om uw persoonlijke hulp Kroesjtsjev en De Gaulle in geheimhouding gehuld Frankrijk kan binnenkort kernbommen maken r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Van dag tot dag Britse zoröem Macmillan legt verklaring af f^Pr raatótoel ENGEL Vanmiddag persconferentie in Parijs MOLENDIJK dameskzppsr Air France en BOAC landen in Los Angeles 3 Engeland en de EEG Waterstofbom zou ook binnen zijn bereik liggen President van Italiaanse Senaat blijft aan ZATERDAG 2 APRIL 1960 Hoewel het nog steeds niet helemaal dui delijk is wat premier Macmillan bij zijn bezoek aan Eisenhower over de dreigende splitsing van Europa in twee handelsblok ken heeft gezegd, is toch wel zoveel be kend geworden, dat daar zowel aan deze als gene zijde van de Atlantische Oceaan de nodige ongerustheid over is ontstaan. Macmillan zou erop hebben gewezen, dat Engeland in het geheel niet gediend is van de grote Amerikaanse steun aan de Euromarkt-gedachte. Een steun die voor namelijk gegeven wordt omdat de E.E.G. strookt met het Amerikaanse politieke ideaal van een verenigd Europa. De En gelse eerste-minister schijnt er juist de na druk op te hebben gelegd dat alleen een economische samenwerking van alle Euro pese landen in het Amerikaans belang kan zijn, zowel politiek als economisch. Wat dit laatste betreft sprak hij geheel in overeenstemming met het oude Britse plan van een grote Europese Vrijhandels zone, waar ook vele Nederlanders in feite voorstanders van zijn. Amerika is be vreesd dat een dergelijke zone haar han delsbelangen zou kunnen schaden. Mac millan nu beweert dat dit niet het geval behoeft te zijn en dat de verdeling van Europa in twee met elkaar concurrerende blokken niet alleen schadelijk voor Euro pa zou zijn maar ook voor de V.S. In dit verband heeft hij kennelijk gewezen op het buitentarief van de E.E.G. dat voor bepaalde Amerikaanse goederen zal stij gen e.d. Maar ook gaf hij te kennen dat de Engelse exportbelangen naar de zes landen van de E.E.G. geschaad zullen worden en dat Engeland daardoor een ge ringere mogelijkheid zal hebben in dollars convertibele valuta te verdienen, waar door Engeland zich verplicht zou zien weer dollar-discriminerende maatregelen te ne men. Hier schopte Macmillan wel erg hard tegen het Amerikaanse zere been, want de V.S. hebben het laatste jaar niet anders gedaan dan aandringen op de op heffing van dit soort nog bestaande be lemmeringen, juist in verband met de verslechterde Amerikaanse betalingsba lans. Politiek gezien, zo schijnt de premier gesteld te hebben, betekent het zich ver der uitkristalliseren van de „zes" en de „zeven" een verlies aan eenheid dat nood lottig zou kunnen worden. De Europese geschiedenis geeft daarvan voorbeelden genoeg. Engeland, dat zich van oudsher geroepen heeft gevoeld het evenwicht op het continent te handhaven, zou niet af zijdig kunnen blijven als de E.E.G. een te machtig blok werd en een meer vriend schappelijke houding t.o.v. de Sovjet—Unie moeten aannemen. Ook de oprichting van de E.V.A. is te zien als een Engelse ma noeuvre om een tegenwicht tegen de E.E.G. te vormen. Nu wordt de soep nooit zo heet gegeten als ze wordt op gediend, maar toch wijzen de opmerkin gen van Macmillan op een grote Engelse ongerustheid. En die is gemotiveerd. Er zitten aan een economische samenwerking nu een maal tal van politieke en psychologische aspecten die niet te verwaarlozen zijn. Maar men mag toch niet uit het oog ver liezen, dat deze ongerustheid een gevolg is van wat Groot-Brittannië zelf met zijn voortdurende recalcitrantie in het Euro pese overleg heeft opgeroepen. Nu Enge land voor de consequenties staat, probeert het de schuld op anderen te schuiven. Hoogst ongelukkig is echter dat ver deeldheid juist nu, aan de vooravond van de topconferentie, tot uiting moet komen. Ook al eet men de soep niet heet, ze wordt er niet smakelijker om. hoewel ze dat daardoor waarschijnlijk juist wél is voor Kroesjtsjev. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft in het Lager huis zijn waarschuwing aan de Amerika nen voor de gevaren van een Europese breuk op handelsgebied verdedigd. De waarschuwing was, naar thans blijkt, van Amerikaanse zijde onthuld: Macmillan verklaarde dat hij nooit iets gezegd heeft dat hij niet voortdurend gedurende twee of drie jaar tot zijn Duitse en Franse vrienden, tot kanselier Adenauer en pre sident De Gaulle heeft gezegd. Macmillan werd aan de tand gevoeld door oppositieleider Gaitskell. die zei dat berichten over Macmillan's opmerkingen een zekere mate van verwarring in Euro pa hadden gesticht. Gaitskell zeide ver der dat hij wel een beetje met Macmillan te doen heeft, omdat diens woorden niet helemaal juist waren weergegeven. In elk geval hadden de verslagen Engeland scha de berokkend Hij verzocht Macmillan daarom duidelijk te willen maken dat de Britse regering in geen enkel opzicht te gen de Euromarkt is en ten volle de rech ten van Engeland's Europese vrienden eerbiedigt om alle regelingen te treffen welke zij nodig achten. Macmillan verklaarde in zijn antwoord dat zowel de regering als de oppositie sterk in Europese eenheid gelooft. De Raad van Europa is totstandgekomen on der een Labour-regering en een motie van sir Winston Churchill bewerkstelligde dat de Duitsers tot de raad werden toegela ten. „Wij geloven eveneens," ging Mac millan voort, „dat de nieuwe vriendschap tussen Duitsland en Frankrijk absoluut on ontbeerlijk is voor de toekomstige vrede in Europa". De Britse regering is het er niet alleen mee eens dat de zes Euro- markt-landen het recht bezitten tot afslui ting van dit handelsverdrag, maar dat dit een goed ding is. Engeland heeft dat keer op keer duidelijk gemaakt. De regeling heeft een zekere mate van eenheid en stabiliteit in Europa gebracht. „Waar ik voor gepleit heb," zeide Mac millan, „en ik deed het omdat het mij zo ter harte gaat, is dat wij geen economi sche kloof mogen laten ontstaan, welke zo als de hele geschiedenis heeft geleerd tot een nieuwe verdeeldheid in Europa zal lei den. Gedurende mijn leven hebben wij dat twee maal gezien. Ik heb alleen maar een pleidooi gehouden en ik doe het opnieuw dat wij zullen trachten de kloof zo klein te maken dat deze draaglijk is en niet tot rampzalige gevolgen leidt. Brits perscommentaar In de „Financial Times" van gisteren wordt voorspeld, dat een verbreding van de economische kloof in Europa op twee voudige wijze op Groot-Brittannië van in vloed zou zijn. In de eerste plaats, zo ver klaart het blad, zal het steeds moeilijker worden het Britse publiek over te halen tot de mening dat Groot-Brittannië nauwe re banden met Europa moot aangaan in een tijd, waarin het continent Groot-Brit tannië de rug schijnt toe te keren. Po litieke samenwerking en economische concurrentie gaan moeilijk samen. Ten tweede zou de sterke neiging naar een vrijere handel in Groot-Brittannië wel eens kunnen verminderen en in de toe komst in geval van een crisis wel eens in het tegendeel kunnen verkeren Advertentie Ambon schreeuwt X n de jungle vecht een klein Christenvolk. Zij vechten een door de wereld bijna vergeten gevecht. Zij vechten om Rechten die gelden voor de gehele mensheid. Rechten zonder welke u waarschijnlijk niet zou leven. En waarvoor twee wereldoorlogen werden gevoerd. Ja, in een bijna vergeten gevecht. Waar iedere dag mensen sterven. Door kogels, door honger, door wanhoop. Mannen, vrouwen. En kinderen. Alleen de bomen en de vogels weten daarvan. Ambon schreeuwt om hulp: GIRO 426 EINDHOVEN of per post: Stichting Door de Eeuwen Trouw Nieuwslraal 7a Eindhoven. In dit jaar 1960, viert deze strijd zijn 10e bittere verjaardag. Voor dit jaar 1960 vragen wij: 10.de man. Voor tien jaar strijd immers is tien gulden niet te hoog. Maar wij vragen wat missen kunt. Ook voor minder zul len wjj heel dankbaar zijn. En als u meer kunt geven zend dan meer. Wij vragen u te helpen - NU. €)p de Zilveren feest Het begon heel onschuldig met een klein voorzichtig en braaf schoonmaakje. Mijn tante en oom (ze wonen niet in een eiken boom, maar wel in Laren) zagen elkan der innig aan en staken de armen uit de mouwen. Oom is gepensioneerd ambte naar en tante is ook niet van de vlugsten, maar hun huisje is klein en met z'n twee- en hadden ze het in een wip aan kant. Toen ontdekte oom een portretlijstje van opa zaliger, dat wil zeggen, een lijstje waarin opa in het uniform van de Gele Rijders op het notenhouten laden- kastje prijkte. Het lijstje was van verzil verd hout, dat déden ze vroeger met hout verzilveren. Er was een schilfertje zil ver af en oom kon dat niet hebben. Hij brandde van schone ijver, het huis glom en kraakte van reinheid en daarom moest er iets aan dat schilfertje gedaan worden. Hij ging naar een Larense verfwinkel en schafte zich een potje zilververf aan. Het lijstje werd weer keurig en de Gele Rijder leek als nieuw. Maar toen was er nog maar een fractie van die zilver- verf gebruikt en u kent dat toch? U kent toch die onbedwingbare lust van mensen, die iets bijgeverfd hebben en verf overhouden? Ze zoeken overal naar iets, dat óók nog een streekje moet heb ben ze kunnen zich niet inhouden. Ze willen doorverven, ze willen er een echt verfmiddagje van maken. En oom met zijn potje zilververf keek rond in het huisje met hongerige verf- ogen. (Dit is géén zetfout: verfogen is goed.) Als het nou geen zilververf geweest was! Er was niets in huis dat een streekje zilver nodig had. Maar oom is een zwak keling. Hij is een onbeheerste vlegel, als het erop aankomt. Hij greep naar dingen die nooit zilververf hadden gekend: de mahoniehouten lijst van de spiegel boven het dressoir, de rolhanger in het toilet, tante's naaidoos, het Japanse lepelbakje het werd allemaal verzilverd. En dat rotpotje raakte maar niet leegen tan te kwam maar niet thuis van de kapper en oom werd maar voortgedreven door zijn hartstocht van het ene kleinood naar het andere en alles wat hij in han den kreeg werd zilver. Tot hij halverwege de salontafelpoten plotseling geen verf meer had. Nu ziet de salontafel eruit alsof zij tot de knieën in de leem gestaan heeft en oom loopt hologig (Dit is goed, zetter: hologig) te peinzen of hij er nog een potje bij zal halen om die tafel af te maken. Maar tante houdt hem in de gaten en heeft de verfwinkel al opgebeld, dat ze hem niets meer mee moeten geven. Ze heeft overigens niets gezegd van het verfbacchanaal. Ze weet maar al te goed, als tante zijnde: Zwijgen is goud, en sprekennou ja. R. Agteran Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 (Van onze correspondent in Parijs) Over de aard en dc inhoud der voort gezette besprekingen die president De Gaulle en de Russische premier Kroesjt sjev gisteren gedurende 21/s uur op het kasteel van Rambouillct gehouden heb- President De Gaulle en de Russische premier Kroesjtsjev voeren in het landhuis van de president, te Ram- bouillet besprekingen, ivelke tol mor gen zullen duren. De foto toont De Gaulle, die zijn gast de hand drukt bij diens aankomst aan het landhuis. (Telefoto) ben Is, volgens de verwachting, weinig of niets uitgelekt. Pas vanmiddag om half- zes, wanneer Kroesjtsjev zijn persconfe rentie houdt, zal er misschien een tipje van dc sluier worden opgelicht, waar door dit belangrijke Frans-Russische be raad tot dusA-er Averd verhuld. Om 8 uur houdt hij een rede voor de televisie. Talrijke journalisten, die zich naar Rambouillet hadden begeven, werden door een overdaad van gevarieerde Franse po- litietroepen tegengehouden aan de monu mentale kasteelhekken, waaraan ten over vloede een bordje was bevestigd met de mededeling, dat het park deze dagen voor het publiek gesloten is. De Russische premier maakte tweemaal in de loop van de dag een wandeling met zijn gastheer door het park om het kas teel. Later ging het gehele gezelschap roeien op de grote vijver van het land goed. Des middags kon men uit de verte de lange silhouet van de generaal en de kor te, gedrongen gestalte van de Russische staatsman het kasteel zien verlaten, alvo rens beide staatslieden tussen de eeuwen oude bomen en de pasgeknipte heesters van het park verdwenen. De Russische minister-president liep druk gesticulerend en gebarend naast de onbewogen generaal en uit dat kortstondig tafereel meende de loerende pers te mogen opmaken, dat hun discussie wel de explosie van de tweede Franse kernbom tot onderwerp moet heb ben gehad. Die veronderstelling werd van Franse officiële zijde niettemin bestreden met de verzekering, dat Kroesjtsjev door De Gaulle bij hun eei'ste onderhoud van de naderende explosie op de hoogte was gebracht. Tamelijk opvallend is het zeker dat de officiële Russische persstemmen zich tot dusver van politiek commentaar onthouden hebben. In officiële kringen gaf men in Parijs te kennen, dat de tweede bom van Reggane de vorderingen van Frankrijk op dit ge bied nog duidelijker had onderstreept, zo dat een akkoord tot stopzetting van de experimenten nu onmogelijk zonder Fran se medewerking weer gesloten zal kunnen Avorden. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder Aran het Franse ministerie van Defensie heeft verklaard dat Frankrijk binnenkort beginnen kan met de produktic van klei ne kernbommen. De proef, die vrijdag in Reggan is genomen, stond technisch op hoog peil en is zeer bevredigend verlo pen. Zij heeft de produktie van kleine tac tische kernbommen, die door lichte straal- bommenwerpers vervoerd kunnen worden dicht binnen ons bereik gebracht, zo zei hij. Volgens militaire waarnemers willen de Fransen nog voor de herfst, waarin men een ondergrondse explosie teweeg wil brengen, voor de derde keer een kernbom tot ontploffing brengen. Het is echter mo gelijk dat er nog meer vaart achter de uitvoering van het Franse kernprogram gezet zal worden Avegens het akkoord tus sen Eisenhower en Macmillan over het sta ken van kleine ondergrondse kernproe ven. In regeringskringen Avees men er voorts op dat Frankrijk door de verrichte expe rimenten nu sneller van de gewone kern bom op de waterstofbom zal kunnen over gaan dan de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Rusland destijds konden. Des kundigen op kerngebied zouden De Gaul le hebben meegedeeld dat Frankrijk, Avat de kernwetenschap in het algemeen be treft, nog maar een geringe achterstand op Groot-Brittannië heeft. France Soir meldt dat aan het einde van het jaar een ondergrondse proef genomen zal worden. Volgens het blad zijn de Fran se deskundigen van plan de bovengrond se proeven tot een minimum te beperken en in de Sahara ondergrondse proeven te nemen. Deze ondergrondse ontploffingen zouden later dienen voor uitgebreide pro jecten voor openbare werken in de Afri kaanse staten van de Franse gemeen schap. Protesten (UPI) De tweede kernbom was zo klein, dat de zeer gevoelige registratie- apparatuur van het aardschok-studiecen trum in Straatsburg, het grootste ter we reld, er niet op heeft gereageerd. TOKIO (UPI) De Japanse ambassa deur te Parijs zal de Franse regering een officieel protest toezenden Avegens deze „uitdaging aan de mensheid". TUNIS (Reuter) President Bourgui- ba van Tunesië heeft zijn verbazing ge uit over de proef, die, aldus de president, genomen Averd met „enorme minachting van de menselijke overwegingen". ACCRA (Reuter) Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Ghana heeft be kendgemaakt, dat de regering „zekere be sluiten" heeft genomen naar aanleiding van de tweede Franse kernbomontploffin gen. Oneindig Er is een internationaal instituut gevormd, dat wetten zal opstellen voor het verkeer in en het onderzoek van de oneindige ruimte. Als voorzitter zal voorlopig Christopher Shawcross, rech ter te Nottingham (Engeland), optreden Ontworpen wetten zullen moeten wor den goedgekeurd door het congres van de federatie van ruimtevaarders, dat later in dit jaar in Stockholm zal wor den gehouden. Moord De Parijse politie heeft twee Alge rijnen. leden van de „Algerijse Natio nale Beweging," gearresteerd, die twee koffers in de Seine hebben ge\\rorpen waarin zich de lijken van vermoorde landgenoten bevonden (een derde lijk werd bij de Seine-oever aangetroffen) De arrestanten verklaarden in op dracht van hun leiders, de stoffelijke overschotten te willen verwijderen. Alarm. De NAVO-opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Lau- ris Norstad, heeft bekendgemaakt dat deze maand een korte alarmoefening voor alle NAVO-staven zal worden ge houden, waarvan de datum niet zal woi- den meegedeeld. Er zullen plaatselijk en op kleine schaal troepenbewegingen plaats hebben, doch er zullen geen grootscheepse manoeuvres worden ge houden. Storing. Een grote zonnevlek, vergezeld van een ZAvare magnetische storm is oorzaak van uitgevallen radioverbin ding in alle verkeer met overzeese lan den die via radiotelefonie bediend wor den, aldus een mededeling van de Brit se P.T.T. De storing zal vermoedelijk tot vanavond voortduren. Omgeleid. Syriërs hebben een stroom die door Israëlische boeren werd gebruikt ter bevloeiing van hun akkers in Kib- boetz Sjamir in Boven-Galilea, omge leid. De stroom, de Dufeila, loopt bij de Syrisch-Israëlische grens gedeeltelijk over Syrisch terrein. 1 April. De politie van Berlijn heeft op 1 april een aantal boekwinkels in de stad doorzocht en ongeveer zeshonderd nazieboeken inbeslaggenomen. Daaron der waren exemplaren van Hitiers „Mein Kampf". Veroordeeld. De 25-jarige Anthony May- nard Wraight, een vroegere piloot van de R.A.F., is tot drie jaar gevangenis straf A'eroordeeld, na door een jury schuldig te zijn bevonden aan het ver strekken van inlichtingen, Avelke nuttig hadden kunnen zijn voor een vijand. Wraight heeft toegegeven inlichtingen te hebben verstrekt aan een onbeken de persoon in Rusland. Wraight keer de eind \'orig jaar uit Rusland naar Engeland terug. Wapensmokkelarij. Drie Amerikaanse mi litairen van de luchtbasis Culthorpe in het Engelse graafschap Norfolk zijn in arrest gesteld nadat de Britse politie een omvangrijke smokkelarij van lichte Avapens had ontdekt. Er zijn aamvijzin- gen dat de meeste van de gesmokkelde wapens in Ierland terecht zijn geko men. Speurwerk. De Verenigde Staten en Joe goslavië hebben besloten samen te wer ken in vreedzame toepassingen van de kernenergie. Het is het eerste Ameri kaanse akkoord van deze aard met een communistisch land. Deze overeen komst kan ertoe leiden dqt de Verenig de Staten een kernreactor voor speur werk naar Joegoslavië zullen sturen. Amerikaanse deskundigen zullen bin nenkort een bezoek aan Joegoslavië brengen. Onmisbaar. Vrijdag zijn voor het eerst sedert vijf maart, toen de drukkers we gens looneisen in staking gingen, in Athene weer kranten verschenen. In de de stakingsperiode gaven de eigenaars van de twaalf bladen waar gestaakt werd. twee keer per dag gezamenlijk een krant van vier pagina's uit. Een aantal stakers besloot het werk te her vatten nadat het parlement in eerste le zing een Avetsontwerp aanvaard had Avaarbij de vakbond een aantal voor rechten ontzegd werd. Advertentie Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT SCHOONHEIDSSALON Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Bus 2-3-4 President Eisenhower heeft vrijdag 'een besluit van de raad voor de burgerlucht vaart om aan Air France en de BOAC landingsrechten in Los Angeles te verle nen, goedgekeurd. De BOAC kreeg toe stemming om via de poolroute tussen Lon den en Los Angeles te vliegen. ROME (AFP) Cesare Merzagora heeft zijn ontslagaanvrage als voorzitter van de Italiaanse senaat officieel ingetrokken. De Senaat had met algemene stemmen de ontslagaanvrage afgewezen. Merzagora was afgetreden naar aanleiding van ongunstige reacties in de christen-demo cratische partij op de verklaring, Avelke hij daags na het ontslag van de regering- Segni, in de Senaat aflegde. Daarin hekelde hij „de sfeer van corruptie" in het politieke leven van het land en het feit, dat de regering-Segni was afgetreden zon der een uitspraak van het parlement te vragen. Merzagora noemt zich onafhankelijk, maar hij is indertijd op een christen-demo cratische lijst voor de Senaat gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3