Menigte in Sharpville dacht te zullen worden toegesproken Haarlems Dagblad Opleiding van medici aan universiteiten in gevaar Engeland onthoudt zich thans van critiek op Zuid-Afrika „Zilveren broodmand" voor H. D. Louwes Jongen in brandend huis omgekomen Twee kinderen in zwembad verdronken Aanmeldingsformulier Enquête onder gewonden toont: Moeder zette haar zoontje in eeti kwade reuk 9 Boer vindt zijn prijs in de markt Betaling abonnementsgeld per giro VAR verbiedt alle Franse invoer Nog een kandidaat voor Democraten: Symington Valscherm-perikelen Europese Gemeenschappen wensen diplomatieke erkenning Voortzetting van drank wetvergunningen Utrechtse rector magnificus meent: Aanwas van aantal chirurgen baart zorg Alleen bruidsmeisjes bij Margarets huwelijk Mislukt artiest nam als dief wraak op zijn geslaagde collega's Studie omtrent de bloed transfusie problemen Stijging van het aantal verkeersdoden in Amsterdam VRIJDAG 2 5 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De internationale tuinbouw tentoon stelling Rotterdam 1960 Floriade is hedenochtend door Prinses Beatrix officieel geopend. Na het uitspreken van de openingsformule haalde de Prinses een handel over, waardoor een zandloper in beweging werd ge bracht. Een nog jonge traditie is in hotel Wittebrug te Den Haag voortgezet, toen de heer H. D. Louwes, voorzit ter van het Landbouwschap, de „Zil veren Broodmand 1959" ontving uit handen van de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten, H. J. de Koster. Deze trofee wordt jaarlijks door de ge noemde vereniging uitgereikt aan een Nederlander, die zich op het gebied van de voedselvoorziening bijzonder verdiens- telijk heeft gemaakt. Tot nog toe werd de broodmand toegekend aan dr. S. L. Mansholt, prof. dr. Jansen en ir. W. H. van Leeuwen. In zijn dankwoord merkte de heer Lou wes op, dat de boer zijn prijzen moet vinden in de markt, m.a.w. dat die markt hem de juiste kostprijs moet betalen. De landbouw is dan ook huiverig voor een systeem van prijshandhaving in een of andere vorm van directe regeringstoe slag uit de schatkist. De heer Louwes wees er bij zijn be spreking van het E.E.G.-beleid op, dat in de overige vijf landen van Klein Europa de landbouw in het staatsgeheel en zeker in de politiek een geheel andere en veel invloedrijkere plaats inneemt dan in Ne derland. Hy bond zyn toehoorders da'n ook op het hart met dit feit toch vooral reke ning te houden. Een goed overleg tussen landbouw, handel en industrie, o.a. bin nen het centraal orgaan voor de buiten landse betrekkingen, achtte hij daarom een eerste vereiste. Tevoren had de heer Koster ook zijn licht laten schijnen over wat zijns in ziens Nederland in het E.E.G.-verband te wachten zal kunnen staan. „Nederland moet thans gestraft worden voor zijn ma tig en beheerst protectionisme ten aan zien van de akkerbouw en tot tekortge- bied worden verklaard", zo interpreteer de hij de voorstellen van de Europese Commissie. „Als wij de plannen van de Europese Commissie aanvaarden, keren wij terug tot het continentale stelsel". Volgens spreker zou hieruit voortvloeien dat Nederland verplicht is alle grondstof fen uit Frankrijk aan te voeren en dat het prijsniveau hier aanzienlijk boven het toe komstige Franse niveau komt te liggen. De Nederlandse veredeling van landbouw- produkten zou dan straks door de Fran sen worden overgenomen. De heer Koster onderstreepte ten slotte dat de Nederland se handelsrelaties met de leden van de kleine vrijhandelszone even belangrijk zijn als die met de E.E.G.-partners. Het is van het allergrootste belang dat een associatie met de zeven tot stand komt. Een zestienjarige jongen is vannacht bij een brand in een huis aan de Buurt weg te Barger-Oosterveld bij Emmen om het leven gekomen. De vier andere be woners slaagden erin in hun pyjama naar buiten te komen. De brand werd om streeks kwart voor twee ontdekt door de echtgenote van de bewoner J. Ebeltjes. De slaapkamer bleek toen reeds in brand te staan, zodat het echtpaar in pyjama naar buiten moest, evenals hun inwonende gehuwde zoon en diens vrouw. De zestienjarige J. Orsman, een pleeg zoon, kon het huis niet meer verlaten. Men heeft nog een ladder tegen het huis gezet om hem te redden, maar door een hevige explosie van een gasfles werd de redding verder onmogelijk gemaakt. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets meer uitrichten. Slechts de voorge vel staat nog overeind. De recherche van de gemeentepolitie te Emmen stelt een onderzoek naar de oorzaak in. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees f 3,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van ae maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE In Barneveld zijn donderdag twee jon getjes, de zesjarige Roy Tuins en zijn even oude vriendje Nico van de Molen in het zwembad enkele kilometers buiten het dorp verdronken. De jongens moeten van plan geweest zijn in het nog niet geopen de buitenbad te gaan zwemmen. Zij zijn in de diepe springkuil geraakt en ver dronken. Hun stoffelijke overschotten zijn geborgen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a l 7.65 per kwartaal of I 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij die zich met ingang van 1 april I960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1960 gratis Dit geldl alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. JOHANNESBURG (UPI) Het „Comi té van Veertien", een Zuidafrikaanse multiraciale organisatie tegen de apart heid, heeft de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar de schietpartijen in Sharpville, waar maandag ten minste 80 Afrikanen werden gedood en meer dan 100 werden gewond. De Anglicaanse bisschop van Johannes- brug, Ambrose Reeves, heeft de resulta ten van dit onderzoek medegedeeld. Zijn verklaring is voor het grootste deel ont leend aan beëdigde getuigenverklaringen, die advocaten de gewonden in het neger ziekenhuis van Sharpville hebben afge nomen. Uit deze verklaringen blijkt dat, in tegenstelling tot hetgeen regerings woordvoerders hebben beweerd, de poli tie niet heeft getracht de betogers met behulp van traangas uiteen te drijven. De agenten stelden zich voor het bureau op, richtten en vuurden op commando, zonder waarschuwing. De enige waarschuwing kwam van een Afrikaanse politieman, die naar het hek om het politiebureau holde en riep „Weg, ze gaan schieten!" Op dat moment open de de „blanke" politie het vuur. De me nigte was niet kwaadaardig en ongewa pend. Zij kwam zonder gewelddadige in tenties naar het politiebureau, in de ver onderstelling dat zij door „een belangrij ke figuur" zou worden toegesproken in verband met de wet op de paspoorten. Hiervoor hebben de advocaten, die het onderzoek leidden geen verklaring kun nen geven. Het Pan-Afrikaanse congres, dat de betogingen organiseerde, heeft geen andere mogelijkheden genoemd dan het zich massaal laten arresteren wegens het niet dragen van een paspoort. Ook de menigte die zich bij het politiebureau van Langa waar eveneens is geschoten verzamelde, verkeerde in de veronder stelling dat zij zou worden toegesproken. Uit alle getuigenverklaringen blijkt dat zich ten hoogste 4.000 mensen bij het po litiebureau hadden verzameld, en niet 20.000 zoals een woordvoei'der van de po litie heeft beweerd. De enige Europeaan (niet politieman) die getuige was van de schietpartij schatte de menigte ook op niet meer dan 4.000. In het Baragwanath ziekenhuis worden nog ongeveer 100 mannen. 30 vrouwen en zes kinderen verpleegd. Een van de kin deren is zo ernstig gewond dat het vrij wel zeker zal sterven. Bisschop Reeves zei ook nog dat het uitgesloten is, dat de getuigen overleg hebben gepleegd over hun verklaringen: primo liggen zij in verschillende zalen en secundo laat hun toestand dit niet toe. Economische terugslag JOHANNESBURG (Reuter) Werkge vers in het gebied van Vereeniging en CAIRO (AFP) De Verenigde Ara bische Republiek heeft vrydag meegedeeld dat de Franse invoer is verboden, met terugwerkende kracht tot 17 maart. Er werd geen reden voor dit besluit gegeven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senator Stuart Symington heeft donderdag officieel meegedeeld, dat hij zal meedingen naar de democratische kan didatuur voor het Amerikaanse president schap. Symington zit voor Missouri in de senaat. Hij zegt voorstander te zijn van onder handelingen met Rusland vanuit een posi tie die gebaseerd is op kracht. Hij pleit tevens voor „een betere buitenlandse dienst" een van meer werkelijkheidszin getuigend economisch ontwikkelingsbe leid, zowel voor het binnenland als voor het buitenland en een doelmatige campag ne voor het verspreiden van meer ken nis over Amerika. STOCKHOLM (T.T.) Bij de dezer da gen in Zweden gehouden luchtmachtma noeuvres is een parachutist op het nipper tje aan de dood ontkomen. De betrokken soldaat nam deel aan een massa-landings- oefening maar na zijn sprong uit het vlieg tuig ontplooide zijn valscherm zich niet. Hij probeerde toen zijn noodparachute los te trekken maar ook deze weigerde. Met toenemende snelheid viel de man naai de aarde toe maar op een hoogte van nog slechts enkele honderden meters kwam hij boven op het wel' ontplooide valscherm van een kameraad terecht. Hij gleed daar langs af en door de schok van de botsing kwamen beide soldaten vlak bij elkaar maar ongedeerd op de grond terecht. Korte tijd geleden had de piloot van een Zweedse jager, die met motorpech te kam pen kreeg en met de schietstoel het toe stel had verlaten, maar wiens valscherm toen ook weigerde, nog het geluk in een hooiberg terecht te komen zodat hij slechts licht letsel opliep. Bij een andere gelegenheid wist een pa rachutist, wiens scherm na de sprong niet open ging, in zijn val de touwen van het valscherm van een collega te grijpen en samen met hem ongedeerd te landen. Vanderbijlpark komen vandaag bijeen om de situatie te bespreken, die is ontstaan door het wegblijven van hun werk van vele negerarbeiders. Door deze nasleep van de relletjes zijn in hoofdzaak de klei nere bedrijven getroffen. De industrie-ar beiders, die niet op fabrieksterreinen wo nen, het huishoudelijk personeel, winkel bedienden en garagemonteurs, zijn ook donderdag thuis gebleven. Hierdoor werd niet alleen het zakenleven, maar ook het huishoudelijke leven voor een groot deel ontwricht. Uit vele streken van het land heeft de politie melding gemaakt van gevallen van intimidatie. Zo zou een groep van 30 ne gers gedreigd hebben een fabriek op 9 km van kaapstad te vernielen. Zij zijn allen gearresteerd. Zeven negers werden voorts aangehouden nadat zij boerenarbeiders bij Langa zouden hebben bedreigd. Intussen wordt gemeld dat het donder dag afgekondigde vergaderverbod in de grootste steden van het land, niet slaat op de viering van het 50-jarig bestaan van de Unie door de blanke bevolking van Meyerton, dat op ongeveer 32 km van Johannesburg ligt. Deze festiviteiten worden vrijdagavond gehouden. Maar de negers, die in dezelfde plaats wonen, mo gen niet feestvieren. Koersdalingen op de beurs van Johannesburg Op de effectenbeurs van Johannesburg zijn de koersen der aandelen donderdag sterk gedaald. Deze daling was niet een gevolg van economische doch van de po litieke omstandigheden in Zuid-Afrika. De koerswaarde der aandelen van mijnbouw- bedrijven en financiële instellingen daal de gisteren alleen al met ongeveer 45 miljoen pond sterling. Sedert het begin van de ongeregeldheden op maandag is de koerswaarde der aandelen met meer dan 90 miljoen pond sterling gedaald. Er was een massale drang om te verkopen. Niet alleen van de zijde der buitenlandse maar ook van de binnenlandse aandeel houders. (Reuter) Van de zijde van de Cana dese en Australische handelsvertegen woordigingen in Johannesburg zijn don derdag de berichten tegengesproken, dat deze vertegenwoordigingen overstroomd waren met verzoeken om inlichtingen van Zuidafrikaanse burgers, die graag zouden willen emigreren. LUXEMBURG (AFP) De Europese Euratoom) hebben het recht op diploma tieke erkenning, benoeming van diploma tieke vertegenwoordigers in derde landen en een eigen vlag, zo verklaart jhr. mr. M. van der Goes van Naters in een rap port voor de politieke commissie van het Europese parlement. De politieke commis sie heeft als gemeenschapsvlag aanbevo len een vlag met zes gouden sterren op een blauwe achtergrond. Jhr. Van der Goes verklaart in zijn rap port dat reeds tien landen diplomatieke vertegenwoordigers bij de gemeenschap pen hebben geaccrediteerd. De gemeen schappen hebben van hun kant besloten diplomatieke vertegenwoordigers aan te stellen in Londen en Washington. De po litieke commissie meent voorts dat inter nationale erkenning van de gemeenschap pen gewenst is, gezien de moeilijkheden die de gemeenschappen hebben ontmoet in internationale organisaties waarin de westelijke landen zitting hebben. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot tijdelijke voorziening met betrek king tot voortzetting van het bedrijf na overlijden van de houder van een vergun ning of verlof a krachtens de Drankwet zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. In de Drankwet wordt bepaald, dat overschrijving van de vergunning van een overleden vergunninghouder op de overle vende echtgenoot of op een van zijn kinde ren slechts eenmaal mag plaats hebben. Het bedrijfsleven ondervindt van deze bepa ling moeilijkheden, die naarmate de tijd verstrijkt toenemen door het vervallen van steeds meer vergunningen. In af wachting van hetgeen verder omtrent wij ziging van de Drankwet 1931 zal worden beslist, acht de regering het gerechtvaar digd, dat een tijdelijke voorziening wordt getroffen, welke ertoe strekt tegemoet te komen aan de redelijke verwachtingen van het bedrijfsleven. Door deze voorzie ningen zullen tot 1 mei 1961 geen bedrij ven behoeven te worden gestaakt op grond van de bovenbedoelde Drankwetbepaling. Wezenlijke gevaren bedreigen het on derwijs en de opleiding in de heelkunde aan de universiteit door het groeiend aantal ziekenhuizen. Hierin vond het snel groeiend aantal gequalificeerde chirurgen vooral na de oorlog een arbeidsveld. In het kleine gebied van Wageningen, Ede, Bennekom en Vee- nendaal zijn thans te zamen een 700 ziekenhuisbedden, voorheen was alleen in Wageningen een ziekenhuis van enige omvang. Dit zei de rector magnifi cus van de Utrechtse rijksuniversiteit, prof. dr. J. F. Nuboer, vrijdagmiddag in de Domkerk in zijn rede ter herdenking van de 324ste dies natalis. De patiënten uit deze provinciestreek, die vroeger voor een groot deel de Utrechtse universiteits klinieken bezochten, blijven thans zoveel mogelijk in de fraaie modeime plaatse lijke inrichtingen. Dit betekent, aldus de hoogleraar, een ernstig verlies voor het (Van onze correspondent in Londen) In het Britse Lagerhuis is gisteravond een nieuwe storm opgestoken over Zuid- Afrika. De oppositie probeerde de rege ring ertoe te brengen openlijk te protes teren tegen de gebeurtenissen in de Kaap provincie, rriaar tot dusver hadden deze pogingen geen resultaat. Er is echter geen twijfel aan hoe de Britse regering over het gewelddadig optreden tegen de Afri kaners denkt, maar als de spil waar het gemenbest om draait acht Macmillan het diplomatiek verstandiger om te zwijgen. Toen hij in Kaapstad was heeft hij op onomwonden en voor een staatsman uiterst moedige wijze verklaard hoe hij over de apartheidspolitiek denkt. Zijn me thode is de Zuidafrikaanse regering en degenen, die haar steunen zijdelings te beïnvloeden. In het Lagerhuis werd opge merkt dat het shcaamteloos zou zijn wan neer de Zuidafrikaanse premier na het bloedbad naar Londen zou komen voor de conferentie van premiers van het gemene best in mei. Dr. Verwoerd heeft in te genstelling met geruchten dat hij het liet afweten inmiddels aangekondigd, dat hij inderdaad van plan is naar Londen te gaan. Micmillan zei, dat hij hoopte dat dr. Verwoerd de conferentie zou bijwonen. Dr. Verwoerd heeft geïnformeerd of hij jn Londen in de gelegenheid zou zijn om zekere dingen te bespreken waarover de Zuidafrikaanse regering zich bezorgd maakt. Macmillan had hem verzekerd dat daartoe gelegenheid zal zijn. (Reuter) De reactie op het optreden van de Zuidafrikaanse politie tegenover de negerbetogingen blijven in aantal en hevig heid toenemen. Een paar zijn hieronder vermeld. (UPI) De uit 29 naties bestaande Afro-Aziatische groep in de UNO heeft (Van onze correspondent in Londen) Clarence House, de residentie van prin ses Margaret, heeft bekendgemaakt dat er bij haar huwelijk op 6 mei acht bruids meisjes zullen zijn tussen zes en twaalf jaar oud. Een ervan is prinses Anne, die in januari ook bruidsmeisje was bij het hu welijk van Lady Pamela Mountbatten en de binnenhuisarchitect David Hicks. Een ander bruidsmeisje is een nichtje van An tony Armstrong-Jones. Er zullen geen bruidsjonkers zijn, een tegenvaller voor prins Charles. De kantonrechter te Apel doorn heeft zich donderdag bezig gehouden met een unieke zaak, waaraan een „luchtje" zat. De verdachte was mevrouw D. L., die wel de oorzaak, maar niet de verspreidster van 't luchtje is. De lucht wordt namelijk verspz-eid door haar zoontje, dat dagelijks grote hoeveel heden knoflook van mama te eten krijgt omdat dat voor zijn gezondheid zo goed zou zijn. Het zoontje verspreidt een voor zijn omgeving bijna niet te ver dragen reuk en de kinderen in zijn klas zowel als de onderwijzer ondervonden daarvan de onaangename gevolgen. Op 14 oktober van het vorige jaar besloot het hoofd van de school aan deze situatie een eind te maken. Hij stuurde het knaapje naar huis met de mededeling dat het terug kon komen wanneer het geen reuk meer verspreid de. Maar met deze maat regel ging de Apeldoornse wethouder van onderwijs niet akkoord. Het kind keerde terug op school, maar werd apart gezet op de gang en kreeg zelfs apart les. Ook dat stond de wet houder niet toe, zodat de jongen weer in de klas kwam, waar hij door de kinderen werd geplaagd en door de onderwijzer zoveel mogelijk gemeden. Dit was weer niet naar de zin van de moeder, die haar zoontje van school thuis hield na dat een poging om het op een andei-e school te plaat sen ook al weer in ver band met de lucht was mislukt. Mevrouw L. had zich nu voor de kanton rechter te verantwoorden wegens overtreding van de Leerplichtwet. De officier vroeg schuldigverklaring zonder oplegging van straf. Wel gaf hij mevrouw L. de raad haar starre houding te wijzigen en haar kind min der knoflook te laten eten. Uitspraak over 14 dagen. besloten de eis te stellen dat de Veilig heidsraad zich zal bezighouden met de „massamoorden op ongewapende en vreedzame demonstranten tegen wetten van rassendiscriminatie en segregatie" in Zuid-Afrika. Hammarskjoeld antwoordde hierop: „Naar humanitaire maatstaven behoeft u niet te twijfelen aan mijn gevoelens", al dus de secretaris-generaal, „maar hij merkte op dat het Handvest beperkingen oplegt aan optreden door de volkerenor ganisatie en door haar secretaris-gene raal. Hij riep in herinnering dat de ver klaring der UNO over de mensenrechten „pi'incipes, maar zeer zwakke procedu res" heeft. „Reuter" meldt uit Moskou dat men, volgens „Tass", in officiële Russische kringen van mening is, dat onverwijld stappen moeten worden genomen om ver dere gewelddadigheid in de Zuidafri kaanse Unie te voorkomen. „Het Sovjet volk heeft in brede geledingen met grote verontwaardiging kennis genomen van het op gewelddadige wijze om het leven brengen van onschuldige bewoners van Zuid-Afrika, die slechts aandrongen op er kenning van hun wettelijke menselijke rechten". (Van o?ize correspondent in Parijs) Dank zij de doortastendheid en het ob servatievermogen van de twee in Frank rijk zeer bekende humoristen Poiret en Serrault heeft de Franse politie gisteren de hand weten te leggen op een dief die met voorkeur in artiestenkringen opereer de. De oplichter, Louis Bodaine geheten, ging volgens een origineel maar iets te methodisch plan te werk. Hij belde een slachtoffer op of vervoegde zich aan haar of zijn artiestenloge met de boodschap dat hij in zijn gefingeerde functie van jour nalist graag een interview voor een dei- grote Parijse ochtendbladen wilde hebben. Aangelokt door de publiciteit werkten de artiesten er zelf altijd vlot aan mee de vlieger voor de gangster op te doen gaan. De buit van Bodaine moet over de laatste weken alleen al in de duizenden guldens lopen. De dief die over een bijzonder gro te vingervlugheid beschikte wist van de geringste gelegenheden gebruik te ma ken om zijn slachtoffers een horloge, een gouden vulpen of een portefeuille die rond slingerden of ergens op een tafel lagen af handig te maken. Zijn grootste succes boekte hij onlangs bij een der hoogstge- roemden van de Comédie Frangaise, Hen ri Rollan, die hij op een avond na een voorstelling ruim 2000 gulden lichter wist te maken. Toen de beide genoemde humoristen Poiret en Serrault vorige week een ,ieug- flige collega, kunstbroeder, ontmotten die hun vertelden dat hij voor het eerst van zijn leven geïnterviewd zou worden, informeerden ze naar de naam van de krant en de journalist. Ze hoorden toen twee namen die voor hen uit eigen erva ringen genoeg betekenden om de voorba rig verheugde kunstbroeder het advies te geven zich onmiddellijk met de politie in verbinding te stellen. Zo werd de pseudo-journalist dan door twee inspecteurs opgewacht. De oplichter onthulde als de psychologische achter grond van de keuze van zijn operatieveld dat hij vroeger zelf altijd vurig op de plan ken had willen staan. Zijn artistieke loop baan was echter nooit verder gekomen dan een paar subtiele figurantenrolletjes en op zijn meer succesvolle en met talent gezegende kunstbroeders en -zusters had hij zich nu dan op deze wijze willen wre ken. universitaire klinische onderwijs. „Ik erken, dat streekziekenhuizen nood zakelijk zijn. Bovendien is de bevolkings aanwas veelal zo groot geweest, dat de universitaire centra de hele toevoer van patiënten toch niet zouden kunnen opvan gen, maar de ring wordt te nauw, de zeef wordt te dicht en er is niet voldoende besef, dat het geneeskundig hoger onder wijs gesteund, en niet beconcurreerd moet worden. De toekomst van de geneeskun dige verzorging van ons volk, de toekomst onzer volksgezondheid, is immers afhan kelijk van het universitaire onderwijs en wordt bepaald door de kwaliteit van het klinisch hoger onderwijs. Te veel chirurgen? De aanwas van chirurgen baart vol gens de rector magnificus zorgen. Buiten de zes universiteitsklinieken voor chirur gie zijn er thans 25 niet-universitaire cen tra voor volledige chirurgische opleiding en nog 16 waar die opleiding ten dele mag worden gegeven. Deze centra leiden een, naar de mening van velen, te groot aantal chirurgen op. In 1959 werden er 24 afgeleverd; in 1960 verwacht men dat 32 nieuwe chirurgen geregistreerd zullen worden. Bedenkt men dat in Nederland 504 erkende chirurgen werkzaam zijn en dat ieder van hen een werkperiode van een 30 jaar heeft, dan is het duidelijk, al dus prof. Nuboer, dat deze aanwas zorg baart. Bedenkelijker is zijns inziens overigens, dat aan de wetenschappelijke vorming soms onvoldoende aandacht wordt be steed en de opleiding in een groot aantal niet-universitaire centra uitsluitend is ge richt op het leren van de techniek. Door de groei van het aantal chirurgen en ziekenhuizen zijn de universiteitsklinie ken steeds meer aangewezen op patiën ten uit de stad zelf. Daarbij moeten zij er nog in concurrentie treden met de andere plaatselijke ziekenhuizen. In dat opzicht is de positie bepaald slecht, aldus de hoogleraar, want de meeste universiteits klinieken behoren tot de oudste zieken huizen van het land. De omstandigheden waaronder de patiënten verpleegd moeten worden, staan daardoor ver achter bij die der moderne inrichtingen. Is het dan te verwonderen dat patiënten, die niet aan afwijkingen lijden, waarvoor alleen de uni versiteit soulaas kan bieden, zich liever elders laten opereren? En toch moeten universitaire klinieken ook minder moei lijke afwijkingen te behandelen krijgen. De universiteiten zijn daardoor tot rari teiten-kabinetten geworden, hetgeen niet bevorderlijk is voor de goede gang van het onderwijs. Prof. Nuboer ziet een ge vaar in uitstel van bezinning op de critie- ke toestand waarin men in dit opzicht is geraakt. In het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam zijn gisteren en vandaag de inleidende bespre kingen gehouden over een studie, welke on der auspiciën van de Raad van Europa zal worden ondernomen aangaande de proble men van bloedtransfusie in de 17 aangeslo ten landen. De Raad van Europa stelt voor het on dernemen van gemeenschappelijke stu dies beurzen beschikbaar. Ditmaal is dank zij een Nederlands initiatief in de gezond heidscommissie van de Raad een drietal beurzen beschikbaar gesteld voor een ge meenschappelijke studie van een aantal problemen van bloedtransfusie. Er zijn drie bursalen aangewezen: mej. dr. S. Murray voor Engeland, dr. R. Graaf land voor Frankrijk en dr. C. Engelfriet voor Nederland. Aan de regeringen van de 17 landen zul len vragenlijsten worden toegezonden om een inzicht te krijgen in de algemene pro blematiek. Daarna zullen de deelnemers hun studies voortzetten met onderzoekin gen ter plaatse, waarbij zij ieder vijf lan den voor hun rekening nemen. Hun studie, waarin de minimum eisen zullen worden omschreven en aanbevelingen zullen wor den gedaan, zal binnen een jaar aan de ge zondheidscommissie van de raad van Euro pa worden aangeboden. Uit een vooi-lopig door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam ge houden telling blijkt, dat gedurende de afgelopen maand februari 1684 verkeerson gevallen ter kennis van de politie kwamen. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van 1959 betekent dit een vermeer dering met 45 percent Hierbij moet, al dus het bureau, in aanmerking worden ge nomen dat het verkeer in februari 1959 sterk werd beïnvloed door een ongekend lange aaneengesloten periode van vaak dichte mist. In februari werden 322 per sonen slachtoffer van het verkeer tegen 203 in dezelfde maand van 1959 of 58,6 per cent meer, zodat de stijging van het aan tal slachtoffers die van het aantal onge vallen nog overtreft. Van deze 322 perso nen werden er 146 gedood of ernstig ge wond tegen 86 in februari 1959.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9