Verwoerd dekt arrestaties van opponenten met noodtoestand „KEUKENHOF" IN LISSE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Concentraties van leger en politie bij de lokasies Keip-brillen Eisenhower wil opvolger niet aan afspraak binden Delftse senaat is tegen derde T.H. SPANNING IN ZUID-AFRIKA In de Veiligheidsraad Minister Zijlstra verdedigt het stellen der kabinetskwestie MORRIS beforeijou êmj! Macmillan zeer tevreden naar huis door prinses Irene geopend Geen overeensteming C.A.O.-sehildersbedrijf Keip-Optiek Als het toch moetdan niet aan de IJ mond In de krant van heden Enkele opklaringen Dr. Drees keert heden terug uit Israel Het woord is aan Lawaaischopper De belastingvoorstellen Prins Andrew wordt op 8 april gedoopt DE ONDERGRONDSE KERNPROEVEN f i'Cn kkh fyj fÉfy'n tl I'll II I lirilliilis ELEGANTE tassen en byoux SOLEX DE LUXE 1. y VAN KOOIEN 74e JAARGANG No 224 DONDERDAG 31 MAART 1960 305e JAARGANG No 72 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ca. 9,7 mi Ijoen zielen Na uitvoerige voorbereiding in de afdelingen en in 't college van rector- magnificus en assessoren heeft de Academische Senaat der Technische Hogeschool te Delft zich beraden over het onlangs gepubliceerde rap port Spreiding Hoger Onderwijs. Dat de vraag naar de toekomstige behoef te aan academici en de wijze, waarop in deze behoefte kan worden voorzien, daarin aan een studie is onderworpen, wordt met waardering geconstateerd. De senaat is echter van mening, dat - althans op kortere termijn - iedere gedachte aan verdere spreiding van het Tech nisch Hoger Onderwijs met nadruk dient te worden verworpen. Het heeft, aldus de Delftse nota, ver bazing en kritiek gewekt, dat het opvan gen van het te verwachten grotere aantal studenten en de dekking van de toege nomen behoefte aan ingenieurs, door de spreidingscommissie in de eerste plaats wordt gezocht in het vestigen van nieuwe technisch hogescholen, waardoor, al dus de nota, vertraging in het realiseren van de bouwplannen van Delft en Eind hoven zou kunnen optreden. Zou door bovenmatige groei van de be staande instellingen van technisch hoger onderwijs stichting van een derde tech nische hogeschool uiteindelijk toch gemoti veerd zy'n, dan wordt aan vestiging daar van in het Oosten des lands ver de voor keur gegeven boven het plan-IJmond. Het meest klemmende argument tegen nieuwe instellingen van Technisch Hoger Onderwijs acht de nota tenslotte wellicht de onmogelijkheid daarvoor de nodige docenten en wetenschappelijke staf te vinden. pag Wèerrapporten 1, 2 Uit het. binnenland 2, 15, 17 De Kleine Wereld3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Van Mensen en Dingen7 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Uit stad. en omgeving7,9, II Weg en wiel.15 Kunst 17 Toch Is Het 7,o 19 Feuilleton 19 Horen en Zien 19 Beeldverhalen 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Lente in woord en beeld.25 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Af en toe opklaringen en op enkele plaatsen een regenbui. Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke wind in hoofd zaak uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. KAAPSTAD, (UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft zich woensdag met het afkondigen van de noodtoestand voorzien van zeer uitgebreide be voegdheden. In de gebieden waar de noodtoestand thans geldt - de Kaap provincie, Oost-Londen, Port Elizabeth, Kimberley, Oost en West Rand, grote gebieden in Natal en de Oranje Vrijstaat - kan de regering bijeen komsten verbieden, een avondklok instellen, verenigingen, die naar het oordeel van de justitie ondermijnend van aard zijn, verbieden, verdachten van arbeidsconflicten of politieke agitatie verhoren, personen zonder ar restatiebevel 30 dagen lang in hechtenis nemen, kranten, tijdschriften en ook radio-uitzendingen controleren en verbieden, tekeningen, schilderijen, zelfs bandopnamen in beslag nemen, en op het vermoeden van onder mijnende activiteit diepgaande, onderzoeken instellen. De afkondiging van de noodtoestand kwam aan het eind van een be wogen dag. In alle vroegte waren naar schatting - de politie weigert cijfers te geven - honderd negers en blanke politici gearresteerd tijdens een grote razzia op tegenstanders van Verwoerds apartheidspolitiek. Een menigte van ruim 15.000 negers was zwijgend naar Kaapstad opgemar cheerd en de politie had assistentie moeten vragen van het leger en de erbij behorende blanke burgerwacht. Familieomstandigheden hebben oud-mi- nister-president dr. W. Drees genoodzaakt zo vernemen wij van de Israëlische am bassade in Den Haag, zijn bezoek aan de Joodse staat voortijdig af te breken. Dr. Drees en zijn echtgenote keren reeds vanavond om negen uur per vliegtuig op Schiphol terug. Feuillet: Wat ge ook verliest in het leven ge krijgt het terug, als het u werkelijk toebehoort. Op de beurs van Johannesburg begon woensdag een golf van verkopen. Erva ren waarnemers gaven als hun mening, dat men haast van een paniek kon spre ken tegen sluitingstijd. Het aanbod kwam niet alleen uit eigen land, maar ook in gro te omvang van overzee, een aanwijzing dat vele buitenlandse beleggers thans pro beren hun Zuidafrikaanse activa af te sto ten. De noodtoestand is afgekondigd door de gouverneur-generaal, de enige, die daar toe bevoegd is zolang Zuid-Afrika nog de status van dominion heeft. Kat en muisspel Er zijn Europeanen in Kaapstad en Jo hannesburg, die in het afkondigen van een noodtoestand een noodsprong van de re gering zien, die uitsluitend het doel heeft de grote razzia van woensdagochtend te rechtvaardigen. De president van het hoog gerechtshof te Johannesburg had een der gearresteer den, de blanke liberaal Lang, op vrije voe ten gesteld omdat diens arrestatie niet ju ridisch verantwoord was. Deze uitspraak was een precedent voor de vrijlating van 73 andere gearresteerden, op dezelfde ba sis. Maar de politie was waakzaam en greep hen, op tien na, weer in de kraag toen zij de gerechtsgebouwen verlieten. Inmiddels trekt het Zuidafrikaanse le ger samen. Een inboorlingendorp, Nyan- ga, is door ongeveer drieduizend militai ren omsingeld en op verschillende plaat sen in de unie zijn autokolonnes van het leger gesignaleerd. Te Kaapstad heeft het hoofdkwartier van de staatspolitie meege deeld, dat de politie op alle eventualitei ten is voorbereid. In de „lokasies" ten zuid westen van Johannesburg schijnen de ne gers vastbesloten hun staking voort te zet ten. Er zijn er echter ook die al enkele dagen weer aan het werk zijn. Zij geven er de voorkeur aan in Johannesburg te blijven, omdat zij de woede van hun me de-dorpsbewoners vrezen. Uit noordelijk Transvaal heeft het Zuid afrikaanse leger woensdagavond een groot aantal gepantserde troepenvoertuigen naar Johannesburg gedirigeerd. De rege ring had reeds meegedeeld dat het leger in zoverre voorbereid was dat het twee uur na een eerste alarm in actie kan gaan te gen mogelijke nieuwe demonstraties. Begrafenis JOHANNESBURG (UPI) Te Sharpe- ville zijn woensdag 34 negers, die om het leven kwamen toen de politie vorige week maandag een menigte beschoot, ter aar de besteld. Ongeveer tweeduizend negers woonden de massa-begrafenis bij. Blanken waren er niet in Sharpeville, want de po litie had alle blanken uit het dorp geweerd. Een Anglicaans neger-geestelijke hield aan het massagraf een toespraak, waarin hij zei dat de gehele wereld sympathie voelt voor de negers in Sharpeville, en dat „God andere en betere bedoelingen met ons heeft dan het lijden, dat een voorbij gaande fase is." De menigte zong „Nader mijn God tot u," en vele honderden mensen stonden hui lend langs de rand van de grote grafkuil. De veiligheidsraad van de UNO is woensdag begonnen met zijn behandeling van de toestand in Zuid-Afrika. De Zuid afrikaanse gedelegeerde B. G. Fourie stel de dat de Veiligheidsraad zich niet in de bninenlandse aangelegenheden van de landen der UNO mag mengen. Na zijn re de verliet hij de bijeenkomst. Volgens zijn zeggen om nieuwe instructies te vragen in Kaapstad, maar volgens de Tunesische afgevaardigde Mongi Slim omdat hij de bijeenkomst wilde boycotten. Een verzoek aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de Amerikaan Cabot Lodge om Fourie te dwingen tot een ver klaring van zijn weggaan, werd verwor pen. Zes landen stemden voor, Engeland, Amerika, Frankrijk, Argentinië en Ecua dor onthielden zich van stemming zodat de noodzakelijke meerderheid is zeven stemmen de motie werd afgestemd. Vandaag hervat de Veiligheidsraad zijn debat. De 29 landen van de Afrikaans- Aziatische groep werken momenteel aan de opstelling van een in krachtige termen gestelde motie tegen de apartheidspoli tiek en de gewelddadige onderdrukking van de betogingen in de naturellendorpen. Zelfs wordt overwogen of geen economi sche strafmaatregelen moeten worden aanbevolen. Ondanks het protest van Zuid-Afrika's permanente vertegenwoordiger bij de UNO zal de Veiligheidsraad uitvoerig de batteren over de troebelen in Zuid-Afrika, waarbij vele negers hun leven verloren. Minister Zijlstra heeft voor de A.R.- Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" in Den Helder een toespraak gehouden, waarin hij onder meer een terugblik gaf op het beleid van het kabinet-De Quay. In deze toespraak stond prof. Zijlstra ook stil bij het „onaanvaardbaar" van het kabinet in de kwestie van grondbelasting. De minister zei: „Het argument is in dit verband ge bruikt, dat de regering alleen voor prin cipiële zaken het „onaanvaardbaar" mag stellen. Ik acht dit niet juist. Een kabi net is gerechtigd en verplicht om het on aanvaardbaar te stellen wanneer een voorstel dat zij ziet als een wezenlijk deel van zijn beleid, dreigt te worden verworpen. Natuurlijk niet dan nadat ge tracht is door een compromis uiteenlo pende standpunten te verzoeken. Het voor stel omtrent de belastingverlaging is van meet af aan vóór het kabinet een wezenlijk deel geweest van zijn huurbe leid. Tot slot merkte de heer Zijlstra op: „Ik meen, dat de vorige week in de Kamer niet een onbegrijpelijke halsstarrigheid van de zijde van het kabinet is ten toon- gespreid, maar dat het kabinet wel, na het uiterste gepoogd te hebben om tot overeenstemming te komen, zijn zelfstan digheid tegenover de kamer tot gelding moest brengen". LONDEN (UPI) Buckingham Palace heeft medegedeeld dat dr. Geoffrey Fischer de aartsbisschop van Canterbury op vrij dag 8 april in de muziekzaal van het pa leis de doop zal toedienen aan het jongste kind van Koningin Elizabeth, Prins An drew. Rondgeleid door mr. Th. M. J. de Graaf, wandelt prinses Irene over de natio nale bloemententoonstelling „Keuken hof". Advertentie BARTaJORlSSTR:- HAARLEM TEL 13439 l6lbS£SIRA|M (6>) KOMNGSPiflN! AMSTERDAM T£l 229596 WOLLEN SPORTTRUIEN WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft woensdag op zijn pers conferentie verteld, dat hij van plan is een moratorium tot het eind van zijn ambtster mijn, tot 20 januari 1961 dus, aan te bie den ter zake van ondergrondse proeven met kleine kernwapens, indien Rusland bereid is een uitvoerbaar verdrag inzake een verbod van grotere proeven te accep teren. De president zeide dat hij zijn op volger niet tot zulk een beslissing buiten een verdrag kon verplichten. Zijn verkla ring betekende een opheldering van het communiqué, dat hij dinsdag samen met de Britse premier Macmillan in Camp Da vid heeft uitgegeven. Eisenhower merkte op, dat de gevaren voor de mensheid en de zware financiële last van de wapenwedloop zullen toenemen naarmate de produktie van kernwapens zich uitbreidt. De president gaf als zijn mening, dat het op de topconferentie mis schien mogelijk zal zijn een van de grote „Wij komen even lawaai bij u schop pen", Siaat op het bestelwagentje, dat dezer dagen met een daverende klap een huis binnenreed te Saint Martin de Maillor bij Lisieux. Lawaai was er genoeg. Niemand werd gewond! kwesties te regelen, die thans nog het ver drag over een kernstop tegenhouden, na melijk de kwestie der Russische eisen wat betreft beperking van het aantal inspec ties, dat de geleerden krachtens het ver drag zullen kunnen uitvoeren. Volgens Eisenhower hebben de Russen reeds een flink stuk toegegeven wat de Westerse voorwaarden betreffende het kernstopver- drag betreft. Ook ziet de president teke nen, dat de Russen een mate van algeme ne ontwapening wensen wat de conven tionele wapens betreft. De president be twijfelt echter of de topconferentie een verdrag betreffende dit of andere onder werpen zal opleveren. Verontrusting in Pentagon? De stafcorrespondent van de New York Times in Washington, James Reston, schreef: „Wat beide leiders in Camp Da vid deden was tijd winnen en deze kunnen zij gebruiken want hun opvattingen over de diplomatieke en wetenschappelijke as pecten van het vraagstuk verschillen zeer". Volgens Reston scheen Macmil lan veel meer dan de president bereid ri sico's te nemen om overeenstemming met de Russen te bereiken en bestonden er grote verschillen van mening tussen de Britse en Amerikaanse deskundigen over wat „voldoende controle" op een verbod van kernwapenproeven inhoudt. De militaire correspondent van het blad schreef dat „de nieuwe politiek van Was hington zonder twijfel door de wereldopi nie en de meeste regeringen als goed nieuws zal worden begroet. Maar vele ver antwoordelijke functionarissen in de Ame rikaanse regering vooral in de commis sie voor kernenergie en op het ministerie van defensie bezien het besluit met pes simisme en verontrusting." De Britse premier Harold Macmillan is woensdagavond laat uit de V.S. naar Lon den vertrokken. Volgens Britse functiona rissen zou Macmillan zeer tevreden zijn met het resultaat van zijn besprekingen met president Eisenhower over een ver bod van kernwapenproeven. GENèVE (Reuter) De drie-mogend- hedenconfercntie in Genève tot het beëin digen van kernwapenproeven zal van middag weer bijeenkomen. Van gezagheb bende zijde werd gezegd, dat deze bijeen komst van „vitaal belang" zou kunnen zijn na de bekendmaking van Eisenhower en Macmillan, dat zij voorwaardelijk zou den instemmen met een moratorium voor kleine ondergrondse kernproeven. Terwijl het weer deed of de lente nog niet was begonnen, heeft Prinses Irene woensdagmiddag de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof" in Lisse geopend. Zij cleed dit in de grote tulpen- kas, waar een grote hoeveelheid prach tige tulpen van de meest uiteenlopende soorten in bloei stonden. De Prinses mocht even de regels en geboden over treden en hier een groot boeket tulpen laten plukken. Dat deed de voorzitter van „Keukenhof', mr. Th. M. J. de Graaf, die de tulpenbloemen verzamel de, welke de Prinses had aangewezen. Mejuffrouw Else Veldwijk, een vaardige bloemenbindster, nam in het kostuum van hofdame van Jacoba van Beieren de bloemen aan en bond deze tot een mooi boeket. Bij de hoofdingang van „Keukenhof" was de Prinses opgewacht door een paar honderd met vlaggen en sjerpen versierde kinderen, die haar luid Toejuichten. De negenjarige Hannie Montagne Kwam naar voren en bood Prinses Irene, gekleed in wit flanellen jurk met bijpassend hoedje en nertsbontmantel, een bos narcissen aan Nadat mr. De Graaf en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, de Prinses hadden ontvangen, werden de bestuursleden en directeur van de ten toonstelling aan haar voorgesteld. Mr. De Graaf zei tijdens zijn welkomst woord in de tulpenkas dat „Keukenhof" is uitgegroeid tot „een welhaast louter cul turele manifestatie, welke om haar pure schoonheid jaarlijks honderdduizenden be zoekers trekt". De voorzitter wees erop dat op deze dag vanuit Istanboel een post koets vertrekt om weer tulpen naar ons land te brengen. Hij noemde het een vreug de de Prinses te zien tussen de tulpen, in vier eeuwen gewonnen dank zij een com binatie van vakmanschap en wetenschap Dankbaar was mr. De Graaf voor de be langstelling die het vorstenhuis steeds voor ..Keukenhof" toont. De Prinses wees vervolgens de tulpen Er is tussen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in het schildersbedriji geen overeenstemming bereikt over de nieuwe C.A.O., die per 1 april aanstaande moet ingaan. Nadat de schilderspatroons organisaties gisteren een gesprek hebben gehad met de minister van Economische Zaken, tijdens welk onderhoud de werkge versorganisaties is te kennen gegeven dat van een doorberekening van de loonsver hoging geen sprake kan zijn, zijn de be sturen van de werkgevers- en werkne mersorganisaties in Utrecht opnieuw bij een geweest. Aan het slot van deze bij eenkomst werd medegedeeld dat men nog niet tot overeenstemming is kunnen ko men. „De stand is 0-0", zo deelde de voor zitter van de Algemene Bouwbedrijfsbond de heer C. Brandsma mede. Maandag avond laat zullen de partijen in Utrecht opnieuw bijeenkomen. aan, die zij graag in een boeket zou zien. Het werd een bos met uiteenlopende kleuren, bestaande uit: de witte dubbele „Engelenburcht", „Orange fire", „Dover", de geelgerande leliebloemige „Aladin", de ongeveer gelijksoortige „Queen of Sheba", de gele „Bellona", de oranjerode „Oxford", de gele „Golden Hind", de violette „First lady", de lila, witgerande „P ndeon", de lichtscharlaken „Advance" en oranje „Dutch Princess". Nadat de Prinses deze bloemen had ont vangen, verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend en befon zij een rondwande ling langs de al stefk kleurende bloemen perken. In het paviljoen van de bloem- sierkunst maakte de heer G. Kriest uit Leiden snel en vaardig een bloemstukje voor haar, bestaande uit: filsia, forsytia en chionodoxa. Advertentie 1910 - 1 APRIL - 1960 GROTE HOUTSTR. 137, TEL. 11640 Advertentie Bij iedere jas, een passende tas f,R HOUTSTRAAT T8- HAARLEM TELEFOON Ï0«IS Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16015-12000 (Ook op gemakkelijke betulingscondities) 1 V ft h

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1