Israel vreest thans geen Arabisch offensief maar wel groeiende druk Ben Goerion hoöpt in het Westen garanties en hulp te krijgen Westduitse strijd om plan Hallstein spitst zich toe Russische ambassadeur Smirnov in Bonn: terug naar Genève Infrastructuur moet sterk verbeterd worden een prima verkoper Hoessein stemt in met Palestijns referendum Moch legt de Russen het Westers controleplan uit Het Russische voorstel inzake de kernproeven WOENSDAG 23 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Neger dingt mee naar het presidentschap der V.S. Grote vraag Niet toezien Evenwicht een illusie ERHARD VERSUS ADENAUER Geen zelfbeschikking voor de Westberlijners BELGISCH 15-JA REN PL A N Geen startverbod voor Electra's in V.S. Ontwapeningsconferentie Amerika wil het noch aannemen noch verwerpen (Van onze correspondente in Jeruzalem, Mirjam Gerzon Nu er tekenen zijn die er op wijzen dat een hoogst explosieve situatie in het Nabije Oosten een beetje aan het kalmeren is, heeft het zijn nut de oorzaken en de aanleiding van een verslechtering op politiek en militair gebied aan een onderzoek te onderwerpen. Israel houdt zijn leger paraat, zij het niet gemobili seerd, alhoewel de troepenconcentraties van Egypte en Syrië aan zijn grenzen menig niet-Israeliër een slapeloze nacht geven. De Israëliër die zijn geschiedenis en derhalve ook de voorgeschiedenis van de militaire operaties kent, heeft niet veel geloof gehecht aan de gezamenlijke actie en mobilisatie van de legers der V.A.R. want wie iets in zijn schild voert doet dit in het geheim. „Waarom zou president Nasser van de V.A.R. dezelfde tactische fout van vóór de Sinaï-oorlog van 1956 begaan, toen zijn legers door de Israeli's in de Sinaïwoestijn omsingeld, uit elkaar geslagen en verdreven werden?" Deze wedervraag hebben wij her haaldelijk als antwoord op onze vraag vernomen over de mogelijkheden van acuut oorlogsgeweld. Echter tijdens de Israëlische actie van 1956 werden de Israëliërs gesteund door de opmars der Fransen en Engelsen en werd Nasser in de steek gelaten door het Syrische leger. Vandaar ook dat men in politieke kringen inderdaad gelooft, dat president Nasser in de uitvoering van welk plan dan ook, alles eerst op de enthousiaste en actieve steun der Syriërs moet kunnen bouwen. INDIANAPOLIS (Reuter) De 55-jari- ge advocaat Frank Beckwith in Indiana polis is de eerste neger, die tracht gekozen te worden als president van de Verenigde Staten. Hij liet zich dinsdag inschrijven als kandidaat voor de Republikeinse kan didatuur in Indiana. De serie van grens-incidenten aan de 76 kilometer lange Israelisch-Syrische grens en de triomfale tocht van Nasser door Syrië, waar hij het spoedige einde van Israel en de „heilige oorlog" aankon digde, zijn voor Israëlische politici een aan duiding, dat er van een zekere systematiek en van een samengaan van oorlogsbeloften en beschietingen van Israëlische boeren en vissers aan de Syrische grens sprake is. Zolang deze beschietingen nog plaats vin den is het directe oorlogsgevaar niet ge weken, want Israel is blijkbaar niet van plan zich te laten beschieten, aangezien het meent aldus in de kaart van president Nasser te spelen. De vraag blijft, in hoeverre Nasser uit prestige-overwegingen bij de herhaalde Israëlische tegenactie op een der militair versterkte en geheel of gedeeltelijk ver laten Syrische dorpjes op Israels grond gebied, met groot oorlogsgeschut moet op treden, als Israel op zelfstandige wijze, een kleine militaire actie in het gedemilitari seerde gebied binnen haar grenzen onder neemt. Want dit is gebeurd. De slagen kwamen neer aan het meer van Kinnereth of Genesareth, zoals de bijbelse naam luidt. Zelfs gedurende de afgelopen dagen deden zich nog grensincidenten voor, .uit de Sy rische militaire stellingen. Van de heuvel toppen, welke de Syriërs bezitten strijken -éij neer op de boeren en vissers in het dal. Zij snijden de vissersnetten kapot, mitrail leren vissersboten en bekogelen of be schieten boeren. Door hun topografische voordelen hebben zij een enorm militair- taktisch overwicht op de Israëliërs. Vele honderden klachten van beide zijden be reiken de wapenstilstandscommissie (M.A.C.) van de U.N.O., die in deze on rustige zone waarnemers op verscheidene posten heeft. De Israëlische zienswijze ver schilt herhaaldelijk van die der waar nemers en zeker van die der Syriërs. Men ziet hier in de M.A.C. niet de autoriteit, die verhinderen kan dat het gewone leven aan Israels zijde van de grens voortgang vindt, zonder een „zuiverings"-actie van Israëlische zijde. Het wapenstilstandsver drag tussen Syrië en Israel is dusdanig ge compliceerd, dat het voor een tweezijdige uitleg vatbaar kan zijn, iets waarvan Israel en Syrië dan ook herhaaldelijk gebruik maken. De algemene opinie is, dat Israel niet dankzij maar ondanks de UNO de ont wikkelingsplannen aan zijn grenzen tot uitvoer brengt. Een Israëlische vergel dingsactie kan nimmer de verhouding tus sen Israel en zijn nabuurstaten regelen. Dat heeft men terdege beseft toen een Is raëlische legereenheid het verlaten en tot militaire vesting omgebouwde dorpje „Ta- wafik" opblies. Het Ax-abische dorpje van waar uit herhaaldelijk beschietingen had den plaats gevonden, lag in de zogenaamde gedemilitairiseerde zone, waar Israel noch Syrië legereenheden mag bezitten. Israels „zuiverings"actie was een uiting van Israels politieke standpunt, dat gene raal Dayan 24 juli 1959 in een artikel als volgt vertolkte: „Zullen wij de vrede na derbij brengen door middel van de politiek van onze vijanden waardoor het mogelijk is op hun gemak en een voor hen gunstig tijdstip, vijandigheden jegens ons te be gaan zonder de angst van een vergelding?" Niets doen is namelijk voor menig Israëliër ook een vorm van activiteit en het effect heirvan is volgens hem dat men de hui dige situatie accepteert. Dit wellicht was de oorzaak van Israels besluit om aan zijn grenzen niet in ledig heid toe te zien, temeer, daar men de her nieuwde beschietingen van de Israëlische boeren en vissers vanuit de Syrische stel lingen enige honderden meters van het meer van Kinnereth vandaan als de ge volgen zag van een opvlamming der poli- tieke-militaire ambities van president Nas ser. Men volgt hier nauwkeurig de radio- en persberichten uit de Arabische landen, waaruit volgens de Israeli's onder meer bleek dat kleine triomfen aan de Syrisch- Israelische grens en grote beloften over de verdeling van Israel, voor Nasser nodig waren om de ontevredenheid in bepaalde Syrische kringen te overwinnen. Zijn argumenten en plannen tijdens de zittingen van de Arabische Liga welke in februari plaats vonden betekenen voor Jor danië amputatie en voor Israel vernieti ging. Het opslokken van een stuk Jor danië door de oprichting van een vluchte- lingenregering en het doorsnijden van de Israëlische Negeb-woestijn zouden Nasser de gelegenheid hebben gegeven de geo grafisch van elkaar gescheiden troepen van de V.A.R. te verenigen. Men heeft in Israel uitgekeken naar een verklaring van tenminste een der grote mogendheden. Want men herinnert zich Amerika's veroordeling van Israels straf expeditie tegenover Egypte in 1956. Deze werd gevolgd door de eis der U.N.O., dat Israels leger zich uit de Sinaï zou terug trekken. Men herinnert zich tevens de daadwerkelijke Amerikaanse hulpverlening aan het onderling verdeelde Libanon, enige jaren geleden en de komst van Britse troe pen, toen de jonge koning Hoessein van Jordanië zich door zijn Arabische buur staten bedreigd voelde. Bitter en veront rust is men over het vooral in Amerika heersende standpunt dat een wapen-em bargo in het Nabije Oosten gewenst is. Want men beseft dat het militaire even wicht in dit gebied een illusie is zolang Russische wapens plus experts gratis de V.A.R. blijven binnenstromen. Men gaat er in Jeruzalem van uit, dat een krachtig en militair sterk Israel een garantie is voor de status quo in het Na bije Oosten is omdat geen Arabisch land zich een oorlog met een militair sterk Is rael veroorloven kan. Israels belang in de status quo aan zijn grenzen is trouwens destijds indirect een waarborg voor het voortbestaan van Koning Hoessein van Jordanië geweest. Wie zijn Israels ware vrienden, vraagt men zich hier af. De reis van premier Ben Goerion en anderen langs de hoofdsteden van het Westen zal voor Israel doorslaggevend wezen. Zal hij vér strekkende garanties politieke beloften en militaire en economische hulpverlening verkrijgen teneinde de wedloop met Nasser vol te houden? Zolang de Israëlische re gering geen vertrouwen heeft in het Wes ten, zal zij weinig geneigd zijn om zoals in het geval van een blokkade van het Suez- kanaal voor Israëlische vrachtgoederen, volgens de spelregels van de „quiet diplo macy" te blijven meespelen. Observatiepost van de XJ.N.O. aan de Israelisch-Syrische grens. Een Joodse visser aan het meer van haaldelijk worden Israëlische visnetten Genesareth haalt zijn netten in. Her- kapot gesneden door Syriërs en worden vissersboten beschoten. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren kwam in de Westduitse hoofd stad openlijk en wel tot uiting dat er een scherpe controverse bestaat tussen Bonds kanselier Adenauer, minister van Buiten landse Zaken Von Brentano en de minis ter van Financiën Etzel enerzijds en ter andere zijde minister van Economische Zaken prof. Erhard over de Duitse hou ding tegenover het plan Hallstein. Van re geringszijde werd gisteravond meege deeld dat liet kabinet nog geen ja heeft gezegd; het gaat hier niet alleen om een economische maar vooral om een politie ke beslissing, aldus de mededeling van ka binetszijde. Dit is een klap in het gezicht van mi nister Erhard die zelf nog ziek is maar door zijn naaste medewerkers de afgelo pen dagen zonneklaar heeft laten blijken niets te voelen voor het plan van de pre sident van de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap de Duitser prof. Hallstein. Waar van re geringszijde te Bonn gisteren werd gezegd dat een beslissing over een Duits ja of nee nog niet is gevallen, dat het pian nog slechts is onderzocht, maar ook dat het tijdens de besprekingen te Washington tus sen Eisenhower en Adenauer welwillend is beoordeeld daar liet Erhard voor de tweede keer in drie dagen gisteren ver kondigen dat het plan onaanvaardbaar voor de Bondsrepubliek moet worden ge acht. Er is geen twijfel aan dat het zo als we onlangs reeds meldden opnieuw is gekomen tot een controverse Adenauer- Erhard over de Europese economische po litiek waarover het vorige jaar zoveel te doen is geweest. Adenauer verweet Er hard toen dat deze van politiek, die vol gens de kanselier primair is, niets be greep; Erhard Adenauer dat deze geen no tie had van economie., minister Etzel, voormalig lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal steunt ditmaal Adenauer. Hij meent dat Bonn de „marsroute van de politieke eenheid van Europa" moet steunen. Erhards staatssecretaris prof. Müller- Armack verkondigde gisteren te München dat het plan Hallstein de laatste kans om te komen tot een grote Europese vrijhan- delsmarkt zal vernietigen. Zaterdag had Erhards ministerie al gewezen op de ge varen van realisering van het plan Hall stein dat de totstandkoming van de ge meenschappelijke markt in Europa wil bespoedigen door een verlaging van de invoerrechten tussen de zes E.E.G.-lan- den met 20 percent en door invoering van het zogenaamde buitentarief per 1 juli aan staande. Daardoor zouden de invoerrech ten van Duitsland volgens Erhard voor goederen uit landen van buiten de E.E.G. afkomstig met 45 percent stijgen. De to tale Duitse invoer zou daardoor met 23 percent meer worden belast. Daarbij komt van de Westduitse invoer uit landen ge legen buiten de E.E.G.Een bemoeilij king van de invoer in Duitsland acht men thans nadelig voor de huidige conjunctuur- politieke situatie in verband met dan on vermijdelijke prijsstijgingen en mogelij ke moeilijkheden voor de export naar lan den buiten de E.E.G. Uiteraard wordt de kloof tussen E.E.G. en Kleine Vrijhandels- AMMAN. (AFP). - Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard dat hij bereid is in te stemmen met het organiseren van een volksstemming onder de Palestijnen in Jordanië onder neutrale controle om te beslissen over de toekomst van de Jordaan se gebieden aan de Westelijke oever van de Jordaan, die deel uitmaakten van het voormalige Palestina. De koning, zich richtend tot eenheden van het Jordaanse leger en de nationale garde in Naploese op de westelijke oever van de Jordaan, die voornamelijk bestaan zone door dit alles ook bepaald groter dan ooit. Erhard heeft de laatste dagen steun ge kregen van de Westduitse industrie en de Noordzee- en Oostzeehavens Hamburg, Bremen, Lübeck Emden en dergelijke. De ministers van Economische Zaken van deelstaten Hamburg, Bremen, Nedersak- sen en Sleeswijk Hollstein kantten zich gis ter namelijk tegen het plan Hallstein dat huns inziens indruist tegen een vrije han delspolitiek, de E.E.G. achter hoge muren tot een autarkisch eiland maakt en de Duitse havens in een moeilijke positie zal brengen. Maar het Hamburgse blad „Die Welt" vreesde gisteren dat al dit verzet te laat zal komen: de Verenigde Staten hebben immers bezwaren tegen een grote Europese vrijhandelszone van E.E.G. en Kleine Vrijhandelszone, omdat zij vrezen dat dan Amerikaanse goederen moeilijk in Noord, West en Zuid-Europa afgezet zul len kunnen worden (Van onze correspondent in Bonn) wapens uit te breiden en zal ook Oost- De Russische ambassadeur te Bonn Smirnov heeft tijdens een luncli van de buitenlandse persvereniging in de West duitse hoofdstad verklaard dat de Sovjet- Unie op de aanstaande topconferentie (16 mei te Parijs) ter zake van de kwestie- Berlijn beginnen wil met de voortgezette behandeling van het westelijke interim- voorstel voor Berlijn van de Geneefse conferentie. Van Westduitse zijde is de laatste maanden herhaaldelijk verklaard dat daar geen sprake van mag zijn.... Smirnov doelde op de westelijke voorstel len nopens Berlijn van 16 en 17 juni en van 28 juli 1959, gedaan "op de Geneefse conferentie van ministers van Buitenland se Zaken. De westelijke ministers Herter Selwyn Lloyd en Couve de Murville stel den toen voor gedurende een overgangs periode van vijf jaar indien de Duitse hereniging niet tot stand zou komen de westelijke troepen in West-Berlijn op 11.00 man te laten, zonodig te verminderen en in elk geval niet te bewapenen met kern wapens. De vrije toegang tot West-Berlijn moest worden gegarandeerd, maar Oost duitsers zouden controle-functies kunnen overnemen van de Russen. De UNO zou dan in beide delen van Berlijn controle uitoefenen op subversieve activiteiten, in lichtingendienst en dergelijke. Van Russi sche kant is dit voorstel te Genève, ver leden jaar, niet vérgaand genoeg ge noemd, maar blijkbaar niet geheel ver worpen. Daarentegen heeft bondskanselier Aden auer, die meent dat het Westen met dit voorstel veel te ver is gegaan, herhaal de malen gezegd dat „niets foutieVer is dan daar weer beginnen waar men geëin digd is. Toen is men tot de grens van het aanvaardbare gegaan". Water cn vuur Smirnovs verdere verklaringen kwamen op het volgende neer: 1. Het Westberlijnse vraagstuk is alleen op te lossen via een vredesverdrag tus sen de beide Duitse staten of door van West-Berlijn een zogenaamde vrije stad te maken. Wat de Westbex-lijnse bevol king zelf van het Russische voorstel denkt, acht Smirnof thans van geen be lang. Hij kantte zich dan ook tegen een volksstemming in West-Berlijn, zoals Aden auer heeft voorgesteld. Recht on zelfbe schikking van de Westberlijners en het be zettingsrecht van de Russen en de geal lieerden in Berlijn sluiten elkaar uit als water en vuur, aldus Smirnov. 2. Hij vermeed het een nieuwe datum vast te leggen zoals Kroesjtsjev met zijn ultimatum in november 1958 heeft ge daan voor het vinden van een oplossing van dit probleem, maar een verdere ver traging is onaanvaardbaar, zei hij. De Russen zullen in elk geval wachten met nieuwe stappen tot de resultaten van de topconferentie bekend zijn. Komt ex- geen Oost-Westduits aklfooi-d dqn zal Mos kou met Oost-Berlijn een apart vredes verdrag moeten sluiten en alle rechten terzake Berlijn aan Oost-Duitsland ovér- dragen. De Russen willen hierbij overigens, aldus Smirnov, geen haast tonen. Op aan staande topconferenties kan dit alles zijns inziens rustig woi'den bespi-oken. 3. De bodem is nog niet rijp voor een gesprek tussen Adenauer en Kroesjtsjev. 4. De Sovjet-Unie is niet van plan de kring van bezitters van kern- en raket- De Belgische minister van Openbare Werken en Wederopbouw, Vanaudenhove, heeft in het parlement een 15-jarenplan aangekondig voor het uitvoeren van open bare werken, waarmee een bedrag zal zijn gemoeid van ongeveer 160 miljard frank (12 miljard gulden). Minister Vanoudenhove betoogde in een i-ede in de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers, dat België een belang rijke achterstand heeft opgelopen bij de openbare investeringen en noemde daar bij als één van de gevolgen, dat buiten landse industrieën zich tot andere landen hebben gewend voor het vestigen van fa brieken. In het bijzonder noemde de mi nister drie projecten van het 15-jaren plan: het moderniseren van de Antwerp se haven, de aanpassing van de Belgische binnenwateren aan de moderne tonnenma- ten en het aanleggen van een net van moderne autosnelwegen. „Nederland dankt aan het feit", aldus illustreerde de Belgische minister zijn be toog met een voorbeeld, „dat zijn voort bestaan een voortdurende overwinning is WASHINGTON (UPI) Een woord- voei-der der regering heeft vandaag ver- klaard, dat het ongeluk, dat verleden week in Indiana heeft plaatsgehad met een Lockheed Electra, het niet noodzake lijk maakt de vliegtuigen van dit type op de grond te houden. Deze mededeling werd gedaan nadat twee uur achter ge sloten deuren was vergaderd tussen func tionarissen van het federaal bureau voor luchtvaart en de makers van de Electra en van de motoren van dit toestel. Een woordvoerder zei, dat het bureau voor luchtvaart de snelheidsbeperking, welke aan de Electra's is opgelegd, een vol doende voorzorgsmaatregel acht. Het is niet nodig deze toestellen op de grond te houden. Een functionaris die aan de be spreking heeft deelgenomen zei, dat men geen duidelijk beeld heeft gekregen van de oorzaken van het ongeluk van verleden week. Bij zes Amerikaanse luchtvaart maatschappijen zijn momenteel 96 Elec tra's in dienst. Vermoedelijk heeft men bespi-oken of er constructiewijzigingen moe ten worden uitgevoei-d als zou blijken, dat enkele ongelukken met vliegtuigen van dit type te wijten waren aan een con structiefout, welke een x-ol ging spelen uit Palestijnen, zei dat hij bereid is de resultaten van een dergelijke volksraad- toen een turbulente luchtlaag werd ont- pleging te aanvaarden. moet. in de strijd tegen de zee, een waarlijk uitzonderlijke zin voor nationale tucht, die zich weerspiegelt in de uitgebreide in vesteringen in dat land. „Hij wees er hierbij op, dat Nederland 630 km auto snelwegen heeft tegen België slechts 200 km en dat het beschikt over 1.616 km waterwegen voor schepen van 1350 tot te gen Belgic slechts 376 km ten volle ge wettigd is". De minister wees er nog op, dat België door de jongste recessie sneller, harder en lager getroffen is dan de buurlanden, hoewel België in een bevoorrechte positie leek te verkeren. Hij noemde voorts drie factoren, die de economische toestand in België beïnvloeden: 1) De radicale omschakeling van de Belgische kolenindustrie zal België bero ven van de rijkdommen, die de opbrengst van de kolenmijnen gex-uime tijd heeft uitgemaakt. 2) De onafhankelijkheid van Kongo zal België voor netelige vraagstukken plaat sen en zware offers vergen. 3) De Europese Economische Gemeen schap, die een afzetgebied van 160 mil joen inwonex-s zal openstellen, waarvan echter alleen de besten zullen kunnen pro- fietex-en. Minister Vanaudenhove kondigde een stelsel van maatregelen op financieel, fis caal en administratief gebied aan, die de particuliex-e investeringen zullen bevorde ren. Duitsland, althans voox-lopig niet, van dergelijke wapens voorzien. De Oostduitse partijchef Ulbricht heeft onlangs ge dreigd met Oostduitse kern- en raketbewa pening. Smirnov desavoueerde Ulbricht niet: wanneer West-Duitsland dergelijke wapens krijgt mag Ulbricht zijns inziens best denken over een kernbewapening. Herter niet optimistisch WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft vex-klaax-d dat het hem zal verwonderen als voor de zeer grote ver- schillen tussen Oost en West over Bex-- lijn en Duitsland „in de paar dagen van de topconfex-entie" een oplossing zou kun nen worden gevonden. Hij zei in de Se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen dat hij niet al te optimistisch is dat het overleg zeer grote resultaten zal opleveren. Op de vx-aag waarom de Ver enigde Staten eigenlijk naar de top gaan, antwoox-dde hij dat Groot-Brittannië en Frankrijk een conferentie wensten. Op de vx-aag of de Vex-enigde Staten „ertoe ge- dx-even" waren, zei hij: „De president vol deed aan de wens van de anderen omdat hij zei dat hij waar dan ook zou gaan en wie dan ook zou ontmoeten als gunstige re sultaten konden worden bereikt". GENèVE (Reutex-) Het Westen heeft dinsdag op de ontwapeningsconferentie in Genève bijzonderheden bekendgemaakt over haar project van een internationale ontwapeningsorganisatie met rechterlijke bevoegdheden en een politiemacht om de vrede in een ontwapende wereld te be waren. De taken van een dergelijke orga nisatie die'werd voox-gesteld in het westelijke plan van drie fasen werden uiteengezet door de Franse afgevaardigde Jules Moch. Hij zei dat de organisatie drie belang rijke functies zou hebben, zij zou (1) het internationaal recht vastleggen, (2) dit recht toepassen op afzonderlijke gevallen en (3) haar besluiten uitvoeren. Deze be sluiten zouden, indien nodig, door een in ternationale politiemacht met dwang wor den opgelegd. Deze macht zou nationale eenheden omvatten en zou ter beschik king van de voorgestelde wereldorgani satie wox-den gesteld. De Rus Zorin zou erop hebben aange drongen dat in het ontwapeningsplan iets wordt opgenomen over de ontmanteling van bases. Bases zijn niet zuiver een po litieke kwestie maar een materiële mili- taire factor en moeten worden beschouwd als een onderdeel van de ontwapening, zei hij. Rusland, aldus Zorin, is bereid tot een algeheel verbod van kernwapens met vastgestelde controle in elk stadium tot geen land meer over kernwapens beschikt. Hij zei dat de Sovjet-Unie wil dat men afziet van het gebruik van kernwapens en dat de voox-raden kernwapens worden vex-nietigd. Zij is bex-eid dat dergelijke maatregelen worden opgenomen, in het eex-ste stadium van het plan. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben de jongste Sovjet-voorstel len voor een vex-bod van kernwapenproe- ven op de drie-mogendhedenconferentie in Genève „uit het oogpunt van onderhande lingstactiek en beginsel" niet willen aan vaarden of verwerpen, zo meldt de „New York Times". Volgens het blad wint in Washington de mening veld dat de Sovjet- voorstellen niet de vereiste controle- en inspectiemogelijkheden bieden en dat de Verenigde Staten dus moeten aandringen op een akkoord op dit punt vóór zij de Sovjet-voorstellen aanvaarden. Doen zij dat niet, dan zouden zij in een moeilijke onderhandelingspositie komen bij de ver dere besprekingen over de inspectie. De Britse pers reageert gunstig op de Russische voorstellen. De „Times" meent, dat de bereidheid van de Sovjet-unie om de kleine ondex-grondse px-oeven apart te nemen in afwachting van vex-der gemeen schappelijk onderzoek mogelijk gevaarlij ke punten kan hebben, maar dat men on tegenzeggelijk kan spreken van vooruit gang. De „Daily Mail" verklaart, dat de Sovjet-voorstellen de hoop hebben gewekt, dat hiermee eindelijk een uitweg wordt geboden waax-op de mensheid reeds lang wacht. Het Amerikaanse wantrouwen is volgens de „Daily Mail" begrijpelijk, „doch soms moet de ene of de andere par tij iets in vertrouwen aanvaarden als men dit dilemma van onze tijd ooit wil oplos sen. In het slechtste geval zouden de Sov jet-voorstellen de wereld verlossen van 70 tot 80 percent van alle kernontploffin gen. Dat is altijd nog beter dan afwachten of een doelmatigheid van 100 percent kan worden bereikt," aldus de Daily Mail. P. DE GRUYTER ZOON N.V. Voor het verkopen en bezorgen (in een bestaande wijk) kunnen wij plaatsen leeftijd tot 30 jaar. Moet in het bezit zijn van rijbewijzen A. en B. Brutoloon pl.m. ƒ80.— tot 100.— per week. Soil, schriftelijk inzenden aan Barteljorisstraal 40 Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4