F.L.N. wil vrijwilligers uit het buitenland aanwerven INKA T&tcvu „KWIS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ter internationalisatie van de Algerijnse oorlog au A HET WEER Zuidafrikaanse regering blijft in Verwoerds spoor Staatssecretaris Stijkel sprak met voorzitter van de SER f. $0.0001 Zaak-Magere Josje geheel achter gesloten deuren BECKERING Prinses Wilhelmina doet beroep op het wereldgeweten Drentse burgemeester op staande voet ontslagen Dansje op de Keukenhof Het woord is aan Perscensuur van postbeambten leidt tot arrestaties van journalisten Benoeming commissie had organisatorische oorzaak Aan de adverteerders HUIDMOEILIJKHEDEN? Alle rassen en mensen zijn gelijk voor Christus éee MORRIS 'êefore ijou êuij! 3a, Haal voor Pasen de soep voor Uw totaal aan prijzen J Als u gaat verhuizen In de krant van heden Tijdelijk regen Als wassen niet meer helpt NOG MAAR 1 DAG Vermaat Franken Kwaliteitsbakkerijen 74e JAARGANG No 234 DINSDAG 12 APRIL 1960 305e JAARGANG No 82 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- j g I j j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 13295 (6 lijnen). '/««Pf» fl 1 I /"NT XN| Verschijnt dagelijks bek op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- £j[ f J.6 lil S J Q. Cl D 1 U U fr ut 273107, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Maandagmiddag heeft een Noors meis jeskorps op Keukenhof" in Lisse een concert gegeven. Het uit zestig meisjes bestaande korps is afkomstig uit Has- lurri, een plaatsje bij Oslo. Nadat de meisjes hadden gemusiceerd, traden zij in folkloristisch kostuum naar voren om tussen de bloemen en begeleid door een vedelaar oude Noorse dansen uit te voeren. Jean Cocteau: Een goed getraind instinct is een in het onderbewustzijn berekende uitkomst van feitenanalyses, vrij van wensen of angsten, nuchter en objectief tot stand gekomen door middel van ervaring, wijsheid en kennis. Het politieel en militair machtsvertoon in de „lokasies" heeft ertoe geleid dat thans op grote schaal, in havens en fa brieken, het werk wordt hervat. Die Ban- toe's, die eind maart hun persoonsbewijzen als demonstratie hebben verbrand, staan thans in lange rijen voor de betrokken kantoren, om nieuwe identiteitspapieren, tegen de somma van een pond sterling ongeveer 10.60 te kopen. De minister van binnenlandse zaken J. Naude verklaarde, dat veel teveel der in Zuid-Afrika wonende Indiërs in de handel werkzaam zijn. „Er bestaat geen enkele reden waarom enkelen hunner geen han denarbeid zouden verrichten", verklaarde hij. De minister zei opdracht te hebben gegeven, de „wet voor bevolkingsontwik kelingsgebieden", die voorziet in de instel ling van afzonderlijke gebieden voor de verschillende bevolkingsgroepen, zo soepel mogelijk toe te passen. Hij geloofde ech ter, dat de met de uitvoering belaste raad tegenover de Indiërs veel te toegevend is geweest. Hij verklaarde ook dat in de tien jaar, dat de wet van kracht is. niemand gedwongen werd naar een ander gebied te verhuizen. De behandeling in beroep van de moordzaak Magere Josje voor het Amster damse gerechtshof, zal wegens het „zeden- kwetsende karakter" geheel met gesloten deuren worden behandeld. Het hof, dat on der presidium staat van mr. J. Spreij, deelde vanmorgen na raadkamer mee, geen termen aanwezig te achten om als nog op deze beslissing terug te komen. Mr. H. G. T. Keune, de raadsman van de 42-jarige verdachte Joop S. drong van morgen bij de aanvang van de zitting op openbaarheid aan. Hij vroeg zich af of het juist is, een zaak waarin het bewijs zo moeilijk is te leveren en die voor de rechtbank geheel openbaar is behandeld, in appèl achter gesloten deuren te houden. Uitvoerige kranten-verslagen zijn niet te verwachten aldus de raadsman, want het nieuws-element is thans beperkter dan bij de rechtbank behandeling. Joop S„ die in december j.l. door de rechtbank tot tien jaar wegens moord op zijn echtgenote is veroordeeld, sloot zich geheel bij mr. Keune aan. De officier die destijds 12 jaar had geëist, was van het rechtbank-vonnis in appèl gegaan. Na raadkamer wees het hof het verzoek tot openbare behandeling af,als ook het verzoek om in het uiterste geval slechts requisitoir en pleidooi publiekelijk te doen zijn. In verband met de grote drukte in deze week voor Pasen, is het voor de tech nische verwerking van de advertenties noodzakelijk dat wij de opdrachten één dag voor de datum van plaatsing in ons bezit hebben. Plaatsing van later binnengekomen orders kunnen wij niet garanderen. OP GOEDE VRIJDAG 15 APRIL A.S. zal ons blad NIET verschijnen; advertenties voor zaterdag 16 april dienen op don derdag in ons bezit te zijn. DE DIRECTIE Advertentie handschoen past trekt hem aan. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Advertentie DAMES, U ontvangt een Jfe, HUIDADVIES door inzending van deze adv. 12 cents postz. voor vragenlijst aan: EUREKA- afd. cosmetica - LEIMUIDEN 10 Imporieur van: IDENCOï In het Amsterdamse Waaggebouw heeft de voorzitter van de S.E.R., prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, de expositie „Nederland Handelsland." maandag middag geopend. De reus Goliath ver leende decoratieve medewerking. Prinses Wilhelmina heeft de volgende boodschap uitgegeven: In de overtuiging dat Christus dit van ons vraagt en in aansluiting aan de jong ste getuigenissen van de Nederlandse Ker ken en die van hen, die over onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe ik een beroep op het geweten der wereld, dat zich zo krachtig heeft laten gelden, om tot een levende werkelijkheid te ma ken wat de kerken hebben verkondigd ten aanzien van de gelijkheid voor Christus van alle rassen en mensen, te beginnen bij de heel eenvoudige dingen van het da gelijkse leven, die binnen het bereik van iedereen liggen. w.g. Wilhelmina. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer S. J. van Royen onmiddellijk ingaand ont slag als burgemeester van de gemeente Sleen verleend. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mee, dat het ontslag van de burge meester, die sedert 18 december 1959 in de uitoefening van zijn functie geschorst was, 'verleend werd, aangezien bij een onder zoek gebleken is, dat deze functionaris door zijn handelingen met betrekking tot de bouw van het restaurant op het terrein van het sportcentrum „Veenoord" de be langen van de gemeente Sleen in ernstige mate had geschaad. Van enige persoonlijke bevoordeling van de burgemeester is bij het onderzoek niets gebleken. TUNIS (UPI) De Algerijnse moslim- rebellen hebben het voornemen bekend gemaakt om hun oorlog tegen Frankrijk te internationaliseren door het rekruteren van „buitenlandse vrijwilligers zonder onderscheid van afkomst". Zij zouden vooral gebrand zijn op een gevechts eenheid van de communistisch-Chinese luchtmacht. Het rebellenbesluit is het antwoord van het Algerijnse bevrijdings front op De Gaulle's recente uitlating dat de oorlog in Algerije tot hel hittere einde moet worden uitgevochten. De nieuwe ontwikkeling schijnt te hebben bevestigd dat de leiding van de rebellen alle hoop heeft opgegeven op een ge matigde koers van De Gaulle op de weg naar beëindiging van de oorlog in Algerije. In welingelichte kringen verwacht men niet veel succes van vrijwillige bijdragen aan de zaak van de Algerijnse rebellen, maar het feit alleen van buitenlandse vrij willigers op het oorlogsterrein, zou het ka rakter van de Algerijnse oorlog kunnen veranderen. Voorts hopen de rebellen dat de UNO tot interventie gedwongen zou worden in een zaak die Frankrijk als een „binnenlandse aangelegenheid" be schouwt. Opstandelingenkringen hebben beweerd dat in communistisch China en in Tsjecho- slowakije vrijwilligers voor Algerije klaar staan. De premier van de rebellenregering Ferhat Abbas heeft de situatie in Algerije besproken met de Chinese leiders tijdens een bezoek in de herfst van 1959 aan Pe king. De rebellen hebben in China altijd veel sympathie voor hun zaak gevonden. Aangenomen werd dat China hierin onaf hankelijk van Moskou handelde. Naast rekruten uit Oosteuropese of Azia tische landen, hopen de rebellen ook op vrijwilligers uit Arabische landen in het Nabije Oosten. Drie weken geleden werd gemeld dat in Cairo een rekruteringsbureau voor vrij willigers was geopend en dat zich al ve len gemeld hadden. In de vtrklaring van de rebellen wordt gezegd dat aan „technici" onder vrijwil ligers voorkeur zou worden gegeven om dat de revolutie deze het meest nodig heeft. Men gelooft dat de leiders van de Algerijnse rebellie hiermee gespeciali seerde krachten bedoelen als piloten. Het Premier Debré tegenwoordige „leger" van de rebellen is beperkt gebleven tot guerrilla-acties voe rende voetsoldaten. Het Bevrijdingsfront heeft uitnodigingen van broederstaten aanvaard voor bezoe ken aan die landen, zo werd in het com muniqué gezegd. Voorts zullen de rebellen maatregelen treffen om de regionale, door Parijs voorgeschreven, verkiezingen van mei in Algerije te boycotten. Hieruit meent men te mogen opmaken dat de re bellen bang zijn dat De Gaulle's politiek in Algerije succes zou hebben door over reding van moslems naar zijn kant. De openstelling van de Algerijnse guer rillastrijdmacht voor vrijwilligers weer spiegelt voorts de vastbeslotenheid van de rebellen om de oorlog daar niet te doen verlopen. Het Franse leger heeft de schermutselingen met de rebellen weten te beperken tot botsingen vanuit hinderla gen en aan de grens. Niet belangrijk ge noeg voor het oog van de wereld. De Franse premier, Michel Debré, is maandag begonnen aan een driedaagse rondreis door Algerije om wegen te zoeken Algerijnse kiezers op 29 mei naar de stem bussen te krijgen zonder actieve bijstand van het Franse leger. De premier vloog via Algiers naar Tizi Ouzou, in het hart van het Kabylenge- bied waar het wemelt van rebellen. Voor zijn aankomst ontplofte een bom die door vijf terroristen vervoerd werd in het dorp Tala-Allem, vijf kilometer van Tizi Ouzou. Vier terroristen werden gedood, de vijfde gewond. De Franse premier zal in Algiers niet in het openbaar verschijnen. Presi dent De Gaulle wenst dat de verkiezingen zodanig georganiseerd worden dat de Al gerijnen een maximumkans hebben man nen van hun eigen keuze te kiezen. Socialistisch geluid (AFP-Reuter) De Franse socialisti sche partij heeft verklaard dat de Alge rijnse kwestie niet door een militaire over winning kan worden opgelost. In een mo tie vraagt het partijbestuur om onderhan delingen met de strijdenden over militai re en technische aspecten van een bestand en onderhandelingen over garanties voor zelfbeschikking met vertegenwoordigers van allen die aan de beslissende stemming over de toekomst van het nieuwe Algerije zullen deelnemen. In conferentiekringen is verklaard dat de vroegere minister Albert Gazier in een rede felle critiek heeft geuit op de Franse constitutie en generaal De Gaulle. Hij deel de mede dat de socialistische fractie een motie van afkeuring tegen de regering zal indienen als de Nationale Vergadering op 26 april weer bijeenkomt. Oud-premier Guy Mollet waarschuwde dat de partij geen stelselmatig verzet tegen de vijfde republiek moet voeren, aldus deze krin gen. De Gaulle is naar zijn mening de beste man om een liberale ontwikkeling van de Algerijnse situatie tot stand te bren gen. De recente verklaringen van de pre sident over Algerije waren volgens Mollet echter catastrofaal geweest. Mollet meent voorts dat Kroesjtsjevs bezoek aan Frank rijk meer schade had gedaan dan men be seft. Hij denkt dat De Gaulle wat dit aan gaat dezelfde fout heeft begaan als onmid dellijk na de bevrijding, toen hij commu nisten in zijn voorlopige regering had op genomen. KAAPSTAD (Reuter) „De loop der gebeurtenissen heeft ons geen schrik aan gejaagd. Wij zullen voortgaan met het in de praktijk brengen van de door dr. Ver woerd geformuleerde beginselen", aldus heeft de Zuidafrikaanse minister van fi nanciën, dr. T. E. Donges, maandag in de Volksraad (Tweede Kamer) verklaard. Dr. Donges is een der voornaamste boeren leiders. Hij zou waarschijnlijk dr. Ver woerd opvolgen, indien deze zich, bijvoor beeld als gevolg van zijn verwondingen, uit het openbare leven zou moeten terug trekken. De Zuidafrikaanse premier, dr. Ver woerd, heeft maandag voor het eerst sinds de aanslag op zijn leven vloeibaar voedsel tot zich kunnen nemen, zo is meegedeeld in een communiqué, dat te Pretoria werd uitgegeven waar de premier wordt ver pleegd. De eerste-minister lijdt nog veel pijn, hoewel minder dan zondag. Naar omstan digheden had hij maandag een goede dag en zijn algemene toestand blijft bevredi gend vooruitgaan, overeenkomstig de ver wachtingen, aldus het bulletin. Vele rege ringen, ook die van Nederland, hebben in telegrammen aan Kaapstad hun beste wensen voor een spoedig herstel van dr. Verwoerd overgebracht. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Eric Louw heeft maandag op een persconferentie verklaard dat de Canadese journalist Norman Phillips zal worden vrijgelaten als men met zijn on dervraging klaar is, op voorwaarde, dat hij het land dadelijk verlaat. Het Britse blad Daily Herald meldt te hebben ver nomen, dat een van zijn correspondenten in Zuid-Afrika, mevrouw Myrna Blum- berg, gearresteerd is. Aan de Zuidafri kaanse hoge commissaris te Londen is om uitleg gevraagd. Postbeambte als censor Minister Louw verklaarde, dat het ge wraakte artikel van Phillips handelde over ongeregeldheden in Kaapstad. De journa list, die zijn inlichtingen uit de derde hand zou hebben gekregen, verzond zijn tele gram uit Durban. 900 mijl van Kaapstad Een postbeambte had het bericht van zo danige aard geacht, dat men besloten had het naar de minister van Justitie te zen den. Daarop was Phillips voor ondervra ging aangehouden. De minister zei, dat geen enkele post beambte instructie had gekregen om be richten te onderscheppen. „U kunt alle be richten sturen die u maar wenst en zoveel politiek commentaar als u wilt", zo voegde hij hieraan toe. Toen een correspondent vroeg of het mogelijk was, dat een post beambte het tot zijn plicht zou rekenen om persberichten ter kennis van de minis ter van Justitie te brengen, antwoordde Louw: „Dat hangt van u af. Als u iets' meldt wat niet onwaar is, behoeft u niet bang te zijn dat er iets gebeurt". (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft maandag een gesprek plaats gehad tussen de staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, en de voorzitter van de S.E.R., dr. G. M. Verrijn Stuart, over de kortsluiting welke er tussen het depar tement heeft plaats gehad door instelling van een ambtelijke adviescommissie voor Europese vervoersvraagstukken. Zoals wij hebben gemeld voelde de -SE.R., die zelf ook een dergelijke com missie omvat, en zich bovendien op grond van de wet op de P.B.O. geroepen voelt een actieve rol te spelen in het overleg tus sen overheid en bedrijfsleven, zich over deze gang van zaken gegriefd. Een en an der min of meer tot de verbaasde verras sing van het departement van Verkeer en Waterstaat, dat ons er op wees dat het in feite gaat om de reorganisatie van een reeds bestaande commissie. Staatssecretaris Stijkel die bekend staat als een fervent, voorstander van de Europese Gemeenschap, heeft na zijn ambtsaanvaarding de departementale or ganen welke zich met Europese vervoers vraagstukken bezighouden eenvoudiger en doeltreffender willen organiseren. Zo is een deel van het directoraat-generaal voor de scheepvaart overgebracht naar het di rectoraat-generaal voor het verkeer, dat dichter bij de minister is gehuisvest. De hervorming van de commissie voor inter nationale vervoersaangelegenheden maak te van datzelfde programma eveneens deel uit. Aangenomen kan worden dat de staats secretaris en de voorzitter var: de S.E.R. zich ieder n eigen kring nader zullen be raden. Daarbij kan nog worden opgemerkt dat verscheidene figuren die zitting heb ben in vervoerscommissies van de S.E.R. geen bezwaar hebben gehad om in de de partementale commissie van Verkeer en Waterstaat zitting te nemen. De situatie is er voor een snelle oplos sing niet eenvoudiger op geworden nu het anti-revolutionaire Eerste Kamer-lid P. C. Elfferich gemeend heeft vragen aan de minister over dit competentieconflictje te moeten stellen. Minister Korthals bevindt zich immers in Suriname en men dient af te wachten of hij ginds de tijd zal vinden zich hiermee bezig te houden, of dat hij daarmee zal wachten tot hij weer terug in Den Haag is. De zaak zou trouwens ook zonder de in terventie in de jongste vergadering van de S.E.R. ter sprake zijn gekomen, omdat er reeds een brief van de voorzitter van de S.E.R. aan de ministeries van Algeme ne Zaken en van Verkeer en Waterstaat was gestuurd met het verzoek na te gaan welke taken aan P.B.O.-organen zouden kunnen worden overgedragen. Hangende deze doublure heeft de S.E.R.-commissie haar werkzaamheden voorlopig opge schort. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (81) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. TEL .223596 SUèDE DAMES HERENJASJES Advertentie De speciale Knorr-Kwiskrant ligt bij u thuis. Stuur snel in en win Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 pog- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 Uit stad en omgeving5, 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Boekenhoekje 15 Kunst 15 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige,aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapportén op pagina twee. Advertentie mm Advertentie hebt u de tijd om onze speciale paasaanbiedingen - zie onze advertentie van zaterdag I op het bes'e öiljet in te vullen en mee te geven aan onze verkr pers. Dan kunt u gerust zijn, dan komen ALLE HEER DIKHEDEN op tijd in huis I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1