RENAULT Reus Cajanus - 8 voet, 4 duim - was schilderachtige figuur Bollenvak zal steeds sterker concurrentie ondervinden AUTOMOBIELEN Belgisch criticus houdt pleidooi voor moderne religieuze Kunst Merkwaardige begrafenis trok in 1749 duizenden belangstellenden GARAGE DEN HOUT Commandowisseling bij Marinehospitaal N. Bakker koninklijk onderscheiden Radio Moors Nauwelaerts de Agé ZATERDAG 2 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaadhandel Jan Roozen ALLES VOOR UW TUIN Emmabloem-collecte in Haarlem op 6 april H. H. J. Mens - 40 jaar bij P.T.T. - gehuldigd Burgerlijke Stand Jhr. D. F. AH. van Nispen tot Pannerden Diploma's Tuinbouwschool Lisse uitgereikt Kinderboerderij in Groenendaalopen Voordracht benoeming adjunct-directrice voor het Grote Gasthuis Raadslid stelt vragen over huurverhoging Bevrijdingskaarten en post zegels voor vluchtelingen Wandeltochten in de bollenstreek K. Elno voor Geloof en Wetenschap B. en W. vragen kredieten voor uitbreiding van Haarlems industrieterrein Voor jaarscursussen Jaarvergadering Haarlems Speeltuin Verbond Bestuurswijziging in Humanistisch Verbond Opheffing rijkswerkplaats kan nog wel even duren 7 Zoals wij in ons blad van gisteren be richtten zal het gerestaureerde schilderij waarop de Haarlemse reus Daniel Caja nus levensgroot is afgebeeld in de Grote Kerk worden geplaatst. Haarlems ge meentesecretaris mr. II. E. Phaff heeft hiertoe het initiatief genomen. Zodra het schilderij, dat thans door de Rotterdam se restaurateur J. H. van der Eerden wordt schoongemaakt, gereedgekomen is wit men het doek in de Grote Kerk aanbrengen. Over Cajanus vindt men allerlei de tails bij de geschiedschrijver Schrevelius. Hij heeft met de toen gebruikelijke nauw keurigheid opgetekend, dat Kajaan's lengte met de beperkende toevoeging: gezond zijnde acht voet en vier duim bedroeg, ongeveer twee meter zeventig. Hij kon negen voet en twee duim wijd va demen en een knop boven een kaarsen kroon, ruim elf voet hoog. met zijn han den omvatten. De leest waai-op zijn schoe nen gemaakt werden was veertieneneen- halve duim lang, de lengte van zijn dood kist was negen voet en zeven duim. Daniël Cajanus is slechts zesenveertig jaar geworden. Hij overleed na een be wogen leven hij was onder meer kor net geweest van de Poolse koning August II op 28 februari 1749 en werd op 3 maart in een grafkelder in de Grote Kerk begraven. Die begrafenis is een opzienbarende ge beurtenis geworden, verhaalt Schrevelius. De zwaarte van lijk en kist deed de ver zorgers van de begrafenis besluiten niet de gewone baar te gebruiken, maar een daartoe speciaal ingerichte vierwielige wagen welke met twee paarden bespan nen naar de kerk reed. Op de kist was een fraaie huif gemaakt, met aan weers zijden 's mans grootzwaard, draagband en leren handschoenen. De lijkstoet was deftig en bestond uit meer dan honderd genodigden. Cajanus had genoeg geld ver diend, niet alleen in Polen met de krijgs dienst, maar ook als attractie op de Euro pese kermessen, om zich deze pralerige laatste eer te kunnen laten bewijzen. Er waren dan ook duizenden op de been om deze merkwaardige begrafenis gade te slaan. Toen het graf vele jaren later werd ge ruimd het kwam aan de bekende fa milie Hodson was zijn geraamte nog een hele dag in het koor te bezichtigen. Enige beenderen werden naar het Oud heidkundig museum in Leiden gezonden. Critische Beets Nu staat de herinnering aan deze grote figuur op het punt tot nieuw leven te wor den gewekt. De kerkvoogdij van de Her vormde gemeente van Haarlem heeft zich door haar medewerking aan de plaatsing van haar schilderij te verlenen, minder kieskeurig betoond dan Hildebrand, die aan zijn schets „Begraven" een voetnoot toevoegde welke luidde: „Zo moeten de kerken ook volstrekt niet vernederd wor den tot verzamelingen van curiositeiten. Ik ken ene stad, anders uitmuntende dooi den prijs dien zij op het statige harer be dehuizen stelt, waar onder anderen op een der muren van de hoofdkerk ene maat is aangegeven van een befaamden reus en van een niet minder vermaarden dwerg, die in of nabij die stad geleefd hebben." Uiteraard zal de kerkvoogdij een pas sende dat wil zeggen buiten het bereik van de eredienst gelegen plaats voor het schilderij bepalen. Het zal dan zeker de waardigheid van de Bavo niet aantas ten, maar integendeel de belangstelling opwekken van allen die gevoel hebben voor de „petite histoire", de schilderach tige details welke kleur verlenen aan het menselijk leven. De meer dan dertigdui zend bezoekers die de Grote Kerk elk jaar trekt zullen dat zeker waarderen. Advertentie SPEK STRAAT 5 - TEL. 16061 Op woensdag 6 april wordt in Haarlem de jaarlijkse nationale Emmabloem-col lecte ten bate van de tuberculose-bestrij- ding gehouden. Men kan deze actie tevens steunen door overschrijving van een gift op postrekening 119600 ten name van de Haarlemse vereniging tot bestrijding van de tuberculose. Een gift voor de Emma bloem-collecte betekent onder meer steun aan het sanatorium „Brederodeduin", het huisbezoek, het uitleen-magazijn voor ver- bruiksgoederen, het uitzenden van kinde ren naar de dagverblijven en het consul tatiebureau. Men kan zich als collectant(e) opgeven bij de Haarlemse vereniging tot bestrij ding van tuberculose, Orionweg 75, Haar lem (telefoon 54045) Vrijdag heeft de heer M. H. J. Mens, besteller-chauffeur, de dag herdacht waar op hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het staatsbedrijf der P.T.T. In zijn met vele bloemen versierde wo ning sprak de heer P. J. Waale, direc teur van het postdistrict Haarlem, de ju bilaris toe, waarbij hij in het kort diens loopbaan schetste. De heer Waale noemde de jubilaris een De heer Waale noemde de jubilars een goed ambtenaar van de oude stempel en overhandigde hem de oorkonde voor veer tig jaar trouwe dienst, alsmede een ge schenk onder couvert en het gouden draag- insigne. De chef van het postgebouw Baljuws laan, de heer C. A. L. Trommelen, dank te de jubilars voor de rustige wijze waar op deze zijn werkzaamheden heeft ver richt op de afdeling pakketpost. De chef van de afdeling pakketpost, de heer J. H. van der Kop, overhandigde de jubila ris namens de afdeling een luxe kistje met bridge-set. Tot slot memoreerde de heer H. Plant, voorzitter van het jubileumfonds, enige vrolijke voorvallen uit de loopbaan van de heer Mens. Hij bood een pendule aan, als mede bloemen voor mevrouw Mens. Advertentie 1 ton ƒ6700.-; 11/2 ton ƒ6900.-. Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 mnd. incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhouds kosten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als geladen, als een personenwagen. HOOFDAGENTE BEVALLEN van een zoon, 30 maart: M. F. PlantingaGlaser; A. Willering Broekhuizen 31 maart: W. Wenning Klijn; P. H. A. TakxHoogveld; C. MooijekindHoogkamer; M. C. J. Tim mermanMaas; J. H. OveresBolhaar; G. .T. de RidderDe Geus; D. M. Verhagen Riedijk. BEVALLEN van een dochter, 31 maart: H. H. HoogenSleurink; 1 april: J. C. IpenburgVan Beek; J. LaurenssenVan Temmen; M. H. KroderHuis in 't Veld. OVERLEDEN, 30 maart: A. H. C. van der Kruk, 76 j., Eindenhoutstraat; G. A. J. Roest, 63 j., M. van Heemskerkstraat; 31 maart: G. M. Roskott—De Wilde, 77 jaar, Wilhelminastraat; G. MeijsPasschier. 82 jaar, Magdalenastraat; K. C. Lugtig, 76 j., Vooruitgangstraat; M. W. Gielens, 89 j., Zijl weg. ONDERTROUWD, 1 april: W. Lijnzaad en W. de Leth. GEHUWD, 1 april: M. Bossen en T. Berkhout; D. de Vries en H. J. Erbrink; H. J. Preuss en E. S. H. Seller. Zestien leerlingen van de derde klas van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse kregen vrijdagmiddag tijdens de openbare eindles hun diploma uit handen van de commissie van Toezicht, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Hij heeft hen er op voorbereid dat zij in een vak komen, waarin de verhoudingen in de toekomst heel anders zullen komen te liggen dan nu het geval is. De heer Van Nispen zei dat deze jonge mannen hun intrede doen in een gemeen schap, die zij waarschijnlijk als een om vangrijk geheel zien. Er werken duizenden ondernemers in. Maar in de naaste toe komst zullen niet alleen deze duizenden een aanslag doen op dat gedeelte van het budget van de kopers, dat voor min of meer luxueuze artikelen beschikbaar is. Er zal een concurrentiestrijd ontstaan tussen honderdduizenden en niet alleen van hen, die hun bestaan zoeken in de siergewassen- teelt. Men zal moeten concurreren tegen bloemen uit Zuid-Europa of bollen uit Japan. Ook machtige concerns zal men tot zijn concurrenten moeten rekenen, die allerlei andere artikelen vervaardigen. Hij noemde dit de strijd tegen „wereldmachten van grote bedrijven". Hij maande de geslaagden aan te besef fen, dat net bloembollenvak zich in deze strijd alleen staande zal kunnen houden als het zich tot devies neemt, dat eendracht macht maakt. De heren Kraayenga en Wezenberg gaven de leerlingen gelegenheid in open bare lessen over bodemkunde en bemesting aan de vele ouders, leden van de Commis sie van Toezicht, vertegenwoordigers van vakorganisaties en de inspecteur van het Landbouwonderwijs, de heer K. Bartelds, te tonen hetgeen zij op dit gebied hebben geleerd. De antwoorden kwamen even vlot als bij de les over plantenziekten. Vooral dit laatste onderdeel zat er „geheid" in, want verscheidene jongens spuiden hun kennis van aaltjes bijzonder gemakkelijk. De sprekers hebben de leerlingen op het hart gedrukt, dat zij nu wel een diploma hebben, maar dat dit slechts het begin moest zijn van een verdere ontwikkeling. Evenals bij andere gelegenheden werd Zondag zal de kinderboerderij in het wan delbos „Groenendaal" in Heemstede weer worden opengesteld. Tussen de al sterk uitlopende bomen verwachten de dieren weer vele kinderen, die de herten, geiten, schapen en alle andere dieren mogen voe ren. Als zij de beesten maar niet té veel geven, want daar kunnen de dieren net als kinderen niet tegen. Met pasen zal de Belvedère weer open gaan. In de kinderspeelplaats zijn diverse nieuwe apparaten geplaatst. weer een beroep gedaan om vooral de vak litteratuur te lezen. De heer Kwaad, die ir. A. F. Vlag tijdens diens langdurige ziek te en herstel vervangt, zei daarbij dat er veel kan veranderen binnen korte tijd, maar de grondslagen blijven ongewijzigd. Er zijn woorden van dank over en weer gesproken, waarna weer zestien leerlingen met een degelijke theoretische en ook prak tische kennis de school als oud-leerling verlieten. Geslaagd zijn: D. L. Algera, L. D. A. v. d. Berg. E. J. M. Damen, J. M. van Dijk, L. G Dik, R. A. de Groot. B. v. d. Kolk, P. C. Nijssen, J. S. Pennings, Th. M. v. Ruiten Lzn., J. Valkering, J. A. R. Valkering, R. F. v. Vliet, M. J. A. v. d. Vlugt, J. Vrolijk en A. J. Zandbergen. Eén werd afgewezen. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 In de loop van juni zal het commando van het Marinehospitaal in Overveen door kapitein ter zee-arts T. A. de Haan wor den overgedragen aan kapitein ter zee arts C. Mets. De nieuwe commandant is thans werkzaam op het bureau van de in specteur geneeskundige dienst in Den Haag. Hij is geboren in 1909 en officier van gezondheid sedert 17 januari 1938. Hij wordt de vierde commandant van het hos pitaal in Overveen. De oorlogsjaren heeft hij in het voormalig Nederlands Indië doorgebracht. Kapitein ter zee-arts De Haan zal op 1 juli schout bij nacht W. A. Borgeld op volgen als Inspecteur Geneeskundige dienst Zeemacht. Hij is geboren in 1908 werd officier van gezondheid op 16 no vember 1934 en is commandant van het marine hospitaal van 1 januari 1958 af. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om tot adjunct-directri ce bij het St. Elisabeths of Grote Gast huis te benoemen mejuffrouw zuster A H. Reyers te Haarlem, zulks ter voorzie ning in de vacature, ontstaan wegens het aan mejuffrouw A. J. Ybes verleende eer vol ontslag. Het Haarlemse gemeenteraadslid me vrouw M. van der Wall-Duyvendak (Arb.) heeft aan het college van B. en W. schrif telijke vragen over de huurverhoging ge- steid. Zij vraagt of het college kan mee delen, welke maatregelen er getroffen zijn ten aanzien van de gemeentewonin gen. Zijn er woningen, die door achter stallig onderhoud niet voor huurverhoging in aanmerking komen? Wat is de proce dure betreffende de woningen waarvan de huur minder dan 9 bedraagt? Heeft uw college een advies gegeven aan de woningbouwcorporaties over de te nemen maatregelen? Werd hierbij re kening gehouden met de grote achterstand in het onderhoud van verschillende com- In Heemstede zal op 7, 8 en 9 april in het postkantoor aan de Binnenweg een afzonderlijke stand zijn ingericht waar bevrijdingskaarten en speciale, ter ge legenheid van het vluchtelingenjaar uit gegeven postzegels verkrijgbaar zijn. De vluchtelingenzegels worden uitgegeven in waarden van 12 (+8) cent en van 30 10) cent. De bevrijdingskaart kost vijf cent en de opbrengst daarvan komt mét de waarde van de daarop geplakte speciale postzegels geheel ten goede aan de vluchtelingenhulp. Het ligt in de bedoeling deze kaart, voor zien van vluchtelingenzegels, vóór 5 mei aan Koningin Juliana te zenden als een uiting van blijdschap en dankbaarheid bij de viering van het derde lustrum van de bevrijding. De opbrengst van deze actie zal door Koningin Juliana persoonlijk be kendgemaakt worden. In een onzer vorige edities vermeldden wij als starttijden voor de bloembollen wandeltochten op zaterdag 9 april om twee en drie uur en op zondag 10 april om tien uur en halfeen. De starttijden voor deze wandeltochten, die door „On der Door" in samenwerking met VVV- Hillegom worden georganiseerd, zijn op zaterdag tussen 2 en 3 uur en op zondag tussen 10 uur en halfeen. De start is bij restaurant Treslong en men kan voor deze tochten inschrijven bij het VVV-kantoor te Hillegom en bij de heer F. P. v.d. Berg, Zilkerduinweg 317, De Zilk. De dag van gisteren zal ongetwijfeld nog lang in de herinnering van de heer N. Bak ker, administratief hoofdambtenaar bij de gemeentelijke incasso-, stortings- en op haaldienst in Haarlem, voortleven. Niet alleen omdat hij toen zijn veertigjarig dienstverband bij genoemde instelling vier de, maar vooral omdat de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, hem in naam der Koningin eerde met de gouden medaille behorende bij de orde van Oranje Nassau. De huldiging van de heer Bakker had gistermiddag in aanwezigheid van talrijke ambtenaren van de incassodienst plaats in het Christelijk militair tehuis aan de Jans- weg in Haarlem. De jubilaris, die verge zeld was van zijn echtgenote en naaste familieleden, werd eerst door burgemeester Cremers toegesproken, mr. Cremers zei dat hij niet uit eigen ervaring de hoedanig heden van de heer Bakker kende. Wèl wist hij dat de Haarlemse incasso-, stortings- en ophaaldienst in veertig jaar was uit gegroeid tot een modeldienst in Nederland „Ik kan uw aandeel in deze ontwikkeling niet in percentages uitdrukken, maar ik ben er zeker van dat uw bijdrage groot is geweest", aldus de burgemeester, die de werkkracht en taakopvatting van de heer Bakker voorbeeldig noemde. Het deed mr Cremers daarom genoegen te kunnen mededelen dat de verdiensten van de heer Bakker aanleiding zijn geweest voor de toekenning van de ere-medaille in goud behorende bij de orde van Oranje Nassau Hierna speldde de burgemeester de zicht baar verraste jubilaris de versierselen van de koninklijke onderscheiding op. Mevrouw Bakker was de eerste die haar echtgenoot met dit eerbewijs gelukwenste waarna de burgemeester met zijn compli menten volgde. Vervolgens richtten nog worden van dank en waardering tot de heer Bakker de directeur van de incasso- stortings- en ophaaldienst, de heer B. J Thijssen; de oud-directeur de heer J. Bor ger; de heer J. Faber namens de Christe lijke Ambtenarenbond afdeling Haarlem de heer J. C. de Ruijter namens de jubi leumcommissie; de heer H. J. Prikker als vertegenwoordiger van de personeelver- eniging; de heer T. Reinink namens de af deling boekhouding/controle en de waar nemend-directeur van de dienst, de heer J. P. Starreveld. Verscheidene van deze sprekers lieten het niet bij woorden en boden geschenken aan. De heer Bakker haalde in zijn dank woord herinneringen op aan de begin periode van de incassodienst. Hij was er kentelijk voor de vele bewijzen van vriend schap, de prettige samenwerking en steun die hij bij zijn werk mocht ondervinden In het bijzonder was hij dankbaar dat hij door zijn geloof in Hem, die alles bestiert in staat was gesteld zijn dienende taak zo goed mogelijk te vervullen. In een boeiend betoog heeft de heer K. Elno vrijdagavond voor leden van „Ge loof en Wetenschap" een warm pleidooi gehouden ten gunste van de moderne reli gieuze kunst. Deze vermelding doet zeker recht aan de inleider, die echter zelf zei „slechts een aantal vragen zo zuiver mo gelijk te willen stellen, waardoor zij als het ware zichzelf reeds beantwoorden en slechts te willen mijmeren over moderne religieuze kunst, een thema waarover men eigenlijk beter niet zou kunnen spreken". Dit niet spreken dan uitsluitend bedoeld in die zin, dat men over kunst niet kan spreken, omdat men haar moet aanvoe len. In het verloop van zijn referaat ontken de de heer Elno, Belgisch criticus, do cent aan de Academie in Eindhoven en samensteller van de vermaarde tentoon stelling Ars Sacra in Leuven in 1958, het bestaan van een tegenstelling tussen reli gieuze en oudere kunst. „Alle kunst is re ligieus en wel omdat kunst in wezen al tijd een transcendentale belevenis is, ont sproten aan een authentieke plastische creativiteit en niet noodzakelijkerwijs aan devotie". Het speet de spreker, dat aan het be grip „religieuze kunst" wordt toegevoegd het afschuwelijke adjectief „modern". Begrijpelijk wordt dit als men deze term toegepast in de zin van een verlangen naar vernieuwing als reactie op wat spreker noemde „het neo-geklungel vooral op gebied van kerkbouw in de jongste honderd jaar". Dit laatste als uitvloeisel van een op kunstzinnig gebied steriele ne gentiende eeuw, die ook verantwoordelijk is voor zoveel kitsch in kerkinterieurs. Een kitsch, die volgens spreker evenwel geen noodzakelijke hindernis is om een hoge zuiverheid van geloof mogelijk te maken. De religieuze kunst eist de totale artistieke vrijheid voor zich op, zij komt voort uit de diepste en meest innerlijke roerselen, deemoed en geestelijke zelfkas tijding en mag niet leiden tot pralende zelfvoldaanheid, megalomanie en pseudo- staatsie. De vernieuwing als reactie kwam voor het eerst op in Frankrijk, waar de Do minicanen-paters Couturier en Regomey het tijdschrift „Arts sacrés modernes" oprichtten. Zij hebben de stoot gegeven tot opdrachten aan grote kunstenaars, on der wie velen niet rooms-katholiek zoals Le Corbusier, Picasso, Martisse, Germai- ne Richier en Fernand Léger. In Rijn land hebben de architecten Böhm en Schwarz leiding gegeven aan de vernieu wing en in Engeland was het de beeld houwer Henry Mooi-e, die een schuchter réveil bewerkstelligde. Aan de hand van vele voorbeelden kwam de heer Elno aan het slot tot zijn pleidooi voor de moderne religieuze kunst: „Wij moeten wachten totdat grote kunste naars een klankbodem vinden en de leden van de kerk moeten komen tot een her waardering van de moderne kunst." Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om ten behoeve van de vergroting (met ongeveer 1,4 ha.) van de aanleg van een industrieterrein ten zuiden van de Oudeweg, een bedrag van 400.000 beschikbaar te stellen. Reeds eerder trok de raad een krediet uit voor dit project van f 1.700.000,-. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor om in het belang van de volkshuisvesting ter verwezenlijking van het in voorberei ding zijnde ontwerp-uitbreidingsplan „In dustriegebied Waarderpolder" een per ceel grond van 2180 m2, gelegen aan de Oudeweg aan te kopen voor 16.000,-. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om aan de n.v. regel-en meettechniek S. Jeltes te Haarlem een perceel grond van 110 m2 gelegen aan de Izaak Enschedé- weg/J.L.Tademaweg te verkopen tegen de prijs van 22,- per m2. Advertentie Sport en Jiu 3itsu - Judo Academie Privé- en clublessen SPORTZALEN BESCHIKBAAR Bloemendaalseweg 152, Overveen, Tel. 53256 Burgemeester Cremers (links) was een der eersten, die de heer Baker met zijn ambtsjubileum en de koninklijke on derscheiding feliciteerden. Vermelden wij nog dat na de pauze een bijzonder levendige gedachtenwisseling plaats had en dat drs. H. J. A. M. van Haaren de spreker inleidde en dank bracht. Het Haai-lems Speeltuinverbond hield donderdagavond in het clubgebouw van de afdeling D.V.S. in Haarlem-Noord zijn jaarvergadering. D verbondsvoorzitter, de heer D. Rookhuiszen, somde in zijn openingswoord enkele oorzaken op van de teruggang van het ledental. Desalniettemin was spreker van mening dat de speeltuinen in hun hui dige vorm zeker nog reden van bestaan hebben en in een behoefte voorzien. Hij wekte de aanwezigen op een ledenwerfac tie in te zetten. Met waardering gewaag de hij van de goede samenwerking met de katholieke speeltuinorganisatie. De groeiende omvang van het speeltuinwerk maakt de aanstelling van een betaalde kracht noodzakelijk. Woorden van erkentelijkheid richtte de heer Rookhuiszen tot het Haarlemse ge meentebestuur voor de financiële steun in 1959, de dienst voor lichamelijke opvoe ding, sport en jeugdzaken, de dienst Hout en plantsoenen, de politie en openbare wel ken. Tenslotte betrok spreker in zijn dank de vele dames en heren die in besturen, commissies of clubwerk aan het werk ten bate van de jeugd hebben deelgenomen. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Bij de bespreking van het toekomstig beleid deed de voor zitter een dringend beroep op de verga dering de eenheid en saamhorigheid in het verbond te handhaven. Als deze eenheid verstoord dreigt te worden zal het ver- bondsbestuur niet aarzelen met verstrek kende voorstellen te komen, aldus de heer Rookhuiszen. Bij de verkiezing van het dagelijks bestuur van het H.S.V. werden de heren Rookhuiszen en J. I. Jansen, resp. als voorzitter en penningmeester herkozen. De heer R. Cats werd benoemd tot tweede voorzitter. Voorts werden in het dagelijks bestuur gekozen mevrouw B Geerlings- Geldorp en de heer W. Zeggeren, welke laatste tot tweede penningmeester werd benoemd. In de commissie van de vakan- tiespelen werden gekozen mevrouw B. Geerlings en de heer D. Vrolijk. De Gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond hield een ledenverga dering, waarin de voorzitter, de heer M. J. F. Ehrbecker ter gelegenheid van zijn aftreden dank is gebracht voor zijn ar beid. Mevrouw I-I. v. d. MolenSmits werd benoemd tot voorzitster. Het verslag van de secretaris gaf in vo gelvlucht de activiteiten naar binnen en naar buiten weer, ook vermeldde de secre taris de bezinning op de eigen humanis tische levensbeschouwing zoals deze in de openbare en contactbijeenkomsten en op studiedagen tot uiting komt, zowel als de verdediging van rechten en aanspraken van en voor de buitenkerkelijke bevol kingsgroepen. Acties werden gehouden ten behoeve van miltiaire tehuizen voor bui tenkerkelijken uitgaande van het Huma nistisch Thuisfront. Versterking van de Humanistische Luisterkring tot behoud van het kwartier „Geestelijk leven" vroeg de aandacht van de secretaris. Het prak tisch humanisme, ziekenhuis, bejaarden en gevangenisbezoek zijn in omvang en betekenis groeiend. Als verheugend feit kon voorts worden vermeid de her-oprichting van een Hu manistische Jongerengemeenschap in Haarlem alsmede het begin van voorberei ding, in samenwerking met de Vrijdenkers vereniging afdeling Haarlem tot vorming van een plaatselijke stichting voor oprich ting van een Tehuis voor buitenkerkelijke bejaarden in het kader van de A. H. Ger- hardstichting. De bestuursverkiezing vormde wel een belangrijk punt door het aftreden van de voorzitter, de heer M. J. F. Ehrbecker, die de gemeenschap gedurende vijf jaar met grote toewijding heeft geleid. Aan zijn in deze periode ontplooide activiteit in het belang van het Verbond en de Gemeen schap Haarlem werden door bestuur en leden hartelijke woorden gewijd. Zijn grote bewogenheid voor de medemens en de ernst en overtuiging waarmede hij „hu manist" is werden daarbij in het licht ge steld. In de plaats van de scheidende voorzitter werd als voorzitster gekozen mevrouw H. van der Molen—Smits; in enige andere vacatures werd eveneens voorzien; het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: mevrouw H. v. d. MolenSmits (voorzit ter), J. A. v. Calmthout (secretaris), P. Jongbloed (penningmeester), ir. I. Sluyters (vice-voorzitter), C. Brink (tweede secre taris), mevrouw H. Asbeek BrusseBuur man, mevrouw L. TonSeyler, W. Koppen en ir. A. Waasdorp. Mevrouw E. S. Mooy- manBox heeft als vertegenwoordigster van Humanitas zitting in het bestuur. In antwoord op vragen, die het Haar lemse raadslid de heer J. Willemse (Arb) aan B. en W. heeft gesteld naar aanlei ding van geruchten over de opheffing van de regionale werkplaats voor vakopleiding van volwassenen, deelt het college het vol gende mee: Het is juist dat deze werkplaats zal worden opgeheven. Door de geringe bezet ting van de werkplaatsen in Nederland werd de directie voor de arbeidsvoorzie ning genoodzaakt over te gaan tot con centratie van werkplaatsen. De opheffing van de werkplaats in Haarlem wil echter niet zeggen, dat de arbeidskrachten of het bedrijfsleven in Haarlem in de toekomst geen profijt meer zullen kunnen hebben van dit waar devolle instituut. Eventuele gegadigden uit Haarlem en omgeving kunnen worden geplaatst op de werkplaats in Amsterdam of Alkmaar. Overigens zal de definitieve opheffing nog wel enige tijd op zich laten wachten, aangezien eerst in Amsterdam zowel als in Alkmaar een nieuwe werkplaats zal moeten worden gebouwd, hetgeen op kor te termijn wel niet te verwezenlijken zal zijn. Tenslotte deelt het college mee be reid te zijn pogingen in het werk te stel len deze beslissing alsnog in voor Haar lem gunstige zin om te buigen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7