Uitgaan in Haarlem ZWITSAL Enthousiasme over bepaling beleid daalt tot nulpunt Chefarine,4' HOEST UW KIND...? Fa. B. Drie jongelui uit Lisse beroofden Haagse dame Een kwart van de beroepsbevolking ontving nog geen loonsverhoging Boekendief veroordeeld Timide verdachten voor de rechtbank Antiquair kocht in bij „zware jongen Peronistisch komplot in Argentinië verijdeld Russen ontdekten nieuw negatief geladen deeltje Tambroni houdt formatie opdracht nog in beraad VRIJDAG 2 5 MAART 1960 11 TONEEL MUZIEK BALLET VOLKSUNIVERSITEIT AMATEURTONEEL DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. Belangrijke aanwinst van Frans Halsmuseum OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN N. VV EN LOONPOLITIEK Kerkelijk Nieuws Vijf hond erd arrestaties Zaterdag 26 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Tanchelijn", kroniek van een ketter, geschreven door Harry Mulish, onder regie van Henk Rigters. Medewerkenden zijn Lous Hensen, Han Bentz van den Berg, Ko van Dijk, Eli Blom, Paul Meijer, Joop Admiraal, Henk Rigters, Ramses Shaffy en Johan Fiolet. Zondag 27 maart, Stadsschouwbrug, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Eerste liefdeeen blijspel van Paul Osborn, onder regie van Ko van Dijk. Medewerkenden zijn Lous Hensen als Ghyote in „Tanche lijn" van Harry Mulisch, waarvan zaterdag 26 maart de Haarlemse pre mière gegeven wordt. onder anderen Mary Dresselhuys, Petra Laseur, Ellen Vogel, Joan Remmelts en Louis Borel. Dinsdag 29 maart, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft nogmaals een voorstelling van „Eerste liefdeonder regie van Ko van Dijk. Woensdag 30 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstelling van „De meeuw" van Tsjechov, onder regie van Peter Sjarof. Medewerkenden zijn onder anderen Lia Dorana, Manon Alving, Ton Lutz en Jan Lemaire. Zondag 27 maart, Concertgebouw, 20 uur: Jazz-concert met medewerking van onder anderen The Diamonds Five, Kees Kuyt Combo, Trio Mis ja Mengelberg en Trio Pete Kuyters. Dinsdag 29 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Het N.Ph.O. geeft het negende con cert in de serie D, onder leiding van Henri Arends. De pianiste Janine Da- costa verleent haar medewerking aan het programma, waarop werken voor komen van Haydn, Baird en Beet hoven. Dageljjks in 't Goede Uur tot 28 maart van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Sjostako- witsj. Van 28 maart tot 4 april werk van Joh. S. Bach. Maandag 28 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Dans Theater met de balletten Septet, Ballade Portu- guesa, Le cygne noir en Rooms. Vrijdag 25 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): De heer Dick Boer, hoofdredacteur van het fotoblad „Focus", houdt een voordracht over kleurenfotografie. Zaterdag 26 maart, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Bijeenkomst van de jon- gerenclub „De Twintigers". Maandag 28 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Dr. A. Melchior houdt een lezing over de St. Bavo of Grote Kerk in Haarlem. Dinsdag 29 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): De heer P. van 't Zelfde spreekt over Spanje, land van grote contrasten. Donderdag 31 maart, Frans Halsmuseum, 14 uur (ingang Groot Heiligland): De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, spreekt over de kunstschatten van 't Frans Halsmuseum. Vrijdag 25 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging Nieuw Leven geeft een voorstelling van „Een feestelijke dag". Donderdag 31 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Gijsbert Japicx" geeft een voorstelling van „De lange jacht". Vrydag 25 maart, Wjjkgebouw „Irene", Elswoutslaan, O verveen, 20 uur: Voor de afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwenbond spreekt de heer P. J. Risseeuw over „Holland in Amerika". Vrjjdag 25 maart, Tuinzaal concertgebouw, 20 uur: Bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisver- eniging. Vrjjdag 25 maart, Zaal Schroder, 20 uur: Voor de leden van de Katholieke Arbei dersbeweging spreekt de heer W. de Zwager over „Het probleem der vrije- tijdsbesteding". Vrijdag 25 maart, Wilhelminakerk, 20 uur: Ds. D. Ringnalda houdt voor de leden van de anti-i-evolutionaire kiesvereni ging een lezing over „Het px-obleem van de doodstraf". Vrijdag 25 maart, Café-restaurant Brink- rnann, 20.15 uur: Voor de leden van de Stichting „Geloof en Wetenschap" spreekt prof. dr. Walter Rest over „Kier- kegaai-d und die Oekumene". Vrijdag 25 maart, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Prof. dr. F. S. P. van Buchem houdt voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Suiker ziekten een lezing over het onderwex-p: ..Het ontstaan van de suikerziekte", "rijdag 25 maart, Bovenzaal concertge bouw. 20 uur: Bijeenkomst van de Ko ninklijke vereniging Oost en West. Vrijdag 25 maart, Studio „Postaal Genoe gen", Lange Lakenstraat, 20 uur: Voor leden van de Nedei'landse Amateur Toneel Unie spreekt de heer G. Hustinx. Zaterdag 26 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Opening van de vijfentwintigste boekenweek in Haarlem. De heer Cruys Vooi-bergh toont „Oud-Hollandse kos tuums, mede in verband met de littera tuur". Zaterdag 26 maart, Gymnastieklokaal hoek Kleine Houtweg-Badhuisstraat, 19 uur: Bonte allerlei-avond ten bate van de jeugdvluchtelingenactie „Doe Open". Zaterdag 26 maart, Concertgebouw, 19.30 uur: Gymnastiekuitvoering van de ver eniging „Kracht en Vriendschap". Zondag 27 maart, Café-restaurant Brink- mann, 10.30 uur: Voor de leden van het Humanistisch Verbond spreekt mevr. A.J. GroenmanDeinum over het on derwerp: „Het gezin, als verschijnsel van de tijd". Maandag 28 maart, Remonstrantenhuis, Oranjekade, 20 uur: Voor de leden van de Nedei-landse Jeugdgemeenschap spreekt de heer G. J. Kloosters over „Het wondere leven in de Noordzee". Maandag 28 maart, Gebouw Bloemcnheu- vel, Bloemendaalsewcg, 20 uur: Voor lichtingsavond van de Koninklijke Ne derlandse maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Maandag 28 maart, Café-restaurant Brink- mann, 20.15 uur: Ir. Ch. C. van der Vlis, directeur Openbare Werken in Haar lem, houdt voor de leden van de Neder landse Genealogische Vereniging een lezing over het onderwerp „Genealogie in Friesland". Dinsdag 29 maart, Café-restaurant Brink- mann, 14 uur: Voor de leden van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsbe weging spi-eekt de heer W. Beets jr. Dinsdag 29 maart, Stadsschouwburg, 14 uur Voor de leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen treedt de Ne derlandse Comedie op met „Eerste lief de Woensdag 30 maart. Korpscentrum Leger des Heils, Schagchelstraat, 20 uur: Mu ziekavond van het Leger des Heils. Woensdag 30 maart, Bondskantoor A.N. W.B., 19 uur: Voorlichtingsbijeenkomst op kampeer-technisch gebied. Woensdag 30 maart, Concertgebouw, 20 uur: Bedrijfstoneelvoorstelling. Donderdag 31 maart, Hotel Boekenrode, Aerdenhout, 20 uur: De heer S. C. J. Heerma houdt voor de leden van de Buurtvereniging Aerdenhout-Bentveld een lezing, getiteld: „Onze kinderen, onze politie en wij in het verkeer". Donderdag 31 maart, Concertgebouw, 20 uur: Bedrijfstoneelvoorstelling. Iedere zaterda'g van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit „Haex-lem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Klevex-laan. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 1115 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1317 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permdnehte tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 1016 uur, des zondags van 13—16 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand maart tentoonstelling van grafiek van Henk Huig. Dagelijks geopend van 1022 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg: Tot 28 maart tentoonstelling van, door scholieren vervaardigde, tekeningen, handwerken en kunst voorwerpen. Dagelijks geopend van 10— 13, 1417 en 19—22 uur. Op zondag ge opend van 14—17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158. Tot 4 april tentoonstelling van tekeningen van Dirc Lindeboom. Geopend dagelijks van 10—17 uur. Zondags van 1417 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat: Van 19 maart tot 4 april werken van de schilderes Kini Keiler. Dagelijks ge opend van 11 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1 rood: Van 26 maart tot 10 april werken van J. v. d. Gaag. Dagelijks geopend van 917 uur. Galerie Espace, Klein Heiligland 36: Van 26 maart tot 17 april tentoonstelling van schilderijen en plastiek van Igaël Tu- max-kin. Op werkdagen geopend van 11—17 uur. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken Romans: Bentz. Plet licht aan de overkant; van Gulik, Nagels in Ning-Tsjo: Kuipers. De zaak met de drie hemelbedden; McCullers, Plet hart is een havik; Sagan, Als een verre glimlach; Bauer, Die barocke Kerze; Kay, Zwei in Italien; Kessel, Die Schwester des Don Quijote; Laaths, Heitere Meistererzahlungen der deutschen Literatur; idem, Heitere Mcistererzahlungen der neueren Weltliteratur; Saalfeld, Anna Morgana; Schnei der, Elisabeth Tarakanow: von Stackelberg, Die Earenkralle (verhalen); Tichy, Die Flut der tau- send Ernten; Beigel, Victoria at. night and other stories; Golding. Lord of the flies; Niland, The shiralee; Nin. The four-chambered heart; Spark, Memento mori; Butor, Pasage de Milan; Djebar, Les impatients: Fougère, La vie de chateau; Watteau, L'ange a fourure. Ontwikkelingsboeken: Guardini, De moderne mens en het problem van de macht: van der Stoep en Felderhof, Opnieuw in de houten broek; Roth, Leerpsychologie in pedagogisch perspec tief: Blanken; Plet spreken in de kleuterschool; van Hoeve en Louman, Nederlandse taal en let terkunde. dl. 1: de Jonge en Koopman, Leerboek der biologie; Holleman. Leerboek der organische chemie. 18e dr.: Peterson. Mountfort en Louman, Vogelgids. 4e dr.; Dorrenboom, Hier zijn de spoor wegen; Brecht. Kalendergeschichten; Brion, Meis- terwerke der modernen Malerei; de Klerk. Muzi kale speurtochten in Haarlems historie: Rotter dam, de geschiedenis van 10 jaren wederopbouw; van der Elsken. Bagara; Jünger. Strahlungen: Jnhrbuch der deutsche demokratischen Republik: Biografie van in Nederland verschenen officiële en semi-officiële uitgaven, jg. 1958. Advertentie Ten behoeve van de verzamelingen van het Frans Halsmuseum is bij de Haar lemse kunsthandel J. R. Bier, een Duin landschap verworven van de hand van de landschapschilder Pieter de Molijn uit Vlaamse ouders geboren te Londen in 1595, sedert 1616 ingeschreven in het Haarlemse St. Lucasgilde en te Haarlem gestorven in 1661. Het stuk meet 94 X 75 cm, is gesigneerd en gedateerd 1647. Dit landschapstuk kan worden be schouwd als het chef d'oeuvre van de meester en vertegenwoordigt niet alleen een aantrekkelijk beeld van de natuur in Haarlems directe omgeving, maar is te vens een kaï'akteristieke schakel in de ontwikkeling van de Haarlemse land schapschildering in die tijd. Het doek dat oorspronkelijk in Engels be zit was, werd geëxposeerd op verschillen de tentoonstellingen in het buitenland, zo als te Londen in 1952-'53 in de Royal Academy of Arts en te Parijs op de ten toonstelling van het zeventiende-eeuwse Hollandse Landschap, in 1951 gehouden in de Orangerie des Tuileries. Advertentie Doclstraat .39 - Haaricm - Tel. 15252 ,GLITSA" KRASVRDE VLOERLAK Op de heden in het N.V.V.-huis te Utrecht gehouden hoofdbestuursver gadering van het N.V.V. heeft de secretaris van het verbond, de heer W. F, van Tilburg, beschouwingen gewijd aan de loonpolitieke situatie. Hij begon met te herinneren aan het verschil in inzicht over de economische ontwikkeling en het verschil van mening over de vorm van loonpolitiek tussen de werkgevers- en werknemersgroeperingen. Beide groepen erkenden een onmiskenbaar herstel, doch over de omvang en over de gevolgtrekkingen liepen de meningen uiteen. De vakcentralen stonden op het standpunt dat de grotere economische ruimte allereerst voor een welvaartsverbetering van de werknemers moest worden bestemd. De werkgevers achtten een reële loonsverhoging van enige betekenis schadelijk voor de nationale economie. Beide stellingen steunden op prognoses van het Centraal Planbureau. Het plan van dit bureau voor 1960 geeft thans in zicht over de realisatie van bepaalde eco nomische grootheden. Zo zien we dat het S.E.R.-rappoi-t over 1959 een exportstijging van zes percent had geraamd, terwijl het C.P.B. thans een stijging van twaalf per cent heeft becijferd. Het S.E.R.-i-apport raamde een loonomzetstijging van drie percent exclusief de differentiatie; het C.P.B. stelt nu drie percent doch inclusief deze diffei-entiatie. De investeringen zou den volgens het S.E.R.-rapport met slechts één percent stijgen; volgens het C.P.B. be draagt de stijging liefst achteneenhalf per cent. Het werknemersaandeel in het na tionale inkomen daalde in 1959 met zes tiende percent; geraamd was een stijging van vier-tiende percent. Het consumptie prijspeil zou volgens de raming een per cent dalen; het blijkt nu een percent te zijn gestegen. Ruimte niet gebruikt Dit betekent, aldus de heer Van Tilburg, dat we voor de zoveelste maal geconfron teerd worden met realisatiecijfers, die de pessimistische px'ognoses van het Centraal Planbureau logenstraffen. Voor de zoveel ste maal heeft de onderschatting van de uitvoer door het C.P.B. ons parten ge speeld. Het overschot van de betalings balans heeft het record van achttienhon derd miljoen gulden bereikt. De conclusie ligt voor de hand, zo vervolgde de bonds- secretaris, dat de economische ruimte over 1959 groter is dan zelfs de meest optimis tische prognose luidde. Verder: dat van die ruimte in 1959 praktisch niets is ge bruikt voor extra loonsverhogingen, maar dat de stijging der investeringen (immers achteneenhalf percent) op die ruimte een veel groter beslag heeft gelegd. Door de al te grote voorzichtigheid en de voort zetting van pessimistische cijferredenerin- gen daalt ons enthousiasme om aan het uitstippelen van sociaal-economische be leidslijnen mee te werken sterk en kon wel eens het vriespunt worden bereikt Het gevaar van overbesteding dreigt voor lopig slechts bij de investeringen. Loon- en prijspolitiek Spreker koppelde aan de loonpolitiek onmiddellijk de prijspolitiek. Hij nam Phi lips als voorbeeld en zei dat de bedrijfs- politiek daar de winstmarge nog steeds doet stijgen. Die recordwinst is niet alleen een gevolg van grotere omzet maar ook van een buitensporige stijging van de winstmarge. Dat betekent dat er ondanks de loonsverhoging van zes percent daar ruimte is voor prijsverlagingen. Hier ligt voor de minister van Economische Zaken zo concludeerde de heer Van Tilburg, de kans om het economisch wonder van loons- verhoging en prijsverlaging te realiseren Van opmei'kelijke resultaten in de kruis tocht tegen de prijzen hebben wij weinig bespeurd. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is er bepaald nog niet van onder de indruk gekomen. Over het prijsverloop is het N.V.V. bepaald niet gerust. Terugkomende op de loonsituatie rele veerde spreker een mededeling van staats secretaris Roolvink dat per 1 april 85 per cent (1,7 van de twee miljoen) der werk nemers vallende onder een C.A.O. of loon regeling voor loonsverhoging aan de beurt zou zijn gekomen. Spreker komt tot een andere opstelling en concludeert, dat bijna een kwart van de afhankelijke beroepsbe volking (3,3 miljoen) nog geen loonsver hoging heeft ontvangen. Daarom begrijpt de heer Van Tilburg niet hoe de regering desondanks de huurverhoging per 1 april in alle opzichten verantwoord acht en nog minder de meerderheid van de Tweede Kamer, die de regering hierin is gevolgd Duidelijk gaat worden zo vervolgde spreker dat de loonbeweging in de vrijere loonpolitiek veel te traag verloopt en dat door deze vertraging de loonbe weging achterblijft bij de ruimte-ontwik- keling. Volgens het Centraal Economisch Plan daalde dat deel van 1958 op 1959 van 66,7 op 66.1 percent in 1950 was het 70,5 percent. De achterblijvers Eén der zwakste punten in dit beleid noemde spreker de omstandigheid dat in regerings- en andere kringen nog steeds geen duidelijke conceptie bestaat hoe of wat met de achterblijvers dient te geschie den. Wil men de lichtvaardigheid niet aantasten dan kan men deze groepen niet laten blijven wachten totdat elders in het bedrijfsleven de nodige ruimte via prijs verlagingen is geschapen. Spreker hoopt dat als de grote invloed van loonswijzi- gingen achter de rug is een gewillig oor wordt gevonden bij de werkgevers en bi, de regering om ook de achterblijvers een stuk welvaartsvermeerdering deelachtig te doen worden. „Wij handhaven onze bezwaren tegen de huurverhoging, het staat immers vast dat per 1 april nog enkele honderdduizenden in de wachtkamer zitten". Over de maat regelen om te komen tot bouwkostenver laging en de bestemming van een deel der Koningin Juliana heeft donderdag in Diligentia te 's-Gravenhage de her denking van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Huishoudraad bijge woond. Enthousiast ivas de Koningin over de bloemen, die haar door de 12-jarige Liesbeth Kortekaas werden aangeboden. Te Göttingen is donderdag de 50-jarige Joachim Krüger, een boekhandelaar die zich enkele malen heeft uitgegeven als agent van de Westduitse geheime dienst, tot a'nderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens diefstal van boeken tot een totale waarde van 20 miljoen mark. Te Bayreuth had Krüger een bedrijfje dat zich gespecialiseerd had op de handel in oude boeken en partituren. Als er van zijn talrijke buitenlandse relaties een ver zoek om een bepaalde leverantie was bin nengekomen ging Krüger een man met een zeer beschaafd uiterlijk naar de bibliotheek die het gevraagde boek had. Hij ging er dan in zitten lezen, soms uren lang, en maakte vele notities. Door dit studieus optreden is het geen enkele bi bliothecaris ooit opgevallen dat Krüger na verloop van tijd met het gevraagde boek bij zich het gebouw uitwandelde. Hij beschikte over middelen om de mer ken van de bibliotheken te verwijderen en leverde de boeken, als dat gebeux-d was, aan zijn buitenlandse opdrachtgevers die er natuurlijk aanzienlijke sommen voor moesten neertellen. Tot in Japan zijn der gelijke „leveranties" achterhaald. Krü ger had velschillende adi'essen in West- Duitsland waar de politie voorraden kost bare en dure boeken heeft aangetroffen. De man liep tegen de lamp toen hij van een bezoek aan Oost-Berlijn terugkeerde met een vrachtwagen vol boeken. Hij had ze verzameld in de tijd van een jaar, door als professor te poseren en lange tijd door te brengen in een leeszaal van de Oost- duitse Staatsbibliotheek. Toen de rechtzitting begon verzocht Krü ger de zaak achter gesloten deuren te be handelen. „wegens de noodzaak welke de geheime dienst oplegt". De rechtbank wei gerde. Krüger heeft verklaard dat hij in Oost-Berlijn gewerkt heeft voor de West duitse geheime dienst, meer speciaal on der supervisie van Reinhard Gehlcn „de man zonder gezicht". Gehlcn is de hoogste functionaris van de Westduitse inlichtin gendienst. Drie jongemannen uit Lisse stonden gis teren met rode oren van schaamte voor het verdachtenhekje van de Haagse Rechtbank. Zeer timide gaven zij toe dat zij tezamen in de avond van 17 november van het vorige jaar een vrouw van lichte zeden in haar kamertje aan de Doublet straat te Den Haag hadden beroofd van een geldkistje met 32,-. Na in Lisse tijdens het biljarten een paar biertjes te veel te hebben genuttigd waren zij met vier man per auto naar Den Haag getogen. Beurtelings brachten zij een bezoek aan de „dame" in kwestie, behalve één van hen, die half-slapend in de auto bleef zitten. Dix-ect daarna kregen de drie blijkbaar spijt van het geldver- spillen. Er werd krijgsraad gehouden en 11 Tegen de 52-jarige antiquair J. V. uit Rottex-dam is voor de rechtbank aldaar wegens heling twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Honderden uit diefstallen afkomstige kostbare voorwerpen had de antiquair ge kocht van de 44-jarige metaaldaaier H. D. B. uit Rottex-dam, die op 7 april terecht moet staan verdacht van 104 inbraken in Den Haag en Voorburg. De antiquair had zijn handel met B (ter waarde van pl.m. tien mille) niet in zijn registers ingeschreven. B. vertelde als getuige, dat hij bij het aanbieden van de goederen gezegd had: „Ze zijn gestolen". De antiquair zou vol gens hem eens opgemerkt hebben: „Ze mo gen in Den Haag hun zilveren lepeltjes wel in de brandkast stoppen, anders houden ze niets meer over". Uitspraak over veertien dagen. men besloot dat twee van de drie en de jongeman, die in de auto had zitten sla pen, de vrouw zouden overvallen om het geld te stelen. Het drietal ging het bewuste pand aan de Doubletstraat binnen, terwijl de vierde man de auto met draaiende motor voor het huis zette. Binnen greep een van de drie overvallers, de 25-jarige landarbeider F. v.d. V. het geldkistje. De twee anderen, de loswerkman N. H. E. J. en de chauf feur J. G. S., beiden 27 jaar, duwden de om hulp gillende vrouw weg, toen zij pro beerde de mannen te beletten te vluchten. De rovers sprongen ijlings in de gereed staande auto, die snel wegreed. Maar toch niet snel genoeg, want de vrouw zag nog kans het nummer te noteren. De Officier van Justitie wees de ver dachten op de ernst van de feiten. Geen van hen is al eerder veroordeeld. De eis tegen elk van de drie berovers luidde drie maanden gevangenisstx-af, waarvan één maand voorwaardelijk, met reclassei'ings- toezicht gedurende de drie jaar lange px-oeftijd. Uitspraak 7 april. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Stavenisse L. G. Zwa nenburg, kand. te Waarder. Beroepbaarstelling. De heer T. Bannink, predikant, voor buitengewone werkzaam heden .geestelijk verzorger Inrichtingen van het Ministerie van Justitie), Prins Bernhardlaan 266, Zutphen, is beroepbaar. Beroepen te Zetten-Andelst G. van Es- tx-ik te Nieuwland. Geref. Kerken Bex-oepen te Beetsterzwaag H. van Gor- kum, kand. te Alkmaar. Aangenomen naar Gees D. C. Firet, kand. te Bergambacht, die bedankte voor Eerne- woude, Milwolde (Old.), Oostvoorne en voor Ottoland. Bedankt voor Ferwerd A. Corporaal te Edam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zeist N. de Jong te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Huizen (N.H.) D. Slagboom te 's-Gravenzande. Advertentie Moderne Chemisir Japon vanaf ƒ21.95 BARTEUORISSTRAAT 5 huurverhoging behoeven wij, aldus de heer Van Tilburg, nauwelijks iets te zeggen. Op deze punten heeft deze regering niets ge daan. En wij vermoeden dat er ook niets te verwachten is. Ook daarom achten wij de huurverhoging verwerpelijk. Constructieve oplossing In een volgend deel van zijn rede, voor wat de loonpolitieke kant betreft zijn blik naar de toekomst richtend, zei de heer Van Tilburg te hopen dat alsnog een werkzame vorm van loonpolitiek gevon den zal kunnen worden. Aan een voort gezette discussie daarover zullen wij van onze kant constructief blijven deelnemen. Het is zowel een lands- als werknemers- belang dat wij er uitkomen. Elke poging om tot een constructieve oplossing te komen is waard grondig te worden be keken. Spreker stond even stil bij een ge dachte van pi-of. Witteveen. Naar diens mening zou de enige wetenschappelijk verantwoox-de wijze van differentiëren die zijn, welke uitgaat van de verschillen tussen de bedrijfstakken in de vraag- en aanbodvex-houding op hun arbeidsmarkt. Naar sprekers mening zou deze methodiek een criterium kunnen zijn voor de loon- verschillen tussen de bedrijfstakken, doch niet voor de beweging van het gemiddelde loon. Bij het zoeken naar een oplossing moet men rekening houden met het feit dat loonpolitiek niet alleen techniek is doch ook een kunst. Een oplossing zal meer in de x-ichting van een casuïstische aanpak moeten gaan. Het laatste deel van zijn rede had de heer Van Tilbux-g gewijd aan de bouwvak staking, waarvan hij tenslotte zei dat deze en door haar merkwaardigheid, maar vooral door de buitengewone wijze waarop zij is gevoerd met gouden letters zal wor den opgetekend in de annalen van de Nedex-landse vakbeweging. Hulde daarvoor aan alle bouwvakkers. BUENOS AIRES (Reuter) De opper bevelhebber van het Argentijnse leger heeft bekendgemaakt, dat de strijdkrach ten een samenzwering tot het overnemen met geweld van de politieke macht heb ben verijdeld. In het komplot zaten meren deels aanhangers van de verdx-even dicta tor Juan Perón. Volgens een communiqué zijn vijfhonderd personen gearresteerd en is een grote hoeveelheid ontplofbare stof fen, vuurwapens en radio-uitx-usting in handen van verdachte elementen aange troffen. Militaire rechtbanken zijn reeds in verscheidene gaxmizoenen aan het werk om de terroristen aan te pakken", aldus het communiqué. In het communiqué wordt verder zegd, dat op 19 maart een golf van ter reur ontketend had moeten worden om de voor zondag vastgestelde verkiezingen in het honderd te laten lopen. De arrestaties zijn verricht sinds het leger op 15 maar politietaken op zich nam na een golf van bom- en andere aanslagen waarbij ten minste twintig mensen het leven hebben gelaten. De perionisten en de communisten mo gen geen kandidaten stellen voor de par lementsverkiezingen van zondag. Zij heb- ben hun aanhangers aangeraden blanco biljetten in de stembussen te deponeren. De peronisten hopen zodoende het bewijs te kunnen leveren, dat zij de grootste po litieke groepering in het land vormen. DOEBNA (Tass-AFP)-ANP) Een groep geleerden uit communistische lan den, die in Doebna wetenschappelijk speurwerk verricht, heeft de ontdekking meegedeeld van een nieuw elementair deeltje: het negatief-elektx-isch geladen antihyperon. Het deeltje werd ontdekt bij de bestudering van 40.000 foto's, genomen tijdens bestralingen in een bellenkamer door middel van een synchro-fasotron. Vol gens de ontdekkers is het de eerste maal, dat een hyperon is waargenomen, dat een elektrische lading draagt. De consequen ties zijn, dat men hierdoor op het spoor is gekomen van een nog onbekende soort atoomkernreacties. In hoeverre dit juist is zal door uitgebreide proefnemingen moeten worden uitgemaakt. (ANP) Hyperonen zijn elementaire deeltjes, die in massa het midden houden tussen elektronen en protonen. In veel op zichten komen zij overeen met bepaalde soorten mesonen, die vooral in West-Euro pa worden bestudeerd. De Russische me dedelingen geven steun aan de opvatting van vele kernfysici, dat in de microsmos alleen deeltjes voorkomen mét hun tegen- overgestelde. Naast het negatieve elek tron kent men het positieve positron en naast het positieve proton is het negatieve antiproton bekend. Het hyperon was al enige jaren bekend en de groep onderzoe kers in Doebna heeft nu dus ook de „tegen voeter" van dit elementaire deeltjes ge vonden. ROME (UPI) De christen-democraat Tambroni heeft aan president Gronchi ge vraagd diens verzoek als kabinetsforma teur op te treden, nog in beraad te mogen houden, hetgeen er op wijst dat men het in zijn partij nog niet eens is geworden. Tambroni had laten doorschemeren dat hij zou trachten een interim-kabinet te vor men van niet-politieke aard, maar vrijwel alle politieke partijen hebben duidelijk la ten blijken dat zij geen genoegen zullen nemen met een tijdelijke oplossing van de crisis, en dat zij van de christen-democra ten verwachten dat zij thans een besluit zullen nemen: samengaan met links of met rechts. De regering die Tambroni eventueel zal vormen is dan ook zeker geen lang leven beschoren. Tambroni heeft de president beloofd vandaag of morgen zijn definitieve ant woord te geven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11