VAASA Blanken kopen wapenwinkels leeg en negers blijven thuis [fleXaJ Parijs geeft vriendelijk welkom aan een ingetogen Kroesjtsjev OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Geen politieke resultaten van groot belang verwacht ^'MORRIS 'êeforeijouêmj! schilder zelf met Moeilijkheden met CAO in het schildersbedrijf g^DR.: i re yilililt: Betogers slaags met A msterdamse politie SPANNING ROND JOHANNESBURG In de krant van heden: Zelfde temperatuur Modieus Glorieus Russen willen wèl tonen wat eraf gaat maat niet wat er overblijft mei luxe lederwaren en parapluies sikkens-tjallema predukt Het woord is aan Garage Jan W. Du Rieu krokantbrood 74e JAARGANG No 218 DONDERDAG 24 MAART 1960 305e JAARGANG No 66 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- JT jT g ffli S 1 UitgSve Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). B""""! 8 8 1 I ^^8 Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I H 11111 f*™" I T I I Jl lIllllClCl Abonnement p week 59 ct, p. ^mtaal 7 65, kantoor karledSoendaplein. Te.. 5775'5 1 1UU1 I V* 1 1 lO KJ 1 KA. KA Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 HAUTE COIFFURE Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 'lEIDSÉSIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN!'AMSTERDAM TEL' 223596' WOLLEN SPORTTRUIEN Parijs heeft zich over zijn met spanning verwachte gast verbaasd. Want de Nikita Kroesjtsjev die Frankrijks hoofdstad gisteren zag bij zijn aankomst op Orlv, bij zijn intocht in de stad, bij de kleurige cavalcade over de Champs Elyséc was niet de vitale, uitdagende, grappenmakende en boertige „Monsieur K", die men zich had voorgesteld. Of het kwam door de griep of dat hij, zijns ondanks, was geïntimideerd door zijn buitenmodel gastheer De Gaulle, door het majestieuze decor van Parijs of het kleurig protocolaire ceremonieel, Kroesjtsjev zag er wat pips, wat magerder en vermoeid uit en legde een verlegen vormelijk heid aan de dag. Toch heeft Parijs de Russische premier een vriendelijke ont vangst bereid: al in de buitenwijken waren massa s mensen op de been, in de stad zelf stond het publiek rijen dik achter de afzettingen en des middags bij de kranslegging op het graf van de onbekende soldaat, zagen de Champs Elysée zwart van de mensen. De meeste toejuichtingen kwamen uiteraard van de communisten de partij had voor vervoer en voor Franse en Sovjet-vlaggetjes gezorgd die ook tijdens de kranslegging en dc volksliederen bleven scanderen: Kroesjtsjev.... Kroesjtsjeven „Vrede en Vriendschap" en ook „Vrede in Algerije". Maar hoewel de communisten, naar schatting 25 tot 30 percent van het publiek op de Champs Elysée, het leeuwendeel der toejuichingen voor hun rekening namen, werd er door de rest van het publiek vrij wat geapplaudisseerd en vriendelijk geglimlacht. (Van onze A.msterdamse redacteur) In de Amsterdamse binnenstad hebben zich gisteravond ongeregeldheden voorge daan toen enkele honderden jongelui op diverse plaatsen op luKlruchüge wijze uiting wilden geven aan hun verontwaar diging over de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika en de bloedige gevolgen daar van. De politie van de bureaus Warmoes- straat, Singel en Leidseplein is met har de hand opgetreden tegen deze devwn- stranten. die uiterlijk deden denken aan de nozemrelletjes in de nazomer van het vo rige jaar. De politie was van mening dat hier allerminst kon worden gesproken van een rustige beloging. Zij vermoedt dat zich tussen de betogers allerlei jongelui hebben gemengd, die op een relletje uit ivaren. Zo werd er gejoeld en geschreeuwd en heeft men enkele malen geprobeerd, auto's omver te gooien. De ongeregeldheden begonnen na het in vallen der duisternis op de Keizersgracht bij het gebouw van de Zuidafrikaanse ver eniging. Toen de demonstranten weiger den zich te verwijderen, werden zij (zie foto) met de gummistok verjaagd. Zij ver spreidden zich, maar in de Leidsestraat en later op het Koningsplein kwam het op nieuw tot een treffen met de politie. Hoe wel het in de bedoeling lag de demonstra tie voort te zetten op de Dam, moest hier van door de strenge politiebewaking ivor- den afgezien. De politie heeft tot laat in de nacht in de binnenstad gesurveilleerd maar behoefde niet meer op te treden. Advertentie Bij iedere jas, een passende tas KAAPSTAD (Reuter/AFP/UPI) Terwijl uit de gehele wereld reacties worden gemeld op de gebeurtenissen van afgelopen maandag in Sharpville ten zuiden an Johannesburg, is de toestand in dc Unie van Zuid-Afrika en overal in de gebieden, waar het tot bloedvergieten kwam, nog steeds ge spannen. Flet wederzijds wantrouwen tussen blank en zwart kwam woens dag tot uiting in een stroom van ver zoeken van Zuidafrikaanse burgers aan de hancielsvèrtegenwoordigingen van Australië en Canada om inlich tingen over emigratie. Voorts in het wegblijven van de meeste zwarte ar beiders uit Sharpville, Vereeniging en Vanderbijlpark uit de industrieën in Witwatersrand ondanks de verze keringen van de politie, dat zij be schermd zullen worden tegen bedrei gingen van de zijde der blanken. De vrees van de negers laat zich verstaan gezien de toeloop van blanken op wapenwinkels, met name in Vander bijlpark. Aan vergunningen voor het verkrijgen van vuurwapens voor blanken worden niet langer de voor waarden gesteld, die voorbeen golden. VQS. Weer rapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Van Mensen en Dingen 5 Uit stad en omgeving ....5, 7 Kunst 5, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Toch Is Het Zo 9 Feuilleton .9 Horen en Zien .9 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen .9 Beurs Jl Scheepsberichten 11 Economisch nieuws77 Sport 73 Zon in 't leven 17 tot 25 Bloembollencultuur 25 tot 31 F lor iade 31 Dit nummer bestaat uit twee-en-dertig pagina's Verwachting tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De fabrieken worden ook getroffen door „blijf-thuis"-campagnes van het Pan- Afrikaans congres die gisteren in Vereeni ging van kracht was en vandaag in Orlan do. Sommige fabrieken meldden een ab senteïsme van tussen de 90 en 95 percent. Het Afrikaanse Nationale Congres heeft de niet-blanke bevolking van de Unie op geroepen maandag niet aan het werk te gaan en thuis te blijven als teken van rouw voor de meer dan 70 slachtoffers van maandag. Vijf zalen van een ziekenhuis voor kleur lingen in Johannesburg zijn veranderd in detentiecellen voor sommigen van de 137 mannen, vrouwen en kinderen, die bij de bloedige onlusten in Transvaal door de blanke politie waren gewond. Vrienden en familieleden van de gewonden mogen al- De onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het schilders bedrijf lopen niet naar wens. Weliswaar hebben partijen over een groot aantal pun ten overeenstemming bereikt, doch de werkgevers weigerden tot nu toe samen met de werknemers dc C.A.O. bij het col lege van rijksbemiddelaars in te dienen, omdat zij eerst de afloop van het conflict in het bouwbedrijf wilden afwachten. Bo vendien zou er nog een gesprek met mi nister De Pous plaatsvinden over de door berekening in de prijzen van de verbe teringen welke in de C.A.O. zullen wor den neergelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden heb ben, zo wordt thans door de rooms-katho- lieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" medegedeeld, tijdens de laatste conferen tie die op 17 maart jongstleden werd ge houden en in een later schrijven, geda teerd 18 maart 1960, aan de schilderspa troonsorganisaties medegedeeld, dat zij er niet in kunnen berusten dat de invoering van de nieuwe C.A.O. vertraagd zal wór den door de reactie en werkwijze van de patroonsbonden, aan wie, volgens hen, meer dan tijdig de nodige wijzigingsvoor stellen voor de C.A.O. zijn voorgelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden deel den daarbij aan de patroonsorganisaties mede, dat. zij niet zullen aarzelen met de hun ten dienste staande middelen een tij dige invoering van de C.A.O. voor het schildersbedrijf te realiseren. De werkge vers werd ten slotte verzocht, zich met spoed over de ontstane ernstige situatie te beraden. leen onder politietoezicht de zalen bezoe ken. De zalen in het Baragwanath zieken huis worden dag en nacht bewaakt door niet-blanke politiemannen en blanke re chercheurs. Volgens de artsen is de toestand van sommige patiënten nog kritiek, maar po liticfunctionarissen stonden er op ook die te bewaken. Toch een commissie De Zuidafrikaanse minister-president, dr. Verwoerd, heeft woensdag meege deeld dat het kabinet heeft besloten com missies samen te stellen voor een onder zoek naar de incidenten in Sharpeville en Langa op maandag. Fen dag eerder had hij zich tegen een dergelijk onderzoek uit gesproken. De president van de rechtbank van Jo hannesburg heeft een verzoek van de na gelaten betrekkingen van zes doden uit Sharpville ingewilligd, dat een onafhanke lijke waarnemer aanwezig is wanneer de gerechtelijke lijkschouwer sectie verricht. Mogelijk is dit de eerste stap tot een pro ces tegen de minister van Justitie F. C. Erasinus en de politie van Sharpville. De onafhankelijke waarnemer zou tevens kunnen vaststellen of de politie „dum dum"-kogels heeft gebruikt, zoals wordt beweerd. k A*'[ Parijs was in een goed humeur en de contra-manifestaties, die men gevreesd had, bleven zo goed als geheel uit. Een groepje jongens zwaaide met Amerikaanse vlaggen, enkele kijkers gaven aan hun er gernis over de communistische spreekko ren lucht in krachtig Parijs bargoens, maar daar bleef het bij. Onder wat wij een oranje-zonnetje zou den noemen, maar voor deze gelegenheid vermoedelijk een rood-loenikje moet heten, verliep de organisatie op rolletjes, uitge zonderd dan het tijdverlies dat Kroesjtsjev veroorzaakte door bij zijn aankomst op Orly, in plaats van het gebruikelijke kor te antwoord op de begroetingswoorden van zijn gastheer De Gaulle, een lange politie ke verklaring af te leggen. Vanochtend begon het politiek overleg in ernst met een 2 uur lang gesprek tussen Kroesjtsjev en De Gaulle waarbij ook de ministers van Buitenlandse Zaken, Gro- myko en Couve de Murville. tegenwoordig waren. En daar maakte Kroesjtsjev de woorden waar, die hij na zijn vooi-gelezen toespraak van gisteren De Gaulle toevoeg de: ..Ik kan ook zonder notities spreken, maar dat komt pas later", de enige kwink slag die men van de anders zo slagvaar dige Russische leider tot nu toè noteren kon. Die bespreking werd hedenmiddag ge volgd door een lunch bij premier Michel Debré op het Matignon en later in de mid dag zou Kroesjtsjev op de ontvangst in het Parijse stadhuis een grote rede uitspreken. Daarna bezocht Kroesjtsjev de Kamer van Koophandel. Nina Kroesjtsjeva, die in de Verenigde Staten voor haar echtgenoot het ijs brak. was van tevoren eigenlijk al van de sym pathie der Parijzenaars verzekerd en die sympathie werd nog versterkt door enige Parijse ijdelheid omdat zij er in haar astrakanjas al zoveel modieuzer uitzag dan in Amerika. Zij knoopte na aankomst op Orly met mevrouw De Gaulle en de beide dames hebben veel meer van el kaar weg dan hun echtgenoten onmid dellijk een hartelijk gesprek in het En gels aan, gezeten op de canapé van kei zerin Maria-Louise. Later in de middag bezocht zij met mevrouw De Gaulle een ziekenhuis. Wanneer de beide dames gaan winkelen in de Galeries Lafayette zal er wel publiek zijn, maar dat zal bestaan uit personeel van de warenhuizen dat er zo genaamd inkopen gaat doen. Wat die imperiale canapé betreft: het Franse protocol heeft niets nagelaten om de bezoeker uit de Sovjet-Unie te omrin gen met de pracht en de praal van een glorieus verleden en hij werd daar giste ren bij iedere stap aan herinnerd. Rij dende over de Pont Alexandere moet hij wel even gedacht hebben aan tsaar Alexander die zijn staatsbezoek aan Pa rijs met een dag bekortte omdat het volk van Parijs jegens hem manifesteerde en hem voor tiran uitmaakte. Het Parijse volk van vandaag heeft dat niet gedaan, maar dat is dan ook niet meer het volk van de „commune" dan wel dat van de gebraden biefstuk en van de scooter en derhalve minder manifesteerderig van aard. Vandaar ook de welwillende ontvangst op de Champs Elysée, waar men voor alle zekerheid de Russische vlaggen toch pas op het laatste moment aan de mas ten had geknoopt, nadat jeugdige rebelse geesten van rechts er elders al een paar hadden vernield. Ze hebben hier en daar op affiches ook de woorden „S.O.S. Boe dapest" geschreven, een noodkreet die enigszins aan waarde verliest omdat er in het zelfde handschrift hier en daar anti- .Toodse slagzinnen naast geschreven staan Hun ondanks was Kroesjtsjevs rit over de Champs Elysée een werkelijk suc ces, en de Russische journalisten en fo tografen zullen zeker van een zegetocht spreken. Kroesjtsjev had voor deze gelegenheid zijn bijzonder lange grijze gabardine re genjas uitgelaten en zich in het plech- tigste kostuum van het Kremlin-protocol gestoken: een zwart pak met. grijze das en medailles op de revers. Voorafgegaan door een brommend escorte van motor agenten in ceremonieel tenue fde bereden escadrons van de „garde républicaine" Het toezicht op ontwapening GENEVE (UPI) In de Geneefse ont wapeningsconferentie heeft Valerian Zorin. de leider van de Russische delegatie.woens- dagochtend verklaard, dat het toezicht op de ontwapening, zoals het door de Westerse landen wordt voorgesteld, te ver gaat. De Sovjet-Unie is bereid de troepen en wa pens. die van de sterkte worden afge voerd. te laten inspecteren, maar laat géén inspectie toe van de eenheden die. ingevolge de bepalingen van een ontwa peningsakkoord. behouden blijven. De poging van de Westerse landen om in alle stadia van de ontwapening boek te houden van de bestaande strijdkrachten noemde de Rus niets anders dan spionage, zeker waar het de strijdkrachten en wa pens betreft, die gehandhaafd blijven. Advertentie Morgen opent Prinses Beatrix in Rotterdam de internationale bloemen- en tuinbouwtentoonstelling FloriadePaleis Soestdijk is daarop zelf ook met een inzending vertegenwoordigd. De openingsdatum is goed. gekozen. Het is lente in Nederland, de zon schittert niet langer door afwezigheid, krokussen, narcissen, vroege tulpen kondigen al de triomf der bollencultuur aan. Aan al die zaken hebben wij vandaag extra aandacht gewijd. De pagina's 17 tot en met 32 vertellen u van de fleurige invloed, die zonneschijn op de dagelijkse gang dm dingen heeft, van de bollen en de Flo riade. De toepasselijke titel dauivoor is: Grote Houtstraat 125-127 - Haarlem Telefoon 20889 Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST L o g a u De lente is een kus van de hemel aan de aarde. (Van onze correspondenten in Parijs) hadden 's morgens al dienst gedaan) reed de open auto met De Gaulle en Kroesjt sjev langzaam over de wijde Champs Elysée, waar het zachte voorjaarslicht over de grijze gevels en de kleurige vlag gen streek, naar boven naar de Are de Triomphe, waar in de boog een enorme vlag zachtjes bewoog boven het graf van de Onbekende Soldaat. En daar onder die boog, waarin de namen van de veldsla gen staan gebeiteld van het Franse leger en daar zijn ook Russische veldslagen hij ontblootte Kroesjtsjev het hoofd en legde hij een enorme donkerrode krans met rood-gouden linten. Deze ceremonie werd gevolg door een soortgelijke plech tigheid op de Mont Valérien, waar 4.500 Fransen door Duitsers werden gefusil leerd. Maar toen had De Gaulle al af scheid genomen van zijn gast die verder door Franse ministers werd vergezeld. Na een receptie voor het corps diploma tique volgde dan gisteravond een ont vangst op het Elysée en daar hielden De Gaulle en Kroesjtsjev hun eerste grote toespraken in dit politiek zo belangrijke staatsbezoek. Hoewel dat niet de mening was van een lieve oude dame, die gisteren op de Champs Elysée naast mij stond. Uit puur enthousiasme voor haar bemin de De Gaulle, vertrouwde zij mij toe: „Weet u waarom die lelijke dikke Kroesjt sjev hierheen gekomen is? Omdat hij bang is voor ons hernieuwde Frankrijk (Vervolg op pag. 4) Advertentie Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam Advertentie MORRIS VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR MINOR 1000 en OXFORD OLIESLAGERSLAAN 36 - TEL. 10570 Advertentie VAASA is Uwidealedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van de dag. uit Finland i k

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1