dit onderzoek vindt plaats nadat een rekest daartoe door de betrokkene aan de minister van Defensie is gericht. Er was derhalve nog geen contra-indicatie vast gesteld en ook dus geen besluit tot inen ting onder dwang, toen de betrokkene de serteerde, aangezien nimmer tot vaccinatie wordt overgegaan vóór een beslissing op zulk een rekest is genomen. Pas nadat de strafzaak was verwezen, de officier-commissaris de informaties had voltooid, een psychiatrisch rapport was op gemaakt en de zaak ter terechtzitting van de krijgsraad was aangebracht, kwam een beslissing af van de geneeskundige com missie, dat de betrokkene niet behoefde te worden ingeënt. De vervolging is ingesteld, omdat be trokkene zich schuldig had gemaakt aan desertie, terwijl tevoren reeds drie voor waardelijke veroordelingen tegen hem waren uitgesproken, respectievelijk door de politirechter te Amsterdam, de recht bank te Amsterdam en de krijgsraad te 's Gravenhage, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken. Er bestond geen aanleiding tot intrek king dgr vervolging, aangezien deze ver-r volging met de contra-indicatie niets te maken had. Wel heeft de krijgsraad de beslissing van de geneeskundige commissie afgewacht, om een juist oordeel te kunnen vellen, en bij de bepaling van de straf maat hiermede rekening gehouden. Er bestaat geen enkele reden de uitge sproken straf ongedaan te maken of niet te voltreken, aldus de staatssecretaris. Dit laatste zal, nu een voorwaardelijke straf is opgelegd, geheel afhangen van het ge drag van de betrokkene tijdens zijn proef tijd. Overigens staat voor hem de moge lijkheid open tot het indienen van een gratieverzoek. De man heeft echter op de dag van de uitspraak in zijn vonnis berust. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De Hoge Autoriteit van de K.S.G. zal dit jaar leergangen van drie maanden orga niseren om jongeren die zich voor de werk zaamheden van de gemeenschap interes seren, de gelegenheid te bieden de tijdens hun studie of in hun beroep verworven kennis aan te vullen door rechtstreeks con tact met administratieve, economische, juridische en andere diensten van een grote Europese instelling. De maximum leeftijd voor kandidaten is dertig jaar (op 1 augustus aanstaande). In aanmerking komen studenten die op 1 augustus minstens drie jaar hoger on derwijs hebben genoten, jonge ambtena ren of employés van overheidsinstellingen of particuliere ondernemingen en jonge mensen uit vrije beroepen die op 1 augus tus ten minste twee en ten hoogste vijf jaar ervaring in hun beroep hebben. Êr worden twee stages georganiseerd, een van half juni tot. half september en een van begin september tot begin december van dit jaar. De kandidaten die uitgekozen worden krijgen een maandelijkse ver blijfsvergoeding, aldus een mededeling in het officiële publikatieblad van de Euro pese Gemeenschappen. Prins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan enige onderdelen van de Ko ninklijke Luchtmacht in zijn kwaliteit van Inspecteur Generaal van dit onderdeel der strijdkrachten. Allereerst begaf hij zich naar de centrale luchtinlichtingen- en ver- bindingsgroep in de van Helsdingenkazer- ne te Hilversum en vervolgens naar de vliegbasis Soesterberg, waar hij onder meer de daar gelegerde luchtverdedigings squadron inspecteerde. Hiertoe behoort het 32e squadron van de Amerikaanse lucht macht. Ook vele andere onderdelen van de basis hadden zijn aandacht. De Prins werd vergezeld door commodore vlieger H. F. C. Holtz chef-staf van de Inspecteur Generaal van de Koninklijke Luchtmacht. Dc minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen de aandacht gevraagd voor de maatregelen, die moe ten worden genomen om in de gebouwen, waar grote aantallen personen verblijven, een veilige ontvluchting in geval van brand mogelijk te maken. Zijn toenmalige ambtsvoorganger vroeg destijds de aandacht van de gemeentebe sturen voor brandveiligheidsmaatregelen ten aanzien van de filmvoorstellingen. „Het bijzondere gevaar van filmvoorstel lingen is, zo schrijft de minister nu in toenemende mate gebruik wordt ge maakt van moeilijk ontvlambare film, aanzienlijk kleiner geworden. Het feit dat de kans op brand bij filmvoorstellingen ge ringer is geworden, neemt intussen niet weg, dat lokalen, waar filmvoorstellingen worden gegeven, door het grote aantal aanwezige personen, in geval van brand een ernstig gevaar op kunnen leveren voor persoonlijke ongevallen, zoals ver branding en verstikking, een gevaar, dat vele malen groter is dan dat bij brand in woonhuizen of bedrijfsruimten. Ditzelf de gevaar doet zich ook voor in gebou wen en opstallen, waar tentoonstellingen, uitvoeringen of voorstellingen worden ge houden of gegeven. Ook hier immers be vinden zich tijdens de voorstelling, de ten toonstelling of de uitvoering een groot aantal personen in het gebouw of de op stal. Het verdient daarom aanbeveling in de bedoelde gebouwen en opstallen maatre gelen te nemen, die een veilige ontvluch ting in geval van brand waarborgen. In dit verband geeft de minister enige hoofdpunten aan, waarin bedoelde maat regelen kunnen worden samengevat. Terreinbaan. Dinsdag 29 maart zal de commandant van het tweede depot infan terie, kolonel J. C. van Houweninge te Venlo een speciale terreibaan openen, die gebruikt zal worden bij het lesrijden en het afnemen van rij-examens van alle voor de infanterie-onderdelen bestemde chauffeurs van de landmacht. Directeur L.E.I. Het algemeen bestuur van het Landbouw Economisch Instituut heeft met ingang van 1 april tot directeur van het instituut benoemd prof. dr. A. Kraal. Prof. Kraal volgt in deze functie prof. dr. J. Horring op, die vorig jaar werd benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer zijn telegrafisch opgeroe pen voor een openbare vergadering, die donderdagmiddag te één uur zal aanvan gen voor de verdere behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de Grond belasting en van de Personele Belasting. De beraadslaging over deze ontwerpen is op 10 maart op vex'zoek van de regering geschorst. Verstekelingen. Zestien Siciliaanse verstekelingen zijn ontdekt aan boord van het Italiaanse vrachtschip Sunpalermo, 8677 tot., dat van Hamburg in Rotterdam is aangekomen. Van de Maashaven was het schip verhaald naar Wilton Fijenoord in Schiedam, waar de verstekelingen te voorschijn kwamen. Zij beweerden in Rot terdam aan boord te zijn gegaan, daar zij meenden, dat de Sunpalermo naar zee ging. De Rotterdamse vreemdelingenpoli tie twijfelt echter aan de juistheid van deze bewering en stelt en onderzoek in. Nationale Feestdag. Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning verleend, buiten en behalve de vakantie, feest- en snipperdagen, waar op de werknemers recht hebben, voor dit jaar tevens, voor zover het werk zulks toelaat, op de 5de mei vrijaf te geven met behoud van loon. 99 De vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig ver slag uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging van de defensiebegroting 1960, in welk ontwerp een eerste bedrag van 310 miljoen gulden wordt gevraagd voor aan koop van de Lockheed F 104-G „Starfigh- ter". De leden der commissie spraken er vrij algemeen hun teleurstelling over uit, dat de minister bij een zo belangrijke be grotingswijziging als deze een zo weinig zeggende Memorie van Toelichting heeft gevoegd, aldus het verslag. Vele leden meenden te begrijpen, dat de wens van-,de regering, pm het ontwerp voor 1 april tot wet verheven te zien verband houdt met. hetaflopen van optiedata voor. contracten van de Nederlandse industrie. Op die grond waren zij bex-eid aan het verlangen der regering te voldoen, hoewel zij het betreurden in een positie te zijn geraakt, waarin zij hun medewerking ver lenen moesten aan de spoedbehandeling van een ontwerp, waarmede een bedrag van 310 miljoen gulden gemoeid is met bo vendien de grote waarschijnlijkheid, dat het gevolgd zal worden door toekomstige aanvragen voor bedragen tot een totaal van ongeveer 910 miljoen. Zij willen graag vernemen, door welke samenloop van oorzaken de regering er toe gekomen is, de kamer te dezen in tijd nood te brengen. Van verschillende zijden werd erop gewezen, dat de regering heeft toegezegd op korte termijn een defensie nota bij de Kamer te zullen indienen. Nu bevat het onderhavige wetsontwerp een belangrijk deel van het luchtmachtbeleid, dat feitelijk eerst bij de behandeling van de genoemde defensienota, in het kader van het gehele defensiebeleid en in het bijzonder van het luchtmachtbeleid, be schouwd zou moeten worden. Vele leden wensten nadrukkelijk vast te stellen, dat, indien zij na de nadere in lichtingen van de regering hun stem aan het wetsontwerp zouden geven, dit in geen enkel opzicht prejudicieert op hun stand punt ten opzichte van de komende nota. Vele leden zouden nadere argumenten, die tot de keuze van de Lockheed F 104-G hebben geleid, op prijs stellen. Op welke technische gronden bij voorbeeld werd de voorkeur gegeven aan de F 104-G boven de Franse Mirage III of de nieuwe Repu blic F 105-D, waarvan de Amerikaanse luchtmacht grote aantallen in bestelling heeft? Speelden zo vroegen deze leden ook financiële overwegingen bij de keu zebepaling een rol? Hoe liggen bij voor beeld de pi-ijsverschillen tussen de hier boven genoemde drie vliegtuigtypen? Deze leden stelden vervolgens de vraag of niet het gevaar bestond, dat de vernieu wing van het vliegtuigenpark der lucht macht zal worden achterhaald door de huidige snelle raketontwikkeling enerzijds en de steeds efficiënter werkende afweer met grond-luchtraketten anderzijds. Gaar ne zouden zij ook worden ingelicht om trent dfe bewapening, waarmede de F-104- G zal worden uitgerust. Zal de Starfighter op het moment, dat deze zal zijn afgele verd niet reeds belangrijk verouderd zijn? zo vragen zij. Is het waax-, zo vx-agen andere leden, dat de Belgische regering aanvankelijk wilde overgaan tot aanschaffing van de Mirage maar dat van Nederlandse zijde druk is uitgeoefend om de Starfighter te kopen? Is het juist, dat de Mirage aanmerkelijk goedkoper zou zijn geweest? Steun van V.S.? Zij'vragen of thans iets naders kan wor den gezegd ter zake van buitenlandse hulp voor de thans aangevraagde 50 vliegtuigen en voor de eventueel volgende 150 toestel len. In het bijzonder zouden zij willen vex-- nemen in hoeverre de V.S. zich bereid ver- klaax-d hebben in het kader der wederzijd se hulp hun steun aan het vernieuwings plan te geven. Bij de aanschaffing van deze nieuwe toe stellen zal ongetwijfeld ook een reeks van andere uitgaven stijgen, o.m. voor infra structuur, startbanen, nieuwe hangars, benzine, opleiding, enz. Kan de minister aangeven hoe groot deze kostenstijging in de komende jaren zal zijn? zo vx'oegen eni ge leden. Is het juist om, zoals van som mige zijden is geschied, de totale uitgaven in verband met de aanschaffing van de starfighters op 1,5 miljard te schatten, al dus een andere vraag. Het weer staat nog voortdurend onder invloed van een groot hogedx-ukgebied. In Rusland nam het iets af, maar in Scan dinavië steeg de luchtdx'uk weei\ De kern van het hogedrukgebied verplaatste zich zich ten gevolge hiervan naar de Noorse bergen. De oostelijke stroming over onze omgeving blijft hierdoor onvei-anderd. De oostelijke stroming over onze omgeving blijft hierdoor onveranderd. Er komen nu vrijwel geen wolkenvelden meer in deze stroming voor, zodat het weer een zonnig karakter behoudt met geleidelijk hoger wordende middagtemperaturen. De mini ma blijven echter nog om het vriespunt. Op de Oceaan heerst een vrij grote de pressieactiviteit. Ten westen van Ierland buigen de depressies echter af in de rich ting van IJsland, waardoor ze vrijwel geen invloed uitoefenen op het weer in West- Eux'ona. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. c- Neerslag, laatste 24 uur. o u s 2 CJ Donderdag 24 maart Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur. Maan op 5.15 uur, onder 15.50 uur. Maanstanden 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 maart Hoog water 0.22 en 12.58 uur. Laag water 8.02 en 20.52 uur. Donderdag 24 maart Hoog water 1.36 en 13.59 uur. Laag water 9.17 en 21.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvooxi is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder onbewolkt O 4 0 Ypenburg onbewolkt ono 8 0 Vlissingen onbewolkt 110 9 0 Eelde onbewolkt Q 6 0 De Bilt onbewolkt O 9 0 Twente onbewolkt O 9 0 Eindhoven mist O 8 0 Zd Limburg onbewolkt ono 8 0 Helsinki zwaar bew. nnw 6 0,3 Stockholm licht bew. windst. 9 0 Oslo zwaar bew. windst. 8 0 Kopenhagen onbewolkt no 8 0 Aberdeen geheel bew. z 8 0 Londen onbewolkt ono 13 0 Amsterdam onbewolkt ono 7 0 Brussel onbewolkt ono 10 0 Luxemburg onbewolkt no 5 0 Parijs onbewolkt nno 13 0 Bordeaux onbewolkt O 17 0 Grenoble onbewolkt windst. 16 0 Nice onbewolkt n 15 0 Berlijn onbewolkt ono 11 0 Frankfort onbewolkt no 7 0 München mist windst. 3 0 Zürich geheel bew. no 11 0 Genève onbewolkt windst. 13 0 Locax-no licht bew. O 14 0 Wenen onbewolkt wzw *2 0 Innsbruck onbewolkt windst. 15 0 Athene onbewolkt n 11 0 Rome licht bew. windst. 16 0 Ajaccio licht bew. 0 16 0 Madrid geheel bew. windst. 15 0 Mallorca zwaar bew. O 18 0 Lissabon onbewolkt n 17 4

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2