Vandaag ondertekening ontwerp-verdrag met de Westduitse Bondsrepubliek Meisje vermoord in huis van politie-inspecteur Verzet in Nyanga na vele arrestaties gebroken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER RAARS VERHÜIZEN 'é%e MORRIS '(ui/orcijou (W „Bom in DC-7" bleek loos alarm Door een insluiper gewurgd Om terreur tegen werkwilligen te breken", zegt de politie SGHRAVENDIJK btCKERING HANDSCHOENEN fijnste kaas uit Zwitserland In de krant van heden: Wisselend bewolkt Op grote schaal koppelverkoop van problemen ter voldoening van wederzijdse wensen Opschudding bij KLM Het woord is aan Gobelin gestolen SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Dat moet je zó doen.... Als wassen niet meer helpt, als witte wol en no-iron overhemden er gelig blijven uitzien, maak ze dan weer smet teloos wit met echfa- WIT. Eén Slacon echSa- WIT doet wonderen en maakt no-iron boven dien zo glad dat u nooit meer hoeft te strijken. Zorg dat het wit is, smetteloos wit met echfa-WIT. VERLOVINGSRINGEN Eems-Dollard Schadevergoeding 74e JAARGANG No 231 g VRIJDAG 8 APRIL 1960 305e JAARGANG No 79 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). BuwjJ Tf* 1 1 i /"W* I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. HeiUeland 10. Tel. 15295. Bii- I 1 ■■■■■I Ir*™ 111 I J'ttSSBlïillil Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein. TeL 57755 A VA VJL A A V-* A A A O A-^ VA VJ K/ A VA WA P-P^ Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urntoniL nAflitiiLiYiDonn uuuhain i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije met tijdelijk Zwitsers kaas-recep- tenboekje! Koop vandaag nog 2 dozen Gerberkaas met 2 bij- gepakte bonnen voor recepten- boekje!. V Imp. F». E. vin Vliet Er#. Amiterdim BARTELJORIÏSTR HAARLEM TEL. 1343'9. tEios;sraAAi IPD KONNCSPIUNI AMSTERDAM TEL 229596 pog- W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 17, 19 Van Dag tot Da«3 Op de Praatstoel o Buitenlands nieuws 3, 5 Film5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Kunst 11 Boekenhoekje 15 Beeldverhalen 15 Feuilleton 15 Horen en Zien15 Uitgaan in Haarlem17 Economisch nieuws21, 23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Dit nummer bestaat uit acht-en-lwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Koudere nacht met hier en daar mist. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige zuidwestelij ke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. geen gevolg hadden gegeven aan het bevel het werk te hervatten. Na te zijn onder vraagd, werden allen op 162 na weer vrij gelaten. Bij huiszoekingen in Nyanga, dat als de voornaamste verzetshaard wordt beschouwd, zijn zakken vol wapens in be slag genomen. Vuurwapens zijn echter niet gevonden. De plaatsvervangend commissaris van politie in Kaapstad, Terreblanche, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zei, dat de gecombineerde actie van politie en militairen uitgevoerd werd zonder inciden ten. Er werd geen verzet gepleegd. „De politie slaagde er, op enkele uitzonderin gen na, in de agitators, terroristen en gangsters die zij wilde arresteren, op te rollen". „De actie werd alleen in het be lang van de vredelievende inwoners van Nyanga, die onder terreur leefden, onder nomen", aldus Terreblanche. Een werkwillige De politie in Kaapstad heeft een kopie van een brief uitgegeven, die een inwoner van Nyanga aan zijn werkgever had ge zonden, waarin de omstandigheden in het woonoord werden omschreven. Hij zei, dat de politie kon bevestigen dat de beschrij ving „niet overdreven" was. De brief was door de vrouw van de briefschrijver naar buiten gesmokkeld. Gezegd werd dat hij was aangevallen en beroofd werd van zijn khaki-jas en zijn portefeuille, waar echter geen geld in zat. „Afrikanen wachten in het sti-uikgewas op degenen, die naar hun werk gaan. Wij hebben op het ogenblik geen cent, geen petroleum, geen brood, boter enzovoort. „Wij weten niet wat er gebeurt en wat er gaat gebeuren". „Gangsters" hadden hem gewaarschuwd, Wij willen Duits blijven" en derge lijke leuzen kalkten de bewoners van Elten en Tudderen in 1949 op hun muren en schuttingen uit protest tegen hun annexatie door Nederland. Nu, bij na elf jaar later, gaan hun wensen in vervulling: zij keren „Heirn ins Reich (Van onze Haagse redacteur) Vanmiddag worden in de grote zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag de tweeënzeventig handtekeningen geplaatst ter bekrachtiging van de ontwerp-overeenkomst tussen de Nederlandse en Duitse regeringen tol rege ling van een aantal vraagstukken op het gebied van grenzen, financiën, grond bezit, verkeer en waterhuishouding. Ieder van de vertegenwoordigers der beide regeringen, aan Nederlandse zijde minister mr. J. M. A. H. Luns en de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, als hoofd van de onder- handelingsdelegatie en aan Duitse kant minister dr. H. von Brentano en ambassa deur R. Lahr, zal achttien keer zijn naam moeten schrijven onder het stel docu menten. Het verdrag beslaat 77 gedrukte pagina's, waarbij 51 kaarten, vijftig voor de grenscorrecties en één voor het Eems-Dollargcbied. Dit is dan de voorlopige climax van een procedure welke drie jaar geleden, op 5 april 1957, met eert nota wisseling begon. Sindsdien hebben de onderhandelingsdelegaties elkaar tientallen keren ontmoet en zijn er honderden telefoongesprekken gevoerd, om de tekst tot op een komma nauwkeurig te redigeren. Het woord is nu aan de parlementen van beide landen. Deze zullen immers het ontwerp-verdrag dienen te ratificeren. Pas daarna kan het tot een uitwisseling der oorkonden, wellicht met enig feest gedruis, komen. De K.L.M. deelt mede, dat de reser veringsafdeling van de K.L.M. te New York donderdag een man aan de telefoon kreeg, die meldde dat er een bom was ge plaatst aan boord van één van de twee K.L.M.-vliegtuigen, die gisteravond van New York naar Amsterdam zouden ver trekken. Tijdens dit telefoongesprek meng de zich ook een vrouwenstem in de discus sie. De man zei dat er een bom in het vliegtuig geplaatst was, de vrouw beweer de dat de bom in de hangar lag. De K.L.M. heeft daarop besloten, hoewel telefonische meldingen aan luchtvaart maatschappijen over zich aan boord van vliegtuigen bevindende bommen, geen zeld zaamheid meer zijn, de toestellen, beide DC-7-C's, te laten onderzoeken. Het eerste toestel zou gisteravond om negen uur Nederlandse tijd van New York hebben moeten vertrekken, het tweede om half twaalf. Er zijn echter noch in de vliegtuigen, noch in de bagage der passagiers of in de hangar bommen gevonden. Eén der vlieg tuigen vertrok daarna met vier uur ver traging, het andere drie uur later dan volgens het vertrekschema. Ernest Seton: Hoe knap de mensen ook zijn, van de mensheid weten zij in meerderheid nog niets. De Franse polite zoekt naar een bende kunstlievende inbrekers die uit de St. Pieter-kathedraal in Beauvais een gobelin uit de vijftiende eeuw heeft gestolen. Advertentie Tegenactie WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se federale recherche (F.B.I.) is een actie begonnen tegen personen die vliegvelden opbellen of aanschrijven met de medede ling dat op een of ander vliegtuig een tijdbom is geplaatst. De wet van 1956, die bepaalt dat personen die valse berichten verspreiden over de vernietiging van een vliegtuig of van motorvoertuigen, gestraft kunnen worden met een jaar gevangenis en 1000 dollar boete, wordt thans in alle zwaarte toegepast en reeds zijn twee per sonen, die zulke valse berichten hadden verspreid, door de F.B.I. gearresteerd. Advertentie dat als hij er op zou blijven staan naar zijn werk te gaan, hij zou worden gedood of zijn meubilair in brand zou worden ge stoken. „Gisteravond werden vijf huizen in brand gestoken maar gelukkig werd het vuur gedoofd eer schade was aangericht. Het leven in het woongebied is vreselijk", aldus de brief. Leden van het Pan Afrikaanse Congres hadden eerder verteld, dat de politie de voedselzendingen van de liberale en de progressieve partij niet meer doorliet. Dat het verzet in Nyanga georganiseerd was bleek uit hun opmerking over de distribu tie van het aangevoerde voedsel in Nayan- ga. Een Anglicaanse pastoor in Nyanga, Stanley Qabasi, verklaarde donderdag avond dat het in Nyanga volkomen rustig was. Hij zei dat de politie „zich zeer be hoorlijk gedroeg. Het was geen herhaling van de gebeurtenissen van maandag. Er werd niet geslagen of geschoten", zo zei hij. Volkscongressen verboden (Reuter) De Zuidafrikaanse regering heeft vandaag het Afrikaanse Nationale Congres en het Panafrikaanse Congres verboden. Zij had daartoe van het parle ment reeds machtiging gevraagd en ge kregen. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de woning van de hoofdinspecteur van politie J. S. (55) te Amsterdam-Oost is gis termorgen een 17-jarig inwonend meisje, Engelina Feenstra, dood in bed aangetrof fen. Het lichaam was geheel ontkleed cn met dekens toegedekt. Op haar hals waren lichte onderhuidse bloeduitstortingen te zien. Aangenomen wordt dat het meisje is gewurgd. Gisteravond om half elf moest de chef van het bureau Linnaeusstraat, commis saris W. T. G. A. Binnendijk, echter ont hullen dat cr nog geen enkele aanwijzing bestaat wie de moord heeft ge pleegd. Uiteraard is ook nog niets bekend over een motief. Wel zijn er sporen ge vonden waaruit moet worden opgemaakt dat een man via een tuimelraam het huis is binnengedrongen. Hoofdinspecteur S., wiens vrouw enige tijd geleden is overleden, woont met zijn 22-jarige dochter in de stille Ter Gouw straat, die deel uitmaakt van een na de oorlog gebouwd wijkje tussen twee spoor dijken op honderd meter afstand van het station Muiderpoort. Mej. S. werkt als telefoniste bij de P.T.T. in de hoofdstad waar zij Engelina Feenstra, dochter van een accountant in Leeuwarden, leerde kennen. Op 30 maart jl. werd overeengekomen dat mej. Feen stra, die in Amsterdam op kamers woon de, haar intrek zou nemen in het huis van de hoofdinspecteur. Gebleken is dat deze wijziging van woonadres niet bij het be volkingsregister is aangegeven (verhuizin gen dienen in Amsterdam binnen vijf da gen te worden gemeld.) Engelina Feenstra had woensdagavond dienst tot 24 uur. Aangenomen wordt dat zij onmiddellijk daarna naar de Ter Gouw straat is gegaan. De hoofdinspecteur en zijn dochter sliepen reeds en hebben haar niet naar bed horen gaan. De kamer van mej. Feenstra grenst niet aan de andere slaapkamers. Gistermorgen om kwart over acht klopte mej. S. op de deur van de kamer van haar vriendin Zij kreeg geen antwoord. Toen zij tenslotte de ka mer binnen ging deed zij de gruwelijke vondst, waarvan haar vader even later de politie in kennis stelde. Raam stond open Het raam van de kamer stond open. Uit de onderzoekingen van de dactyloscopi- sche dienst is komen vast te staan dat iemand door dit raam moet zijn geklom men. Buiten in de tuin waren geen voet sporen meer te vinden. Het is niet uitge sloten dat deze door de regen zijn uitge wist. De kamer van het slachtoffer toonde geen sporen van geweld. Commissaris Binnendijk heeft ons uit drukkelijk verzekerd dat er geen enkele verdenking rust op hoofdinspecteur S. en diens dochter. De hoofdinspecteur heeft zich de gehele dag ter beschikking ge houden, doch omdat het hier een zaak van een huisgenoot betreft is hij niet bij het onderzoek ingeschakeld. Vannacht 'heeft hij weer in zijn woning geslapen. De patholoog-anatoom Dr. Zeldenrust heeft het stoffelijk over schot onderzocht. Over de resultaten van dit onderzoek dat in opdracht van de jus titie werd gevoerd kon de politie nog geen mededelingen doen. Commissaris Binnen dijk zei ons gisteravond nog niet te weten op welk tijdstip de moord heeft plaatsge had. De aanwijzingen waarover de politie beschikte, wezen nog niet in de richting van een bepaalde persoon. De ouders van het slachtoffer (mej. Feenstra zou over enkele weken 18 jaar zijn geworden) konden pas gistermiddag omstreeks vier uur worden bereikt. Zij hebben zich naar Amsterdam begeven. Lina. een opgewekt knap meisje, had een vrij grote vriendenkring. Omdat de politie de mogelijkheid niet uitsluit, dat het meis je 's nachts een vriend op haar kamer ont ving. heeft het onderzoek zich ook in deze richting uitgestrekt. Enkele vrienden van Lina, onder wie studenten, zijn verhoord. KAAPSTAD (UPI) Na drie dagen van zeer krachtig politioneel optreden is het verzet in het negerdorp Nyanga bij Kaapstad thans gebroken. De politie wei gert mededelingen te doen over wat er in Nyanga gebeurd is cn beroept zich daar bij op de bepalingen inzake de afgekon digde noodtoestand maar donderdag is de derde en laatste „actie" gevoerd, uitge breider en harder dan de beide vorige, en zijn er 1500 mensen ondervraagd. Boven dien zijn hedenochtend op vele plaatsen in Zuid-Afrika, ook in de lokasie Nyanga, weer razzia's gehouden. In Nyanga heeft de politie zelfs een aantal vrouwen van eerder gearresteerde mannen meegeno men, de kinderen onverzorgd achterla tend. Het schijnt zelfs, dat in Nyanga vrijwel alleen vrouwen zijn gearresteerd. Nyanga is tot het laatst de kern geble ven van de proteststaking die het Pan- Afrikaans congres uitgeroepen had tegen de passenwet. Standvastig hebben de ne gers geweigerd weer aan het werk te gaan. Maar hedenochtend vroeg wees alles erop dat hun actie ten slotte gebroken is. Het optreden van militairen en politie binnen de van de buitenwereld afgesloten lokasie heeft de doorslag gegeven, de mensen zijn teruggedreven naar hun werk in Kaapstad. Reuter bericht, dat er donderdag in Nyanga 1.525 negers zijn aangehouden, die President De Gaulle van Frankrijk heeft tijdens zijn staatsbezoek aan Londen een rede gehouden in de mid deleeuwse Guildhall. Hij was daar, met zijn echtgenote, de gast van Sir Ed mund Stockdale, de Lord Mayor van Londen en van de Corporatie van de City. De Franse president ontving bij deze gelegenheid een zilveren houder met een oorkonde. 'Advertentie Advertentie Advertentie Advertentie WK/ STUURMALS# COHEN 3UWEUERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie JFB ga W Raamvest 29 - Tel. 14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitgevoerd, vraag vrijblijvend prijsopgaaf, Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Tuin- en ligstoelparasols Tuin- en kampeerstoelen SUNNY SEAT en andere merken SCHOMMELBANKEN Het resultaat der onderhandelingen met de Westduitse Bondsrepubliek is neerge legd in een algemeen verdrag, dat in vijf onderdelen is gesplitst, namelijk een grensverdrag, een overeenkomst over Eems en Dollard, een regeling der finan ciële kwesties, een Rijnvaartgeschillen- overeenkomst en een oorlogsgraven-over eenkomst. Het grensverdrag regelt in de eerste plaats de terugkeer van Tudderen, Dinx- perlo en Elten op 113 hectare bos na naar Duitsland. Door deze regelingen keren achtduizend Duitsers terug in de „Heimat". Zes andere grenscorrecties uit 1949 blijven gehandhaafd. Van negen andere wordt de omvang opnieuw gecorrigeerd, zoals het gebied Beek—Wyler. Er zijn bepalingen gemaakt die de be langen van de in die gebieden werkzame Nederlanders en Nederlandse ondernemin gen waarborgen. Speciale voorzieningen worden getroffen voor het verkeer over de door het zelfkantgebied aangelegde weg Schinveld-Koningsbosch. Nederland neemt op zich deze weg door tunnels en viaduc ten van het omringende gebied te isoleren, daarna vervalt alle grenscontrole op deze weg. Omgekeerd krijgt Duitsland een der gelijk recht voor een weg westelijk van Herzogenrath. Nederland verkrijgt voor telefoonverkeer, gasvoorziening en derge lijke nog meer faciliteiten in de streek van Tudderen. Het verdrag voorziet voorts in de in stelling van een rechtstreekse grens- waterencommissie ter oplossing van aller lei waterhuishoudkundige vraagstukken tengevolge van grensoverschrijdende ka nalen, beekjes en riviertjes. De nog in handen van de staat zijnde voormalige Duitse grenslanderijen zullen aan de „Deutsche Bauernsiedlung GmbH" worden verkocht. Er zijn een paar wegverbeteringen afge sproken, zoals de aanleg van de autoweg Arnhem—Oberhausen (Arnhem—Emmerik en Wezel—Oberhausen voor eind 1961 en Wezel—Emmerik uiterlijk voor 1 juli 1965). Ten aanzien van het EemsDollard- gebied is, met terzijdestelling van het ver schil van inzicht over het grensbeloop een praktische regeling getroffen. Beide par tijen zullen samenwerken teneinde een goede verbinding van de havens in dat gebied te waarborgen. Er zal een perma nente Nederlands-Duitse Eemscommissie worden ingesteld voor regelmatig overleg. In de Dollard zullen slechts in onder linge overeenstemming landaanwinningen en indijkingswerkzaamheden mogen wor den uitgevoerd. Deze bepaling geldt echter niet voor een oppervlakte van ongeveer duizend hect are in het Nederlandse deel van de Dol lard, welke oppervlakte zonder meer kan worden ingepolderd. Voorts zijn een reeks afzonderlijke regelingen getroffen om conflictsituaties, die zich in het verleden herhaaldelijk hebben voorgedaan, te ver mijden. De vertegenwoordigers van de haven besturen van Delfzijl en Emden zullen ten minste een keer per jaar bijeenkomen. Zij zullen ook alles nalaten wat een natuur lijke taakverdeling van beide havens in de weg zou staan. Met de door de Bondsregering te be talen 280 miljoen Duitse marken zijn de volgende Nederlandse vorderingen en aan spraken geregeld: investeringen in de ge corrigeerde gebieden, de resterende vor deringen op grond van de effectenrestitu tie. de schadevergoeding (125 miljoen mark) aan slachtoffers van het naziregiem en een aantal andere, voornamelijk uit de bezettingstijd daterende financiële trans acties. Rijnvaartgeschillen over de toepassing van de Akte van Mannheim zullen aan het Internationale Gerechtshof kunnen worden voorgelegd. De oorlogsgravenovereenkomst forma liseert de tot nu toe door de Oorlogsgra venstichting in West-Duitsland en in West-Berlijn verrichte werkzaamheden. De Oorlogsgravenstichting verkrijgt bo vendien faciliteiten op het gebied van de opsporing van vermiste Nederlandse ge deporteerden en op fiscaal terrein. Naar analogie van soortgelijke regelingen, welke de Bondsrepubliek reeds met België en Frankrijk heeft getroffen, is in de onder havige overeenkomst bovendien bepaald, dat gedurende tenminste tien jaren jaar lijks duizend familieleden van overleden gedeporteerden gratis vervoer in de eerste klasse van de Duitse Bondsspoorwegen zullen genieten, indien zij een bezoek wil len brengen aan in West-Duitsland of in West-Berlijn gelegen kerkhoven of ge denkplaatsen. „op handen HAARLEM: GROTE gedragen HOUTSTRAAT S2 DEN HAAG

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1