Wie...? Regering moet uitspraak van Kamer aanvaarden Tijdelijk opklaringen Drie getuigen verhoord over ongeluk met reclamevliegtuig Drie fabrieksbranden tijdens het weekeinde Piloot maakte vreemde capriolen voor hij in zee stortte Eigenaar blijft in voorarrest Draag 's avonds buiten uw lichtste kleding Ontvangst in Utrecht door kardinaal Alfrink EVC legt beslag op giro van „De Waarheid" Steun van VS bij een aanval op N. Guinea? MAANDAG 11 APRIL 1960 2 Morgen weet U méér! Advies aan voetgangers Kerkelijk Nieuws Parijse taxichauffeuses op „Keukenhof" Wegens vordering van 30.000 Vrouw aan brandwonden overleden Leidse eredoctoraten PROF. OUD OVER DE VOETBALTOTO Het op 22 januari van dit jaar onder de Engelse kust in zee gestorte eenmotorige reclamevliegtuig PH-SIK, van de 42-jarige J. H. S. uit Maastricht, heeft vlak voor het neerstorten enkele malen vlak langs de Noorse tanker „Sagona" gevlogen. Dit hebben drie leden van de bemanning van dit schip verklaard, die vrijdag op verzoek van de rechter-commissaris te Maastricht per vliegtuig uit Manchester naar Schiphol zijn gekomen om daar ver hoord te worden door de rijkspolitie. Vrij dagavond hebben zij dezelfde verklaring onder ede bevestigd tegenover de rechter commissaris in Amsterdam. De verhoren duurden tot diep in de nacht. Naar bekend is, bevindt de eigenaar van het luchtreclamebedrijf zich sinds midden februari in voorarrest, omdat hij ervan wordt verdacht, het toestel opzettelijk te hebben laten verongelukken, teneinde de verzekeringspenningen (30.000) in han den te krijgen. Naar aanleiding van de verklaringen der drie Noren meent de justitie thans te kun nen aannemen, dat de verongelukte vlie ger van het toestel, de 23-jarige Bernard Kleijn uit Gouda, die in dienst was bij het luchtreclamebedrijf, vlak voor hij in zee stortte, gepoogd heeft de aandacht van de bemanning van de Noorse tanker op zich te vestigen. In dit stadium van het ge rechtelijk vooronderzoek tegen de eige naar kan de vraag of hij dit deed omdat hij werkelijk in moeilijkheden verkeerde, dan wel opdat hij terstond zou worden op gevist na in zee te zijn terecht gekomen, niet worden beantwoord. Niet gelijkluidend De verklaring van de drie Noorse ge tuigen is niet op alle punten gelijkluidend. Twee van hen zijn matrozen, de derde is een bootsman, die alleen het laatste deel der opmerkelijke gedragingen van de ma chine in de lucht heeft waargenomen. Desgevraagd deelde de officier van Justitie te Maastricht, mr. A. W. Ro sing, het A.N.P. mede, dat de boots man spreekt over een looping van de machine, waarover de matrozen ech ter niet reppen. Volgens de matrozen vloog het toestel aan stuurboordzijde laag boven zee op de tanker toe, daar na trok het steil op en keerde terug in de richting waarvan het gekomen was. Dit herhaalde zich een tweede maal. Toen echter ging het vliegtuig, nadat het opgetrokken was, parallel aan de tanker vliegen en dook tot ont- zifting van de bemanning in zee. Dit alles geschiedde zo dicht onder de En gelse kust, dat men deze van de tanker af kon zien. Het vliegtuig zonk vrijwel onmiddellijk. Wel voer de tanker er terstond naar toe, doch men trof er alleen een drijvend rub berbootje aan. waarin een paar vlieger handschoenen lagen. Het lijk van de ver ongelukte vlieger is nimmer teruggevon den. Hij is vermoedelijk met het toestel naar de bodem van de zee verdwenen. De bootsman, die in tegenstelling tot de matrozen, het toestel pas vlak voor het in zee verdween, parallel aan het schip vlie gend, in het oog kreeg, verklaarde niet alleen, dat het een looping maakte, maar meende ook een pakje uit het toestel te hebben zien vallen, terwijl het op zijn rug vloog. De matrozen konden dit niet beves tigen. De „Sagona" was op weg naar Rotter dam. Toen het schip daar de volgende dag aankwam, werd de bemanning, onder wie de twee matrozen en de bootsman, door de Rijksluchtvaartdienst en door een wachtmeester van de dienst luchtvaart van het Korps Rijkspolitie, gehoord. Op dat moment was er echter nog geen spra ke geweest van een misdrijf en dacht men slechts aan een vliegtuigongeluk. Toen enkele weken later verdenking te gen de eigenaar rees, achtte de justitie het nuttig, het drietal nog eens nader en meer* gedetailleerd te ondervragen. De tanker zou echter voorlopig niet meer in ons land komen. Wel meerde deze na een lange reis donderdag in Liverpool. De drie Noren hoorden toen van het verzoek, dat de rechter-commissaris in Maastricht gedaan had en toonden zich in het belang van het onderzoek bereid naar ons land te komen, hetgeen dan vrijdag gebeurd is. Bij de verhoren op Schiphol was de raadsman van verdachte S., jhr. mr. L. van Sasse van IJsselt, aanwezig, evenals bij de verhoren later op de dag in Am sterdam. die tevens zijn bijgewoond door de verdachte zelf. Intussen bevindt S. zich nog steeds in voorarrest. Zaterdagochtend zijn de drie getuigen weer van Schinhol vertrokken. De verdachte zelf bliift iedere schuld ontkennen. Met name spreekt hij ook te gen, met zijn vlieger Bernard Kleijn af gesproken te hebben dat deze met opzet het toestel in zee zou vliegen. Advertentie Zaterdagmiddag omstreeks half drie ontstond brand in de plastic- en lederwa- renfabriek „Aresa" te Kampen. Door het opgeslagen brandbare materiaal stond in een ogenblik de fabriek in lichter laaie. De vlammen sloegen meer dan vijfentwin tig meter boven het dak uit en er ontwik kelde zich een enorme rook. De brandweer pakte deze brand in de oude binnenstad van Kampen met groot materieel aan en vroeg ook assistentie van de brandweer te IJssclmuidcn en later van die te Zwolle, toen de tegenover de fabriek gelegen monumentale Broederkerk begon te branden. Na grote inspanning ge lukte het de Broederkerk te behouden, maar men kon niet verhinderen dat het op de kerk staande torentje uitbrandde. Door de vonkenregen geraakte ook het op driehonderd meter' afstand gelegen schepentorentje van het oude stadhuis in brand. Ook hier wist men het gevaar te Advertentie De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft in het K.L.M.-gebouw in Den Haag haar jaarvergadering ge houden. Nadat de vice-voorzitster, me vrouw V. van der Does-v. Enthoven, het jaarverslag, waarin onder meer staat, dat het ledental aanzienlijk is gestegen, had voorgelezen, besprak zij het gevaar dat de voetganger in het donker op straat be dreigt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gebeurden er in 1958 op de bebouwde wegen 1170 ongelukken tussen een motorvoertuig en een voetganger in het donker. Daarvan waren er 53 dodelijk. Op de buitenwegen, waar het verkeer minder druk is, waren deze cijfers respec tievelijk 748 en 83. Er heerst bij de voet gangers het misverstand, zo zei de vice- voorzitster, dat zij wel gezien zullen wor den, maar heel dikwijls is dat niet zo of ziet de automobilist de voetganger te laat. De voetganger moet zichzelf zichtbaar ma ken door een stuk lichtgevende stof, of door 's avonds zijn lichtst-gekleurde jas aan te trekken. Voorts beval zij aan, niet alleen op de buitenwegen, maar ook in de bebouwde kommen links van de weg te lopen. De vereniging ijvert ervoor, al dus mevrouw Van der Does, dat er meer voetpaden in de dorpen aangelegd zullen worden, dat de trottoirs niet te smal aan gelegd worden of dat men van de trot toirs afknabbelt, dat er voorzieningen'ge- troffen worden voor voetgangers bij ver keersaders in de bebouwde kom en ten slotte zei zij, dat ernaar gestreefd ipoe-t worden, dat de voetgangers niet ach&2X el kaar lopend de beschermde zebra's $y^r-. steken, maar groepjes vormen. Ter gelegnheid van zijn verheffing tot kardinaal heeft mgr. dr. B. Alfrink een ontvangst gehouden in het Aartsbisschop pelijk Museum in Utrecht, waar talrijke wereldlijke en geestelijke autoriteiten bij eenkwamen; onder hen bevonden zich alle Rooms-Kathokieke bisschoppen in Neder land, de katholieke ministers, staatssecre tarissen en leden van de raad van state, alsmede tal van vertegenwoordigers van Rooms-Katholieke standorganisaties. De bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, sprak namens het episcopaat, seculiere en reguliere geestelijkheid van Nederland zijn vreugde uit over de nieuwe kardinaal: De minister-president prof. De Quay roem de kardinaal Alfrink om zijn eenvoud, zijn menselijk medeleven en zijn intelligentie. Kardinaal Alfrink releveerde tenslotte zijn langdurige audiëntie bij de Paus. die hem ondubbelzinnig getuigenis heeft willen geven van zijn grote sympa thie en waardering voor het werk van de Nederlandse hiërarchie, voor de geloofs ijver van de Nederlandse kerk en voor de goede eigenschappen van het Nederlandse volk. Kardinaal B. Alfrink is ter gelegenheid van zijn verheffing tot kardinaal in het paleis Soestdijk door de Koningin en Prins Bernhard en in het paleis Lange Voorhout door prinses Wilhelmina ontvangen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Eefde mej. S. R. C. van Kempen, secre taresse van de Ned. Chr. Stud. Ver. te Eefde. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Beijerland G. J. Buys te Papendrecht. bezweren. Ook twee van de aan Burgwal gelegen herenhuizen geraakten in brand. Men bluste het vuur, de beide woningen zijn echter zwaar beschadigd. Even na vier uur hadden de brandwe ren het vuur zover onder de knie, dat met nablussen kon worden begonnen. De "fa briek is geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak van de brand en de veroorzaakte schadebedragen is nog niets bekend. Het tijdig en efficiënt ingrijpen van de brandweren heeft een waarschijnlijke ramp voorkomen. De afgebrande fabriek ligt in één van de oude wijken in de bin nenstad van Kampen. De bebouwing is hier zeer dicht. Tussen de op de lijst van monumentenzorg staande Broederkerk en de fabriek ligt slechts een. straatje van vijf meter breed Fabrieksbrand in Mijdrecht Zondagavond is het fabriekscomplex van de handelmaatschappij „Neerlandia" te Mijdrecht, tot de grond toe afgebrand. De geweldige vlammenzee trok duizenden be langstellenden uit de omtrek naar het dorp. De brandweer van Mijdrecht, geas sisteerd door het korps Amstelhoek en de brandweer der gemeente Wilnis, bestreden de vlammen met negentien stralen. Door vliegvuur ontstond een begin van brand in het voormalig stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen en op het terrein van een nabijgelegen sloperij. De ze branden konden echter tijdig worden geblust. De fabriek van Neerlandia werd volkomen vernield. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De schade wordt geschat op meer dan een half miljoen gulden. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. In Leeuwarden Een zeer felle brand heeft zondagmid dag een groot gedeelte van het in 1954 opgetrokken gebouw van de n. v. Turk stra's beschuitfabriek te Leeuwarden ver woest. Hoewel de oorzaak van de brand nog niet geheel kon worden vastgesteld, wordt aangenomen, dat de brand is ontstaan tij dens werkzaamheden in verband met de omschakeling op aardgas. Deze werk zaamheden vinden voor bepaalde bedrij ven voornamelijk tijdens de weekeinden plaats, ten einde zo weinig mogelijk nadeel aan hét produktieproces te berokkenen. Het vermoeden bestaat, dat bij het las sen van enkele buizen een vonk in het droge en uiterst brandbare materiaal van de opslagplaats terecht is gekomen. Het vuur greep dermate snel om zich heen, dat de arbeiders, die met de gasoverscha- keling belast zijn, zich maar ternauwer nood in veiligheid konden stellen. Terstond werd alarm geslagen en binnen zeer korte tijd was de brandweer uit Leeuwarden met groot materieel aanwezig. Vrijwel tergelijkertijd arriveerde ook de brand weer van de vliegbasis Leeuwarden, die in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek ligt. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door een zeer dichte rookontwikkeling. De lan ge fabriekshal brandde voor de helft uit. De schade wordt geschat op ongeveer een half miljoen gulden. De export is voorlopig stopgezet. De honderdzeventig werkne mers van het bedrijf zullen voorlopig werkzaam zijn in het oude fabrieksge bouw. Zondagmiddag om vier uur zijn op de „Keukenhof" in Lisse twee Parijse taxi chauffeuses gearriveerd, namelijk mada me Guyomard en madame Hauer. Zij brengen hun bezoek op uitnodiging van de Nederlande taxi-chauffeurs en „Keuken hof". Zij vertegenwoordigen de Parijse taxi-chauffeursorganisatie. De dames rij den woensdag terug, in gezelschap van enkele Amsterdamse en Rotterdamse ta xi-chauffeurs en in Parijs zullen dan Ne derlandse bloemen aan het publiek wor den uitgedeeld. Van onze Amsterdamse redacteur) De „oude" E.V.C. heeft enkele dagen ge leden beslag: laten leggen op de postgiro rekening van het communistische dagblad „De Waarheid", dat een slado van 13000 gulden aanwees. De E.V.C. heeft dit kun nen doen op grond van een negen jaar geleden gesloten overeenkomst krachtens welke het dagblad erkent, een schuld van 30000 gulden aan de E.V.C. te hebben. „De Waarheid" van zaterdag j.l. bestrijdt, dat het aan deze vroeger nauw aan de CPN gelieerde vakbeweging geld schuldig is. Daarentegen zou „De Waarheid" een vor dering op de E.V.C. hebben. Het blad schrijft dat de boekhouder en kele dagen geiden een belangrijk bedrag aan een crediteur van de girorekening wil de laten afschrijven. Zaterdag zei die cre diteur, het geld niet te hebben ontvangen. Bij navraag bleek dat P.T.T. de opdracht niet had uitgevoerd omdat er beslag was gelegd. Volgens „De Waarheid" heeft de „Gort- zak-Brandsen-kliek" deze actie onderno men met het doel, de verschijning van het blad onmogelijk te maken en het blad ver dacht te maken bij de crediteuren. De E.V.C. zou de vordering bij de president van de Amsterdamse Rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, aanhangig hebben ge maakt op het moment dat „De Waarheid" een belangrijk bedrag aan een leverancier wilde betalen en mr. Stheeman had „een anti-communistische houding aangenomen zonder recht te doen". In „De Waarheid" stonden de feiten te lezen die de Amsterdamse advocaat mr. Th. Ph. van Raalte ons zaterdagavond na mens de E.V.C. meedeelde. „Ik sta geheel buiten deze broedertwist", aldus mr. van Raalte. „De E.V.C. is echter bij mij ge komen met een in 1951 uitgeschreven schuldbekentenis van 30000 gulden volgens welke „De Waarheid" zich verbindt, dit geld te besteden voor het aanleggen van een papiervoorraad voor periodieken van de E.V.C., die op de persen van dit dag blad werden gedrukt. Inmiddels is aan de ze relatie een eind gekomen en nu eist de E.V.C. het geld terug". Mr. Van Raalte zei dat „De Waarheid" na ampele besprekingen en vele aanma ningen niet bereid bleek te zijn, de schuld te voldoen. „Ik had de schuldbekentenis uiteraard zonder meer aan een deurwaar der in handen kunnen geven, maar voor alle zekerheid heb ik het papier aan de president van de rechtbank ter tekening voorgelegd." De 51-jarige mevrouw F. J. S. uit Am sterdam is in het Wilheminagasthuis over leden aan de verwondingen, die zij zondag middag bij een brand in de keuken van haar^ woning had opgelopen. Haar man, de 55-jarige J. P. S., die ook brandwon den opliep, wordt nog in het ziekenhuis ver pleegd. Mevrouw S. was omstreeks half vijf in de keuken van haar woning aan de Lo- manstraat bezig. Zij is waarschijnlijk on wel geworden en tegen een brandende pe troleumkachel gevallen. De kachel viel om, waardoor de vrouw in brand geraakte, terwijl ook brand in de keuken ontstond. De heer S. haalde zijn vrouw uit de bran dende keuken en liep daarbij zelf ook brandwonden op. Het echtpaar werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, terwijl buren de brand blusten. De senaafe van de rijksuniversiteit te Leiden heeft besloten twee eredoctoraten te verlenen. Het ene eredoctoraat, in de wis- en natuurkunde, is toegekend aan de Engelsman W. T. Stearn, wetenschappe lijk medewerker van het „British Museum, botany department" te Londen. Het ande re eredoctoraat, in de rechtsgeleerdheid, is verleend aan de Amerikaan (van Zweedse geboorte) prof Thorsten Sellin, hoogleraar in de criminologie aan de Uni versiteit van Pennsylvania. (Speciale berichtgeving) Het beleid van de beide V.V.D.-parle- mentsfracties vormde zaterdagmiddag het laatste onderwerp, dat behandeld werd op het V.V.D.-congres, dat onder leiding van prof. mr. P. Oud in Hilversum is gehou den. Het onderwerp werd zeer openhartig behandeld, waarbij van tijd tot tijd ook de critische toon niet ontbrak. Verschillen de afgevaardigden constateerden met na me een „verschil in aanpak" tussen het werk van de V.V.D. in de Eerste Kamel en in de Tweede Kamer. Het was kenne lijk de Eerste-Kamerfractie die het in de ogen van deze sprekers het best had ge daan. Beide fractievoorzitters gingen hier op in: de heer Van Riel (Eerste Kamer) legde er de nadruk op, dat het hier in derdaad slechts om een verschil in aan pak ging, en geenszins op een geschil van principiële politiek. Maar de taak van de Eerste Kamer is ten slotte ook wezenlijk een andere dan die van de Tweede Kamer, en dat maakt dat men allerlei zaken an ders kan en zelfs moet aanpakken: „De Eerste Kamer kan veel gemakkelijker critisch en theoretisch-bespiegelend zijn, omdat haar optreden minder politieke ge volgen heeft". Prof. Oud, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie stond in het bijzonder stil bij de verhouding tussen de V.V.D.-frac ties en het kabinet. Waarom is de V.V.D. niet met een minister vertegenwoordigd in de financieel-sociaal-economische drie hoek?, zo was gevraagd. Is de protestants christelijke groep daarin niet wat „buiten haar schoenen" komen te staan? Prof. Oud antwoordde hierop slechts, dat het bij een kabinetsformatie weieens anders uitkomt, dan men graag wilOok de K.V.P. heeft al haar wensen niet ingewil ligd gezien. Veel belangrijker dan de per sonen van de ministers is echter het be leid van het gehele kabinet, en daarvan zei prof. Oud, dat de lijn die het kabinet volgt in het algemeen ook de lijn is wel ke de V.V.D. als de meest gewenste had uitgestippeld. Het was ten slotte een kwes tie van ombuigen van het tot dusver ge volgde beleid, en dat gaat vanzelfsprekend slechts langzaam, zo zei hij. Loonbeleid en produktiviteit Wat het loonbeleid en de produktivi- teitstheorie betreft, stelde de heer Van Riel, dat het in de eerste plaats om rechtvaardigheid moet gaan. Vanuit dat gezichtspunt vertoont de produktiviteits- theorie haar gebreken: Wanneer een be langrijke nieuwe vinding tot produktivi- teitsverhoging leidt, is er geen enkele „rechtvaardigheidsgrond" voor loonsver hoging. De arbeiders hebben hiertoe im mers niet bijgedragen. „Maar ook de aan deelhouders niet!', zo voegde prof. Oud hier later nog aan toe. De produktiviteit is echter een uitstekend middel om het loonbeleid te beheersen, als men het voor de maatschappijen in zijn geheel en over een langere periode neemt. Doch ook aan het hanteren van de maat staven van vraag en aanbod zijn bezwa ren verbonden. Daarom zijn, welke metho de men ook volgt, altijd diepgaande cor recties nodig. De heer Van Riel meende dat het erop aankomt, in de praktijk te zoeken naar het systeem dat de minste gevaren in zich heeft. Dan zal men wel ergens op het middenvlak van de produk tiviteit en van vraag en aanbod terecht komen. Commerciële t.v. Natuurlijk kwam ook de voetbaltoto en de commerciële t.v. aan bod. Wat deze laatste betreft, antwoordde mevr. Van Someren dat de regering om zuiver prak tische redenen vóór commerciële t.v. ge kozen heeft: „Er is nu eenmaal heel veel geld nodig om dit dure medium tot een goede ontwikkeling te brengen. Dat kan niet uit de kijkgelden alleen". Overi gens betekent dit geenszins, dat men het Amerikaanse systeem zal volgen, waarbij de „adverteerder" de programma's ge heel zou bepalen. Dat is toch ook in de Nederlandse kranten niet het geval. De adverteerder bepaalt slechts de inhoud van zijn advertentie. „Ook in de t.v. is van een bedreiging van het culturele ni veau dan ook geen sprake". Bovendien kennen we toch nadelige gevolgen van de „verzuiling" van de radio? aldus deze sprekster. De heer Berkhouwer stelde, dat het de bedoeling van de V.V.D.-fractie is, de voet baltoto zo ruim mogelijk baan te ver schaffen, vooral omdat het er hier om gaat de sport te helpen, met eigen mid delen uit haar grote noden te geraken. Ver draagzaamheid en eigen verantwoorde lijkheid van de mens voor zijn onderne mingen kunnen daarbij uitgangspunten zijn. In het rechtsbewustzijn van tachtig percent van het Nederlandse volk is de toto niet langer een strafwaardige zaak, maar dan moet men de wet ook verrui men. Ook zag de heer Berkhouwer in de toto geen bedreigingen van andere (chari tatieve) instellingen. „Dat doet ten hoogste de fiscus, niet iemand met twee gulden in de week, die men aan de toto mag beste den". De heer Geertsema pleitte voor het toelaten van tenminste twee toto's, omdat er in de praktijk ook twee zijn. Nieuw-Guinea Prof. Oud zag het Nieuw-Guinca-vraag- stuk vanuit een aantal feitelijkheden: In donesië wordt militair voortdurend ster ker. Nederland ligt veel verder weg dan Indonesië. Als er een conflictsituatie zou ontstaan, zal het Suezkanaal bovendien zeer waarschijnlijk voor ons worden ge sloten. Overigens zijn de Nederlandse sol daten niet opgeleid en niet gekleed voor oorlogvoering in de tropen, en ten slotte is een dergelijke oorlogvoering eenvoudig onbetaalbaar voor ons. Dit alles heeft tot consequentie, dat we slechts het uiterste kunnen doen dat binnen ons vermogen ligt. Wel meende prof. Oud, dat Neder land bij een eventuele aanval op Nieuw- Guinca, op bijstand in de een of andere vorm van de V.S. en Engeland zal kun nen rekenen. Rond Nieuw-Guinea is een soort NAVO- situatie ontstaan. Waar Nederland in de eerste plaats voor te zorgen heeft, is dat het de 18.000 Nederlanders die daar zijn, tegen een plotselinge overval kan be schermen, en dat het infiltratie kan afwe ren voor deze tot een rechtstreekse aan val zal zijn overgegaan. Het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea is destijds niet een zuiver verstandsbeleid geweest: het werd door het verlies van Indonesië, mede door emotionele factoren bepaald. Maar er is op een bepaalde wijze gekozen, en men mag die keuze, die belofte tegenover de Papoea's niet loslaten, daar dit mogelijk offers zou gaan vragen. Binnen de gren zen van het mogelijke moeten gegeven be loften waargemaakt worden. De vergade ring begroette deze verklaring met een krachtig applaus. De heer Berkhouwer sprak nog even over de kwestie van de republiek der Zuid-Molukken: Ambon is in zijn recht (erkend ook door de Nederlandse rechter), maar hier wreekt zich het feit dat recht en macht geen gelijke tred hebben gehou den. De voetbaltoto In zijn slotwoord kwam prof. Oud nog even terug op de voetbalpool en de moge lijkheid dat verschil van mening hierover tot een kabinetscrisis zou kunnen leiden. Prof. Oud herhaalde wat hij reeds eer der heeft gezegd, nl. dat hij hoopte „dat geen minister aan een eventueel ammen- dement op de totowet politieke consequen ties zal verbinden; dat zou immers het einde van dit kabinet betekenen". Samen werking, zoals die gebaseerd is op een ge meenschappelijk uitgestippeld sociaal-eco nomisch beleid, mag niet vallen op een zaak die ten slotte toch maar aan de bui tenkant staat. Prof. Oud achtte het de bes te oplossing wanneer iedereen zich ten slotte zou neerleggen bij de uitspraak van de Kamer. Mocht zich de situatie van het „onaanvaardbaar" toch voordoen, dan zal de V.V.D. hebben te beslissen naar de feitelijke situatie van dat moment. Penningmeester herkozen Tijdens de vergadering is oud-minister S. J. van den Bergh herkozen als penning meester van de partij. De V.V.D. en de Europese eenwording In de zaterdagmorgenvergadering van het congres van de V.V.D. in de Karsen- boom te Hilversum hebben drie inleiders gespi'oken en daarna enkele vragen be antwoord over de Europese Economi sche Gemeenschap: mr. E. Bloembergen van de zijde van de industrie, ir. J. S. Keyser van de zijde van de landbouw en prof. dr. J. Kymmell (een van de naaste medewerkers van de minister van Buiten landse Zaken) van de algemeen politieke zijde. De industrie meent, zo stelde mr. Bloem bergen, dat het het beste is de E.E.G. snel en volledig te realiseren nu men er eenmaal aan begonnen is. Voor het Ne derlandse bedrijfsleven beval hij aan, de contacten met Brussel niet via „dwarsver bindingen" te leggen maar via de eigen Nederlandse toporganen in Den Haag. De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde kwam het weer onder invloed van een Oceaandepressie, waarvan de kern via Schotland naar de Noordzee trok. De wind nam tijdelijk tot hard toe en er vielen plaatselijk enkele buien. Met naar noord west draaiende wind stroomde koudere lucht het land binnen. Op de Oceaan heerst vooral in de ho gere luchtlagen een krachtige westelijke luchtstroming, zodat de weersystemen aan het aardoppervlak zich vrij snel van west naar oost bewegen. Eerst nadert nu een rug van hoge druk, die morgen ons land zal bereiken. Onder invloed hiervan zullen wind en bewolking afnemen. De tempera tuur zal daardoor 's nachts lager en over dag iets hoger worden. Een volgende sto ring zal morgen reeds de Britse eilanden kunnen bereiken, maar zal nog weinig in vloed op het weer in ons land uitoefenen. WEEKH J»PORTEN Dinsdag 12 april Zon op 5.51 uur, onder 19.32 uur. Maan op 20.29 uur, onder 6.22 uur. Maanstanden 11 april 21.28 uur volle maan. 18 april 13.57 uur laatste kwartier. 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 april Hoog water 3.25 en 15.43 uur. Laag water 11.22 en 23.43 uur. Dinsdag 12 april Hoog water 4.03 en 16.21 uur. Laag water 12.02 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen oulten M en binnenland heden 00 morgen 1 uur Neerslag: «3 ei laatste 24 uur i O s u a c-9 Den Helder regenbui w 10 2 Ypenburg zwaai bew w 12 0,2 Vljssingen zwaai bew. w 12 0 Eelde regen wzw 12 2 De Bilt regen wzw 12 0,1 Twente regen wzw 14 1 Eindhoven regenbui wzw 14 1 Zd Limburg geheel bi zw 15 7 Helsinki sneeuw ozo 6 2 Stockholm geheel bew O 9 0 Oslo geheel bev. no 10 0 Kopenhagen regen ozo 7 6 Aberdeen regen zw 7 5 Londen zwaai bev w 14 0,2 Amsterdam regenbui wzw 13 0,2 Brussel z.waai bew wzw 15 2 Luxemburg geheel bew w 16 0 Parijs zwaar bew. wzw 17 2 Bordeaux zwaar bew. zzw 16 0,3 Grenoble zwaar bew. windst. 21 0 Nice geheel bew. nnw 16 0 Berlijn licht bew. zw 12 14 Frankfort geheel bew. zw 17 0 München zwaar bew wzw 16 0 Zürich zwaar bew. windst. 19 0 Genève half bew. zw 20 0 Locarno geheel bew windst 22 0 Wenen zwaar bew zzo 13 0 Innsbruck zwaar bew verand 20 0 Rome hall bew windst. 17 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca mist windst. 24 0 Ajaccio geheel bew O 17 0 Athene regenbui windst. 19 Lissabon. half bew. n 21

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2