Grotere omzet Scholten's Aardappelmeelfabrieken DC 8 ondanks grote orders nog lang niet „uit zijn kosten Naar samenwerking met Caravelle-fabriek ECONOMISCHE NA-IJVER TUSSEN JAPAN EN WEST-DUITSLAND SCHEEPVAARTBERICHTEN De beurs V.S. niet gekant tegen de EVA Het woningbe7.it in de V.S. stijgt gedurig Bandar Beleggingmij. komt met emissie Russische hulp voor Ethiopië Geen hoop op akkoord Nieuwe volkswagen komt eind 1961 in produktie Naar harmonisatie van ontwikkeling MAANDAG 28 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Hoger dividend en uitbreiding van het kapitaal Verklaring van Dillon Mij. thans geheel in Noors bezit Walvisvangstseizoen verlengd Zaalberg maakte winst EEG en EVA Hazemeyer onv. div. plus bonus van 25 Gerofabriek 9 (8 Directeur Douglasfabrieketi onthult: De Betuwe werkt samen met de Cal-pack Von Brentano nodigt zijn Japanse collega naar Bonn Aanbod van Rusland aan VAR afgeslagen? De Europese verbindingen In het verslag over het boekjaar 1958/'59 van W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrie ken n.v. te Groningen wordt voorgesteld een dividend van zestien percent (onver anderd) in contanten uit te keren ter gele genheid van het vijftigste boekjaar vier percent belastingvrij in stockdividend ten laste van de agioreserve op de preferente en gewone aandelen, welke per 31 augustus 1958 waren geplaatst. Voor de gewone aan delen welke in maart 1959 werden uitge geven zal het dividend dan acht percent in contanten bedragen en vier percent be lastingvrij in de vorm van een stockdivi dend in gewone aandelen. De steeds groter wordende concurrentie op de wereldmarkt had volgens het verslag tot gevolg, dat de verkoopsprijzen soms belangrijk moesten worden verlaagd. De investeringen hebben daar tegenover ech ter een meer rationele en efficiënte pro- duktie mogelijk gemaakt. Het vervult de directie meer en meer met zorg, dat de economische positie van de Nederlandse aardappelmeelindustrie en dientengevolge van de aardappelmeelderivatenindustrie gebaseerd moet zijn op de steun door onze regering verleend aan de verbouwer van industrie-aardappelen. Deze situatie zal in de komende Euromarkt niet beter wor den, tenzij de E.E.G. een protecionistische en zelfs enigszins Euro-autarkische land bouwpolitiek zou gaan voeren. Dit zou het Scholten-concern dwingen zich althans ge deeltelijk buiten de Euromarkt te vestigen om de wereldleverancier te blijven waar toe het concern zich ontwikkeld heeft. De directie kan het in geen enkel opzicht eens zijn met de stemmen, die nu al weer pleiten voor investeringsbeperking. Juist in verband met de hoge fiscale lasten op het bedrijfsleven in Nederland dringt zij met kracht aan op handhaving van de fis cale investeringsaftrek en op bevordering van de spaarzin in Nederland. De omzet van de in Nederland geconso lideerde vennootschappen steeg in het af gelopen boekjaar tot 73.401 ton met een totale waarde van 58.035.000. De omzet van het boekjaar 1957'58 werd daardoor overtroffen met 7479 ton of 11.3 percent en met f 4.657.000 of 8.7 percent. Wordt hierbij geteld de omzet van Gordon Slater Ltd, waarvan de resultaten dit jaar voor het eerst geconsolideerd werden, dan be draagt de toeneming van de omzet in ge wicht 14.7 en in geld 11.2 percent. In totaal produceerde de Nederlandse aardappel meelindustrie in 1958/'59 185.250 ton aard appelmeel. Het aandeel van het concern was 11.45 percent. De resultaten van de Nederlandse doch ters waren beter dan het voorgaande jaar. In het boekjaar 1958—'59 werd 70 percent van de Nederlandse produktie van het con cern geëxporteerd naar 70 landen over de gehele wereld, waarvan 43 percent naar de E.E.G.-landen, ongeveer 30 percent naar de zeven landen van de E.V.A. en ongeveer 27 percent naar de overige landen. De deelneming in de vennootschap Gor don Slater Ltd. kon worden uitgebreid tot 51 percent. Verdere uitbreiding van dit belang zal in het lopende boekjaar plaats vinden. De zeer grote investeringen zullen met zich meebrengen dat binnen korte tijd een aantrekking van nieuwe middelen nodig zal zijn. Op grond van de gang van zaken in de afgelopen vijf maanden van het lopende boekjaar is de directie gematigd optimis tisch. Naamswqzigmg De exploitatiewinst van Scholten's Aard appelmeelfabrieken n.v. te Groningen steeg van 921.566 in 1957/58 tot 1.430.818 in 1958/59. Deelnemingen brachten op f 1.176.267 1.178.000). Bijzondere baten en lasten wezen een voordelig saldo aan van 53.614 35.390). Voor vennoot- schaps- en commissarissenbelasting wordt De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Douglas Dillon heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van de landen die zijn aangesloten bij de Euro pese Vrijhandelszone ontvangen. Dillon verklaarde, nadrukkelijk dat de Verenigde Staten, hoewel zij de Europese Econo mische Gemeenschap steunen, in geen en kel opzicht zijn gekant tegen de Vrij handelszone. Het communiqué dat na afloop van Adenauers bezoek'aan het Witte Huis werd uitgegeven is absoluut geen blijk van ani mositeit jegens de landen van de Vrij handelszone, aldus Dillon. In dit commu niqué wordt namelijk gezegd: „Aanvaar ding van voorstellen voor verminde ring van de tarieven tussen de E.E.G.- landen en derde staten zal een be langrijke bijdrage zijn tot verlaging van handelsbarrières in de wereld". Een der gelijke tariefsverlaging is voorgesteld door de landen van de E.E.G. De Zweedse ambassadeur, Gunnar Jar ring, verklaarde na afloop van het onder houd met Dillon thans de zekerheid te hebben dat de Verenigde Staten neutraal zijn tussen „de zes" van de Euromarkt en „de zeven" van de Vrijhandelszone. Het initiatief voor het gesprek ging uit van de vertegenwoordigers der Vrijhandels zone-landen. Tegen 1970 zullen van elke 10 gezinnen in de Verenigde Staten 7 hun eigen huis bezitten, zo heeft John E. Stipp. president van de Federal Home Loan Bank in Chicago, berekend. Stipp noemde de snel le toeneming van het particulier huizen- bezit in de Verenigde Staten, een van de meest bemoedigende vorderingen van thans fundamenteel misschien van meer betekenis dan satellieten, projectielen en atoomkracht. Stipp zei dat 70 jaar gele den iets minder dan 3 miljoen woningen in de Verenigde Staten het bezit der be woners waren. Thans worden ruim 27 mil joen van de ruim 45 miljoen huizen be woond door gezinnen die tevens eigenaar zijn. In de afgelopen 20 jaar is het aan tal door de eigenaars bewoonde huizen meer dan verdubbeld. gereserveerd 232.472 68.700). Voorts wordt in totaal afgeschreven f 918.232 990.500) en aan de algemene reserve ge doteerd 720.000 360.000). Als saldo winst resteert dan 773.744 619.270). Een belangrijke factor voor de vooruit zichten zowel voor 1959/60 als voor komen de jaren noemt het verslag de fusie met O. J. Meijer's Dextrineabrieken n.v. te Veendam en de dochterondernemingen van deze maatschappij. Aangenomen wordt dat de omzet van het concern door deze fusie met bijna 50 percent zal toenemen. In verband met genoemde fusie zal in de op 13 april in Groningen te houden jaarvergadering tevens een statutenwijzi ging aan de orde worden gesteld. Voorge steld wordt de naam van cïe vennootschap te wijzigen in W. A. Scholten, Foxhol n.v. en het maatschappelijk kapitaal te ver dubbelen tot 20 miljoen. Het aantal ge wone aandelen wordt hierdoor vergroot van 13.900 tot 33.900. Als gevolg van plannen om nieuwe ac tiviteiten in de Bandar Rubber Maatschap pij te ontwikkelen heeft de heden gehou den buitengewone vergadering een statu tenwijziging met algemene stemmen goed gekeurd. De naam van de maatschappij werd gewijzigd in Bandar Belegging Maat schappij n.v. In dit verband deelde de di rectie mede dat de maatschappij voorne mens is het aandelenkapitaal 5 tot 6 maal uit te breiden door middel van een aan delenemissie met claimrecht waardoor de naam „belegging maatschappij" meer tot zijn recht kan komen. Midden vorig jaar moest de directie een beslissing nemen, in verband met de toe stand in Indonesië, om de maatschappij te liquideren of voort te zetten. Tot het laatste werd besloten. Een Noorse groep, die reeds een groot aandelenpakket van de maatschappij in handen had, deed een bod op de aandelen waardoor deze groep thans 99,6 percent van het aandelenkapi taal bezit. Besloten werd de maatschappij niet alleen in stand te houden, doch tevens uit te breiden. Het doel van deze vroe ger in Indonesië werkzame maatschappij wordt nu: het beheren van gelden, waar onder het beheer en de vervreemding van effecten. Blijkens de goedgekeurde statutenwijzi ging wordt het huidige maatschappelijk kapitaal van 8 miljoen, verdeeld in 20.000 aandelen van 100 en 6.000 aandelen van 1.000, verhoogd tot 30 min., verdeeld in 29.996 aandelen van 1.000 en 40 aan delen van 100. Op het ogenblik zijn ge plaatst 6.000 aandelen van f 1.000 en 4 aan delen van 100. Op voorstel van aandeel houders werd de "raad van' commissaris sen uitgebreid van 3 tot 7 personen. De sluiting van het vangstseizoen voor walvissen is tot 7 april uitgesteld in ver band met de slechte vangsten. Een woord voerder van de Britse rederij Salvesen and Co. heeft, vrijdag verklaard dat de vangst van alle expedities tot nu toe zeer slecht is geweest, waardoor de vangst van de toegestane hoeveelheid walvissen nog niet is bereikt. De door de Britse maatschappij afge legde verklaring heeft, zo deelt men van de zijde van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart te Amsterdam desge vraagd mede, uitsluitend betrekking op de expedities van de landen aangesloten bij de walvisvaartconventie. Zoals bekend is Nederland verleden jaar uit deze con ventie getreden. Na de twee verliesgevende jaren (1957 en 1958) werkte de n.v. Koninklijke Neder- landsche Fabriek van Wollen Dekens v/H J. C. Zaalberg en Zoon in Leiden, niet tegenstaande de wederom zeer zachte win ter 1959/1960, weer op winstgevende basis, hetgeen zich tot nu toe voortzet. De order positie zowel in dekens als in stoffen is bevredigend, aldus de directie. Uit een officieel communiqué blijkt dat er vrijdag te Addis Abeba een overeen komst is getekend tussen de Sovjet-Unie en Ethiopië voor economische steun van de zijde van Rusland. Dit verdrag voor ziet in de bouw van een petroleumraffi- naderij in Ethiopië, in geologische onder zoekingen voor het bepalen van de vind plaatsen van mineralen in dat land en in de oprichting van een goudonderneming. Aan de andere kant is er in de overeen komst bedongen dat de mogelijkheden met betrekking tot het verlenen van kre dieten door de Sovjet-Unie ten aanzien van de bouw van metaalfabrieken ook zullen worden bestudeerd. Men meent te weten dat de petroleumraffinaderij, waar van de bouwkosten ongeveer vijftig mil joen roebel zullen bedragen, bij de plaats Assab aan de Rode Zee zal worden ge bouwd. Waarnemers in Londen achten het niet waarschijnlijk, dat tijdens de bijeen komst van deskundigen van de handels commissie van de achttien landen van de O.E.E.S., Canada en de V.S., die op 29 maart in Parijs zal beginnen het geschil tussen de zes landen van de E.E.G. en de zeven van de Kleine Vrijhandelszone tot een oplossing zal worden gebracht. Het geschil heeft zich verscherpt sinds het voorstel van de commissie van de E.E.G. om de invoering van de bepalin gen van het verdrag van Rome te ver snellen. Men wijst er in welingelichte kringen op, dat de Engelse delegatie, die geleid zal worden door sir John Coulsen, een hoge functionaris van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, geen enkele illusie koes tert wat de resultaten van de bijeenkomst betreft. Waarnemers vrezen, dat zij vroeg tijdig zal eindigen zonder een enkel re sultaat te hebben geboekt. Groot-Brittannië en de andere leden van de Kleine Vrijhandelszone zijn van plan voor te stellen de verlaging van de in voerrechten die de beide groepen per 1 juli moeten invoeren, tot alle leden van de G.A.T.T. (de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven) zal worden uitgebreid op basis van absolute weder kerigheid en in overeenstemming met de meest-begunstigingsclausule. In bevoegde Britse kringen twijfelt men er echter niet aan, dat de landen van de E.E.G. dit voorstel zullen verwerpen. Engels aanbod Volgens het Britse blad „The Observer" heet de Britse regering haar onderhande laars op de handelsbespreking die deze week in Parijs beginnen, de bevoegdheid gegeven een „drastische ontmanteling" van de Britse tarievenmuur aan te bieden, dit om te trachten de Euromarktlanden over te halen hun eigen plannen voor onder linge tariefverminderingen op te schorten. De Britse minister van Handel, Reginald Maudling, heeft de regering volgens het blad ervan weten te overtuigen, dat een algemene grote tarievenverlaging een niet te hoge prijs is voor het vermijden van discriminatie door de Euromarktlanden van Britse goederen. De n.v. Fabriek van Electrische Ap paraten v/h F. Hazemeijer en Co te Hen gelo stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend van twaalf percent in contanten alsmede een bonus van vijfentwintig per cent in aandelen ten laste van de reserve uit te keren. Over 1958 werd uitsluitend twaalf percent in contanten uitgekeerd. De n.v. Gerofabriek te Zeist stelt aan aandeelhouders voor het dividend op ge wone aandelen over 1959 te bepalen op 9% (vorig jaar 8°/o) en voor preferente aan delen op 5°/o (vorig jaar 5%). In aansluiting op het bovenstaande stelt de raad van beheer n.v. Nationaal bezit van aandelen Gerofabriek, eveneens voor het dividend voor gewone aandelen over 1959 vast te stellen op 9°/o (8%). „Het publiek toont nu al voorkeur voor het straalvliegtuig en ook wij bouwen vol vertrouwen in deze geest voort", al dus de 42-jarige Amerikaan, Donald Dou glas jr., president-directeur van de Dou glas-fabrieken in Long Beach, Californië, die vrijdag met het eerste DC-8-straal- vekeersvliegtuig voor de K.L.M. is mee- gevlogen naar ons land. Hij verblijft thans voor enkele dagen in het Amstel-hotel in Amsterdam voor hij met andere Europe se luchtvaartmaatschappijen in Zwitser land, Italië, Frankrijk en Scandinavië be sprekingen gaat voeren over de orders voor zijn nieuwe straalvliegtuig. Daarvan heeft de S.A.S. er thans zeven besteld, de Swissair 3, Alitalia zes en de Franse maatschappij U.A.T. twee. De eerste en tevens grootste klant van Douglas in Euro pa is echter de K.L.M., die twaalf DC-8 machines heeft besteld. Douglas zei, dat hij hoopt, de tweede machine voor de K.L.M. omstreeks 10 april en de derde tegen 28 april te kunnen afleveren. Men neemt aan dat de twaalfde DC-8 in juni 1961 gereed zal zijn. In totaal zijn tot nu toe 157 van deze nieuwe toestellen bij de Douglas-fabrieken besteld, maar dat is nog lang niet voldoende om de ontwikke lingskosten (253 miljoen dollar) eruit te halen, alhoewel de prijs van een DC-8 on geveer 25 miljoen gulden bedraagt. „Geen geld" De fabricage van een DC-9, een straal vliegtuig voor de middellange afstanden, is uitgesteld. Op de vraag of dit besluit genomen is omdat de Franse Sud Avia tion met haar „Caravelle" roet in het eten heeft gegooid, antwoordde de heer Douglas ontkennend. „Wij zijn tot de con clusie gekomen, dat we financieel te veel hooi op onze vork zouden nemen, wan neer we na de enorme kosten voor de ontwikkeling van de DC-8 nu al zouden beginnen met een DC-9. We hebben er eenvoudig geen geld voor". Wel zijn de Douglas-fabrieken een nau we samenwerking begonnen, vooral ten aanzien van de verkoop, met de bouwers van de Caravelle, Sud Aviation. Deze Fi-anse fabriek heeft van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij „United Air lines" een opdracht tot levering van 20 van deze tweemotorige straalverkeers- vliegtuigen ontvangen. Hoewel overwogen wordt om de Caravelle ook door Douglas te laten fabriceren, zullen deze 20 toestel len in Frankrijk worden gebouwd. Nauw samenwerkend, zoeken Douglas en Sud Aviation thans naar mogelijke verbeterin gen van het huidige type. Gepoogd wordt met name een Cara velle te ontwerpen, wellicht met een „ge nera! electric" motor, die ook voor lan gere afstanden dan de gemiddelde Euro pese kan worden gebruikt. Om te bewij- Tussen de Koninklijke Maatschappij „De Betuwe" te Tiel, die in mei 75 jaar bestaat, en de California Packing Corpo ration is dezer dagen te San Francisco een samenwerking tot stand gekomen, die volgens de directie van De Betuwe vele perspectieven opent voor de toe komst. De California Packing Corpora tion zegt de grootste vruchten- en groen- tenconservenindustrie ter wereld te zijn. Het voornaamste merk van de „Calpack" is Del Monte, waarvan De Betuwe de al leenverkoop voor Nederland heeft ver worven. Het Amerikaanse concern bestaat thans uit een moedermaatschappij met 34 con- servenbedrijven in de Verenigde Staten. Een zustermaatschappij, de Alaska Packing Association, heeft zeven zalm- conservenbedrijven in Washington en Alas ka. De Canadian Canners Ltd Exploiteert 47 bedrijven in Canada. Advertentie zen dat dit kan, hebben de General Elec- tric-fabrieken in Amerika een Caravelle gekocht, waarin ze hun eigen motoren zul len plaatsen. Mochten de proeven succesvol verlopen, dan bestaal dus de mogelijkheid dat de Douglas-fabrieken deze nieuwe uitgave van Caravelle zullen gaan bouwen. Handen vol Vooi-lopig echter hebben de Douglas-fa brieken (met niet minder dan 62.000 man personeel) de handen vol aan de fabri cage der DC-8 machines, waarvan er tot dusverre 40 zijn afgeleverd. Dit jaar ver wacht men dat er nog 50 gereed zullen komen. Het ligt in de bedoeling dat de fabriek op den duur acht toestellen per maand zal afleveren. Of men met de DC-8 eenzelfde succes zal hebben als met de DC-6 en DC-7 waarvan er in totaal 1050 verkocht zijn, betwijfelde de heer Douglas. „El Al" bestelt Boeings De directie van de Israëlische lucht vaartmaatschappij „El Al" is overgegaan tot de aankoop van twee straalvliegtuigen van het type Boeing 707-420. Tevens heeft „El Al" een optie verkregen op nog een derde toestel van dit type. De aflevering zal plaatshebben in het voorjaar van 1961. „El Al" zal de Boeings dan inzetten op het traject Tel Aviv-New York. Vraag naar grotere wagen (Van onze correspondent in Bonn) De directie van de Volkswagenfabrieken te Wolfsburg heeft het afgelopen weekein de meegedeeld dat er toch een tweede, maar grotere Volkswagen op de markt zal komen. Dit nieuwe model zal de tot dusver zeer succesvolle Volkswagen niet vervangen, maar als het ware aanvullen. De nieuwe wagen die pas het volgend jaar waarschijnlijk in september- oktober 1961 uit de produktie zal komen, zal groter, gemakkelijker en ook bepaald \eel duurder zijn dan de huidige Volks wagen. De vorm zal zelfs zeer sterk van de kleine wagen afwijken en de zogenaam de Italiaanse lijn hebben. Op de onlangs te Genève gehouden auto mobieltentoonstelling heeft Nordhoff, di recteur-generaal van de Volkswagenfabrie ken, uitdrukkelijk gezegd dat hij er voor lopig niet aan denkt een nieuwe Volkswa gen op de markt te brengen. Hij meende dat de vraag naar het oude model zo groot was, dat er aan een nieuwe wagen geen behoefte bestond. Men kan thans zeg gen dat hij van deze mening niet is afge weken, maar dat hij blijkbaar wil voldoen aan een nieuwe vraag, te weten de vraag naar een grotere Volkswagen. Volkswagen twee, de „grote broer", komt dus naast nummer één, die qua vorm niet.minder dan.tweeentwintig jaar bijkans onveranderd is gebleven. De pro duktie van volkswagen een bedraagt op het ogenblik 3000 a 3500 stuks per dag. Men zal dit aantal tegen het einde van dit jaar hebben opgevoerd tot 4000 stuks. Volgens de volkswagenfabriek zal num mer één in de loop der volgende jaren steeds weer op detailpunten worden ver anderd, maar in grote lijnen tot in jaren ongewijzigd blijven. De vraag er naar is ondanks de grote concurrentie van onder meer Renault Dauphine nu eenmaal bij zonder groot. Volkswagen twee zal evenals nummer één een luchtgekoelde motor achterin krijgen en grote overeenkomst vertonen met de zogenaamde kleine Amerikaanse compact-wagen, als Falcon van Ford en Corvair van Chevrolet. Het chasis zal ook weinig verschillen van dat van nummer één. De bagage-ruimte wordt evenwel beslist veel groter en het geheel zal daar door iets meer van een echte gezinsauto krijgen. Men verwacht dat „grote broer"- volkswagen twee voor het eerst officieel te zien zal zijn op de Frankforter auto mobieltentoonstelling in de herfst van 1961, maar reeds in juli-augustus '61 zal de wagen volledig klaar op de band ge reed staan. De prijs heeft men in ken nerskringen in Westduitsland berekend op 6500 a 7500 mark, dat is circa 6000 a 7000 gulden, met de invoerrechten wordt dat in ons land al gauw een prijs van circa 9000, TOKIO (Reuter) De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren tano heeft zijn Japanse ambtgenoot Foed- jijama uitgenodigd West-Duitsland te be zoeken. Foedjijama heeft de uitnodiging aanvaard. Von Brentano vertoeft in Japan met bondskanselier Adenauer. De Japanse socialistische (oppositie) partij heeft uiting gegeven aan haar be zorgdheid, dat het. Japans-Westduitse over leg wellicht weer zal leiden tot een bond genootschap als tijdens de tweede wereld oorlog. De partij sprak de hoop uit, dat het bezoek van de bondskanselier zal lei den tot nauwere culturele, technologische en economische betrekkingen tussen de twee landen. De Japanse communistische partij heeft er op aangedrongen, dat Aden auer Japan verlaat, omdat hij gekant zou zijn tegen de „dooi" in de verhouding tus sen Oost en West. Adenauer heeft op een persconferentie in Tokio verklaard dat men de Russen op de topconferentie één simpele vraag kan stellen, waarop met ja of neen geantwoord kan worden. Deze vraag luidt: bent u be reid in te stemmen met inspectie vanuit de lucht? Als ze met „neen" hierop ant woorden dan moeten wij niet langer hopen op een ontspanning in de wereld, aldus Adenauer. Adenauer heeft, naar zijn zeg gen, premier Kisji beloofd dat de bonds republiek alles in het werk zal stellen om te voorkomen, dat de Japanse export naar Europa en de landen van de Europese Economische Gemeenschap wordt belem merd. Hij erkende dat een toeneming van de uitvoer voor Japan van levensbelang is om zowel economische als politieke rede- i nen. (UPI) Ondanks het vertoon van vriendschap ter gelegenheid van het be zoek lijkt het er, volgens de Japanse pers, niet op, dat er een oplossing in zicht is voor de handelsbesprekingen die in Bonn in een impasse geraakt zijn. De moeilijk heden zouden vooral de invoer van Japans textiel en keramische artikelen in West- Duitsland betreffen. NEW YORK (Reutex-) Volgens de „New York Times" heeft de Sovjet-Unie vorige week de V.A.R. bescherming van haar grenzen ingeval van een aanval aange boden. Dit aanbod was door de V.A.R. „be leefd maar krachtig" van de hand gewezen omdat een dergelijke overeenkomst in strijd zou zijn met de politiek van neutra liteit van president Nasser. Staatshoofden op bezoek (UPI) Koning Hoessein van Jordanië begint op 4 april een staatsiebezoek van 10 dagen aan Perzië op uitnodiging van de Sjah. De president van de V.A.R., Gamal Abdel Nasser, wordt deze week in New Delhi verwacht voor een bezoek aan India. De Iraakse hoofdstad Bagdad maakt zich gereed voor de ontvangst van presi dent Sukarno. Aagtedijk 28 te Las Palmas. Aalsdijk 27 v. Colombo n. Djibouti. Abida 27 te Livei'pool. Agamemnon 27 te Georgetown v. La Guaira. Akkrumdijk 27 te San Francisco. Albireo pass. 27 Ouesant n. Rotterdam. Alkmaar 27 te Mersey. Almkerk 28 te Freemantle. Amerskerk 28 te Genua. Ammon 25 v. New York n. La Guaira. Amsteldiep 28 te Mormugao. Amstelland 27 te Angra Dos Reis. Amstelmolen 27 v. Nagoya n. Yokohama. Appingedijk 26 v. Ensenada n. Curagao. Arendsdijk 27te Galveston verk. v. Lake Charles. Banda 28 te Houston. Banggai 28 v. Alexandrië n. Lissabon. Bengalen 28 te Penang. Bonita 27 te Puerto Limon v. New Orleans. Caltex Rotterdam 27 te Bahrein. Camohuys 28 te Calcutta. Charis 25 v. Curasao n. Aruba. Cinulia 28 te Rotterdam verwacht. Concepcion 26 v. Paranagua n. Las Palmas. Dalomeykust. 27 te Novoredondo. Dalerdijk 27 in Panamakanaal n. Cristobal. Daphnis 27 te Charleston verwacht v. Nassau. Dongedijk 27 v. Los Angeles n. Curasao. Drente 27 te Antwerpen. Elisabeth B 28 te Balboa. Gabonkust 27 v. Conakry n. Le Havre. Garoet 27 v. Hongkong n. Singapore. Hestia 27 v. Bocagrande n. Rotterdam. Hispania 27 te Glasgow. Jason 25 v. Nassau n. Baltimore. Java 28 te Port Swettenham. Katelysia 27 v. Curagao n. Las Palmas. Keizerswaard 26 v. La Plata n. Curagao. Kenia 27 v. Aruba n. Landsend. Kermia 27 v. Singapore n. Freemantle. Khasiella 27 v. Basrah n. Abadan. Kloosterdijk 27 te Bremen v. Hamburg. Korenia 27 500 m. z.z.w. Bermuda eil. n. Salem. Lutterkerk 27 dw. Burlings. Maashaven 27 te Finisterre. Mariekerk 28 te Colombo. Mentor 27 te Oranjesead verwacht v. Maracaibo. Muiderkerk 28 te Durban. Munttoren 27 dw. Natal. Naess Commander pass. 27 Gibraltar. Nanusa 27 dw. Cartagena n. Amsterdam. Noordwijk 27 rede Monrovia. Oranje Nassau 27 v. Plymouth n. Amsterdam. Oranjestad 27 in Golf v. Biscaye n. Madeira. Philippia 27 te Isle of Grain. Pr. Willem v. Oranje 26 v. St. John n. Le Havre. Riouw pass. 27 Guardafui n. Freemantle. Rotterdam 28 te Haifa. Senegalkust 27 v. Freetown n. Rotterdam. Skautroll 27 te Miami verwacht v. Baltimore. Slamat 27 tc Galveston. Solon 26 v La Guaira n. Puerto Cabello. Statue of Liberty 27 te Philadelphia. Straat van Diemen pass. 27 Sabang n. Mauritius. Tabian 28 v. Cheribon n. Tandjong Priok. Tabinta 27 v. Belawan n. Aden. Tamo 27 v. Dakar n. Takoradi. Telamon 26 te Hamburg n. Antwerpen. Tero 27 v. Las Palmas n. Antwerpen. Teucer 26 v.t San Pedro n. Balboa. Tjinegara 28 te Kaapstad. Triton 27 300 m. n.o. San Salvador n. Curagao. Tweelingen 27 te Narvik. Van Cloon Ï29 te Manilla verwacht. Van der Hagen 28 te Manilla. Vivipara 28 te Cobh. Vestland 27 tc Bahia verwacht v. Ilheus. Willemstad 27 v. Grenada n. Brighton. Zonnekerk 27 v. Nacala n. Dar Es Salaam. KLEINE VAART Aamiralengracht 27 op Schelde n. Antwerpen. Alcetas 27 180 m. n.o. Finisterre n. Rotterdam. Appingedam 27 te Ouessant n. Lissabon. Areas 27 30 m. o.z.o. St. Vincent n. Rotterdam. Ardeas 25 v. Alicante n. Oporto. Atlas 27 20 m. z.w. Ouessant n. Tanger. Bloemgr. 27 30 m. n.o. Hanstholm n. Grangemouth. Draco 27 Kp. Palos n. Sevilla. Eljo 27 15 m. o. Startpoint n. Rotterdam. t Isa 27 -10 m. w. Wight n. Londen. Ilias 27 te Dungeness n. Amsterdam. Inspect. Mellema pass. 27 Noordhinder n. A'dam. Julia Mary 27 100 m. n.o. Villano n. Lissabon. Kaap Falga 26 v. Thyboron n. Aalborg. Kaap St. Vincent 25 Kiel gepass. n. Kopenhagen. Lucas Bols 1 25 v. Requiada n. Goole. Lucas Bols 2 26 10 m. z. Sardinië n. Pozzuloli. Manto 27 30 m. n. IJmuiden n. Amsterdam. Mare Liberum 23 v. Dakar n. Kaolack. Marianne 27 dw. Boulogne n. Rouen. Midas 25 te Malaga n. Ceuta. Ponza 27 80 m. n.o. Villano n. Alicante. Quo Vadis 25 tc Owers n. Amsterdam. Strabo 26 te Amsterdam n. Aalborg. Thaletas 26 25 m. n.o. Algiers n. Napels. Twee Gebroeders 25 v. Oran n. Barcelona. Westerdok 27 60 m. z.o. Smithknoll n.Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburg 23 v. Malta n. Turkije. Loire 25 v. Vlissingen n. Kanaal. Maas 25 te Rotterdam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In Brussel hebben de afgelopen weken de Europese Executieve Commissie en deskundigen uit de zes E.E.G.-landen be sprekingen gevoerd over de toestand van het wegennet en de spoorlijnen, die van groot belang zijn voor de ontwikkeling van de Europese gemeenschappelijke markt. De volgende maand zullen de wa terwegen worden besproken. Voor ons land worden in het bijzonder de besprekingen over het wegennet van belang geacht. Een van de aspecten daar bij is de verbinding tussen Breda en Ant werpen. Weliswaar he"eft de Europese eco nomische commissie van de V.N. in Ge nève een wegenplan opgesteld, waarbij eerst over een tiental jaren aan de ver betering van deze weg zou worden begon nen. doch als onderdeel van de wegver bindingen tussen de zes E.E.G.-landen wordt thans gestreefd naar een bespoedi ging hiervan. Deze week zijn in Brussel de voor de Euromarkt belangrijke internationale spoorverbindingen aan de orde geweest. Tussen vertegenwoordigers van het direc toraat-generaal vervoer van de E.E.G.- Commissie en de nationale deskundigen is van gedachten gewisseld over de elektri- fikatie van enkele internationale lijnen en de verbetering van de vervoerscapaciteit. Hierbij wordt gestreefd naar harmonisa tie en er zijn enkele plannen in studie ge nomen, die betrekking hebben op de spoorwegen in Frankrijk, Duitsland en Ita lië. Nagegaan zal worden of met mede werking van de Europese Investerings bank deze plannen zullen kunnen worden versneld. Op 10 mei zal het gesprek aan de hand van door de drie landen in te dienen projecten worden voortgezet. Uitgifte St. Lucas geslaagd Ernittenten berichten dat de uitgifte van 2'/i miljoen 5 percent 30-jarige obligaties ten laste van de "stichting St. Lucas te Winschoten geslaagd is. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U. - 475—477 g.l. 475 Kon. Olie156.00—156.40 156.10 Philips 857858 856 Unilever - 772 770 Hoogovens 604608 g.l. 604 Claims H'ovens 290.00—294.00 289.00 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. KON. OLIE ZEER VAST De nieuwe beursweek zette vrij vast in. De tendens bij de internationals was oplopend. Reeds bij de voorbeurshandel waren hogere koersen tot stand gekomen, waarna het verhoogde niveau vanmiddag ruimschoots gehandhaafd bleef. Dit kon, ondanks de nauwelijks prijshoudende tendens in West-Duitsland. Londen was wel vast en het was daaraan toe te schrij ven dat de handel in de oliehoek een op gewekt verloop had. Voor Kon. Olie be stond veel belangstelling. In het interna tionale verkeer heeft men - goede ver wachtingen omtrent het dividend dat binnenkort bekend gemaakt kan worden. Sommigen rekenen op een stockdividend. De ontwikkeling in Kon. was een flinke stimulans geweest voor andere interna tionals. Het fonds steeg ca 1.50 ondanks dat in Wall Street vrijdag dollar ver loren ging. De notering was 2.50 boven pari en men rekent er op dat Wall Street de stijging zal volgen. AKU zeer vast, 8. Voor Philips 5, maar Unilever bleef achter en moest enkele punten af staan. Hoogovens vast, 5. De claims stegen 3.— tot ƒ292,—. De scheepvaart markt was nauwelijks prijshoudend en met voor de hoofdfondsen beperkte koersverliezen. Staatsfondsen verloren hier en daar een fractie. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U. Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli-Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch. Hoogovens H.V.A Tndola K et jen K.L.M Kon. Ned. Zout Kon. Olie Müller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp. Ned. Kabelfabr. Philips Gem Bez. Philips Pref A'dam Rubber Sikkens Lak Stokvis R.S Thomassen Dr. Unilever Van Berkei's Pat. Van Gelder Pap. Van der Heem Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Feiienoord Zwanenherg-Org. Tnterunie Pobeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A L K.N.S.M N. Scheepv. Unie Ommeren v Stoomv. Mij. Ned. Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd.. Bethiohpm Steel.. U.S. Steel Republic Steel American Motors General Motors.. Cities Service Shell Oil Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). 324% 325'/» 255)4 255'/» 275 275 266 268 470 415 X 375 370 542 545 356 356 513 515 452 455 181.90 182.75 725 730 354 354 508 505 234 235 602 605% 161 161'/» 411 412 424% 425 108. 108.50 702 700 156.70 157.85 425 425 400 400 299)4 300 421 425 853 857'/» 293 292 11514 115% 595 598 225 228 645 640 772% 769 294% 294 251H 252 228% 229 219% 220 266% 287 212 212 520 525 187.50 187.50 209.— 209.50 473.— exd. 473.— 113.50 113.50 142 141 175 174 148 147% 239 239 172 171 54% 53% 8lVie 81 31% 31"/, 47 47% 82% 83 64 63"/, 25% 25% 46l5/ifi 46% 46% 45% 74% 74%

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9