FLORIADE, een levende encyclopedie van 't wonder der natmiir Van kiem tot krachttoont wetenschappelijk speurwerk I; KONINGSHOVEN STELDEN BLOEMEN EN PLANTEN BESCHIKBAAR Negen wisselende seizoenexposities DONDERDAG 24 MAART 1960 31 Steeds boeiend Warme maaltijden aan lopende band zonder vuur PRINSES BEATRIX zal morgen langs de oeyer van de Maas in Rotterdam de internationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade" openen. Zij zal wandelen langs de reeds ontloken krokusjes en seherp-gele trompetnarcissen. Zij zal zich over een elektronenmicroscoop buigen om als een professor Van Slogteren op zoek te gaan naar het gevaarlijke virus. De kroonprinses zal de Euromast bestijgen en van het honderdvijftien meter hoge platform af een fascinerend uitzicht hebben over bloeiende bloemen en bedrijvige boten. En ook zal zij langs een kabelbaan zweven over het veertig hectaren grote tentoonstellingsterrein, dat vijf maanden lang de natuur in al haar boeiende facetten te kijk zal stellen. Deze tuinbouwtentoonstelling is voor ons land uniek. Nog nimmer is alles wat groeit en bloeit op zó'n veelzijdige wijze belicht als daar aan de Maasoever. Nog nooit ook heeft een De heer Jac. Kleiboer zal zich na de opening enigszins opgelucht voelen. Voor deze „stuntman" zitten er dan een paar jaar van voorbereiding op. Wordt de tra ditie voortgezet, dan zal ook deze, door de heer Kleiboer georganiseerde tentoon stelling een groot succes worden. Want deze ras-organisator heeft nog steeds al leen met successen gewerkt. Hij was de aangewezen man voor de organisatie van dit veelzijdige evenement. Met bij voor beeld de Ahoy en de E 55 heeft hij laten zien hoe men een dergelijke onderneming voor het massale publiek aantrekkelijk kan maken. De „Floriade" nu belooft weer de be langstelling van honderdduizenden bezoe kers te zullen krijgen. Al meer dan een week staan er de hele dag door lange rijen voor de kassa's om in het bezit van een doorlopend toegangsbewijs te komen. En van november af zijn dagelijks reeds vele aanvragen uit het buitenland voor groepsbezoeken binnengekomen. Speciale treinen en schepen zullen de bezoekers uit vele landen naar de Maasstad brengen. Het opmerkelijke van deze tentoonstel ling is haar veelzijdigheid. Inderdaad zal zij de slagzin „Van kiem tot kracht" alle eer aandoen. Het gehele groeiproces zal men hier van dichtbij kunnen aan schouwen. En wat eens voorbehouden was aan wetenschappelijke onderzoekers, zal nu met de nodige toelichtingen ter kennis komen van mensen die nooit te voren een stap in een laboratorium heb ben kunnen zetten. Natuurlijk, die men sen kunnen „mooi" en „prachtig" roepen bij bloeiende tulpen, geurende kruiden of exotische orchideeën. Maar zij kunnen ook het ontkiemen van het zaad volgen, de ademhaling van de bol gadeslaan en de invloed van de kernstraling nagaan. Van een traditionele bloemententoonstelling is dus geen sprake. De bloemen zullen wel iswaar een opvallende plaats krijgen, maar de andere onderdelen van de expo sitie zoals de tentoonstelling van groen ten en fruit niet in hun schaduw stel len. Het aantrekkelijke van de „Floriade" is ook dat zij steeds van gedaante zal ver anderen. Zoals iente, zomer en herfst zich isi de natuur laten gelden, zo zullen zij ook hier merkbaar zijn. In de seizoenex posities zal het speciale karakter van de verschillende seizoenen in het licht wor den gesteld. De tentoonstelling vernieuwt zich dus geregeld en zal daarom voor de min of meer vaste bezoekers steeds weer boeiend blijven. Hebben vele exposities veelal een kunst matig karakter, met de „Floriade" is dit niet het geval. Sommige onderdelen zijn uiteraard nabootsingen, maar daartussen ziet men kwekerijen in vol bedrijf. Bloe misten uit Aalsmeer en Boskoop zullen iedere dag weer hun heesters en planten nalopen, kwekers uit het Westland houden in de kassen de groei van druiven en per ziken bij. Al een paar jaar geleden is op het voorterrein, in de nabijheid van museum Boymans, een boomgaard van zo'n kleine duizend bomen geplant. In mei zullen de bomen bloeien en later zullen zij hun vruchten afwerpen. Ardbeien en pruimen, komkommers en tomaten zullen uit de kassen en van de koude grond on der de ogen van het publiek worden ge oogst. Al die groenten en dat fruit wor den naar de veiling gebracht, waar de be zoekers in de veilingbanken kunnen plaats nemen en, als de wijzer van de klok op de door hen gewenste plaats staat, kun nen „afdrukken". In de lente zullen in het Rotterdamse stadspark de bolbloemen in de belangstel ling staan. Niet minder dan twee miljoen bloembollen zijn op het terrein aan de voet van de Euromast uitgeplant. Onmiddellijk De laatste dagen is hard gewerkt om de tentoonstelling op tijd klaar te krijgen. Voor de Wesllandse fruitkas sen, die afsteken tegen het moderne stadsbeeld, liggen kwekers nog enkele honderden viooltjes te planten. bij het betreden van het voorterrein via de hoofdingang bij museum Boymans wordt het oog getrokken door grote strak ke perken, waarin duizenden bloemen h*ün schoonheid zullen tonen. Alleen al om het standbeeld van Tollens staan tweehonderd duizend bolbloemen. De bloemen in het grote park zullen een prachtige indruk ma ken: zij zijn geplant in terrasvormige perken een smaakvolle moderne aan leg. Open-steensmuren delen dit terrein in en zorgen voor een prachtige ruimtelijke werking. Bij de opening morgen staan de kro kussen en vele narcissen in bloei. De hya cinten kleuren reeds. Verwacht mag wor den dat gedurende de paasdagen vele per ken hun volle kleurenrijkdom laten zien. De „Floriade" wordt onder meer gehou den ter viering van het eeuwfeest van „Bloembollencultuur" en ter herinnering aan het feit dat vierhonderd jaar geleden de tulp uit Klein-Azië in West-Europa werd ingevoerd. De eerste grote binnententoon- stelling in de Ahoy- en Energiehal is daar om gewijd aan „Het feest van de bol bloemen". Vol trots noemen de organisa toren dit de grootste binnententoonstelling van bolgewassen, die ooit is gehouden. De Haarlemse tuinarchitect Carl van Empe- len jr. heeft er evenals voor de bui tenexpositie van de bollen het ontwerp voor gemaakt. Tulpen, hyacinten, narcis sen en kleine, soms bijzondere bijgoedge wassen maken het verblijf in deze hallen voor de bloemenliefhebber tot een feest. De heer Van Empelen heeft deze binnen tentoonstelling ingedeeld in grote gras- vlakken met daartussen de fraai gegroe peerde inzendingen. Prachtige felrode tul pen wisselen het blauw van de hyacinten, het geel van de krokusjes en de room kleurige tinten van de tulipa's af. In het midden van de hal is een ruim zes me ter hoog gestyleerd vruchtbeginsel opge steld, naar een ontwerp 'van de heer A. W. van Driel, de ontwerper van het bloe mencorso voor de bollenstreek. Meer dan twaalf landen nemen met in zendingen aan de „Floriade" deel. In de grote „Tuin der volken" zijn onder meer inzendingen te zien van Amerika, Frank rijk, Duitsland en België. Deze landen hebben ook paviljoens ingericht, waarin voorlichting wordt gegeven over de tuin bouw in het desbetreffende land. Opmer kelijk is de Amerikaanse terrassentuin met een rood geverfde bungalow, waarin de Amerikanen thuis hun weekeinden doorbrengen. Vermelding verdienen de root publiek op een dergelijke wijze als op de „Floriade" iet geval zal zijn, kennis kunnen nemen van het vakman schap waarmee de Nederlandse tuinbouw haar gewassen produceert, van de veredelingen ter verbetering van de kwaliteit en van de wetenschappelijke onderzoekingen om ziekteverwekkers machteloos te maken. Maar deze expositie is niet alleen een Nederlandse gebeurtenis, getuige de vele buitenlandse inzendingen en de grote internationale belangstelling. grote collectie orchideeën en de inzending irissen. Voorts is er een internationale wedstrijd voor rozenkwekers. Voor deze en de andere inzendingen zullen interna tionale jury's bekroningen toekennen. Deze grootse tuinbouwtentoonstelling biedt té veel om allemaal op te noe men. Enkele bijzondere onderdelen ver dienen een vermelding. In een hoekje van de expositie waant men zich in de tuin van Churchills landgoed Chartwell, in de afdeling „bos en veld" komen de flora en fauna van ons land volop tot hun recht, voor een oud herenhuis ligt een achttien- de-eeuwse tuin, de kruidentuin biedt en kele zeldzame gewassen, schadelijke en natuttige dieren roofvogels en vossen, uilen en wilde varkens staan in hun natuurlijke omgeving opgesteld. Tussen de perken zijn beeldhouwwerken „van Rodin en Maillot tot Moore en Marini". De binnententoonstelling „Heelal en aar de" geeft van mei tot en met september een beeld van de energie, de kosmos, de ruimtevaart enz. Met foto's, tekeningen en maquettes en via televisie worden toe lichtingen op het geëxposeerde gegeven. De laatste dagen is enorm hard ge werkt om de tentoonstelling op tijd klaar te krijgen. De bouwstaking heeft enige vertraging veroorzaakt, maar deze is niet storend. In de komende nacht moet nog veel werk worden verzet. Overal op het terrein van veertig hectaren en in de ge bouwen van in totaal 32.000 vierkante me ter heerst de bedrijvigheid die aan de start van dergelijke manifestaties vooraf gaat. Kwekers stoppen nog wat heersters de grond in, bakken met bloemen worden in smaakvolle arrangementen geplaatst, foto's, toelichtingen en wegwijzers worden opgehangen. Morgenochtend om halfelf zal van dit jachtige gedoe-der-laatste-uren niets meer te merken zijn. Dan zullen Prinses Beatrix en de genodigden zonder twijfel van hun grote bewondering voor het tentoongestelde blijk geven. Organisa tor Jac. Kleiboer en zijn medewerkers zullen dan weer de verzekering krijgen dat zij een grootse onderneming tot stand hebben gebracht. Voor de perziken en de druiven, de Aalsmeerse heesters en exotische planten zijn er vele kassen gebouwd. Zoals deze moderne kas, die het beste van de sierteelt herbergt. Van de 115 meter hoge Euromast af heeft onze fotograaf deze overzichts foto van de internationale tuinbouw tentoonstelling gemaakt. Op de voor grond ligt voor een oud herenhuis de achttiende eeuwse tuin, op de achter grond vele perken met nu nog groene gewassen. Een deel van de „Tuin der volken": de Belgische inzending met een pavil joen. Op de achtergrond de Euromast, die vrijdag eveneens zal worden geopend. Op de „Floriade" in Rotterdam worden negen wisselende seizoententoonstellingen gehouden. Na het „Feest van de bolbloe men" is er „De lente juicht", van 14 tot en met 24 april. Hier worden ondermeer or chideeën, seringen, gerbera's, vroege chry santen, en magnolia's getoond. Begin mei wordt de bijzondere aandacht gericht op de Nederlandse tuin. Van 25 mei tot en met 6 juni zijn op „Exotica" vele exotische bloemen en planten te zien. In de eerste helft van juli bloeien de rozen. Deze ex positie wordt gevolgd door een internatio nale wedstrijd in bloembindkunst. Half Augustus zullen de nieuwste gladiolen en andere bloemisterijgewassen worden geëx poseerd. In de eerste dagen van september wordt een grote verscheidenheid aan dah lia's onder de aandacht gebracht. De ten toonstellingen worden besloten met „Herfst- glorie". gewijd aan arrangementen van groenten, fruit en bloemen. Op de internationale tuinbouwtentoon stelling in Rotterdam, die morgen door prinses Beatrix wordt geopend, zullen de bezoekers zich kunnen wanen in een vor stelijke hoftuin. Europese vorstenhuizen hebben namelijk voor de „Koningshof" bloemen en planten uit hun eigen oranje rieën beschikbaar gesteld. Een unieke ver zameling, die aan deze „Koningshof" ca chet zal geven. Hier staan de Oranjebomen van Soest- dijk en 't Loo. En natuurlijk groeit hier de myrt, waarvan bij koninklijke huwelijken bruidskransen werden gemaakt. Varens en laurierbomen vormen de collectie van de Belgische koning. Uit de tuinen van de groothertogin van Luxemburg komen enkele bijzondere ro zen. Een grote cactustuin kon worden in gericht dank zij de collectie uit de jardin exotique van de Prins van Monaco. De cacteeën staan in een rotsformatie, die de rotsvesting Monaco voorstelt. Een Grieks reliëf van de godin Demeter wordt omringd door klassieke zuilen, door vijgebomen, oleanders, olijven en de acanthus. Jacht taferelen, foto's en voorwerpen uit de ko ninklijke tuinen wisselen de collecties planten en bloemen af. In de tropische kas zijn de inzendingen uit Suriname en Nieuw-Guinea onderge bracht. In een omlijsting van een bonte verscheidenheid aan tropische gewassen staat een papoeahut, daarvoor zit een (ste nen) Papoea met kind. In de benauwde, warme kas, waarin een beekje stroomt, staan de bomen van koffie, thee en kaneel. Het is of men midden in de jungle staat, daar tussen al deze voor ons vreemde en exotisch-mooie bloemen en planten. Voor de tropische kas is een verwarmde vijver aangelegd. Deze biedt ondermeer plaats aan de Victoria Regia. Temidden van oudheidkundige vondsten herleeft in een hoekje van de tentoonstel ling het bijbelse land. Hier staan de plan ten uit de bijbel. Zij geven iets weer van de sfeer, die het oude bijbelse land ken merkte. Linzen, ceders, myrten, de wijn rank en de oleander, gierst en granaat appel, zij vormen een illustratie van vele bijbelse verhalen. Een Yemenitisch echt paar zal voor een paviljoen oude smeed kunst en weefkunst beoefenen. De Nederlandse botanicus Carolus Clu- sius, die vierhonderd jaar terug de tulpe- bollen over West-Europa heeft verspreid, wordt niet vergeten. Aan deze plantkun dige wox-dt een speciale tuin gewijd. Dit Een Nederlandse vinding op culinair ge bied, die een wereldprimeur betekent, zal voor het eerst worden toegepast tijdens de „Floriade" in het restaurant Iglo aan de voet van de Euromast. Het betreft een magnetronische door loopoven, die het mogelijk maakt com plete, vooraf bereide en snel diepgevroren maaltijden aan de lopende band en zonder vuur op de juiste temperatuur te brengen. De nieuwe vinding is vooral van grote betekenis voor het restaurantbedrijf, sche pen, kazernes, ziekenhuizen, enz., kortom voor al die instellingen, waar maaltijden in groten getale worden geserveerd. De wachttijd voor de consumenten wordt er aanzienlijk door verminderd. Het proces van verhitting, zonder ge bruikmaking van vuur, is wel van vrij recente datum, maar niet nieuw. In dit systeem wordt het principe van di-elektri- sche verhitting reeds gedurende geruime tijd met succes gebruikt. De ovens, volgens dit principe gebouwd, hoe waardevol ook voor de restaurant-keu ken, vormen nog geen wezenlijke bijdrage tot de oplossing van het probleem van de verzorging van maaltijden op grote schaal. Verscheidene technische problemen ston den nog de voltooiing in de weg voor de laatste keten in die ontwikkeling: de mag netronische oven met de mogelijkheid maaltijden aan de lopende band af te leve ren. Dankzij de laatste ontwikkeling is de keten sluitend gemaakt. En het resultaat is de magnetronische doorloopoven. De maaltijden kunnen hierbij in elke gewenste variatie en op elk gewenst ogen blik op een band worden geplaatst. Tij dens het transport door de oven wordt in enkele minuten het diep bevroren voedsel (van min 25 graden celsius) op de juiste temperatuur (80 graden celsius) gebracht. Men hoeft maar zeven of acht minuten op een maaltijd te wachten en kan kiezen uit een aantal maaltijden, die aan geur, smaak en kwaliteit weinig hebben inge boet. Dit snel diepvriezen van bereide maaltijden, waarbij het verlies aan vita minen en mineralen tot het minimum wordt beperkt, kunnen de hotels en restau rants overlaten aan bedrijven, die hiervoor speciaal emplooi hebben. Gezien de hui dige moeilijkheden, waarmee vele hotels en restaurants hebben te kampen, betekent dit dus een aanzienlijke winst aan ruimte in de zaak en een besparing aan keuken- personeel. De verhitting in de magnetronische oven geschiedt door geconcentreerde micro golven van 12 cm golflengte. Per uur pas seren 150 tot 200 maaltijden de band. Het zal duidelijk zijn, dat de naam „Iglo" voor het restaurant bij de Euromast, niet zonder opzet is gekozen. Enkele bekende firma's willen dit experiment op de „Floriade" proberen en onderzoeken hoe het Neder landse publiek daarop reageert. is een „kopie" van de gelijknamige hof, die men in de Leidse hortus botanicus vindt. De tuin biedt een verzameling kruiden, die de botanicus eens een grote faam heb ben bezorgd. Zij heeft een hoge stenen muur, gemetseld van „kloostermoppen". Wandelend over de met schelpen be strooide paadjes, passeert men de vele ge wassen die rond 1600 ook in Leiden bloei den: pioenen, het prikneusje, de vuurwerk- plant, de „gulden appel" en het alruin. 99 Niemand zal het in zijn hoofd halen om de grond in te kruipen om de gan gen van wormen of mollen na te gaan. Die mollen en woi-men bewegen zich met gemak in de bodem voort. Op de „Floriade" in Rotter dam zijn de meestal duis tere gangen van deze dieren na te gaan. Natuurlijk zul len deze dieren ook op de internationale tuinbouw tentoonstelling het daglicht schuwen. Toch zullen de bezoekers de dieren kun nen opsporen. De wormen bijvoorbeeld hebben een radio-actief achtereind ge kregen. De bezoekers zullen de „grondwerkers" met een geigerteller op de „onder aardse" tochten kunnen volgen. Slaat de geigertel ler uit, dan is de aanwezig heid van de worm ontdekt. Men zal daar ook kunnen zien, hoe de bollen „adem halen", dankzij een elektro nenmicroscoop zal men ze kunnen „doorlichten", men zal de virusaaltjes kunnen opsporen, ook de ademha ling van de bollen kunnen aanschouwen en verder kunnen zien hoe de bollen onder diverse temperaturen groeien. Dat wordt allemaal ge toond op de afdeling „Van kiem tot kracht", waar we tenschappelijke instituten, laboratoria en proefstations met hun onderzoekers en apparatuur aanwezig zijn. Deze afdeling is leerzaam. Men krijgt een proefsta tion in Naaldwijk in vol bedrijf te zien. Hier wordt de invloed van de mens op bijv. de groei van de toma ten getoond. Een ijverige perschef van de „Floriade" weet over die tomaten on middellijk een sterk staal tje te vertellen. Alle toma ten in ons land, zegt hij, verdampen per jaar zo'n hoeveelheid water dat daarmee een rivier van 33 km lengte, honderd meter breedte en twee meter diepte kan worden gevuld. Met dit verdampte water zou het tentoonstellings terrein I6V2 meter onder water kunnen worden ge zet. Na het aanhoren van zo'n mededeling past alleen maar stilzwijgen. De perschef heeft nóg een sterk staaltje. Wormen, zegt hij alweer, zijn machtige grondwerkers. Alle wormen in ons land ..spitten" per jaar één hectare grond tot tweeduizend meter diepte om. Met de door de wor men verplaatste grond zou het tentoonstellingsterrein vijftig meter kunnen wor den opgehoogd. Weer past een stilzwijgen. Wie niet onder deze me dedelingen bezwijmt, wordt mogelijk geboeid door de fascinerende kleuren van de in ultraviolette straling gebrachte mineralen. Of door de invloed van de kernstraling op de gewas sen, het gezondheidsonder zoek, de bewerkingen van het zaad, de veredelingen en de kwaliteitsverbetering. Het klinkt allemaal zeer technisch en wetenschappe lijk. Voor de vakmensen zal het dan ook interessant zijn. Maar dit is ook het geval voor de oningewijden die een laboratorium alleen van de buitenkant hebben gezien, want met populaire toelichtingen worden de ge heimen uit de kamers van de geleerden voor een ieder duidelijk gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 31