Geen veroordeling maar beroep op Kaapstad apartheid op te geven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verzoek aan Hammarskjoeld regelingen te treffen HET WEER Goederentrein op zandtrein FRANKRIJK LIET TWEEDE KERNBOM ONTPLOFFEN m mm^ndore ijoiJmi! „ZO BEGINT HET LEVEN" Geen t.v.-uitzending van Nederland-Bulgarije Twee machinisten ernstig gewond, enorme schade aangericht Op de dag dat het tweegesprek tussen De Gaulle en Kroesjtsjev begon BECKERiNG Vogelzang KODAKSHOW Negerleider Banda vrijgelaten Hongaarse schrijver Tibor Dery voorwaardelijk vrij 74e JAARGANG No 225 VRIJDAG 1 APRIL 1960 305e JAARGANG No 73 Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije AFRO-AZIATISCHE RESOLUTIE IN DE UNO Creazione Litrlco "linea Sportsman" House of England In de krant van heden: Meer wind Geef vrijaf op 5 mei en Koninginnedag Interview KRO-reporter was 1 aprilgrap Het woord is aan 95 ct Hé! die „dure" zaak viel heus wel mee! VERLOVINGSRINGEN SnJUR%A COHEN Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt 99 Van onze correspondent in de V.S.) De resolutie die na een debat van twee dagen in de Veiligheidsraad ingediend werd, toont aan dat men van dit orgaan van de UNO wel enige invloed ten goede mag verwachten, maar geen maatrege len, die men als interventie zou kunnen betitelen in de Zuidafrikaanse situatie. De resolutie, die door Ecuador ingediend werd en die de instemming heeft van de negenentwintig staten, die deze kwestie aanhangig gemaakt hebben, doet een be roep op Zuid-Afrika de rasgelijkheid in te voeren en de politieke apartheid te laten varen. Van secretaris-generaal Hammers- kjoeld wordt verlangd, dat hij in overleg met de Zuidafrikaanse regering die rege lingen zal treffen, welke de principes van het Handvest van de UNO hoog zullen houden. Te zijner tijd ziet men het rap- port-Hammerskjoeld tegemoet. Later op de avond verklaarde een lid van de Amerikaanse vertegenwoordiging, dat Amerika stellig vóór de resolutie zou stemmen. Zijn schatting was dat de reso lutie zou worden aangenomen met negen stemmen vóór en twee onthoudingen. Hij ging er kennelijk van uit dat Engeland en Frankrijk geen veto zouden uitspreken. Niettemin werd in de loop van de avond de onzekerheid over het lot van de reso lutie weer groter toen bekend werd, dat de Engelsen bij de Afro-Aziaten de indruk gewekt hadden het vetorecht te zullen ge bruiken, tenzij de resolutie werd verzacht. Dit kan alleen een poging zijn om de toon van de resolutie wat minder scherp te ma ken, doch mochten de Britten voet bij stuk houden, dan zou de regering-Macmillan niet alleen een groot deel van de wereld opinie negeren, doch tevens een bijzonder slechte beurt maken bij de oppositie in het eigen land, alsmede bij een groot deel van de Britse pers. De stemming over deze resolutie, waar op nog amendementen kunnen worden in gediend, verwacht men vrijdag. Tot dus ver zijn geen amendementen aangekon digd. Frankrijk en Engeland, die er be zwaar tegen gemaakt hebben dat de Advertentie Alleenverkoop voor Nederland: met het nieuwe, atletische silhouet, geïnspireerd op de Olympiade 1 960. Nu reeds ziet u deze modellen van de „kleermaker der Staats hoofden" in onze zaken. Let op het etiket op de mouwl sportcolberts v.a. 99,50 kostuums v.a. 189,50 Amsterdam, Tel, 241860 tegenover Tuschlnsk! Pag- Weer rapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving 7, 73 Agenda van Haarlem en IJ mond 12 Technische Voorjaarsbeurs15 Uitgaan in Haarlem15 'aB o ekenhoekje 17 Beeldverhalen 17 Feuilleton 17 Horen en Zien17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit tHer-en-twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag iets hogere tem peraturen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind, tus sen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. 99 Veiligheidsraad zich met deze kwestie zou bezig houden zullen zich wellicht van stem ming onthouden. Zij zouden ook tegen kun nen stemmen, maar zulk een stem van permanente leden zou een veto betekenen. Gezien de grote verontwaardiging, die thans vooral de gekleurde volkeren bezielt is het moeilijk aan te nemen dat Engeland en Frankrijk zich door een veto de gram schap van een groot deel van de wereld op de hals willen halen. Trouwens indien de resolutie in de Veiligheidsraad om hals zou worden gebracht, zouden zeven leden van dit lichaam terstond een speciale zit ting van de assemblee bijeen kunnen roe pen en hierin zou niet alleen Zuid-Afrika veroordeeld worden door een lange reeks staten, maar tevens zou daar Engeland en Frankrijk hun veto scherp verweten wor den. Het ziet er daarom naar uit, dat de Veiligheidsraad een besluit zal nemen dat in grote lijnen met de thans ingediende resolutie overeenkomt. Een beroep op Zuid-Afrika betekent natuurlijk nog niet veel. Zulk een beroep is reeds vaker ge daan. Een nieuw element is dat Hammers- kjoeld opdracht krijgt zich er actief mee bezig te houden. Daartoe heeft de raad de laa.tste tijd herhaaldelijk zijn toevlucht genomen wanneer een probleem moeilijk op te lossen was. En meermalen met succes. In dit geval krijgt de secretaris generaal echter wel een extra zware, zo niet bijkans onmogelijke, taak. In het gunstigste geval zal hij de Afri kanen enigszins kunnen helpen door een „kalmeringsperiode" voor te stellen. Hier toe is de Zuidafrikaanse regering alleen ook reeds bereid. Maar dat is bij lange na nog geen wijziging van de huidige po litiek en pas een fundamentele verande ring van het beleid zou kans geven op een werkelijke verbetering van de situatie. De Veiligheidsraad zal, indien de resolutie aangenomen wordt, gedaan hebben wat mogelijk is, doch met alle waardering daarvoor moet men niettemin constateren, dat deze resolutie helaas geen solutie, geen oplosscg brengt. In Kaapstad heeft de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken Eric Louw aan het parlement verteld, dat hij de Zuidafrikaanse gedelegeerde Gerardus Fdurie opdracht had gegeven naar de raadstafel terug te keren. Fourie had deze gisteren verlaten, als gebaar van protest. In Zuidafrikaanse kringen in New York werd toegegeven dat deze instructies ont vangen zijn. Er lijkt weinig steun te bestaan voor een door Ghana geponeerd denkbeeld, dat de raad aan de Verenigde Staten en Enge land zal verzoeken een beroep te doen op Zuid-Afrika het eens te worden met de leiders van de beweging tegen apartheid, en diplomatieke of economische sancties te nemen als de Zuidafrikaanse regering zou weigeren. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 UIDSESTRAAT,(Bil KONINGSPLEIN;. AMSTERDAM TEL. 223596 NYLON REGENJASSEN IN KLEUREN Stichting van de Arbeid: De Stichting van de Arbeid heeft aan de centrale organisaties, die deel van de Stichting uitmaken, een oproep gezonden inzake vrij geven op 30 april en 5 mei 1960. „Met instemming van de Centrale werk gevers- en Werknemers-Oi'ganisaties is dit jaar besloten tot een bijzondere vie ring op 5 mei a.s. van de Bevrijdingsdag. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet in verband hiermede langs deze weg een beroep op de werkgevers om daar waar economische en technische omstandigheden zulks niet belemmeren de in hun dienst zijnde werknemers dit jaar zowel op Koninginnedag als op 5 mei 1960 vrijaf te geven met behoud van het voor hen geldende loon", aldus de op roep. De Kon. Belgische Voetbalbond heeft aan de KNVB laten weten niet akkoord te gaan met een t.v.-uitzending van de wed strijd NederlandBulgarije op zondag 3 april. Op grond van de overeenkomst van 3 maart 1955 van Wenen heeft de KNVB derhalve geen vergunning kunnen geven voor een dergelijke uitzending. Later werd uit West-Duitsland bericht ontvangen, dat ook de Duitse Voetbal bond geen toestemming wenste te geven voor een directe t.v.-uitzending van de wedstrijd tegen Bulgarije. KRO-reporter Leo Pagano heeft overi gens vanmorgen twijfel gezaaid. Hij inter viewde een official van de Belgische Voet balbond, die vertelde dat België zijn be zwaren tegen een televisie-uitzending van de interlandvoetbalwedstrijd Nederland- Bulgarije had opgegeven. De Belgische bond wenste dit als een experiment te be schouwen, zo zei de official en van het resultaat een eventuele t.v.-reportage van BelgiëNederland laten afhangen. De oplettende luisteraar zal misschien getroffen zijn door het al te zeer bena drukte Vlaamse accent van de official. In elk geval werd na de uitzending de NTS in Bussum door zeer velen opgebeld met de vraag of de reportage inderdaad door ging. De perschef moest steeds maar ver tellen dat hier sprake was van een april grap. Otto Weiss: Men neemt pas dan werkelijk afscheid, wanneer men elkander niets meer te zeggen heeft. Op de spoorlijn Utrecht-Woerden nabij Harmeien is vanochtend omstreeks vijf uur een zandtrein door een onveilig sein gereden en frontaal op een uit de rich ting Rotterdam komende goederentrein gebotst. Hierbjj werden de beide machi nisten, de heren Muis en Langendijk, ernstig gewond. Zij werden naar het rooms-katholiek ziekenhuis in Woerden overgebracht. Een zogenaamde passagie rende machinist, die zich eveneens in de locomotief van de goederentrein bevond, werd licht gewond, doch kon naar zijn woning worden vervoerd. Het ongeval ge beurde daar waar de zogenaamd „nieu we lijn" van Amsterdam via Breukclen en Harmeien naar Rotterdam in de lijn Utrecht-Den Haag-Rotterdam vloeit. De ravage is enorm. Vier zandwagens waren volledig in el kaar geschoven. Een tankwagen is opzij gevallen en werd opengescheurd, zodat de olie wegvloeide, hoofdzakelijk in de naastgelegen sloot. De boeren in de om- (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen om kwart over zes heeft Frankrijk in het woestijngebied van de Sahara zijn tweede atoombom op de grond laten exploderen. De bom was van iets lichter kaliber dan die welke op 13 fe bruari op dezelfde plaats ontplofte. Het Franse ministerie van oorlog heeft nog weinig over deze explosie losgelaten en alleen gezegd dat ook deze keer alle voor zorgsmaatregelen waren genomen om de bevolking tot op verre afstand tegen ra dio-actieve neerslag te beveiligen. Wan neer de knal dan misschien wat minder krachtig dan de eerste keer is geweest, moet men vrezen dat deze tweede Fran se kernbom, figuurlijk gesproken, nog meer stof zal doen opwaaien. En daarbij denken we dan niet alleen of zelfs in de eerste plaats aan de Afrikaanse landen, als Ghana, dat na de eerste Franse ex plosie al bijzonder krachtige protesten te- geen Frankrijk liet horen. Kennelijk heeft generaal De Gaulle dus niet willen riskeren dat zijn tweede bom tot in lengte van dagen of jaren onge bruikt in het depot zou moeten blijven lig gen. Niettemin moet men zich afvragen of De Gaulle ditmaal ten onrechte niet militai re boven diplomatieke overwegingen liet prevaleren. President Eisenhower heeft het op zijn laatste persconferentie over de „vier kernmachten" gehad en offi cieus blijkt Frankrijk dus al tot de kern club te zijn toegelaten. Men wacht in Pa rijs nu vooral met grote spanning af hoe Kroesjtsjev morgen op zijn persconferen tie, en misschien zelfs tijdens zijn toe spraak voor de Franse radio en televisie op deze gebeurtenis zal reageren, een ge beurtenis die, op zijn voorzichtigst uitge drukt, jegens de officiële gast van Frank rijk niet zeer hoffelijk en politiek gespro ken bijzonder ongelukkig moet worden genoemd. (Reuter) Ofschoon Franse deskundi gen verscheidene keren hebben gezegd dat het vaststellen van de datum van de tweede proef een „politiek" besluit zou zijn wat betekent dat dit besluit door De Gaulle zou worden genomen wer den de berichten dat deze proef op komst was door het officiële Russische gezel schap van Kroesjtsjev in Frankrijk rustig ontvangen. De functionarissen zeiden dat de Russische premier Frankrijk reeds als kernmogendheid erkent en dat het geen bepaald gevolg heeft of een tweede proef al of niet zou worden gehouden tijdens het bezoek van Kroesjtsjev. (UPI) De Franse regering heeft dui delijk laten blijken dat zij zich niet ge bonden acht door de Brits-Amerikaans- Russische overeenkomst proeven met kernwapens op te schoren, tenzij deze landen tegelijkertijd besluiten ook de be staande voorraden kernwapens te vernie tigen. Zolang dit niet is geschied wil de Franse regering de achterstand ten op zichte van de drie landen zo spoedig mo gelijk inlopen. Overigens is het concept van het „in lopen" in een wonderlijk daglicht geko men door de verklaring van negentig Franse hoogleraren, drie weken geleden: „Het bedrag dat thans voor de ontwikke ling van kernwapens is uitgetrokken dient tenminste te worden vertienvoudigd wil Frankrijk een kernmogendheid van de eerste orde worden". Advertentie die lekkere shag in de handige doos Advertentie de handschoen die ook u aantrekt HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG geving zijn gewaarschuwd hun koeien niet van dit water te laten drinken. De loco motieven, die recht op elkaar inreden, zijn zwaar beschadigd en voorlopig niet meer bruikbaar. Voor de zandtrein liep een Diesel-elektrische locomotief en voor de goederentrein een elektrische. Voor het spoorwegverkeer op deze zeer drukke lijnt betekent dit een grote stag natie. Amsterdam is via de zogenaamde „binnenlijn" (Rotterdam-Gouda-Woerden Amsterdam) niet te bereiken. Reizigers worden vervoerd met pendeltreinstellen, die rijden tussen Woerden en Rotterdam en Woerden en Den Haag. Een dertigtal bussen onderhoudt de dienst tussen Woer den en Utrecht. Reizigers uit het zuiden van het land wordt aangeraden zo veel mogelijk om te rijden, dus bij voorbeeld niet van Eindhoven over Utrecht naar Rotterdam en Den Haag, maar over Gor- kum. Herstellingswerk Op het terrein van het ongeluk wordt op het ogenblik hard gewerkt om de totaal vernielde wagens zo spoedig mogelijk van de lijn te verwijderen. Een pakwagen ach ter de locomotief van de zandtrein werd bij de botsing door de achter hem komen de zandwagen meer dan vijf meter omhoog geduwd, waardoor de elektrische boven leiding werd beschadigd. De volgende zandwagens, zeven in getal, drongen zich in en onder elkaar. Beide locomotieven werden ernstig beschadigd. Het voorste deel van de elektrische locomotief van de goederentx-ein werd geheel ontwricht. Ook van deze trein ontspoorden vele wagens, terwijl de grootste schade werd aange bracht aan één van de portalen van de elektrische bovenleiding. De verticale mast hiex-van is geheel ontzet. Een kraan van de spoorwegen, die zestig ton kan ver plaatsen, is bezig met het vrijmaken van het baanvak. Dit werk zal de gehele dag in beslagnemen. Men hoopt dat mox-gen- oehtend de ecx-ste personentrein tussen Woerden en Utrecht weeer normaal zal kunnen rijden. Voor het beschadigde por taal van de elektrische bovenleiding zal een noodvoorziening worden getroffen. Men is van plan in de nacht van zaterdag op zondag een nieuwe mast te plaatsen. Ruim honderd man van de technische dienst van de spoox-wegen nemen aan de opruimingswerkzaamheden deel. Ook de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann en de dix-ecteur, ir. J. P. Koster, waren vanmorgen op de plaats van het ongeval aanwezig. De goederen tx-ein was gedeeltelijk beladen met douane goederen, die ter plaatse zijn gelost. Het is gebleken dat seinhuiswachter Noordlander, die dienst deed op het sein huis Harmeien en die het ongeluk zag ge- beux-en. zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt door onmiddellijk na de botsing de stroom van de bovenleiding uit te schake len. Hij heeft alle instanties, die op de hoogte gesteld moesten worden, snel ge waarschuwd, waardoor de hulpverlening onmiddellijk op gang kon komen. Tijdens de botsing hing er op de spoorwegsplitsing zware mist. Het is niet ondenkbaar dat de machinist van de zandtx-ein daardoor het rode sein gemist heeft, aldus delen de spoorwegen mede. Hedenochtend om vijf uur zijn hij Harmeien op de spoorlijn Utrecht Woerden een zandtrein en een goede rentrein met elkaar in botsing ge komen. De foto geeft een overzicht van de ontstellende ravage. Advertentie U doet een prettige ontdekking als u even bij Vogelzang binnenstapt. U kijkt er vrij rond en u ziet dat Vogelzang met haar collecties wel degelijk rekening houdt met de wensen en mogelijkheden van de jonge vrouw! Leest u de advertentie van Vogelzang maar, elders in dit blad Advertentie Komplete uitrustingen voor alle maatschappijen van de koopvaardij Terlenka uniformen U niform-specialisten ZI1LSTRAAT 71 HAARLEM Advertentie 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie F o t DAGEN toont KODAK in onze zaak de gehele serie KODAK CAMERA'S. Demonstraties geheel vrij blijvend. Zaterdag 2 april Maandag 4 april o h a n d e I HEUPERS LOHR Zandvoortselaan 165 Heemstede - Aerdenhout ZOMBA, NYASSALAND (Reuter) Dr. Hastings Banda, leider van het verboden Afrikaanse Nationale Congres in Zuid- Rhodesia is vrijdag uit de gevangenis vrij gelaten en per vliegtuig naar Zomba over- gebracht voor bespx-ekingen met de Britse minister van koloniën, Iain Macleod. WENEN (Reuter) Krachtens een amnestie ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de Hongaarse bevrijding op 4 april wordt de straf van de Hongaarse schrijver Tibor Dery en anderen opgeschort, zo heeft radio-Boedapest bekendgemaakt. Dery werd in 1956 tot negen jaar veroor deeld. Twee leden van de „groep van Nagy", de journalist Fex-enc Donath en de schoon zoon van Imre Nagy, Ferenc Janosi, wer den voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Donath moest een straf uitzitten van twaalf jaar en Janosi een straf van acht jaar.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1