Gillette „OPA" BOUWDE GLIJBAAN Neem de gulden proef! Jp meer HUG C0URV01SIER SC Hl LD EN-COLLECTIE Bloemendaalse raadsleden op excursie door gemeente PERRY Hi! houdt van vis als ze graatloos is! Steeds mensen drinken KOFFIE OCTERNO BRIEF AAN MEISJES GOUDEN WINKELIER Speeltuin- collecte Eerste anker gevonden LENTE EN POEZEN Klaverjassen voor de dieren Voor de bejaarden Burgerlijke Stand van Haarlem Alleen Findus vis is gegarandeerd graatloos! Werkzaamheden aan Van Gelukpark vorderen, Zeeweg is minder „kaal" Militair tehuis Verjaardag DONDERDAG 14 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT luxe lederwaren l'/Zyr \iwm Y.reisartikelen paraplu's GEN. CRONJESTR. 34-HAARLEM-TEL. 55684 Ieder jaar maken de leden van de ge meenteraad van Bloemendaal een tocht door de uitgestrekte gemeente om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelin gen, die zich in de loop van het jaar heb ben voorgedaan. Vanmorgen zijn de deel nemers aan de excursie per autobus van bet raadhuis te Overveen vertrokken voor bezoeken aan Overveen, Bloemendaal- aan-Zec, Vogelenzang en Aerdenhout. Advertentie GAINES STEP-INS rijk van keuze verrassend van uitvoering reeds vanaf 3,95 HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 BEVALLEN van een zoon: 11 april: G. C. van der Werff-van Norde. BEVALLEN van een dochter: 12 apr.: M. J. van Leeuwen-Kolkman; H. G. M. St.effers-Hoogland; D. Kiewiet-Schenk; 13 april: G. P. Westerman-van der Steijle. ONDERTROUWD: 13 april: E. C. M. Ko ning en J. Veltkamp; C. J. W. Jansen en J. M. Schuijt; L. P. Barnhoorn en S. P. Mooren; J. M. van der Vegt en R. M. van der Zee; J. Kroesen en P. van Wijk; A. M. Vermeulen en A. M. den Ridder; J. M. Honing en A. M. Weijers; G. M. Kunst en J. S. C. van Amerongen; A. J. P. de Vries en J. P. Berkhof; J. C. Borst en L. Schle- baum; L. Knorr en J. M. de Lang; G. J. Cop en H. E. F. M. Hol; J. Vaandering en H. S. Alberda; T. H. Saeijs en W. M. R. Kerste; H. Hogerheijde en M. G. E. de Groot; G. M. J. van Heusden en ,T. C. Swaalf; J. E. Lous en M. G. Bakker; M. C. van der Meeren en A. Mooij; A. W. G. M. van der Linden en J. C. M. Venneker; J. Mus en M. C. E. van Kampen; .T. J. Kooy en E. Förch; H. Schlüter en W. L. van Weeren. GETROUWD: 13 april: E. A. M. Stock- mann en J. M. G. Stevens: W. J. J. van Houten en A. M. de Vries: H. J. de Leeuw en W. E. van Kleef: H. Smit en A. Ketting; A. A. Spoor en H. J. Licht; H. A. J. Sen- gers en C. van der Velden; F. P. M. Wit hagen en M. J. M. P. Zuidhoek; H. A. Kors en G. M. de Vries; P. J. C. Hendriks en C. M. de Paus; J. van Hoorn en J. Roubos; J. W. van Kruistum en A. Hogewoning. OVERLEDEN: 11 april: W. F. Sernee, 84 j., De Witstraat; L. A. Visser, 78 j., Gast- huisvest: 12 april: C. M. Edelhauser-van Gulick, 73 j., Hazepaterslaan. Advertentie Voor Pasen nog even ©@n nieuwe tas of parapluie maar dan van Roestvrij apparaat ffit 2 Blauws Gillette mesjes Advertentie Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle. Magneet HMW, Solex. Giulietta enz. GED OUDE GRACHT 102 - TEL 14361 Advertentie Zuster A. L. Saraber, be sturend zuster van het Dia- conessenhuis in Haarlem heeft zich met een oproep gericht tot meisjes van ze ventien jaar en ouder, een oproep, die wij hier graag weergeven. Zuster Saraber schrijft na melijk; „Nu voor velen van jullie het einde van de schooltijd nadert, zul je je misschien afvragen welk beroep je moet kiezen. In deze tijd zijn er vele mogelijkheden op al lerlei gebied. Heb je wel eens over het beroep van ver pleegster nagedacht? Het is een bij uitstek vrouwelijk beroep en werk, waaraan je je met hart en ziel kunt geven. Na het behalen van het diploma A kun je allerlei kanten uit. Daarover zou ik jullie veel kunnen vertellen. Voel je hier iets voor dan nodig ik je uit om eens in ons Diaconessenhuis te ko men. Wij willen je dan wat van het huis laten zien en het een en ander van het werk vertellen. Er zijn steeds meer ver pleegsters nodig, omdat de bevolkingsgroep, die hulp nodig heeft steeds groter wordt. Ook heeft een zieken huis dringend assistenten in de huishouding nodig. Zij, die voor dit laatste meer voelen of eerst een ontwikkelings cursus moeten volgen kun nen op dit terrein eveneens mooi werk doen. Ik wil je vragen, kom dins dag 26 april om vier uur in onze zusters-zitkamer. Maar laat het mij van tevoren even weten." Op 1 mei viert de heer J. H. van der Eisen een zeldzaam jubileum. Dan is hij namelijk een halve eeuw eigenaar van de kantoorboekhandel Anton de Rooij in de Anegang. In feite staat hij al achtenvijftig jaar achter de toonbank, want. hij begon als zeventien jarige leerling bij Van Leip zig in Delft, werkte drie jaar bij Quant in Gouda en een jaar bij Canta in Rotterdam. In 1900 nam de heer De Rooij de zaak over, die de heer Geijer 35 jaar tevoren als broodwin- voor zijn beide onge huwde dochters. In 1910 kocht, de heer Van der Eisen het bedrijf. Enkele maanden later vond hij zijn trouwste medewerkster in mevrouw J. van der Elsen-Cottaar, die direct de hele boekhouding voor haar rekening nam. De heer Van der Eisen is nu nog eigenaar van het bedrijf. De dagelijkse leiding berust bij zijn zoon en schoonzoon. In die halve eeuw is er in de omgeving van de Anegang veel veranderd. Hij vertelt dat Haarlem in die tijd een slaperig stadje was met een rijk achterland. Het gebeurde wel dat. de be woners van de buitenplaat sen hem vroegen eens langs te komen met. kalenders voor het; personeel. De heer Van der Eisen reed dan op zijn fiets met een stapel kalenders naar het bewuste adres. Klanten uit Aerdenhout en Bloemendaal reden met hun coupeetje de Anegang in en tikten even met de zweep tegen de ruit van de kantoor boekhandel. De heer Van der Eisen liep dan met een stapel postpapier naar buiten en de klant maakte zijn keus. Als er niets naar zijn zin bij was, herhaalde zich het ceremo nieel. Een andere gewoonte Het Haarlems Speeltuin- verbond houdt van 18 tot en met 23 april zijn jaarlijkse huis-aan-huis-collecte. De opbrengst komt ten goede aan de stichting en inrichting van speeltuinen en clubge bouwen. van de „deftigheid" was het betalen op jaarrekening. Toen de heer Van der Ei sen de kantoorboekhandel kocht, begon hij meteen een lichtdrukkerij. Dat was de eerste in de Spaarnestad en één der eersten in ons land. Korte tijd later kwam er een drukkerij bij. Beide werden nog later verplaatst naar de Schagchelstraat. Van 2 tot De Stichting Kennemer Dierentehuis zal op maandag 25 april in het H.K.B.-ge bouw aan de Tempeiiers- straat in Haarlem des avonds om acht uur een grote kla ver jaswedstrijd houden. Alle klaverjassers uit Haarlem en omgeving kunnen zich (na betaling van f 1,per persoon) opgeven. De ver enigingen die 25 percent reductie krijgen, kunnen meedingen naar de grote wisselbeker die door de stichting beschikbaar gesteld Het eerste ankertje dat aan de tros ballonnen hing, die maandagmorgen op de Grote Markt in Haarlem is opge laten door de Vrienden van het Ankerclubhuiswerk, is gevonden. Dezer dagen arri veerde een briefkaartje uit Lelystad van de heer T. de Vries, kantonnier. woning L, Lelystad, waarin deze schreef dat het ankertje daar maan dag reeds is gevonden. De heer De Vries heeft drie kin deren van vijf, drie en ander half jaar. Zij zijn nog wat te jong om deel te nemen aan een vakantiekamp, maar de Vrienden van het Anker- clubhuis zijn druk aan het peinzen welke verrassing zij de kinderen van de geluk kige vinder kunnen bereiden. 14 mei wordt hier een expo sitie gehouden onder het motto „Vijftig jaar licht druk". De heer en mevrouw Van der Eisen, respectievelijk 75 en 73 jaar, houden op 2 mei van halfdrie tot halfvijf een receptie in Brinkmann aan de Grote Mai'kt. Op die dag komen. Op dezelfde dag hoopt het bedrijf aan de Ane gang een nieuwe afdeling voor technisch tekenmate riaal in gebruik te nemen. wordt. Ter gelegenheid van deze grote wedstrijd zal tevens de trekking plaats hebben van een loterij. De opbrengst van deze acties is uiteraard geheel bestemd voor het doel van de stich ting, namelijk het oprichten en instandhouden van een groot streek-dierentehuis, annex dierenhospitaal en dierenbegraafplaats. Kaarten voor de klaver- jaswedstrijd zijn verkrijg baar bij C. Schouten, Nieuwe Kruisstraat 4 rood, Haarlem; A. Quakernaat, Bernard Zweerslaan 28. Heemstede (tel. 3.9807), P. S. Buma, Jo zef Israëlsplein 7, Heem stede (tel. 39545) en H. C. Schutter, Brederodestr. 144, Zandvoort (tel. 02507—2747). Het is weer lente en vele poezen denken dan aan ge zinsuitbreiding. Er komen bij deze dieren nog al eens ongewenste kinderen, want „Verstandig Ouderschap" wordt in deze kring nog niet gelezen. De propagandacommissie van „Dierenbescherming" wijst er op dat er enkele methoden zijn om het teveel aan poezen te beperken. Wordt de komst van de poezekinderen niet op prijs gesteld, dan moet men de jonge dieren onmiddellijk na In de laatste week van deze maand wordt in Haarlem en omgeving de jaarlijkse col lecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront ge houden, waarvan ook het Militair Tehuis in de Jans straat profiteert. De huis- aan-huis-collecte duurt van 25 tot 30 april en de straat collecte wordt op Koninginne dag gehouden. Alle mede werkenden aan de collecte zal op 25 mei een feestavond worden aangeboden. Het be stuur van het Haarlemse Militaire Tehuis wekt ieder een op aan deze collecte mee te werken of bij te dragen. „Het beste deel van een generatie bereidt zich voor op uw verdediging, verdedigt u hen tegen het gevaar van vervlakking", aldus het be stuur. Men kan zich voor lijsten en bussen aanmelden bij het Tehuis en bij de heer L. C. J. Rumpff, Neptunusstx-aat 54, Haaidem-Noord. Voorts bij de heer Taekema, Vredenhof- stra'at. 10, Haarlem-Zuid, me vrouw Spek, Führopstraat 26, Haarlem-Noord, de heren D. Dondorp, Maasstraat 16, Heemstede, Den Hartog, Oranje Nassaulaan 87, A. Verkerke, De Genestetlaan 10 en mevrouw Van Giffen, Ju- lianalaan 5, allen in Over veen. de geboorte naar het asiel van de „Dierenbescherming", Ridderstraat 11, brengen, waar men de dieren vol komen pijnloos laat inslapen. Men kan natuurlijk ook zoi-gen, dat er bij de poezen geen kinderen meer bij komen. Dat kan gebeuren door castratie van de katers. Nog steeds heerst de mening, aldus de voorzitster van de propaganda van „Dieren bescherming". mevrouw T. Wijt-De Meyer, dat een be handelde kater saai zou zijn. Niets is minder waar. De dieren worden na behande ling veel speelser, zijn hui selijker, minder agressief en beslist geen verstoorders van de nachtrust meer. De be handeling gebeurt ook in het asiel aan de Ridderstraat. De Stichting Adoptiecom missie Bejaarden geeft don derdag 21 api-il weer de tra ditionele halfjaarlijkse fees ten voor bejaai-den. Dit keer zullen twee cabaretvoorstel lingen woi-den gegeven, die om twee uur 's middags en half acht 's avonds in het Concertgebouw in Haarlem zullen beginnen. Aan deze progi'amma's werken mee: de acrobate Alice Williams, de conférencier Fred Wieg man, Cor Martelly en zijn vrolijke viervoeters (honden show) en de showband „The Maluku Hawaiïans" onder leiding van Jac. Nieuwesteeg met zang van Pia Kersbergen en Joop Koster. Opa Jan Melkert uit de Voortingstraat in. Haarlem, can beroep zeeman-timmer- man-groenteman, beleefde cerleden week zatei'dag een Dijzonder prettig ogenblik :oen hij in gezelschap van enkele bestuursleden van de speeltuin „Buitenrust" door een deel van Haarlem trok om zijn gloednieuwe glijbaan bij de speeltuin naast het TYBB-terrein af te levex-en. Precies een maand heeft de 75-jarige „Opa" van „Bui tenrust" aan deze glijbaan gewerkt. „Elke dag een uur tje", zo vertelde hij ons. „dan merk je het niet zo en je schiet toch lekker op". De heer Melkert. die dit jaar al voor het vierde sei zoen opzichter van „Buiten rust" is was overigens wat trots op zijn bijzonder mooie werkstuk. Even trots bijna als de speeltuin-kinderen op hun „opa" zijn. .Opa" Melkert rechtsmet zijn glijbaan op weg naar de speeltuin van „Buitenrust". Advertentie Scheer u en voel het verschil. Werkelijk glad Ook 's avonds nog voelt u zich heerlijk fris en schoon. In Vogelenzang werd de tocht onder broken voor een plechtigheid aan de Tweede Doodweg, waar het kampeercen- tx-um „Vogelenzang" is ingericht. Burge meester. dr. D. H. Peereboom Voller heeft het kamp officieel in gebruik gesteld. Het regelmatig bezoeken van delen van de gemeente heeft het voordeel, dat de raadsleden zich op de hoogte kunnen stel len van de werkzaamheden en van even tueel gewijzigde situaties. Vorig jaar was een begin gemaakt met het snoeien van bomen en heesters langs de Zeeweg en in de omgeving van het Brouwerskolkje. Thans viel het de raadsleden op dat de heesters weer behoorlijk zijn aangegroeid, waardoor de Zeeweg het „kale" karakter heeft verloren. Plet in aanleg zijnde Wethouder Van Gelukpark ziet er ook anders uit dan een jaar geleden. Er is hard gewerkt aan het afgraven van een duin en binnenkort zal begonnen worden met het bouwen van een gebouwtje, waar bezoekei's in de toe komst een kopje thee kunnen drinken. Tien jaar geleden is onder leiding van de toenmalige wethouder van publieke wer ken, de heer A. van Geluk, begonnen aan het graven van een duinmeer. Ook na zijn aftreden als wethouder is de heer Van Geluk belangstelling blijven tonen voor de voltooiing van het park. Er wordt naar gestreefd het pax-k eind maart van het. volgend jaar in gebruik te stellen en daar bekend is dat de heer Van Geluk zich met enex-gie achter de totstandkoming van het park heeft gesteld, mag men verwach ten, dat de werkzaamheden, die onder zijn leiding plaats hebben, op tijd gereed zul len komen. In de zomer zal een extx-a opvangcen trum voor kampeerders, die elders geen plaats kunnen vinden, in gebruik worden genomen. Het centrum zal alleen worden gebi'uikt in geval van nood, om te voor komen, dat kampeerders de nacht langs de kant van de Zeeweg of in de duinen zullen doorbrengen. De raadsleden bezoch ten de plaats waar het centrum zal ver rijzen. Via het Brouwex-skolkje werd naar Vo gelenzang gereden, waarbij gelegenheid bestond de vorderingen van de bouw van woningen aan de Teylingei-weg te zien. evenals de verbetering van de bocht van de Max-grietenlaan bij de Zilkerweg. Na het bezoek aan het kamp in Voge lenzang volgde tot besluit van de ochtend een tocht door Aex-denhout. Wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom was de gids bij het in aanleg zijnde sportveldencomplex in Mariënweide. De werkzaamheden vor deren gestaag en het zal niet lang meer duren of er zullen in deze omgeving diver se takken van sport beoefend kunnen wor den. Een ander sportcentrum, namelijk voor tennis, zal bij het. Bovenwegkwartier ontstaan. Ook daar brachten de raads leden een bezoek en voor zover nodig, kregen zij een inzicht op welke plaats de tennisbaan wordt aangelegd. De gemeen teraad heeft i-eeds een besluit genomen over de plaats, maar de baan moet nog worden aangelegd. De x-aadsleden konden constateren, dat er sinds vorig jaar weer veel huizen ge bouwd zijn in het plan-Bovenwegkwar- lier. In „Kraantje Lek" werd de lunch ge bruikt. Voor de middaguren stonden nog op het programma bezoeken aan Elswout. de omgeving van de Julianalaan waar de westelijke randweg aangelegd zal worden, Bloemendaal-dorp en het noox-delijk ge deelte van de gemeente. De tocht werd on derbroken om de x-aadsleden gelegenheid te geven een demonstratie van de „Gatso- meter" (snelheidsmeter) bij te wonen. the brandy of Napoleon IMP. OUD - HAARLEM daarom opnieuw goedkoper De Koffie HAG-proef 1959 heeft deze vanouds bekende coffeïne- vrije koffie weer in vele huisge zinnen ingang doen vinden. Het verrukkelijke aroma en de fijne pittige smaak van HAG zullen ook u bekoren. Koffie HAG spaart hart en zenuwen! Dat betekent onbeperkt genot zonder nadelige gevolgen. Importeur: HAG-Vcrkoopkantoor, Haarlem - Postbus 619 Advertentie ,jees dan volmaakte en schenk volmaakte cognac Het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam is sinds kort een twin tigtal schilden, afkomstig uit Nedex-lands Nieuw-Guinea, rijker. Deze schilden heeft het Instituut in bruikleen ge kregen van de heer Henk Bijkerk, gouvernementsai-ts in Tanamei-ah. Tijdens het verlof in Haarlem de heer Bijkerk en zijn echtgenote vertrekken in juli weer naar Nieuw-Guinea woont hij in de Engelszstraat en daar vertelde hij ons dezer dagen over zijn leven en werken in dat verre, nog vrij primitieve land. „Mijn werkterrein strekt zich daar uit over 17.000 vierkante kilometer", aldus de heer Bijkerk, „bevolkt door nauwelijks 10.000 zielen. Eens per jaar gaan we in dit gebied rond om penicüline- injecties te geven. We trek ken van dorp tot dorp met onze Dakota, wat motorboot jes en soms met prauwen. Een bijzonder moeilijk werk, maar het resultaat is ver bluffend. In 1958 leed bij voorbeeld 7 van de bevol king aan framboesia en eind 1958 was dat nog maar 4 In ons eigen gebied, de bovenloop van de Digoel- rivier, hielden we ons eerst bezig met de opbouw van het geneeskundige werk en later ook met het bevolkings onderzoek, waarbij we bij zonder veel steun ondervon den van de missie. In onze streek, tussen de Digoel- rivier en de Kao-rivier, trof fen we twee grote stammen aan, die beide weer verschil lende talen spieken en waar bij we dus gebruik moesten maken van tolken. De Auw- joe's gaan nog geregeld op snel-tocht. Het zijn welis waar geen kanibaïen, maar toch onthoofden zij nog graag hun tegenstanders waarna ze de hersens uit zuigen. De Mandobo's zijn nog werkelijke menseneters en dikwijls troffen we dan ook stammen aan die ons be paald niet gunstig gezind waren. Wanneer we echter shag, tabak of kraaltjes te voox-schijn haalden dan draaiden ze gauw bij. Tegen shag en soms tegen bijlen heb ik ook al die schilden geruild. Het zijn de produk- ten uit een heel oude cultuur en hier in Nederland was De heer Henk Bijkerk te midden van zijn Papoea- schilden. men er bijzonder blij mee". De heer Bijkerk laat uit- voei-ig zijn schilden, pijlen, trommen en rieten rokjes van de Papoea's zien, die hij alle heeft meegenomen. De Haarlemse kunstschil ders Frans Verpoorten en Poppe Damave waren even enthousiast. Ijlings zijn zij in de Engelszstraat aan het schilderen geslagen om de motieven van de schilden vast te leggen. „Wondex-lijk mooi", zei ons Frans Ver poorten. „zoiets ben ik nog nooit tegengekomen. Enorm die kleux'en". En hij schil derde bezeten verder.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7