Westduitse actie tegen de verkeersonveiligheid fats! Gewetenloos Duits spel met bevolkingsgroepen in Polen Minister Seebohm ageert tegen Nederlandse vrachtrijders Rij regel bij regenweer WERELDNIEUWS Voetganger zou voorrang krijgen op afslaande automobilisten Kantonnale verkiezingen in Algerije op 29 mei Vichy-minister Bonnard staat terecht Socialistische motie van wantrouwen tegen de regering-Debré Reacties on het bloed vergieten in Z.-Afrika 0/3 de <=Praatótoel FIETSEN HOUDT U FIT! WOENSDAG 23 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Fiets op een PEERLESS Fiets Ontwerp ter bescherming van neger-stemrecht in het Huis aangenomen Jordaans vliegtuig door Israëliërs onderschept Opschudding over een beledigende uitlating Libanese bladen melden ongeregeldheden in Irak OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Uit dossier cotnmissie-Oberlander blijkt: Russisch rapport Bijltjesdag'* Negenduizend doden VIE T S Ca zulweg 39 Amerikaanse minister van Defensie in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van verkeer Seebohm onderneemt een campagne te gen het grote aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop in de Bondsrepubliek. De regering zal thans op zijn verzoek aan de Bondsraad (vertegenwoordiging der deelstaten) een verordening voorleggen welke onder meer voorziet in het verlenen van een rijbewijs voor personenwagens aan hen die tenminste 20 jaar oud zijn, voor een rijbewijs voor vrachtwagens zou men tenminste 21 jaar moeten zijn. Voor deze veroi'dening, die Seebohm reeds op 1 mei van kracht wil laten wor den, heeft de regering de toestemming van de Bondsraad, niet van de Bondsdag (Tweede Kamer) nodig. De minister wil met beide maatregelen voorkomen dat jon ge overmoedige jongelui achter het stuur van een personenauto en vooral van een vrachtauto komen. Voorts zal in de Bondsrepubliek een rij bewijs voor bromfietsen worden ingesteld (minimum leeftijd 16 jaar, de motor van de bromfiets mag niet groter zijn dan 49 cc.). Wie reeds een bromfiets heeft (er zijn 2.300.000 „mopeds") krijgt het rijbe wijs zonder meer, maar nieuwe bezitters moeten een apart rijexamen afleggen. Seebohm wil ook het parkeren van auto's op de trottoirs, dat veelvuldig in de grote Westduitse steden voorkomt, ver bieden. Hij stelt voorts voor de voetgan gers voorrang door automobilisten te la ten verlenen bij het inrijden van een zij straat op kruisingen waar het verkeer door verkeerslichten of politieagenten geregeld wordt. Ook wenst de minister dat in de toekomst iedere nieuwe auto wordt voor zien van een installatie tegen diefstal.het- zij op de stuurinrichting, hetzij op de elek trische apparatuur. (Het aantal autodief stellen in de Bondsrepubliek heeft een enorme omvang aangenomen). Seebohm wenst verder dat in de toekomst de rich tingaanwijzers met rood licht van de auto's verdwijnen en zullen worden vervangen Advertentie 'n gezonde Mi beweging Fiets-toehehoren,criginele geschenken! door gele knipperlichten of gele richting aanwijzers aan de zijkant. Kortom de Westduitse minister gaat met deze serie maatregelen over tot een groot offensief tegen de verkeersonveilig heid, die in de Bondsrepubliek toeneemt met het steeds groter wordende aantal auto's. Ook wil hij het staan door passa giers in-autobussen, die buiten de bebouw de kom rijden verbieden. (UPI) De Westduitse strijdkrachten vallen niet onder de door de minister ge wenste leeftijdsgrenzen voor het besturen van vrachtauto's en personenauto's. De Bundeswehr heeft een eigen code, krach tens welke militairen van 18 jaar en ouder alle soorten voertuigen mogen besturen. Advertentie PARIJS (UPI) Het Franse kabinet heeft besloten dat bij de kantonnale ver kiezingen die op 29 mei in Algerije be ginnen gestemd zal worden in één ronde volgens een eenvoudig meerderheidssys teem. Moslems en Europeanen zullen in elk kanton op de lijsten vertegenwoordigd zijn naar evenredigheid. In 35 kantons zul len geen Europeanen op de lijsten voor komen, omdat zij daar geen drie percent van de bevolking uitmaken. Wel zijn zij vertegenwoordigd op de lijsten in vijftien dichtbevolkte kantons, maar nergens kun nen zij op meer dan een derde van de raadszetels beslag leggen. De Algerijnse rebellenregering heeft de kantonnale ver kiezingen als van geen betekenis bestem peld. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel van de regering tot het aanstel len van scheidsrechters, die moeten toe zien op het recht van negers om aan alle verkiezingen deel te nemen, dinsdag met 199 tegen 104 stemmen bij opstaan goed gekeurd. Zuidelijke Democraten en con servatieve Republikeinen hebben de laat ste zeven dagen geprobeerd het voorstel met amendementen te verzwakken, maar zonder succes. Het staat nu wel vast, dat het veelomstreden wetsontwerp betref fende de burgerrechten nu ook aangeno men zal worden. Dit wetsontwerp gaat dan terug naar de Senaat, waar tegen standers het debat erover eindeloos rek ten. Om nog onbekende redenen heeft een bende jonge negers maandag in Phila delphia de 17-jarige John Campiglia dood gestoken. De politie heeft al arrestaties verricht. PARIJS (UPI) Abel Bonnard, de 77- jarige Franse auteur en journalist heeft voor het Franse hooggerechtshof ver klaard dat hij in de tweede wereldoorlog collaboreerde omdat hij van een Ver enig Europa droomde. Bonnard, die in de Vichy-regering minister van Onderwijs was, werd in 1945 bij verstek ter dood veroordeeld. Hij keerde uit Spaanse bal lingschap terug om zich opnieuw te laten berechten. Bonnard zei dat hij tot samenwerking met de bezetter geïnspireerd was door het werk van Franse schrijvers als Ed gar Quinet, Lamartine, Victor Hugo, maarschalk Lyautey en Ernest Renan, die volgens hem van de Duitse cultuur hielden. Hij vertelde dat hij nooit gehoord had van de martelingen die door de Gesta po werden uitgevoerd en van de kampen des doods. Verontwaardigd ontkende hij dat hij ooit Franse patriotten aan de Ge stapo had verraden en hij verklaarde dat zijn aandeel in de regering van Vichy al leen van culturele aard was geweest. Ondanks vele bewijzen van het tegen deel, ontkende Bonnard dat hij antisemiet was. Hij gaf toe dat hij eens had ver klaard dat Hitier een stem had met de klare toon van een bronzen gong en dat president Franklin D. Roosevelt de ver schrikkelijk valse tonen had van een autocratisch democraat. AMMAN (Reuter/AFP) Radio-Am- man heeft dinsdag bekendgemaakt, dat Israëlische jachtvliegtuigen de avond tevoren een Jordaans verkeerstoestel met 19 passagiers hadden aangevallen, dat op weg was van Amman naar Cairo dat zich boven Jordaans grondgebied bevond. Een Israëlische woordvoerder verklaar de daarentegen, dat het Jordaanse vlieg tuig, waarschijnlijk tengevolge van een navigatiefout. het Israëlische luchtruim had geschonden. Nadat het door Israëli sche jagers was onderschept, was het naar Jordaans gebied teruggekeerd. Jordanië heeft een klacht bij de UNO- commissie voor toezicht op de naleving van het bestand ingediend. Onder de 19 passagiers van het Jordaanse toestel be vonden zich Amerikanen en Duitsers. (Van onze correspondent in Bonn) „De Denen en Nederlanders kunnen best een pleidooi houden voor vrachtwa gens van 18 meter lengte omdat zij deze immers niet in hun eigen land laten rijden. De Denen en Nederlanders rijden in West- Duitsland Duitsers dood en verdienen daaraan goed". Deze uitlating wordt de Westduitse minister van verkeer Seebohm in de schoenen geschoven. Hij zou deze voor de Nederlandse vrachtrijders bele digende verklaring hebben afgelegd tij dens een persconferentie van de Deutsche Partei, de kleine Westduitse regeringspar tij waarvan Seebohm voorzitter is. Het doel van de verklaring zou zijn geweest te wijzen op het misbruik dat volgens de mi nister vooral door Deense en Nederlandse transportondernemingen wordt gemaakt van de grote en kleine wegen door West- Duitsland en waarop men inderdaad al jarenlang Deense en Nederlandse vrachtauto's en trucks met opleggers in transitoverkeer in grote getale kan zien rijden. Seebohm wil het verkeer van vracht wagens op de Westduitse wegen beperken teneinde de verkeersveiligheid, maar on getwijfeld ook de rentabiliteit van de West duitse spoorwegen te verhogen. Daartoe staat hij er op dat de maximumlengte van vrachtwagens 15.50 meter wordt, hetgeen hem in felle tegenstelling heeft gebracht met de C.D.U.-fractie en de verkeerscom- missie in de Bondsdag te Bonn die 16,50 meter voorstellen. „Beneden de maat" De Nederlandse ambassade te Bonn heeft nog niet officieel stelling genomen Advertentie SIMPLEX - BURGERS - BURCO J. LINDENBURG SCHOUWTJE SLA AN fi7 BEIROET (Reuter'AFP) Volgens het in de Engelse taal verschijnende Libanese blad Daily Star zijn dinsdagavond in Bag dad zes mensen om het leven gekomen en twintig gewond, toen Iraakse troepen schoten op een menigte, die tegen premier Kassem betoogde. Het nationalistisch Arabische blad Al Kifah, dat ook in Libanon verschijnt, wist te melden dat aan het einde van de vorige week in Mosoel rtn Kirkoek in Noord-Irak bij ongeregeldheden tenminste vijftien mensen om het leven zijn gekomen. Radio-Bagd^u heeft tot dusver geen melding van incidenten gemaakt. ter zake van de al of niet juist geciteerde uitlating van Seebohm. Men tracht van Nederlandse kant uit te zoeken of de tekst in overeenstemming met de waarheid is. Vanwege de Deense ambassade wenst men voorlopig geen commentaar te ge ven, maar officieus heeft men laten blij ken de uitlating beneden de maat te ach ten. Seebohms ministerie van Verkeer wei gert over deze uitspraak inlichtingen te geven, omdat de minister de gewraakte mededeling zou hebben gedaan op een persconferentie. Een woordvoerder van deze partij zei dat Seebohm in feite ge zegd heeft: „De Denen en Nederlanders hebben voor hun eigen binnenlands vracht verkeer alleen vrachtwagens toegestaan met kleine maten. Zij hebben echter vrachtwagens met grote lengte en hoog gewicht alleen voor het transitoverkeer en die maken de Westduitse wegen ka pot." Men beschikt overigens niet over cijfermateriaal waaruit blijkt hoeveel slachtoffers van het verkeer met Neder landse en Deense vrachtwagens op West duitse wegen er onder de Westduitse be volking zijn gevallen. Men verwacht te Bonn dat Deense en Nederlandse vervoersorganisaties zullen protesteren tegen Seebohms uitlating, die wat de strekking aangaat niet of niet ver zou afwijken van wat op de D. P.-pers conferentie van vorige week door journa listen is genoteerd. PARIJS (AFP-Reuter) De socialisten zullen een motie van wantrouwen tegen de regering indienen als de Franse Natio nale Vergadering volgende maand bijeen komt. Deze volgt na de weigering van president De Gaulle te voldoen aan het verzoek van een meerderheid der afge vaardigden tot bijeenroeping van de Na tionale Vergadering ter bespreking van landbouwvraagstukken. De socialisten critiseren premier Debré „die beloofd had dat het parlement bijeen zou worden ge roepen als men dat wenste," maar dit on mogelijk heeft gemaakt. De M.R.P.-leider Teitgen verklaarde dat er niets is overgebleven van de grondwet van 1958. „Frankrijk wordt geregeerd door generaal De Gaulle," zo zei hij. Pre mier Debré heeft aan het centraal comi té van de Unie voor de Nieuwe Republiek een uiteenzetting over de omstreden land bouwpolitiek gegeven. Het comité hechtte goedkeurmg aan de weigering van de pre sident om de Nationale Vergadering bijeen te roepen. Advertentie Wist U dat? Duizenden „gemo toriseerde" mensen scheppen er groot genoegen in om met een vaartje door regenplassen te rijden. Het effect is ook aardig: een waterballet! Het is echter raadzaam deze watersport uitsluitend te „beoefenen" op stille wegen. Extra rustig rijden in de stad is wèl zo hoffelijk tegenover voetgangers en fietsers: niemand vindt het leuk de bespette danseur te zijn in bovengenoemd ballet! En over hoffelijk gesproken: weet U wat iedereen (regen of geen regen) altijd waardeert? Als U een Gladstone presen teert. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. 20 STUKS F 1.. (Van onze Haagse redacteur) „Bij ons ontbijt aten we Joden, bij de lunch Polen en bij de avondmaaltijd Oekraïeners", Deze getuigenverklaring van een uit Lwow (Lemberg) afkomstige thans in Israel wonende vrouw vertolkt op wrange wijze de tegenstellingen onder de bevolking van oostelijk Polen. Zowel de Russen als de Duitsers hebben van dat antagonisme profijt getrokken ten behoe ve van hun eigen politieke doeleinden: dat is wel de belangrijkste indruk welke men krijgt bij de raadpleging van het omvang rijke dossier dat door de internationale commissie welke het aandeel heeft nage gaan van de Westduitse minister Ober lander in de gruwelen welke zich in juni en juli van 1941 in Lwow hebben voorge daan. Zoals wij in ons blad van gisteren reeds hebben meegedeeld is deze commissie, welke uit de Belg professor Flor Peeters, de Noor Hans Cappelen, de Deen Bang Kraft, de Zwitser professor dr. H. Schoch en de Nederlanders K. R van Staal en de secretaris J. H. Zwart bestond, tot de conclusie gekomen dat Oberlander vrijuit gaat. Er zijn onder de honderd van Oekraï- eners, honderddertig van Duitsers en zes tig van Polen afkomstige verklaringen wel belastende uitspraken geweest, maar die blijken steeds gedaan te .zijn door perso nen die het aan Oberlander toegeschre- (Van onze correspondent in Londen Het kwam dinsdag in Londen tot relle tjes huiten het Zuid-Afrika-huis, de zetel van de hoge commissaris van Zuid-Afrika in Londen aan het. Trafalgar Square. Grote massa's studenten voorzien van spandoe ken en ander opschriften zetten daar een betoging op touw om te demonstreren tegen de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. In spreekkoor rolde onafgebroken het be schuldigende woord: „Murder" over het plein. Ook het Lagerhuis reageerde op de schietpartij in Zuid-Afrika. Gaitskell de leider van de oppositie stelde voor een fonds te stichten voor hulp aan de na bestaanden. Andere suggesties van Labour- zijde waren een verbod van wapenuitvoer naar Zuid-Afrika en schorsing van de Lagerhuiszitting voor de tijd van een uur De onderminister voor het gemenebest Al- port verklaarde, dat hij de botsingen uiter mate betreurt en dat hij de Britse hoge commissaris in Kaapstad om meer in lichtingen heeft gevraagd. De berichten uit Zuid-Afrika hebben op de Londense effectenbeurs een scherpe reactie veroorzaakt voor Zuidafrikaanse fondsen, waarvan verschillende koersver liezen tot tien shilling moesten incasseren Ook Engelse ondernemingen met belangen in Zuid-Afrika werden door de koersval getroffen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard, dat de Verenigde Staten „het tragische verlies aan mensen levens" als gevolg van maatregelen die maandag in Zuid-Afrika tegen betogende naturellen zijn genomen, betreuren. ven aandeel „van horen zeggen" hadden. Geen van deze getuigen kon uit eigen waar neming verklaren dat Oberlander hetzij in persoon had gemoord of daartoe het be- bel had gegeven. Daarentegen zijn er ver klaringen waaruit blijkt dat Oberlander a^n .de massamoord niet heeft deelgeno men en dat ook niet heeft kunnen doen. Een van de belangrijkste stukken waar uit dat valt af te leiden is van de Russen zelf afkomstig, namelijk het rapport van een Russische staatscommissie welke in 1944 een onderzoek instelde. Daarin wor den 69 namen van oorlogsmisdadigers ge noemd, maar Oberlander is er niet bij. Dit materiaal is in 1945 ook gebruikt voor het proces te Neurenberg. De S.S.-gene raals Katzmann en Schöngarth blijken de ergste boosdoeners te zijn geweest. De thans ontbonden internationale com missie heeft de toedracht van de gebeur tenissen in de ongelukkige Poolse stad als volgt gereconstrueerd: de massamoorden zijn op de dag van de Duitse inval in Rus land 22 juni 1941 begonnen toen de Russische veiligheidsdienst NKVD op dracht kreeg de politieke gevangenen naar het oosten af te voeren. Wegens gebrek aan transportmiddelen kon dit voornemen niet worden uitgevoerd. De leider van de liquidatie, Sergienko, heeft aan Kroesjt- sjev getelegrafeerd dat 2800 „diversan ten" dat is de gebruikte omschrijving ter dood zijn gebracht. Daaronder be vonden zich tweehonderd Volksduitsers, de overigen waren Polen. Oekraïeners en Jo den. De man die het telegram aan Kroesjt- sjev verzond is door de commissie ge hoord, hij bevindt zich sedert de oorlog aan deze kant van het „ijzeren gordijn". Volgens de Duitse documentatie over de ze voorvallen afkomstig van zogenaam de Raden voor de rechtspraak te velde, welke in het algemeen uit de traditionele rechters van voor het naziregime beston den zijn het zelfs 3500 doden geweest. Bij dat getal was men met het tellen der lijken opgehouden wegens het besmet tingsgevaar. Tussen het wegtrekken der Russen en de bezetting van Lwow door de Duitsers heeft de overwegend Oekraïense bevol king van de stad „bijltjesdag" gehouden: degenen die hand- en spandiensten aan de NKVD hadden geleverd hebben het moe ten ontgelden, maar veel meer dan eni ge tientallen heeft het aantal geliquideer- den niet bedragen. Bij de bezetting van de stad door de ba taljons „Nachtigall" dat uit Oekraïen se vrijwilligers bestond en „Branden burg" is inderdaad geen schot gelost, zo als Oberlander heeft verklaard. Dat be hoefde ook niet, want de Russen gaven de stad zonder strijd prijs. Onmiddellijk daarna echter kwamen de „Einsatzkommendo's" van de S S. en die hebben aan de hand van meegebrachte namenlijsten op een verschrikkelijke ma nier huisgehouden, waarbij zij het inzon derheid op de Poolse intellectuelen had den gemunt. Oberlander werd met het „Nachtigair'-bataljon waarvan de le den de eed op Hitier niet hebben afgelegd reeds zes dagen later naar Tarnopol overgeplaatst. Bij de moordpartijen door de S.S.-Einsatzkommando's zijn naar Advertentie schatting vijfduizend slachtoffers geval len. Het is wel zeker, dat de S.S. daarbij gebruik heeft gemaakt van Poolse (met rood-witte band) en Oekraïense (blauw gele band) handlangers. Dat betrof dan gevallen van individuele „quislings". Wanneer men alle getallen van slacht offers optelt komt men in de buui-t van ne genduizend. Dat klopt wel met de twaalf duizend welke de volksmond steeds als het getal van de gedoden heeft aangenomen: het is bekend dat de overdrijving in zulke zaken overigens zeer begrijpelijk, de feiten zijn op zichzelf al'ernstig-genoeg danig meespreekt. Om tot de in de aanhef geciteerde ver klaring van een inwoonster van Lwow te rug te keren: de bevolking van Lwow heeft ondervonden dat de Duitsers haar slechts gebruikten zolang het hun goed dacht. Zij maakten gebruik van Polen en Oekrïeners om de Joden te liquideren vervolgens van de Oekraïeners om de Polen uit te roeien om ten slotte alleen met de Oekraïeners af te rekenen. De door de Duitsers onmid dellijk gedesavoueerde regering van de Oekraïene, welke op 22 juni 1941 te Lwow werd uitgeroepen, weet daarvan mee te praten. De eerste minister Stetsko was een van de belangrijkste getuigen van de commissie. Het ligt in de bedoeling dat hij binnenkort naar Nederland komt om zijn verklaringen in het openbaar te herhalen. De Muzikant Het dorp dat mij, nu alweer verschei dene jaren geleden, tot zijn inwoners mocht rekenen, telde onder zijn burgers ook een muzikant. Een straatmuzikant. Maar dan van een heel heel bijzonder soort. Hij maakte namelijk nooit muziek. De enige geluiden, die ik hem ooit heb horen slaken, waren die waarmee hij de woorden „Een centje voor de muzikant" uitbracht. Deze tekst liet hij één keer in de week bij, naar ik mag annemen, alle huisdeuren in het dorp weerklinken, en zulks met goede uitslag, want hij bleef maar in leven. Wat hij óók bleef, was vuil. Deze vuil heid was de tweede bijzondere eigenschap van de muzikant die geen muziek maakte. Zijn gezicht en handen gingen onder kors ten van een ondefinieerbaar aanbaksel schuil. Door dit vuil heen staken, althans op zijn wangen, gore baardstekels die hem een waarlijk schrikrvekkend voorkomen gaven. Misschien berustte op dit voorko men zijn succes. Ik tenminste dacht er niet aan, dit wezen een bescheiden gave te weigeren en liet geregeld op zijn daar toe strekkend verzoek een muntstukje in zijn groezelige hand vallen. Daarbij droeg ik er zorg voor, deze hand niet aan te raken. Voorzover mij bekend, stonden al mijn mededorpelingen in een zelfde verhouding tot de muzikant als ik. Slechts van één hunner wist ik dat zijn relatie met de mu zikant een merkwaardig incident had op geleverd. Die ene was een man met grote kwaliteiten, waaronder een scherpe zin voor orde. Het hinderde hem dat iemand die zich als muzikant aandiende, geen en kel blijk gaf van het feit dat hij op deze eretitel aanspraak mocht maken. En dat terwijl hij toch uit dezen hoofde een be roep op de milddadigheid zijner medebur gers deed. Dit alles leidde ertoe dat de muzikant zich op een dag de vraag moest laten wel gevallen, waarom hij eigelijk nooit muziek maakte. De aldus geïnterpelleerde ant woordde dat zijn instrument de geest had gegeven en dat de vervanging ervan een aanzienlijk bedrag zou vergen, dat hij voor alsnog niet bij elkaar had. Deze dialoog werd, met slechts geringe wijzigingen, nog ettelijke weken, ja maan den herhaald, want de zich benadeeld ach tende persoon bezat niet slechts zin voor orde, maar ook een grote dosis hardnek kigheid. Zijn volharding werd evenwel beloond, want op een dag verscheen de muzikant aan zijn deur, haalde een blikken speel- goedtrompetje uit zijn zak en ontlokte daaraan een reeks oorverscheurende kre ten. „Stop! Stop!" riep zijn opponent, die be vreesd was voor zijn trommelvliezen. Tussen de korsten vuil op 's muzikanten gelaat tekende zich een voldane glimlach af, die nog iets breder werd toen de an der hem een beloning toediende, alsmede de woorden: „Het is zo voorlopig wel mooi geweest!" Sedertdien heeft de muzikant zich ook aan deze deur tot zijn gebruikelijke for mule mogen bepalen, zonder enige inmen ging in zijn zaken te ondervinden. Hij hield nu echter steeds één hand in een zak van zijn voddig jasje, gereed om ie dere aanslag op zijn prestige met de speel goedtrompet te pareren M. Mok Advertentie De beste merken in alle modellen. V I b I O UUTEL. 14308 Explosie. Door een explosie in een tun nel, die nabij Sjingoe in aanbouw is, zijn tenminste 22 personen gedood en 9 gewond. Ongeveer 40 arbeiders be vonden zich ten tijde van de explosie in de tunnel. Deze tunnel, die zich onder water bevindt, is onderdeel van een hydro-elektrische dam die in de Koe- mano-rivier wordt gebouwd om het ge bied van Kioto, Osaka en Kobe van elektriciteit te voorzien. Verdronken. Ten zuiden van Taipeh (For mosa) zijn dinsdag achttien schoolkin deren verdronken toen'een volgeladen veerboot op de Tsjioekang rivier kap seisde. Aardbeving. Volgens dinsdagavond in Belgrado ontvangen berichten, heeft in Macedonië, bij de Albanese grens, tien dagen geleden een aardbeving 2.382 hui zen verwoest of ernstig beschaidgd. Er werden 10.000 mensen dakloos. Het verleden. De procureur-generaal van Stuttgart heeft dinsdag medegedeeld dat een onderzoek is ingesteld naar het verleden van negen rechters in Würtemberg-Baden. Er zijn tegen hen beschuldigingen uitgebracht van „mis dadige handelingen tijdens het nazi bewind". De procureur-generaal voeg de hieraan toe dat een Oostduitse ambtgenoot hem vele dossiers betref fende vijf der betrokken rechters had doen toekomen. Bedorven. In de Poolse stad Zabrze in Opper-Silezië zijn 200 mensen in een ziekenhuis opgenomen, omdat zij ver giftigingsverschijnselen vertoonden. Het bleek dat zij bedorven varkensvlees hadden gegeten. Hun toestand is erns tig. BONN (AFP-UPI) De Amerikaanse minister van Defensie, Gates, heeft maan dag te Bonn een onderhoud gehad met zijn Westduitse collega Strauss over NAVO kwesties Gates zal een reis van tien dagen langs Amerikaanse installaties in de Bondsre publiek maken, een bezoek aan West-Ber- lijn brengen en in Wenen besprekingen voeren met zijn Oostenrijkse ambtgenoot Graff. Op 30 en 31 maart en 1 april woont Gates in Parijs de vergadering van NAVO-ministers van Defensie bij. Protest. De Verenigde Staten hebben dinsdag een „krachtig protest" gericht tot communistisch China tegen het von nis van 20 jaar gevangenisstraf, dat door een rechtbank te Shanghai tegen een Amerikaanse rooms-katholieke bis schop is geveld. Het protest is door de Amerikaanse ambassadeur in War schau, Beam, aan de Chinese ambas sadeur Wang Ping-Nan overhandigd. Voor het eerst. Een intercontinentale bal listische raket van het type „Titan" heeft dinsdag- voor het eerst een af stand van 8.000 km, tussen Kaap Ca naveral en een punt in het zuiden van de Atlantische Oceaan, afgelegd. Gevonden. Een groep Franse gendarmes, onder leiding van enkele ervaren berg gidsen, heeft dinsdag vijf lichamen ge vonden van inzittenden van het West duitse transportvliegtuig, dat de vorige week nabij Milaan is neergestort. Men vond vijf doden onder een dikke laag sneeuw in het geheel vernielde voorste deel van hun „Noratlas". Negende zaak. Te Madrid is dinsdag ochtend opnieuw een proces begonnen tegen Spanjaarden, die hebben meege werkt aan de voorbereiding van de overigens mislukte staking van 18 juni vorig jaar. Dit proces, dat gevoerd wordt voor een krijgsraad van zeven man. is het negende en betreft- vijftien verdachten. Met deze vijftien is het to taal der voor een krijgsraad gebrachte arrestanten thans opgelopen tot 87. Er zouden in totaal 150 personen in voor arrest hebben gezeten. Op een rijspoor. Een 62-iarige Londenaar. William McCullough. heeft acht maan den in de ondergrondse spoorweg van Londen vertoefd die hij tot zijn huis gemaakt had. aldus heeft de politie dinsdag een Londense rechtbank mee gedeeld. De politie had hem al enige tijd gezocht en maandag trof zij hem aan in een trein op een zijspoor. Mc Cullough reed aanhoudend in de onder grondse treinen. Hij had geen geld en geen werk en had in acht maanden tijds niet in een bed geslapen. Aggregaat. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft plannen bekendge maakt voor de installatie en het ge bruik van een vervoerbare kernreactor die het Amerikaanse legerkamp ..Cen tury" op Groenland 't gehele jaar door warmte en energie moet leveren kamp is een vooruitgeschoven hnc--:c van het centrum voor nn-Mnndcrzoek van het Amerikaanse leger.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3