Kroesjtsjev en De Gaulle kruisten de degens Overzeese taken van Nederland Wereldnieuws SPD poogt verjaring van nazi- misdaden op te schorten Russisch betoog: vredesoffensief is oprecht en economisch noodzakelijk Rook die lekkere fm bekende handige VRIJDAG 25 MAART 1960 Voorzitterschap van het Europese parlement Aftreden van bejaarde Schaman is wenselijk Minister van Justitie is bereid tot compromis Dp de '"praatstoel V00R- JAARS- M0E- HEID STRAATSBURG (ANP) De jaarlijkse oorzitterskeuze voor het Europees parle ment, die bovenaan de agenda staat van 'e komende zitting van 26 maart tot 2 ■■ril te Straatsburg, is dit keer een tere restte. De huidige voorzitter is de 73-ja- ge Franse christen-democraat Robert chuman. Velen zouden echter aan een an- sre voorzitter de voorkeur geven, om- at de bejaarde Schuman door zijn zwak- e gezondheid soms zeer belemmerd wordt n zijn werk. Bij de leiding van de ver- -adering moet zijn secretaris hem soms voord voor woord souffleren. Naar verluidt is de meerderheid van de 'hristen-democratische fractie voorstan der van de vervanging van Schuman door de Westduitser Furler. De liberalen zullen mogelijk met een eigen kandidaat komen, de vroegere Italiaanse minister Martino. Bij de samenstelling van de parlements commissies verwacht men enige wijzigin gen als gevolg van de grotere liberale ver tegenwoordiging in het parlement, die een afspiegeling is van de gaullistische winst bij de verkiezingen in Frankrijk nadat De Gaulle aan de macht was gekomen. De huidige verdeling van de voorzitterschap pen der commissies is nog gebaseerd op de oude verhoudingen, waarbij de socia listische fractie, na de christen-democra tische, de sterkste was. De huidige ver houding is christen-democraten 67 leden, liberalen 41 en socialisten 33. Advertentie '.{«VA (Van onze correspondent in Parijs) Het politieke spiegelgevecht waarvan Europa de inzet vormt tussen Frankrijks president generaal Charles De Gaulle en de premier der Sovjet-Unie Nikita Kroesjt sjev heeft gistermorgen in Parijs zijn eer ste ronde gehad. Van de twaalf uren die de beide staatslieden voor hun besprekin gen onder vier ogen of zes, de tolk mee gerekend gedurende deze twaalf dagen hadden uitgetrokken, hebben ze er nu ruim twee verbruikt voor een algemene terreinverkenning. Over hun onderhoud is geen woord of letter uitgelekt. Doch uit de talloze woorden die de loslippige Rus sedert zijn aankomst op Orly op vele plaat sen bij onderscheiden gelegenheden nu al heeft uitgesproken, is het niet moeilijk de gedachtenlijn te reconstrueren die hij on getwijfeld ook in gezelschap van generaal De Gaulle gevolgd heeft. Juister gezegd zijn het twee gedachten- lijnen. De eerste: Frankrijk en Rusland zijn de twee grootste continentale mach ten van Europa en het is hun gemeen schappelijk levensbelang een herleving van het Duitse militairisme met alle mid delen te voorkomen. Het tweede hoofdthe ma is dat de stand van militaire zaken (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse oppositiepartij, de S.P.D., eeft bekendgemaakt dat zij een wets- oorstel zal indienen tot opschuiving van le verjaring van nazi-misdaden met vier aar. De minister van Justitie Schaffer beeft reeds laten blijken hier niets voor ie voelen. Sedert enige maanden wordt van communistische zijde gepoogd diver se Westduitse rechters voor te stellen als ..bloedrechters" die tijdens de nazi-perio de het recht hebben kromgebogen en voor al in de bezette gebieden reeksen onrecht vaardige doodvonnissen hebben geveld op grond van nazi-verordeningen. De Oostduitse advocaat-generaal Mels- heimer stuurde tot tweemaal toe mate riaal dat compromitterend zou zijn voor een reeks rechters die in de Bondsrepu bliek in functie zijn. Te Praag, de hoofd stad van Tsjechoslowakije, publiceerde men een brochure over 230 Westduitse rechters en officieren van Justitie die in Tsjechoslowakije vele mensen de dood zouden hebben ingestuurd. Men beseft in de Bondsrepubliek aan de ene kant dat het de communistische pro paganda erom te doen is West-Duitsland vlak voor de topconferentie in een bijzon der slecht daglicht te stellen. Anderzijds gaat het niet aan, zo zegt men, om be schuldigingen tegen rechters ter zijde te leggen, omdat ze afkomstig zijn uit com munistische landen. Men moet ze wel ze ker stuk voor stuk onderzoeken. Dat er onder de rechters in West-Duitsland in derdaad zijn die tijdens de nazi-periode in, maar vooral buiten Duitsland vonnis sen hebben geveld die misdadig waren staat als een paal boven water. Rechters, die bij voorbeeld in Tsjechoslowakije men sen onder de guillotine brachten omdat zij Joden verborgen, probeerden onder de „Arbeitseinsatz" uit te komen, een vluch tend familielid te eten gaven, een Duitse hond een schop gaven en dergelijke. Men zou deze rechters van 4oodsla§ kunnen beschuldigen, maar op 8 mei ver jaren alle gedurende de tweede wereld oorlog begane doodslagdelicten. Dat zou betekenen dat na die datum, dus vijftien jaar na het einde van de oorlog, een reeks schanddaden, begaan door lieden die thans een rechterlijk ambt in de Bondsre publiek bekleden, ongestraft zou blijven. In totaal heeft men berekend zal het op een geheel van duizenden rechters en of ficieren van Justitie gaan om slechts 100 tot 200 schuldigen. Het is om te voor komen dat deze op 8 mei vrijuit gaan dat de S.P.D. haar wetsontwerp aankon digt. Het beoogt ten eerste de verjaring van de doodslaggevallen te verlengen van i960 tot 1964, ten tweede van moordge- vallen van 1965 tot 1969. Men baseert zich hierbij op het feit dat ■an 1933 tot 1945 in Duitsland gesproken ;on worden van een stilstand van de echtspraak, dat tussen 1945 en 1949 (stich- ing Bondsrepubliek) evenmin van een nor nale toestand kon worden gesproken en dat dus pas van 1949 af de verjarings- oerekening van respectievelijk 15 jaar voor doodslag en 20 jaar voor moord een begin kan hebben.Voor in het bijzonder misda- Advertentie Alle Formule meubelen kunt U dagelijks van 9-S uur bezichtigen in Kempkes meubeltoonzalen Oude Schans 72-7S-77 Amsterdam telefoon 020-222166 of te Waddinxveen formule meubelen 'n Kempkes product den uit de nazi-periode. De voorstanders van dit voorstel menen dat alleen zo deze rechterlijke macht en de beroepseer van duizenden rechters en officieren van -Justi tie het merendeel is pa na 1945 in funtie getreden van blaam kan worden gezuiverd. En voorts: alleen zo kan men een einde maken aan het geraffineerde spel dat in de communistische landen met West-Duitsland wordt gespeeld. Minister Schaffer voelt daar niets voor, omdat hier zijns inziens dan met twee maten wordt gemeten, twee soorten bur gers worden gecreëerd. Maar hij is wel bereid zijn collega's van de Westduitse deelstaten te adviseren de verjaringster mijn te verlengen indien een onderzoek naar bepaalde delicten voor 8 mei aan staande is ingesteld. Men kan niet zeggen dat hier aan alle kanten een ronde houding wordt gehouden, maar men mag hopen dat er een uitweg wordt gevonden voor het bijzonder zwakke punt in de Westduitse samenleving: de goede trouw van de gehele rechterlijke macht. Dat het hierbij slechts gaat om een bijzonder laag percentage van het to tale aantal rechters en officieren van jus titie men spreekt van 0,5 tot 1 pet doet er niets toe. Het gaat allereerst om het politieke risico dat de Bondsrepubliek loopt om voortdurend belasterd te worden, om voortdurend ook niikpunt te worden van goedgekozen aanvallen' van de com munistische propaganda-machine, com pleet met naam en toenaam, datum, plaats, slachtoffer enréchter. door de kernbewapening zo'n dreigend ka rakter heeft aangenomen dat geen enkele staatsman welke die naam verdient, het i-echt meer heeft niet al zijn krachten voor de vrede in te zetten. Daarnaast heeft Kroesjtsjev gisteren in het Parijse stad huis en in de Kamer van Koophandel nog verschillende andere balletjes opgewor pen met de bedoeling de culturele en de commerciële samenwerking tussen zijn land en Frankrijk te stimuleren. In de Ka mer van Koophandel stelde hij een nieuw handelsakkoord voor waarbij het aantal artikelen en de omzet verdubbeld zou kun nen worden. Tegenover bestuursleden van de vereniging Frankrijk-U.S.S.R. sprak hij zijn intense sympathie en bewondering uit voor de Franse cultuur waarvan hij de verbreiding in zijn vaderland zo actief mogelijk wil bevorderen. Toekomstbeeld Wanneer men Kroesjtsjev hoort en ziet spreken en de gelegenheid zal zich van daag op een perslunch nog eens bijzonder herhalen dan maakt hij vooral wel de indruk van een man die de situatie en zijn stof volkomen beheerst. Men heeft hem nog niet alle registers van zijn propagan- da-orgel horen bespelen de dreigende tonen heeft hij (nog) niet aangeslagen maar niettemin kan er over zijn virtuosi teit al geen twijfel meer bestaan, een vir tuositeit die zich ook openbaart in zijn enorme feitenkennis en zo heeft hij giste ren de „kapitalisten" van de Parijse Ka mer van Koophandel uit het blote hoofd met een eindeloze reeks van produktie- en andere cijfers bekogeld, waarvan zijn ge hoor zichtbaar onder de indruk kwam. Kroesjtsjev ontvouwde met kennelijke trots een beeld van het Rusland der naas te toekomst, waar de arbeiders steeds min der zullen hoeven te werken en niettemin meer verdienen en waar dan bovendien de nationale produktie nog eens met reu zenstappen voorwaarts schrijdt. Kroesjt sjev spiegelt zijn publiek, dat hij overal met een frappante zelfverzekerdheid tege moet treedt, die cijfers en die zonnige toe komstvisioenen niet slechts voor om de su perioriteit van de Sovjet-Unie in vergelij king met de kapitalistische produktieme- thoden aan te tonen. Hij wil langs die weg bovendien bewijzen dat zijn vredesoffen sief niet slechts oprecht is maar ook op economische noodzakelijkheden is geba seerd. Ons zeven jaren-plan zo laat hij overal weten, kan alleen in daden worden omgezet indien wij onze militaire lasten zeer aanzienlijk verminderen. Verbroedering Het ziet er naar uit dat Kroesjtsjev met zijn argumenten in deze richting in Frank rijk wel meer succes zal boeken dan met zijn onophoudelijk gebeuk op de trom van het Duitse gevaar. De Fransen hebben even weinig redenen het Duitse militaris me te waarderen als de Russen, maar het acute gevaar acht men hier momenteel., nu Duitsland in twee helften is gesplitst en Adenauer stevig aan het Westen is ge klonken toch wel tamelijk denkbeeldig. In zijn antwoord op een toast van de Russi sche regerings- en partijleider sprak ge neraal Charles De Gaulle dat betrekkelij- ke vertrouwen in de Duitse toekomst eer gisteren ook uit toen hij opmerkte dat de „grenzeloze ambities (van Hitlers Reich) nu wel verdwenen zijn." De Gaulle sprak bij die gelegenheid ook van „Rusland en Frankrijk die de dochters zijn van een zelfde moeder, Europa" en hij liet daar mee verstaan dateveneens in zijn ogen het ogenblik van de verbroedering nu mo gelijk kan zijn aangebroken. Illusies over een loswrikken van Frankrijk uit het wes telijke en Atlantische verband, die de Russische leider misschien ook nog zou kunnen koesteren, smoorde generaal De Gaulle even later ijlings in de kiem met de constatering dat „onze beide landen zich ieder in een der twee kampen bevinden waartussen de wereld is verdeeld." Dat het moment voor zakendoen op het hoog ste niveau intussen nog niet is aangebro ken meende men echter gisterochtend ech ter al wel te 'mogen opmaken uit het feit dat de beide ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en Gromyko hun tweede ontmoeting op de Quai d'Or- say na vijf minuten reeds besloten, om dat ze elkander toen al niets meer te ver tellen hadden. Levering uitsluitend via de erkende meubelhandel Nederland heeft een aantal verantwoordelijkheden in ove- zeese landen waaruit in de toekomst nog allerlei verwik kelingen kunnen voortkomen. En omdat er nog altijd veel waars schuilt in het Franse gezegde „gouverner, c'est pré- voir", daarom heeft het zin om die verantwoordelijkheden, met wat eruit voort kan komen, eens uitdrukkelijk onder ogen te zien. Wat eruit voort kan komen geldt dan in het bij zonder onze verhouding tot derde landen; wij weten uit de bittere ervaringen met Indonesië hoezeer die verhou ding tenslotte ook ons eigen beleid van kleine mogendheid bepaalt. Het gaat hem in hoofdzaak om drie taken: die ten aanzien van Suriname en de Antillen, onze belangen in Nieuw Gui nea en onze deelneming aan de technische hulpverlening en de investering in niet-Neder- landse overzeese landen. Om met de laatste te beginnen, kan worden geconstateerd dat Ne derland hieraan nooit meer dan een bescheiden bijdrage zal kunnen leveren. De taak op zichzelf is grenzeloos uit gebreid en heeft wel degelijk politieke implicaties: er doet zich hier een wedloop voor tussen Oost en West en vele van de minder ontwikkelde landen buiten die tegenstelling uit om aldus te trachten zoveel mogelijk van beide kanten te ontvangen. Onze opeenvol gende regeringen hebben een vrij groot aandeel genomen in het werk op dit gebied van de Verenigde Naties. Deze organi satie geeft die hulp op haar beurt aan leden-staten die daarom vragen. Deze hulpver lening krijgt daardoor, voor wat het gevende land betreft, een multilateraal karakter: het is geen hulp van land tot land, zoals een Russische lening voor het bouwen van een stuwdam in Egypte wèl is. Wij geloven dat het voor ons land, en met name voor het ontwikkelen van onze export van kapitaal goederen, beter zou zijn wan neer ook Nederland enige bila terale hulp (dus wèl van land tot land) zou gaan verlenen en desnoods maar wat kortte op de multilaterale hulp die toch nooit meer dan een druppel in een oceaan kan zijn; men zou dan met veel zorg een geschikt, liet te groot partner-land moe ten uitzoeken en met de rege ring daarvan tot een overeen komst van samenwerking komen. Er zullen zeker landen te vinden zijn, die bepaalde plannen (wij denken bijvoor beeld aan landwinning door drooglegging) willen uitvoeren, liever met de hulp van een klein dan van een groot land. Van ons land is geen politieke druk te vrezen, van een groot land daarentegen wel. De taak van Nederland in Suriname en de Antillen blijft belangrijk, ook nu ginds auto nomie bestaat die een radicale verandering heeft gebracht in de bestuurs-verhoudingen. Het is zeker verheugend dat in het algemeen het Statuut van het Koninkrijk, dat nu al meer dan viif jaren toe" - \st wordt, bevredigend werkt. Maar poli tieke zelfstandigheid zonder een goede economische onder grond zou nooit kunnen be vredigen en terecht werkt Nederland eraan mee om die economische ondergrond in Suriname krachtig te helpen verbeteren. Door middel eerst van het Welvaartsfonds en thans van het Tien Jaren Plan komt in Suriname veel goeds tot stand: ook het bedrijfs leven in Nederland en zeker niet minder dat in Amerika begint zich in toenemende mate voor Suriname te interes seren, getuige onder andere de groote fabrieken van Bruynzeel daar en de bouw van de stuwdam in de Suri- name-rivier door de Surinam Aluminum Company, dochter onderneming van de machtige Aluminium Company of Ame rica. Wat de Antillen betreft, zal men op enigszins over eenkomstige wijze te werk moeten gaan nu de werkge legenheid in de grote raffi naderijen inderdaad vrij sterk terug begint te lopen, terwijl daarentegen de be volking snel in aantal toe neemt. In het internationale vlak zijn er, ten aanzien van de Antillen, van tijd tot tijd zekere moeilijkheden met Venezuela die bijna steeds verband houden met de vrees dat vanuit de Antillen door Venezolaanse politieke uit gewekenen iets zou worden ondernomen tegen de rege ring in Venezuela. Vanwaar bij voorbeeld de onrust in Caracas over de pamfletten- regen op Curagao. Ook de smokkelarij onvermijdelijk gevolg van de hoge invoer rechten van Venezuela en de wederzijdse visrechten in de wateren tussen de Antil len en de vaste wal leveren nu en dan wel moeilijkheden op. Toch zijn dit allemaal niet meer dan lokale aange legenheden die weliswaar veel aandacht vragen maar die in wereldverband toch niet zorgelijk zijn. De Antillen zo goed als Suriname liggen niet alleen in het Ameri kaanse werelddeel maar zij maken bovendien deel uit van een sfeer waarin de be langen van de Verenigde Sta ten uiteindelijk prevaleren. Dit is een zekere waarborg voor stabiliteit ook in de ver houding van deze gebieden tot naburige Zuid-Ameri kaanse staten. Bepaald heel anders liggen de verhoudingen in Nieuw Guinea. Geheel Zuid-Oost Azië is een gebied van poten tiële, en van tijd tot tijd ook zeer reële, conflicten tussen Oost en West, en Nieuw Gui nea heeft belangrijke strate gische waarde zoals dui delijk is gebleken in de Tweede Wereldoorlog. Dit op zichzelf zou al voldoende zijn om te maken dat Nederland er niet op mag rekenen, de hier gekozen taak tot ont wikkeling van een sterk achtergebleven gebied in alle rust te kunnen voltooien. De actie van Indonesië om Weste lijk Nieuw Guinea onder zich te krijgen onderstreept dit ten zeerste. Wat moeten onder die om standigheden de richtlijnen zijn van het Nederlands be leid? De Partij van de Arbeid heeft, sedert zij in de opposi tie is, een merkwaardig mid del aan de hand gedaan: het gebied onder beheer van de Verenigde Naties brengen. In feite zou dit neerkomen op het abandoneren van Nieuw Gui nea en van de daar wonende Papoea-bevolking, niet aan de Verenigde Naties maar aan Indonesië eventueel via de farce van een beheersopdracht van de Verenigde Naties aan Indonesië, dat daarna prompt tot de annexatie zou overgaan. Dit is een voor Nederland schijnbaar gemakkelijke, maar ook een zeer laffe oplossing een vluchten uit de moeilijk heden. Maar alleen die oplossing van de hand te wijzen en verder kalm door te gaan met in Nieuw Guinea te werken aan de ontwikkeling alsof wij de eeuwigheid vöör ons hadden zou ook een weg vluchten uit de realiteit zijn; er is helaas veel meer dan een theoretische kans dat wij in Nieuw Guinea opeens ge wikkeld raken niet in een conflict met Indonesië dat is er al maar in een soort Korea-oorlog. „Aux grands maux les grands remèdes", zeggen de Fransen weer. En dat een zo danig conflict voor Neder land een groot onheil zou be tekenen, daaraan kan geen twijfel bestaan. Wat is dan het grote middel om dit on heil zo mogelijk af te wen den? Staatssecretaris Bot, een intelligent man, heeft, nog zeer voorzichtig, in de goede richting gewezen toen hij de mogelijkheid opperde van een „Melanesische Unie" die op den duur onafhanke lijk zou zijn. Mits de Pa poea's dat zelf zouden willen. Nu zullen de Papoea's, zelf de eerste slachtoffers bij een mogelijk gewapend conflict., steeds wel datgene willen wat praktisch voor hen de beste kansen biedt. Zou er een Melanesische Unie in de lucht zitten, dan werden zij daar wellicht enthousiast voor. Die Unie zou er echter alleen kunnen komen wan neer Australië bereid was om de gebieden die het onder beheer heeft in Oostelijk Nieuw Guinea en verder oostwaarts daarin te laten opgaan, en wij achten dit als nog weinig waarschijnlijk. Maar welke weg dan wel? Er is één woord waarvan de klank op alle volkeren een bijna magische uitwer king heeft: onafhankelijk heid. Zonder te wachten op Australië zou men voor Ne derlands Nieuw Guinea on afhankelijkheid over een re delijk-korte termijn tien jaren bijvoorbeeld in het uitzicht van de bevolking daar kunnen stellen, verbon den aan de garantie dat Ne derland, zo de bevolking dat wenst, ook daarna voort zal gaan met mee te werken aan de ontwikkeling van het land. Daardoor zou worden voorkomen dat de Papoea's het geloof verloren in de wil van Nederland om zijn taak in Nieuw Guinea te volvoe ren en wie weet hoeveel twijfel er daar al gezaaid is door het plan van de Partij van de Arbeid en door vele andere wankelmoedige uitin gen van Nederlanders. Aan de andere kant zou een na tionaal ideaal, dat van wer kelijk onafhankelijk te wor den, de Papoea's zielen. Tien jaar geleden zou het absurd geklonken hebben om te gewagen van de onafhan kelijkheid van Nieuw Gui nea; ook nu zal dit heel veel Nederlanders, niet in de laat ste plaats degenen die onder de Papoea's werken, als een vreselijke ketterij in oren klinken. Maar in de afge lopen tien jaren is öök heel veel gebeurd in de wereld en op Nieuw Guinea, en tal van nieuwe naties, niet beter voor hun taak voorbereid dan de Papoea's over tien jaar dat kunnen zijn, treden nu naar voren. En zonder twijfel zouden de zaken in Nieuw Guinea er heel anders voor komen te staan wanneer de wereld wist dat de bevolking daar binnenkort haar eigen lot geheel in handen zou krijgen. Het zou de kans op een inter nationale agressie waaraan de communistische landen deel nemen, verminderen en het zou aan de andere kant de ge neigdheid van Australië en uiteindelijk Amerika om zo danige agressie, mocht zij toch komen, te helpen tegengaan vermeerderen. En zouden de communistische landen Indo nesië niet willen steunen in een aanval op Nieuw Guinea onder deze omstandigheden, dan zouden de Papoea's zelf hun woordje kunnen doen wanneer de regering-Soekarno hen tóch wilde gaan an nexeren. Want dat is één van de weinige lichtpunten op onze weg in Nieuw Guinea: Pa poea's en Indonesiërs verschil len in velerlei opzicht en ver dragen elkaar niet best. Met het uitzicht van onafhankelijk heid voor ogen zouden er waarschijnlijk niet veel Pa poea's te vinden zijn die an nexatie door Indonesië zouden verkiezen. Incident Hand in hand., parmantig stappend, over de tegels die druk stadsverkeer omzomen, gingen daar drie kleuters: turven nog. Ze gingen voort met de blijde ernst van het kind, dat al zo groot zich waant, dat het eigenvoelig koerst naar de kinder bewaar plaats, die de weinig elegante Holland-se volksmond „kakschool" heeft genaamd. Onbevangen trippelden ze voort, zwij gend haast, zich gesterkt roetend door de stevige vuistjes van de ander, als een ga rantie tegen het lawaai en de opdringerig heid van de stadswereld tussen moeders huis en de schommels, zandbak en „juf' aan de andere kant. Maar de vrede zou niet lang duren, want ziet: op hetzelfde trottoir, van tegen overgestelde richting, naderde een hele grote dikke dame. Om haar mollige schou der lag een wat ouderwetse vos gevleid, die met glazige ogen omlaag loerde. Erger was, dat zij in de hand een riem droeg, aan welks einde een bibber-pekinees voort trotterde met zo'n air in de bek vol kreu kels, dat het leek alsof hij dl het honden- buskruit reeds lang had uitgevonden. De twee teams naderden elkaar en zou den elkaar argeloos zijn gepasseerd, als niet Fiji de onhebbelijkheid had gehad de twee meter leiband te misbruiken door de kleuters aan de verkeerde kant voorbij te willen. Het drietal zag zich nu eensklaps ingesloten door een snoer, waar aan de ene kant een grimmig hondje nijdaste en aan de andere zijde een brede vos hoog hartig omlaagkeek. Het was een conster natie. Het aldus ingekapselde grut zette het op een brullen dat de straat in opschudding bracht en de pekinees met bijbehorende dame van de kook. Het beest strengelde zich nog eens om de kleuters heen en beet een toegeschoten omstander in de broeks pijp. Na een paar minuten kon de knoop worden ontward. De schade leek echter onherstelbaar. O neen, niet aan de dame. Deze zette haar hoedje recht, palmde Fiji wat in en vervolgde haar weg ongeschonden naar de laatste kreten der mode. Maar er was een bres geslagen in het vertrouwen van de kleuters. Een diepe bres, want in het voor bijgaan hoorde ik de kleinste, het meisje, verontwaardigd zeggen: .En nou heb ik nog in mijn bloeic gepast óók. Juf en Moeder zullen dat nóóit begrij pen! Vinókkio Advertentie Zon in het water. Een groot hotel in Per- pignan (Frankrijk) wordt toegerust met een warmwatervoorziening, waar bij van zonne-energie gebruik zal wor den gemaakt. Men zal hiermee voor 80 percent in de behoefte aan warm wa ter kunnen voorzien. Op de dakterras sen worden 25 spiegels geplaatst. Herbouw. De Marokkaanse regering heeft de Franse architect Charles le Corbu- sier uitgenodigd voor een bespreking over de herbouw van Agadir. Nieuwe droogte. De waterreservoirs in het Roergebied staan zeer laag, doordat er reeds een maand lang vrijwel geen re gen is gevallen. Het peil in de reseroirs is gevaarlijk laag, zo is meegedeeld, en als er niet binnen enkele weken veel regen valt zullen de autoriteiten maat regelen moeten nemen om het water verbruik te beperken. Hoofd. De Bostonse hoedenmaker, die op dracht kreeg de baret te maken, wel ke de Israëlische premier Ben Goerion moest dragen toen hem door de Bran deis-universiteit een eredoctoraat werd verleend, dacht eerst aan een vergis sing toen de hoofdmaat van de premier hem werd opgegeven als 61,5 centime ter. Een Israëlische collega, die nog maals de maat had genomen, bevestig de het hem toen telegrafisch. De Ame rikaan verklaarde, dat hij nog nooit zo'n grote maat hoofddeksel had gemaakt. Vrijheid, blijheid. Het aantal zeehonden in de Botnische Golf is de laatste ja ren sterk toegenomen en speciaal dit voorjaar zeer groot, aldus is van officië le Finse zijde meegedeeld. De robben jacht is de laatste jaren vrijwel opge houden, doordat de staat slechts heel weinig meer voor de robbenjagers uit betaalt. Genade. Een vijftigjarige, in lompen ge hulde bedoeïen wierp zich dezer dagen voor de voeten van Sjeik Ali Aboe Gre- nad bij Beersjeba in Zuid-Israel en smeekte om genade. Hij vertelde ze ven jaar geleden, na van moord be schuldigd te zijn, de Negeb-woestijn te zijn ingevlucht en daar in holen te heb ben geleefd totdat de eenzaamheid hem te machtig was geworden. De man is aan de politie overgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3