Watermolen „De Slokop" aan Mooie Nel wordt met verval bedreigd Gemeente Haarlemmerliede breekt met Volkscredietbank Haarlem Veelzijdigheid, verantwoordelijkheid en leiderschap A. J. van der Sieur N.V. Gebrek aan contanten oorzaak van stagnatie in onderhoud Verkoop van huizen H. Uittenbosch overleden Burgemeester tevreden over het rapport van de Kamercommissie inzake opheffing gemeente Wandeltochten in de bollenstreek Ds. D. Ringnalda besprak probleem van de doodstraf G. Spierdijk veertig jaar in overheidsdienst Adjunct-directeur van het P.E.N. met pensioen Haarlemse politie houdt aantal jongens aan Onderverhuur van het gebouw der V.C.J.C. L. L. Vermaire veertig jaar bij Albert Heijn Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 26 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,De Slopop" van buiten; een forse mo len, evenwel met talloze gebreken. „De Slokop" van binnen; een modern en gerieflijk woonhuis. Op de foto me vrouw Karin Vester en hond Tjoekel. „De Slokop", die bewoond wordt dooi de Haarlemse musicus Frans Vester, diens vrouw Karin en hun dochtertje zien met angst en vreze hoe hun molen steeds grotere en ernstiger gebreken gaat verto nen. We doen slechts een losse greep, waaruit overigens onmiddellijk al blijkt, dat er aan het buitenwerk wel het een en ander man keert. Zo kan de kap bijvoorbeeld niet meer draaien omdat er een grote balk ontwricht is, diverse ijzeren verbindingen zijn doorgeroest, het buitenwerk is volko men verveloos, talloze vlonders zijn ver rot, de rieten dakbedekking vertoont op enkele plaatsen grote gaten, de balken van de wieken zijn vermolmd, er zitten openingen in het houtwerk en de geheel rieten molen heeft bovendien geen blik semafleiderEen hele waslijst dus, die echter vrij eenvoudig met tientallen voorbeelden kan worden uitgebreid. Dit alles wil echter beslist niet zeggen, dat het echtpaar Vester cle molen nu ver waarloosd heeft. Integendeel, want sinds het moment dat zij nu in „De Slokop" De meters-hoge kamraderen, die het hart van de molen „De Slokop" vor men, maar die in de loop der jaren danig ontwricht zijn. De uitslag van de donderdag gehouden veiling van huizen in het Notarishuis te Haarlem luidt: Hoofmanstraat 2, 16.000, makelaar S. L. Mok qq; Vooruitgang straat 64, 4.900. II. den Os; Bloemen- daalscheweg 239, Overveen, 15.800, D. de Vries. wonen hebben zij al vele duizenden gul dens aan het onderhoud besteed. Zo lieten zij in de molen elektrisch licht aanleggen, zelf zorgden zij voor de waterleiding toen het zeven van het vuile drinkwater na twee jaar danig begon te vervelen, zelf brachten zij een anti-septictank aan, zelf lieten zij het rookkanaal doortrekken en zelf lieten zij tientallen karweitjes verrich ten, die steeds handenvol geld kosten. Verder kunnen en willen zij trouwens ook niet gaan'. Weliswaar betalen zij slechts een huurprijs van 3.- per week voor deze ruime molen, maar toch zijn zij van mening, dat de eigenaar of eige naresse het buitenwerk voor zijn of haar rekening dient te nemen. De Gewestelijke Bond voor vreemdelingenverkeer in Zuid- Kennemerland. die zoals gezegd „De Slok op" sinds 1954 in beheer heeft is het daar wel roerend mee eens, maar de contanten ontbreken. Levensgevaarlijk Er wordt dus (nog) niets gedaan. De mo len takelt steeds verder af, mevrouw Ves ter is terecht bijzonder benauwd voor elk onweer en de familie Vester denkt er zelfs aan om over enige tijd de wieken van de molen te laten slopen omdat de vallende balken en latten levensgevaarlijk zijn. „Af en toe wordt er wel eens wat aan de molen gedaan", zo vertelde mevrouw Ves ter, er zijn eens een paar balken vastge zet, de keerstijl van de kap werd ver nieuwd en de rietbcdekking werd gestopt. Het bleef, door het gebrek aan geld, altijd maar lapwerk. Het is hier heerlijk wonen, maar dat plezier wordt beslist getemperd als je weet dat je elk moment een balk op je hoofd kunt krijgen. Frans en Karin Vester weten echter zo langzamerhand niet meer tot wie zij zich moeten wenden. De verenigde Binnenpol- der int weliswaar de huur, maar het geld wordt onmiddellijk weer overgemaakt naar de Gewestelijke Bond. Overigens begint de vereniging De Hol landse Molen zich weer wat meer voor de „Slokop" te interesseren, nu de vereniging zich niet alleen meer bezig houdt met in werking zijnde molens. Het is tenslotte te hopen, dat er zeer binnenkort wat gaat ge beuren en dat de diverse instanties die iets met de molen te maken hebben zich ervan bewust zijn, dat een nog langer dra len wel eens het einde zou kunnen beteke nen van „De Slokop", die waarschijnlijk al uit de zeventiende eeuw dateert, en die het evenmin als trouwens zijn bewoners verdiend heeft, dat men hem door ge brek aan contanten aan zijn treurig lot overlaat. Jager van de B-klasse in volle zee. zijn de kenmerken van een officierscarrière bij de Koninklijke Marine Reeds van oudsher heeft de Koninklijke Marine ten opzichte van haar officieren zeer hoge maat staven aangelegd. De reden hiervoor is duidelijk: zij moeten leiding weten te geven en reeds op jeugdige leeftijd een grote verantwoordelijkheid dragen. Om in verband met de tegenwoordige ontwikkeling van wetenschap en techniek de zekerheid te hebben dat de officieren van de Koninklijke Marine van een uitgesproken kaliber zijn, is een nieuw systeem ontworpen, dat de garantie biedt voor een wetenschappelijke vor ming en training op brede basis. Tijdens de 3-jarige opleiding tot officier, die voor alle korp sen plaats heeft op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder, wordt de studie afge wisseld met het beoefenen van alle takken van sport, zoals zeilen, schermen, hockey, atletiek en tennis. Dit mede met het oog op het bevorderen van teamgeest en kameraadschap. MEDISCHE KEURING IN DE PAASVAKANTIE Voor eindexamencandidaten Gymnasium of H.B.S. of voor hen die dit diploma al bezitten en die opgeleid zouden willen worden tot beroeps officier bij de Koninklijke Marine, bestaat de gelegenheid zich reeds in de paasvacantie me disch te laten keuren. VEREISTE DIPLOMA'S: Voor zeedienst (w.o. mede begrepen marine- luchtvaartdienst), technische dienst en elektro technische dienst: Gymn.-B of H.B.S.-B; voor het korps mariniers en administratie: Gymn.-A of -B/H.B.S. ZEND DEZE icoupoN het Ministerie van Defensie (Marine) Lange Voorhout 7, 's-Gravenhage. NAAM ADRES P Leerling Gymn./H.B.S. afd.:klasse:.- m ln bezit diploma Gymn./H.B.S. afd.: verzoekt toezending van het boekje „Opleiding marineofficier' In Haarlem is op 88-jarige leeftijd over leden de heer H. Uittenbosch, oud-admini strateur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving. De heer Uittenbosch trad in 1922 in dienst van de Kamer van Koophandel, na dat hij tevoren jarenlang in het particu liere bedrijfsleven was werkzaam geweest. Hij had de leiding van de financiële ad ministratie van de Kamer. In 1936 werd de heer Uittenbosch gepensioneerd. Ook in het openbare leven heeft de thans overledene verscheidene functies ge had. Zo is hij onder meer jarenlang ouder ling en diaken van de gereformeerde kerk in Haarlem geweest. Naast zijn werkzaam heden, die voornamelijk op financieel ge bied lagen, heeft de heer Uittenbosch veel belangstelling gehad voor de calligrafie, welke liefhebberij hij met veel enthou siasme heeft beoefend. Bij de boekhouding van ons blad heeft de thans overledene in vroeger jaren uit stekende diensten verricht. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft hedenmiddag op de Al gemene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats gehad. Steeds meer gemeenten verbreken de band met de Volkscredietbank van Haar lem en omliggende gemeenten. Gisteren was het de raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude die besloot de deelneming aan de gemeenschappelijke regeling inzake deze bank met ingang van 1 januari 1961 te beëindigen. Dc heer G ij z e 1 (Arb.) ging met het desbetreffende voorstel van B. en W. ak koord, maar hij wilde toch de mogelijkheid niet geheel uitsluiten dat in overleg met andere gemeenten de deelneming aan de regeling betreffende de Volkscredietbank voortgezet wordt mits deze bank op een gezondere basis dan thans het geval is wordt opgezet.. Hij verzocht B. en W. deze mogelijkheid in overweging te willen ne men. t De voorzitter burgemeester J. J. M. Visser zegde toe het verzoek van de heer Gijzel in het college van B. en W. te zullen bespreken. De heer Van Lieshout (KVP) wees op het belang van een tijdige voorziening door de gemeente wanneer de deelneming aan de Volkscredietbank wordt stopgezet. Hij verzocht B. en W. de raad op de hoogte te blijven stellen van de gang van zaken. De overige voorstellen verkregen zonder hoofdelijke stemming de goedkeuring van de raad. Onder meer verleende de raad zijn financiële medewerking aan de stichting van een christelijke kleuterschool in de omgeving van de Schoolstraat in Zwanen burg. Voorts gaf de raad zijn fiat aan het voorstel tot verlening van een krediet van 8000 ten behoeve van een nieuwe veer pont in Zuid-Schalkwijk. Aan het begin van de raadsvergadering had de voorzitter zijn tevredenheid uitge sproken over het voorlopig verslag van de commissie uit de Tweede Kamer betref fende het wetsvoorstel tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude. Burgemeester Visser zei dat de oommissie diverse punten uit het door Haarlemmerliede opgestelde bezwaar schrift heeft overgenomen en daarover vragen heeft gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken. „Wij hopen dat het antwoord van de minister nog lang zal uit blijven", aldus burgemeester Visser. Advertentie moderne interieur verzorging ploegstoffsn spectrum meubelen luxaflex zonwering ronyfelt en k.v.t. tapijten binnenweg 95 - heemstede tel. (02500) 39470 De wandelsportvereniging Onder Door organiseert in samenwerking met de VVV- Hillegom op zaterdag 9 en zondag 10 april wandeltochten in de bollenstreek. Op de eerste dag lopen de deelnemers 10 en 15 km. en op de tweede 10, 15 en 25 km. De start bij restaurant Treslong is zaterdag om twee en drie uur en zondag om tien uur en half een. Men kan inschrijven op het VVV-kantoor, Van den Endelaan 120. Bijeenkomst gaat niet door. In de wekelijkse agenda „Uitgaan in Haarlem" is op zondag 27 maart een bijeenkomst van het Humanistisch Verbond in café-restau rant Brinkmann geplaatst. Deze bijeenkomst, die om half elf zou beginnen, gaat echter niet door. „Nieuwe bezinning noodzakelijk Ds. D. Ringnalda heeft vrijdagavond voor de leden van de anti-revolutionaire kiesvereniging „Groen van Prinsterer'1 het probleem van de doodstraf behandeld. In de korte inleiding; die hij in de Wil- helminakerk te Haarlem over dit onder werp hield, stelde ds. Ringnalda dat een nieuwe bezinning noodzakelijk is voor al lerlei problemen, en zeker voor dat van de doodstraf. Vele mensen zijn terecht een tegenstander van de doodstraf, aldus de spreker, maar niet iedereen is dit op dezelfde gronden. Voor de christen moet deze tegenstand berusten op de vergeving en de liefde die het Evangelie predikt, ondanks het feit, dat er in datzelfde Evan gelie gedeelten voorkomen, waarin de doodstraf in sommige gevallen geëist wordt. Spreker was de mening toegedaan, dat deze gevallen in onze tijd niet meer houdbaar zijn. Iets dieper ging de spreker in op dat gedeelte uit de Bijbel, waar staat, dat de overheid het zwaard zal voeren. Natuur lijk is de overheid er om te waken tegen allerlei misstanden op crimineel gebied. Maar betekent het voeren van het zwaard ook, dat er een executie toegepast kan worden? Ds. Ringnalda bestreed dit met de opmerking, dat er nog niemand ge weest was die dit had kunnen bewijzen. Bovendien is een doodvonnis, uitge sproken door mensen die immers aan ver gissingen onderhevig zijn, bij uitvoering onherroepelijk. Ds. Ringnalda keerde zich tegen de ge dachte dat de tegenwerpingen die de christen tegen de doodstraf heeft op hu manistische gronden rusten. Zij komen al leen voort uit een juist begrip van de God delijke gerechtigheid. Na de doelmatigheid van de doodstraf bestreden te hebben, kwam spreker aan het einde van zijn inleiding tot de samen vattende conclusie dat de toepassing van de doodstraf op grond van de Heilige Schrift niet te verdedigen is. Op 1 april zal de heer C. Spierdijk, be- drijfsadministrateur bij het gemeentelijk energiebedrij veertig jaar in overheids dienst zijn geweest. Als chef van de afdeling tarieven en contracten bekleedt hij een belangrijke functie waarin hij zich door zijn grote werkkracht en deskundigheid algemene waardering heeft verworven. Buiten zijn ambtelijke werkkring is de heer Spierdijk een bekende figuur in de kringen van het amateurtoneel, medewerker van de Neder landse vereniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken en commissaris van de coöperatieve Haarlemse Verbruiksver- eniging. Des morgens zal de jubilaris door de burgemeester worden ontvangen, terwijl hij 's middags van 2—5 uur recipieert in café-restaurant „Bolwerk". Op 31 maart zal de heer F. W. J. Straa- kenbroek na ruim 45 jaar werkzaam te zijn geweest in het belang van de elek triciteitsvoorziening van Noordholland wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn functie van econo misch adjunct-directeur bij het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland neerleggen. Ter gelegenheid daarvan zal op 31 maart van 15 uur tot 17 uur in het hoofdgebouw van het P.E.N. een afscheids receptie worden gegeven. De Haarlemse politie heeft vier jongens aangehouden, die zich schuldig gemaakt zouden hebben aan vernielingen in het VCJC-gebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. Voorts zijn zes personen, van wie twee minderjarigen, aangehouden, die bij Pen- ningsveer balken over de weg gelegd zou den hebben. Vrijdag zijn zij voor de offi cier van Justitie in Haarlem geleid. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van vrijdag over de vernieling van de inventaris in het gebouw aan de Ge dempte Oudegracht 47 te Haarlem deelt men ons van de zijde van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale mee, dat onder verhuur reeds veertien jaar geschiedt. De V.C.J.C. heeft het gebouw, dat in de eerste plaats gebruikt wordt door clubs van deze centrale, in 1946 gehuurd. Op avonden dat de zalen vrij zijn werden zij aan een kerk gemeenschap, toneelclubs en jeugdvereni gingen verhuurd. Hiertegen zijn nooit be zwaren ingediend en volgens het bestuur van de V.C.J.C. is het niet buiten zijn boekje gegaan door tot verhuur over te gaan aan andere clubs. Wat de club be treft, waarvan de leden de zaal het laatst gebruikt hebben, deelde de V.C.J.C. mee, dat die club de zaal voor de tweede keer huurde. De eerste maal hebben de leden zich keurig gedragen en er was geen aan leiding de verhuur daarna te weigeren. De V.C.J.C. heeft nog geen onderdak, maar zij hoopt met medewerking van de gemeente Haarlem te slagen. Voorlopig zal gebruik gemaakt kunnen worden van zalen bij kerkgebouwen. 'Advertentie Er gaat niets boven perfecte maatkleding van de 1e klas maatkleermakerij Grote Houtstraat 48 Haarlem Telefoon 10477 De meest exclusieve stoffen van de nieuwe collectie - nu in voorraad Dinsdag zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer L. L. Vermaire, Bloemen- daalseweg 228,Overveen, bij Albert Heijn N.V. in dienst trad. De heer Vermaire heeft de leiding van de zelfbedieningszaak aan de Bloemendaalseweg te Overveen. Op 29 maart 1920 trad de aanstaande ju bilaris bij Albert Heijn N.V. in dienst. Hij begon zijn loopbaan in Goes, waarna hij in 1924 naar Dordrecht werd ovei-geplaatst. Vijf jaar later kwam de heer Vermaire naar Haarlem, waar hij werkzaam was in de winkel van Albert Heijn, die destijds gevestigd was Grote Houtstraat 59. In 1957 ging hij naar Overveen, waar hij in Janu ari 1958 de leiding kreeg van de winkel op de Bloemendaalseweg, die in oktober 1959 werd veranderd in een zelfbedie ningszaak. Dinsdagmorgen om elf uur zal de jubi laris te zijnen huize worden gehuldigd. DE EERSTE"COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWfG 63 - JtLEfOON.151.41 (2 LIJNEN) Aantal leden 24000 Contributie ƒ1.per. jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Advertentie DANK ZIJ EENDRACHTIGE samen werking is de molen „De Slokop", een prachtig specimen van Hollandse molenbouwkunde, voor een reeks van jaren voor verval behoed". Aldus schre ven wij op 17 november 1953, korf, na de gedeeltelijke restauratie van de grote watermolen aan de oostelijke oever van de Mooie Nel en wij voegden er destijds aan toe: „De Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Ken- nemerland heeft zich bereid verklaard namens een aantal instanties het verdere onderhoud, van „De Slokop" in de toe komst te verrichten" Op deze (gematigde) juichtoon maakten wij dus melding van het feit, dat de firma Jongejans en Zoon te YVestzaan het een en ander had opgeknapt aan de lelijk in verval rakende molen. Dat kostte toen zeg ge en schrijve 1.000,-, een bedrag dat bijeengebracht was door de gemeente Haarlem, de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de vereniging „De Hol landse Molen", de vereniging „Haerlem", de Haarlemse roei-en zeilvereniging en de Haarlemse Jachtclub. Het gevolg is echter aanzienlijk minder rooskleurig. De Roei en zeilvereniging en de jachtclub meen den, dat zij met een storting a fonds perdu moesten volstaan, de vereniging „Haer lem" trok zich eveneens terug en de ver eniging „De Hollandse Molen" deelde mee, dat men zich in de eerste plaats wenste bezig te houden met in werking zijnde molens. Het resultaat was, dat er een nijpend tekort aan geldmiddelen kwam en dat er voor onderhoud zelden meer en vaak min der dan 250,- per jaar beschikbaar was. »De eigenaresse van „De Slokop", de Ver enigde Binnenpolder, was de molen liever kwijt dan rijk en het bestuur van dit pol derlichaam deed het beheer dan ook met gretigheid over aan de Gewestelijke Bond. En zo is de situatie al die jaren gebleven. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 24 maart: J. Bier-Verbruggen. BEVALLEN van een dochter: 24 mrt: T. van Zuidam-Nootenboom; C. A. War- nerdam-de Leeuw; H. Schipper-van Heij- lingen; J. Westerveld-Kroeb; 25 maart: Morren-Klein: T. Jonkman-van Maanen. GETROUWD: 25 maart: R. Piek en T. I. Philippo. OVERLEDEN: 23 maart: S. M. Aleven, d„ Hazepatex-slaan; E. van der Zwaard- Teeken, 74 j„ Hazepaterslaan; M. G. Bi- ai-s-Handgraaf, 75 j„ Gen. de la Reijstraat; D. van Beek, 84 j., Allanstraat; 24 maart: C. J. H. Schoevaart, 78 j„ Julianastraat; J. Vennik, 74 j., Kamperlaan; G. Vreeken- Kxomdijk, 60 j„ Gasthuisvest; C. Vrijhoef, 55 j„ Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7