28 hoofHpnjs-winnaars met LEXD naar ROME LEXINGTON SUNBEAM - NUMBER WERELDNIEUWS REGERING-TAMBRONI WANKELT OP HAAR TE SMALLE BASIS Adenaur ziet van referendum in West-Berlijn af Laatste etappe in Oostduitse collectiveringscampagne Hutomubielbedr, J. J. Nijman Symptoom <=Praatótoel 3 Doe mee aan het fascinerende Lexington-figurenspel! en de OLYMPISCHE SPELEN! Op de Mikojan roert in Bagdad de propagandatrom Nehroe brengt in mei een tegenbezoek aan Nasser Tien van de vijftien ministers willen aftreden Handig en omzichtig spel van burgemeester Brandt Opzet is niet economischmaar zuiver politiek Amerikaanse kernfysici bezoeken Frankrijk Washington zou kernclub niet willen uitbreiden G«b»irti7Ünni?e reis van Debré naar Algerije Vier niet-vredelievende Indianenstammen ontdekt CDU zoekt professoraat voor dr. Oberlander Pensioen van 3000 mark per maand staat vast Protestmars in Belgic tegen kernwapens MAANDAG 11 APRIL 1960 Er is nu wel zekerheid over de vraag of de Zuidafrikaanse premier Verwoerd de op hem gepleegde aanslag zal overleven. Zijn kwetsuren zijn ernstig en het is twij felachtig of hij zijn ambt nog verder zal kunnen uitoefenen, doch hij en ook zijn gewonde adjudant zal zonder onvoor ziene complicaties de misdaad overleven. Een misdaad is het wellicht gepleegd door een ontoerekenbare, die niet voor zijn daad verantwoordelijk kan worden gesteld. Dat zal het onderzoek moeten uitmaken. Doch boven alle twijfel verheven is de overweging, dat een dergelijke daad in geen enkel opzicht van enig nut kan zijn voor een oplossing van de crisis, waarin zowel blank als zwart in Zuid-Afrika zich bevindt. Overigens lijkt het wel waarschijnlijk, dat men deze uitbarsting van onbeheerst heid zal moeten interpreteren als een symptoom van de spanning, waarin de Zuidafrikaanse gemoederen zijn gebracht door de gebeurtenissen en ontwikkelingen van de laatste maanden. De daad van de blanke farmer is kennelijk die van een tot wanhoop gebracht man, die in de war ge raakt is door sombere vooruitzichten en nare dreigingen. Misschien is zijn gemoeds gesteldheid symptomatisch voor die van de blanke Zuidafrikaanse bevolking, die het gerommel van de zwarte bewustwording sterker hoort aanzwellen en in de manier, waarop de regering die bewustwording probeert te keren, slechts een vergroting van de onzichtbare en onmeetbare gevaren ziet. In dat verband rijst de vraag, of de Zuidafrikaanse politiek ten opzichte van het rassenvraagstuk nog wel een zuivere afspiegeling is van wat er in vele blanke gemoederen is gaan leven. Het is mogelijk dat een deel der Zuidafrikaanse blanken in de drastische toepassing der apartheids- koers niet meer kan vertrouwen, omdat de toespitsing der tegenstellingen geen blanke overwinning kan beloven. Een blanke overwinning van de crisis wel te verstaan, want een zege die uitsluitend op de uitroeiing der zwarte mondigheid zou zijn gericht, is zelfs in regeringskringen geen reële gedachte meer. De apartheids politiek omvat trouwens de toelating van die mondigheid tot op zekere hoogte, doch de thans heersende crisistoestand heeft de methoden van deze politiek als niet langer houdbaar bestempeld. Bij alle verontwaardiging over schiet partijen van de politie, over aanslagen als die op Verwoerd en over alles wat heil zoekt in bruut geweid mag men niet ver geten, dat de blanke bevolking van Zuid- Afrika voor enorme dreigingen staat en moeilijk een directe uitweg kan vinden. De wanhoopsdaad van zaterdag kan men als een teken daarvan beschouwen. De internationale bemoeiingen met deze toe stand moeten dan ook gericht zijn op hulp, méér dan op critiek. En hulp heeft Zuid- Afrika ongetwijfeld hard nodig. Advertentie Lexi nodigt u uit om aan de lopende prijsvraag mee te doen. Er zijn in de maanden april, mei, juni en juli ELKE MAAND 7 hoofdprijs-winnaars, die 5 dagen naar Rome en de Olympische Spelen gaan en 50 winnaars van een slof Lexington. Wij zenden u gaarne op aanvraag per briefkaart het prijsvraag-reglement. Schrijft u aan: LEXINGTON - Postbus 170 - Den Haag. from America's best Tobaccos LONDEN (UPI) De eerste vice-pre mier van de Sovjet-Unie, Anastas Miko jan, heeft in Bagdad besprekingen ge voerd met premier Kassem en verschei dene Iraakse ministers. Mikojan opende overdag de Russische handelsbeurs in Bagdad, de grootste die ooit in het Nabije Oosten door een enkel land is georganiseerd. Bij de ingang staan behalve het gebruikelijke standbeeld van Lenin. foto's van Kroesjtsjev in de Ver enigde Staten. De tentoonstelling beslaat een oppervlakte van 17.000 vierkante me ter en omvat ook een filmzaal en een thea ter voor ballet- en muziekvoorstellingen. Mikojan zei dat. de Sovjet-Unie in vijftien jaar tot stand heeft gebracht waar kapi talistische landen zestig jaar voor nodig hadden. „Verantwoordelijke economen in de gehele wereld zijn gedwongen toe te ge ven dat het Sovjetsysteem superieur is". „Amerikaanse generaals geven toe dat de Sovjetst.rijdkracht.en sterker zijn dan de Amerikaanse, in het bijzonder wat betreft raketwapens. Er zijn leugenaars die be weren dat de produktie ten koste van de vrijheid wordt verhoogd, maar er is niet een politieke gevangene is de Sovjet-Unie" aldus Mikojan. NIEUW DELHI (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische Repu bliek. heeft na een bezoek van twaalf da gen aan India verklaard dat premier Neh roe een uitnodiging om een bezoek aan Cairo te brengen heeft aanvaard. Hij zal het bezoek afleggen na de gemenebest conferentie die de volgende maand in Londen wordt gehouden. In Nieuw Delhi is zondag, aan het slot van besprekingen van Nasser en Nehroe een communiqué uitgegeven waarin de twee staatslieden opnieuw hun vertrouwen uitspreken in hun neutraliteitspolitiek. Nas ser en Nehroe betreuren het dat Frankrijk „tegen de wensen-v,an. de wereldopinie in" in Afrika twee kernproeven heeft geno men. Ook spreken zij hun ongerustheid uit over het uitblijven van een regeling voor Algerije. KARATSJI (Reuter) Nasser is zondag uit Bombay in Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, aangekomen, toegejuicht door duizenden mensen. Hij zal zes dagen in Pakistan blijven. (Van onze correspondent in Rome) De regering-Tambroni zal het waar schijnlijk niet lang maken, al heeft zij met zeven stemmen een overwicht gekregen. Reeds hebben enkele ministers, tien naar verluidt, hun ontslag ingediend en dit is begrijpelijk. Een beschamender voor beeld van het gemis aan vrijheid waaron der de christen-democratische partij in Italië te lijden heeft, hadden wij totnutoc niet meegemaakt. Men herinnert zich de gang van zaken. De regering-Segni trad af omdat zij, toen de rechtsliberalen hun verdere steun wei gerden, vond dat deze teveel onder invloed van de fascisten geraakte. Segni deed daarop een poging om te komen tot een re gering van christen-democraten, sociaal democraten en republikeinen, hetgeen mo gelijk zou zijn geweest wanneer de Nenni- socialisten zich van stemming zouden heb ben onthouden. Alles leek in kannen en kruiken en de partij-secretaris Moro pu bliceerde een officieel communiqué waar in hij verklaarde dat de christen-democra tische partij is voortgekomen uit de ver zetsbeweging en trots is op haar anti-fas cistisch verleden en voorstander is van sociale hervormingen. De dag daarop brak Segni zijn besprekingen af. Wie had hem daartoe gedwongen? De Katholieke Actie, de groep rooms-katholieken die het ver schil tussen staat en kerk niet begrijpt of de Confindustria, de grote industriëlen die elke sociale hervorming duchten? Daarop begon Tambroni zijn pogingen om zijn zakenkabinet te vormen, uitslui tend uit christen-democraten bestaande. Aan een dergelijk kabinet was geen be hoefte. want links konden de christen-de mocraten rekenen op een groot aantal stemmen, zonder dat zij nog in communis tisch vaarwater geraakten. Rechts had den zij de rechts-liberalen en de royalis ten, die men met wat goede wil ook nog als democraten kan beschouwen. In dat geval had men de fascisten kunnen om zeilen. Nu heeft het kabinet echter een neerderheid gekregen, doordat alle fas- •isten ervo.or gestemd hebben. Verder al- een de christen-democraten en een paar echlse onafhankelijken. Maar zelfs de vertegenwoordigers van Zuid-Tirol, die tot- stoe steeds de rooms-katholiëke partij ebben gesteund, hebben dilmaal tegen ge temd Samenwerking met de fascisten, lie eerst door Segni werd geweigerd, zou dan nu moeten worden aanvaard. Het leek al hoogst onwaarschijnlijk dat dit voor rang zou krijgen. De toestand op het ogen blik is vrij chaotisch en het zou wel eens kunnen gebeuren dat men tot vervroeg de verkiezingen komt. Doch er is nog al tijd een oplossing: hetzij naar links met de republikeinen en de sociaal-democra ten. hetzij naar rechts met de rechts-libe ralen en de royalisten. Men krijgt echter de indruk dat de chris ten-democraten, die nog steeds menen dat Nenni zich niet kan losmaken van de com munisten, in werkelijkheid zelf nog veel meer gebonden zijn. Of zij dan gebonden zijn aan de Confindustria of aan de rooms- katholieke bisschoppen is een zaak die moeilijk te beoordelen valt. Vandaag komt Tambroni de Senaat om een vertrouwensvotum vragen. Enkele ministers hadden de premier verzocht vóór .deze zitting een kabinetsvergadering te be leggen om de toestand te bespreken maar Tambroni heeft dit geweigerd. Wel zal de christen-democratische partij zich vooraf beraden en vermoedelijk aan Tambroni adviseren zijn ontslag in te dienen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is eindelijk te ruggekomen van zijn in Amerika opgeko men plan tot het houden van een volks stemming in West-Berlijn. Te Bonn ver luidde hel afgelopen weekeinde dat de kanselier niet de bedoeling heeft bij de westelijke geallieerden een verzoek in te dienen om 'n dergelijke stemming toe te staan. Adenauer wilde de Westberlijners vragen of zij geporteerd waren voor een verder bestaan van de huidige status van hun stadsdeel dan wel iets anders wens ten. De kanselier meende dat de uitslag van deze volksstemming, die zou neerko men on een plebisciet voor het Westen te gen de Russische voorstellen betreffende een vrije stad, een grote psychologische uitwerking op de wereldopinie zou hebben, indien zij vlak voor de op 16 mei te Parijs beginnende topconferentie zou worden ge houden. Te West-Berlijn, in bepaalde kringen te Bonn en onder de geallieerden was men daarvan niet zo overtuigd. Allereerst wenste nicn algemeen een provocerende houding tegenover de Russen te vermij den. Voorts vreesde men in geallieerde kringen dat op de achtergrond van Aden- auers's plan de wens stond om iedere wij ziging van de status van Berlijn, ook als hel Westen zulks zou voorstellen te voor komen. Noch te Washington, noch te Lon den wenst men zich ten deze voor het mis schien wel twee jaar durende topoverleg definitief vast te leggen. Allerlaatste middel De regering van West-Berlijn. en spe ciaal haar burgemeester Willy Brandt, heeft de afgelopen dagen tijdens de vele besprekingen over Adenauers plan een handig, omzichtig spél 'gespeeld.Openlijk is eigenli jk niet gezegd dat Senaat .en bur gemeester tegen het voorstel Waren, zij waren er zelfs wel vóór als het moest, maar Brandt liet blijken dat een volks stemming het allerlaatste middel moest zijn. Zij zou zijns inziens wel eens wan trouwen bij de geallieerden kunnen wek ken. Daarnaast scheen het steeds weer of Adenauer de verantwoordelijkheid voor een volksstemming op Westberlijnse schouders w'lde laden. Maar West-Berlijn maakte daarop duidelijk dat het geen eigen buitenlandse politiek en dat zou het organiseren op eigen initiatief van een volksstemming a la Adenauer zijn kon en wilde voeren. West-Berlijn wilde niets zonder Bonn en zonder de drie westelijke commandanten in de stad doen. hoewel formeel de toestemming der geallieerden voor een dergelijke stemming niet nodig is. Met andere woorden: West-Berlijn was bereid tot een volksstemming naar wens te terecht niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor deze beslissing die een facet van de gehele westelijke politiek is. Bijzondere rol Een zeer bijzondere rol bij dit alles heeft Willy Brandt zelf gespeeld. Het is bekend dat hij. eerder dan Adenauer, geneigd is een soepele houding aan te nemen tegen over een zogenaamde flexible behandeling door het Westen van de kwestie-Berlijn op de aanstaande topconferentie. Brandt toonde voorts op zijn hoede te zijn: in zijn eigen partij, de S.P.D., wordt hard ge werkt aan zijn eventuele kandidatuur voor het bondskanselierschap tijdens de Bonds dagverkiezingen in 1961. Brandt toonde zich een voorzichtig staatsman die be paalde situatie^ koel en met het oog op de toekomst wist te bekijken, die men het volgende jaar als hij als S.D.P.-kandidaat tegenover Adenauer zal staan niet voor de (Van onze correspondent in Bonn) Het afgelopen weekeinde kon de Oost duitse communistische partij, de S.E.D., melden dat ook in het district Suhl alle vrije boerenbedrijven gecollectiviseerd zijn en in kolchozen ondergebracht. Dit betekent dat van de veertien Oostduitse districten er thans elf gecollectiviseerd zijn, alleen in de districten Halle. Dres den en Chemnitz houden de laatste vrije boeren nog stand. Van Oostduitse kant verkondigde men dat de collectivisering van Suhl in snel tempo is geschied: in februari was hier twintig percent van de bebouwde opper vlakte in handen van de „landbouwproduk- tiecoöperaties". zoals de Oostduitse kol chozen heten. Zes weken later was de vol le honderd percent bereikt na terroris tische methoden van de S.E.D.-agitato ren. waarmee men de afgelopen maanden de boeren in Gera, Oost-Berlijn, Leipzig, Erfurt. Maagdenburg. Cottbus. Frankfort a. d. Oder, Postdam. Brandenburg en Ros tock reeds op de knieën had gekregen. Inmiddels nadert een nieuwe collectivise ringsgolf in de komende maanden voor de middenstand en de tuinders. Reeds is een campagne aan de gang tegen de nog zelf standige tuinders, vooral in de fruitdistric- ten. Veel tegenstand valt hier na de in tensieve terreur in de landbouw- en vee teeltsector niet te verwachten. Verzet breken Het begint duidelijk te worden dat de Oostduitse machthebbers niet zozeer een economisch motief met deze collectivise ring op het oog hebben: de opbrengst van de oogst zal eerder afnemen, maar poli tiek hoopt men door de collectivisering op grote schaal een bron van voortdurend verzet tegen het communisme, die door al le vrije beroepen en kringen van zelfstan digen wordt gevormd, op te ruimen. Open lijk is te Oost-Berlijn het afgelopen week einde gezegd dat door het vernietigen van de resten van zelfstandige beroepen, in .West-Duitsland de hoop op het vinden van steun voor de Bondsrepubliek zal afnemen. Daarmee wil Oost-Berlijn de sociaal-eco nomische kloof tussen beide Duitslanden verdiepen, de kans op Duitse eenheid zo klein mogelijk maken, Oost- en Westduit sers nog meer uit elkaar drijven en de weg banen voor een afzonderlijk vredes verdrag tussen de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland. Het ijzeren gordijn, dwars door Duitsland, krijgt op deze wijze steeds con creter betekenis. voeten kan werpen dat hij ten aanzien van Adenauers volksstemmingsvoorstel heeft gefaald: Hij zei noch „ja, maar...." noch „nee, evenwelen liet Adenauer reti reren. Hetgeen juist was want de kanse lier is met het voorstel, waarover niemand behalve hijzelf opgetogen was, zelf op de proppen gekomen. PARIJS (AFP) John Maccone, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor Kernenergie, is met enige mede werkers in Parijs aangekomen. Hij zal een bezoek brengen aan kerninstallaties in Frankrijk en besprekingen voeren met de hoogste Franse autoriteiten op het gebied van de kernenergie. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat de Franse ambassadeur in de Verenigde Staten, Hervé Alphand, het Amerikaanse Congres formeel heeft gepolst over de eventuele toelating als vol waardig lid van Frankrijk tot de „kern club". Alphand zou willen weten of het Congres en in het bijzonder de Congres commissie voor Kernenergie, nu bereid is Amerikaanse kerngeheimen aan Frankrijk te openbaren. Volgens de „New York Times" ziet men in deze poging van Alp hand een aanwijzing voor verdere stappen van De Gaulle bij Eisenhower tijdens zijn komende bezoek. Men verwacht dat De Gaulle bij Eisenhower zal aandringen op eenzelfde behandeling als Groot-Brittan- niö, dat kerngegevens en materiaal krijgt om wapens te maken. De „New York Times" schrijft 'dat Con gres noch regering bereid is Frankrijk als een volslagen lid van de „Kemclub" te aanvaarden, omdat de Amerikaanse wet op de kernenergie eist dat een land aanzienlijke vorderingen in de ontwikke ling van kernwapens moet hebben ge maakt om Amerikaanse geheimen en ma teriaal te ontvangen. Volgens Amerikaan se functionarissen is een der moeilijkhe den die een verdei-gaande regeling met Frankrijk in de weg staan, de Franse wei gering om het opslaan van Amerikaanse kernwapens in Frankrijk toe te staan zon der een veto over het gebruik ervan. Algiers (U.P.I.) De Franse premier, Michel Debré, is vandaag in Algerije aan gekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij wordt vergezeld door de ministers van Defensie en van Binnenlandse Zaken Messmer en Chatenct. Officieel is dit be zoek aangekondigd als een oriëntatiereis met betrekking tot de Algerijnse oorlog, en mede ter voorbereiding van de op 29 mei te houden verkiezingen voor de regio nale bestuursraden. Volgens enkele Fransen dagbladen zijn er echter veel belangrijker zaken aan de orde. In de eerste plaats de vraag of het gouvernement van Algerije niet uit Algiers moet worden overgeplaatst naar Parijs, in de tweede plaats een verdere zuivering van resten van de „opstand van Algiers", en een diepgaande zuivering van het Fran se leger in Algerije, vooral op het subal terne niveau. Om mogelijke demonstraties van „co lons" te vermijden is zo min mogelijk ruchtbaarheid gegeven aan het bezoek. Debré zal niet een maal in het openbaar verschijnen. RIO DE JANEIRO (UPI) Bij de aan leg van een verkeersweg, dwars door de Matto Grosso, die van staten in het Bra ziliaanse binnenland naar havens aan de kust van Peru zal lopen, is men gestuil op vier Indianenstammen die nog nim mer contact met blanken hebben gehad en vijandig staan tegenover de blanken die hun gebied betreden. Er zijn tussen de landmeters voor het wegenbouwproject en de Indianen nog gee incidenten voorgevallen, maar de toe stand is gespannen. Specialisten zullen proberen vrede te sluiten met de Pacaas. de Soeroeis, de Nhambiquaras en de Xavantes. Het werktempo zal worden ver minderd teneinde de kans op botsingen te verkleinen. Brasilia De weg zal een verbinding vormen van Brasilia, de nieuwe Braziliaanse hoofd stad naar Acre. Brasilia, de in het ach terland geheel nieuw opgebouwde hoofd stad. zal op 21 april officieel „ingewijd" worden. Van 33 luchtvaartondernemingen in Zuid-Amerika zijn vliegtuigen gechar terd om de 350.0 genodigden naar Brasilia te brengen. Er worden ongeveer duizend journalisten verwacht, maar slechts voor 400 van hen is hotelruimte beschikbaar. Het zal enkele jaren duren voordat het gehele regeringsapparaat uit Rio naar Bra- rsilia is overgeplaatst. (Van onze correspondent in Bonn) Te Bonn houdt men zich, nu het ontslag van de minister van Vluchtelingenzaken, professor dr. Oberlander voor 5 mei te verwachten valt, bezig met zijn toekomst. Financiële zorgen behoeft Oberlander zich niet te maken: het staat namelijk vast dat hij, als hij op 1 mei 55 jaar is ge worden, recht heeft op een levenslang ministerieel pensioen van drieduizend mark (2700 gulden) per maand, nog af gezien van andere pensioenen uit vroege re functies las staatssecretaris in Beie ren, hoogleraar en dergelijke. Oberlander. die de laatste tijd fel is aan gevallen wegens zijn nazi-verleden, zal ze ker tot eind augustus 1961, dus tot de eerstkomende Bondsdagverkiezingen, zijn mandaat in de Bondsdag willen behou den. Maar zijn politieke rol acht men toch uitgespeeld. Men verwacht dat hij aan een of andere Westduitse hogeschool of universiteit een leerstoel zal krijgen. Oberlander is doctor in de agrarische we tenschappen. Van de zijde van de C.D.U. doet men reeds geruime tijd moeite Oberlander on der dak te brengen. Er zouden reeds on derhandelingen zijn gevoerd met de con ferentie van universiteitsrectoren" in de Bondsrepubliek over de benoeming van Oberlander. Wie voor het ministerschap als opvolger van Oberlander in aanmer king komt, is nog een open vraag. Inmiddels heeft men van Oostduitze zij de aan Oberlander de aanklacht doen toe komen op basis waarvan op 20 april bij afwezigheid van de minister te Oost- Berlijn een showproces zal worden ge voerd. Oberlander wordt ervan beschul digd'Hitlers Oösteuropese politiek metter daad te hebben voorbereid en gesteund. Oóstduitse en ook Poolse partij-organen zeggen dat de procedure waarbij Ober lander ontslag zal krijgen als minister zonder dat een onderzoek wordt ingesteld naar eventuele medeplichtigheid aan de massamoorden van Lemberg (Lwow) „be schamend" is. Zivarte Bezoeker In deze dagen van hoogoplaaiende con flicten tussen mensen van verschillende huidskleur gaan mijn gedachten terug naar een avond, nu alweer een aantal ja ren geleden, toen ik een niet alledaagse verschijning in ons dorp en in mijn woning introduceerde. Het was een zwarte man, groot en fors gebouwd, een figuur die mij haast kon doen geloven in een bewering die ik eens uit bevriende vrouwelijke mond hoorde, nl. dat de negers de „eigen lijke" mensen zijn en wij blanken maar een inferieur bezinksel. Een uitspraak die mij even ongegrond lijkt als haar meer gebruikelijke spiegelbeeld. Maar goed, die neger verscheen dan op een zomernamiddag in heel zijn bewonde renswaardige lichamelijkheid en nam in onze huiskamer, later ook aan onze tafel plaats. Het was geen willekeurige zwarte, maar een man die in Oxford de doctors graad in de sociologie had verworven, op de Olympische Spelen in 1936 tot de atle- tiekploeg van zijn land behoorde en als hardloper grote successen had behaald, en ten slotte ontpopte hij zich in de loop van de avond als iemand die met ivelluidende stem en niet gering acteurstalent enige negerliederen ten gehore wist te brengen. Al deze talenten bleken echter verspild, aan onze toenmalige dienstbode, een deerntje dat niet uitmuntte door intelligen tie, maar des te meer door haar eigen schap op zeer familiare wijze haar onbe kende bezoekers tegemoet te treden. Men zie evenwel wat een afwijkende huidskleur vermag: de zwarte man deed niet alleen, zijns ondanks, haar tegemoetkomende houding te niet. maar bracht haar er zelfs toe, zich lange uren achtereen in een van de slaapkamers te verschuilen. Misschien hield ze zich daar met nuttige bezigheden onledig. Waarschijnlijker is het nochtans dat zij daar al die tijd in dezelfde bijna verstijfde houding verbleef als waarin zij zich ?ra het vertrek van de zwarte bezoe ker naar buiten waagde. Zij deed een paar houterige passen in de gang, gluurde naar links en naar rechts, betrad de woonkamer en scheen eindelijk overtuigd van het feit dat het zwarte gevaar was geweken. Toen zij vervolgens aan de afwas ging, merkte mijn vrouw dat het kind de borden met meer dan gewone aandacht bekeek. Haar gewoonlijk reeds niet snelle arbeids- tempo had deze avond nog onder sterke remmingen te lijden. Toen mijn vrouw het meisje vroeg, waar zij toch zo aandachtig naar keek, gaf Annie te kennen dat zij naar zwarte mond- en vingerafdrukken op de borden zocht. Gezien het te verwaarlozen intelligentie quotiënt van de gedienstige gaf deze speurzin aanleiding tot grote vrolijkheid onzerzijds. Maar als ik zie hoe vele als normaal beschouwde blanken op een zwar te huid reageren, vraag ik mij af of ook hun verstandelijke vermogens althans op één punt niet een diepe deuk vertonen. M. Mok Advertentie LEIDSEVAART 342 TELEFOON 39517 Aandeel. Het Max-Planckinstituut te Göt- tingen in West-Duitsland heeft bekend gemaakt dat hel een speciale werk groep heeft gevormd voor ruimteonder zoek. Volgens het instituut is door het internationale geofysische jaar het ruim teonderzoek in vele landen zeer uitge breid. Het is noodzakelijk en wense lijk dat West-Duitsland een groter aan deel neemt in dit onderzoek, aldus het instituut. Vondst. Twee Westduitse bezoeksters heb ben zondag in de crypt van de Sint Pieter. waar vele pausen zijn bijgezet, het lijk van een ongeveer vijftigjarige man gevonden. Op het lijk zijn geen papieren gevonden. Aangenomen wordt dat het lijk van een Duitse bezoeker is die plotseling is overleden. Gok.je. Een Amerikaan die zaterdag twee dollar waagde aan de „Papeleta Qua- dro", een te Lincoln op Rhode Island geïntroduceerd goksysteem uit Portori- co, is 29.760.20 dollar rijker naar huis gegaan. Het is de grootste winst die ooit in Amerika op twee dollar is be haald. Gelost. Het 345 ton metende Griekse vrachtschip „Astypalea", dat sedert december met een lading cement voor Israel te Port Said werd vastgehouden, is zondag naar Piraeus vertrokken. De lading van het schip werd zaterdag te Port Said gelost. De autoriteiten hebben het schip belet met de lading door het Suezkanaal te varen. Gandhi. In Tihange-les-Huy is zondag de eerste steen gelegd voor het internatio nale jeugdcentrum „Mahatma Gan dhi". Het centrum is opgericht door de Belgische pater Pire, de Dominicaan die in 1958 de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen voor zijn werk voor de ontheemden. Elk jaar zal een vijftigtal jongeren uit alle delen van de wereld drie maanden lang in dit Belgische cen trum verblijven „om elkaar beter te le ren kennen en begrijpen". Verzwakt. Aneurin Bevan. die drie maan den geleden een zware operatie aan het onderlichaam heeft ondergaan, heeft een vakantie van twee weken moeten afzeggen omdat zijn gezondheidstoestand achteruit is gegaan. Bevan, die plaats vervangend leider van de Labourpartij is, is 62 jaar. De operatie heeft hem zeer verzwakt. BRUSSEL (ANP) Ongeveer 2500 jon geren uit vijf landen, waaronder Neder land, hebben zondag betoogd tegen de proeven met kernwapens. Als beginpunt van hun betoging hadden zij de Belgische plaats Mol gekozen, waar een onderzoek centrum is gevestigd voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. Herdenking. Zaterdag om 12 uur heeft het verkeer over geheel Denemarken gedurende twee minuten stil gestaan ter herdenking van de 9de april, 1940, toen Hitiers legers twintig jaar gele den Denemarken binnendrongen. Weerbericht. Uit opnamen die ontvangen zijn van de Amerikaanse „weersatel- liet" Tiros I, is gebleken dat zich op 800 mijl ten oosten van Brisbane in de Stille Oceaan een tyfoon heeft ontwik keld. De foto van de wolkenformaties die de weersataliet naar de aarde zond was de eerste aanduiding dat er een tyfoon was ontstaan. Blijkens de foto's had de storing zich reeds ontwikkeld tot een „volwassen" orkaan. Tuinman. Poe Ji, de laatste keizer van China, die in september van het vorige jaar van de regering in Peking gratie heeft gekregen, werkt nu in een bota nische tuin, zo heeft de president van het hoge volksgerechtshof in Peking meegedeeld Poe Ji regeerde over Chi na van 1908 tot 1912, de laatste jaren van de Mansioe-dynastie. Hij was toen nog een kind. Teer. Proeven met sigaretten hebben aan getoond dat de teer in de tabak een aantal chemicaliën bevat die, hoewel ze zelf geen kanker veroorzaken, de kan ker verwekkende eigenschap van de teer in belangrijke mate versterken. Dit is meegedeeld door dr. Wynder en dr. Hoffman van een instituut voor kan keronderzoek in Chicago. Beide onder zoekers menen dat het misschien mo gelijk is de teer te zuiveren van deze chemicaliën. Zou men aan de tabak be paalde stoffen in poedervorm toevoe gen, die een volledige verbranding ver oorzaken, dan zou het gevaar voor kan ker belangrijk kleiner worden. Grensincident. Bij de demarcatielijn tus sen Zuid- en Noord-Korea zijn vorige week drie Zuidkoreaanse soldaten dood geschoten. zo is in Seoel bekendgemaakt Zij zijn vermoedelijk in een hinderlaag gevallen. Bij het onderzoek zijn pa troonhulzen van Russische makelij ge vonden. Particulier initiatief. Een groep Britse zakenlieden, hoogst ontevreden over de spoorwegverbindingen tussen Londen en het industriegebied van de midlands, zijn van plan zelf personentreinen te laten rijden. Ze hebben berekend dat vijf gecharterde personen-sneltreinen per dag in beide richtingen economisch verantwoord zijn. Zelfs al zou de groep zelf treinen aanschaffen en de spoorwe gen verzoeken die in exploitatie te ne men. zal er nog winst worden gemaakt. De spoorwegen hebben de groep ver zocht een dienstschema op te stellen, op basis waarvan „British Railways" dan de kosten per trein per mijl zullen be rekenen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3