Krachtig prijsbeleid en een loonwet bepleit door CHU (ètalac Vinay moest zich als Otello na tweede akte door Del Ferro laten vervangen I Opbrengst van ruim f 2 miljoen op eerste veilingdag collectie Dreesmann N.Ph.O. voor Heemsteedse Kunstkring met Varda Nishry als soliste jong, zo echt f de superieure plasticverf van Nederlanders mogen Koningin bevrijdingskaart sturen Bussuni trekt subsidie voor Noordhollands Philharmonisch Orkest in AKKERTJES Nieuwe bijzondere leerstoel in Groningen Kikvorsman op weg naar Gorinchem Margrië£ is nog zo héérlijk, een blad van déze tijd..!' Sociale Zaken in de Senaat Regeling van de positie lekengenezers gevraagd j LCETA-BEVER WOENSDAG 23 MAART 1960 Tzvee Otello's bij Nederlandsche Opera Blij Nieuws 32» 29» N.Ph.O. geeft laatste concert in dinsdag-serie Conferentie over voogdij maatregelen de moderne wijze van pijnstillen is: snel! Expositie van schilderijen van Kini Keiler GAVE VOOR DE VLUCHTELINGEN Verf met glans en met gemak ®Verf het zelf met 1 b Toen de Nederlandse Opera ongeveer twee maanden geleden Verdi's „Othello" weer op haar programma nam, namelijk met Leonard del Ferro in de titelrol, heb ik als mijn mening uitgesproken, dat de interpretatie van deze heldentenor gerust met die van de fameuze Otello van destijds, de Chileen Ramon Vinay, vergeleken kon worden, al liggen de verhoudingen qua persoonlijkheid even anders. Het. was toen niet te voor zien, dat wij weldra getuigen zouden zijn van een confrontatie met deze beide meester zangers, in dezelfde rol, in hetzelfde werk, tijdens dezelfde opvoering. Dit gebeurde nu dinsdagavond in de Stadsschouwburg in Amsterdam. De Nederlandse Opera had, benevens Scipio Colombo de onovertreffélijke Jago Ramon Vinay als gast uit genodigd voor de glansrol, waarmee hij in 1953 tijdens het Holland-Festival een top prestatie leverde die onvergetelijk gebleven is. Zijn baritonale tenor, die toen in zijn volle kracht en lenigheid was en zijn robuuste gestalte nog langer lijkend door zijn tuniek-kostumering, maakten hem tot de dominerende figuur, die in evenwicht bleef met de markante Jago van Scipio Colombo. Zouden wij die geweldige krachtmeting tussen die twee nog eens beleven Het liep mis; Jago had dit keer aan Otello een te zwakke prooi. Reeds bij zijn optreden bleek, door het overslaan van de stem, dat Vinay niet gedisponeerd was; zijn sterkste tegenspeler, Scipio Colombo, was des te beter op dreef. Na afloop' van de eerste akte liet Vinay clementie inroe pen wegens keelontsteking. Hij wilde ech ter blijven doorzingen om het publiek niet teleur te stellen. En hij slaagde er ook in tot de voorlaatste scène overtuigend te zingen, maar bij het slotduet met Colombo werd het hem te machtig. Intussen zat Leonard del Ferro in de zaal bereid om in te springen als Vinay het zou moeten op geven. Hij zat vlak bij mij en had mij na de eerste akte al gevraagd wat er aange kondigd werd. Maar na II heb ik hem niet meer naast mij, maar voor mij op het toneel gezien. De tweede helft van Otello ging met Del Ferro in de titelrol. Nu had de geraffineerde Colombo een tegenspeler die vocaal tegen hem opge wassen bleek. Uiteraard past hier onder dergelijke om standigheden geen vergelijking; maar we tend waartoe Vinay in staat is, niet alleen in temperamentrijke krachtsontplooiing, maar vooral ook in lyrische momenten van beheersing en bezinning, en dan deze herhaalde ervaring van het vocale en speeltechnisch kunnen van Del Ferro, kunnen wij met overtuiging doen gewagen van twee magistrale operazangers, die Advertentie voor Moeders van Morgen Charmant voorbeeld positiekleding 1960! inzetwerk Tweed posltierok, in beige of %t I'grijsverstelbaar voorpand K 0T uw Modehuis ieder met eigen persoonlijke hoedanighe den aan elkaar gewaagd zijn. Wij weten dat Verdi in twijfel gestaan heeft of hij deze opera niet zou betiteld hebben naar de listige en duivelse Jago. Zoals deze rol markant en demonisch, glansrijk en stuwend buitengewoon sug gestief geïncarneerd wordt door Scipio Co lombo, dringt deze gedachte zich domi nerend op. Maar men vraagt zich dan ook af: wie zal hun dat zó nadoen? Over de rest van de bezetting kunnen we kort zijn. De Desdemona van Patricia Hyde Thomas bleef beneden de maat die wij bij de Nederlandse Opera in dit wei'k gewend zijn. De overige rollen waren bezet als bij de vorige montering. George Singer van de Opera te Hamburg dirigeerde net als twee maanden geleden; maar toen zat in het orkest de spanning van een pas voorbereide première en daarvan bleken nu de fijne kantjes al afgesleten. Jos. de Klerk De gemeenteraad van Bussum heeft tij dens de begrotingsbehandeling besloten per 1 januari 1961 de deelneming van Bussum in de algemene kosten van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest te beëindi gen. Hiermede was voor Bussum een jaar lijks bedrag van ongeveer 2400.ge moeid. De subsidie van 400.voor een eventueel in Bussum te geven concert kan gehandhaafd blyven. Burgemeester J. C. Haspels zette uiteen dat men het voorstel van B. en W. moest zien tegen de achtergrond van het besluit van de provincie om de provinciale sub sidie aan de gemeenten in de kosten van de verpleging van armlastige geesteszieken in te trekken. De provincie bespaarde zich hiermede minstens 2,3 miljoen, mogelijk zelfs 3,8 miljoen gulden, in vergelijking met 1958 en Bussum kost dit voor 1960 reeds ten bedrag van 65.000 gulden. Maar het is zo, aldus de burgemeester, dat de provincie uit de rijksmiddelen via het pro vinciefonds gelden ontvangt bij de bepaling waarvan krachtens de voorschriften wel degelijk met deze bijdrage aan de gemeen ten rekening gehouden wordt. De provin cie wenst dit geld echter blijkbaar anders te besteden. Nu menen B. en W. van Bus sum, dat uit de financiële ruimte welke het provinciaal bestuur zich aldus heeft ge schapen (tenminste 2,3 miljoen, gelijk hier voor gezegd) best de vaste lasten van het provinciaal orkest (ongeveer 200.000 gul den) kunnen worden betaald. In elk geval voelt men er in Bussum niets meer voor onder deze omstandigheden mede voor deze provinciale lasten op te draaien. Jammer dat we op deze manier die 65.000 gulden niet helemaal kunnen terugverdie nen, aldus de burgemeester. (De administrateur van het N.Ph.O., de heer R. Mulder, deelde ons over deze kwestie mede dat de gemeente Bussum door dit besluit zich met ingang van sep tember 1960 uit de Stichtingsraad terug trekt en er derhalve een nieuwe financiële regeling met Bussum getroffen moet wor den voor daar te geven concerten. Dit sei zoen werden er in Bussum twee jeugd- concerten en een avondconcert gegeven. Het principebesluit van de Bussumse ge meenteraad ligt vooral in het politieke vlak hetgeen blijkt uit het feit dat de „ver diende" 2400 in geen verhouding staan tot de 65.000 die Bussum door het ver vallen van de genoemde subsidie nu voor eigen rekening moet nemen. - Red.) Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft dinsdag 29 maart in het Concert gebouw te Haarlem het laatste concert in de dinsdag-serie. De pianiste Janine Da- costa treedt na de pauze als soliste op in het vijfde pianoconcert van Beethoven. Op het programma van dit concert, dat onder leiding staat van Henri Arends, komen voorts werken voor van Haydn en Baird. Op het werk van de laatste componist geeft Wouter Paap vóór de uitvoering ervan, een toelichting. De pianiste Janine Dacosta begon op vierjarige leeftijd met haar muziekstudies onder leiding van Joseph Thibaud. Op tienjarige leeftijd bezocht zij het conserva torium van Bordeaux. Toen zij twaalf jaar oud was studeerde zij aan het conservato rium van Parijs. Zij speelde regelmatig met grote Franse orkesten. In 1951 ver wierf zij de eerste prijs in het concours Long-Thibaud. Een internationale commissie van juris ten is in Den Haag bijeengekomen om over leg te plegen over de vraag of de Haagse conventie van 1902 over de voogdij van minderjarigen moet worden herzien of ver vangen. Een belangrijke kwestie is de vraag of het nog zin heeft, aparte internationale rechtsregels over de wederzijdse erken ning van voorgdijmaatregelen te treffen zonder daarin mdee te betrekken een rege ling van bevoegdheden op het meer alge mene terrein van de kinderbescherming. Verwacht mag worden dat er stemmen zul len opgaan, die op de nadelen wijzen welke het gevolg zouden zijn van losmaking der voorgdij van de kinderbescherming in rui me zin. Deze kwestie is ruim een jaar ge leden in een helder licht komen te staan door het proces dat tussen Zweden en Ne derland voor het Internationale Gerechts hof is gevoerd over de voorgdij van Elisa beth Boll. In het veilinglokaal van Frederik Muller en Co in cïe Doelenstraat te Am sterdam is gisteren een der grootste kunstveilingen begonnen, die in ons land sedert de oorlog zijn gehouden. De ruimte was nauwelijks groot genoeg om de honderden belangstellenden, onder wie vele bekende binnen- en buiten landse kunsthandelaren, die op het prachtige bezit van wijlen de heer M. M. j. R. Dreesmann een bod kwamen doen, te bevatten. Er werd deze eerste ciag voor 2.138.200 omgezet. Er werd onmiddellijk flink geboden. Als no 4 ging een doek van Pieter de Hooch, voorstellende de burgemeesterskamer in het stadhuis op De Dam; naar een Haagse kunsthandelaar voor de kapitale som van 185.000 gulden. Een fraai doek van Reinier Nooms „Gezicht op Amsterdam vanuit het IJ" (1661) kwam in bezit van het Amster damse Scheepvaartmuseum, dat hiervoor 48.000 gulden had geboden. Het is echter wel duidelijk dat tal van kunstwerken, die voor de hoofdstad van historische betekenis zijn, naar elders zijn gegaan. Een schilderij van Emanuel de Witte „De Amsterdamse beurs in 1653", een doek van 49 bij 47 cm, is voor 125.000 gulden aangekocht door de stichting Wil lem van der Vorm te Rotterdam. Een van de drie Jan Steens „Het huwelijkstafereel" werd opgeboden tot 102.000 gulden. In totaal werd op de ochtendveiling van deze eerste dag ruim een miljoen gulden om gezet. Ook de tekeningen van Rembrandt zijn reeds geveild. Zij brachten 9.000 tot 8Ï.000 gulden op. Rembrandts etsen gin gen voor orijzen van 1.900 tot 29.000 gul den van de hand. De directeur van het Rijksprentenkabi net van het Rijksmuseum te Amsterdam, prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, deed voor het prentenkabinet enkele aankopen, onder andere een tekening van Jacob van Ruysdaal voor 15.500 gulden. Bij de serie tekeningen en etsen van Rembrandt bracht een tekening meer dan het tienvoudige van de inzet op. Het was „Het huis Kostver- loren" dat voor Zwitserse rekening ge kocht werd voor 81.000 gulden. Uit deze serie werd voorts ook voor Duitse rekening gekocht. In de 's middags voortgezette veiling kwamen 74 werken van 18de- en 19de- eeuwse schilders onder de hamer, die to taal 851.500 hebben opgebracht. Prof. Van Regteren Altena heeft namens een comité uit de burgerij, dat een aantal wer ken uit de collectie Dreesmann voor de stad wil behouden, aankopen gedaan. Het Advertentie flitsen de pijn weg Galerie „Uittenhout" exposeert tot 4 april schilderijen van Kini Keiler. Kini Keiler werkt veel. Haar toets vertoont rou tine. Bloemstukken domineren in aantal. Haar kwaliteiten ziet men het gemakke- lijst in enkele portretten. Vooral de kinder portretten tonen dat Kini Keiler onvol doende tekenen kan. In al het werk wordt gevoel voor een lichte atmosfeer aan de dag gelegd. Kini Keiler mint bovendien een heldere kleur. In haar composities zoekt zij naar enige hechtheid en laat zich daarbij verleiden tot het dwingen van haar toetsen in een wat decoratieve richting. Hiermee komt dan in enkele zaken iets goedkoops. Voorts zou Kini Keiler haar kleur meer kunnen doen „zingen", zoals schilders dat onder elkaar zeggen. De kleuren doen wat te wei nig met elkaar. Kleur kan briljanter wor den door het plaatsen van een tegenkleur. Hoe goed zou het zijn als Kini Keiler het werk van bijvoorbeeld een Bonnard wat nader leerde kennen. In het algemeen kan er wat meer door haar bevochten worden. Het zal moeilijk zijn, maar zij heeft een aanleg, die verplichtingen geeft. Het meisjesportret Wera leek mij het beste. Toch verlangt men een steviger vorm voor de schouders. Raak lijkt me ook het jongensportret, dat wijst op het vermogen psychologisch nog dieper te rei ken. Verder blijkt Kini Keller in staat tot enige poëzie in haar werk, gezien een straatorgel in een lichte atmosfeer. Er sto ren in dit doekje wat handigheidjes, die bij een verder doorwerken wel verdwijnen kunnen. Van sympathiek zou Kini Keilers werk tot van enig belang kunnen worden. Bob Buys Het tweede concert in de MozartBeet hoven-cyclus die het Noordhollands Phil harmonisch Orkest in het Minerva-theater te Heemstede geeft, werd geopend met de ouverture die Beethoven in 1800 schreef voor het mythologische ballet „Die Ge schópte des Prometheus". In tegenstelling met wat men op grond van de titel en in verband met de geaardheid van de com ponist zou verwachten, is het een betrek kelijk lichtvoetig werk waarin duidelijk echo's verklinken van de aristrocratische, diverterende stijl van Haydn en Mozart. Men pleegt Beethoven dikwijls in één adem te noemen met Goethe, mede in ver band met het feit dat zij elkaar persoon lijk ontmoet hebben. Er bestaat echter een geestelijke verwantschap tussen hem en een andere tijdgenoot die veel sterker spreekt, ondanks de duizenden kilometers die hen in afstand gescheiden hebben; namelijk tussen Beethoven en de Spaanse Schilder Gova. Dit viel mij te meer op bij het horen van deze nog zo duidelijk van de achttiende-eeuwse sfeer doortrokken ouverture. Ook Goya, wiens ontwikkeling duidelijk een tendens tot afstand-nemen vertoont en tenslotte tot een expressie van tragische gekweldheid voert, is begon nen als ontwerper van tapisserieën die een verheerlijking van de meest onbezorg de feestelijke levensstijl zijn. Bij beiden ziet men hoe zich een grensoverschrijding voltrekt naar een andere wereld die zich zowel in hun leven als in hun werk dui delijk aftekent. Terzake. Na de uitvoering van deze ouverture waarin de genoemde aspecten geheel tot hun -recht kwamen, kreeg men een ander vroeg werk, namelijk het eer ste Pianoconcert (dat eigenlijk het tweede in successie is, zoals men wellicht weet). Als soliste trad hierin op de jonge Israë lische pianiste Varda Nishry. die zich enkele jaren geleden al eens met het orkest heeft laten horen in het eerste pianoconcert van Chopin en die toen veel succes behaalde. Ook nu weer werd men getroffen door de innemende muzikaliteit waarmee zij zowel de ingetogen lyriek van het middendeel als de schei'tsende ritmiek van de finale leven inblies. In het eerste deel was de soliste aan vankelijk aan een zekere nervositeit ten prooi, althans dat meende ik op te maken uit een terughouding in de voordracht, alsmede uit enkele kleine misslagen. Zij herstelde zich echter nog in de loop van dit deel, en wel vanaf de reprise en had in de cadens, die zij met vanzelfspx-ekende overtuiging speelde, de zaak geheel in de hand. Na afloop viel haar een zeer harte lijk applaus ten deel waarin zij het orkest en zijn dirigent Henri Ax-ends liet delen, de laatste door hem een anjer uit haar boeket toe te reiken. Het programma werd na de pauze be sloten met de driedelige Praagse Symfonie van Mozart. Aangezien ik hierover on langs tweemaal gunstig bericht heb uit gebracht naar aanleiding van uitvoeringen in de abonnement-cyclus te Haarlem meen ik met de vermelding te mogen volstaan. Sas B un ge Stedelijk Museum te Amsterdam heeft aangekocht: „De Leidsche Poort in de winter" van J. ten Compe 8.600), „De Kloveniersburgwal" van Jan Ekels (de Jonge) 9.500), „De donkere sluis aan den N.Z. Voorburgwal" van Paul Constantijn la Fargue 8.600) en „Kermis op het Haarlemmerplein" van Breitner 17.500). Het Singermuseum te Laren kwam voor 29.000 in het bezit van „De Dam" van Breitner en de stichting Willem van de Vormmuseum te Rotterdam kocht een klein zelfportret van deze schilder voor 3.900. „Het Oosterdok" van Jan Evert Morel en „Het Westerdok met droogdok" van Jacobus Plaat werden voor respec tievelijk 2.600 en 2.100 door het Scheep vaartmuseum in de hoofdstad gekocht. De Nederlandsche Bank legde voor 3.200 be slag op „De Utrechtse Poort" van Jan Hulswit. Het enige stadsgezicht van Amsterdam dat Vincent van Gogh ooit heeft geschil derd, ingezet voor 30.000, werd na 75 se conden voor 46.000 het eigendom van een Amsterdamse kunsthandel. Een groot doek van Isaac Israels „Px-insengracht en Noor- dermarkt" werd voor 20.500 door een particulier gekocht. De Nederlandse ver zamelaar B. de Geus v. d. Heuvel, kocht voor 23.000 „De Dam met Waag" van Isaak Ouwater, en voor 23.500 „De Wes- terkerk en Westerhal" van Jan Ekels de Jonge. Voor het comité uit de burgerij werden onder meer gekocht: een klein schilderij van Johannes Bosboom „Een dienst in de Portugese synagoge te Amsterdam" 14.500), „Dooi'braak van de Raadhuis straat" van Bx-eitner 37.000), en een groot schilderij van Jacob Maris, voor stellend de Px-ins Hendrikkade met de Schreierstoren 25.000). De hoogste no tering voor een doek van Breitner was 70.000, „De hoek van het Leidscheplein", dat de Londense kunsthandelaar Duits kocht. (Van onze parlementaire redacteur) Aan de Groningse universiteit wordt bij de economische faculteit een nieuwe bij zondere leerstoel ingesteld in de kennis van de internationale organisaties, in het bijzonder met betrekking tot de landbouw- en voedselpolitiek. Bij de replieken over de begroting van Onderwijs in de Eerste Kamer heeft prof. Diepenhorst (A.R.) gistex'en er weer gen geprotesteerd, mede namens de heer Van Riel (V.V.D.), dat „een bepaalde fi guur" (ir. Vondeling) al was gepolst voor deze leerstoel, terwijl curatox-en wisten, dat senaat en faculteit er tegen waren. Afgezien van de persoon, ging het hem erom dat als niet wetenschappelijke, maar beleidsoverwegingen de doorslag moeten geven, de mening van de senaat beslis send moet zijn. Minister Cals antwoordde dat over de bepaalde figuur voorbarig is gesproken. Het gebeurt herhaaldelijk dat wordt ge zegd: we hebben een uitermate geschikte man; geef ons nu de leerstoel. Dat is op zichzelf niet zo vreemd. De oorspronkelij ke leeropdracht is na een bespreking ge wijzigd omdat de senaat deze te beperkt en te vaag vond. De leeropdracht is ge wijzigd in kennis van de intei'nationale or ganisaties, in het bijzonder op het gebied van de landbouw- en voedselpolitiek. Er moet natuurlijk zuinigheid worden be- tx-acht, maar het salaris van een enkele hoogleraar is binnen het raam van de begroting wel te verwerken. Na ongeveer zeven uur te hebben ge zwommen is de Franse kikvorsman, Louis Lourmais, dinsdagmiddag in Tiel aange komen. Hij kx-eeg in de loop van de mid dag gezelschap van zijn vrouw, die ook te water ging. Woensdagmorgen omstreeks hal fnegen vervolgt de Fransman zijn tocht naar Gox'inchem, waar hij omstreeks vier uur kan worden verwacht. Advertentie MARGRIET Stadhouderskade 85, Amsterdam De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de discussies over de begroting van Sociale Zaken. Evenals de heer Schipper (A.R.) sprak mr. J. van Bruggen (C.H.U.) over de nieuw opgetreden minister en staatssecre taris: „Na het optreden van een bekwaam man wordt een opvolger altijd onbewust met een zeker wantrouwen begroet. Een nieuwe bewindsman is de sfeer der Ka mers vreemd", aldus mr. Van Bruggen. Een nieuwe bewindsman heeft het psycho logisch moeilijk en een ervaren parlemen- tair man had mr. Van Bruggen bij het horen van de naam van de nieuwe be windsman gezegd: „Deze man zal het moeilijk krijgen". „De C.H.U.-fractie, van huis uit gouvernementeel, zal de minister waar mogelijk steunen". De staatssecretax'is begroette de heer Van Bruggen met diens bedrevenheid in de Tweede Kamer in herinnex'ing te bren gen. „In de Eei'ste Kamer ligt het andex's. Daar wordt meer geschaakt en ge-whist." Spi'eker bracht de interpellatie-Suurhoff in de Tweede Kamer in herinnering. Mi nister Van Rooy hield toen de boot af en liet het woord aan de staatssecretaris. Dat was, vond mr. Van Bruggen, geen gelukkig debuut, maar aan de andex-e kant achtte hij de aanval-Suurhoff over het loonbeleid weinig elegant. Dat er meningsverschillen en verzet van werkgevers tegen de nietdooi'berekenings- clausule ontstonden, vond mr. Van Brug gen niets nieuws. Dat gebeurde vroeger ook. Hij was opgelucht over de opheffing van de bouwstaking en vi'oeg een volledig overzicht van regeringszijde over de gang van zaken. Hij wees ook op bepaalde ge varen van inflatie onder de nieuwe loon politiek, doch is, als de regering behoed zaam blijft, in dit opzicht niet pessimis tisch. Hij hoopte dat tegenover het loonbeleid, dat zeker de laagst betaalden niet mag passeren, de minister van Economische Zaken een krachtig prijsbeleid zal stellen, eventueel ook tegenover kartelprijsvor ming. Spreker vroeg om de spoedige tot standkoming van een Loonwet teneinde het institutionele karakter van het loon beleid vast te stellen. Voorts vroeg hij aandacht voor de positie van gepensio neerden. Prof. di". A. Querido (P.v.d.A.) consta teerde, dat de gemiddelde medicus niet in alle opzichten aan de behoeften van de patiënt voldoet. Vandaar een zoeken naar kwakzalvers en paranormale genezers. Wat de laatste categorie betreft meent hij, dat nog niet vast te stellen is of er werkelijk begaafden onder zijn. Vandaar, dat het scheiden van bokken en schapen bij kwakzalvers door onderscheid in oplei ding gemakkelijk is, bij paranormalen niet. Het kan zijn dat bepaalde personen psychische gaven hebben, waarmee zij be paalde personen kunnen genezen. De eis te stellen, dat zij dan maar een medische opleiding moeten volgen, is onjuist Spre ker meende dat het hier gaven betreft, waarvan men geen beroep kan maken. Door verder wetenschappelijk onder zoek kan een oplossing gevonden worden en kunnen stappen ondernomen worden om het de bonafide paranormale genezer mogelijk te maken praktijk uit te oefenen. Controle op gezondheidszorg Prof. Querido signaleerde in de gezond heidszorg diverse „hiaten en gebreken", die nodig voorziening behoeven. De vraag van de verantwoordelijkheid voor de volksgezondheid is steeds ingewik kelder geworden en daarmee de vraag naar bevoegdheden. Voor tal van doelein den (reuma, kanker enz.) zyn nieuwe organisaties opgericht, waarop controle via subsidievoorwaarden mogelijk is. Zij verdringen elkaar en staan elkaar in de weg bij het organiseren van loterijen en collectes. Door ontbreken van een wette lijke regeling kan de verantwoordelijkheid niet worden vastgesteld. Ons systeem van gezondheidszorg is ge baseerd op stimuleren, adviseren en sub- sidiëx-en in de hoop, dat een of ander lichaam wel weer een taak op zich zal nemen. Prof. Querido achtte dit systeem, waar bij de overheid de middelen beschikbaar stelt en aan derden uitvoering en verant woordelijkheid overlaat, onjuist. De beraadslaging werd tot woensdag morgen verdaagd. De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aange nomen. De vragen der Senatoren werden beantwoord door minister Cals en de staatssecretarissen Stubenrouch en Schol ten, waarbij zich echter niet veel nieuwe gezichtspunten openden. Koningin Juliana, Beschermvrouwe van het Nederlands Comité Vluchte- lingenjaar, heeft goed gevonden dat alle Nederlanders haar persoonlijk een bewijs van hun blijdschap over de be vrijding in 1945 zenden. Het Nationaal Comité heeft hiertoe een bevi'ijdingskaart ontworpen, voorzien van het adres van de Koningin en van de Advertentie I 1 tekst: „Op de vijftiende verjaardag van de bevrijding wil ikUwe Majesteit mijn blijdschap betuigen te leven in een vrij Nederland. Mijn grote dankbaarheid voor deze vrijheid wil ik graag tegenover Uwe Majesteit tot uitdrukking brengen in deze gave voor de vluchtelingen. Opdat ook mijn dank straks zal doorklinken in de harten van hen, die in dit wereldvluch- telingenjaar 1960 onze hulp nog zo hard nodig hebben". Want het bedrag van de op deze kaart geplakte postzegels komt ten goede aan de vluchtelingen. Met ingang van 4 april ver schijnt een serie van twee vluchtelingen- postzegels, een van 12 cent met een toeslag van 8 cent en een van 30 cent met een toe slag van een dubbeltje. De opbrengst van deze vluchtelingenzegels komt volledig ten goede aan het comité. De kaart, die dank WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE zij de medewerking van gemeentebesturen en provinciale actiecomités straks overal in den lande verkrijgbaar zal zijn, kost vijf cent. Het Nederlands Comité hoopt dat deze nationale bevrijdingsmanifestatie ten bate van de vluchtelingen zal slagen, doordat zoveel mogelijk Nederlanders kaarten zul len sturen naar Paleis Soestdijk met zo veel mogelijk vluchtelingenzegels. Koningin Juliana zal persoonlijk, ver moedelijk op of terstond na 5 mei, de op- bx-engst van deze manifestatie bekend maken en het bedrag namens het Neder landse volk aan het comité overhandigen. Het is de bedoeling dat met de ver zending van de kaarten wordt begonnen na 25 april a.s.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5