Debat overde landbouw Wie wordt zondag burgemeester van de Beierse stad München? Miljonair schoot eerst met spek en later met kogels Adverteert in dit blad HILARIUS Grotewohl: een al-Duitse delegatie naar Parijs Een dode in het verkeer kreeg 15 jaar voor dubbele moord Explosie op tanker in La Cruz, 23 vermisten Adenauer in Tokio Flat 1100 v. 1957 enkele flinke werkkrachten corveeër AANK. BEDIENDE (VR. GF 1.) V HET EUROPESE PARLEMENT Nederland tegen autarkisch streven van partners Kikvorsman heeft zijn tocht volbracht Jonge socialist of christen-democraat-op-leeftijd Bruidsmeisjes van prinses Grote damdoorbraak dreigt in Brazilië Afrikanen aanvaarden drie ministersposten in Kenya Getrouwd ••omringd! 2 KAMERS ZATERDAG 26 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '6 iËJill: Vrijdag is het straaltijdperk voor de K.L.M. officieel aangevangen met de aankomst van de DC-8 „Albert Ples- man" op Schiphol. STRAATSBURG (ANP) Het Europe se parlement zal op zijn komende zitting in Straatsburg van 26 maart tot 2 april voorstellen van de E.E.G.-Executieve Commissie voor versnelling van de over gangsperiode naar de volledige gemeen schappelijke markt bespreken. Hierbij zal prof. Hallstein, de voorzitter van de com missie, het woord voeren. Vervolgens zal het Parlement een debat wijden aan de ontwerp-landbouwvoorstellen, waarbij de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-Executieve Commissie, dr. S. L. Mansholt zal spreken, en aan het einde van de week zal de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. het jaarverslag van zijn gezagsorgaan indie nen. Het debat over de ontwerp-landbouw voorstellen van de E.E.G.-Executieve Commissie komt eigenlijk vroeger dan in het verdrag was voorzien. Volgens het E.E.G.-verdrag moet het Parlement ge raadpleegd worden als de Commissie de voorstellen, na advies te hebben ingewon nen van het economisch en sociaal comi té, in een definitieve vorm aan de Minis terraad heeft 'gezonden. Dé Parlementsle den hebben echter besloten er nu reeds een debat aan te wijden, in de hoop dat de E.E.G.-Executieve Commissie bij de nadere beschouwing van haar ontwerp voorstellen met de in het parlement leven de opvattingen rekening zal houden. Hier mee stelt de Assemblee tevens een pre cedent voor de toekomst: Men zou zo im mers tot raadpleging vooraf van het Euro pese parlement komen. Het debat zal ge voerd worden aan de hand van acht rap porten die namens de landbouwcommissie worden uitgebracht. Twee stromingen In de landbouwcommissie zijn bij de behandeling van de acht rapporten duide lijk twee stromingen aan het licht getre den. De meerderheid wenst een in hoofd zaak autarkisch landbouwbeleid. De min derheid, waaronder de Nederlanders, wil len de invloed van derde landen niet uit schakelen. Dit is onder andere duidelijk gebleken bij de bespreking van de basis- produkten graan en suiker. De meerder heid in de landbouwcommissie heeft zich uitgesproken voor een streven naar zelf voorziening. De eigen graanproduktie zou beschermd moeten worden tegen invloe- Van onze correspondent in Bonn) Een onbekende man in de functie van geheimzinnige communistische „postbode" overhandigde gisteren aan een militaire wacht voor het paleis Schaumburg de zetel van bondskanselier Adenauer te Bonn een brief van de Oostduitse minister president Grotewohl. Daarin stelt Grote wohl voor om een Westduits-Oostduitse vredesverdragsorganisatie naar de topcon ferentie te zenden die op 16 mei te Parijs begint. Verder bevat de brief een reeks vertogen die geheel overeenstemmen met wat de Russen de laatste maand te berde hebben gebracht over Berlijn en de Duit se eenheid. Te Bonn is men van deze brief evenmin onder de indruk als van voorgaande Oost duitse pogingen om officieel contact met de bondsrepubliek te verkrijgen. Men stelt zich hier op het standpunt dat het regiem van Ulbricht en Grotewohl te Oost-Ber- 1 ijn niets anders is dan een door Moskou naar voren geschoven pion die zeker niet de mening van de zeventien miljoen be woners (van Oost-Duitsland representeert maar zich door terreur en bedrog en ge steund op de Russische bajonetten op de been weet te houden. Inmiddels zijn te Bonn de eerste com mentaren verstrekt op Kroesjtsjevs anti- Duitse betogen tijdens zijn bezoek aan Pa rijs. De grote regeringspartij de CDU deel de mee dat de Russische minister-president geen gelegenheid voorbij zal laten gaan om het spook van het Duitse militairisme op te roepen en voorts dat het geregelde schelden op de Duitsers van Kroesjtsjev zeker geen wezenlijke bijdrage voor de ontspanningspolitiek kan zijn. Ook de grootste oppositiepartij, de S.P.D., heeft niet veel goeds voor Kroesjtsjev over. Zij zegt onder meer dat het mogelijk is dat Kroesjtjsjev wil pogen de these van de huidige status quo in Europa en Duitsland voor te stellen als basis voor een goede Frans-Russische verhouding. den van invoer uit derde landen. De min derheid stelt hier tegenover dat voor een natuurlijke ontwikkeling van de produktie juist die invloed van buiten af onontbeer lijk is. De meerderheid wenst een richt prijs voor graan gebaseerd op de prijs af boerderij, de minderheid denkt onder an dere aan de mogelijkheid om bij het vast stellen van de richtprijs rekening te hou den met bij voorbeeld de Amerikaanse producentenprijs, vermeerderd met de kosten van vervoer naar Europa en een kleine toeslag als preferentie voor de eigen boer. De landbouwcommissie meent voorts dat het voorgestelde systeem van richt prijzen aangevuld dient te worden met mi nimum- en maximumprijzen. De mini mumprijzen ten behoeve van de boeren, als bodem in de markt en de maximum prijzen ter bescherming van de consu ment. De E.E.G.-Commissie wil de gemeen schappelijke markt voor landbouwproduk- ten in zes jaar tijds tot stand brengen. Volgens de landbouwcommissie van het Europese Parlement dient-men zich echter niet nu reeds vast te leggen en verdient een „elastische formule" de voorkeur. Het tijdstip waarop de volledige gemeen schappelijke markt kan ingaan hangt van vele factoren af, zoals synchronisatie van de prijzen en concurrentievoorwaarden. De 26-jarige wielrijdster mevrouw A. Waanders-Posthumus uit Groningen is in de Taco Mesdagstraat aldaar onder het achterwiel van een vrachtauto gekomen en op slag gedood. Mevrouw W. passeerde juist een stil staande vrachtauto, toen de bestuurder daarvan vóór zijn auto langs naar het lin kerportier liep. Hij botste tegen de wiel rijdster, die naar links viel en door een van de andere kant komende vrachtauto werd overreden. Louis Lourmais, oud-kapitein van de Franse commandotroepen is vanmorgen aan de Parkkade te Rotterdam aange komen. Zijn laatste traject was hij van ochtend in IJsselmonde begonnen. Deze aankomst betekende voor hem het einde van een ruim 1.000 km lange zwemtocht, die achttien dagen duurde en welke hij op 8 maart j.l. in Schaffhausen begon. Op enkele trajecten werd hij door zijn vrouw vergezeld. In de omgeving van Klazienaveen, Bargercompascum en Schoonebeek hebben donderdag enorme turfbranden gewoed. Ongeveer twintig miljoen turven zijn verbrand. De brandweer van Emmen en andere plaatsen voerde een verbitterde strijd tegen het vuur, dat echter op verschillende plaatsen niet te bedwingen was wegens een tekort aan bluswater. (Van onze correspondent in Bonn) Met alle heftigheid, maar ook met alle burleske plezier waarover Beieren be schikt, heeft men zich in deze eigenzinni ge Westduitse deelstaat voorbereid op de gemeenteraadsverkiezingen, die zondag zullen worden gehouden. De grote par tijen en een rits van gemeentebelangen groepen hebben zich aan de kiezers voor gesteld voor 7.046 burgemeestersambten (bijna zeven keer zoveel als ln geheel Nederland) en 61.000 radeif- van gemeen ten, districten en grote steden. Hoogte punt van dit verkiezingsfeest is de strijd om het burgemeesterschap van de derde stad van Duitsland, München, die meer dan een miljoen inwoners heeft. Wie zal het worden, zo vraagt men zich af: de 34-jarige hoge ambtenaar dr. Hans Jochen Vogel of de 62-jarige advo caat dr. Josef Müller? In hun harten heb ben vele niet-socialisten in München ge kozen voor de sociaal-democraat Vogel een begaafde jongeman, die in zijn par tij een man van kaliber geacht wordt en tot de „jonge garde" van de S.P.D. be hoort, mèt Brandt en anderen. Hij is nu al maanden in de aanval in en om München. Vogel boekt winst Vogel bespeelde het gehele instrumen tarium dat nodig is om een verkiezings slag te winnen. Hij „won" bij voorbeeld met een stralend gezicht de vorige maand het traditionele biertappen in de Münche- Twee van de acht bruidsmeisjes van prinses Margaret voor haar huwelijk op 6 mei. Links de twaalfjarige Mari lyn Wills, een petekind van de prinses, rechts de zesjarige Catherine Vesey, een nichtje van Anthony Armstrong- Jones. Prinses Margaret en haar ver loofde hebben donderdag in de West minster Abbey de hymnen uitgekozen voor hun trouwdag. Het was het twee de bezoek dat het verloofde paar deze week aan de Abdij bracht. (Va?i onze correspondent in Bonn) Te Hamburg is deze dagen de 50-jarige oliehandelaar en financier Herbert Gerdts tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld om dat hij op 29 augustus 1958 zijn 22-jarige vrouw en haar 45-jarige moeder met pistoolschoten heeft vermoord. De eis was levenslang, maar de jrerdediger van de moordenaar zag tijdens het proces kans om aan de hand van psychiatrische ver klaringen aannemelijk te maken dat Gerdts op het moment van de wandaden niet geheel toerekeningsvatbaar was., jaren lang overspoeld. Gerdts, een ego centrische, energieke miljonair was van oorsprong een onwettig kind en daar schijnt hij onder te hebben geleden. Hij kreeg veel slaag in zijn jeugd, verliet voor het eindexamen de middelbare school en slaagde desondanks in het leven. Iedereen wist van hem dat hij „hoog op de maat schappelijke ladder" wilde komen. Daar bij ging hij zeer methodisch te werk. Van hem is bekend dat hij omstreeks zijn 25- ste jaar eens heeft gezegd: „In welk be roep kan een man zich het snelst een auto permitteren?" Dat was in de handel en dus ging Gerdts in de handel. Minitieus heeft hij van zijn eerste schreden op het moeilijke levens pad af aantekeningen bijgehouden. Geen min of meer belangrijk evenement in zijn leven of hij noteerde het de zaken, de ongelukken en ook de vele vrouwen, die zijn weg kruisten. Na de oorlog ontmoet te hij een verpleegster met wie hij wilde trouwen maar toen zij hem vertelde dat ze van hem een kind verwachtte „verdwe nen alle gevoelens voor haar uit mij", al dus vertelde Gerdts voor de Hamburgse rechtbank. Hij huwde de zuster van de verpleegster onder de voorwaarde, dat de ze vrouw ieder ogenblik waarop hij het wenste zich van hem zou laten scheiden! In 1952 kwam die scheiding tot stand, juist op een ogenblik waarop hij fantasti sche financiële zaken deed. Gerdts kocht huizen, had internationale bankverbindin- gen en gaf geen krimp toen een bank, waar in hij heel wat geld gestoken had in moei lijkheden geraakte. Hij was schatrijk. Gerdts was niet slechts een liefhebber van geld, maar ook van opera's van le vensbeschrijvingen van grote historische figuren, van Italiaanse kunst envan meisjes rond de twintig. Eenvoudige meis jes, verkoopstertjes uit de grote Hamburg- se warenhuizen, leerling-secretaresjes: zij vormden zijn grote vriendinnenschaar. Vrouwen, zo leek het, vlogen op hem af waar hij ook was, zelfs in het buitenland, waar hij veel vertoefde, onder meer in Ne derland. Een Amerikaanse vrouwelijke arts verliet haar land om in Hamburg met hem te trouwen, maar hij weigerde een litteken op haar gezicht stoorde hem. In 1956 ontmoette Gerdts de 27 jaar jon gere schoenenverkoopster Gerda Hoz- man een mooi, maar qua beschaving niet erg hoogstaand meisje, waaraan Gerdts te gronde zou gaan. Ze joeg hem achterna om hem vervolgens haar schou der toe te keren op het moment dat hij haar accepteerde. Zij ging met anderen uit, sloeg een huwelijksaanzoek van Gerdts af en ging toch tenslotte met hem naar Italië op reis. Zo raakte Gerdts de koele miljonair, de bekende Hamburgse harten loze vrouwenjager verstrikt in de stre ken van een eenvoudig verkoopstertje. Hij trouwde tenslotte toch met Gerda Holz- mann, nadat hij voor haar zijn zaken half in de steek had gelaten. Maar Gerda Gerdts, die met haar rijke echtgenote rei zen maakte naar Las Palmas, die een sportwagen als huwelijkscadeau van hem had gekregen de wilde Gerda was niet iemand voor een rustig huwelijksleven, ze ging ook verder mét andere mannen uit en liep tenslotte van de miljonair weg. Het einde was de moord op Gerda en haar moeder, nadat Gerdts haar maan denlang door een heel leger detectives had laten volgen en zelf als een waanzinnige achter haar aan was gelopen. Een door jaloersheid verblinde miljonair schoot tweemaal raak, precies en zonder mede lijden. Hij had ten slotte tijdens het pro ces het geluk abnormaal jaloers op psy- chopatische grondslag te worden ver klaard. Een man met wie overigens nie mand tijdens het proces medelijden had en die door het publiek in de Hamburgse rechtszaal honend werd uitgelachen toen hij zei: „God heeft de wereld geschapen opdat Gerda er zou zijn BERN (UPI) De Zwitserse politie heeft in Bern een groep Algerijnen ont maskerd die door middel van spionage, smokkelarij, propaganda en afpersing de Algerijnse verzetsbeweging steunden. Vier vooraanstaande leden van deze geheime organisatie, die zijn hoofdkwartier in Ge- nève had, zijn uitgewezen. Er zijn 22 ver dachten ondervraagd en twaalf huiszoe kingen verricht. ner Nockherberg: een „wedstrijd" tussen de vier kandidaten voor het burgemees tersambt, waarbij het erom ging zo snel mogelijk uit een enorm vat een even enorm glas bier te tappen, vakkundig als een biertapster uit de beste Münchense herberg, gewiekst er daarna mee rond zwaaiend als de gerenommeerdste kelner. Vogel won en Vogel heeft de laatste da gen méér gewonnen. Zijn ontwapenend eerlijke jongensgezicht getuigt van een bijzonder handige verkiezingspolitiek: „Mijn beste mensen uit München. Ik ben jong, maar is dat een fout? Het ambt van Oberbürgermeister van München is geen plaats om uit te rusten voor poli tieke veteranen, maar een levenstaak. Al les voor München en alles voor zijn bur gers" zo gaat dr. Vogel, een gebrilde, knappe jongeman met een voorbeeldig huiselijk leven en een prachtige staat van dienst als ambtenaar, de laatste maanden door het leven.. „Oclisensepp" is „goed" „Ochsensepp", zoals men de C.S.U.- kandidaat dr. Josef Müller pleegt te noe men, is niet minder drastisch in zijn po litieke optreden. In de oorlog reeds was hij een buitenbeentje: concentratiekam pen als Buchenwalde en Flossenburg ken den hem als een van die ongelukkigen die daar jaren moesten vertoeven. De Ge stapo verhoorde hem eens 220 uren ach tereen.... kortom, het verleden van dr. Müller is voortreffelijk voor een Duitser. En zijn naoorlogse staat van dienst mag er ook zijn: hij behoort tot de meest vooraanstaande C.S.U.-politici en is onge meen populair. Ondanks al deze gezellige mannen en er zijn er meer die aan deze verkie zingsslag een apart accent weten te ge ven in het soms zo rustig, maar soms ook zo driftige Beieren moet er zon dag heel wat gebeuren, willen de grote partijen alle kiezers naar de stembus lokken. In Beieren pleegt op verkiezings zondagen principieel twintig percent van de kiezers thuis te blijven. En van de overblijvende tachtig percent is er altijd tijdens gemeenteraadsverkiezingen een groot deel, dat niets moet hebben van de grote partijen en dat het houdt bij „ge meentebelangen", partijtjes die tijdens de campagne van de laatste weken zo tekeer zijn gegaan over het wegenplan van het dorp, het sportveld van de kleine plaats en de nieuwe Evangelische school. De grote partijen brachten „grote kanon nen" van het slag Willy Brandt, West- berlijns populaire burgemeester in de strijd. „Willy Brandt ein Mann von Heute", luidt het S.P.D.-parool. Maar ont wapening, Berlijn en Oostduitse boeren- strijd wegen in het vaak dorpachtige Beieren niet zwaar: het gaat er om de kleine politiek NEW YORK (Reuter) Uit Caracas wordt gemeld dat de ruim 17.500 ton me tende Panamese tankboot „Mobil Astral", vrijdagavond in de haven van La Cruz in de lucht is gevlogen. Er worden 23 van de 66 bemanningsleden vermsit. De brandweer vocht met man en macht om te voorkomen dat de vlammen zouden overslaan naar de olie-opslagplaatsen op de wal. De „Mobil Astral" voer onder een Duit se gezagvoerder en had een bemanning bestaande uit 14 Duitsers en 52 Westin diërs. Tot dusver is niet bekend of en hoe veel leden van de bemanning de explo sie van hun schip hebben overleefd. Het schip voer onder Panamese vlag, en was eigendom van de „Tankers Navi gation Company Inc." Tokio (U.P.I.—A.F.P.) Bondskanse lier Adenauer is voor een officieel bezoek van zeven dagen in Tokio aangekomen. Hij kwam met minister von Brentano van Hawaï waar hij van zijn besprekingen in de Verenigde Staten heeft uitgerust.Het bezoek van de kanselier is het eerste van 'n Duits regeringshoofd aan Japan. Aden auer heeft vandaag een onderhoud met de Japanse premier Noboesoeke Kisji gehad en geluncht met keizer Hirohito. Een groep fanatieke rechtsen riep bij zijn aankomst „heil,heil" en zwaaide met span doeken waarop zwarte hakenkruisen wa ren geschilderd. De jeugdorganisatie „Groot Japan" deelde pamfletten uit met de mededeling„Wij zijn geen nazis, maar vechten voor de vrijheid, net als Hitier deed". Adenauer heeft spandoek noch pamflet kunnen zien. De politie had uitge breider voorzorgen getroffen dan normaal tijdens een staatsbezoek, omdat van zowel extreem-rechtse als ultra-linkse elementen demonstraties tegen dr Adenauer werden verwacht. t Vijf steden ontruimd RIO DE JANEIRO (AFP) Vijf steiden in de Braziliaanse staat Ceara met in to taal ruim 100.000 inwoners hebben gevaar gelopen te worden weggevaagd, doordat de stuwdam in de rivier de Jaguaribe bij Do- ros op doorbreken stond. Het daarachter gelegen stuwmeer bevat ongeveer 600 mil joen kubieke meter water. Sinds enkele dagen konden de sluizen van de dam het overtollige water van de rivier, die door aanhoudende zware regen val sterk gezwollen is, niet voldoende af voeren. Het peil van het water was vrij dagochtend tot tachtig centimeter onder de rand van de veertig meter hoge dam gestegen. Ingenieurs besloten daarop met dynamiet een kleine doorlaat in de dam te maken, maar onder de enorme druk van het water ging het gat zich uitbrei den en er ontstond een scheur in de dam. Deze stortte echter niet in maar liet slechts gedeeltelijk water door, waardoor Ibicuitiba en Itaicaba hun toevlucht in de omringende heuvels konden zoeken. Volgens deskundigen wordt een dam doorbraak onvermijdelijk als het de ko mende 24 uur blijft regenen. NAIROBI (Reuter) De Afrikaanse ge kozen leden van de wetgevende vergade ring van Kenya zijn akkoord gegaan met het aanvaarden van drie ministersporte feuilles in de regering. Voorts zullen zij een vice-minister hebben. Zij hebben er de nadruk opgelegd dat zij deze posten aan vaarden in het „zakenkabinet". Aanvankelijk werden hun 3 ministers posten aangeboden, maar zij besloten aan te dringen op onmiddellijke uitvoering van een deel van de voorgestelde nieuwe „Mac- leod-grondwet", die voorziet in vier minis terszetels voor de Afrikanen. De Britse minister van koloniën, Mac- leod, heeft deze kwestie donderdag tijdens een kort bezoek aan Nairobi besproken met gouverneur Renison. De Afrikaanse ministers in spe hebben reeds laten weten, dat een van hun eerste regeringsdaden zal zijn het aandringen op vrijlating van Jomo Kenyatta, de leider van de nationalistische beweging in Kenya, die wegens Mau Mau-activiteit tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld is. Een rechtbank in Kenya heeft een Ki- koejoe-vrouw veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf wegens ordeversto ring. Zij zou een vergadering van 800 ne gers hebben aangespoord geen Europese kleding meer te dragen. TRIUMPH 500 cc 1957 ZüNDAPP 250 cc 1958 JAWA 250 cc 1959 MATCHLESS 500 cc 1956 B.S.A. 500 cc 1957 NORTON 600 cc 1957 HOREX 350 cc 1957 N.S.U. 250 cc 1958 B.M.W. 250 cc 1958 D.K.W. 200 cc 1957 PUCH 250 cc 1957 enz. enz. Garantie - Ruilen - Financieren DA COSTAKADE 95 Amsterdam Omringd door meubels voor een half huwelijks leven lang. Hoe zijn ze over 5 jaar? Glijden de la den nog, kraken de stoe len niet, staat de tafel nog muurvast, bleek de bekleding sterk, zijn de deuren nog „pas" en slui ten de sloten nog makke lijk? Ga absoluut kijken bij meubelfabriek v. d. Broek - vlakbij. Dan ziet u ze: meubelen naar uw smaak, naar uw beurs en degelijk. Bruidspaarverrassing Als u onze folder even aanvraagt, leest u tevens over de bruidspaarverras sing. Meubelfabriek BLEKERSVAARTWEG 9 HEEMSTEDE Telefoon 02500-38.35.0 Aangeboden op le stand in Bloemendaal, voor echtpaar c.v., warm en koud water, met volledig pension. Alleen voor langere tijd Parkweg 14 - Bloemendaal 41.000 km. in onberispelijke staat, van le eigenaar Prijs f 3500. Fred. Hendrikl. 12, Tel. 35157 Draadindustrie Handelmij n.v. Hendrik Figeeweg 4 - Haarlem - Tel. 15314 Wegens uitbreiding van onze afdelingen draadindustrie en electrodenfabriek vra gen wij Gedurende de inwerkperiode wordt een vast loon betaald. Daarna gelden aantrek kelijke prestatie- en accoordlonen. Pensioenregeling volgens C.A.O. Groot Metaal. Bovendien bestaat plaatsingsmogelijkheid voor een voor het schoonhouden van fabrieksruim- ten, en soortgelijke werkzaamheden. Ook gepensioneerde kan voor deze betrek king in aanmerking komen. Voor geschikte krachten is vast werk ver zekerd. 50 Sollicitaties dagelijks van 9-12 uur en van 2-4 uur aan de fabriek. VAN DER LEEUW FANOY, Assuradeuren te Amsterdam, vragen voor zo spoedig mogelijk voor administratief werk. Enige kennis van de Engelse taal strekt tot aanbeveling. mm r Sollicitaties pers. of schrift, aan: Herengracht 460, Amsterdam-C.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6