o.b. Camera WITTER DAN DE WITSTE HAAN Adenauers beste vriend is de bankier Robert Pferdmenges SS-er roeide „op verzoek" zijn gezin en schoonfamilie uit Hoogste verkeers-dodencijfer ter wereld in Australië Ontvoering van Eric Peugeot SUNIL WAST STRALEND WIT „Als ik Rus was zou ik bezorgd zijn voor China" {aam DONDERDAG 14 APRIL 1960 5 Tragedie van een man, die als 17-jarige SS-er werd Glazcn koets opgepoetst Tweederden van alle dodelijke ongelukken te wijten aan drank Arnold Toynbee Puriteinse protestantdie in Bonn bekend staat als „de souffleuren „de grote zwijger Nederland schenkt 20.000 dollar aan F.A.O. Barbara Moore gestart Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden an dere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! v. DUIVENBODEN Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) In de Beierse hoofdstad München is dezer dagen de 33-jarige handelsreiziger Heinz Maier uit de gevangenis ontslagen, hoewel vaststaat, dat hij op 9 mei 1945 twee vrouwen en drie kinderen heeft ge dood. De daad geldt als verjaard. Hier is in de eerste plaats volgens de Münchense rechterlijke instanties sprake van een com- In de Royal Mews bij het Buckingham Paleis te Lond/zn laat de jeugd zich niets ontgaan van het oppoetsen van de „glazen koets", waarin prinses Mar garet van Engeland op 6 mei van het Clarence House naar de Westminster Abdij zal rijden voor haar huwelijk met de fotograaf Anthony Armstrong- Jones. De „glazen koets", welke in 1881 voor de Londense Lord Mayor Sir Whittaker Ellis, is gebouwd, is in 1910 door koning George V van Enge land gekocht. De kleur van de koets, welke is versierd met het koninklijk wapen, is kastanjebruin. De koets werd gebruikt door de koningin en de hertog van Edinburgh toen zij na hun huwe lijk naar hel paleis terugkeerden en door de hertogin van Kent na de kroning van koningin Elizabeth. Pferdmenges behoorde met Adenauer tot de oprichters van de C.D.U. in 1945 en werd op verzoek van de bondskanselier Advertentie M,t Is een hele zorg minder!" „Als Ik nog denk aan vroeger l jDic omslachtige methode .En hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met o.b.-hygiëne kun jc overal aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! Miljoenen vrouwen genieten mcér van het leven, dankzij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming, die zij kunnen meenemen in het kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons,voldoende voor maandelijks gebruik: Hormaal f Speciaal f 1.25 NEW YORK (UPI) De Britse histori cus Arnold Toynbee meent dat de Russen zich „meer bezorgd" moeten maken over China dan over welk gevaar uit het Wes ten dan ook. Indien China op de voor grond treedt, zal hel Rusland in een andere situatie brengen," zo verklaarde Toynbee in een televisie-uitzending. „Indien ik me thans in de plaats van een Rus zou kunnen stellen, dan geloof ik dat ik me bezorgder over China zou maken dan over de weste lijke landen." Toynbee zei dat. Rusland en het Westen een taak gemeen hebben, zoals „opruiming van de sloppen van de wereld." „Tenslotte maakt Rusland thans deel uit van de rijke minderheid van het menselijke ras. Het bevindt zich aan onze zijde van de lijn." Toynbee verscheen in het programma „Small World" van de Columbia Broad casting System met de Amerikaanse dich ter Robert Graves en de Amerikaanse auteur Philip Wylie. (Van onze correspondent, in Sydney) Zeven doden per dag, vijftig per week, 2500 per jaar, dat is het angstaanjagende offer van mensenlevens, dat Australië brengt aan de moloch der verkeerssnel heid. In zestig jaar zijn een miljoen Australiërs omgekomen of gewond bij verkeersonge vallen. Evenals in Nederland heeft het hoge jaarlijkse ongevallencijfer grote be zorgdheid gewekt. Het vorige jaar werden er 2300 personen gedood en 55.000 gewond. Per tienduizend auto's kwamen er 8,6 on gevallen voor, waarbij iemand omkwam of werd gewond. Weliswaar is dit belang rijk minder dan in 1947, toen er veertien ongevallen per tienduizend auto's waren, maar reden tot tevredenheid is er niet zo lang, zoals elk jaar het geval is geweest, elk weekeinde lal van mensenlevens val len te betreuren als gevolg van te snel rijden en andere verkeersovertredingen, waarvan vele worden veroorzaakt door. de drank. Er wordt in Australië veel bier ge dronken en de uitdrukking „Eén voor on derweg" om aan te duiden, dat. men nog een laatste biertje drinkt vóór men het café verlaat, -spreekt boekdelen. Tweeder de van alle verkeersongevallen met dode lijke afloop zijn, volgens een officiële op gave, te wijten aan dronkenschap. (In Nieuw Zuid Wales alleen kwamen in één jaar 70.000 gevallen van openbare dron kenschap voor. inclusief bij autorijders, van wie er vierduizend werden beboet we gens het „verkeren onder invloed van sterke drank"). Terloops zij vermeld, dat het alcoholgehalte van bier hier hoger is dan in Nederland. We moeten er echter bij vermelden, dat de wegen in Australië (ruim achthonderd duizend kilometer tegen rond dertiendui zend in Nederland) lang niet die **graad van perfectie hebben bereikt als in Ne derland. Het land is zo uitgestrekt en het bevolkingsgetal nog zó gering, dat het, zelfs als er een miljard gulden aan we genbouw zou worden besteed, niet moge lijk zou zijn (wegens gebrek aan arbeids-- krachten), om binnen afzienbare tijd alle wegen in een behoorlijke staat te brengen. Er wordt in onder meer Sydney en de dicht bevolkte gebieden hard gewerkt aan verbetering. In Sydney bijvoorbeeld zijn de meeste trams afgeschaft, worden de tramrails weggehaald, en worden prach tige, grote snel verkeerswegen aangelegd, hetgeen zeker zal bijdragen tot verminde ring van ongevallen. De politie ziet voorts strenger toe op verkeersovertredingen en de overheid heeft alleen al in Nieuw Zuid Wales (3,5 miljoen inwoners), waar in 1959 bijna vijftigduizend verkeersongevallen plaats hadden, aan meer dan drieduizend automobilisten het rijbewijs ontnomen we gens verkeersovertredingen In de meeste staten moet men een rij examen afleggen om een rijbewijs te krij gen, maar in Zuid-Australië krijgt men het eenvoudig door er schriftelijk om te vragen. Australië doet alle mogelijke moeite om het publiek in het verkeer op te voeden: lessen voor de schooljeugd, openbare de monstralies, de instelling van parkeer automaten. de bouw van geweldige par- keerstations, de aanleg van voetpaden, zebra-kruisingen, enzovoorts. De automo bilist van buiten, die de rand van de grote stad nadert, hoeft zijn vereniging (vergelijk A.N.W.B. of K.N.A.C.) maar op te bellen en er komt een charmante jon gedame zijn plaats achter het stuur in nemen om hem veilig door het drukke verkeer te loodsen. Australië heeft het grootste aantal auto's per hoofd der bevolking na Amerika, Ca nada en Nieuw Zeeland (namelijk één auto op elke vier inwoners). Er rijden bij na drie miljoen auto's op de Australische wegen. Elke week levert de Australische auto-industrie, waarin een miljard gulden is belegd. 4500 nieuwe wagens af (inclu sief import). Helaas is het dodencijfer van het Australische snelverkeer het hoogst van alle landen §er wereld: 24 per hon derdduizend inwoners. Er is één verademing voor de Neder landse automobilist in Australië: hij be hoeft zich, behalve in een klein aantal plattelandsplaatsen, geen zorgen te maken over fietsers. Bromfietsen ziet men er heel zelden, scooters zijn uiterst gering in aan tal. Een wegenwacht is er gelukkig wel deze bestaat uit rijdende reparatie-wa gens, maar diep in het binnenland moet men er vooral niet op rekenen. Onderling hulpbetoon is in zulke streken echter eer een gewoonte dan een deugd. Helaas zijn ook tal van Nederlandse immigranten slachtoffer, van het verkeer geworden. Alleen al in beide jaren 1958 en 1959 vonden elf Nederlanders de dood op de weg bij verkeersongevallen. Advertentie Voor de televisie Roland Peugeot heeft woensdagavond voor de Franse televisie de daders be zworen zijn kind terug te brengen. Met tranen in de ogen beloofde hij, dat hij dan bij de autoriteiten een officieel verzoek zal indienen om van vervolging van de ont voerder af te zien. Hij had overigens nog geen aanklacht ingediend. Op het ministe rie van Binnenlandse zaken in Parijs is vernomen dat de politie zich niet zal men gen in eventuele onderhandelingen tussen de Peugeots en de ontvoerders. De Franse televisie heeft in de loop van de avond de roerende oproep van Roland Peugeot verscheidene malen herhaald. „Het is een vader wiens zoon zojuist van hem is weggenomen, die vanavond tot u spreekt", aldus zijn verklaring. „Ik ben er zeker van dat iedereen die kinderen heeft en die van zijn kinderen houdt, mij zal begrijpen. Mijn enige zorg is zo spoedig mogelijk Eric veilig en wel te vinden". Een neef van Roland Peugeot heeft woensdagavond de journalisten die de villa van de Peugeots belegerden, dringend ver zocht weg te gaan en niet in de buurt te blijven rondhangen. Men hoopte dat de ontvoerder, evenals dinsdagavond, te mid dernacht zou opbellen met nadere instruc ties. De Nederlandse regering hqpft, op ba sis van vrijwilligheid, een bijdrage van 20.000 dollar gestort bij de Voedsel- en Landbouworganisatie van de UNO (F.A.O.) ten behoeve van de wereldomvat tende strijd tegen de honger, aldus heeft de organisatie bekend gemaakt. Dit is de eerste regeringsbijdrage voor deze strijd, die in de loop van 1960 zal beginnen en die in 1963 met een Wereldvoedselcongres" in Rome zal worden afgesloten. (Vervolg van pagina 1) Inderdaad werden de ouders in de loop van de volgende nacht tweemaal opgebeld door een man die hun de inhoud van de brief bevestigde. De aangekondigde aan wijzingen, hoe het verlangde geld te over handigen, dat de heer Peugeot al van de bank had laten halen, bleven echter nog altijd achterwege. Eric's vader had zich aanvankelijk vast voorgenomen de politie niet te verwittigen om het leven van zijn zoontje niet in gevaar te brengen. Intus sen hadden omstanders en getuigen hun monden al voorbij gepraat en was het nieuws ook de politie ter ore gekomen. Het is nu trouwens nog moeilijk te zeggen of de vader van het geroofde jongetje er ver standiger aan had gedaan de politie, trots de dreigementen van de gangsters, toch wel te waarschuwen. Gistermorgen, toen de politie al van het drama op de hoogte was. waren de gangsters vermoedelijk nog in Parijs. Het telefoongesprek moet, naar het geluid van de stem te oordelen, volgens de heer Peugeot in elk geval van uit Parijs of de onmiddellijke omgeving zijn gevoerd. Waarschijnlijk zijn de gang sters, toen het nieuws door de radio werd pleet oorlogsdrama, dat overigens een ver schrikkelijk vervolg kreeg. Maier was als 17-jarige bij de S.S. gekomen, en kwam daarbij in contact met de familie van de S.S.-generaal en nazi-rijksafgevaardigde dr. Herbert David. In het bijzonder werd de toen 17- a 18-jarige S.S.-man goede maatjes met de 16-jarige dochter van de S.S.-generaal, Rosemarie. Toen de Russen de Tsjechische plaats Leitmeritz, waar èn Davids familie en Maier destijds woonden, naderden kreeg Maier van de S.S.-chef opdracht, om mevrouw Davids, de 16-jarige Rosemarie, Davids 12-jarige zoon Herbert, zijn 4-jarige zoon Dietbert en zijn 1-jarige dochter Heidemarie en daarnaast nog Da vids oude moeder en een andere vrouw Margarete Schaurek naar het Westen te rijden. David zou Maier gezegd hebben, dat zijn gezin de Russen in geen geval levend in handen mocht vallen. De jonge S.S.-er laadde het hele gezelschap in een auto, maar sloeg al gauw een landweg in. Op een gegeven ogenblik zagen de vluch telingen in de verte een aantal tanks, zij dachten dat het Russische tanks waren, en de beide vrouwen David raakten in com plete paniek. Ze zagen geen mogelijkheid meer om aan de Russen te ontkomen en vroegen de 18-jarige S.S.-man Maier om hen en de kinderen dood te schieten. Maier weigerde eerst maar schoot tenslotte de vrouw, de moeder en de kinderen van zijn S.S.-chef David dood. Met Rosemarie Da vid en de vrouw Schaurek slaagde hij er daarna in Beieren te bereiken. „Op verzoek" Van dit drama is buiten Maier thans nie mand meer in leven. Margarete Schaurek stierf onlangs, Rosemarie huwde met Maier een huwelijk dat door grote financiële moeilijkheden tot een tragedie werd. Op 9 februari 1955 verzocht volgens Maiers verhaal Rosemarie hem, om het gehele kleine gezin Maier zelf, Rosemarie en hun driejarig zoontje te doden. Het drietal reed op die dag het bos in, waar de vrouw op haar kind schoot, Maier het jongetje tenslotte doode, daarna zijn vrouw doodschoot en vervolgens poogde zelf moord te plegen. Hij bleef evenwel na een schot in het hoofd verlamd maar levend liggen. Voor deze daden werd Maier in 1955 wegens doodslag tot slechts vier jaar veroordeeld. De Münchense rechtbank besloot dezer dagen wegens de in 1945 gepleegde moor den of gevallen van doodslag-op-verzoek, die Maier zelf het vorige jaar had bekend, geen gerechtelijke vervolging in te stellen. Men ging er van uit, dat de toen 18-jarige S.S.-er „op verzoek" gedood had, en dat delict thans verjaard is. Buitendien was en is Maier verminderd toerekening'svatbaar en verkeerde hij destijds in een staat van moreel verval. Men liet Maier, een man beladen met de dood van zeven mensen dezer dagen dan ook vrij. De Britse superwandelaarster, dr. Bar bara Moore, is gisteren haar wandeltocht van 3.039 mijl dwars over de Verenigde Staten begonnen. Dx\ Moore beloofde dat zij de twee Britse militairen die een dag eerder zijn vertrokken zal inhalen. Armen zwaaiend begon de 56-jarige En gelse van Russische afkomst haar wande ling vanaf de trappen van het stadhuis van San Francisco. Dr. Moore is van plan 16 tot 18 uur per dag te lopen en vijf tot zes mijl per uur af te leggen. Zij hoopt het continent van San Francisco naar New York in 45 da gen dwars over te steken. Zij bevond zich ongeveer 60 mijl achter Palrick Moloney, de 34-jarige sergeant van de R.A.F., en Mervyn Evans, de 33-jarige sergeant bij het Britse leger, die gisteren zijn vertrokken. Beide sergants verklaarden dat zij de wandeling niet als een race beschouwen, maar dr. Moore verklaarde niettemin strijdlustig: „Ik zal ze verslaan." Toen in 1859 de Royal Albert spoor brug te Saltash over de rivier de Ta- mar, gebouwd door Isambard Kingdom Brunei, van de Great Western Railway Company, in gebruik iverd gesteld, was er eindelijk een vaste verbinding tussen de Engelse graafschappen Devon en Cornwall, welke tot dan toe door een pont met elkaar waren verbonden. Nu, honderdeneen jaar later wordt hard gewerkt aan een tweede vaste verbinding, een verkeersbrug, welke in de herfst van het volgend jaar moet zijn voltooid. De foto toont de oude en de nieuwe in aanboiLW zijnde brug. (Van onze correspondent in Bonn) Men noemt hem „de grote zwijger van Bonn", „de souffleur van bondskanselier Adenauer", „de Graue Eminenz" van de Westduitse regering, „de ijverigste, maar ook zwijgzaamste bezoeker van de Bonds dag". Onlangs is hij tachtig jaar geworden en, evenmin als zijn vriend Konrad Ade nauer, denkt hij er over zijn werkzaam heden voorgoed aan kant te zetten. Deze, ietwat raadselachtige man, is de Keulse bankier Robert Pferdmenges, pas in brede kring bekend geworden door zijn vriend schap met de vier jaar oudere Adenauer. Het is buiten kijf, dat Pferdmenges lot de invloedrijkste persoonlijkheden van de Bondsrepubliek behoort, juist door zijn vriendschap met Adenauer, die de raad gevingen van de Keulse bankier op hoge prijs stelt, maar van wie overigens bekend is dat hij allereerst zijn eigen wil pleegt te volgen. Hij geldt als de enige persoon lijke vriend, die de bondskanselier heeft en deze vriendschap is reeds veertig jaar oud. In de twintiger jaren toen de rooms-katholiek Adenauer burgemeester van Keulen was, wilde de prostestant. Pferdmenges op Goede Vrijdag het graf van zijn ouders bezoeken. Doch een grote mensenmenigte, die juist een voetbalwed strijd had bezocht, versperde hem de weg. Kwaad wendde de bankier zich tot bur gemeester Adenauer sedertdien werden er geen voetbalwedstrijden meer op Goede Vrijdag in Keulen gespeeld en waren beide mannen beste vrienden. Hun levens liepen niet geheel, maar in sommige opzichten toch wel, parallel. Achterneef van Engels Pferdmenges is de zoon, en negende kind. van een textielfabrikant uit Mön- chen-Gladbach. De fabrikantenzoon Frie- drich Engels, die in 1847, samen met Karl Marx, het Communistisch Man;r-st op stelde, was zijn oud-oom. Pferdmenges leerde te Londen en Antwerpen het ban kiersvak en was als dertigjarige reeds directeur van de disconto-maatschappij te Londen salaris per jaar honderd duizend goud-mark. Toen een andere bank hem destijds wilde overnemen en daarbij een miljoen per jaar als salaris beloofde, bedankte Pferdmenges voor de eer: wie zoveel bood kon zijns inziens geen goede financiële basis hebben.... Pferdmenges werd in 1931 directeur van de bank Sal. Oppenheim jr. und Cie. In 1938 moest de bank, op last van de nazi's op zijn naam worden overgeschreven, maar in 1947 voerde hij de oude naam weer in. Na de aanslag op Hitier, op 20 juli 1944, nam de Gestapo Pferdmenges gevangen. Reeds van 1933 af stonden Pferdmenges en Adenauer op goede voet: toen Adenauer in 1933 door de nazi's als burgemeester van Keulen werd afgezet, legde kort daarna ook Pferdmenges, tot dan toe adviseur van de regering-Brüning en van Schacht, zijn openbare ambten neer. De Briste bezetters ontsloegen Ade nauer in 1946 wegens „ongeschiktheid" als burgemeester en Pferdmenges als voor zitter van de Kamer, van Koophandel te Keulendesondanks is Pferdmenges. in tegenstelling tot Adenauer, steeds pro- Brit-s gebleven. Late negentiende eeuwer in 1950 lid van de Bondsdag, de Tweede Kamer te Bonn. In zijn tienjarige parle mentaire leven heeft de bankier evenwel nog nooit één rede gehouden. Daartegen over staat, dal zijn invloed op het econo mische en financiële, en zelfs op het poli tieke leven in de Bondsrepubliek, door zijn invloed op de bondskanselier, groot ge noemd wordt. De „grote zwijger van Bonn en de Bondsdag" heeft, zo heeft men dezer dagen opgemerkt, meer in de melk te brokken dan zes ministers bij elkaar.... Met staatssecretaris Globkc geldt; hij als een der weinigen, die zich vertrouwden van Adenauer kunnen noemen. Maar Pferdmenges moge in het openbare leven een zwijgzame figuur zijn, in de Bonds dagcommissies is hij een man van zeer groot gezag. Deze late negentiende eeuwer heeft overigens veel puriteinse trekjes: hij bezoekt geen theater, bioscoop of con certzaal. Hij rookt één sigaar per dag, is een verwoed wandelaar, is bijzonder zuinig maar ongetwijfeld miljonair. Toen men hem eens vroeg wat hij zou doen wanneer men hem een miljoen zou schenken, ant woordde Pferdmenges, die commissaris is van een reeks ondernemingen: „Mij zelf beperkingen opleggen". Gespeculeerd heeft hij nooit. Spaarzaamheid is een der grootste deugden in zijn ogen; geld uit geven een zinloos bedrijf. Robert Pferdmenges een bijzondere persoonlijkheid in de Bondsrepubliek is ongetwijfeld een man op de achtergrond, wiens vriendschap met Adenauer zelfs een der vaste fundamenten van de Bonds republiek is genoemd. Die vriendschap is veertig jaar oud, zeer intiem, maar pas oen jaar lang' op voet van „jij en jou". Toen Pferdmenges vorig jaar vijftig jaar getrouwd was, schreef Adenauer aan mevrouw Pferdmenges, dat dit misschien het gunstigste ogenblik was om wat ver trouwelijker met elkaar te worden: de koele politicus en de even gereserveerde bankier dronken pas toen „Bruderschaft" en zeggen pas sedertdien je en jij tegen elkaar Advertentie omgeroepen, met de kleine Eric, daarna verder op de vlucht geslagen. Grootscheepse jacht Een ontvoering als die waarvan Eric Peugeot nu het slachtoffer is gewerden en die de roof van de baby van het Ameri kaanse echtpaar Lindberg in herinnering brengt, heeft zich in Frankrijk sinds 25 jaar niet meer voorgedaan. Wanneer de kleine Eric enig lichamelijk gevolg van dit avontuur zal moeten lijden, dan riskeren zijn ontvoerders levenslange verbanning of de doodstraf. Maar voor het ogenblik vraagt heel Frankrijk zich, met de ouders en familieleden van het verdwenen jonge tje, in panische angst alleen maar af of de politie de hand op de misdadigers zal weten te leggen. Na hun tweede telefoon tje gistermorgen hebben de daders niets meer van zich laten horen en men vreest dat zij niet slechts Parijs maar misschien zelfs Frankrijk al verlaten hebben, of schoon alle grensposten, wegen, stations, havens en vliegvelden onmiddellijk onder verscherpte controle werden geplaatst. De vader heeft woensdagavond een be loning uitgeloofd voor inlichtingen die kun nen leiden tot het opsporen van zijn kind. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft de directeur van de nationale veiligheidsdienst, Verdier, opdracht gege ven zich persoonlijk met de opsporing be zig te houden. aluminium laioezlefin De beste service bit Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 7

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5