Europese landbouwmarkt zal niet op „superbureaucratie" uitdraaien ATLAS Autoverhuur en Zachte lucht per zuidenwind ARTIFORT Nederlandse afgevaardigden verdedigen hun standpunt Vele van huidige regelingen zullen moeten verdwijnen Amstelstation wordt „drive-in station" Plan voor nieuwe jachthaven aan De Kaag Verhoging sociale uitkeringen Huurverhoging te pas en te onpas Maand gevangenisstraf voor overwegwachter WITTE KRUIS ZATERDAG 2 APRIL 1960 2 T E C H NIS CHEsV00RJAARsBEURS BOUW EN TRANSPORT UITRUSTINGEN VOOR INDUSTRIE EN OPENBARE DIENSTEN DrS. L. Mansholt in Straatsburg: Verlovingsringen Voor goodo eu duurzame vloeren vloeren EDELKOUT Telefoonnet wordt verdubbeld door straalzenders Zuidafrikaanse receptie in Culemborg afgelast Eten Amerikaanse troepen Nederlands brood van Russisch graan? Subsidie consumptiemelk volledig afgeschaft DE LANDBOUW EN DE E.E.G. Sukarno's wereldreis in Nieuw Delhi begonnen Dood door schuld Kostganger in arrest Ravage van treinbotsing bij Harmeien opgeruimd Salarisverhoging ziekenfondspersoneel DE -echte PIJNSTILLER «I fl CKUkjbLn/iJii tniitiri Dr. S. L. Mansholt, de vroegere Neder landse minister van landbouw, heeft zich vrijdag in het Europese parlement te Straatsburg namens de E.E.G.-commis- sie gekweten van de taak om te antwoor den op de vele kritiek, die in de afgelo pen dagen door de afgevaardigden uit de zes landen is geuit op de ontwerpvoorstel len van de commissie voor een Europese landbouwpolitiek. Hij constateerde met genoegen, dat ondanks de vele kritiek op detailpunten het parlement van de zes in het algemeen akkoord gaat met de rich ting, die de E.E.G. wil inslaan. Dr. Mansholt stelde voorop, dat het ge meenschappelijke landbouwbeleid ook al moet men uitgaan van de bestaande wer kelijkheid, moet streven naar een nieuwe realiteit. In het nieuwe Europa heeft de landbouw evenveel recht op een eigen plaats en welvaart als de andei-e sectoren. Voor de integratie is voor alles een poli tieke wil nodig, anders zal men de vele moeilijkheden op technisch gebied niet kunnen overwinnen. Hij gaf de verzeke ring, dat bij de nadere uitwerking van de landbouwvoorstellen rekening zal wor den gehouden met hetgeen in het parle ment tot uitdrukking is gebracht. Bij de directe beantwoording van vra gen verklaarde dr. Mansholt, dat in Ne derland het hardnekkige misverstand be staat, dat de E.E.G.-commissie Neder land, wat graan betreft, bij een tekortge- bied wil indelen. Wij constateren alleen, zei hij, dat er gebieden zijn, waar graan vandaan komt en gebieden waar graan heengaat. Door die verplaatsing ontstaan plaatselijke prijsverschillen als gevolg van vervoerskosten. Die onderlinge ver schillen zullen echter bij een gemeen schappelijk prijspeil ook blijven bestaan, ook al zullen zij wellicht gezamenlijk op een hoger niveau komen. Dr. Mansholt voegde hier nog aan toe, dat men even tueel voor Nederland onaangename ge volgen van de gemeenschappelijke markt niet op rekening van de landbouwvoorstel len mag schuiven. Iedereen is ervan overtuigd, dat de landbouwmarkt geordend moet worden, zo vervolgde hij. Het is echter beslist niet de bedoeling van de commissie, dat er superbureaucratie ontstaat. Integendeel, veel van de huidige nationale regelingen en verordeningen die een leger van amb tenaren op de been houden, zullen moeten verdwijnen. Dr. Mansholt gaf toe, dat men op so ciaal gebied een zekere lacune in de voor stellen kan opmerken. Deze sociale zijde zal echter voornamelijk in het algemene sociale beleid van de gemeenschap moe ten worden geregeld. De commissie is evenwel van plan nauwlettend de socia le gevolgen van het gemeenschappelijke landbouwbeleid in het oog te houden. Om dit te kunnen doen zal zij op korte termijn een conferentie beleggen van ver tegenwoordigers van regeringen, vakbon den en werkgeversorganisaties over de so ciale aspecten van de landbouw, in de hoop dat die conferentie hun gegevens zal opleveren, die op het ogenblik nog ont breken. Verruiming handelsverkeer Dr. Mansholt zegde voorts aan de Ne derlandse afgevaardigde Vredeling toe, dat de commissie zal nagaan wat er ge daan kan worden voor de verruiming van het handelsverkeer in de landbouwproduk- ten in het kader van de versnelde tot standkoming der Euromarkt, waaraan Advertentie VOOR MODERNE MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 Het Amstelstation te Amsterdam is thans zodanig ingericht, dat reizigers eventueel per auto de stationshal kunnen binnenrijden, langs de controle kunr.en zonder hun wagen te behoeven te verla ten, en vervolgens via een tunnel door kunnen rijden naar het station. De instelling van dit „drive in station" is niet bedoeld cm luie reizigers op een comfortabele manier naar hun trein te la ten gaan, maar staat in verband met de auto-nachtexpress, die met ingang van 30 juni a.s. van hier naar Zuid-Frankrijk gaat rijden. Deze speciale dienst Amsterdam-Avignon zal op dezelfde wijze functioneren als de dienst die reeds van Oostende naar de Riviera reed. Op enkele speciale dubbel deks wagons kunnen 36 auto's worden meegevoerd. De inrichting in het Amstel-station gaf de Spoorwegen weinig hoofdbrekens. Het tweede drive in station met het doel auto's voor deze express te laden, komt in Dec Bosch het Europese parlement deze week in be ginsel zijn toestemming heeft gegeven. Van vele zijden is betreurd, dat er in het voorgestelde program voor snellere af braak der douanetarieven en opheffing van contingenten voor industrieprodukten geen vast schema voor de landbouwpro- dukten was aangegeven. In het algemeen stelde dr. Mansholt nog maals dat de produktie van de landbouw geleid moet worden door de mogelijkhe den, die de markt biedt. Hij merkte op, dat volgens de jongste gegevens in de periode 1956 tot 1965 ook als er geen ge meenschappelijke markt zou zijn de melk- produktie met 30 percent zal stijgen en het verbruik slechts met 17 percent, de produktie van rundvlees met 26 percent, het verbruik met 28 percent, de produktie van suiker met 38 percent en het verbruik met 24 percent, de produktie van tarwe met 16 percent en het verbruik met 7 per cent. Hieruit kan men reeds de conclusie trek ken, dat een overschakeling van melkvee op slachtvee zin heeft, zij het ook beperkt, dat het suikerbietenareaal in geen geval vergroot mag worden en dat dit laatste eveneens geldt voor de tarwe. Wat de politiek ten aanzien van niet- E.E.G.-landen betreft merkte dr. Mans holt nog op, dat een expansieve agrarische politiek niet in conflict behoeft te komen met de belangen van deze derde landen. Wel zal men in de E.E.G. niet aan een zekere bevoordeling van de eigen boeren kunnen ontkomen en zullen er als gevolg van de verwachte grote welvaart in de Euromarkt bepaalde verschuivingen in het verbruik en dus in de betrekkingen tot derde landen optreden. Advertentie HAARLEM Het gemeentebestuur van Alkemade (Z.H.), dat zijn zorgen ook uitstrekt over De Kaag geeft voor de aanleg van een nieuwe jachthaven op het Kagereiland de voorkeur aan het noordelijke deel, n.l. aan de Ringvaart. Voor de aanleg van een jachthaven aan het zuidwestelijke „hoek stuk", op de landtong, die gelegen is tus sen Eijmerspoel en Spijkerboor, voelen B. en W. weinig. Uiteraard zal de gemeente raad van Alkemade zich nog over deze zaak moeten uitspreken. Het plan van een grondeigenaar voor een grote jachthaven op de landtong lijkt echter geen grote kans te maken. Het instituut „Stad en Landschap" te Rotterdam heeft op verzoek van het ge meentebestuur van Alkemade een recrea tie-plan voor dit gebied opgesteld. In dit ontwerp wordt gesteld dat de aanleg van een jachthaven in het hoekstuk een nade lige invloed zou hebben op de rust van het gebied en de watersport eer zou belemme ren dan bevorderen. Immers, de drukbeva ren doorgang bij het Spijkerboor is vrij nauw en het aantrekken van een groot aantal boten door een jachthaven op dit punt zou vele moeilijkheden veroorzaken. Het recreatieplan van „Stad en Land schap" wijst weliswaar de bouw van een jachthaven voor het Kagereiland niet af, maar gaat er van uit dat dit aan de peri ferie, in dit geval de Ringvaart in het noorden zal moeten gebeuren. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft besloten de uitkeringsnormen inge volge de zelfstandigenregeling per 28 maart 1960 te verhogen. Deze verhoging staat in verband met onder andere de ver hoging van de woninghuren en de melk prijzen. Voor kostwinners in de eerste ge meenteklasse zal voortaan de basisnorm 53,10 bedragen. In bepaalde gevallen wordt hierop een toeslag van vijftien per cent gelegd. De verschillen tussen de ge meenteklassen onderling zijn voor kostwin ners bepaald op 1.Ook de normen van de beeldende kunstenaarsregeling zijn per gelijke datum opgetrokken. De Staatssecretaris van. Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink en de minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, hebben besloten de uitkeringsnormen van de voor ziening voor blinden te verhogen in ver band met de verhoging van de huren en de melkprijzen en met het in het alge meen gestegen inkomstenniveau van het Nederlandse volk. Bij deze verhoging is onder meer rekening gehouden met het loonpeil in de gemeentelijke sociale werk voorzieningsregeling voor handarbeiders. De norm bedraagt in een eerste klasge meente voor kostwinners 42,20. Voor de overige gemeenteklassen, respectievelijk voor alleenstaanden en thuis inwonenden zijn de normen van laatstgenoemd bedrag afgeleid. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid deelt mede: „Het blijkt, dat een aantal huiseigena ren hun huurders ten onrechte huurverho ging hebben aangezegd. De vandaag (1 april) ingegane algemene huurverhoging is niet automatisch van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen met een huurprijs van 9,— of minder in on der meer de vier grote steden. Waterleiding daarbij niet inbegrepen. Deze huurgrens ligt teikens 1,— lager in de volgende ge meenteklassen. Er zijn vijf gemeenteklas sen. In de kleinste gemeenten ligt de grens bij ƒ5..Voor de vooroorlogse wo ningen met een huurprijs, die niet meer bedraagt dan 9,onder andere in de vier grootste gemeenten tot 5,in de kleinste, gaat die huurprijs dus niet auto matisch omhoog. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradviescommissie wenden voor het verkrijgen van een ver klaring". Het ondergrondse interdistricts-tele- foonnet zal in de komende zes jaar wor den aangevuld met een net van straalver bindingen van dezelfde omvang. Het kabel net zelf zal bovendien nog worden uitge breid. In het telefonie-straalzendernet zul len vrijwel alle bestaande radiotorens worden betrokken alsmede enige nieuw te bouwen torens. De directeur-generaal van de P.T.T., prof. dr. G. H. Bast, die dit mededeelde, zei, dat de kabeltechniek voor de telefoon in technisch opzicht steeds vooruit gaat. In ons vlakke land met slappe bodem is het gebruik van kabels aantrekkelijk. Een met rechtlijnige zeer korte golven wer kend straalzendernet heeft, naast het voordeel van een duizendtal gesprekken tegelijk verwerkend kanaal, het nadeel van enige gevoeligheid voor storingen van natuurkundige oorsprong. Gezien echter de enorme toeneming van het telefoonver keer lijkt het juist beide technieken naast elkaar te gaan gebruiken. Prof. Bast ver wacht nog een veel grotere toeneming van het internationale telefoonverkeer door de groei van de E.E.G. Maanden geleden werden door de am bassade van Zuid-Afrika voorbereidingen getroffen voor een receptie 6 april des avonds in het stadhuis van Culemborg. Zoals bekend is Culemborg de geboorte stad van Jan van Riebeeck. De receptie werd georganiseerd met het oog op het 50-jarig bestaan van de Unie van Zuid- Afrika. Inmiddels is gebleken, dat de loop dei- gebeurtenissen ook Culemborg niet onbe roerd heeft gelaten. De raadsfractie van de P v.d.A. heeft de ambassade laten we ten, dat zij de receptie niet wenst bij te wonen en ook anderen betwijfelden of zij onder gegeven omstandigheden nog wel hun medewerking konden verlenen. De ambassade heeft hiervoor het nodige be grip getoond en ondanks het feit, dat de uitnodigingen al verzonden waren, de re ceptie thans afgelast. WASHINGTON (UPI) Het ministerie van defensie heeft zijn inkopers in West- Duitsland verzocht na te gaan of Neder lands brood, dat door het Amerikaanse le ger wordt gegeten, ten dele uit Russisch graan bestaat. Dit verzoek hangt met het volgende sa men: een functionaris uit de Amerikaan se graanhandel, die onlangs is terugge keerd van een bezoek aan Europa, heeft verteld dat het Amerikaanse leger in Duitsland brood heeft geïmporteerd uit Nederland. Nederland op zijn beurt koopt graan van Rusland. De functionaris, die zijn naam niet genoemd wilde zien, zeide dat hij het niet bewijzen kon, maar dat hij vermoedt dat een deel van het Rus sische graan in het Nederlandse brood gaat dat naar Duitsland wordt gestuurd. Het Pentagon (militair hoofdkwartier) zei dat het zonder inlichtingen overzee in te winnen niet kon bevestigen of het leger brood in Nederland koopt. En misschien zou het nog moeilijker zijn vast te stellen of Russisch graan in dat brood zit. Func tionarissen van het ministerie zeiden dat ook als dat het geval zou zijn, dit geen overtreding van een Amerikaanse wet of bepaling betekent. In de Nederlandse Staatscourant zijn bij beschikking van de minister van Land bouw en Visserij de heffingen op consump tiemelk gepubliceerd, welke per 3 april 1960 van kracht worden. Deze heffingen, die ten doel hebben de consumptiemelk de verrekenprijs te laten opbrengen, zijn aangepast aan de inmiddels gewijzigde in- leveringsprijzen van boter, kaas en melk poeder, alsmede aan de per genoemde datum in werking tredende prijsverhoging van consumptiemelk en consumptiemelk- produkten tengevolge van de algehele af schaffing van de consumentensubsidie op melk. Advertentie meubelen Mmi In onze showroom, weteringschans 253 te amsterdam kunt.u thans al onze nieuwe modellen bezichtigen dagelijks geopend van 9 tot 5 uur levering via de woninginrichting Verscheidene Nederlandse afgevaardig den hebben donderdag tijdens het land- bouwdebat in het Europese Parlement te Staalsburg op de bres gestaan voor de Nederlandse belangen. Mr. W. F. Lichten- auer, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., verdedigde de havenbelangen en het vervoer. De K.V.P.-afgevaardigde C. J. van der Ploeg, vertegenwoordiger van de katholieke arbeidersbeweging, sprak over de noodzaak om de sociale achter stand van het platteland op te heffen en over de tuinbouw. De K.V.P.-senator Mr. Ph. C. M. van Campen gaf tenslotte een uitvoerige kritiek op de voorgenomen graanpolitiek van de E.E.G. De heer Lichtenauer protesteerde tegen het feit, dat men Nederland bij het land- bouwtekort-gebied wil indelen en betoog de, dat de gemeenschappelijke landbouwpo litiek niet alleen de boeren, doch ook de handel en het vervoer van landbouwpro- dukten moet omvatten. De vervoersmarkt voor graan mag bijvoorbeeld niet worden samengeperst tussen richtprijzen en groot handels-prijzen. De vervoersprijzen mo gen niet worden bepaald door de prijs van de te vervoeren goederen. De heer Van der Ploeg stelde vast, dat het platteland op sociaal gebied een grote achterstand heeft. Men wil als uitgangs punt van het gemeenschappelijk land bouwgebied de gezonde gezinsbedrijven met enkele personen nemen. Daarmee ging hij akkoord, doch dit neemt niet weg, dat er ook vele grote landbouwbedrijven zullen blijven bestaan. Als de huidige achter stand van de landarbeiders op het gebied van lonen, huisvesting, beroepsopleiding en werktijden niet snel wordt aangepakt, bestaat volgens hem het gevaar, dat bij het opbouwen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid deze achterstand perma nent zal worden. Wat de tuinbouw be treft merkte de heer Van der Ploeg op, dat naarmate de welvaart stijgt, de afzet van de tuinbouwprodukten groter wordt. Voor de tuinbouw, waaronder hij ook de teelt van bloemen en planten begreep, is dan echter het handhaven van de verbin dingen met de rest van de wereld, ook buiten de E.E.G., noodzakelijk. Mr. van Campen verklaarde, dat de Nederlandse veredelingssector moet gaan produceren op basis van het prijspeil der Europese voedergranen. Dit is alleen aan vaardbaar, als op dat tijdstip het handels verkeer binnen de gemeenschap is vrijge maakt en de nationale maatregelen die de concurrentie vervalsen, zijn opgeheven. De heer Van Campen waarschuwde, dat door het voorgestelde systeem van Euro pese graanprijzen, gebaseerd op een prijs „af boerderij", de handel in zijn normale functie kan worden belemmerd en tot staats- of gemeenschapshandel zal worden gedegradeerd. De heer Van Campen verklaarde voorts nog, dat men niet al te zeer de nadruk moet leggen op het bereiken van een zo groot mogelijke zelfvoorziening van de ge meenschap met graan. Als de denkbeelden van de Franse rapporteur Légendre over het graanbeleid worden gevolgd, zal er weliswaar voldoende brood komen, doch de E.E.G. moet niet streven naar droog brood alleen, maar naar een gevarieerd en rijker menu. De door Légendre bepleite ontwikkeling van de graanproduktie brengt het gevaar met zich mee, dat er een Europese bond van grote graanproducenten zal ontstaan, die het werk aan arbeiders in loondienst overlaten en die met de E.E.G. Executieve Commissie gaan touwtrekken om een zo hoog mogelijke graanprijs, waarvan zij al leen profiteren. Advertentie Rijksstraatweg 145 - Telef. 51349 NIEUW DELHI President Sukarno van Indonesië is in Nieuw Delhi aangeko men, de eerste halte op zijn wereldreis van twee maanden. Hij heeft voor zijn vertrek naar Bagdad een onderhoud gehad met premier Nehroe. In elk van de volgende landen die hij bezoekt, zal de president drie dagen blijven. Het zijn: Irak, Joegoslavië, Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Daarna zal hij in Wenen vijf dagen rust nemen. De reis wordt vervolgens voortgezet naar Egypte, Tunesië, Marokko en Portugal, wederom telkens drie dagen. Het einde van de reis is een bezoek van vijf dagen aan Cuba. Onderweg worden niet-officiële bezoeken gebracht aan Mexico en San Francisco, en zes dagen in Japan. De Haagse rechtbank heeft een hech- tenisstraf van één maand opgelegd aan de 24-jarige Leidse spoorwegemployé H. V. die op de avond van Eerste Kertdag van het vorige jaar nagelaten heeft de spoor bomen te sluiten van de overweg te War mond toen een op volle snelheid rijdende personentrein uit Haarlem naderde. De ge volgen waren verschrikkelijk: een auto, die juist de overweg opreed, werd twintig meter meegesleurd en tegen het stations gebouw van Warmond gesmakt. De chauf feur werd zeer zwaar gewond, zijn vrouw werd gedood. De spoorwegemployé had de bomen niet gesloten omdat hij dacht eerst nog wel even tijd te hebben om naar het toilet te gaan. De officier van justitie bij de Haag- Bijlslag voor hospita De 45-jarige markiezenmaker J. R. die na de poging tot doodslag op 21 maart ge pleegd op zijn hospita in de Naaldwijkse- straat te Den Haag nog steeds in het zie kenhuis verbleef, vanwege de verwondin- die hij zichzelf toebracht, is thans zover hersteld, dat de politie hem officieel heeft aangehouden en naar het hoofdbureau heeft overgebracht. Hij heeft in het kort verklaard, dat hij de bewuste ochtend, terwijl hij in de voor kamer bezig was een bijl te slijpen om houtjes te gaan hakken en de hospita bij wijze van thuiswerk ball-points in elkaar zette, woorden met haar heeft gekregen. De onenigheid ging over de aanstaande schoonzoon van de hospita. Op een gegeven ogenblik is de markie zenmaker kwaad geworden. In zijn opwin ding is hij naar de achterkamer gelopen en heeft de vrouw met de achterkant van de bijl op het achterhoofd geslagen. Toen hij zag wat hij had gedaan, heeft hij ge tracht de hand aan zichzelf te slaan. Ruim honderd man van de technische diensten van de Nederlandse Spoorwegen hebben in de afgelopen nacht onder hoog spanning gewerkt om de ravage op te rui men op de spoorlijn bij Harmeien. Het spoorverkeer tussen Woerden en Utrecht is vrijdag de gehele dag onmogelijk ge weest, omdat een zandtrein en een goede rentrein, die vrijdagochtend om vijf uur met elkaar in botsing kwamen, de rails versperden. De. eerste personentrein die het betrok ken' baanvak zaterdagmorgen weer pas seerde, was de trein van 05.12 uit Rot terdam.. Bij Harmeien moet langzaam ge reden worden, hetgeen waarschijnlijk een geringe vertraging zal opleveren. Voor het herstel van de bovenleiding is een tijde lijke voorziening getroffen. De komende nacht zal een nieuwe vertikale mast voor de bovenleiding worden aangebracht. De organisaties van werkgevers en werk nemers in het ziekenfondswezen hebben overeenstemming bereikt over een verho ging der salarissen, na verwerking van de compensatie A.O.W. en de huurcompensa- tie 1957, met 6,2 percent. De salarisver hoging zal op 1 oktober 1959 ingaan. Het College van Rijksbemiddelaars is goed keuring gevraagd; partijen bij de collec tieve arbeidsovereenkomst hebben het vertrouwen, dat het College deze voorstel len zal goedkeuren. Nieuwe lfjn. Donderdag heeft de Ita liaanse Luchtvaartmaatschappij „Alitalia" een nieuwe lijn van Rome via Milaan naar Amsterdam geopend. Des middags om half drie arriveerde het eerste toestel in deze dienst, een DC-6B, op de Amsterdamse luchthaven. Vier maal per week, op maan dag, woensdag, vrijdag en zondag, zal een DC-6B van „Alitalia" op Schiphol neer strijken. Promotie. De heer Abdel-Fattah I. S. Baddour uit Cairo is aan dë Amsterdamse Gemeente Universiteit gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Sudanese-Egyptian relations". De heer Baddour, die verbonden is aan een der overheidsinstellingen te Cairo, heeft gestudeerd aan het Institute of Social Studies in Den Haag. Overbodig. De directeur met bijzon dere opdrachten der gemeente Apeldoorn, ir. K. H. Tusenius, heeft per 1 mei ontslag gevraagd uit de gemeentedienst. Ir. Tuse nius werd zes maanden geleden benoemd tot topdirecteur der overkoepeling van drie gemeentelijke diensten. Ir. Tusenius, die een directeursfunctie in het vrije bedrijf heeft aanvaard, zei: „Ik ben tot de over tuiging gekomen dat de functie van top directeur in Apeldoorn eigenlijk overbodig is". Ambassades. De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de regering van het Keizerrijk Ethiopië hebben in ge meenschappelijk overleg besloten de wederzijdse gezantschappen te verheffen tot de rang van ambassade. Tussen de bakstenen. Overeenkomstig het vonnis van de Rotterdamse rechtbank en de eis van de Procureur-Generaal heeft het Haagse Gerechtshof een gevangenis straf van twee en een half jaar met aftrek opgelegd aan de 21-jarige Rotterdamse classificeerder T. T„ die op 18 september van het vorige jaar gepoogd heeft een taxi chauffeur te beroven. De rover had de taxichauffeur in diens wagen onverwacht met een straatsteen op het hoofd geslagen. De chauffeur zag echter kans zijn aanval ler met een goedgeplaatste vuistslag „knock out" te slaan. De aspirant-rover kwam pas op het politiebureau weer tot bewustzijn. Twee doden. In het gemeentezieken huis te Zaandam zijn de 31-jarige heer H. T. Deuling uit Westzaan en de 50-jarige heer D. Muusse uit Zaandam overleden aan de gevolgen van brandwonden, die ze vorige week donderdag kregen bij een ont ploffing in de extractiefabriek „De Witte Klok" te Zaandam. Bij deze ontploffing werden drie arbeiders ernstig gewond. Het derde slachtoffer, de 46-jarige Amsterdam mer J. Bruin, zal binnenkort het zieken huis kunnen verlaten. Vertraging. Aanvankelijk zou het vliegdekschip Minas Gerais, dat bij Ver- olme op Rozenburg voor de Braziliaanse marine wordt verbouwd, in het vroege voorjaar gaan proefvaren. Dit gaat niet door, zo is op een cocktailparty van de Braziliaanse Marine-Commissie in Neder land in Hotel des Indes in Den Haag ver klaard. Door de brand die het vorig jaar in het achterschip van de Minas Gerais heeft gewoed is er een vertraging opgetreden. Het ziet er nu naar uit dat het schip in juli zijn eerste proeftocht zal maken. Advertentie n. Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachets Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde zal ons land aan de rand van een omvangrijke lage-drukge- bied op de oceaan zijn gelegen. Met zuide lijke winden wordt dan tamelijk zachte lucht uit Frankrijk aangevoerd. Het eerste regengebied van de depres sie, dat vanmorgen boven midden Enge land en West Frankrijk was aangekomen, verplaatst zich nog zangzaam naar het oosten, maar het neemt in betekenis af. De kans op regen voor het oosten van het land is dan ook gering, in het westen van het land, dat dichter bij de depressie is gelegen is enige regen wel waarschijn lijk. WEERRAPPORTEN Temperaturen. Puiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Zondag 3 april Hoog water 6.11 en 19.17 uur. Laag water 10.31 en 1.32 uur. Maandag 4 april Zon op 6.09 uur, onder 19.18 uur. Maan op 11.22 uur, onder 2.17 uur. Maanstanden 4 april 8.05 uur eerste kwartier. 11 april 21.28 uur volle maan. 18 april 13.57 uur laatste kwartier. 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 april Hoog water 7.22 en 19.46 uur. Laag water 2.55 en 15.13 uur. Zondag 3 april Hoog water 8.04 en 20.33 uur. Laag water 3.26 en 15.49 uur. Maandag 4 april Hoog water 8.58 en 21.33 uur. Laag water 4.05 en 16.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. zzo 8 geheel bew. z 7 geheel bew. zo 6 geheel bew. windst. 13 geheel bew. z 8 geheel bew. windst. 14 geheel bew. zzo 8 geheel bew. ono 6 onbewolkt onbewolkt zwaar bew geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. mist mist zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew zwaar bew. zwaar bew geheel bew licht bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. 7 12 8 7 12 9 15 no windst. zo zo zo z ozo ono ozo ozo windst. 12 n 15 o 10 windst. 15 zzw 11 nno 13 windst. 13 windst. 15 nnw 8 w no ono o zw nno z 13 17 13 17 16 w 3è fis §S 0 0 0 0 0 0 1 0,3 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0 3 0 0 0 0 1 1 4 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2