OP EN OM HET BINNENHOF FILATELIE KARPETTEN KASHMIR BESHIR KROON O 3.aat~twiia PUZZEL NUMMER 25 Oecumenische jeugdconferentie SBMPL0N SED93 WITTE WITTE KRUIS 4 Kerkelijk Leven LEVENSDUUR Prof Busia benoemd aan Rijksuniversiteit te Leiden Scheepswerf van Verolme op Antillen? Onderscheidingen Onvoorzichtigheid oorzaak vliegongeluk te Loosdrecht Tien jaar ontzegging rijbevoegdheid geëist DE 4cht& PIJNSTILLER Halve dagen school in Zoutkamp door het onderwijzersgebrek ZATERDAG 26 MAART 1960 Een der grootste en meest representa tieve vergaderingen van de Europese Christelijke jeugd die ooit is gehouden zal de komende zomer beginnen. Het is de eerste Oecumenische Jeugd Conferen tie in Europa, van 13 tot 24 juli te Lau sanne, Zwitserland. Er zullen 1400 jonge mensen aan deelnemen uit meer dan vijf tien Europese landen en naar schatting driehonderd jongelui uit Azië, Afrika, het Verre Oosten, het nabije Oosten, Noord Amerika en Latijns Amerika. Men ver wacht, dat de Europese groep ook dele gaties uit de Sovjet-Unie en uit verschil lende andere Oost-Europese landen zal omvatten. De Assemblee zal worden ge financierd door het Jeugd-departement van de Wereldraad van Kerken in samen werking met de landelijke oecumenische jeugdraden in Europa. In verschillende belangrijke opzichten zal deze bijeenkomst, zij het op jeugd- nieveau, worden betrokken op de Derde Assemblee van de Wereldraad, die van 18 november tot 5 december 1961 te New Delhi zal plaats vinden. Zo zal het thema evenals dat van de assemblee te New Delhi luiden: „Jezus Christus het Licht van de Wereld", en de organisato ren hebben de hoop geuit, dat het een goed middel zal blijken om de belang stelling voor de vergadering te New Delhi aan te wakkeren. Afgezien daarvan ver wacht men, dat er dank zij deze jeugd- bijeenkomst bij een nieuwe generatie van Europese jongeren een daadwerkelijke in teresse voor de oecumenische beweging zal worden gaande gemaakt. Hoogtepunten van de conferentie in Lau sanne zijn onder meer de toespraken van vooraanstaande figuren uit de oecumeni sche beweging. Onze landgenoot dr. W. A. Visser 't Hooft, secretai-is-generaal van de Wereldraad van kerken, zal de behande ling van het hoofdthema van de assemblee inleiden met een toespraak op de ope ningszitting van woensdagavond 13 juli. Andere sprekers op die avond zijn bis schop Jaan Kiivit, hoofd van de Lutherse Kerk van Esthland en prof. Henri d'Es- pine. voorzitter van de raad der Federa tie van p.otestantse kerken in Zwitser land. Een groot deel van de overige vergader tijd zal men besteden aan het belichten van drie gebieden van werkzaamheid der Kerk. Deze gebieden, die in het program zijn opgenomen „om in het licht van het christelijk geloof het denken en doen met betrekking tot de problemen waarvoor de hedendaagse jeugd zich gesteld ziet, te stimuleren" zijn met de volgende drie punten aangegeven: 1. De Europese Kerken in de heden daagse wereldsituatie: 2. De taak der Kerken in een veran derend Europa; 3. De hernieuwing, zending en eenheid van de plaatselijke gemeente. Uit de volgende landen komen gedele geerden: IJsland, Engeland, Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken, Frankrijk, Oost en West Duitsland, Nederland, Bel gië, Spanje, Portugal, Italië, Zwitserland en Griekenland, alsmede uit Rusland en andere Oost-Europese landen. Tot de Aziatische landen, die vertegen woordigd zullen zijn, behoren Australië, Nieuw-Zeeland, India, Pakistan, Indonesië, Ceylon, Japan en de Filippijnen. Uit het Midden-Oosten zullen jongelui uit Libanon aanwezig zijn. Van het Afrikaanse conti nent komen jonge mannen en vrouwen uit Egypte, Kenya, de Ivoorkust, Madagas car, Kameroen, Oeganda en Angola. R.K. president van V.S.? In tegenstelling tot de meerderheid van zijn geloofsgenoten, staat de deken van de Union Theological Seminary in New York, dr. John C. Bennett (protestant), op het standpunt, dat de Amerikaanse natie on der zekere voorwaarden beter gediend kan zijn met een rooms-katholieke dan met een protestantse px-esident. Dr. Ben nett behandelt het vraagstuk van het Amerikaanse presidentschap, dat de open bare mening aan de andere kant van de Atlantische Oceaan al maandenlang bezig houdt, in het christelijke blad „Christiani ty and Crisis". Het is niet uitgesloten, aldus dit blad, dat een rooms-katholieke president tegen over sociale vraagstukken meer openstaat dan vele protestanten. Mogelijk is ook dat hij de ethische voorbehouden van de rooms-katholieke kerk tegenover het denkbeeld van de „rechtvaardige oorlog" deelt en daarmee de verleiding weerstaat om aan de militaire behoeften van de Amerikaanse natie voorrang te verlenen boven alle andere behoeften. Ook zou het ds. Bennett niet verwonderen, wanneer een rooms-katholieke president beter in staat zou zijn dan „vele eenzijdige pro testantse individualisten", om de aanspra ken van de afzonderlijke mens tegenover de gemeenschap te eerbiedigen. Bijdragen in talrijke andere protestant se persorganen in de Verenigde Staten wijzen echter uit, dat slechts een minder heid de mening van dr. Bennett deelt. Nog kort geleden kon men in „Christianity To day" lezen, dat het verzet van de protes tanten tegen een rooms-katholieke kandi daat voor het presidentschap uit louter verstandelijke overwegingen voortkwam. Zij waren er namelijk van overtuigd, dat de belangen van de natie het best gewaar borgd waren in de handen van iemand, die niet gehoorzaamheid verschuldigd is aan een buitenlandse macht. Ook „The Lutheran", een orgaan van de Verenigde Lutherse kerk in Amerika, heeft tegen de verkiezing van een rooms- katholieke president stelling genomen, omdat, zo meent het blad, door een der gelijke keuze .,de godsdienstige discussie tot in het Witte Huis zou worden gebracht" en de president, zich dan aan de beperken de voorschriften van zijn kerk zou moeten houden. Advert er tip STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND Advertentie MET Een klasse karpet is een waardevol bezit. Een bezit waar u jaren en ja ren plezier van heeft. Elk karpet van naam, van de allerbeste tapijtfabrie- ken hebben wij voorradig. 140 x 200 11?.— 200 x 300 254- 225 x 325 510.— 125 x 180 125.- 200 x 300 322. 225 x 325 388.— 140 x 200 11?.— 200 x 300 254 225 x 310 295.— 140 x 180 112. 200 x 290 246. 225 x 310 295.— KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Ter vervulling van de bijzondere leer stoel in de sociologie en cultuurkunde van Afrika vanwege het Afrikaanse studiecen trum aan de Rijksuniversiteit te Leiden is door het bestuur van genoemd centrum benoemd prof. dr. K. A. Busia, eerder hoogleraar aan het University College van Ghana te Accra. Prof. Busia verliet Ghana destijds in verband met politieke moeilijkheden. Deze benoeming is door de kroon bekrachtigd. De Rotterdamse reder en scheepsbou wer Verolme is enkele dagen op Curagao geweest om zoals uit zijn woorden te begrijpen viel eens poolshoogte te ne men met enkele mensen een gesprek te voeren, over de situatie en de mogelijk heden van het eiland. „Curapao zo legde de heer Verolme uit ligt aan de noordkant van Latijns Amerika. Dat is een mooi centraal punt. Wie weet kan een vestiging in enigerlei vorm op Curagao (of Aruba) zijn nut heb ben. De Antillean Shipping Corporation, een n.v. die zich volgens de statuten zowel met het bouwen, slopen als repareren van schepen zal kunnen bezig houden, werd niet lang geleden opgericht door de Antil liaanse en Amerikaanse vertegenwoordi gers van het bedrijf van de heer Verolme en is op Aruba gevestigd. Zou deze N. V. een voorloper worden van een nieuw en interessant bedrijf? Scheepswerven en reparatie inrichtin gen zijn in het Latijns Amerikaans deel van de wereld nog erg schaars. Voor dit soort bedrijven zijn er dus nog grote mo gelijkheden. Voor de Antillen zou het, ge zien de huidige economische situatie, zeer belangrijk kunnen zijn, indien de centrale ligging ten opzichte van het Panama kanaal en het Caraïbische bekken de Rotterdamse zakenman gunstig voor zou den komen. De ambassadeur van Luxemburg, J. P. Kremer, heeft op de ambassade de volgen de onderscheidingen in de Eikenkroon van Luxemburg uitgereikt: grootofficier: ba ron S. J. van Tuyll van Serooskerke, secre taris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, prof. G. M. Verrijn Stuart president van de Sociaal-Economische Raad, mr. L. A. Nypels, oud vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden, dr. E. L. Kramer, president van het Reactorcen trum Nederland; commandeurskruis: prof J. Offerhaus, president van de Haagse Con ferentie voor Internationaal Privaatrecht; officierskruis: mr. T. A. van Gorcum, ad ministrateur bij de rijksdienst voor het na tionale plan. Naar het oordeel van de Raad voor de Luchtvaart te Den Haag is het ongeval met het sportvliegtuig Ph-ufo, een „Tiger Moth" van de Nationale Luchtvaartschool dat vorig jaar op 20 september in Nieuw Loosdrecht tegen de grond te pletter sloeg, veroorzaakt doordat de bestuurder, de heer G. H. Reimus uit Utrecht, een kunst- vlucht op te lage hoogte heeft ingezet. Toen hij na een lusvlucht de grond te dicht bij zag, heeft hij getracht snel op te trekken. Daarbij is het toestel met ho ge snelheid overtrokken geraakt en in een tolvlucht geraakt. De Raad acht het on geval geheel te wijten aan de schuld van de bestuurder. Gelet op de gevolgen van het ongeluk voor hem persoonlijk vertrouwt de raad, dat hij er de nodige lering uit zal trekken. Mede omdat hij reeds door de strafrech ter is veroordeeld, onthoudt de raad zich van het uitspreken van de door de direc teur generaal van de Rijksluchtvaart dienst gevraagde berisping. Overigens wenst de Raad aan de directeur generaal in overweging te geven valhelmen voor bepaalde sportvluchten verplicht te stel len. HONDS „Onze beide prinsessen waren met zware briljanten halsbanden getooid", wist De Telegraaf uit Stock holm te melden. Het is wel Nederlands, maar een collier staat toch beter. SEX Het Nieuwsblad van het Noorden, schrijvende over „de Groninger Culturele Gemeen schap onder wiens auspiciën het feest georganiseerd wordt", moet zich nog maar eens sexueel laten voorlichten. PRACTISE II In Van Huis tot Huis (Gouda): Te koop schrijfmachine Mercedes, (oud model) tevens konijnenhok, 3 delig. Welk van de drie delen is voor de konijnen? Het zal niet dikwijls voorgekomen zijn, dat tegen een verdachte die onder invloed van alcoholhoudende drank een auto heeft bestuurd, de zwaarst mogelijk bijkomende straf wordt geëist die de wet toelaat. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht eiste vrijdagmorgen tegen een tekenaar in Dordrecht drie maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van tien jaar. De officier ging bij het stellen van zijn eis van de overweging uit, dat de alcohol voor de 38-jarige man zijn hele leven al ellende heeft gebracht en dat niet alleen de maat schappij, maar ook hij zelf daartegen be schermd dient te worden. De man had op 9 september van het vorig jaar een auto bestuurd, nadat hij circa acht glazen bier had gedronken. Hij gaf toe niet in staat te zijn geweest aan het verkeer deel te ne men. Voor een dergelijk feit was hij tweemaal eerder veroordeeld. De raads man, mr. G. Chr. Aalders uit Dordrecht, verzocht de ontzegging ten dele voorwaar delijk op te leggen. Advertentie Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Regering-De Quay gered Zonder hoofdelijke stemming, met al leen aantekening van het „tegen" dei- Staatkundig Gereformeerden en der com munisten, heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verhoging van de grond belasting aangenomen. Te voren had het Kabinet laten weten, dat het zijn politieke leven aan het tot stand doen komen'van dit ontwerp verpand had en de verantwoor delijkheid voor de gevolgen van de ver werping ervan niet zou kunnen aanvaar den. De uitslag van de stemming, die er op neerkomt dat de Kamer zich met al gemene stemmen met het wetsontwerp heeft verenigd daaraan doet namelijk niets af de aantekening, dat bepaalde per sonen of groepen geacht willen worden Horizontaal: 1. gem. in Z.H. 2. water in Friesland, 9. bijwoord, 10. deel van de mast, 12. giftslan getje, 15. onbekende, 16. zijtak Do- nau, 18. buitenhaven, 19. steen, 20. vogel, 22. jongensnaam, 24. dunne overjas, 25. tegenstellend voeg woord, 26. telwoord (Eng.), 28. voor zetsel, 29. priem, 31. stok, 33. bekend Nederl. schilder, 35. munt in Nederl. (afk.), 36. interest, 38. stoomschip (afk.), 39. heden, 40. ri vier in Italië, 42. dorp in Limburg onder Kerkrade. Verticaal: 1. gem. in Z.H. tussen Rotterdam en Dordrecht, 2. muziek noot, 3. papegaai in N. Zeeland, 4. ongaarne, 5. aardsoort, 6. plaats in de oudheid, 7. dorp in Limb, onder Limbricht, 11. meisjesnaam, 13. spoedig, 14. biersooi-t, 15. schei kundig element (afk.), 17. wijnsoort, 19. gevlochten snoer, 21. munt in Japan, 23. gem. in Gelderl., 27. eer, 28. hoofddeksel, 30. luitenant (afk.), 32. zoon van Juda, 34. rund, 36. on effen, 37. gem. in Gelderl., 39. nummer (afk.), 41. aardrijkskundige aanduiding (afk.). Inzenden vóór donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL No. 24 Horizontaal: 1. volmaakt, 5. keuken, 10. ramadan, 11. verhaal, 12. onverteerd, 13. stoa, 15. staar, 16. vertaler, 19. ingegaan, 21. zaagt, 25. huig, 26. verwateren, 28. mis poes, 29. element, 30. sintel, 31. mondzeer. Vertikaal: 1. verlok, 2. lamsvet, 3. ander daags, 4. kennel, 6. ebro, 7. kwartel, 8. nijl paard, 9. overzet, 14. straatmeid, 17. licht mis, 18. nafeest, 20. grissen, 22. gerieve, 23. zweelo, 24. snater, 27. bode. PRIJSWINNAARS 7.50: R. Verwayen, M. K. Hofstede straat 6, IJmuiden. 5.B. Cramer, Velserduinweg 117, IJmuiden-Oost. 2.50: Mevrouw A. de Rue-Visman, Theemsplein 26 rd., Haarlem. Boekwerkje: W. P. J. Ente, Van Nes straat 39, Haarlem; mevrouw Voerman- Boogaart, Lange Nieuwstraat 501, IJmui den; mej. A. van Beelen, Jan. Kostelijklaan 32, Velsen; mevrouw L. v. d. Brink-De Groot, Planetenweg 96, IJmuiden; me vrouw A. E Snijders, Cruquiusweg 148, Heemstede; mevrouw K. v. d. Steijlen-De Jeu, Klein Heiligland 64 a, Haarlem; J. V. Schras-Teunis, Berkenrodestraat 31, Haar lem; H. J. Vijlbrief, Adriaan Loosjes- straat 47, Haarlem-Oost; H. A. Meijboom, Dr. Schaepmanstraat 184, Haarlem; F. Keerwolf, Sparenbergstraat 1, Haarlem- Noord. „tegen" gestemd te zullen hebben, als het tot een hoofdelijke stemming zóu zijn ge komen maakt het op zichzelf mis schien onbegrijpelijk, dat er ook nog maar één enkel ogenblik sprake geweest kan zijn van de noodzaak om de Kabinetskwes tie te stellen. Toch was het aanvankelijk zo gelopen, dat de minister-president met zijn mede-ministers zich genoopt hebben gezien, dit zware geschut in stelling te brengen. Ware dat niet gebeurd, dan zou den er heel wat afgevaardigden hun stem tegen genoemd wetsontwerp hebben uit gebracht. Kabinet onder schot Aan de voor het Kabinet goede afloop was een nogal pijnlijk moment voor de ploeg-De Quay vooraf gegaan. Niemand minder dan de aanvoerder van de fractie van de K.V.P., prof. Romme, nam name lijk het Kabinet duchtig onder schot. In een korte stemverklaring immers liet ge noemde afgevaardigde het verwijt horen dat ten onrechte voor een aangelegenheid als deze, waarbij altijd volgens prof. Romme toch waarlijk geen belangrijk beginsel in het geding was, de Kabinets kwestie was gesteld. Daarmee had men zijns inziens beslist een verkeerde weg in geslagen. Aldus kwam het gemeen over leg tussen regering en Kamer in het ge drang. Op die manier zouden er, zo men op soortgelijke wijze ook in de toekomst te werk zou gaan, ernstige moeilijkheden kunnen ontstaan, waarvan de gevolgen niet te overzien waren. Intussen wenste de fractie van de K.V.P. harerzijds niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een beleid analoog aan dat van de regering. En daarom zou zij, in tegenstel ling tot de houding van de regering, niet grotere belangen in gevaar brengen dan op zichzelf bij heel de kwestie van verho ging der grondbelasting betrokken waren. En dus zou zij nu maar voor het ontwerp stemmen. Namens nog drie andere partij genoten kwam mr. Schuitema (V.V.D.) verklaren, dat ook zij dat stellen van de Kabinetskwestie „niet prettig" hadden ge vonden. Nu evenwel dit uiterste middel door het Kabinet was aangegrepen zou den zij, noodgedwongen, maar voor het ontwerp stemmen. Prof. Romme's boosheid De voor zijn doen fikse afstraffing, die prof. Romme het kabinet had toegediend met zijn van zekere boosheid getuigende critiek op de houding van de regering te genover de Kamer, deed bepaald eniger mate verrassend aan. Of zij een gevolg was van zekere verbittering bij de rech tervleugel van de K.V.P. omdat deze ten slotte het onderspit heeft moeten delven, dan wel of andere motieven nog een rol hebben gespeeld, valt moeilijk te zeggen. Hoe het zij, voor zulk een boosheid be stond mijns inziens niet de geringste re den. Van stonde af aan was van rege ringszijde heel duidelijk gezegd, dat er een nauw verband aanwezig was tussen de huurverhoging en het wetsontwerp tot ver hoging van de grondbelasting. Sterker nog, dat had niet eens gezegd behoeven te worden. Heel de gang van zaken die zich eertijds met de huren en met de grondbelasting had voorgedaan, deed het niet anders dan logisch zijn dat, nu het tot huurverhoging kwam, de voorgestelde verhoging van de grondbelasting daarmee gepaard moest gaan. Daax-om waren dan ook die afgevaardigden, die wel de huur verhoging willen binnenhalen doch vervol gens de consequentie daarvan in de vox-m van de ontworpen verhoging der grondbe- lasting ti-achtten te toi-pederen, er glad en glad naast geweest. En daarom ook be stond er, nadat aan het licht was geko men wat bedoelde afgevaardigden in het schild voerden, voor de regering alle aan leiding om de Kamer duidelijk te maken, dat zij, de ministers, iets dergelijks niet konden noch wilden slikken. Kaartje af, kaartje op Aan de verdere bespreking van het ont werp inzake de grondbelasting en aan de beslissing daarover was een nogal vreem de vertoning vooraf gegaan. Zij deed den ken aan „kaartje af, kaartje op." Dr. Lu cas (K.V.P.), zo zij in herinnering ge bracht, had op 10 maart een motie voor gesteld tot schorsing van de beraadsla gingen over het wetsontwerp in kwestie en dit om de beslissing over dat ontwex-p aan te houden tot na de kennisneming door de Kamer van de vooimemens der rege ring met betrekking tot de bepaling en verdeling van de belastingdruk in het al gemeen. Dat wilde dus zeggen: aanhou ding tot het najaar. Op verzoek van mi nister Zijlstra werd daarna op 10 maart besloten de beraadslagingen te schox-sen om de regering eerst gelegenheid te ge ven zich omtrent haar standpunt aan houden of niet aanhouden van de beslis sing over het wetsontwerp te beraden. Resultaat van dat beraad was de brief van regeringszijde, waarin stond dat het kabinet ingeval van verwerping van de voorgestelde verhoging der grondbelasting de verantwoordelijkheid niet langer zou kunnen dragen. Tevens was kenbaar ge maakt, dat het uitstel van de afhandeling van het ontwerp ten zeerste zou worden beti-eurd, ook al omdat daardoor nodeloos speciale moeilijkheden zouden ont staan. De Kamervoorzitter stelde thans voor, overeenkomstig het verzoek van het kabinet de beraadslagingen wel te hervat ten en prof. Oud (V.V.D.) wees er op, dat wie zich wilde (blijven) scharen aan de zijde van dr. Lucas dan tegen het voor stel van de voorzitter moest stemmen. Zonder hier in te gaan op de ingewikkel de procedure-problematiek, waarin de Ka mer, mede dank zij het voorstel-Korten- horst, verzeild was geraakt, meen ik wel te mogen opmerken dat het even een wat rare vertoning werd. Dr. Lucas trok na melijk zijn motie van 10 maart in, doch, zoals hij meteen al had aangekondigd, even later diende hij haar opnieuw in. Duidelijker nog dan minister Zijlstra het deed, zette prof. Oud uiteen, dat uitstel nu van de beslissing over het ontwerp- grondbelasting geen zin had, omdat het gezien het door het Kabinet ingenomen standpunt toch niet tot afstel zou leiden. De stemming over de (met 50-78 verwor pen) motie-Lucas gaf een nieuwe, ietwat zonderlinge coalitie te zien, want met de K.V.P. waren het de communisten en de Staatkundig Gereformeerden, die als frac ties eenstemmig op uitstel aanstuurden, hierin dan nog door één anti-revolutionair en vier liberalen gesteund. Overigens deed zich nog deze merkwaardigheid voor, dat de heer Van de Wetering kwam aankondi gen, dat de gehele C.H.-fractie tegen de motie-Lucas zou stemmen, terwijl hij wist dat zulks ten opzichte van drie zijner frac tiegenoten niet opging, die zich danook ijlings achter het rookgordijn verdekt op stelden om „buiten spel" te staan, dus buiten de stemming te blijven. Juiste houding van het kabinet Al met al heeft het kabinet juist gehan deld door in deze aangelegenheid voet bij stuk te houden. Hiertoe bestond te meer reden, nu het ontwerp-huur-verhoging al bij de Eerste Kamer lag, die daarover de volgende week zal hebben te beslissen. Vanwege de samenhang tussen de huur verhoging en de verhoging van de grond belasting is het goed, dat thans tenmin ste is komen vast te staan dat deze nu ook door de Tweede Kamer is aanvaard. Zodoende zal onze Senaat hieromtrent niet verder in onzekerheid behoeven te verkeren. De kans, dat daar de huurver hoging er vóór 31 maart zal doorgaan, is op deze wijze alleen nog maar toegenomen. Nederland en Zuid-Afrika Mr. Burger heeft er goed aan gedaan in de Kamer de vraag aan te snijden, of de regering wellicht iets wil kenbaar maken omtrent haar standpunt met betrekking tot de gruwelijke gebeurtenissen, welke zich in Zuid-Afrika zo pas hebben afge speeld. Wat daar gebeurd is gaat de ganse internationale samenleving aan. Het is immers zonneklaar, dat er helaas in niet onbelangrijke mate gehandeld is en wordt in strijd met de beginselen van eerbiedi ging van de rechten van de mens. In strijd dus met datgene, wat onder meer tot de verplichtingen behoort van de leden van de Verenigde Naties. Met andere woorden, het betreft hier geenszins een louter inter ne aangelegenheid van de Unie van Zuid- Afrika, maar een kwestie, waarmee alle leden van de Verenigde Naties, dus ook Nederland, zich hebben bezig te houden. Te hopen valt thans, dat de Nederlandse regering in dit verband het hare aan de Kamer zal doen w°ten. Dr. E. van Raalte TE IIOOG Uit Elseviers Weekblad: „Minister J. W. de Pous staat |j recht achter de microfoon op de |j regeringstafel in de Tweede Ka- mer". Had zijne excellentie niet beter j| achter de regeringstafel kunnen staan? FRANS „Nee, daar was het de „madames" §i en „patrons" in de Oriënt niet om begonnen", 5 merkt De Telegraaf op. Toch nog effies het meervoud van s madame in het woordenboek opzoe- s ken. Talarius I De leerlingen van de openbare lagere school in Zoutkamp, gaan op het ogenblik halve dagen naar school wegens gebrek aan onderwijzers en de moeilijkheden lij ken nog groter te worden. De school heeft normaal drie leerkrachten. In februari ging er één weg en in maart nóg een. Ex- kwam een tijdelijke onderwijzer, die bin nenkort in dienst moet, maar deze kan met ingang van 1 april in zijn woonplaats Mid- wolda aan het werk. Alleen het hoofd blijft dan over. Op het ogenblik hebben de kin deren halve dagen school, maar hoe het na 1 april moet is nog niet bekend. BELGIË. Ter gelegenheid van de 24ste internationale tuinbouwtentoon stelling „Gentse Floraliën", die van 23 april tot 2 mei a.s. in Gent wordt ge houden, zal op 28 maart een serie van drie postzegels verschijnen. Het zijn een 40 c. met de Indische azalea, een 3 fr. met de knolbegonia en een 6 fr. met de anthurium en bromelia. De zegels zijn ontworpen door H. van Noten. WEST-DUITSLAND. Vierhonderd jaar geleden overleed Philip Melanchton (14971560), Duits hervormer, mede werker van Luther. Dit feit zal onder meer worden herdacht door de uitgifte (op 19 april) van een postzegel van 20 pf. (rood en zwart) met zijn portret. Het ontwerp is van Michel en Kieser uit Offenbach aan de Main. De oplage be draagt 20 miljoen exemplaren. FINLAND. Ter herinnering aan het feit, dat honderd jaar geleden de eerste Finse postzegels de zogenaamde lang- getanden verschenen, is een post zegel van 30 mk. uitgekomen. De zegel geeft een reproduktie van de eerste zegel, waarop thans de jaartallen 1860 1960 zijn vermeld. De zegel is uitslui tend verkrijgbaar tegen inlevering van een toegangsbewijs tot de nationale postzegeltentoonstelling, die van 25 tot 31 maart in Helsinki wordt gehouden bij gelegenheid van het veertigjarig be staan de Finse Filatelistenbond. Het toegangsbewijs kost 120 mk.; de ver koopprijs van de zegel bedraagt dus 150 mk. Ook in Finland zal een vluchte lingenhulppostzegel op 7 april worden uitgegeven. Het is een waarde van 30 mk., ivaarop een treurende vrouw met kind is afgebeeld. NOORWEGEN. Ter gelegenheid van het Wereldvluchtelingenjaar komen op 7 april twee postzegels uit in de waar den 45 25 ore (rood) en 90 25 öre (blauw). Op beide waarden komt een vluchtelingenmoeder met haar kind voor. De toeslag komt ten goede aan het werk ten bate van de vluchtelingen. REPUBLIEK IVOORKUST. Een nieuwe serie frankeerzegels is uitge geven, die elk een ander masker ver tonen. De waarden zijn: 0,50 fr. Bété- masker, 1 fr. Guéré-masker, 2 fr. Guéré- ÏV -✓ v K.Hf masker, 4 fr. Baoulë-masker5 fr. Se- noufo-masker, 6 fr. Senoufo-masker, 45 fr. Bété-masker, 50 fr. Gouro-masker en 85 fr. Gouro-masker.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4