A&iÏÏlajers Kofe PERRY MODE Oorlogsgravenstichting gaf overzicht van haar werk Zes maanden tegen accountant geëist wegens meineed Mogelijk zal in 1961 nieuwe r.-k.-l.t.s. worden aanbesteed Agenda voor Haarlem en de IJmond Bevolking in Haarlem met 77 afgenomen Jaarvergadering van sportfokkersvereniging „Haerlem" Uitspraken rechtbank DONDERDAG 24 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wielen door de Woestijn 3 O S. v. D 13 K Velsen-IJ muiden Beverwijk Kwartaalcijfers N.E.I Groot aantal woningen in uitvoering N.v. P. G. M. v. d. Putten bouwde fabriek van ARZA jLkGdfr- "Tm Jaarvergadering van „De Watervrienden" W. VOET EN ZONEN Burgerlijke Stand van Haarlem de koffie met het verzegeld aroma! Nog steeds zijn 130.000 Nederlanders vermist HAARLEMSE RECHTBANK Het basketbalprogramma Schilder werd „gesneden" en kreeg klappen Kerkelijk Nieuws UIT STAD EN STREEK 'grieven aan de redactie Aan het onlangs uitgekomen jaarverslag van de rooms-katholieke lagere technische school is het navolgende ontleend: Het bestuur van de school heeft bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangedrongen op een spoe dige realisering van de nieuw te bouwen school op de hoek van de Amsterdamse vaart en de Prins Bernhardlaan. Er bestaat hoop, dat de schetsplannen spoedig uitge voerd kunnen worden, aangezien deze al in grote lijnen door Rijksgebouwendienst goedgekeurd zijn. Men zal trachten om in begin 1961 de aanbesteding te laten plaats hebben. Het aantal leerlingen bedroeg het afgelopen jaar 312. wegens plaatsgebrek moesten er 114 leerlingen afgewezen wor den. In 1959 werd begonnen met de op leiding van autoherstellers en elektriciens. In een pand. aan de Gaelstraat werden twee werkplaatsen en een theorielokaal ingericht, die goed voldoen. De opleidings duur voor autoherstellers en elektriciens is een jaar langer dan de duur van de op leiding voor metaalbewerkers en timmer lieden. In juli 1959 werden 124 getuig schriften uitgereikt aan 92 metaalbewer kers en 32 timmerlieden. Ongeveer dertig leerlingen zetten hun studie aan diverse dagscholen voor uitgebreid technisch on derwijs voort. Voorts werden allerlei acti viteiten, die van belang zijn voor de op leiding en de ontwikkeling van de leer lingen in het afgelopen jaar ontplooid. Advertentie Voor de dia-avond, die gehouden wordt dooi de bekende kunstschilder-fotograaf op maandag 28 maart in het Concertgebouw, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij: ZIJLWEG 66 - HAARLEM - TELEF. 14496 Stadsschouwburg: Vandaag 19.45 uur: Operettegezelschap Diogé met „De huzaren van Villars". BIOSCOPEN Cinema Pa'lace: Vandaag 19 en 21.45 uur: „Aparte tafels", 14 jaar. Vrijdag.en zater dag 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „Rebecca", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.45 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De roemrijke daden van Danny", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14 en 19.30 uur, zondag 13.30, 16.30 en 20 uur en maan dag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Analyse van een moord", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Ham let", 14 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Lino Venture", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Charmants gargons", 18 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Zaterdag- en zondagmiddag óók een voor stelling om 16.15 uur. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The Black Swan", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Een kogel ge merkt „X", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Erom here to eternity", 18 jaar. Vandaag en zaterdag 14 en 19.30 uur, zondag 13.30. 16.30 en 20 uur en maandag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Minerva Theater: Vrijdag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Notre dame de Paris", 18 jaar. Zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Circusbloed", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De man met de wassen beelden". 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemcndaal): Tot 4 april dagelijks van 1017 uur, zondags van 14—17 uur: expositie tekeningen van Dirc Lindeboom. Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstraat): Tot 4 april dagelijks van 1117 uur: ex positie van werken van Kini Keiler. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks van 10—22 uur: expo sitie van grafieken van Henk Huig. DIVERSEN Vleeshal: Vrijdag 12.25 uur: pauzebijeen- komst.: ds. J. P. Jacobszoon over „St. Nico- laas op Pasen". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 18 maart.) DONDERDAG 24 MAART Thalia, 20 uur: „Alexander de Grote". Rex, 20 uur:,„Casino de Paris". VRIJDAG 25 MAART Thalia, 20 uur: „De man die verdwijnen moest". Rex, 20 uur: „Te jong voor liefde". DONDERDAG 24 MAART Kennemer Theater, 14 30, 19 en 21.15 uur: Modeshow A. K. VRIJDAG 25 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hé boy, hé girl". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Avon tuur in Hongkong". W. B, Thca'lcr, 20 uur: „De genadeloze wreker". Blijkens het kwartaaloverzicht van het Nederlands Economisch Instituut te Rot terdam is de bevolking van Haarlem in het laatste kwartaal van het vorig jaar met 77 afgenomen tot 169.215, hetgeen moet worden toegeschreven aan een hoog vertrekoverschot. Dit bedroeg in de eerste drie kwartalen van 1959 respectievelijk 297, 180 en 260, tegenover 472 in het laat ste kwartaal. Over het gehele jaar 1959 is de bevolking van Haarlem met slechts 352 personen toegenomen, hetgeen een bevol kingsgroei van 0,2 percent betekent. Dit geringe percentage is een gevolg van de omstandigheid dat de natuurlijke be volkingsaanwas in Haarlem voor een groot gedeelte wordt gecompenseerd door een vertrekoverschot. Dit vertrekoverschot is in 1959 voor ruim een derde gedeelte toe te schrijven aan de migratiebeweging tus sen Haarlem enerzijds en de gemeenten Amsterdam, Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Bloemcndaal, Heemstede, Haarlem- merliede en Ben nebroek anderzijds. In 1959 vestigden zich 190 inwoners van Am sterdam méér in Haarlem, dan omgekeerd. Voor wat betreft de andere genoemde ge meenten kan gezegd worden, dat er zich meer Haarlemmers vestigden dan omge keerd. De woningvoorraad in Haarlem nam in hei vierde kwartaal van 1959 met 243 een heden toe. De woningtoeneming overtrof de bevolkingsgroei, zodat het aantal be woners per honderd woningen is gedaald van 376 op 1 oktober 1959 tot 374 op 1 januari 1960, Dit cijfer ligt in Haarlem thans aanzienlijk lager dan in Nederland als geheel (409 op 1 december 1.959). De woningbouw bevond zich in Haarlem aan het einde van het vorig jaar op een niveau dat sinds de tweede wereldoorlog nog niet is bereikt. In het vierde kwartaal werd begonnen met de bouw van 747 wo ningen. waarvan 498 in Schalkwijk. Ultimo 1959 bedroeg het aantal woningen in uit voering 1519. In het verslag van de opening van de verkoopautomatenfabriek ARZA Holland n.v. aan de Leidsevaartweg in Heemstede is vermeld dat het complex is gebouwd door de firma gebroeders Van de Putten in Heemstede. Deze mededeling berust op een misverstand. De bouw is verricht door het aannemersbedrijf n.v. P. G. M. van den Putten, eveneens in Heemstede. Advertentie Tijdens de jaarvergadering van „De Watervrienden" heeft de voorzitter, de heer H. Stapel, daartoe gedwongen dooi' drukke werkzaamheden, zijn functie neer gelegd. De tegenwoordige tweede voor zitter, de heer P. van Lieshout, werd met algemene stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl de heer Stapel de plaats van de heer Van Lieshout innam. Het bestuur bestaat verder uit W. Honhof. secretaris; B. Schraa, penningmeester; D. van Dijk, tweede penningmeester; D. van Maurik en de dames Stevenhagen en Roubos. leden. Aan dit bestuur werden voorts nog toege voegd: de heren J. Holleman, J. Cohen en J. Boks. De diverse jaarverslagen werden zonder uitgebreide discussie goedgekeurd. ..De Watervrienden" zullen op 1 mei een zwemfeest houden; op 21 en 22 mei een nationaal jongerenfeest; op 26 juni het Bosbaanzwemfeest in Amsterdam, en voorts een weekeindetocht naar Rcm- schcid, een Sint Nicolaas-zwemfeest, diverse afzwemmiddagen en jeugdkampen. Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet. HMW, Solex. Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 Advertentie Grote Houtstraat 165 Tel. 12156 De vereniging voor sportfokkers van pluimvee, konijnen en sierduiven „Haer lem" hield dezer dagen haar jaarvergade ring bij Brinkmann te Haarlem. Na een kort openingswoord door de voor zitter en het voorlezen van de notulen van de vorige vergadering werden eerst enige nieuwe leden aan de vergadering voorge steld. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren S. Rode als bestuurslid en J. D. Geyte- man als secretaris-penningmeester bij ac clamatie herkozen. De voornaamste agenda punten van deze vergadering waren de jaarverslagen van de de secretaris-pen ningmeester. Uit het verslag van het secre tariaat bleek onder meer dat er in 1959 vier ledenvergaderingen waren gehouden. Op één daarvan werd een interessante film vertoond, getiteld „De ontwikkeling van het konijn", terwijl op twee andere vergaderingen hoenders, konijnen en sier duiven van verschillende rassen door keur meesters werden besproken. Het jaar 1959 werd besloten met een grote filmavond. Uit. het financiële verslag bleek, dat de kaspositie weer behoorlijk was vooruitge gaan in 1959. De voorzitter deelde echter mede, dat ondanks deze verheugende voor- uilgang nog even zal worden gewacht met het organiseren van een tentoonstelling van pluimvee, konijnen en sierduiven in Haarlem, daar een dergelijke tentoonstel ling tegenwoordig, door de zeer hoge kos ten die hieraan verbonden zijn, vrijwel altijd een verliespost oplevert, waarvan de grootte vooraf heel moeilijk te becijferen valt. „Voorlopig", aldus de voorzitter, „blij ven we dus nog een poosje „potten" om als de tijd daarvoor aangebroken is zon der risico met een behoorlijke tentoonstel ling voor de dag te komen". BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: C. Koster en F. Tur- ncs; P. Regoort en A. A. van Zutphen; H. Eikelenboom en B. C. Wiebes. GETROUWD: Ph. Belles en M. M. Prins. GEBOREN: Koenraad Johannes, z. van Th. J. van Steijn en Th. M. van der Lin den; Peter, z. van J. J. Koren en D. Kam- minga; Annemieke. d. van K. E. Grandia en G. Hinfelaar; Gert Jan Rein, z. van R. Leppink en H. J. Delfos; Eduard Lam bert Gerard Marie, z. van G. J. M. Bou- mans en M. M. H. Bus. OVERLEDEN: Wed. G. Berghoef-Piet. 64 j.; Wed. G. E. de Groot-Böhm, 76 j Ph. A. van Dueren den Hollander 7 j„ (j.); Wed. J. M. Leibbrandt-Oudraad, 80 j. BEVALLEN van een zoon: 22 maart: E. van Schijndel-Wimmer; 23 maart: B. C. van Bruinessen-Van Weelde. BEVALLEN van een dochter: 20 maart: E. J. Beths-Venema, 21 maart: E. Piet-Troost, 22 maart: W. A. Coops-Van Veen, E. G. Voorderhaak-De Vos, P. M. Klooster-Baauw, M. P. J. Bartels-Kok, J. M. I-I. Heinsbergen-Sieraad; 23 maart: A. A. Anama-Verburg. OVERLEDEN: 20 maart: M. Steffens- Veenings, 79 j., Begijnesteeg; A. B. E. van der Weiden. 78 j., Emmakade; 21 maart: F. G. O. C. Eger, 70 j., Delftlaan; 22 maart: S. J. C. Hülsmann, 66 j., Schotersingel. ONDERTROUWD: 21 maart: G. Smit en E. C. de Jong; 23 maart: E. A. M. Stock- mann en J. M. G. Stevens, B. Coster en J. A. Kuijper, A. N. Hoogers en A. M. Godijn, T. van der Zanden en M. C. J. Zonneveld, M. L. Hein en J. van den Heuvel, S. Poli- dori en E. Bruinier, H. T. Lentelink en J. H. Wansleeben. R. H. Hoed en H. E. R. Teusink. GETROUWD: 23 maart: M. C. G. Ver steeg en C. Theil. G. Scheepmaker en H. M. Vermeer, J. W. Ligthart en A. M. B. Boukje, B. J. Kok en M. A. B. van Beek, G. J. A. Koerhuis en M. L. Mes. Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: Z. van Bruggen-Pieters, z.; C. G. M. Baars-Philippo, z.; B. Verzaal- Ottens, d.; J. A. van Altena-Dechnar, d.; J. J. M. v. Saase-v. d. Wijden, z. ONDERTROUWD: A. H. Post en E. Spe- randio. GETROUWD: K. Bakker en J. H. Nij- land; J. A. v. Wulfften Palthe en Th. A. Bossehaart; J. van Riessen en E. J. T. Pos- tema. OVERLEDEN: H. Woudt, 79 j.; Mej. T. Lijn, 73 j.; J. W. Willemsen. 32 j.; J. Kuijper, 75 j.; H. Gorter-de Ronde, 75 j.; W. K. van Baak, 62 j.; Mevr. A. W. M. van Eerden-Haagen^ 60 j.; Wed. C. C. E. Bunge-Eggeling, 92 j.; Wed. A. J. Klaver- de Jongh, 83 j.; Wed. Djono-Lam, 63 j.; Chr. Barends-Akersloot, 74 j.; Mej. J. F. Jansen, 31 j.; P. Duinker, 82 j.; Wed. J. M. Kouwenberg-v. d. Laar. 80 j. Woensdagavond heeft de Oorlogsgraven stichting in restaurant Brinkmann te Haarlem een voorlichtingsavond gehouden. Veel nabestaanden van gesneuvelden waren op deze bijeenkomst aanwezig. In zijn openingswoord gaf de directeur der stichting, de heer P. W. de Hertogh jr., een overzicht van hetgeen door deze or ganisatie is verricht. „Het werk van de Oorlogsgravenstichting", aldus de heer De Hertogh, „is een appèl aan het Nederlandse volk ter nagedachtenis aan hen, die vielen. Herdenken der gesneuvelden houdt ook zorg voor de graven in". Aan de hand van opgestelde kaarten (elk op zich een platte grond van onpeilbaar oorlogsleed) gaf hij een overzicht van deze gravendienst. Over de gehele wereld verspreid (Duitsland niet inbegrepen) heeft de Oorlogsgravenstich ting 47.000 graven van gesneuvelde Neder landers in verzorging. Alleen in Indonesië zijn al tweeëntwintig erevelden. De zorg en het onderhoud gaan hier normaal door, zoals werd geïllustreerd door een op de band opgenomen vraaggesprek met de heer Osmeier, die de leiding in Indonesië heeft. Ook is het mogelijk op 4 mei telken- jare de doden te herdenken. In Birma worden 2800 graven verzorgd van hen, die daar gedurende de Japanse bezetting om kwamen. Hiervan werd een serie kleuren dia's vertoond. In Nederland strekt de zorg zich uit over de laatste rustplaatsen van 15.203 gesneuvelde landgenoten, die op 1.608 kerkhoven in 1.251 gemeenten ter aarde werden besteld. De grootste hiervan zijn de Centrale Begraafplaats in Loenen Zes maanden gevangenisstraf heeft de vestigde zijn verklaring. De accountant officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. H. Lagerwaard vanmorgen geëist tegen een accountant uit Winsum (Gr.) die terecht stond omdat hij onder ede een valse verklaring zou hebben afge legd. Verdachte ging in april 1948 de boekhou ding verzorgen van een bakker in Adorp, thans groentehandelaar in Heemstede. Hij deed dit ongeveer drie jaar. Jaren later stuurde hij de cliënt een rekening van i 726. De cliënt betaalde hiervan 400. Voor het restant stelde de accountant een civiele vordering in. De bakker weigerde te betalen omdat, naar hij zei, de accoun tant met hem had afgesproken dat het ho norarium in ieder geval nog geen honderd gulden per jaar zou bedragen. De accoun tant legde onder ede de verklaring af dat hij nimmer een dergelijke afspraak heeft gemaakt. Ook thans voor de rechtbank bleef ac countant hierbij. Hij zei dat hij nooit met klanten een afspraak over het. honorarium maakte, omdat hij niet van te voren kan zeggen hoeveel werk hij aan een boekhou ding heeft. De Heemstedenaar verklaarde als getui ge dat de accountant had gezegd: „Ik kan het u niet precies zeggen, maar het komt op nog geen honderd gulden per jaar." Zijn echtgenote die bij het onderhoud met de accountant aanwezig was geweest, be- Advertentie LEWENSTEIN - ANEGANG 29 - HAARLEM - TEL. 12472 Vanavond gaat Typhoons een flinke nederlaag tegemoet tegen DED. dat op dit moment: aan de kop staat van de afdeling A der landelijke competitie. Ook de HOC- dames hebben weinig kans op de over winning, nu kampioen Landlust nog steeds ongeslagen op bezoek komt. Vrijdagavond kan ZBVS door een over winning op het bezoekende Agon promo veren. Donderdag 24 maart, dames: Excercitia Aurora 2, Antilopen 2Rapiditas, HOC —Landlust (Land.comp. 21.15 u.)) heren: SC Haarlem 3Rapiditas, Exer- citia—HOC 2, ZBVS 2—Typhoons 4, Ty phoonsDED (Land.comp. 20 u.) Vrijdag 25 maart, dames: Exercitia 2 Rapiditas 2, HOC 2Typhoons. heren: HOC 3Antilopen 3. SC Haar lem 4White Stars 2, SC Haarlem 2 Typhoons 3. Typhoons 2HOC, ZBVS Agon (Land.comp. 20 u.). Een 36-jarige schilder werd woensdag avond omstreeks acht uur op het Hout plein in Haarlem gesneden door een be stelauto. Om zijn evenwicht te bewaren duwde de bromfietser zich tegen de auto af, waarop deze stopte. Twee mannen stapten uit en gaven de schilder een slag in het gezicht. Daarop verdwenen zij met hun auto in de richting Amsterdam. De bromfietser, die de politie van een en an der op de hoogte heeft gesteld, deelde mee dat de mannen onder invloed van sterke drank verkeerden. De politie vraagt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. bleef echter bij hetgeen hij onder ede heeft gezegd. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste zes maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. W. J. Birza uit Ap- pingedam, zei te twijfelen aan de woor den van de getuigen. Hij zei de accoun tant te kennen als een man die altijd zijn woorden nakomt. „Het kan er bij mij niet in dat hij opzettelijk een valse eed heeft afgelegd. De man heeft een bloeiend be drijf en het lijkt mij onwaarschijnlijk dal hij naar Haarlem komt om voor driehon derd gulden een meineed af te leggen", aldus pleiter die het primair ten laste ge legde niet volledig bewezen achtte. In zijn laatste woord zei de accoun tant: „Ik heb deze afspraak niet ge maakt". De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 27-jarige stratenmaker, die op 30 oktober inbrak in een school aan de Pla- netenlaan in Haarlem en de volgende dag in Zaandam een fiets stal, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen de verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering met drie jaar proeftijd geëist. Dezelfde straf, maar dan uit te zitten in een jeugdgevangenis, had de officier ge- eist tegen een 24-jarige verwarmingsmon teur uit Zaandam, die van zijn moeder 250,- zou hebben gestolen om, zoals hij zei, ..haar pijn te doen". De Zaandammer werd veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf door te brengen in een jeugdgevangenis. De rechtbank veroordeelde een 58-jarige Haagse koopman tot een geldboete van 200,- en ontzegde hem de rijbevoegdheid voor drie maanden. De koopman zou op en Amsterdam met zijn auto een andere 24 april van vorig jaar tussen Den Haag wagen geen gelegenheid hebben gegeven te passeren door telkens zijn snelheid op Ie voeren. De eis luidde bevestiging van het vonnis van de kantonrechter die verdachte had veroordeeld tot 200,- boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Een 22-jarige zetschipper uit Tholen ten slotte kreeg een geldboete van 100,- om dat hij op 20 oktober op de Achterzaan in Zaandam door een onjuiste manoeuvre bij het passeren van de geopende spoor brug in aanvaring was gekomen met een ander schip. Bij de behandeling van deze appèlzaak veertien dagen geleden was ge bleken dat beide schippers er op gebrand waren als eerste de brug te passeren en daarbij elkaar danig in het vaarwater hadden gezeten. De kantonrechter had de zetschipper eerder een boete van 75,- opgelegd. (Veluwe) met 1.400 en de militaire begraaf plaats Grebbeberg met 435 graven. In Frankrijk zijn de Nederlandse ge sneuvelden bijeengebracht nabij Parijs (200 personen), uit de Scandinavische lan den bij Oslo (37 personen) en uit Oosten rijk en omliggende landen bij Salzburg (135 personen). Duitsland vormt uiteraard een zeer bij zonder werkgebied. Hier zijn de graven van 12.000 landgenoten geregistreerd. Vijf duizend hiervan, die hun leven gaven in het verzet of door terreur de dood vonden, zijn op enkele erevelden ter aarde besteld. Hierdoor is het voor de nabestaanden mo gelijk geworden om gemeenschappelijk de graven te bezoeken, welke reizen eveneens door de Oorlogsgravenstichting worden verzorgd. Door middel van een geluids band kon men een vraaggesprek beluis teren met de leider van het Nederlandse identificatieteam, dat samenwerkt met de Franse dienst in Duitsland. De resultaten, die men ook nu nog door identificatie krijgt, zijn zeer betrouwbaar. Óndanks alle naspeuringen worden thans nog 130.000 Nederlanders vermist. Dit zijn hoofdzakelijk slachtoffers van de concentratiekampen. Hun namen werden geregistreerd en opgetekend in gedenk boeken, die gerubriceerd per concen tratiekamp in speciale gedenkmonu- menten op de erebegraafplaatsen worden ondergebracht. Al dit werk wordt^gefinancierd door een rijkssubsidie, maar éovenal door de steun van het Nederlandse volk. Daarom is het zo noodzakelijk, dat deze steun door velen wordt gegeven. Na de pauze werd een tweetal kleurenfilms vertoond. Deze gaven een beeld van het werk der Oorlogs gravenstichting in vele landen. De heer K. R. van Staal sprak een woord van dank namens de aanwezigen, alsmede namens de hoofdbesturen van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd en de Stichting 1940- 1945. „Dit werk", aldus de heer Van Staal, „moet niet alleen door de nagelaten be trekkingen, maar door elke Nederlander worden gewaardeerd. Het moet echter ook door het Nederlandse volk in zijn geheel worden gedragen omdat hierdoor elke na bestaande. ook al kan hij het graf van zijn gesneuvelde familielid niet bezoeken, weet dat deze laatste rustplaats dank zij de Oorlogsgravenstichting goed is verzorgd". Tot slot namen de aanwezigen staande een minuut stilte in acht ter herdenking van de velen, die in en door de oorlog vielen. Nieuws in het kort Aanrijding. Vanmorgen omstreeks kwart over acht is een 30-jarige opzichter met zijn bromfiets tegen een auto gereden op de hoek van de Delftlaan en de Albert Verweylaan in Haarlem. Hij is met schaaf wonden naar het Grote Gasthuis gebracht. Het ongeluk ontstond doordat de brom fietser, die op de ventweg reed, door een daar rijdende auto, geen voldoende uit zicht had. Maximumsnelheid. De Bloemendaalse politie heeft woensdag vijftien processen- verbaal opgemaakt wegens overschrijdin gen van de maximumsnelheid. Meisje aangereden. Woensdagavond omstreeks zes uur is een achtjarig meisje in de Bastiaanstraat in Haarlem aangere den door een motorrijder. Zij is met een hersenschudding in de Mariastichting op genomen. Het meisje speelde met enige vriendinnetjes op de rijbaan en week niet tijdig genoeg uit voor de motorrijder, die met een zeer matige gang reed. Opbrengst toneeluitvoering. De op brengst van de schouwburgavond die op 27 februari ten bate van Maatschappelijke Zorg voor Zieken in Haarlem is gegeven, heeft 6650 opgebracht. Hiervan ontvin gen Grote Gasthuis, Diaconessenhuis en Mariastichting elk 1900 en St. Joannes de Deo 950. Opgevoerd werd „De eerste liefde" door de Nederlandse Comedie. „De huistyran". De toneelafdeling van de K.A.B. in Vogelenzang, „Door vriend schap bloeiend", geeft zondag in het r.-k. verenigingsgebouw een opvoering van de klucht van Godfried Bomans, ,.De Huis tyran". A.R. beginselen. De A.R. kiesvereni ging Nederland en Oranje in Lisse houdt maandagavond 27 maart haar jaarvergade ring in De Witte Zwaan. De heer A. War- naar, oud-burgemeester van Waddinx- veen, spreekt over „Hebben onze beginse len ook praktische waarde?". „4 x ZN". Op zaterdag 9 april wordt in Hillegom een huis-aan-huis collecte voor „4 x ZN" gehouden. De Hillegomse Har monie Kapel en „Crescendo" werken mee. „Doe Open". De actie „Doe Open" ten bate van de vluchtelingen heeft in Hil legom netto ruim duizend gulden opge bracht. (Shows, snufjes en alles wat verder in hel domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De sportkleding neemt in de mode-we reld een geheel eigen plaats in, omdat men bij het ontwerpen hiervan met zoveel factoren rekening moet worden gehouden. Het model dient aan het gestelde doel te kunnen beantwoorden en er moet aan allerlei praktische eisen aandacht besteed worden. Dat dit speciaal genre kleding doelmatig en bovendien smaakvol en mo dieus kan zijn toonde ons gisteren Sturka die in het nieuwe groots opgezette Renault- gebouw te Amsterdam haar zomerse sportkleding presenteerde. De watersport kreeg de grootste belang stelling, wat geen wonder is in een land als het onze, waar de zee en plassen wel de grootste attractie vormen in de zomer maanden. En met de mooie zomer van '59 nog in gedachten zal er een grote vraag zijn naar shorts; er bestaat een grote variatie in ma terialen en dessins; naast de poplins wor den er veel fancy structuurweefsels ge bracht, waarin het kleine B.B. ruitje zich wel op de grootste voorkeur kan beroemen. De lengte is nog steeds vrij kort, maar de pijpjes zijn mooi sluitend om het been. Naast de zachte pasteltinten treden lila en chartreuse sterk op de voorgrond. Een nouveauté is de short met voorschoot, een detail, wat we ook bij de tuinpantalon te rugvonden. De mooie pantalons met de goede pasvorm (een zeer belangrijke fac tor bij dit artikel) en de smalle pijpen wor den veelal in kleine ruitjes in rayon kwa liteit gebracht. De damesjacks waren er in allerlei lengtes, maar de driekwart von den we wel het meest stijlvolle, vooral ook door de daarbij gedragen ceintuur. De structuurweefsels bleken toch niet opge wassen te zijn tegen de mooie kwaliteiten uni-poplins. Alleen bij een dames- en kin derblazer was er een mooi effect bereikt met een raffia-structuur. Door een simpe le garnering van een wit biesje langs kraag en zakken en een dubbele knoopslui- ting werd het een zeer apart jasje, dat voor velerlei doeleinden geschikt is. De strandsets voor dames en heren heb ben de vorige zomer een prachtkans ge kregen om er in te komen en worden ook dit jaar weer in veel bonte imprimé's ge bracht. En heel wat heren zullen een licht gewicht jasje dat ongevoerd is en van een soepel en luchtig materiaal, prefereren; het is modieus met de rugplooien en vas te rugceintuur en wordt in een rijk kleu rengamma geleverd. Na het zien van zo'n show lijkt de zomer ons nog aanlokkelij ker toe. Katy Advertentie ANEGANG 17 (Verkort weergegeven) Gepensioneerden. Eén januari 1960 heeft de regering de salarissen van de ambtenaren verhoogd met 5 Het alge meen comité tot behartiging van de be langen van het overheidspersoneel kon zich hiermede echter niet verenigen, om dat de regering voor de gepensioneerden geen enkele toezegging wilde doen, de pen sioenen evenredig te verhogen. De huren zullen m.i.v. 1 april a.s. met 20 worden verhoogd, waaraan de ge pensioneerden niet ontkomen, maar dat zij een „volledige" compensatie zullen incas seren, is weer zeer twijfelachtig, gezien de ervaring opgedaan bij de laatste huurver hoging. Wanneer zal er nu eens een eind komen aan de onrust die er heerst in onze ge lederen, die onrust, die ons bij elke salaris- en prijsverhoging weer beheerst? Heet dit nu een vredige, rustige levens avond? Die vragen kunnen met één besluit, mits niet te laat genomen, worden opgelost. Re gering neem dan dit besluit en geef hun op korte termijn waardevast pensioen, dan is alle onrust en ergernis voor hen weggeno men en dat geeft meer levensvreugde voor de gepensioneerden. Waardevast pensioen, neer- en opgaande met de salarissen, betekent voor de ge pensioneerden meer zekerheid bij de stij ging en daling van lonen en/of prijzen en betekent tevens voor hen een rustige en welverdiende oude dag. Zo zien zij ook met spanning de nieuwe pensioenwet tegemoet, die. zo hopen zij, grotendeels uitkomst zal brengen. J. BLOKKER

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7