Binnenkort rapport aan de raad over uitvoering van huurverhoging I Kgcty*. I ANKER-ACTIE vijftien jaar b.o.i.w. ONGERUST SPAARNDAM Haarlemse raad aanvaardt deel winkelsluitingsverordening Onvolledig voorbereid debat na interpellatie-mevr. v. d. Wall 'uce Geld voor de trommels Twee in één Wagentjes voor invaliden Kwart eeuw reizen VAT 69 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Baard eraf? Old Spïce erop! TWEE AMENDEMENTEN VERWORPEN P.v.d.Astemt tegen dispensatie van halve- dagsluiting vóór en na Pasen en Pinksteren niet voor iedereen Uitkeringen R.H.O. verhoogd DONDERDAG 7 APRIL 1960 Van Mensen en Dingen i j t Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Haarlem op korte termijn, zo mogelijk vóór de volgende raadsvergadering met een nota te komen, waarin zal worden uiteengezet hoe de uitvoering zal zijn van de bepalin gen ten aanzien van de huurverhoging. Het college hoopt dat deze nota de grondslag zal vormen voor een gefundeerd debat over huurverhoging in de eerstkomende raadsvergadering. Dit deelde wethouder Schippers woensdagmiddag mee aan het slot van de beantwoording van de vragen over de huurverhoging, die het socialisti sche raadslid mevrouw Van der Wall-Duy vendak aanvankelijk schriftelijk had gesteld, maar die op haar verzoek mondeling werden toe gelicht. Verscheidene fracties hadden bezwaar tegen deze interpellatie omdat zij zich gezien de korte tijd van voorbereiding niet voldoende in de materie hadden kunnen inwerken. Dit gold trouwens ook voor het college van B. en W., dat, naar wethouder Schippers meedeelde, zich even min terdege over het vraagstuk had kunnen beraden. Dit gebrek aan voor bereiding deed zich in het na de toelichting volgende debat dan ook ge voelen. De beantwoording van B. en W. muntte niet uit door duidelijkheid en er bleven nog verscheidene kanten van de zaak onbesproken. Mevrouw Van der Wall had het ver zoek tot interpellatie op te korte termijn gedaan, maar zij motiveerde dit met op te merken dat de zaak van grote urgentie was en dat er onder de bevolking „onge rustheid" heerste ten aanzien van de toe passingen van de huurverhoging. De vragen waar het om ging had me vrouw Van der Wall aan het einde van de vorige week gesteld. Zij vroeg daarbij het. college van B. en W. welke maatrege len er getroffen zijn ten aanzien van de gemeentewoningen. Zijn er woningen, die door achterstallig onderhoud niet voor huurverhoging in aanmerking komen? Wat is de procedure betreffende de wonin gen waarvan de huur minder dan 9 be draagt? Heeft het college advies gegeven aan de woningbouwverenigingen over de te nemen maatregelen? Werd hierbij re kening gehouden met de grote achterstand in het onderhoud van verschillende com plexen? De voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, stelde voor de gevraagde interpellatie te verlenen. De heer Van L i e m t (K.V.P.) was van oordeel dat men zich ten aanzien van de interpella tie-procedure zoveel mogelijk aan het re glement zou moeten houden. „Wij hebben ons weinig kunnen prepareren," klaagde hij. Zijn standpunt formuleerde hij aldus: ..Ik heb er wel bezwaar tegen, maar maak er geen bezwaar tegen." De heer Spek (Prot. Chr.) stelde het nog wat scherper. „Wij zijn toehoorders bij een door een andere fractie grondig voorbereide interpellatie." De heer Spek stelde voor de vragen schriftelijk af te han delen en er dan in de volgende raadsver gadering over te discussiëren. De heer B e 11 i n k (V.V.D.) was het hiermee eens. De heer Proper (Comm.) daarentegen wees op de urgen tie van de zaak en was vóór het toestaan Advertentie Mevr. v. d. Wall-Duyvendak van de interpellatie. De heer Voogd (Arb.) lichtte nog nader toe, dat zijn frac tie over het algemeen een spaarzaam ge bruik zou maken van het recht tot inter pelleren, maar dat qjp beroering onder de Haarlemse burgerij over de huurverho ging rechtvaardigde dat men deze zaak thans uit de doeken zou doen. De heer Bovenkerk (P.S.P.) had ook bezwa ren tegen interpellatie, maar vond het mogelijke uitstel van drie weken zwaar der wegen. Niet „stante pede" Wethouder Schippers deelde nog mee dat de beantwoording van de vragen, die concrete punten van de uitvoering be treffen, niet „stante pede" kon geschie den. De beantwoording zou ofwel onvolle dig, ofwel slechts namens hemzelf kunnen worden gedaan, aangezien er geen tijd ge weest was voor overleg binnen het colle ge. Hij zag in een debat geen enkel nut. De voorzitter tikte zijn wethouder hier ■p> «n* 4KAVÏ vanaf f 3.75 Goed geschoren? Dan komt het hoogtepunt. ©töfyice After Shave Lotion. Fris, pittig, opwekkend! Uw huid zegt „ha"! After Snave Lotion SHULTON London New York er slechts om, of de raad de interpellatie wenst." De raad bleek dit na enige aarzeling inderdaad te doen, waarna de vragen stelster gelegenheid kreeg haar vragen nader toe te lichten. Zij wees nog eens op de onrust onder de bevolking en stelde dat het ging om het ge bruiken van de richtlijnen, die binnenge komen zijn. Zij vroeg onder meer waar om de gemeente onmiddellijk de huurad viescommissie had ingeschakeld, of het college deze commissie niet om ontheffing kon vragen met betrekking tot de verho ging van de woningen beneden de negen gulden en of iedereen afzonderlijk bij de ze commissie zou moeten protesteren. Heeft het college de woningbouwverenigin gen gevraagd rekening te houden met ach terstallig onderhoud? Wethouder Schippers zei in zijn antwoord, dat er geen reden tot ongerust heid bestaat. De gemeente heeft ten aan zien van de gemeentewoningen geen an dere maatregelen genomen anders dan die welke noodzakelijk zijn om de positie van de gemeente zeker te stellen. De in acht genomen haast houdt verband met de omstandigheid dat de verhoging ingaat op de datum van indiening van de aan vrage bij de huuradviescommissie. Circulaire Met betrekking tot de woningen, die min der doen dan 9 is door de dienst Volks huisvesting een circulaire verspreid. Daar in staat dat de bewoners geen enkele ver plichting hebben de huurverhoging te be talen. De wethouder ried evenwel drin gend aan de bewoners te waarschuwen voor latere aanspraken op hogere huur na een nadere beslissing door de huuradvies commissie. Ket kan echter maanden, mis schien zelfs wel jaren duren, alvorens de ze commissie een beslissing genomen heeft, gezien de grote aantallen gevallen die zij moet beoordelen. In Haarlem is het nog niet bekend, hoe de huuradviescommissie is samengesteld (Deze mededeling berustte echter op een vergissing, zoals de wethouder in tweede instantie bevestigde). Wat de kwestie van het achterstallig onderhoud betreft heeft het college nog geen gelegenheid gehad de ze zaak grondig te bekijken. Voor woningen die meer doen dan 9 moet de huurder bij de huuradviescom missie ontheffing vragen, in geval hij meent dat er van achterstallig onderhoud sprake is. Over het complex aan de Einsteinstraat kon de wethouder nog geen nadere mede delingen doen. Aan de woningbouwvereni gingen is een advies in de vorm van een uitvoerige circulaire uitgegaan, waarin eveneens is gesteld dat de betalingen van de huurverhoging op vrijwillige basis die nen te geschieden. Wat het achterstallig onderhoud betreft: de beslissing hierom trent ligt bij de huuradviescommissie. Aan het slot zegde de heer Schippers een uit voerig schriftelijk rapport over deze ma terie aan de raad toe. Nadat nog enige korte opmerkingen ge maakt werden besloot de raad het beloof de rapport af te wachten, waarna er als- echter op de vingers door te zeggen: „Het nóg gelegenheid zou zijn de gehele zaak is een staatsrechtelijke kwestie. Het gaat I uitvoerig onder de loep te nemen. De Haarlemse gemeenteraad heeft in zijn vergadering van woensdagmiddag besloten dispensatie te verlenen voor de verplichte halvedagsluitingen voor win kels gedurende de eerste zes werkdagen van de bij de Uitverkopenwet vast gestelde perioden, voor de weken voorafgaande aan pasen en pinksteren, in de tijdvakken van 29 november tot en met 5 december en van 20 tot en met 24 december en voor die weken waarin nieuwjaarsdag, tweede paasdag, hemel vaartsdag, tweede pinksterdag, eerste en tweede kerstdag of een nationale feest dag valt. Dit nadat twee amendementen van de socialist Rookhuyszen waren verworpen. De Partij van de Arbeid had namelijk geen behoefte aan ontheffing van de winkelsluiting in de weken vóór en na pasen en pinksteren. De andere voorstellen werden alle zonder of met geringe discussie aangenomen. De heer Rookhuysen (Arb) wenste het voorstel van B. en W. niet in zijn geheel te steunen, omdat er naar zijn me ning geen behoefte bestond aan verlenen van dispensatie van de verplichte halve- dagsluiting in de weken vóór en na Pasen en Pinksteren. De heer W a a n i n g (V.V.D.) zei dat de meerderheid van de huisvrouwen wél voor dispensatie was, waarop werd geïnterrupeerd: „Hoe weet u dat?" De heer Waaning antwoordde, niet van zijn stuk gebracht: „Dat moet u maar eens gaan vragen." Naar zijn me ning kreeg het winkelpersoneel compensa tie door het winkelsluitingsrijdenbesluit. De heer Dijksman (Prot. Chr.) vond het moeilijk iedereen tevreden te stellen. Hij wenste het voorstel te steunen, omdat in het algemeen overeenstemming was be reikt. Een minderheid van zijn fractie had nog gevraagd naar de motieven die de Kamer van Koophandel tot haar advies hadden bewogen. De heer Proper (Comm.) steunde het socialistische standpunt: bij Pasen en Pinksteren zijn de belangen van het pu bliek niet van zo doorslaggevende aard, meende hij. Wethouder Schippers klaagde erover dat het standpunt van de perso neelsorganisaties blijkens een brief van 28 maart was veranderd. Hij was teleurge steld over het resultaat van de besprekin gen. Dit moedigt een verder gaan op deze weg niet aan, vond hij. Hij achtte het dringend noodzakelijk dat de deelnemers aan het toekomstig overleg te voorschijn komen met een gefundeerde mening, die de opvatting van hun leden vertegenwoor digt. De werktijden van het personeel moe ten buiten beschouwing blijven, omdat de werknemers compensatie krijgen op ande re dagen. Alleen de behoefte mag door slaggevend zijn, vond hij. Het advies van de Kamer van Koophandel achtte hij een serieuze benadering van deze behoeften. De heer Rookhuyszen kon het hier niet mee eens zijn en diende twee amendemen ten in: één tegen het verlenen van dis pensatie vóór Pasen en Pinksteren en een ander voor de weken na deze feestdagen. De heer Vos (K.V.P.) merkte nog op dat het hem speet dat het rumoer na het over leg niet minder is dan tevoren. Hij had alle hulde voor de wethouder. De heer Voskuilen (Arb.) onderstreepte dit laatste, maar steunde toch zijn fractiege noot. De heer K n a p e (K.V.P.) deelde mee, dat een minderheid van zijn fractie geen ontheffing vóór Pasen, maar wel na Pasen wenste. Stemming over beide amendementen- Rookhuyszen wees uit dat de meerderheid van de raad B. en W. steunde. Respec tievelijk 24 tegen 15 en 22 tegen 17 raads leden verwierpen de amendementen. In de „Kijk, de mensen zeggen zo vaak tegenwoordig, dat de jeugd niets meer presteert. En dikwijls hebben ze nog gelijk ook. Maar nu is het toch wat anders. Het initia tief van deze actie is van de jongens en meisjes zelf uit gegaan, zelf hebben ze alles bedacht en zelf hebben ze al les uitgevoerd." Aldus de heer J. van der Molen, een der leiders van het Haarlemse Ankerclub- huiswerk, die zichzelf tijdens ons gesprek talloze keren onderbreekt om nog even snel iets anders te vertellen en die bovendien herhaaldelijk on derbroken wordt door jon gens, die nog iets moeten vragen of nog iets moeten zeggen en die kennelijk geen moment kunnen wachten, omdat anders de actie ver traagd zou kunnen worden. „De jongens hebben het zelf bedacht," zo vervolgt de heer Van der Molen, „één ton in een jaar uit één stad, zo noemden zij hun actie om zo spoedig mogelijk honderddui zend gulden bij elkaar te krijgen voor een nieuw clubhuis. Op maandag 11 april beginnen we met de eerste collecte-week, die tot en met 16 april zal duren. En dat wordt groots. Om half acht komen de 300 collectan ten al op de Grote Markt bij elkaar. We hebben daar dan een grote ketting, die acht ton weegt, liggen en die ket ting zal doorgezaagd worden door Toon Hermans. Hij zei direct ja, maar toen hij hoor de, dat het zo vroeg was, krabbelde hij weer terug. Later vertelden de jongens, dat ze hem wel zouden wek ken en toen beloofde Toon, dat-ie toch zou komen. Na dat doorzagen zullen er dui zend postduiven opgelaten worden. Met die duiven kom ik weer bij een heel ander verhaal. Dat zat zo De heer Van der Molen vertelt enthousiast verder over de medewerking, die de jongens en meisjes onder vonden van de Haarlemse postduivenhouders en bo vendien van de heer Korst- jens, die op zijn beurt dui zend ballonnen toezegde om tegelijk met de duiven de lucht in te sturen. Sommige duiven worden van speciale ringen voorzien en de eige naars van deze duiven krij gen een prijs. Ook aan de ballonnen zullen prijzen be vestigd worden. „Het wordt een groot feest", aldus de heer Van der De heer H. van Exel, voor zitter van de muziekvereni ging „Kunst na arbeid" te Bennebroek, deelt ons mee, dat zijn vereniging van B. en W. van Bennebroek vergun ning heeft gekregen om een geldactie te organiseren ten bate van het instrumenten fonds. Hiertoe zullen de bur gers van Bennebroek steun- bonnen a 0,10 kunnen ko pen. De opbrengst komt uiteraard ten goede aan „Kunst na arbeid", het korps, dat op het ogenblik reeds tachtig leden telt en dat door de aankoop van parade- en paukentrommels nog meer dan voorheen in staat zal zijn Bennebroek op waardige wijze muzikaal te vertegenwoordigen. Molen, „na het doorzagen van de ketting gaan die duiven en ballonnen de lucht in, de 300 collectanten verspreiden zich na een yell naar vier punten op de Grote Markt en daar begint dan de grote huis-aan- huis-collecte, die de gehele week zal duren. De televisie komt waarschijnlijk, Poly goon had interesse en ook de VARA zal aandacht aan onze actie schenken in het Multi- plex-programma." De heer Van der Molen vertelt nog even verder waarbij hij steeds weer on derbroken wordt door jon gens, die raambiljetten willen hebben, die de plakkertjes niet kunnen vinden en die 1001 vragen hebben, die alle betrekking hebben op de komende actie. „We sturen 50.400 kaarten rond", zo besluit de heer Van der Molen, „waarop aan één kant een foto-montage is af gedrukt en waarop aan de andere kant staat te lezen wat we precies willen. Kijk dat doet de jeugd allemaal. Zet maar in de krant dat die jongens en meisjes ook nog iets anders kunnen dan hui zen afbreken en stelen. Over een jaar is het geld voor het nieuwe clubhuis er. Daar ben ik zeker van De bond van oud-illegale werkers te Haarlem (afdeling van de „Federatieve Raad van het voormalig verzet- Nederland") bestaat op 11 juni vijftien jaar. Ter gelegenheid II De ruim honderd welpen, verkenners, leiders en leid sters van de Paschalis Bay- lon-groep uit Heemstede zullen op zaterdag 9 april onder het motto „Twee m één" een grote oliebollen actie gaan houden. Huis aan huis zullen op die dag tegen de luttele som van één kwartje twee grote oliebol len van uitstekende kwali teit verkocht worden. De op brengst van deze actie is voor twee doeleinden be stemd: 4/5 deel hiervan zal namelijk aan de Nederland se Jeugdgemeenschap wor den overgemaakt voor de actie „Doe Open". Het res terende 1/5 deel is bestemd voor de organisatie van een grote jubileumbijeenkomst met het oog op het vijftig jarig bestaan van de ver kennersbeweging in Neder land. De afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond heeft in navolging van voor gaande jaren ook dit jaar weer besloten ten behoeve van lichamelijk gehandicap te personen een aantal duw- wagentjes op de Keukenhof te stationeren. Degenen, die de bloemenexpositie willen be zoeken en niet in staat zijn dit te voet te doen kunnen zich wenden tot de admini stratie van de Keukenhof te Lisse telefoon 02530-3841 en eventueel reeds telefonisch een afspraak maken om een wagentje voor het bezoek te reserveren. Aan het gebruik maken van een dergelijk wagentje zijn geen kosten verbonden. Men wordt ech ter uiteraard vriendelijk verzocht de wagens weer in goede staat terug te brengen. hiervan wordt er in Haarlem een reünie gehouden van vele mensen uit het verzet. Naast deze samenkomst worden er enkele feestelijk heden georganiseerd. Aan het eind van deze maand, om precies te zijn op 27 april, zal de reisvereni- ging „Haarlem" vijfentwintig jaar bestaan en uit de extra- uitgave van het verenigings- nieuws hebben we gezien, dat deze eigenlijk nog jonge club al een rijke geschiede nis achter de rug heeft en bovendien dat men dit jubi leum op uitvoerige wijze gaat herdenken. In 1935 begon de reisver- eniging op bescheiden schaal. Slechts tachtig leden namen deel aan één dagtocht, die het gezelschap destijds naar Arnhem voerde. Langzamer hand nam het ledental ech ter toe en ook de reizen wer den uitvoeriger en het ge volg is dat de 200 leden thans een keuze kunnen maken uit een uitgebreid programma, dat onder meer achtdaagse tochten naar Oostenrijk en Luxemburg bevat. Op 24 april wordt het jubi leum gevierd met een tocht naar Arnhem, de Mokerheide, Grave, Dinther en terug naar Arnhem. Men zal de ge hele dag onderweg zijn en we veronderstellen, dat er in de bussen talloze herinne ringen zullen worden opge haald uit de afgelopen kwart eeuw. Spaarndam is ongerust. We hebben het zelf kunnen constateren. Spaarndam is bang. Bang omdat men denkt, dat bepaalde delen van het dorp ontsierd zullen gaan worden door woon schepen, bang omdat men vreest, dat de gemeente Haarlem en het hoogheem raadschap Rijnland dit „kwaad" zullen laten voort woekeren. Het „gevaar" komt, aldus een grote groep Spaarndam- mers, uit de richting van Haarlem. Geruime tijd al liggen er bij de Mooie Nel vlak bij de Kolk een paar woonschepen, behorend aan werknemers van een groot aannemingsbedrijf. En tegen deze schepen hebben de Spaarndammers niets, wèl tegen de boten, die ernaast zijn komen liggen en tegen de schuiten die daarnaast weer een ligplaats hebben gekregen. „Natuurlijk begrijpen we, dat de mensen in die boten dolblij zijn met hun plaats en we gunnen die bewoners hun schepen uiteraard, maar degenen die er oog voor heb ben zullen onmiddellijk zien dat de woonschepen het na tuurschoon van Spaarndam danig aantasten. We hebben het vroeger ook al eens ge had toen ze de Pol vol stouwden met woonboten. Het was geen gezicht en ze zijn er later dan ook weer uitgehaald. We zijn nu alleen maar ongerust dat men de zelfde fout ook met het mooie kolkje gaat maken". „Ik begrijp het volkomen", zegt een scheepsbouwer dicht uit de buurt, „het mooie van Spaarndam gaat weg, maar volgende week leg ik er vier woonschepen neer, m'n mensen moeten toch ergens wonen en een andere oplossing zie ik niet" Woonboten in Spaarndam, die zo vreest men het landschappelijk schoon blij vend bederven. met de grond gelijk maken", zegt een andere inwoner van het dorpje en hij wijst naar de dijk rond de vesting Spaarndam, „daar kunnen ze huizen genoeg bouwen, het landschappelijk schoon wordt niet aangetast en de mensen zijn geholpen' Maar ondertussen blijft „Laten ze die oude wallen Spaarndam ongerust. verwarring stemde de heer Vos (K.V.P.) bij eerstgenoemd amendement mét socia listen, P.S.P. en communist tegen de rest van zijn fractie. Strandschap De kredietaanvrage van 1.835 ten guns te van de Zandvoortse Reddingsbrigade ondervond de algemene steun. De heer V o og d (Arb.) bepleitte een grotere sa menwerking tussen Bloemendaalse- en Zandvoortse Reddingsbrigades. Dit zou wellicht kunnen gebeuren via het Zand voortse Strandschap, waar Bloemendaal thans niet in participeert. De heren F i b b e (V.V.D.) en Dijksman (Prot. Chr.) spraken in gelijke zin. De voorzitter zegde op verzoek van deze raadsleden toe B. en W. van Bloemendaal te zullen ti'ach- ten over te halen in het Strandschap te participeren, waardoor meer steun voor de Bloemendaalse Reddingsbrigade moge lijk zou worden. Als voorzitter van de commissie onderzoek gemeenterekening 1957 had de heer Spek (Prot. Chr.) ge vraagd of er kans was op een spoedige realisering van het uitbreidingsplan Hol land Nautic. Wethouder H a p p zegde dit toe en merkt eop dat er reeds een begin is gemaakt door de onderbrenging van be drijven in de gebouwen van de voormali ge Holland Nautic en door demping van de Paul Krugerkade. Op verzoek van de heer Spek zegde de heer Schippers toe de kwestie van af schrijving van gemeenteauto's nog eens te zullen bekijken. De heer Steyaart (P.S.P.) vond de catalogus van het Frans Halsmuseum een mooi boekje. Hij bepleitte een uitvoering in kleuren, méér tekst en beschikbaarstel ling aan middelbare scholieren tegen kost prijs. Ook de heer Proper (Comm.) wenste meer tekst. Wethouder Geluk meende dat kleurenfoto's te duur zouden zijn. De vraag naar meer tekst zou in de officiële catalogus verwezenlijkt worden. De thans verschenen uitgave is eigenlijk meer een fotoboekje voor bezoekers. De beschikbaarstelling aan scholieren wilde hij eens bekijken. Advertentie G&zilligl hMlMtotdj Advertentie maar alleen voor de man, die weet- wat hij wil en een goede smaak heeft. FINEST SCOTCH WHISKY De minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de uitkeringen op grond van de Re geling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers 1940-45 (R.H.O.) die mede van toepassing is voor hulpverlening aan gerepatrieerden uit Indonesië, met ingang van 28 maart 1960 wordt aangepast aan de ondermeer voor een aantal bedrijfstakken toegestane loonsverhogingen. Tevens is rekening ge houden met compensatie voor de huurver hoging. Deze maatregel houdt onder meer in, dat de maximale normale inkomens basis voor de berekening van een uit kering met vijf percent zijn verhoogd, alsmede met 4.- per week voor huurcom- pensatie. Havenverkeer in Amsterdam. In de week van 27 maart tot en met 2 april zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 158 schepen (473.398 b.r.t.) en vertrokken 149 schepen (371.339 b.r.t.).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7