In de V.S. worden weer economische lichtpunten waargenomen O Nederlandse brouwerijen hadden zeer goed jaar Effecten -en Geldmarkt Teleurstellend resultaat van Rotterdamsche Lloyd De beurs Hogere dividenden bij Nederlandse industrie blijven aan de orde Bakker's Behang is een begrip Daggeld 13/4 percent V Verandering in de balanswaardering Zuidhollandse Bank weer 8 dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN Omzet en export gestegen Zorgen over de E.E.G. VRIJDAG 25 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Werf Gusto 9 (onv.) Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland neem dan vlug... helpt snel en afdoende Van der Giessen 12 (10 (Van onze jinanciële medewerker) Ook al kan er op de New Yorkse beurs nog allerminst van een nieuwe hausse worden gesproken en is er volgens velen ook geen reden vooreerst zulk een hausse te verwachten, zo geeft de aandelenmarkt doorgaans toch van een groter weerstands vermogen blijk en het indexcijfer voor de industriële aandelen heeft zich ook deze week 10 a 15 punten boven zyn laagste stand kunnen handhaven. Dit is onder de huidige omstandigheden ook de meest gewenste gang van zaken, omdat de aandelen koersen op de New Yorkse beurs zich, ook na de jongste daling, toch nog altijd op een vrjj hoog niveau bewegen en een nieuwe koersstijging alleen gemotiveerd is als er ten aanzien van een verdere conjunctuuropgang concrete gegevens voorhanden zijn. Op dit punt voelt men zich in Wall Street thans nog allerminst zeker. Een president van de Verenigde Staten kan in een verkiezingsjaar moeilijk pessimist zijn en aan de voorspellingen van Eisenhower, die nog steeds in majeur luiden, kan men dus niet zoveel waarde hechten. Van meer betekenis kan de ontspanning op de geldmarkt worden genoemd, zoals die blijkt uit de hernieuwde verlaging van het rentepercentage voor ongedekte pro messen, waardoor ook de koersstijging op de obiigatiemarkt tot staan is gekomen, hetgeen uiteraard als een stimulans voor de aandelenmarkt wordt beschouwd. Ook de verminderde goudafvloeiing is een be wijs voor de grotere weerstand van de Amerikaanse conjunctuur en als het waar is dat, zoals thans wordt gemeld, de Amerikaanse bedrijven dit jaar 37 mil jard voor nieuwe investeringen zullen uit geven, ofwel 4% miljard meer dan het vorig jaar, zal men zich over de industriële activiteit in de Verenigde Staten nog geen zorgen behoeven te maken. Ondanks een kleine teruggang in februari bedraagt de industriële produktie nog altijd circa 8 per cent meer dan in 1959, waarmee in over eenstemming is dat de werkgelegenheid in februari een nieuw hoogtepunt heeft kunnen bereiken. Deze symptomen vormen een heel wat gezondere basis voor de ontwikkeling van de New Yorkse aandelenmarkt dan de verwachting van een voortgaande inflatie, die in de tweede helft van 1959 en ge durende de eerste weken van 1960 de voornaamste bewegingsfactor van de aan delenmarkt was. Een periode van consoli datie en stabilisatie kan onder deze om standigheden de New Yorkse beurs slechts deugd doen. Tijdig maatregelen nemen Tot op zekere hoogte geldt dit ook van de Europese beurzen, die zich de laatste tijd gelukkig van Wall Street wat minder afhankelijk voelen, nu gebleken is dat ook de Europese conjunctuur van die in de Verenigde Staten minder afhankelijk is geworden. Het is een gelukkige omstandig heid dat men ten aanzien van de conjunc tuurontwikkeling over actuele gegevens beschikt, op grond waarvan tijdig maat regelen kunnen worden genomen als blijkt dat het gevaar voor oververhitting bestaat. Met name in West-Duitsland geeft de re gering zich van dit gevaar ernstig reken schap, zoals wel. blijkt uit de recente maatregelen tot stuiting van de krediet- expansie en de verzwaarde belastingplicht bij speculatiewinsten. Een en ander zal vermoedelijk een hervatting van de hausse op de Duitse beurzen vooreerst tegengaan, hetgeen, gelet op de koersstand van de meeste aandelen en het rendement, niet behoeft te worden betreurd. Advertentie Ja, inderdaad. Bakker's Behang is voor Haarlem en omgeving een begrip geworden. Geei wonder Bakker's Behang dank; immers zijn faam aan de enorme Keus, prima service enlag- prijzen U zult nergens eer fraaiere collectie vinden dan bi. Bakker's Behang. Leuk papie; voor de kinderkamer, fleurige motieven voor de eetkamer feerscheppende dessins voo. uiskamer of salon. Kortom 01 mogelijkheden. Oordeel zelf Kom eens naar onze zaak o •••raag onze stalenboeken te. inzage. - In uw eigen belang rechtstreeks naar Oen. Cronjéstraat 135 - Haarlen Telefoon 55432 Vanochtend is het tarief van Call Money (daggeld) verhoogd van iVz tot 1 3'4 per cent als gevolg van een lichte verkrapping van de geldmarkt onder invloed van de naderende ultimo. In geldmarktkringen acht men deze verkrapping van vooi'bij- gaande aard en meent men dat de markt na de ultimo zich spoedig weer zal ver- ruimeri. De n.v. Werf Gusto voorheen firma A. F. Smulders Schiedam stelt een onveranderd dividend van 9 percent voor. Walvisvaart De Sovjet-Unie zou gaarne zien dat Nederland en Noorwegen opnieuw toetreden tot de interna tionale walvisvaartconventie, aldus heeft Alexan der A. Ishkovv, Sovjet-minister en hoofd van de afdeling visserij van de staats-plancommissie, te genover een verslaggever van United Press Inter national verklaard. De conventie, die de vangst quota regelt, „is bijzonder belangrijk, de basis voor samenwerking der staten in rationeel ge bruik van het walvispotentieel''. Sovjet-Unie koopt natuurrubber uit Engelse regeringsvoorraden De Sovjet-Unie heeft naar van betrouwbare de vernomen wordt drieduizend ton natuur- ibber voor onmiridelliike verscheping gekocht, elke rubber afkomstig is uit de Engelse rege- ings voorraden. Op basis van de tegenwoordige ondense prijs voor number one RSS-rub'oer is de waarde van de transactie ruim een miljoen pond sterling (meer dan tien miljoen gulden). In dit opzicht staat de Amsterdamse beurs er ongetwijfeld beter voor. Men is hier op de verwachte winsten en divi- denten niet in die mate vooruitgelopen als bij onze oostelijke buren, afgezien van de. internationale fondsen, welke in het afge lopen jaar sterk onder de invloed hebben gestaan van buitenlandse aankopen, zoals ook weer uit de recente cijfers over de geografische spreiding van de Philipsaan- delen is gebleken. Dit heeft overigens niet verhinderd dat ook in de afgelopen week voor deze inter nationals nieuwe koersstijgingen zijn tot stand gekomen, zodat' de hoogste koersen van het vorig jaar weer worden benaderd. Als men de huidige noteringen naast de laagste stand voor dit jaar plaatst, ziet men grote verschillen: Laagste stand thans Koninklijke 148 157,50 Idem in percenten 740 787 Philips 698 820 Unilever 685 755 Hoogovens 700 835 Lokale waarden blijven achter De meer lokale industriële aandelen te Amsterdam zijn lang niet in die mate gestegen. De hoogste notering voor het indexcijfer kwam op 6 januari voor, name lijk 238.74. de laagste op 17 februari, na melijk 230.67, waarop nu een herstel tot boven 250, is gevolgd, een stijging derhalve van circa 8 percent, waaruit wel blijkt dat de kopers te Amsterdam slechts schoor voetend voor de dag komen, ook al kan deze week een lichte stijging van de om zetten worden geconstateerd. De factoren, welke Voor de koersbe- weging van betekenis zijn, blijven echter gunstig. Na de bemoedigende cijfers over de industriële produktie van het vierde kwartaal, wijzen de cijfers van de per ul timo 1959 openstaande orders in verge lijking met die van ultimo september op een verdere stijging, welke zeer belangrijk is als men ze tegenover de cijfers van ul timo 1958 stelt. Vooral geldt dit van de papierfabrieken, de schoenenindustrie, de rijwiel- (brorhfietsen)-industrie, terwiil ook de textielindustrie goed voor de dag komt. Terwijl in de metaalindustrie een zekere gelijkmatigheid valt te constateren, zijn de openstaande orders in de scheeps bouw kleiner dan een jaar geleden, het geen niemand zal verwonderen. Leest men de verslagen van de scheepsbouwmijen. dan hebben de meeste vooreerst echter nog volop werk. Optimistischer visie op scheepvaart Voor de scheepvaartmijen kan het als een gunstig symptoom worden beschouwd dat de nieuwbouw vermindert en aan de andere kant veel schepen worden gesloopt, waarin een van de oorzaken ligt van de recente verbetering op de vrachtenmarkt. De directie van de Stoomvaart Mij „Neder land" heeft, evenals die van de K.N.S.M. een minder somber geluid doen horen dan de meeste van hun collega's. Zij consta teert een groter aanbod van lading en een opgelegde tonnage van niet meer dan 4 percent van de wcreldvloot, welke ton nage echter uit een bedrijfseconomisch oogpunt niet meer rendabel is en dus geen groot gevaar voor de vrachtenmarkt meer oplevert. Ook de daling van de bouw prijzen met circa 20 percent sinds de laat ste twee jaar is in het voordeel van de scheepvaartmijen, zowel met het oog op de nieuwbouw als door de lagere afschrij vingen. welke daardoor mogelijk zijn. Veel indruk hebben deze opmerkingen tot. dus ver op de scheepvaartafdeling nog niet ge maakt, maar het Is wel zeker dat men bij de scheepvaartwaarden eerder van een onder-, dan van een overwaardering kan spreken. Dividendverhogingen Gunstige factoren vopr de Amsterdamse aandelenmarkt zijn overigens de ook in ons land dalende rente, zowel voor kort als voor lang geld, hetgeen de Nederlandse industrie blijkbaar tot de uitgifte van nieuw kapitaal prikkelt. Behalve de grote emissie van de Hoogovens 51 Va miljoen a 150 percent) zijn er deze week enkele kleinere emissies, welke algemeen goed worden ontvangen. Hiertoe werken ook de vele dividend verhogingen over 1959 mee, waardoor de rendementsverhouding op de Amsterdam se aandelenmarkt wordt verbeterd en gun stig afsteekt tegen die te New York en aan de Duitse beurzen. Wat voor de toe komstige ontwikkeling van de Nederland se economie tenslotte &ook van belang is, dat is de grotere produktiviteit, welke in vele bedrijven kan worden verkregen. Ze blijkt ook uit de in het prospectus vermel de gegevens van de motorenfabriek Plu vier n.v. (bromfietsen), waarvan de aan delen thans aan de beurs worden gebracht tegen een koers, die de laatste weken vrij sterk is opgelopen. Als de buitenlandse beurzen de stem ming hier niet komen bederven, staan de vooruitzichten van de Amsterdamse aan delenmarkt zeker niet slecht. Het zal geen verwondering wekken, zegt de directie van de Koninklijke Rotterdam sche Lloyd n.v. in haar verslag over 1959, dat het ladingaanbod voor de afvaarten in dè verschillende lijndiensten vaak te wensen liet, hetgeen in een verdere ach teruitgang van het exploitatieresultaat van de vloot tot uitdrukking komt. De resultaten van de exploitatie waren teleur stellend. De exploitatierekening laat een voordelig saldo zien van 22 miljoen (vorig jaar 23,2 miljoen. De interestrekening daalde van 5,5 miljoen tot 4,9 miljoen. Opbrengst verkoop schepen boven de boek waarde was 1,7 miljoen 1,9 miljoen). Het totaal van de opbrengsten daalde derhalve van 30,7 miljoen tot 28,5 mil joen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend te verlagen van acht op zeven percent in contanten. Afgeschreven werd op de vloot totaal 23 miljoen. Voor sur vey en uitgestelde reparaties wordt gere serveerd 2,3 miljoen. Het kapitaal bleef onveranderd op 39.7 miljoen. De directie zegt dat met de bedoeling het inzicht in de vermogenspositie der maatschappij te verdiepen, er een wijzi ging is aangebracht in de balanswaar dering van de vloot. Het waarderingsver schil is ten gunste van de rekening „reserve voor vervanging vloot" gebracht. De balanscijfers voor 1958 zijn aan deze gewijzigde waardering aangepast. Dit be- Advertentie keelpijn PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. tekent dat met ingang van 1959 de af schrijving op de vloot in 2 bedragen ten laste van de winst- en verliesrekening wordt gebracht. Het totaal der afschrij vingen op de vloot kon zich wederom richten naar de vervangingswaarde. Deze afschrijvingen konden lager zijn dan over 1958 wegens de gedaalde prijzen voor nieuwbouw. Tegenover het euvel van de bevoor rechte vlaggen en van de voortgaande vlagdiscriminatie is het een vereiste de Nederlandse koopvaardijvloot bij voort during te moderniseren. Voor deze moder nisering is een reëel belastingstelsel een conditio sine qua no, aldus de directie. Aan de reserve voor diverse doeleinden werd 337.034 toegevoegd, waarna deze een bedrag van f 45,4 miljoen aanwijst. Dit bedrag is merendeels bestemd voor de belastingen die verschuldigd zullen zijn wegens de toegepaste vervroegde afschrij vingen. De kostprijs van de vloot is f 344,7 miljoen. Hieroo werd afgeschreven tot en met 1959 122.8 miljoen, zodat een boek waarde resteert van (221,9 miljoen. De vloot bestaat uit één passagiersschip (de Willem Ruys) en zesendertig vrachtsche pen met een gezamenlijke bruto tonnemaat van 329.310. of 399.355 ton draagvermogen. In aanbouw zijn twee vrachtschepen en één tanker. De voortgaande modernisering van de vloot acht de directie een noodzakelijk ondei'deel van de heroriëntering der maatschappij, aangezien deze bij de be staande concurrentie in de internationale scheepvaart slechts bereikt kan worden met snelle en efficiënte schepen. De resul taten van de EuropaCanada liin. waar van de Rotterdamsche Lloyd vijftig per cent van de aandelen bezit, lieten wegens de sterk verminderde Canadese immigratie te wensen. De Zuidhollandse Bank n.v. heeft blij kens het verslag over 1959 een bedrijfs winst behaald van 1.361.530 (vorig jaar f 1.284.109). De totale interestbate bedroeg 1.141.185 1.149.798), terwijl het totaal aan ontvangen provisies in de verschil lende takken van het bedrijf steeg van 1.000.841 over 1958 tot 1.194.750 in 1959. De debiteurenportefeuille nam toe van 27.025.120 tot 28.765.370. De post crediteuren steeg van 33.903.674 tot f 38.685.257. De reserve diverse belangen daalde van 798.294 tot 494.475. Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van acht percent uit te keren. Aagtedi.ik pass. 24 Freetown n. Las Palmas. Abbedijk 24 250 m. n. Azoren n. Antwerpen. Abida 26 te Mersey verwacht. Acila 5/4 in Panamakanaal verwacht n. Curagao. Acmaea 31 te Harburg verwacht. Agamemnon 24 v. La Guaira n. Georgetown. Agamemnon 24 v. La Guaira n. Georgetown. Al ca 24 te Georgetown verwacht. Alchiba 24 270 m. z.z.w. Canarische eil. n. Antw. Alcor pass. 24 Messina n. Port Said. Alhena 25 te Rio de Janeiro verw. v. Salvador. Almkerk 24 480 m. z.z.o. Cocos eil. n. Fremantle. Alphard 25 te Las Palmas. Alpherat 24 90 m. w.z.w. St. Paulsrock naar Rio de Janeiro. Amalie B 24 te Aden. Amerskerk 24 v. Port Said n. Genua. Ampenan 24 v. Port Sudan n. Suez. Amstelkroon 24 125 rn. z.w. Shimonosehi n. Moji. Amstelsluis 24 335 m. w."Bombay n. B. Shapur. Argos 24 70 m. w.n.w. Bone n. Catania. Arkeldijk 25 te D.ieddah. Artemis 24 te Puerto Ordaz verwacht. Asmidiske 24 20 m. z. Startpoint n. Hampton R. Asterope pass. 24 Wight. Attis 24 te Funchal verwacht. Atys 24 340 m. o. Barbados n. Kp. Verdische eil. Averdijk 24 te Vlissingen. Algorab 25 te Montevideo v. Buenos Aires. Area 25 te Punta Cardon v. Curagao. Arendsdijk 26 te Lake Charles v. Brownsville. Averdijk 25 te Antwerpen. Aagtckerk 24 te Rotterdam. Aardijk 24 te Rotterdam. Aegis 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Alblasserdijk 25 v. Rotterdam n. New Orleans. Algcnib 23 te IJmuiden. Asmidiske pass. 24 Startpoint n. Hampton Roads. Alioth 24 160 m. n. Port. Sudan n. Ummsaid. Amstellaan 24 380 m. n.w. Fremantle n. Karachi. Albireo 24 110 m. o. Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Ares 24 110 m. n.w. Fayal n. Le Havre. Balong 25 te Chalna. Banggai 25 te Suez. Batavia 24 v. Singapore n. Bangkok. Bawean 24 v. Singapore n. Port Swettenham. Bennekom 23 v. Puerlo Ordaz n. Amsterdam. Bintang 24 ten anker Shat Al Arab n. Basrah. Bloemendael 24 200 m. n.w. Freetown n. Vlaard. Borneo 24 v. Manokwari n. Hollandia. Bosco 24 v. Bahrein n. Kuwait. Boskoop 24 550 m. n.o. Flores n. Curagao. Breda 24 te Hamburg. Busum 24 32 m. n. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Bintang 24 ten anker Shat Al Arab n. Basrah. Bali 25 te Amsterdam. Caltex Arnhem 24 830 m. z.o. Bermuda n. L'end. Galt. Delfzijl 24 10 m. z.w. Borkum n. Fredericia. Caltex Eindhoven 24 te Suez. Caltex Leiden 24 v. Bahrein n. Suez. Call. Nederland 24 125 m. n.o. Madras n. Calcutta. Caltex Rotterdam 24 120 m. n.o. Kuria Muria eil. naar Bahrein. Camitia 24 365 m. z.w. Flores n. Landsend. Casamance 24 60 m. w. Lissabon n. Nantes. Celebes 24 120 in. n. Dakar n. Kaapstad. Cinulia 24 270 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Clavella verm. 24/25 v. Rio de Jan. n. Rio Grande. Cleodora 24 te Geelong verwacht. Congokust pass. 24 Kp. Blanco n. Freetown. Cradle o!' Lib. 24 425 m. z.w. Walvisb. n. Ph.delph. Crania 23 650 m. z.w. Fayal n. Hamburg. Charis 25 te Willemstad verwacht. Mede dankzij de fraaie en langdurige zomer is 1959, blijkens het jaaroverzicht van het produktschap voor bier, een goed bierjaar geworden. De binnenlandse bier- omzet van de Nederlandse brouwerijen bedroeg 2.563.643 hl tegen 2.223.383 hl in 1958. Van het binnenlandse bier der Neder landse brouwerijen werd 59 percent in flessen omgezet (57,7 pet.) Ook de bier- invoer nam belangrijk toe namelijk van 33.065 hl tot 42.356 hl. Het aandeel van het Duitse bier was in 1959 iets minder dan in 1958. Het bierverbruik per hoofd der be volking bedroeg circa 22,4 liter. De Nederlandse bieruitvoer inclusief scheepsprovisie beliep 872.584 hl tegen 793.318 hl in 1958, De Nederlandse bier export bedroeg 25,4 percent van de totale bierproduktie. Het bierverbruik per hoofd was het grootst in België/Luxemburg met 115 liter. Duitsland 86, Frankrijk 37. Italië slechts 3% liter. De bierprijzen bleven in het algemeen ongewijzigd. De bieraccijns, zegt het verslag, is in Nederlandn og steeds niet verlaagd. Sedert 1950 wordt reeds ge wacht op de unificatie van de bieraccijnzen in Beneluxverband. Er waren eind 1959 nog 39 werkende brouwerijen, een daling met: 44 sinds 1945, toen er 83 brouwerijen waren. Blijkens de omzetcijfers van de brouw- industrie is 1959 een gunstig jaar geweest. Bezorgdheid heerst echter over de ont wikkeling in de E.E.G. Met het oog op de steeds toenemende concurrentie van de krachtige brouwindustrie in de buurlanden moeten"" de Nederlandse brouwerijen dan ook wel degelijk op hun hoede zijn. De ontworpen Europese landbouwpolitiek zal een aanzienlijke verhoging van de prijs van de belangrijke biergrondslof, de gerst, met zich meebrengen. Het gevolg van deze voorstellen zal zijn dat, hoewel Nederland geen tekortgebied is voor brouwgerst, de richtprijs voor brouwgerst hier de hoogste wordt van het gehele gebied van de E.E.G.. omdat Nederland voor voedergranen in het tekortgebied ligt. Dit zal leiden tot een aanzienlijk hogere kostprijs van het Neder landse bier. Cirrus (weerschip) 25 te Rotterdam. Castor pass. 24 Ouessant n. Rotterdam. Ceres 24 270 m. n.n.o. Fayal n. Curagao. Dordrecht 24 90 m. z.z.o. n. Trinidad. Doris 24 450 m. w.z.w. Azoren n. Curagao. Daphnis 25 te Nassau verwacht. Diogenes 25 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Dorestad 24 780 m. o. Martinique n. Dakar. Diloma 24 te Barton verwacht. Eenhoorn 24 40 m. n. Bosporus n. Istanbul. Esso Rotterdam 24 120 ïy. z.z.w. Ushant.u,,Rtd9tj^: Eos 24 v. Beyrouth n. Lattakia. Esso Nederland 24 v. Mena n. Engeland. Eemland 24 200 m. o.z.o. St. Vincent ri. Recife. Forest Hill pass. 24 Str. Ormoesz n. Fao. Friesland KRL 24 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Friesland SSM 24 v. Rotterdam n. Newcastle. Gaasterland 25 te Shanghai. Geertje Buisman 24 130 m. z. Finistere n. A'dam. Graveland 24 te Rio Ggrande v. Santos. Groote Beer 25 te Fremantle. Gaasterland 25 v. Recife n. Amsterdam. Garoet 24 230 m. n.w. Okinawa n. Hongkong. Hathor 24 85 m. o.z.o. Kp. De Gata n. Alexandrië. Hera 24 110 m. o. Trinidad n. Europa. Hestia 24 v. Kingston n. Bocagrande. Hilversum 24 500 m. z.z.w. Landsend n. Le Havre. Hispania 24 180 m. z.w. Ouessant n. Glasgow. Houtman 25 te Bangkok. Holendrecht 25 le Emden. Hoogkerk 25 v. Marseille n. Antwerpen. Heemskerk 25 v. Amsterdam n. Barletta. Hydra pass. 24 Wight. Iberia 24 40 m. o. Wight n. Onton U.S.A. Ittersum 23 te Bremen verwacht. Jacob Verolme 24 tc Coquimbo verwacht. Jason 24 v. Aruba n. Nassau. Jupiter 25 te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt 24 760 m. z.w. Fayal naar Southampton. Kaap Hoorn 24 v. New York n. Curagao. Ka'oylia 29 te North Weymouth verwacht. Kalinga 26 middernacht te Providence verwacht. Knloekoe 25 te Fak Fak. Kara 25 te Eastham verwacht. Karachi 24 v. Tandjong Priok n. Semarang. Karimata 23 te Londen. Kr.telysia 24 v. Trinidad n. Cu>-agao. Kellia 5/4 te Buenos Aires verwacht. Kenia 26 te Aruba verwacht. Kcrkeöijk 24 te New York. Kertosono pass. 24 Ouessant n. Rotterdam. Khasiella 26 te Trinidad verwacht. Kinderdijk 24 300 m. z.w. Bermuda n. Le Havre. Kioosterdijk 24 te Hamburg verw. v. Rotterdam. Koningswaard 24 v. Punta Cardon n. Philadelphia. Kopionella 24 180 m o. Kp. Hatteras n. P. Cardon. Koratia 25 te Fernandoport. Korovina 24 250 m. n.o. Rio dea Jan. n. Para-riv. Kosicia 24 te Curagao verwacht. Krebsia 24 te Bridgeport verwacht. Kreeft 24 te Vigo verwacht v. Rotterdam. Kylix 31 te Bandar Mas hur verwacht. Korcnia 24 v. Punta Cardon n. Boston. Kryptos 25 v. Rotterdam n. Stockholm. Kelletia 24 630 m. n.o. Martinique n. Shellhaven. Laarderkerk 24 v. Bnd. Shapur n. Khorramshahr. Landak 24 v. Penang n. Singapore. Larenberg 24 420 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. I.eersum 24 te Tilbury. Leeuwarden 24 te La Ceiba verw. v. N. Orleans. Lemsterkerk 24 100 m. z. Balearen n. Antwerpen. Leuvekerk pass. 24 Kp. Nao. Liberty Bell 24 750 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Lissekerk 24 200 m. n.w. Socotra n. Muscat. Loppereum 24 360 m. w.n.w. Azoren n. Hamilton. Lekkerkerk 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Lelykerk 24 200 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Louis Lantz 24 dw. Finisterre n. Emden. Lutterkeik 24 100 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Maaslloyd 24 270 m. z.w. Azoren n. Gibraltar. Maetsuycker 24 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Medon 24 te Kingston verwacht. Memnon 24 te Maracaibo verwacht. Mentor 23 63 m. o.z.o. Kingston n. Maracaibo Merwelloyd pass. 24 24 K. Bourgaronie n. P. Said. Mississippilloyd 25 te Bugo. Modjokerto 25 te Makassar. Moh. Reza Sliah 24 120 m. n.o. Durban n. L'end. Moordrecht 24 50 m. o.z.o. Daedalusrif n. Ph.delph. Muiderkerk 24 v. Beira n. Lorenzo Marques. Munttoren 24 430 m. n. Belem n. Buenos Aires. Musilloyd 24 180 m. z. Fayal n. Halifax. Maaskerk 24 v. Bremen n. Antwerpen. Merseylloyd 26 te Singapore verwacht. Maashaven-24 v. Rotterdam n. Dakar. Maron 24 v. Amsterdam n. Grenada. Minos 24 te Velsen. Musilloyd 24 160 m. z.o. Fayal n.Halifax. Naess Commander 24 v. Fawley n. Tripoli. Naess Tiger 24 te New York. Neverita 26 te Curagao verwacht. Notos 23 v. Algiers n. Antwerpen. Nijkerk 24 v. Bangkok n. Hongkong. Naess Lion 25 te Emden v. Ostermoor. Nias 25 te Buena Ventura. Noordwijk 24 370 m. n. Dakar n. Monrovia. Neder-Waal 24 dw. Ouessant n. Amsterdam. Gotmarsum 25 te Houston verw. v. Antwerpen. Orestes 24 te Puerto Barrios. Ossendrecht 24 v. Reyeka n. Bona. Oranje 25 te Fremantle. Ouwerkerk 25 te Genua. Ommenkerk 24 te Agabar v. Aden. Overijsel 25 te Fremantle verwacht v. Sydney. Oranje Nassau 24 150 m. n.o. Fayal n. Plymouth Philine 24 in Suezkanaal n. Gibraltar. Philippia pass. 24 Lissabon n. Isle of Grain. Poseidon 24 te New Orleans. Prins Alexander 24 te Genua. Prins d. Nederlanden 24 v. Trinidad n. La Guaira. Prins Willem George Frederik 24 te Akaba. Prins Willem II 24 v. Valencia n. Gandia. Prinses Irene 24 800 m. w. Finisterre n. Plymouth Prov.singel 24 300 m. z.z.w. Bermuda n. Venetië. Frins der Nederlanden 25 te La Guaira. Peperkust 24 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Frederik Willem 24 te Rotterdam. Randfontein 25 te East-London verwacht. Rempang pass. 24 Gibraltar n. Antwerpen. Reza Shah The Great 24 v. Port Said n. Gibraltar. Ridderkerk 24 te Akaba. Riouw 24 100 m. z.Djeddah n. Aden. Rcssum 23 279 m. z. Ascension n. Nederland. Rijnkerk 24 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Rijndam 24 520 m. n.w. Scillys. Sambas 24 v. Honkong n. Haifong. Sanana 24 v. Pnompenh n. Singapore. Sarangan 23 v. Lissabon n. New York. Scheldelloyd 24 v. Genua n. Marseille. Senegalkust 24 te Grandbassa verwacht. Siaoe 21 v. Singapore n. Bangkok. Skadi pass. 24 Kp. Palos n. La Spezia. Skaütroll 24 te Baltimore. Stad Arnhem 24 60 m. n.n.w. Finist. n. Boulogne. Stad Breda pass. 24 Algiers n. Dakar. Stad Delft 23 te Hamburg v. Bremen. Stad Dordrecht 24 v. Ceuta n. Civita Vecchia. Stad Gouda 24 15 m. n.w. Algiers n. IJmuiden. Stanv. Adventure 24 35 m. o.n.o. Timor n.S'gerong. Statue of Lib. 24 540 m. z.o. Bermud. n. Ph.delph. Straat Lombok 25 te Beira. Str. van Diemen 24 v. Pt. Swettenham n. Penang. Sumatra 25 te New York. Sunetta 2/4 te Lyttleton verwacht. Scheldelloyd 24 te Marseille. Schelpwijk 25 v. Puerto Miranda n. Le Havre. Semmelsdijk 24 v. New York n. Antwerpen. Stad Alkmaar 25 te Antwerpen. Straat Cook 27 te Adelaide verw. v. Melbourne. Straat Torres 24 v. Matadi n. Douala. Soestdijk 24 te Rotterdam. Samarinda 24 te Los Angeles v. San Francisco. Schie 24 50 m. n.o. Oran n. Tunis. Stad Schiedam 24 50 m. n. Stadland n. Gent. Statendam 24 v. Curagao n. Port Au Prince. Str. Clement 25 te Adelaide verw. v. Melbourne. Sigli 24 150 m. n.o. Straat Singapore n. Subu. Slanv. Talangakar 24 t.h.v. Singapore n. Buatan. Tahama 24 650 m. w.z.w. Azoren n. Pta. Cardon. Taria 25 te Abadan verwacht. Telamon 24 te Bremen Thelidomus verm. 24 v. Jacksonville n. Cardon. Themis 24 v. Georgetown n. Mackenzie. Tibia 25 te Chittagong verwacht. Tjiluwah 24 te Tandjong Priok verwacht. Tjipanas 25 te Hongkong. Tjitarum 24 225 m. o.z.o. Tsingtao n. Tientsin. Tiitjalengka 24 v. Hongkong n. Semarang. Tjiluwah 24 te Tandjong Priok. Tjisadane 25 te Durban v. East-London. Triton 24 v. New York n. Curagao. Teiresias 24 35 m. n. Algiers n. Port Said. Texel 24 900 m. z.w. Hawai n. Bombay. Tjipondok pass. 24 Sabang n. Mahe. Tjimanuk 24 220 m. n.w. Auckland n. Sydney. Tamo 24 dw. Las Palmas n. Dakar. Tjiliwong 24 220 m. z.o. Billiton n. Auckland. Utrecht 24 v. Sabang n. Colombo. Van Noort 24 v. Suva n. Auckland. Van Cloon 24 dw. Ceram n. Manilla. Vasum 24 35 m. z.o. Perim n. Algiers. Vivipara 24 130 m. o. Gibraltar n. Cobh. Vlieland pas. 24 Suez n. Mena. Vlist 24 470 m. n. Flores n. Amsterdam. Waterland 24 156 m. z.w. Las Palmas n. A'dam. Westertoren 24 320 m. n.o. Fayal n. Maracaibo. Westland 23 v. Rio de Janeiro n. Port Socony. Witmarsum 24 v. Lake Charles n. New Orleans. Woensdreeht 24 265 m. z.z.o. Philadelphia (best.). Wonogiri 24 145 m. w. Colombo n. Singapore. Wieldrecht 25 te Port Socony. Wonosari 25 te Kuwait. Willem Ruys 24 160 m. z. Daedalusrif n. Colombo. Waingapoe 24 te Ummsaid v. Bahrein. Woltersum 24 v. A'dam n. Bremen/G. v. Mexico. IJssel 24 te Hamburg. Zaankerk 25 te Shimizu. Zanaland 24 280 m. z.z.w. L. Palm. n. Montevideo. Zonnewijk 24 300 m. z.z.w. Bermuda n. Freeport. KLEINE VAART Admiralengracht 24 Ouessant gepass. n. Antw. Ardeas 24 210 m. o. Alicante n. Alicante. Bab T 22 v. Kenitra te Casablanca. Bloemgracht 23 v. Abö n. Grangemouth. Elsa 23 v. Aviles te Bayonne. Ilias 23 v. Oporto n. Vigo. Insp. Melema 24 v. Limerick te Teignemouth. Joost 23 v. Londen n. Rotterdam. Kaap Falga 23 v. Zaandam n. Amsterdam. Kaap St. Vincent 23 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Lrn'oaansgrachl 23 v. Kiel n. Abö. Mare Liberum 21 v. Bordeaux te Dakar. Midas 23 v. Valencia n. Cartagena. Plato 23 v. Malaga n. Faro. Ponza 24 5 m. n. Smalls n. Alicante. Quo Vadis 22 v. Waterford n. Swansea. Schippergracht, 24 20 m. o.z.o. Smithknoll n.R'dam. Strabo 24 80 m. n.o. Casquets n. Antwerpen. Tilly 23 v. Casablanca n. Caronte. Westerdok 23 t.h.v. Great Yarmouth n. Kingslynn. SLEEPVAART Barentsz Zee 23 v. Maassluis n. Noordzee. Blankenburg 25 te Malta. Cycloop 25 100 m. z.w. Lissabon. Friesland 25 30 m. z. Takoradi. Loire 25 v. Maassluis n. Vlissingen. Noordholland 25 300 m. z.w. Azoren. Tosmanzee 25 te Antwerpen. Titan 25 te Portsmouth. Zeeland 25 450 m. n.w. Azoren. Zwarte Zee 25 te Maassluis. C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven n.v. in Krimpen aan de IJsel stelt voor over het boekjaar 1959 op de gewone aandelen een dividend uit te keren van 12 percent (10 percent). Zeer vast Bij een tamelijk kalme handel waren de internationale waarden gisteren weer zeer vast. Aandelen Kon. Olie en KLM maak ten hierop echter een uitzondering. De vaste stemming was het gevolg van aan houdende buitenlandse vraag en van het publiek. De daling van de geldrente in Amerika was mede een stimulans voor de beurs in New York. De Consolidated Elec tronics, waarin de Amerikaanse Philips- belangen zijn ondergebracht, behaalde in 1959 een belangrijk hogere winst. Dit kwam de koersvorming van aandelen Philips in Wall Street ten goede. Philips noteerde circa 854! Aandelen Hoogovens waren op circa 590, ongeveer 24 punten hoger, claims op circa 280 ongeveer 16 gulden hoger. VERHANDELDE FONDSEN. 23 maart 24 maart Totaal 447 464 Hoger 173 (38.7°/o) 229 (49.4%) Lager 145 (32.4%) 124 (26.7%) Gelijk 129 (28.9%) 111 (23.9%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 473—478 Kon. Olie 157.20-157.40 g.l Philips 858—862 g.l. Unilever 778—784 Hoogovens 588606 Hoogovens claims 280294 g.l. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U. 471—477 470% Kon. Olie156.70 gb-157.00156.70 Philips 853—859 850 Unilever 771—775 771 Hoogovens 598610 g.l. 60C Claims H'ovens 286295 287 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. GEMAKKELIJK Hoogovens vast in een licht afbrokke lende markt, dat was de stemming bij opening vanmiddag. Hoogovens liepen vanmorgen tot 610 op door vooral Ameri kaanse vraag. De ochtend werd op ca 600 afgesloten. Vanmiddag bestond opnieuw kooplust. De eerste koers kwam 14 punten boven off. slot van gisteren op 607. De andere hoofdfondsen konden zich niet handhaven en waren overwegend ge makkelijker. Londen was vast geopend en Westduitse beurzen waren goed prijshou dend, maar van die zijden kwam weinig belangstelling. De beroepshandel nam winst i.v.m. het weekeinde waardoor de opwaartse koersbeweging enigszins werd afgeremd. Er was een lichte reactie, doch van zeer beperkte omvang. Philips 1 tot 4 lager, A.K.U. -3, Unilever -5. Kon. Olie paste zich bij Wall Street (-% dollar) aan met verlies van 0,50. Scheepvaartwaar den afbrokkelend. H.A.L. -3, K.N.S.M. -2. Voor cultuurwaarden weinig belangstel ling. Staatsfondsen nagenoeg prijshoudend, met fractionele verbeteringen. Vorige Advleskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 326 326% Ned. Handel Mij. 253 253 Rotterd. Bank 274% 274% Twentsche Bank. 266 266 A.K.U 473% 470% Albert Heijn 373 373 540 540 Billiton Mij. II 345 350 Bols 510 510 Bührmann Papier 445 450 Deli-Mij 180. 182 Dordtsche Olie 730 728 361 360 Heineken's 497 497% Hoogenbosch Sch. 234% 234 Hoogovens 593 607 h.v/a 157% 158 407 408 420 K.L.M 108. 108.50 Kon. Ned. Zout 702 700 Kon. Olie 157.20 156.70 Müller Nat. Bezit 420 425 Nederl. Ford 405 405 Ned. Gist- en Sp. 298 298 Ned. Kabelfabr. 417 420 Philips Gem. Bez. 855 854% Philips Pref 292 292 A'dam Rubber 114% 114% Sikkens Lak 594% Stokvis R.S 224% 225 Thomassen Dr. 640 645 Unilever 779 774 Van Berkel's Pat. 294 294 Van Gelder Pap. 250 251 Van der Heem 229 230 Ver. Machinefabr. 217 217 Wessanen 265% 265 Wilton Feijenoord 211% 212 Zwanenberg-Org. 527 Interunie 187. 188. 208.50 209.50 exd. 505.— Ver. Bezit v. 1894 113.50 113.50 H.A L 146% 143 K.N.S.M 139% 175 N. Scheepv. Unie 150% 149 Ommeren v 235 234 Stoomv. Mij. Ned. 173 171 Anaconda 54% 54 Kennecott Copner 80% 81% Aluminium Ltd.. 31% 34 Beth'«hem Steel. 47% 47 U.S. Steel 83% 82% Republic Steel 63%8 63% American Motors 24% 25 General Motors.. 46% 46% Cities Service 45% 46% Shell Oil 73 74% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). IETS HOGER Op de New Yorkse beurs verbeterden de aandelen donderdag op de meeste fron ten, zij het dat zij wat onder de hoogste dagwaarde sloten. Voor de negende maal tijdens de laatste tien beursdagen werd avans geboekt, waarbij de elektronische waarden, verspreide blauwgerande waar den en leidende metaal- en spoorfondsen de toon aangaven. In een aantal gevallen richtte de koop lust zich op aandelen die niet gebruikt worden ter berekening van de gemiddel den. Daar liepen de winsten tot ruim 5 voor Texas Instruments, bijna 4 voor Pola roid en International Salt, ruim 2 voor Black and Decker en bijna 2 punten voor Reeves Brothers. De omzet was 2.940.000 aandelen. In totaal werden 1.221 fondsen verhandeld, 664 hoger en 321 lager. Het industriegemiddelde kwam van 622.06 op 624. dat van spoorwegen van 145,34 op 146,55 en dat van openbare nutsbedrijven van 88,33 op 88,45. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17