ZONDER RENTE VELP0 Geef je haar een lentebad.. ÉDx KLEDING TERMIJN „BOLWERK" Beleid inzake burgemeesters benoemingen in Zeeland juist Europese conferentie in Bergen over volksontwikkelingswerk Lege dop „Oosterland nog niet onbestuurbaar" HAARLEMSE KLEDING GENTRALE Pater Pire kreeg 30.000 van VHMO-scholieren Herstel Tuindorp zal nog een jaar vergen Werkbezoek aan IJmond en ontvangst in Haarlem Floriade-postkoets vandaag in Belgrado POLY COLOR «i-i- 0p de raatótoel Aannemer volledig gerehabiliteerd HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MINISTER BEANTWOORDT VRAGEN JANSSTRAAT 63 Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever op ieders lip' 20 stuks 11. De rechtsvorm van de onderneming POLYCOLOR uw haar: 't hoort hij uw make-up Geen verduistering Straf aan Duitser kwijtgescholden DONDERDAG 14 APRIL 1960 jv - De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxopeus, heeft geantwoord op schriftelijke vragen die het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Scheps heeft gesteld in ver band met een aan de burgemeesters van de gemeenten Axel, Goes, Oostburg en Oosterland verleend verlof. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat hij niet van mening is, dat het beleid inzake het benoemen van burgemeesters in Zeeland in een bepaald opzicht tekort geschoten is. De bewindsman zegt, dat de burgemees ters van Axel en Oostburg (aan de eerste werd op 9 september 1959 en aan de tweede op 6 januari van dit jaar voor onbepaalde tijd verlof verleend) aanvankelijk hun functie op alleszins bevredigende wijze hebben vervuld. De klachten omtrent hun particuliere levenswandel dateren van de laatste jaren en een ontwikkeling als welke zich heeft voorgedaan, kon ten tijde van hun benoeming bezwaarlijk worden voor zien. Ook zo zegt het ministeriële antwoord verder de burgemeester van Oosterland (aan wie op 29 maart 1959 verlof werd verleend, welk verlof op 18 februari werd beëindigd) heeft aanvankelijk goed vol daan. De moeilijkheden in de verhoudingen binnen de kring van het gemeentebestuur, dateren van de laatste jaren. Van te kort schieten in het benoemingsbeleid zou slechts kunnen worden gesproken, indien ten tijde van de benoeming bepaalde symp tomen de mogelijkheid van een ontwikke ling, als zich thans heeft voorgedaan, had den kunnen doen voorzien. Hiervan is ech ter ten aanzien van de genoemde burge meesters geen sprake geweest, aldus de heer Toxopeus in zijn antwoord. Hij zegt voorts, dat hem niet is gebleken noch heeft hij enige reden om aan te nemen dat zijn toenmalige ambtgenoot niet volledige inlichtingen omtrent de ter benoeming voorgedragen kandidaten zou hebben ontvangen. Het verlof aan de bur gemeesters van Axel, Oostburg en Ooster land is verleend in het openbaar belang, hangende het onderzoek naar de gedra gingen der betrokkenen. Op een vraag van de heer Scheps of er zodanige tegenstelling bestaat tussen de raad van de gemeente Goes en zijn voor zitter, dat deze moet leiden tot een met verlof gaan van de burgemeester, antwoordt de minister, dat een door die raad inge stelde commissie van onderzoek naar het beleid van B. en W. in bepaalde aange legenheden nog geen rapport heeft uit gebracht. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, zal de minister te zijner tijd van advies dienen. Het antwoord zegt verder, zulks op de vraag welke maatregelen zijn getroffen om de gemeenten Axel en Oostburg behoorlijk bestuurbaar te houden, dat voor het pernen van zulke maatregelen geen reden bestaat. De gemeenteraad van Axel heeft een derde wethouder benoemd. Oosterland Het ls Inderdaad juist, dat vijf leden van de gemeenteraad van Oosterland als ge volg van de terugkeer van de burgemees ter voor het lidmaatschap van de raad hebben bedankt. Twee leden van de raad zijn in functie gebleven, tot op heden zijn vier nieuwe leden benoemd verklaard. Deze hebben hun benoeming aangenomen, drie (lezer leden zijn inmiddels tot de raad toegelaten. Om trent de toelating van het vierde lid zal de 'Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE: Leuke modellen Japonnen - Mantelcostuums Zomer-Regenmantels Costuums in moderne dessins Sportcolberts en Pantalons enz. enz. De Belgische Dominicaner Pater Domini que Pire, Nobelprijswinnaar voor de Vre de in 1958, heeft in Utrecht gesproken over de doelstelling van zijn vluchtelingen- dorp. Daarbij is hem namens leerlingen van 40 middelbare scholen in Nederland een bedrag van 30.000.- overhandigd. De heer W. Dekker, directeur van het Hervormd internaat Nieuwe Ruimzicht te Doorn, zei, dat deze scholenactie in de afgelopen winter vrijwel buiten alle publi citeitsmedia om door middelbare scholie ren van alle gezindten gevoerd is met het doel een huis in het Anne Frank Dorp bij Wuppertal te bekostigen. Hij noemde deze actie van de jeugd een demonstratie tegen de machteloosheid. Pater Pire sprak over het doel van zijn vluchtelingendorpen en stelde de menselij ke integratie van deze vluchtelingen boven de assimilatie in een bepaald land. Met de vluchtelingendoi-pen Aken, Bregenz, Augs burg, Brussel, Spiesen en Wuppertal, hoopt Pater Pire het hart van de wereld te op- hen en een menswaardig bestaan te schep pen voor mensen, die in geen enkel land van de vrije wereld gewenst zijn. raad binnenkort een beslissing nemen. Van het zevende lid is nog geen bericht om trent het al of niet aannemen van zijn be noeming ingekomen. In verband hiermede is de minister van mening dat niet een onbestuurbaarheid van Oosterland dreigt. Advertentie I-Iet zal nog een jaar duren eer Tuin dorp-Oostzaan de overstromingsramp van januari jl. geheel teboven zal zijn. De her stelwerkzaamheden worden geremd, door het op vele plaatsen moeilijk te verwijde ren vocht en het grote tekort aan arbei ders. De Gemeentelijke Woningdienst doet zijn best, maar ziet geen kans de 1900 woningen die nog moeten worden opge knapt in zeer korte tijd onder handen te nemen. Dit alles hebben de bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan vernomen uit de mond van de directeur van de Gemeentelijke Wo ningdienst te Amsterdam, de heer J. F. A. Alozerij, die naar het Tuindorp was ge komen op verzoek van de wijkraad, die op een vorige vergadering reeds had gecon stateerd, dat het moreel van de bevolking, waarvan het grootste deel in kale en be schadigde woningen zit tot een bedenke lijk peil is gedaaid. De Tuindorpers hebben ernstige kritiek geuit op de trage wijze, waarop het her stelwerk verloopt en het lange uitblijven van de einduitkeringen van het Nationaal Rampenfonds. Wat dit laatste betreft is gisteren aan 225 bewoners de uiteindelij ke afrekening uitbetaald. Tot hun tevre denheid vernamen de Tuindorpers, dat hun dorp door de gemeentelijke diensten nog steeds als rampgebied wordt be schouwd, en dat hier een maximum aan beschikbare arbeidskrachten is ingescha keld. Op Koninginnedag zullen 40 kinderen van 6 scholen van Tuindorp-Oostzaan op Soestdijk worden ontvangen. Advertentie Wh (Van onze Haagse redacteur) Onder auspiciën van de Raad van Euro pa wordt van 24 april tot en met 4 mei in de Benelux een conferentie gehouden over het volksontwikkelingswerk. Het Nederlandse gedeelte van deze bij eenkomst, waaraan ruim dertig vertegen woordigers van zestien landen (voorname lijk ambtenaren van ministeries van on derwijs en bestuursleden van volksontwik kelingsverenigingen) zullen deelnemen, be slaat een week en heeft Bergen (N.H.) tot centrum. Op 30 april verplaatst het gezel schap zich naar België voor een kort ver blijf zowel in het Vlaamse als in het Waal se deel van het land. In Nederland wordt de klemtoon gelegd op het particuliere karakter van het volks ontwikkelingswerk, waarvan de directeur van de Arbeidersgemeenschap der Wood- brookers te Bentveld, dr. A. van Biemen, een overzicht zal geven. Er worden excur sies gemaakt naar de volkshogeschool „De Zandhoeve" en het vormingscentrum „De Haaf" te Bergen, aan het rooms-katholie- ke gemeenschapsoord „De Drakenburgh" te Baarn, aan de stichting „Oud-Poel geest" te Leiden en aan de Rotterdamse Volksuniversiteit. De voorzitter van de Velser gemeen schap, de heer J. Os van den Abeelen, zal een inleiding houden over de ontwikkeling van een stedelijke gemeenschap en de plaats van het volksontwikkelingswerk daarin. Deze lezing wordt gevolgd door een werkbezoek aan het IJmondgebied. Ook Haarlem krijgt zijn deel aan het pro gramma. Op woensdag 27 april heeft er in het Frans Halsmuseum een ontvangst plaats door of namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Vergeleken bij het omvangrijke en studi euze Nederlandse deel van de conferentie maakt het Belgische een minder zwaar wichtige indruk. Bij gebrek aan accomo- datie zal men in Vlaanderen volstaan met een bezoek aan Antwerpen en via de Ar dennen naar Luik vertrekken voor het laatste deel van de bijeenkomst. Daar in Wallonië meer dan in Vlaan deren het volksontwikkelingswerk door de overheid wordt gestimuleerd, onder meer door het stichten van zaalgebouwen, kan men daar in het Congrespaleis vergade ren. Er worden drie inleidingen gehouden over de taak van resp. het rijk, de pro vincie en de gemeente in het volksontwik kelingswerk. Daarmee wordt tevens ge demonstreerd dat in België meer dan in Nederland de nadruk op de overheid ligt. Een en ander moet gezien worden in het licht van de Europese samenwerking, wel ke tevens een grotere bewustwording van de cultuur- en taalkringen der afzonder lijke landen veronderstelt. Een nauwer contact tussen degenen die aan het volks ontwikkelingswerk leiding geven wordt daartoe nuttig geacht. Bij beschikking van de minister van Justitie is een commissie ingesteld, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de vraag of rechtsvorm van de on derneming herziening behoeft, en daarbij in het bijzonder aandacht moet besteden aan het bestuur en toezicht bij de grote onderneming, alsmede aan de publieke verantwoording van de onderneming. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. mr. P. J. Verdam, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Tot lid-secretaris is benoemd mr. L. de Vries, raadsadviseur bij het ministerie van Justitie. De commissie telt 15 leden. Als alles naar wens verloopt, rijdt de Floriadepostkoets vandaag omstreeks vijf uur in de middag Belgrado binnen. Voor afgegaan door motorpolitie en twaalf rui ters zal men van de stadsgrens af over de Boulevard van de Revolutie rijden naar het Maarschalk Titoplein in het cen trum van de stad. Daar zullen, naar ver zekerd is, zestig meisjes in nationaal Joegoslavisch kostuum de stoet opwach ten en ook het stadsbestuur heeft toege zegd aanwezig te zullen zijn. Na de be groetingsceremonie rijdt men naar de re sidentie van de Nederlandse ambassadeur, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, die een receptie heeft aangekondigd. Vrijdagmorgen zal de koets in alle vroegte de richting van Zagreb inslaan, een traject van 400 km, dat in vier dagen grotendeels over de autobaan wordt afge legd. Motorpolitie zal de koets vergezel len, dit in verband met het op deze weg geldende stopverbod, dat natuurlijk voor dit speciale geval wordt opgeheven. De karavaan zelf heeft intussen in To- pola onverwacht een rustdag genoten. Dat kon, omdat men voor is op het rijschema. De meeste deelnemers hebben de rustpau ze benut om eens stevig uit te slapen, be halve dan de timmerman, die weer aan het repareren is geweest, en kok-foura- geur Pieters. In Belgrado wordt voor mens en dier nieuwe voorraad voedsel in geslagen. Radio-Belgrado heeft inmiddels het be richt de wereld ingezonden, dat de Turkse „Floriadebol" doodgegaan zou zijn. Dit is onjuist. Behalve de bollen die men in Rot terdam na aankomst aan de voorzitter van de jubilerende Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur wil aan bieden, vervoerde de koets ook een stenen bak met reeds ver uitgesproten Turkse tulpen. De schenker van deze bak, de bur gemeester van Istanbul, had gehoopt dat de bloemen ongeveer begin mei in bloei zouden staan. Het zijn deze tulpen, die de tocht niet hebben overleefd. Het geram mel van de koets over de bonkige wegen en de hitte overdag zijn daar mede debet aan geweest. Advertentie POLYCOLOR-kleurshampoo doet het haar écht goed, wast het donzig- «choon, geeft het-fleur en tint. Een grijs haartje? Spoorloos verdwenen. Tube voor 2 wassingen f 1.95 Keus uit 20 tinten bij iedere drogist of parfumerie. POLY-CLAIR maakt uw haar zonder t® blonderen een nuance lichter (tube f 2,65). ...was het thuis zelf met POLYCOLOR-kleurshampoo. Kies uit de 20 kleurnuances je eigen natuurlijke haartint en zie verrast hoeveel mooier en war mer van kleur het wordt. Of durf eens een nieuwe, modieuze tint te gebruiken en merk hoe goed, hoe nieuw, hoe jong dat staat! We hebben er al twee bin nen twee van die onmis bare bijdragen tot een dolge zellig paasfeest: op de ene staat een cerise-kleurig var ken afgebeeld, dat uit een zij tak van het menselijke ge slacht lijkt te zijn ontsproten en daaraan waarschijnlijk zijn keurige groene broekje dankt. Zijn gelaatstrekken vertonen sporen van een gees tig karakter, waarbij de glim lach om zijn guitige snuit zelfs 'aan een televisie-com mentator doet denken. Hij draagt een krans van peren bloesem om zijn hals teken van een zelfbeheersing, dunkt me, die menig varken niet zou kunnen opbrengen. En hij duwt met speelse charme een kinderkruiwagentje, dat vol geladen is met prachtig ge kleurde paaseieren. Uit zijn mond komt een wolkje, waarin met gouden letters „Vrolijk paasfeest" te onderscheiden valt. De tweede is van gans an dere tendentie. Die vertoont een goedaardig uitziend jonge tje in de kledij van een hof- page, dat zich in een wijde on gereptheid van alsmaar groe ne landouwen bevindt. Het kind torst een stok, waaraan een wapperende wimpel is be vestigd. Rondom de wimpel zwieren in lustige vreugde een aantal op spreeuwen lijkende vogeldieren, waarvan het op merkelijke is dat zij kinder hoofdjes hebben. Het zijn eigenlijk vliegende kinder hoofdjes, wat een luguber verschijnsel zou moeten heten ware het niet dat de hoofd jes zo gezellig, oubollig glim lachen, dat men overtuigd raakt van hun goede humeur en van het feit, dat zij er niet de minste narigheid van heb ben, enkel hoofdje te zijn. Dit alles bijeen ter onder steuning van het op de wim pel in sierlijke gothiek ge schreven commando: zalige paasdagen! Wanneer de twee prentbrief kaarten hun uitwerking niet missen, zullen onze paasdagen dus vrolijk en zalig zijn. Ik moet echter bekennen dat ik in het paasfeest nooit een bij uitstek vrolijke noot heb kun nen ontdekken. En een zalige? Ik betwijfel of de viering van die twee vrije dagen voor alle mensen het kenmerk van een vrolijke zaligheid of een za lige vrolijkheid draagt, of schoon men in het algemeen zijn best doet om exwan te ma ken wat men volgens kenners een echt feest noemt: kip, compote, Keukenhof, eieren, met z'n allen naar tante Bets en oom Frederik in Tiel, kop je koffie achter glas op Zand- voort, uitslapen, toto-lijstje controleren en glaasje rode wijn aan tafel. Zelfs al lacht, men zich een kleurtje om de moppen van oom Frederik en al is de slag roomtaart zalig, dan nog lijkt mij de vrome en hartige wens der prentbriefkaarten niet vol komen vervuld. Dat varken en dat jongetje bedoelen iets anders. Maar wat? Ik heb een treffende symbo liek gemeend te ontdekken in de gewoonte, om elkander reusachtige chocolade paas- eieren te schenken bij dit Hoogfeest. De symboliek werd mij gratis geleverd door een kind, dat het paasgeschenk van een lieve tante aldus om schreef: Een groot gat met chocolade eromheen. Zo zullen misschien dan ook onze paasdagen weer zijn, feestelingen: twee grote gaten, met een laagje lekkers erom. Twee dagen zonder werken, gevat in het traditionele goud van de nieuwe lente, verglij dend als helwit-geschilderde mijlpalen langs de snelweg, een rustpauze tussen twee sei zoenen, als een slaap tussen een avond en een ochtend. Een slaap die eigenlijk niets is dan een groot gat, omkleed met een rose lint. En hoe gevoelig en ontroe rend de lente ook op het ont vankelijke gemoed kan wer ken, het bevredigt niet Pasen enkel als het introductiefeest van het voorjaar te onder gaan. Misschien is het teveel gevraagd, maar ik zou alle mystiek zo gaarne vervuld zien van een werkelijkheid. Ik zou in mijn chocoiade-paasei een andere inhoud dan lucht wil len ontdekken. Een inhoud die volkomen natuurlijk en bevre digend ast in de viering van de meerderheid der mensen. Het cerise varken en de kleine jongen met zijn wimpel lijken mij slechts afgezanten van een moderne fabriek van lege eierdoppen. Ik weet wat velen van u thans op de lippen brandt. Want door te vragen naar de inhoud van het paasfeest maakt men de apostelen wak ker de wereldhervormers, de lekenpriesters, de bekeer- ders, de propagandisten, de predikers, alle mensen die wil len vertellen van hun religie en hun kerk en hun bijbel. Maar wat mij daarbij beklemt is de waarneming, dat in de ki'ingen dezer ingewijden vaak ook de paaseieren hol blijken te zijn, al worden ze vroom en voorzichtig meegedragen. Welke tragiek maakt toch altijd, dat de belangrijkste dingen van ons leven verzan den in sleur en kalendertradi ties, zodat ze als lege schelpen nog slechts dienen kunnen als decoraties zonder zin? Welk noodlot ontneemt toch steeds de mensheid haar dier baarste en kostbaarste bezie ling, die haar zou kunnen hel pen een beetje trotser op zich zelf en een beetje zekerder van haar toekomst te zijn? De wetenschap, de journa listiek, de litteratuur, zelfs de filosofie beijvert zich de mens een helderder blik op zijn eigen waarde te geven. Waar om echter probeert men dat met zulke ten hemel tornende ingewikkeldheden, terwijl men de eenvoudige beginselen on aangeroerd laat? Waarom zou de wetenschap niet kunnen vaststellen, wat de realiteit van het eerste paasfeest was en waarom zou de journalis tiek die vaststelling niet kun nen doorgeven op haar nieuws pagina? Buiten alle religieuze dogmatiek en gewijde over levering om kan ieder mens met zekerheid weten, dat Pa sen de verjaardag van een ge heel nieuw mensetype is. De verjaardag van een zo gigan tische, revolutionaire ver nieuwing in het menselijke geslacht, dat de gehele daar opvolgende wereldgeschiede nis in een nieuw spoor gezet werd. En is dat een verjaardig die slechts zijn waarde kan heb ben door de bloembollen en de moppen van oom Frederik? Wij hebben de lekenbroeders en de predikers niet nodig, om te weten dat de mens van heden met zijn visum voor de eeuwigheid, zijn ontdek king der grensgebieden tussen geest en stof, zijn blik op het kleinste en het grootste tege lijk, zijn kennis van het le vensbeginsel in de dood, zijn onoverzichtelijke doch glan zende rijkdom aan weten schappelijke beloften dat die mens van heden zelf op die allereerste paasdag ver rezen is uit de duisternis van het stof der historie. Het is ons niet moeilijk, te weten dat wij zelf verrezen zijn uit de boeien van een ontwikkelings gang die toen werd afge sloten en heropend als een graf, in drie dagen tijds. De wetenschap kan dat nu zelfs op eigen kracht beves tigen en overzien. Zij zal u dat bekennen, als ge het haar vraagt. Zij zal u iets anders vertellen dan dat vage, senti mentele liedje over nieuw le ven in de bloemenperken. En ge zult weten, dat een echt feest slechts feest kan zijn wanneer ge uw verstand scherpt op de betekenis van het feestelijke leuzewoord: Zalige, vrolijke Pa sen! Slaap maar zoet Ik weet niet of u wel eens iemand hebt begluurd, die poogde in het openbaar de slaap te vatten. Dat is een spannend be drijf, mensen, waar je uren zoet mee kunt zijn. Je moet er wel een beetje voor reizen in trein of biLS, maar dan krijg je waar voor je geld. Onlangs ervoer ik dat, tijdens de reis van Amsterdam riaar Apeldoorn. Tegen over mij, als enige medereiziger in de coupé, rvas een persoon neergestreken, iviens uiterlijk een heer verried. Maar een heer met slaap, want nog geen tien kilo meter buiten Amsterdam daalde zijn krant met de gestegen koersen en zakte zijn kin tot kniehoogte. Dat wil zeggen: mijn knie. Dat was een beetje een rare situatie, want het leek alsof hij mij zijn hoofd aanbood om. gevlooid te worden. Om geen conster natie bij een eventueel binnentredende conducteur te wekken, dwong ik met zach te hand dit topzware lichaamsdeel terug. Hij werd er even wakker van, maar net niet genoeg, want lipsmakkend zei hij zo iets van: Jij ook altijdMien Ik ervoer daaruit dat Mien doorgaans met dezelfde problemen worstelde als ik op dat moment. Toch was er bereikt, dat de man het hoofd tegen de rugleuning liet rusten en aldus de reistijd hoopte uit te dutten. Lang duurde het alweer niet, want even voor Bussum, mede door de middel puntvliedende krachten, welfde het lijf wat voorover, zodat het. knikkebollend hoofd horizontaal naar achteren kwam te liggen. Ik besefte dat aldus nekken worden gebroken en omdat het een naar figuur zou zijn met een levende in te stappen en een dooie aan te komen, duwde ik voor zichtig het lijf terug. Daar moet je mee oppassen, want als zo'n heer ontwaakt op het moment dat jij tegen zijn vestje duwt, dan denkt ie dat hij wordt gerold en hangt hij zo aan de noodrem. Maar de operatie verliep zonder incident. Lichaam en hoofd bengelden nu weer verticaal. Helaas ook al weer niet lang, want bij Hilversum begon de onderkaak los te ra ken. Langzaam zakte dit deel van het kauwframe op zijn dasje en je kon bij wijze van spreken binnendoor kijken of hij zijn voeten had gewassen. Op zichzelf is zo'n opengesperd hiaat in iemands gezicht iets waar zelfs de beste Mien niet verliefd op zou worden, maar als de man het maar bij pantomime had gehouden. Doch helaas, be halve een kijk-, maakte hij er ook een luisterspel van. Langzaam aanzwellend be gon hij luide te orgelen, waarbij zijn tong als een soort membraam in de mondholte vibreerde. Jammer genoeg zat er net te weinig compositie in, om de melodie mooi te maken. In de studie daarvan betrapte mij de conducteur: Kaartje meneer 4 alstu blieft. Vervolgens een blik in de mij tegen- overzittende grot werpend: Deze „uithol ling overdwars" zullen we maar laten slapen. Daar werd hij smakkend wakker van. Jammer, want het was wel boeiend. Pinokkio De aannemer W. F. de J. te Badhoeve dorp, tegen wie vorig jaar een aanklacht was ingediend op grond van vermoedelijke verduistering van een miljoen gulden, is door zijn aanklagers volledig gerehabili teerd. De Rijksaccountantsdienst heeft uit gemaakt dat er geen sprake is van ver duistering of van enig ander strafbaar feit. Vorig jaar juli hebben twee Amster damse bouwondernemers, de Gebr. J. W. en F. J. van der M„ bij de politie te Hoofd dorp aangifte gedaan van een vermoede lijke verduistering. De heer De J. zou vol gens deze klacht verduisteringen hebben gepleegd ten nadele van een N.V. waarbij zowel de klagers als de aangeklaagde be trokken waren. Ofschoon de N.V. een winst van een miljoen gulden zou hebben ge maakt zou de heer De J. opgehouden heb ben betalingen aan crediteuren te doen. De heer De J. is naar aanleiding van deze klacht vijf dagen in arrest gehouden. De Rijksaccountantsdienst heeft thans na een uitgebreid onderzoek, ingesteld in opdracht van de Officier van Justitie te Haarlem, uitgemaakt dat van strafbare feiten niets is gebleken. De Gebroeders van der M. hebben naar aanleiding hier van de heer D. J. een verklaring gezonden waarin deze wordt gerehabiliteerd. Advertentie SVENSKA RESTAURANGEN KENNEMERPLEIN 5 - HAARLEM Tafelreservering Telefoon 16840^^ Bij Koninklijk Besluit is de straf kwijt gescholden die na de tweede wereldoorlog wegens oorlogsmisdaden was opgelegd aan een thans 33-jarige Duitser. Onlangs had deze zich bij de Koninklijke Marechaussee gemeld om zijn straf (15 jaren gevangenis) te ondergaan. Toen de man veroordeeld werd, was hij Nederlander. Hij had op jeugdige leeftijd dienst genomen bij de S.S., en toen hij na de oorlog in Aken woonde kreeg hij de Duitse nationaliteit. Op grond hiervan werd hij na zijn aanmelding bij de politie, op last van de Officier van Justitie te As sen, mr. C. W. Bai-on van Dedem weer over de grens gezet. In 1959 had hij reeds een gratieverzoek bij de Nederlandse Justitie ingediend, maar enige weken geleden kwam hij onder invloed van alcohol na een ruzie met zijn vrouw de grens over omdat hij, naar hij in Kerkrade aan de politie verklaarde „in de gevangenis rustiger zou zitten dan thuis".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3