Onvoldoende meerderheid voor Amerikaans-Canadees voorstel NIEUWS VAN Barcelono WERELDNIEUWS BRITSE LANGE AFSTANDSRAKET IS VOORGOED VAN DE BAAN Ondergrondse kernproef op het eiland Corsica? compleet Ook dr. Hallstein gerehabiliteerd Thailands vliegtuig op Formosa verongelukt Ereraad van CDU acht Oberlander onschuldig Ruim een-derde accepteert niets minder dan een twaalfmijls-zone Moch waarschuwt tegen uitbreiding van het aantal atoomlanden Krupp koopt privé- straalvliegtuig Twee botsingen op overwegen Jongen werpt munitie in het vuur Twee doden in het verkeer Arm van lichtmast stortte op autobus DONDERDAG 14 APRIL 1960 19 Londen zal Amerikaanse projectielen aanschaffen Engelse humor Paasboodscliap van de Paus Voorkom on bestrijd voorjaarsmoeheid met Blankenhorn weer naar de Parijse ambassade Alle IS inzittenden in vuurzee omgekomen Hij kan zonder bezwaar fractielid blijven DE ZEERECHTCONFERENTIE Franse bezorgdheid Drie voetgangers aan wisse dood ontsnapt Ernstig gewond aan ogen Prof. Thijsse verlaat waterloopkundig lab. Kerkelijk Nieuws Jongen ernstig gewond Van onze correspondent in Londen) Harold Watkinson, de Britse minister van Defensie heeft gisteravond in het La gerhuis bevestigd, dat de Britse regering besloten heeft Groot-Britlannic's enige lange afstandsraket, de „Blue Streak", wel ke in voorbereiding is, op te geven. De Blue Streak zou, voorzien van een kern lading, in staat zijn een afstand van ten minste 2400 kilometer af te leggen. Er was tot nu toe 65 miljoen pond aan dit projec tiel besteed, maar vijf- tot zeshonderd mil joen pond zouden met de vervolmaking ervan gemoeid zijn. Hiervoor deinst de Britse regering terug. Het tot nu toe uit gegeven bedrag is volgens de minister echter geen weggegooid geld, aangezien de Blue Streak, hoewel opgegeven als mi litair wapen, in de toekomst kan worden gebruikt om kunstplaneten in de wereld ruimte te brengen. Men gelooft echter dat de verdere produktie en verbetering van de Blue Streak, ook indien er mindere eisen aan gesteld worden, eveneens onbe taalbaar zou worden. Vooral als de mili tairen er niet meer achter staan. Minister Watkinson gaf de verzekering dat de Britse strategische strijdmacht met kernwapens een doelmatige en belangrij ke bijdrage levert tot de afschrikkingswa pens van de vrije wereld. De regering is niet van plan deze onafhankelijke bijdra ge op te geven. In feite zou Groot-Brit- tannië echter afhankelijk zijn van de Ver enigde Staten. Een deel van het geld, dat de Blue Streak zou kosten zal worden ge bruikt om het ballistische projectiel Sky- bolt in Amerika te kopen. Dit nieuwe wa pen zou door vliegtuigen kunnen worden afgeschoten en veiliger zijn dan de Blue Streak die van de grond wordt afgevuurd. Vorig jaar werd de Blue Streak door des kundigen nog hemelhoog geprezen, maar het gaat zo snel met de techniek, dat deze opvattingen al weer verouderd zijn. Het voordeel van de Skybolt voor Engeland is, dat het de eigen Britse kernladingen hier bij zal kunnen gebruiken. Groot-Brittan- nië beschikt ook over de Thor, maar daar van houden de Amerikanen de kernladin gen in handen. De aanvaarding van de Skybolt bete kent een versterking van de positie van de Royal Airforce en een verlenging van het tijdperk van de bemande bommenwerper. Het leek er op, dat de bestaande V-bom- menwerpers, evenals de stoomlokomotie- ven binnenkort zouden hebben afgedaan, maar nu denkt men aan het bouwen van nog vervaarlijker en sneller opvolgers, zo als de fantastische VC-tien. Watkinson naar Washington WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton is van diplomatieke zijde vernomen dat minister Watkinson eind mei een be zoek aan Washington zal brengen voor overleg over het Britse defensieprogram ma. Hierbij zal onder meer worden ge sproken over de eventuele aankoop van „Sky Bolt"- en „Polaris"-raketten. Ver wacht wordt dat Watkinson zal informe ren, hoever de ontwikkeling van deze twee raketten is gevorderd. De defensie is in het Lagerhuis altijd een dankbaar onderwerp voor de oppositie om de regering in gebreke te stellen. Gis teren leidden Watkinsons mededelingen tot luidriLchtige protesten op de Labour ban ken, er klonk ook critiek bij de conserva tieven. Terwijl het lawaai een hoogtepunt had bereikt, werd de deur plechtig ge opend en het Huis door de Speaker tot. stilte gemaand, waarop de gracieuze slanke figuur van Black Rod, de drager van de zwarte roede in zijn strakke zwarte gewaad lijkt hij op een balletdanser de zaal betrad om een aantal Lagerhuis- en Hogerhuisleden te sommeren tegenwoordig te zijn bij de mededeling dat het staats hoofd een aantal wetten had bekrachtigd.. De opwinding was zo groot, dat de deftige boodschapper van het Hogerhuis gene raal Sir Brian Horrocks bij het tumult werd beirokken. „Neen, neen, neen," werd er gegild, „gooi hem er uit." Black Rod icas op een wel zeer ongelegen ogenblik verschenen. Een dergelijk incident is zelfs voor hel Lagerhuis, dat aan veel gewend is, nieuw. Onverstoorbaar en waardig voerde Black Rod, de vergidde scepter over de schouder dragend, zijn traditionele handelingen uit. Hij boog diep in de rich ting van de Speaker en redde de situatie door de humor, die de Engelsen altijd op de moeilijkste momenten te hulp schiet. Toen hij aan de gebruikelijke frase kwam, icaarin gewaagd wordt van de tegenwoor digheid van dit eerbiedwaardige Huis, welke in het andere Huis wordt opgeëist, onderbrak Black Rod even de zin alvorens het woordje eerbiedwaardig uil te spreken. Toen hij er op deze manier de nadruk op had gelegd, klonk het zo sarcastisch dat het een seconde tevoren nog ziedende en tierende Lagerhuis in schaterlachen uit barstte. De woede was verdwenen. Toen de zitting na een korte onderbreking, om te wachten op de stoet van afgevaardig den uil het Hogerhuis twee aan twee als schoolkinderen lopend werd hervat, kon de rest van de defensie in kalme sfeer -worden afgedaan. PARIJS (Reuter-UPI) Het Franse Commissariaat voor Kernenergie heeft woensdag bekendgemaakt dat wordt over wogen een terrein op Corsica te gebruiken voor een ondergrondse kernontploffing. Volgens de bekendmaking zijn de Franse minister voor Kernenergie Guillaumat, en de Hoge Commissaris voor Kernenergie, Perrin, woensdag naar Corsica gereisd. Het Franse voornemen een ondergrond se kernexplosie te weeg te brengen gaat regelrecht in tegen het Brits-Amerikaans- Russische voornemen, geen ondergrond se kernproeven te nemen. De Franse kerngeleerden zijn kennelijk van oordeel dat een kernproef op Corsica met een kwart miljoen inwoners op 150 km. ten zuiden van de Franse en Italiaan se Rivièra niet het geringste risico voor de bevolking meebrengt. Niettemin zal de aankondiging in het gebied van de Middel landse Zee, en in het bijzonder in Italië, ongetwijfeld een golf van protesten ver oorzaken. Paus Joannes zal op Paaszondag om half een een boodschap voor radio en televisie uitspreken. De rede van de Paus zal via de radiotelevisione Italiana worden overge nomen door radiostations in een aantal landen en door Eurovisie. Advertentie Advertentie dohyfral 10 vitaminen 12 MINERALEN N.V. PHIL1PS-DUPHAR (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse opperste gerechtshof te Karlsruhe, dat de Westduitse ambassa deur te Parijs Blankenhorn in de affaire- Strack heeft vrijgesproken, rehabiliteer de te zelfder tijd professor Hallstein. die vorig jaar door een rechtbank te Bonn werd vrijgesproken „wegens gebrek aan bewijs" een omschrijving die destijds voor dr. Hallstein algemeen zeer ongunstig werd genoemd. Op een persconferentie te Bonn verklaarde staatssecretaris en rege ringsperschef von Eckardt gistermiddag dat de regering-Adenauer altijd van opvat ting is geweest dat Blankenhorn zijn plicht heeft gedaan, ook in de zaak-Strack. En voorts was de regering er ook na het oor deel te Bonn steeds van overtuigd geweest dat het recht toch wel zijn loop zou krijgen Von Eckardt deelde verder mee dat Blan kenhorn nog deze week naar zijn post te Parijs zal terugkeren. Hij is een jaar met verlof geweest en was dus niet ontslagen, ondanks het vonnis tegen hem. Eigenaardig verloop De behandeling van de uitspraak in Bonn in hoger beroep was een heel eigenaar dige affaire. De beide advocaten van Blan kenhorn hadden gevraagd een nieuw pro ces te beginnen, omdat er in Bonn een formele fout was geschied: een der jury leden had geen zitting mogen hebben in de jury van de rechtbank. Maandag bleek dat de openbare aankla ger de aanklacht van Bonn zelf onjuist vond: hij achtte Blankenhorn volkomen on schuldig en eiste vrijspraak wegens bewe zen onschuld. IJlings trokken Blankenhorns beide verdedigers hun eerste revisie-ver zoek in en kwamen met een verzoek om vrijspraak naar voren. Het opperste ge rechtshof nam de eis van de openbare aan klager over en sprak Blankenhorn vrij. Het hof meende voorts Hallstein geheel te moeten rehabiliteren.... „Shakespeariaans" In Westduitse commentaren is gezegd TAIPEH (Reuter) De opperbevelheb ber van de Thailandse luchtmacht, maar schalk Tsjalermkat Watanagoere en 17 andere mensen zijn donderdag omge komen bij een vliegtuigongeluk bij het vliegveld Soengsjan bij Taipeh op Formo sa, aldus hebben ooggetuigen meegedeeld. Het vliegtuig, dat toebehoorde aan de Thailandse luchtmacht, stortte kort nadat het was opgestegen neer. Het vliegtuig was zondag met een Thailandse militaire groep op Formosa aangekomen en zou donderdag naar Bangkok terugkeren. De Thailandse ambassade heeft geen bijzonderheden willen meedelen, maar ooggetuigen zeiden dat het toestel één vuurzee was en dat alle inzittenden zijn omgekomen. (Van onze correspondent in Bonn) De ereraad van de Westduitse regerings partij, de C.D.U., heeft gisteren, bij monde van zijn voorzitter Pferdmenges, opening van zaken gedaan over het oiderzoek in de zaak-Oberlander. De raad kwam tot de slotsom dat tegen de minister van Vluch telingenzaken professor dr. Th. Oberlander niets is in te brengen en da't zijn verder verblijven in de C.D.U.-Bondsdagfractie door niets in de weg wordt gestaan. Hij zal, na zijn ontslag als minister, vóór 5 mei aanstaande, zonder meer a'ls Bonsdaglid van de C.D.U.-fractie kunnen optreden. Oberlander gaat volgens de commissic- Pferdmengcs namelijk vrij uit waar het de affaire-Lemberg aangaat. Oberlander had de C.D.U.-fractie zelf verzocht een onderzoek in te stellen naai de zaak-Lemberg. De ereraad heeft de af gelopen anderhalve maand alle bereikbare gegevens, die verband hielden met de tegen Oberlander ingebrachte beschuldigin gen, onderzocht en voorts een reeks getui gen schriftelijk en mondeling verhoord. De ereraad merkt op dat het niet in het belang van de C.D.U.-fractie is geweest dat enige fractieleden zich in het openbaar bij de verwijten tegen Oberlander hebben aangesloten. De raad doelde hierbij ken nelijk op de C.D.U.-Bondsdagleden Buce- rius, Böhm en anderen, die sedert begin maart op het aftreden van Oberlander hebben aangedrongen. In elk geval kan Oberlander thans rustig aftreden als mi nister: hij is voor zijn partij gerehabili teerd en kan Bondsdaglid blijven zonder bijzondere gevolgen. Inmiddels heeft het openbaar ministerie 'c Bonn de melding van het regeringsvoor lichtingsbureau tegengesproken, volgens welke het onderzoek in de zaak-Oberlan- der-Lemberg zou zijn afgesloten. Het open baar ministerie heeft weliswaar nog geen enkel aanknopingspunt waaruit blijkt dat het bataljon Nagtigall heeft deelgenomen aan de Lembergse moordpartij, maar het zet zijn onderzoekingen voort. Van een af sluiting hiervan is nog altijd geen sprake. GENèVE (UPI) De internationale conferentie over het zeerecht heeft woens dag in commissie het Amerikaans-Cana- dese plan, de territoriale wateren te be palen op zes mijl en hierachter een vis- serijzone van eveneens zes mijl in te stel len met 43 tegen 33 stemmen en twaalf onthoudingen aanvaard. Een plan van achttien Afro-Aziatische en Latijns- Amerikaanse landen, de territoriale wate ren uit te breiden tot twaalf mijl buiten de kust, kreeg 36 voor- en 39 tegenstem men. Tot de voorstemmers behoorde het Sovjetblok. Een voorstel van IJsland, een kuststaat voorkeurs-visserijrechten te geven in de kustwateren wanneer dit land voorname lijk van visvangst afhankelijk is als be langrijkste bron van inkomsten, werd met 31 tegen 11 stemmen en bij 46 onthou dingen aanvaard. Het Canadees-Amerikaanse plan moet in de plenaire zitting van de conferentie een tweederde meerderheid krijgen wil het als internationale conventie van kracht worden. Het is niet uitgesloten, dat de groep landen, die een strook van twaalf mijl territoriale wateren wenst, over meer dan eenderde van het stern- mental zal beschikken. Het Amerikaans-Canadese plan beoogt landen die „historische visrechten" kun nen laten gelden in de wateren van de tweede zesmijls zone nog tien jaar na het van kracht worden van de conventie het genot van deze rechten te verlenen. De westelijke landen, waaronder Ne derland. stemden vóór het Amerikaans- Canadese voorstel. Dinsdag, na het paasreces, komen de voorstellen, die in de commissie een en kelvoudige meerderheid kregen in de ple naire vergadering in stemming. De Amerikaanse gedelegeerde Arthur Dean verklaarde „goede hoop" te hebben dat. zijn voorstel een tweederde meerder heid zal krijgen. Hij verwacht namelijk, dat enkele landen, die zich vandaag van stemming onthielden dinsdag vóór zullen stemmen. Het is echter niet uitgesloten dat het achttien landen-plan de territoria le wateren tot twaalf mijl uit te breiden ofschoon het in de commissie geen meer derheid kreeg, alsnog in plenaire zitting zal worden behandeld. Wanneer slechts 30 van de 36 landen, die voor het twaalf mijls-plan stemden hun standpunt niet wijzigen kan het Amerikaans-Canadese voorstel niet worden aangenomen. Acht entachtig landen nemen aan de interna tionale conferentie over het zeerecht deel. Engeland stemde tegen het IJslandse voorstel, kuststaten die voornamelijk af hankelijk zijn van visserij voorkeursrech ten te geven in de kustwateren. De IJs landse regering heeft vorig jaar de terri toriale wateren eenzijdig tot twaalf mijl buiten de kust uitgebreid. De Engelse vis sers zijn door deze maatregel zwaar ge troffen. Niets bindend Zelfs wanneer de conferentie een con ventie over territoriale wateren en visse- rijzones aanneemt kan niet worden ver wacht, dat alle landen zich hierbij zulen aansluiten. De afgevaardigde van Saoedi-Arabië, Ahmed Shoekairy, heeft verklaard dat zijn groep niets minder dan een strook van twaalf mijl territoriale wateren ac cepteert en zich niet zal aansluiten bij een conventie die minder ver gaat. De Russi sche gedelegeerde, Grigory Toenkin, heeft medegedeeld, dat zijn regering niet van zins is af te zien van de twaalf mijl terri toriale wateren, waartoe reeds omstreeks de eeuwwisseling werd besloten. Een even tuele goedkeuring van het Amerikaans- Canadese voorstel zal evenmin een einde maken aan de visserij-oorlog tussen En geland en IJsland. De conferentie kan ten hoogste besluiten lot een internationale wetsregel, die als maatstaf kan worden aangewend. dat de gewone Westduitser wel niets zal begrijpen van de zaak-Strack. Strack zelf is door het vonnis van april 1959 gereha biliteerd en daarop benoemd tot ambassa deur in Chili. Blankenhorn is gisteren ge rehabiliteerd van een vonnis, waardoor Strack genoegdoening had gekregen en keert terug naar Parijs. Hallstein is gere habiliteerd van de „vrijspraak wegens ge brek aan bewijs", die Strack eveneens kon zien als een rehabilitatie van zichzelf en blijft E.E.G. -president te Brussel Men spreekt te Bonn over „een eigenaardig maar rechtvaardig proces met een eigen aardige maar rechtvaardige uitspraak", waardoor alle belanghebbenden op Shake- speariaanse wijze aan hun trekken zijn ge komen Een woordvoerder van de socialistische fractie verweet de regering dat zij Strack niet onmiddellijk in 1952 van blaam heeft gezuiverd en de gehele procesvoering niet heeft vermeden. GENEVE (AFP) Op de Geneefse ontwa peningsconferentie, waaraan tien landen deelnemen, heeft de Fransman Moch woensdag gewaarschuwd tegen de moge lijkheid, dat landen zonder stabiliteit in het bezit van kernwapens komen. De rijp heid van de vier landen, die nu over der gelijke wapens beschikken de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk was volgens hem een waarborg, dat deze sta ten het niet tot een algehele vernietiging zullen laten komen. „Wij moeten zien te komen tot kernontwapening, gepaard gaan de met maatregelen op het gebied van de conventionele bewapening, of de vrede en de beschaving blijven bedreigd door de verspreiding van kernwapens", aldus Moch. De Roemeense vertegenwoordiger Me- zincesco deed een beroep op het westen om het Sovjet-voorstel te aanvaarden, dat een verzoek aan de kernmogendheden in houdt om plechtig te verklaren, dat zij niet het eerst kernwapens zullen gebrui ken. De Amerikaan Eaton gaf later een ver klaring uit, waarin hij te kennen gaf, dat „alles wat een dergelijke vrome verkla ring zou uitrichten, is dat de wereld wordt bedrogen en de zwakkere landen aan de aanval van agressieve mogendheden wor den blootgesteld". Het Westduitse Krupp-concern heeft in Amerika bij de Lockheed-fabriek een straalvliegtuig voor privé-gebruik besteld. Het toestel, een „Jetstar", zal in maart 1961 worden afgeleverd. Krupp zal dit vliegtuig gebruiken als reisvliegtuig voor haar directieleden. De „Jetstar", die plaats biedt aan tien pas sagiers, heeft een vliegbereik dat voldoen de is om de Atlantische Oceaan over te steken, zodat men er ook privé-reizen mee naar Noord- en Zuid-Amerika kan maken. Met de „Jetstar" kan de Krupp-directie zich driemaal sneller verplaatsen dan tot nu toe. De „Jetstar" heeft vier Pratt and Whitney JT-12 straalmotoren, die in pa ren achteraan de romp zijn geplaatst. Zij leveren elk 1350 kg stuwkracht en ge ven de „Jetstar" een snelheid van 880 ki lometer per uur. Er zijn reeds 21 „Jte- stars" verkocht, maar het toestel voor Krupp zal het eerste in Europa zijn. Tussen Breukelen en Nieuwersluis is vanmorgen om 9.15 een auto op een knip perlicht-overweg in botsing gekomen met een personentrein Maastricht-Amsterdam. Er werd niemand gewond, maar de ont stane ravage blokkeerde beide sporen van de spoorbaan. Het treinverkeer tus sen Amsterdam en Utrecht moest worden omgelegd. Om tien uur kon de normale treinenloop hervat worden. Op de overweg Pernisserweg-Vondelin- genweg in Rotterdam is gisteravond de 32-jarige vertegenwoordiger R. A. Schel- kens uit Goirle met zijn vrachtauto tegen een diesellocomotief van de N.S. gebotst. De auto werd zwaar, de locomotief licht beschadigd. De heer S. is met hoofdwon den in een ziekenhuis opgenomen. Trein reed door onveilig sein Drie mensen zijn woensdagmiddag ter nauwernood aan de dood ontsnapt toen een trein de overweg-Generaal de La Reylaan in Bussum passeerde, waarvan de bomen, die automatisch worden bediend, niet wa ren gesloten. Omstreeks 2 uur reed de machinist van een locomotief, waaraan twee personenwagens waren gekoppeld, door een onveilig sein. Tengevolge hiervan werkte de automatische installatie niet. Wanneer namelijk een sein op onveilig staat, is het relais uitgeschakeld en blijft de overweg voor het verkeer geopend. Op de doorgaans zeer drukke overweg liepen gelukkig slechts drie mensen zij konden zich door snelle vlucht nog net in veilig heid stellen. De twaalfjarige Jan Willem V. uit IJmuiden heeft woensdagmiddag het spe len met munitie moeten bekopen met ernstige verwondingen aan zijn gezicht en ogen. De jongen werd door de scherven van een exploderende schokbuis-oorlogs- tuig dat hij in het Slingerduin had gevon den getroffen, nadat hij en zijn twee broertjes het projectiel in een vuurtje had den gegooid. De drie broertjes (15, 12 en 10 jaar) ver zamelden munitie in het Slingerduin na bij de in aanleg zijnde nieuwe begraaf plaats van de gemeente Velsen. In de duinen worden herhaaldelijk projectielen gevonden. Het is voor onbevoegden verbo den dit duinterrein te betreden. De jon gens hadden verscheidene stukken oor logstuig in hun bezit toen een jachtop ziener hen aanhield en de munitie afnam. Hierna stuurde de jachtopziener de kna pen naar huis. Onderweg vonden zij enkele geweerpa tronen en een schokbuis. Omstreeks half- vijf' wierpen de drie broertjes de gevon den projectielen in een vuurtje, dat zij in de duinstrook langs de Maasstraat hadden gestookt, met het bekende gevolg. Per zie kenauto werd het slachtoffer naar het An- toniusziekenhuis overgebracht en latei- naar het instituut voor oogheelkunde in het Wilhelminagasthuis in Amstei-dam. Politie ontdekte „arsenaal" De politie trof in de woning van de fa milie V. granaathuisjes met slaghoedjes aan en zelfs een opslagplaats van gevon den oorlogtuig dat de drie broertjes had den aangelegd. In het „arsenaal" van de jongens werden onder meer aangetroffen twee mortiergranaten, een gewone mor tier, een landmijn en kleiner oorlogstuig. Dit alles zouden de jongens in de duinen hebben gevonden. De heer P. H. Hartog uit Leersum is op weg naar Arnhem in de bocht van de rijksweg bij Eist (gemeente Amei-ongcn) met zijn auto verongelukt. Zijn medepassagier de heer A. A. Wagemaker, eveneens uit Leersum, is ei-nstig gewond in een ziekenhuis te Vee- nendaal opgenomen. De heer H. kwam door onbekende ooi-zaak in botsing met een auto uit de richting Rhenen. De heer P. J. van der Hoorn, die dins dagmiddag in Leimuiden door een auto werd aangereden en een schedelbasisfrac- tuur opliep, is in het academisch zieken huis te Leiden aan zijn verwondingen be zweken. Het bestuur van de „Stichting Water loopkundig Laboratorium" te Delft, heeft aan prof. J. Th. Thijsse, op zijn verzoek eervol ontheffing verleend uit zijn functie van directeur van het genoemde labora torium. Prof. Thijsse is sinds de oprichting in 1927, belast geweest met de leiding van het laboratorium. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren (toez.) L. Blok te Capelle aan de IJsel; te Rhoon (2de pred.- pl.) (toez.) A. P. Nauta te Sint Johannesga. Geref. Kerken Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Ha gen) C. de Kruyk jr. te Siddeburen; te Hui- zum (Fr.) (3de pred.pl.) J. Schelhaas te Exaorra. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Huizen (N.H.) J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Advertentie 1;;;?tespMKSEWW U spaart in een wip 5 merkjes van de Zwarte Kip Om de hals van elke fles zit een Snelspaarkaart. Plak hierop 5 kip pen (op elke fles wijn, vruchtenwijn, advokaat en limonade zit er één) en u ontvangt bovendien een liter», fles Monaco voor de halve prijs. In Nijkerk is woensdag een merkwaar dig ongeluk gebeurd, waarbij de 17-jarige Fokke Drijfhout uit Leeuwarden levensge vaarlijk werd gewond. Een groep leerlin gen van de ambachtsschool te Leeuwar den, die de jaarbeurs in Utrecht had be zocht, keerde per bus huiswaarts. Op de Zuiderzeestraatweg brak plotseling de arm van een paal, waaraan de bovenlei ding van het elektriciteitsnet was beves tigd. Deze arm kwam op het glazen dak van de bus terecht, drong daardoor heen en raakte de 17-jarige jongen. Het stuk ijzer veroorzaakte een gevaarlijke hoofd wonde en sneed tevens de halsslagader door. In zorgwekkende toestand is de jon gen naar een ziekenhuis te Amersfoort ge bracht. Verjongingskuur. De Oostenrijkse arts, dr. Friedrich Artner, heeft verklaard dat hij in zes maanden tijds 1500 pa tiënten heeft behandeld met een nieuw middel tegen de slijtage van de oude dag. Met „DH 112" heeft hij, naar hij beweert bij personen tussen de veertig en tachtig jaar verschillende wijzigin gen bewerkstelligd die alle het slijtage proces afremden, zoals veranderingen in de bloeddruk, versterking van de cel structuur, vermindering van plaatselij ke pijnen, verhoging van de seksuele potentie en verdonkering van wit of grijs geworden haren. Oud-strijder. De uitgeweken anti-commu nistische Litouwse generaal Teodore Daukantas is aan het slot van een rede voor de Europese bevrijdingsbewe ging in Buenos Aires door een hartaan val getroffen en overleden. Generaal Daukantas die als jonge man voor de onafhankelijkheid van Litouwen tegen de legers van de tsaar vocht, werd in 1941 door het Rode leger gevangen ge nomen, maar in datzelfde jaar in vrij heid gesteld. In 1949 zocht hij asiel in Argentinië. •.evenslang. Een Atheense militaire rechtbank heeft woensdag zes Griekse communisten, onder wie drie vrouwen, schuldig bevonden aan het zich ter be schikking stellen voor spionage en tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De rechtbank sprak een tweede groep van zes personen vrij van be schuldigingen. dat zij de anderen ge holpen hebben bij het organiseren van een spionagenet. Deserteurs. De Cubaanse luchtvaartatta ché te New Mexico, kapitein Manuel Villafana Martinez heeft meegedeeld dat hij de Cubaanse diplomatieke dienst heeft verlaten omdat hij tot de slot som is gekomen dat het regime van Fidel Castro communistisch is. Vier employés van de nationale Cubaanse luchtvaartmaatschappij, die onlangs met een viermotorig straaltoestel van de maatschappij asiel zochten in de Verenigde Staten, hebben de motoren vernield „om te verhinderen dat de communisten in Cuba er gebruik van zouden maken". Cuba heeft nu nog één ander luchtwaardig toestel van dit type over, een grotere Britannia, en twee Convairs voor diensten op binnenlandse lijnen. Eerste keer. De militaire attaché van de Russische ambassade te Stockholm heeft, naar tijdens een rechtszitting in de Zweedse hoofdstad is gebleken, twee Zweden, die op eigen gelegenheid aan geboden hadden hem militaire inlichtin gen te verkopen, uitgeleverd aan de Zweese autoriteiten. Het is de eerste keer dat de Russische ambassade in Stockholm de Zweedse autoriteiten helpt bij het opruimen van spionnen. Tornado's. Tenminste vier tornado's heb ben Texas geteisterd en het gehucht Sunnyside bijna geheel weggevaagd. Tenminste vier personen werden ge dood. Een vrouw werd zwaar verminkt, evenals een jongen en een meisje, wier armen werden afgerukt. Prekenbundel. De redevoeringen en vraaggesprekken van Kroesjtsjev zijn „op veler verzoek" in boekvorm ver schenen, zo meldt Tass. Het is een tweedelig werk dat tot titel draagt: „Een wereld zonder wapens een we reld zonder oorlog". Eredoctor. President Sukarno van Indo nesië heeft een eredoctoraat in de rechten ontvangen van de universiteit van Boekarest. De president zal van daag doorreizen naar Boedapest. Verboden. De politie in Hamburg heeft de uiterst rechtse „Nationale Studenten- bond" verboden op grond van zijn na zistische en anti-.Joodse gezindheid. De bond, waarvan de aanhang onder de studenten in Hamburg niet groot, maar luidruchtig was, heeft sinds de anti- Joodse incidenten in de Bondsrepubliek de bijzondere belangstelling van de po litie gehad. Kinderarbeid. Het presidium van het cen trale comité van de Komsomol de organisatie van de communistische jeugd in Rusland heeft besloten 22.000 jonge Russen allen leden van de Komsomol naar Kazakstan te zenden om daar in de zaaitijd op het land te helpen. Vondst. Een groep onderzoekers heeft in een grot in het gebied van Bagnols sur Cèze in het Franse departement Gard een belangrijke paleontologische laag ontdekt met fossiele dieren van 30.000 tot 40.000 jaar geleden. Tot de gebeenten, waarvan sommige herinneren aan rotstekeningen in Aurignac, beho ren een schedel van een neushoorn, bot ten van herten en waarschijnlijk ook van wolven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19