triomf van Kroesjtsjev, een goed humeur voorwendend smeekt verlichting van reisprogramma af ZWITSALETTEN Wereldnieuws Inbreuk op knellend protocol: een wandeling door Pau met uitdeling van spoetniks Oostduitslands openbare aanklager overleden München kiest socialist als burgemeester FIT MET <~Praatótoel Brood per post naar Ulster daar bakkers nog staken Zelfbeschikking geëist voor Sudetenduitsers Aan de spits Alleen op wild Inmiddels geschrapt Bede aan Nina Kroesjtsjeva &p de i.i j.a x l) /v. (j co ivi A A K 1 19 6 Het blijft een euvel van vele discussies dat de eraan deelnemende personen el- kaars standpunt niet volledig begrijpen of willen begrijpen. Dit leidt dan vaak tot on volledige of vertekende weergave van an dermans mening en dat behoeft men helemaal niet bewust te willen met de bedoeling het pleit te winnen. Bij monde linge discussies is de kans op dit soort on zindelijkheden groter dan bij geschreven gesprekken, want dan kan men het stand punt van de gesprekspartner altijd na gaan, hoewel het verschil in interpretatie ervan blijft. Toch komt het ook dan nog wel voor en dat kan zich dan ook weer in het onbewuste afspelen dat men an dermans mening geen recht doet of uit haar verband gerukt weergeeft. Een goed voorbeeld gaf ons in deze een artikel in „De Gids," het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond van 19 maart jl., waarin onder de titel „De grote mode" ingegaan werd op een in ons blad in deze rubriek geschreven commentaar op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie („Bij een jubileum", 8 jan. 1960). In dit commentaar werden door ons enige bedenkingen geuit over mogelijke geva ren van de P.B.O., die nu nog niet zo sterk op de voorgrond treden, maar die in de toekomst wel degelijk reëel zouden kun nen zijn. Volgens De Gids doen wij daar door mee aan de mode van de „onafhan kelijke" pers (aanhalingstekens van De Gids) om tegen P.B.O. en vakbeweging te schrijven. Nu is een dergelijke „grote mode" ons niet bekend; mocht er iets bestaan wat daarop lijkt, dan zou dat wel eens uit eer lijke bezorgdheid kunnen voortkomen, een bezorgdheid die dan kennelijk in het Ne derlandse volk leeft en die misschien wel eens alleen via de onafhankelijke pers tot uitdrukking zou kunnen komen.Wel me nen wij in de confessionele bladen wel eens sporen van het volgen van een andere mo de te hebben ontdekt, met name als het gaat om bij voorbeeld onderwijskwesties of., de P.B.O. Waarbij we dan nog willen opmerken dat wij het woord mode geen denigrerende klank willen geven, omdat wij er van overtuigd zijn dat men in deze bladen volgens goed journalistiek gebruik naar eer en geweten handelt. Hoewel in het artikel in „De Gids" niet met zoveel woorden wordt gezegd dat onze critiek op de P.B.O. niet gepast is, zou men uit de teneur van het stukje de conclusie kun nen trekken, dat de onafhankelijke pers zich daarvan min of meer dient te ont houden. Dit nu is een ernstig misverstand. Het komt in de democratie helaas herhaalde lijk voor dat men een bepaalde stand van zaken vertekent om aan invloed te winnen, of dat men achter een objectief oordeel, politieke bedoelingen zoekt. Een dergelij ke bewering is zonder dat er een diep gaand critisch onderzoek aan vooraf is ge gaan een hoogst ernstige zaak. De onaf hankelijke pers heet „onafhankelijk" om dat zij redactioneel niet een bepaalde le vensovertuiging of ideologie bij de beoor deling van feiten tot haar uitgangspunt ge maakt heeft. Zij probeert dus, voor zover dat voor ons mensen is weggelegd, objec tief te zijn, en na bestudering van de voor handen zijnde feiten tot een oordeel te ko men waarin ieder recht wordt gedaan, maar waarin welzeker ook ruimte is voor critiek. Juist de onafhankelijke pers heeft in ons verzuilde landje wat dat betreft een sanerende functie. De opmerking in „De Gids" dat de on afhankelijke pers zich, modieus handelend ook tegen de vakbeweging zou kei'en, kan niet op ons blad slaan, zoals iedereen die onze commentaren regelmatig leest wel uit eigen ervaring weet. Als „De Gids" echter bedoelt dat men wat van de vak beweging zegt als men over de P.B.O. spreekt, dan is dat een bedenkelijke be gripsverwarring, die alleen uit een ge vaarlijk aandoende mentaliteit kan zijn voortgesproten. Ten slotte nog een paar kleinigheden. Wij hadden ons in het desbetreffend arti kel afgevraagd „of het nu allemaal in Ne derland zoveel anders was gegaan en zal gaan, wanneer de P.B.O. er niet was". De Gids stelt deze vraag nu voor onze krant. Wel, wij zijn niet zo arrogant te veronder stellen dat deze goede stad dan tot onder gang gedoemd zou zijn geweest, maar ne men aan, dat uit plaatselijke behoefte wel een andere krant zou zijn ontstaan. Maar dat is nu tevens ook het verschil met de P.B.O. en daarop zijn we in ons artikel destijds al in gegaan: er was, als de P.B.O. het Nederlandse volk niet van be paalde zijde was opgedrongen, helemaal niet een andere soortgelijke organisatie gekomen. Het beste bewijs daarvoor is de moeizame wijze waarop produkt- en be drijfschappen ontstaan. Wij bedoelen daarmee niet, zoals De Gids onze woor den thans uitlegt, dat wij „in wezen net zo lief zouden hebben, dat de overheid, de staat dus, de functie van regelaar en be middelaar vervulde." In tegendeel, wij hebben er toentertijd op gewezen, dat er in dat geval waarschijnlijk wat meer pri vaatrechtelijke organisaties zouden zijn geweest, die in overleg met ambtenaren en ministeries adviezen aan de regering zouden hebben verstrekt. En dat is iets an jers dan wat „De Gids" er nu van maakt. Dat regering en S.E.R. voor het consu mentenbelang zullen moeten waken had den wij al geschreven en we zijn ver heugd, dat we in dit opzicht „De Gids" aan onze zijde vinden. Wij twijfelen er niel aan of bij enig zindelijk denken zal dit ook op de andere punten het geval zijn. (Van onze correspondent in Bonn) Te Oost-Berlijn is zaterdag overleden de beruchte Oostduitse openbare aankla ger, dr. Ernst Melsheimer, in de leeftijd van 63 jaar. Hij was een van de meest gevreesde en gehate persoonlijkheden uit Oost-Duitsland. Melsheimer is tien jaar openbaar aan klager van het communistische regime ge weest, in achttien politieke processen eis te hij negenmaal een doodvonnis, negen tien maal levenslang en in totaal 837 jaar tuchthuis. Al deze eisen werden door het opperste gerechtshof te Oost-Berlijn be vestigd. Men heeft Melsheimer vergeleken zowel met Wisjinski, de Russische openbare aan klager in de beruchte stalinistische zuive ringsprocessen van de dertiger jaren, als met Freisler, de president van Hitiers even beruchte volksgerechtshof uit de laat ste jaren van de oorlog. Als rechterhand van de vrouwelijke Oostduitse minister van Justitie, Hilde Benjamin, was zijn invloed bijzonder groot. Hij was bij voor beeld steeds aanwezig op de vergaderin gen van de Oostduitse ministerraad. Op zien baarde Melsheimer de laatste tijd door zijn acties tegen Westduitse rech ters, die in de nazitijd vonnissen hebben geveld, die niets met rechtspraak te ma ken hadden. Melsheimer zelf was overigens ook een man met veel boter op zijn hoofd. Deze zoon van een Saarlandse industrieel is in de nazitijd jarenlang juridisch adviseur geweest van een grote nationaal-socialisti- sche organisatie en was in die tijd een nazimeeloper van het ei'gste soort. Hem was er later bijzonder veel aan gelegen alles, wat in het huidige Oost-Duitsland aan het verleden herinnerde, te vernie tigen: zo liet hij in 1948 alle „grondboe ken" vernietigen teneinde te verhinderen dat men de vroegere eigendom van grond en bouwwerken legaal zou kunnen vast stellen. tr Advertentie NOBEL - ZUIVER - TROUW (Van onze correspondent in Bonn) Bij de verkiezingen in Beieren heeft de 34-jarige SPD-kandidaat dr. Hans-Jochen Vogel het burgemeesterschap veroverd. Hij kreeg 65 percent van alle stemmen in de hoofdstad van Beieren, terwijl zijn sterkste rivaal, de voorzitter van de CSU Joseph Müller, slechts 22 percent kreeg. De uitslag van de algemene gemeente raadsverkiezingen in Beieren is nog niet bekend. Vaststaat evenwel dat de beide grote partijden, de S.P.D. en de C.D.U., meer succes hebben behaald dan vier jaar geleden. Vele kleinere partijen zul len ter nauwernood toekomen aan enkele zetels. In totaal zijn 6,27 miljoen Bieren kiesgerechtigd. In Noord-Ierland (Ulster), waar de bak kersstaking de tweede week ingaat, wor den in de rijen voor de kleine bakkers zaken die doorwerken steeds langer. Uit Engeland ontvangen velen brood per post. De Zuidierse douane beperkt het aantal broden dat naar het noorden de grens overgaat. Ongeveer 1200 bakkers staken om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. BONN (Reuter) De Westduitse minis ter van Vervoer, Seebohm, heeft zondag op een vergadering gezegd, dat de Sude tenduitsers het recht dienen te hebben op zelfbeschikking en om in hun geboorteland, dat thans deel uitmaakt van Tsjechoslowa- kije, te leven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MARSEILLE, 28 maart Vermoeid, soms verveeld, maar altijd een stralend humeur voorwendend, heeft Nikita Kroesjtsjev zich onderworpen aan een week eind vol beproevingen, de eerste twee dagen van zijn reis door de Franse pro vincies. Maar hij heeft wel laten weten, dat een zo overbelast programma hem te zwaar wordt en gevraagd om het schrappen van een aantal bezoeken, waaronder die aan scholen en universiteiten. En hij heeft ook een inbreuk op het knellende protocol gemaakt. In Pau, aan de voet van de Pyreneeën, liet hij zondagochtend zijn auto een half uur wachten, maakte een onvoorziene wandeling en deelde zichtbaar vergenoegd spoetnikjes uit aan de toesnellende jeugd. Verder liet hij zich als een beer aan een gouden ketting door het Franse protocol door Bor deaux, Pau, Arles en Nimës'naar Marseille drijven (waar hem het hartelijkste welkom van de tour wachtte) tussen hagen van politie, gendarmerie en parachu tisten, langs groepen communisten met banieren die rode ballonnen oplieten en „Kroesjtsjev, Kroesjtsjev!" riepen, langs ultra-rechtsen die „Boedapest, Boeda pest!" en „Algérie Fran?aise" schreeuwden, langs gewone nieuwsgierigen vooral, die onder kille regen beleefd applaudisseerden of er het zwijgen toe deden. Kroesjtsjev heeft, vriendelijke grappen makend, getuurd, naar wat men hier de Franse wonderen noemt: het straalvlieg tuig Caravelle, het enorme aardgascom plex van Lacq, de agrarische hervor mingsprojecten in de vlakte van Nimes, Marseille's medische faculteit met eigen kleurtelevisie. Men heeft Kroesjtsjev, toch voorwaar een fikse eter, voor de mast laten zitten bij porties van Frankrijk's regionale specialiteiten. Hij heeft in stadhuizen de handen gedrukt van de duizenden politieke paddestoelen, die in Frankrijk's achtertuinen zo welig lieren. En dezelfde Kroesjtsjev, die de Boro Boe- doer, de Balinese dansen en de Javaanse batikkunst nors de rug toekeerde, heeft al die tijd maar één openlijke verzuch ting geslaakt. Toen de directeur van het aardgasbedrijf in Lacq hem de hele fa briek wilde laten zien, zei Kroesjtsjev: „Denkt u dat er dit jaar nog gelegen heid voor mij bestaat naar Moskou terug te keren?" Verder vond hij alles goed, alles „otchen priatno" (zeer aangenaam). Kroesjtsjev, van harte bijgestaan door zijn vrouw Nina, is er op uit om het hart van Frankrijk te winnen, om een tegen Adenauer gerichte Frans-Russische vriendschap te doen opbloeien en hij bleef daar ook in de provincie op zinspelen en hij laat dingen over zijn kant gaan die hem in de Verenigde Staten tot woe deuitbarstingen brachten. Een overladen programma en meer nog zijn volslagen af zondering door de veiligheidsmaatrege len laten hem vrijwel geen kans voor zijn specialiteit: het ongedwongen contact met de gewone man. Er staan zo onbeschrijf lijk veel Fransen in uniform langs de weg: zwarte uniformen, blauwe uniformen, groene uniformen, zwarte kepi's, khaki kepi's en rode baretten en ten slotte de uniform van de rechercheur in burger, een. donkergrijs confectiepak en schoenen met dubbeldikke zolen, dat in Kroesjtsjevs bin nenste wel de vraag moet rijzen: wat is nu de politiestaat, de Sovjet-Unie of Frank rijk. Wat. Kroesjtsjev en hem niet alleen ook moet bedroeven is de vakkundige manier waarop de Franse autoriteiten het de we reldpers onmogelijk maken om zijn reis van nabij te volgen. Komende uit Neder land, waar de Rijksvoorlichtingsdienst toch ook een zekere bekwaamheid heeft ontwikkeld in het op een afstand houden van de pers bij staatsbezoeken, moet ik Frankrijk toch als onomstreden kampioen op dit gebied aanwijzen. Voor de negentig gelukkigen, die een plaats in het begelei dende vliegtuig trokken in de loterij gaat het nog. maar de honderden anderen, on der wie vertegenwoordigers van 's werelds belangrijkste kranten, die hem op eigen gelegenheid vooruitreizen, worden on danks hun officiële accreditatie door de Franse politie behandeld op een manier, die aanvankelijk hun woede en nu vooral hun lachlust opwekt. Samengeperst op on gelukkige podiumpjes mogen zij af en toe een glimp van de grote, kleine man op vangen, maar iedere pas in zijn richting wordt door blaffende, zenuwachtige, tot de tanden gewapende agenten verhinderd. Onder die reserve volgt hier een serie snapshots van Kroesjtsjevs eerste dagen buiten Parijs: Zaterdag, Bordeaux: aankomst per Ca ravelle. Een kil welkom in de wijnstad. Er zijn door ultra-rechtse groepen spijkers gestrooid op de toegangswegen naar de stad om communisten de reis naar Bor deaux te beletten. Vele burgers kijken on der de miezerige regen even zuur als de wijn van een slecht jaar. Kroesjtsjev be zoekt de nieuwe arbeiderswijk en schrijdt tussen dichte hagen parachutisten, die in volledig oorlogstenue zijn, naar een flatje waar hij huiselijk in de pannen kijkt en de bedden op hun zachtheid beproeft. Daarna officiële ontvangsten in het stad huis door burgemeester en kamervoorzit ter Chaban-Delmas, furieus anti-commu nist, die van Kroesjtsjev een jachtgeweer cadeau krijgt met de raad: „Alleen op wild schieten, alstublieft". Uitwisseling van ca deaus: drie keldermeesters bieden de Rus sische premier zes dubbele flessen van Bordeaux's beste wijnen aan, waaronder een Médoc van 1894, zijn geboortejaar. De markies de Lurs-Saluces van Chateau Yquem, toch niet bepaald een partijgan ger, citeert in het Russisch een vers van Poesjkin, over de wijn van Bordeaux uiter aard. De adel van de Gironde doet graag commercieel water in de politieke wijn. Maar Kroesjtsjev nipt slechts van de uit gelezen Bordeaux-wijnen. Hij blijkt aan een nierkwaal te lijden en drinkt vooral Russisch mineraalwater, dat een lijfwacht hem met flessen vol aandraagt. Buiten roept men zowel „leve Nikita" als „Boedapest". Kroesjtsjev verklaart voor de televisie dat hij zich, in tegenstel ling tot de eerste dagen in Parijs, in bui tengewone vorm voelt. Mevrouw Kroesjt sjev zegt: „Van alles wat ik in Frankrijk gezien heb, vind ik de Fransen zelf het aardigst." De heer Kroesjtsjev: „De Fran sen of de Frangaises?", een televisiere porter: „Laat ik mij niet in een interne Russische aangelegenheid mengen." Het gezelschap eet een machtig déjeuner van vier gangen. Zaterdagmiddag: aankomst per Cara velle in Tarbes. Drieduizend toeschouwers verbreken even de afzettingen. Kroesjt sjev krijgt een grote kaas, die hij aan een tolk geeft met de woorden: „Bewaar hem goed, mijn vrouw is er dol op." Van Tar bes per auto naar het indrukwekkende aardgasbedrijf in Lacq, dat de zuidwest hoek van Frankrijk helpt industrialiseren. De pers wordt naar een speciaal platform bij een boortoren gestuurd, wacht daar in gezelschap van twintig boeren, twee paar den en een blinde geit gedurende drie uur op de hoge gast, maar die heeft de boor toren inmiddels van zijn programma ge schrapt. De fotografen die Kroesjtsjev graag met het hier verplichte gasmasker op hadden willen fotograferen, laten eens horen hoeveel lelijke woorden er in het Frans bestaan. Zaterdagavond, aankomst per auto in de stad Pau aan de voet van de Pyreneëen. Weer hetzelfde welkomstbeeld. Kleine groepen communisten met vlaggen, die juichen, ultra-rechtse jongelieden, die de lichte tegenstrijdigheid tussen hun kreten „Boedapest" en „Algérie frangaise" niet helemaal goed zien, maar de gummiknup pels van de aanstormende gendarmes daarentegen wel en daarom het hazepad kiezen. Tot de traditionele cadeaus van de streek, die Kroesjtsjev krijgt, behoort ook een lam en ineens wordt de boer in de Russische leider wakker, hij is ver heugd en geïnteresseerd, neemt het dier in de armen en streelt het. Het gezel schap verorbert een machtig diner van vijf gangen. Zondagochtend om halfzeven uit de ve ren voor de vliegreis naar de Provence. Men bezoekt daar een pompstation en grondwerken in de vallei van Nimes. Kroesjtsjev schrapt weer een paar pun ten van zijn bezoek. Men eet een ver vaarlijk déjeuner van zes gangen. Wel Een Hongaarse, die met haar man uit Boedapest vluchtte en nu in Parijs woont is erin'geslaagd het cordon rond mevrouw Kroesjtsjev te doorbreken om haar een brief te overhandigen. In deze brief vraagt het echtpaar de echt genote van de Russische premier om hulp teneinde hun zesjarig dochtertje, dat nog in Boedapest verblijft, naar Parijs te laten komen. ziet Kroesjtsjev hier een kostbare fok stier die men vanwege de rode vlaggen van tevoren met rode lappen op de proef heeft gesteld. Het dier sloeg er zedig de ogen voor neer. 's Middags een bezoek aan Arles, de stad met de mooiste meis jes van Frankrijk. En ten slotte, zondagavond, aankomst in Marseille waar de sterke communisti sche vakbond veel werk van het bezoek heeft gemaakt. Tienduizenden, en dit keer niet alleen communisten, staan met Rus- siche en Franse vlaggen te zwaaien en voor het eerst donderen echte ovaties te gen de grijze Franse muren van de Pre fectuur, waar de Russische premier de nacht doorbrengt. Advertentie Melk Goede raad De Boekenweek lijkt mij een geschikte tijd om (ongevraagde) adviezen te geven aan jongemensen die schrijver willen wor den. Begin er niet aan, jongelui, is mijn eerste advies, jullie weten niet wat voor een ellende je aanhaalt. Ik zeg het niet alleen in jullie eigen belang, maar ook in het mijne, want veel varkens maken de spoeling dun en die spoeling houdt toch al niet over. Kies liever een eerlijk vak, zoals directeur van een gloeilampenfabriek of aannemer. Toen ik veertien jaar was, schreef ik mijn eerste gedicht en ik heb er nu nog spijt van. Wat had er niet uit mij kunnen groeien een sportheld, een captain of industry, een Tweede-Kamerlid maar nee, terwijl mijn vrienden achter de meis jes aandartelden en andere gezonde spel letjes deden, sloot ik mij in een duf ver trekje op en reeg woordjes aaneen. Jongens en meisjes, luister naar de raad van een man met ervaring: zodra je je voelt be kropen door de ongezonde lust om, zonder dat iemand je daartoe dwingt, je gevoelens op papier te zetten, verlaat dan vliegens vlug het huis en ga zwemmen, hardlopen of op de eendej'acht. Als dat allemaal niet helpt, als je on danks het zwemmen enzovoort toch steeds weer naar de pen grijpt, zoals een kind naar een verboden snoepje, tja, dan vrees ik dat je een behorlijke kans maakt om schrijver te worden. En een nog grotere kans om een slecht tot middelmatig schrij ver te worden, want goede schrijvers zijn dun gezaaid en het zou wel heel toevallig zijn, als jij daar nu juist bij hoorde. Bereid je voor op een leven vol armoede, verbittering en huwelijksmoeilijkheden. Een leven van dunne gedichtenbundeltjes en nog dunnere postwissels. Een leven waarvan je de helft op het belastingkan toor zult doorbrengen om de openbare ver koop van je schaarse aardse bezittingen te verhinderen. En de andere helft lig je in bed, ten prooi aan een manische depressie. Denk ook aan je ouders. Ze hadden zulke heel andere plannen met je. Kosten noch moeite hebben ze gespaard om je tot een ordentelijk lid van de maatschappij op te kloeken. En nu zien ze je voor hun ogen veranderen in een harige woordenmaniak. Heb medelijden met de oudjes. Licht ze zo voorzichtig mogelijk in. Remco Campert Wervelstorm. Langs de Westkust van Australië bewoog zich zondag een wer velstorm, waarin windstoten van 175 km per uur voorkwamen. In het stadje Carcarvon van 5.000 inwoners, dat 900 km ten noorden van Perth ligt, bleef geen huis onbeschadigd. Twaalf men sen werden gewond, onder wie een lid van een reddingsploeg, die een been brak bij pogingen om mensen uit een ingestortte woning te halen. Er is voor ongeveer ruim zes miljoen - gulden schade aangericht. Jongetje. Een zestienjarige jongen, Jerry Earl Hunt, heeft bekend een paraffine- bom te hebben gegooid naar een syna goge in Gadsden, Alabama, en twee mensen die naarbuiten kwamen te hebben beschoten. Hij had gezegd dat hij wrok jegens twee Joodse jongens koesterde naar aanleiding van een schaakwedstrijd. Hij zou voorts gezegd hebben dat hij kort geleden geprobeerd had een „Hitlerclub" op te richten, maar dat hij daarmee niet veel succes had. Vergelijking. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Kreisky heeft vrijdagavond de klacht van de hand gewezen dat de buitenlandse rei zen van Oostenrijkse politici te kost baar zijn. De kosten van dergelijke rei zen vond Kreisky niet hoger dan het ho norarium, dat twee of drie zangers van de Weense staatsopera voor een enkel optreden bedingen. „De moderne diplo matie is zwaar werk, de tijd dat zij af gedaan kon worden in- de balzaal is voorbij", aldus Kreisky. Verschijningen. Een bericht van het Lon- dense blad „Duily Mail", dat Franco tien dagen geleden een hartaanval heeft gehad, heeft in Madrid grote ver wondering gewekt. De generalissimo is de afgelopen dagen bij ten minste vier gelegenheden in het openbaar versche nen. Vijdag presideerde hij een bijeen komst van de commissie van economi sche zaken in het Pardo, zijn officiële residentie, woensdag ontving hij de re dactie van het falangistische partijblad „Arriba". De oorzaak Een commissie van onderzoek heeft in een voorlopig rapport verklaard, dat de overstromingsramp bij Fréjus, waarbij meer dan 400 mensen omkwa men, te wijten was aan 'n breuk van de rotsgrond onder de dam van Malpasset. Vierkant hoofd. De Sovjet grenswacht in Oost-Duitsland heeft zaterdag een Amerikaanse legertrein, die van Bre merhaven naar Berlijn ging, veertien uur lang opgehouden, omdat er een ha kenkruis op zou staan. Hij werd tenslot te doorgelaten, nadat de Amerikaanse autoriteiten een krachtig protest had den ingediend bij het Russisch opper bevel. De tekening in het stof op een va de wagons was volgens een Amerikaans woordvoerder geen hakenkruis maar slechts „een vierkant hoofd met een grote neus". Russen of Oostduitsers zouden er later zelf een hakenkruis bij getekend hebben. Hjalfslachtig Voormalige Deense verzets strijders uit de oorlog zijn een actie be gonnen om het heengaan te bewerkstel ligen van de huidige Deense' legerchef luit-generaal Viggo Hjalf, die toegege ven heeft in het laatst van de Tweede Wereldoorlog de verstrekking van wa pens aan ondergrondse verzetsgroepen te hebben belemmerd. Hij had aldus gehandeld omdat anders communisten wapens in handen zouden krijgen en deze terstond na de bevrijding zouden kunnen gebruiken voor een staats greep, zei hij. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3