Geestdriftig eerbetoon aan De Gaulle in Londen Fel Westduits protest tegen de uitlatingen van Kroes] tsjev Godsdienst speelde een rol in verkiezingen van Wisconsin Twee ontmoetingen met Sir Winston H. J. MAERÏENS N.V, MP—— Vandaag begint Afrikaans congres in Ghana BONN BREEKT NIET MET GUINEA, DAT BLIJKT TE ZIJN GESTRIKT Rapport van UNO- commissie over Roeanda Oeroendi Vier voorstellen inzake territoriale wateren 5 XMOPSftH W: Niet in overeenstemming met geest van verzoening 49.7 Duits straalvliegtuig Armstrong-Jones moet andere eerste getuige zoeken Verdere discriminatie van Nederlandse schepen door Indonesië? 0:- 'X SILVER STOEPKE Diplomaat terug van avontuurlijke Afrikaanse reis Vragen over de Franse atoombomproeven Vrijwel alle politieke leiders betreuren dat Bediende van Chinese ambassade in Londen vroeg en kreeg asiel Z.eerechtconferentie DONDERDAG 7 APRIL 1960 (Van onze correspondent in Londen) President en Madame De Gaulle vier den gisteren hun 39-jarige echtvereniging onder de toejuichingen van tienduizenden Londenaren. die zich hadden opgesteld langs de straten welke naar het hart van de oude City voeren, waar de president het kleurrijke traditionele welkom, dat elk buitenlands staatshoofd in Londen ten deel valt, werd bereid. Voor De Gaulle was dit een nieuwe gelegenheid om hulde te brengen aan „deze vrijheidlievende stad", welke de macht van de vijand zo heldhaftig heeft weerstaan en haar be schermende armen ook tot De Gaulle zelf had uitgestrekt. Meer dan 650 gasten ver hieven zich in de historische Guildhall om De Gaulle toe te juichen toen hij en zijn vrouw het indrukwekkende gebouw onder fanfaregeschal betraden en juichten op nieuw toen de Lord-Mayor van de op middeleeuwse leest geschoeide City-cor poratie aankondigde, dat het echtpaar De Gaulle zijn huwelijksdag herdacht. Er werd opnieuw geklapt toen de Lord-Mayor onthulde dat de burgemeester van Calais, in welke stad De Gaulle in het huwe lijk was getreden, tot de gasten behoorde. De Lord-Mayor hield zijn rede in het Frans, hetgeen voor een Brit een opmer kelijke prestatie mag worden geacht en door De Gaulle en de andere Fransen op hoge prijs werd gesteld. President De Gaulle heeft Sir Winston Advertentie 120 I. „table top" 560.— 165 liter 740.— EXCLUSIEF DEALER VOOR HAARLEM-NOORD Gen. Cronjéstraat 18 N. Groenmarkt 2 HAARLEM Telef. 57900 Telef. 15220 Churchill gisteren tweemaal ontmoet. Het Franse staatshoofd en zijn vrouw namen, ondanks het overladen programma, er een half uurtje af om zich naar Sir Winstons woning aan Hyde Park Gate te begeven, waar zij als oude vrienden de thee gebruikten. Later zagen zij elkaar op nieuw toen Sir Winston aanzat aan het banket, dat de president in het feestelijk verlichte gebouw van de Franse ambas sade aanbood, waaraan ook de leden van de koninklijke famile aanzaten, met ko ningin Elizabeth als stralend middel punt. Ook Antony Armstrong-Jones, de ver loofde van prinses Margaret was van de partij. In de loop van de dag bezocht president De Gaulle zijn oude hoofdkwar tier aan Carlton Gardens nr. 4, vanwaar hij de Franse verzetsbeweging tijdens de oorlog heeft geleid. Honderden vroegere kameraden hadden zich hier verzameld en bereidden De Gaulle een geestdriftige ontvangst. Madame De Gaulle bi-acht gistermiddag een bezoek aan een kinderziekenhuis in Surrey. Vandaag nam president De Gaulle op de vlakte van de Horse Guards een militaire parade af en vanmiddag sprak hij de bei de huizen van het parlement toe, welke zich met de regering en de koninklijke familie verzameld hadden in de middel eeuwse Westminster Hall, de ridderzaal van Londen, die met tapijten was belegd en met vlaggen en bloemen versierd. Van avond is er een gala-uitvoering van het koninklijke ballet in het operagebouw van Covent Garden. Koningin Elizabeth heeft president De Gaulle geëerd met de royal Victorian chain, een hoge persoonlijke onderschei ding. De president van de Franse repu bliek overhandigde op zijn beurt de ko ningin het Croix de la Libération, bedoeld als postume hulde voor haar vader, ko ning George VI, dat de koningin gerech tigd zal zijn te dragen. President. De Gaulle heeft ook nog een krans gelegd aan de voet van het ruiter standbeeld van maarschalk Foch, dat aan de ingang staat van een fraai parkje, dat destijds door Frankrijk aan Londen is ge schonken. Na de ceremonie stak de preni- dent de straat over om een aantal toe schouwers de hand te schudden. Wry ving Ondanks de pracht en praal, de glim lach en de vriendelijke woorden met pre sident De Gaulle als middelpunt, blijft Londen zich ongerust maken over de drei gende economische scheuring in Europa. De Daily Mail herinnerde eraan dat ook andere Fransen vaak eenzelfde moeilijk karakter hebben getoond als De Gaulle, met name Poincaré en Clemenceau, waarvan meestal wrijvingen met Groot- Brittannië het gevolg waren. Ondanks alle uiterlijke tekenen van vriendschap zijn er spanningen onder de oppervlakte welke voortvloeien uit het toe nemende economische isolement van Groot-Brittannië in Europa. De hoop dat West-Duitsland de voorstellen van Hall- stein zou verzachten, is niet vervuld, al zal Frankrijk er wellicht toe gebracht kun nen worden om de datum, 1 juli, uit te stellen. De Fransen treft meer blaam dan de Westduitsers wat de verwerping van de Europese vrijhandelszone aangaat, maar ook Groot-Brittannië zelf kan zich niet aan de verantwoordelijkheid onttrekken, dat het Europa de rug toekeerde toen het er om ging de door Chruchill gepropageer de Europese gedachte te verwezenlijken. Het Britse isolement is nog verscherpt door een fel antagonisme tegenover West- Duitsland, feller dan waarvan andere lan den hebben blijk gegeven. Er is een ern stige en gevaarlijke situatie ontstaan, wel ke Europa economisch en zelfs politiek kan verdelen. Veel zal van De Gaulle af hangen. Gedurende dit bezoek zal daarom al het mogelijke dienen te worden gedaan om een oplossing voor deze problemen te vinden. (Van onze correspondent in Bonn) Tegen de vele anti-Duitse uitlatingen die de Russische ministerpresident Kroesj- tsjev tijdens zijn reis door Frankrijk links en rechts rondstrooide heeft de Westduitse regering te Moskou officieel geprotesteerd. Bonn eist stopzetting van de Russische be ledigingscampagne, die in geen enkel op zicht in overeenstemming is met de door de Russen zo plechtig gepreekte maar blijkbaar niet gemeende „geest van ver zoening in ontspanning". De Westduitse regering is van oordeel dat vele uitlatingen van KroesjtSjev tij dens zijn politieke „Tour de France" be oogden het Franse publiek te misleiden en het een volkomen vals beeld te geven van de bondsrepubliek en haar regering en in het bijzonder van bondskanselier Aden auer. Zeer oncorrect acht Bonn het dat Kroesjtsjev er niet voor teruggedeinsd is een parallel te trekken tussen de re- gering-Adenauer en het PI i tl er- regime. Voorts meent de Westduitse regering dat Kroesjtsjevs opmerkingen over het opleven van het Duitse militairisme kant noch wal raken. De Russische premier, aldus de no ta, wilde met dergelijke beledigende op merkingen pogen de naam van de bonds republiek door het slijk te halen en de Frans-Duitse vriendschap die na de oor log tot bloei is gekomen afbreuk te doen. in de ogen van wereldopinie in het slechtst mogelijke daglicht te stellen. Daartoe schu wen de Russen de pijnlijkste verdacht makingen niet, aldus de Westduitse rege ring. Geen effect In de Westduitse hoofdstad meent men overigens dat Kroestsjevs bezoek aan Frankrijk aan de beginselen van de ver houding Oost-West niets heeft veranderd. Politiek gezien heeft Kroesjtsjev tever geefs gehamerd op het Duitse aambeeld: de Fransen zijn er kennelijk niet door ge ïntimideerd geraakt. Volgens de Westduit se burgemeester Brandt is de positie van Berlijn door Kroesjtsjevs Tour de France niet verergerd. In het bijzonder had Brandt hierbij het oog op de uitlating van Kroesjtsjev. volgens welke de Sovjet-Unie zich niet bedreigd kan gevoelen door een paar honderd westelijke soldaten te Ber lijn. Men zegt hier verder, dat De Gaulle en Kroesjtsjev over de kwestie-Duitsland niet veel woorden behoefden te wisselen, im mers Parijs en Moskou willen beide als grens tussen Duitsland en Polen de Oder- Neisse-linie en van de Fransen is het al jaren bekend dat zij over de splijting van Duitsland nu, juist niet veel tranen plegen te laten Kroesjtsjefs voortdurende aanvallen op Adenauer konden bij De Gaulle geen ef fect sorteren. Men zegt hier dat Parijs er geen baat bij heeft dat Bonn wordt ge- isoleerd. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou heeft gisteren weer een felle aanval op Adenauer gedaan. In een voor Groot-Brit tannië bestemde uitzending werd gezegd, dat de bezoeken van d.e Westduitse rege ringsleider aan Amerika en Japan duide lijk er op waren gericht, te trachten de spanning te laten voortduren, elke verstan dige benadering van de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk te belemmeren en intussen de Westduitse strijdkrachten met de modernste wapens, waaronder vooral van kernladingen voorziene raketten, uit te rusten. In een uitzending voor de Verenigde Sta ten werd echter gezegd, dat de Sovjet- Unie vriendschappelijke betrekkingen met de Bondsrepubliek onderhoudt en dat het belachelijk is te veronderstellen, dat Rus land anti-Duitse gevoelens in Frankrijk wil wekken. Advertentie W* Prinses Margaret en haar verloofde ACCRA (Reuter) De premier van Ghana, Kwame Nkroemah, opende van daag te Accra een conferentie van Afri kaanse regeringsvertegenwoordigers en politieke en arbeidersleiders. De conferentie is bijeengeroepen om te beslissen over „positieve actie om maat regelen tegen verdere Franse (atoom) proeven in de Sahara te coördineren" en middelen te beramen ter voorkoming van „balkanisering van Afrika". Volgens waarnemers hopen de leiders van Ghana, dat de conferentie de grond slag zal leggen voor een Unie van Afri kaanse Staten cf ten minste een of andere vorm van Afrikaanse federatie. Uit Basoe- toland, Egypte, Ethiopië, Gambia, Kenya, Liberia, Libië, Somaliland, Soedan, Tan- ganyka en Zuid-Rhodesië zijn reeds deel nemers aangekomen. Men verwacht dat de jongste ongere geldheden in Zuid-Afrika ter sprake zullen komen. Tot degenen, die nog worden ver wacht behoren vertegenwoordigers van po litieke partijen in Zuid-Afrika en Zuidwest Afrika. Advertentie ANITA" japon uit onze showcollectie van Iers linnen maat 38-46 kleuren lila marinde, Dior-blauw en C.-geel 75 Haarlem, Grote Houtstraat 12 Hoorn, Ged. Turfhaven 18 Beverwijk, Breedstraat 38 In Hamburg wordt een prototype van het eerste Westduitse verkeersvlieg tuig met straalaandrijving gebouwd. De machine, die aangeduid is met HFB 314, wordt 36,25 meter lang en krijgt een spanwijdte van 28,4 meter. Op een hoogte van 11.000 meter zal de snel heid 950 km/u zijn. Met zeventig passa giers en 2Zz ton vracht bedraagt de actieradius 2040 kilometer. Het toestel is ontworpen voor Europese vluchten. De opstelling van de motoren is gelijk aan die van de Franse Caravelle. LONDEN (UPI) Jeremy Fry, de 35- jarige erfgenaam van een chocolade for tuin, zal op het huwelijk van prinses Mar garet en Anthony Armstrong-Jones niet fungeren als eerste getuige „om redenen van gezondheid". Geruchten dat Fry niet als getuige voor zijn beste vriend zou op treden deden reeds enkele dagen de ronde, maar werden van officiële zijde ontkend. Woensdag liet Fry weten, dat hij „op doktersadvies" niet zal kunnen optreden als bruidsjonker. Volgens zijn vrouw lijdt hij aan geelzucht. Onder hen die genoemd worden als even tuele plaatsvervangers bevinden zich de 30-jarige Billy Wallace en de 24-jarige Hertog van Kent, een neef van de prinses. Het aanstaande huwelijk verloor ook enige luister toen bekend werd dat de gas ten niet in gala hoeven te verschijnen. Dit was de tweede verrassing van het meest- besproken huwelijk van het jaar. Eerder was een veel kortere route voor de bruids stoet door de Lord Chamberlain bekend gemaakt. LONDEN (UPI) Volgens de corres pondent in Singapore van de Londense Ti mes treft Indonesië voorbereidingen om Nederlandse schepen te weren uit zijn overzeese handel. De correspondent ba seerde zijn bericht uit recente Indonesi sche stappen en vooral uit het feit, dat de Indonesische regering bij niet-Neder- landse scheepvaartmaatschappijen heeft geïnformeerd of zij het zeevervoer van en naar Indonesië van Nederlandse schepen zouden kunnen overnemen. De hoeveelheid Indonesische vrachtla dingen op Nederlandse schepen is reeds aan het verminderen, aldus het bericht, waarin eraan herinnerd werd dat de K.P.M. in 1957 uit het inter-insulaire ver keer werd geweerd. „De Indonesiërs zouden de Nederlandse schepen kunnen weren door enerzijds de Nederlandse schepen de toegang tot Indo nesische havens te ontzeggen en ander zijds uitvoervergunning te weigeren aan handelaren, die Nederlandse schepen wen sen te gebruiken. Ook zouden invoerver gunningen voor door Nederlandse schepen aangevoerde goederen kunnen worden ge weigerd," aldus het bericht in de Times. Ook zij gaan kun oud zilver inruilen ;«nuk t«!>rulk v»n de voordelen v»n de Zllvtrlnrullactle. 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TELEFOON 20049 De Westduitse regering zal de diploma tieke betrekkingen met de jonge Westafri- kaanse staat Guinea niet verbreken, zo is te Bonn bekend geworden, maar nog al tijd niet officieel bevestigd. Men is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van een rapport van de Westduitse diplomaat Von Etzdorf, die is teruggekeerd van een kor te, maar avontuurlijke reis naar Guinea. Begin maart meldde het Oostduitse re- giifie triomfantelijk dat Guinea Oost-Ber- lijn had erkend. Met veel propagandistisch lawaai vertelde men dat de Guinese am bassadeur te Moskou dr. Conté, ook was benoemd tot Guinea's ambassadeur in Oost-Duitsland. Sedertdien tot de opheldering van de af gelopen dagen zijn vier weken verlopen. Bonn heeft in die tijd niet stil gezeten: de Westduitse regering dreigde de nogal ver guisde Hallstein-doctrine toe te passen, die zegt dat Bonn met een staat die diplo matieke betrekkingen met Oost-Duitsland onderhoudt geen eigen diplomatieke be trekkingen kan hebben met als enige uitzondering de Sovjet-Unie. Van Westduit se zijde heeft men inzake Guinea van het begin af aan evenwel geloofd in een Oost duitse valstrik waarin de jeugdige en on ervaren Guinese diplomatie argeloos is te recht gekomen. De Westduitse ambassa deur te Conakry, de hoofdstad van Guinea sprak eerst lang, maar vergeefs, met Sé- kou Touré, bijgenaamd „de grote olifant" de president van Guinea, die enkele maan- OESOEMBOEROE (Reuter) Een speciale missie van de UNO naar het Bel gische beheerschapsgebied Roeanda- Öeroendi heeft aanbevolen onmiddellijk maatregelen te nemen tot beëindiging van de „sfeer van agitatie" in dat gebied. Roeanda-Oeroendi, dat een Duitse kolonie is geweest, is economisch en administra tief verenigd met Belgisch Kongo, dat op 30 juni aanstaande onafhankelijk wordt. In het gebied doen zich vechtpartijen voor tussen de Watoetsi's een volk van heersers en krijgers, alle van uitzonderlijk groot formaat, en de Bahoetoes, die de slaven van de Watoetsi's waren. Vier vertegenwoordigers van de UNO hebben zes weken lang ter plaatse een onderzoek gehouden. Zij zijn vrijdag naar Tanganyika vertrokken. Hun voorstellen zijn dat de UNO zo spoe dig mogelijk hulp gaat verlenen bij het bestuur en de ontwikkeling van het gebied, dat een conferentie van Belgen en Afri kaanse leiders in plaats van in augustus eerder wordt gehouden en dat in het be gin van het volgende jaar verkiezingen ge houden worden voor wetgevende raden van Roeanda en Oeroendi. Verder spraken zij de hoop uit dat de Belgische regering volgend jaar de Algemene Vergadering zal kunnen verzoeken om bespreking van de onafhankelijkheid van Roeanda-Oeroendi. Het P.S.P.-Tweede-Kamerlid N. van dei- Veen heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of de regering van tevoren in kennis gesteld was van de plannen der Franse regering tot het ne men van de tweede atoombomproef in de Sahara? Hij vraagt voorts onder meer of de regering kennis genomen heeft van de verontrusting die zowel in Afrika als in Europa en Azië door deze proeven en de voorgenomen verdere proeven is teweeg gebracht. Kan de regering mededelen of zij voornemens is ook van haar verontrus ting inzake de voortzetting van de Franse kernbomproeven blijk te geven bij de Franse regering direct of voor het forum van de Verenigde Naties of andere inter nationale organisaties? aldus de heer Van der Veen. WASHINGTON (Reuter) Politieke deskundigen te Washington zeggen dat de overwinning van senator Kennedy op se nator Humphrey, die uit zijn op de kandi datuur van de Democratische partij voor de presidentsverkiezingen, in de staat Wisconsin, duidelijk was, maar dat een aantal aanhangers van Kennedy een gro tere meerderheid had verwacht. Volgens de volledige, maar nog niet-officiële uit slagen heeft Kennedy 478.118 en Hum phrey 372.034 stemmen gekregen. De re publikein Nixon, die geen republikeinse tegenkandidaat had, kreeg 341.463 stem men. De politieke deskundigen beschou wen Kennedy's overwinning wel als een belangrijke stap in de richting van zijn kandidatuur. Vrijwel alle politieke leiders betreuren het dat de godsdienst bij deze politieke verkiezingen een rol heeft gespeeld. Aan genomen wordt dat zelfs rooms-katholieke aanhangers van de republikeinse partij op Kennedy hebben gestemd. In overwegend protestantse streken heeft daarentegen Humphrey de meerderheid behaald. Op een persconferentie verklaarde Ken nedy in antwoord op vragen over een mo gelijk verband tussen' zijn geloofsovertui ging en de uitslag in Wisconsin, dat de geografische factor zijns inziens de be langrijkste was. In Wisconsin waren de Democraten en Republikeinen vrij in hun keuze. In alle andere Amerikaanse staten, waar de kie zers de kandidaten voor de partijconven ties aanwijzen, worden zij tevoren als De mocraten of Republikeinen geregistreerd en kunnen dan alleen volgens deze regi stratie stemmen. In vele staten worden de kiezers voor het aanwijzen van kandida ten in het geheel niet geraadpleegd en ge schiedt dit door de partijorganisatie van de staat. Er zijn ook staten, waar de „kies mannen" gedeeltelijk door de kiezers en gedeeltelijk door machthebbers der par tij worden aangewezen. Het resultaat van de voorverkiezingen in Wisconsin is, dat Kennedy op 2072 stem van de 31 kiesmannen mag rekenen die de Democraten van deze staat op de ko mende partijconventie hebben. Humphrey krijgt de rest. In totaal zullen op de con ventie die op 11 juli te Los Angeles begint 1.521 kiesmannen evenveel stemmen uit brengen, waarvan 761 nodig zijn om tot officieel kandidaat te worden benoemd. De krachtsverhouding in het Democrati sche kamp is op het ogenblik zo, dat Ken nedy op, 3672 stem mag rekenen. Hum phrey op 1272 stem. Symington op 47j stem Stevenson op anderhalve stem en Lyndon Johnson op een stem. den tevoren een officiële ontvangst had gehad die klonk als een klok. Dat ge sprek leverde niets op. Toen ook verdere duidelijke taal uit Conakry uitbleef stelde Bonn een mild ultimatum: klaarheid in zake Oost-Duitsland door Sékou Touré of een breuk. „Vrede van Kankan" Vorige week stuurde Bonn een diploma tieke boodschapper, de hoge ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Za ken Von Etzdorf naar Guinea. Hij klopte te Conakry tevergeefs aan de deur: Sékou Touré vertoefde in Kankan, diep in het binnenland, 700 kilometer van zijn hoofd stad, zonder luchtverbinding. Dat was voor Von Etzdorf geen bezwaar: hij ging op een Afrikaanse jungletocht, dwars door oer woud en over niet al te beste wegen en sprak te Kankan met Sékou Touré. Dat ge sprek was zo bevredigend dat toen Von Etzdorf van zijn avontuurlijke Afrikaanse tocht te Bonn terugkeerde, de Westduitse regering besloot de vriendschap met Guinea te continueren. De „vrede van Kankan," zegt men spottend te Bonn. Men maakt hieruit op dat Guinea, dat in diplomatieke gewoonten blijkbaar bijster onervaren is, zich door het Oostduitse re gime heeft laten overtroeven en in feite het slachtoffer is geworden van slimme Oost duitse propagandisten, die ambassadeur Conté ertussen hebben genomen met een televisiegesprek en een parade. Von Etz dorf kwam tenminste van Sékou Touré met de boodschap terug: Guinea heeft geen diplomatieke betrekkingen met Oost- Duitsland en is ook niet van plan die aan te knopen. De Hallstein-doctrine kan weer op stal worden gezet. De eerste bediende van de communis tisch Chinese ambassade in Londen, Koe Teh-Loe, heeft de Engelse autoriteiten po litiek asiel gevraagd. Hij lichtte woens dagavond zijn besluit op een persconferen tie toe. Koe vertelde, dat hij gedurende de zes jaar, die hij op de Chinese ambassa de heeft doorgebracht nog nooit alleen op straat is geweest. Slechts in gezelschap van een lid van de staf mocht hij zich bui ten het ambassadegebouw begeven. Volgens Koe moeten alle 30 leden van de ambassade twee maal per dag, in to taal vier uur, vijf maal per week scho lingsbijeenkomsten bijwonen. Tijdens één van deze bijeenkomsten was hij gevlucht. In Londen wordt aangenomen dat Koe Teh-Loe, die in Taian, Shantung, een vrouw en twee opgroeiende kinderen ach terlaat, het eerste lid van een communis- tisch-Chinese ambassade is, dat in het wes ten politiek asiel heeft gevraagd. Het ver zoek om asiel werd 25 maart ingewilligd. Koe ging in 1957 vier maanden met ver lof naar China. Op dit bezoek bemerkte hij dat de Chinese boeren „onder ver schrikkelijke omstandigheden leefden, niet genoeg te eten hadden en hard moes ten werken." In de provincie Shantoeng moesten boeren midden-december bloots voets in ijswater staan, aldus Koe. In de periode van de „honderd bloemen" leverde hij kritiek op de binnenlandse om standigheden. Onmiddellijk werd hij ge waarschuwd dit achterwege te laten, en sindsdien stond hij op de ambassade voort durend onder verdenking. Begin van dit jaar kreeg Koe opdracht op 10 maart naar China terug te keren. Indachtig het feit dat drie van zijn collega's die naar China terugkeerden tot een „arbeidstherapie" waren veroordeeld besloot hij op 26 februa ri te vluchten. Hij vertelde niet van plan te zijn „in Londen'één restaurant te openen" maar misschien naar Formosa te zullen gaan. GENèVE (Reuter) De zeerechtconfe rentie in Genève, waaraan 87 landen deel nemen, heeft besloten de volgende week woensdag te stemmen over de verschillen de voorstellen die zijn ingediend voor het vaststellen van de breedte der territoriale wateren en een aansluitende visserijzone. Tot vrijdag kunnen nieuwe voorstellen worden ingediend. Maandag, dinsdag en woensdagochtend zal de algemene discus sie over de voorstellen nog worden voort gezet. Tot op heden zijn vier algemene voor stellen ingediend door de Verenigde Sta ten, Canada, de Sovjet-Unie en Mexico. Het Amerikaanse en het Canadese komen het dichts bij elkaar: zij willen territoria le wateren met een breedte van zes mijl met aansluitend een visserijzone van eveneens zes mijl. Doch de Amerikanen menen, dat in die visserijzone alle landen mogen vissen, die dat in de voorgaanse vijf jaar ook hebben gedaan, zij het met beperking van de vangsten, terwijl vol gens de Canadezen alleen de vissers van de kuststaten het recht hebben om in die .visserijzone te komen. Volgens de Russen zou elk land het recht moeten hebben om zijn territoriale grens tot twaalf mijl uit de kust te leggen. Kiest een land een smallere zone dan is de rest tot twaalf mijl een exclusieve visse- rijzone. De Mexicanen menen dat een land, dat smallere territoriale wateren vaststelt, een evenredig bredere visserij zone mag laten gelden. De Pakistaanse delegetie zou van plan zijn een voorstel in te dienen dat een com promis is tussen het Amerikaanse en het Canadese. Dit compromis zou een tijdsli miet van 10 tot 15 jaar inhouden, waarna voor de visserijzone exclusieve rechten zouden gelden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5