PAAS- JlffM OP EN OM HET BINNENHOF Mattheus Passie te Naarden GERO ZILVIUM Oneerlijke concurrentie bedreigt de Nederlandse scheepsbouw Minister Marijnen opende de tweede binnen-expositie van Floriade Expositie Equilibre in Rijksakademie te Amsterdam Jn&fiTuui Jong kunsthistoricus door Teylers Stichting bekroond Centraal laboratorium voor Kunstonderzoek Nieuwe plannen Floriade-koets op weg naar Zagreb Cl if® H i T SILVER ST0EPKE Zeven doden in het verkeer ZATERDAG 16 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Elektronische balletmuziek van Henk Badings Ina Boudier-Bakkerlaan in Utrecht geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. De Betuwe gaat bloeien 71 89 53 41 75 91 57 74 45 75 95 51 44 59 45 95 15 55 114 14 54 47 79 97 175 15 49 99 17 82 2.7 U9 28 39 53 83 54 86 124 De middenstand en de Koninginnedagviering Minister Luns gaat consulteren te Parijs De jaarlijkse uitvoering op Goede Vrij dag van de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach in de Grote Kerk te Naarden dit jaar bijgewoond door koningin-moeder Elisabeth van België is in ons land tot een begrip geworden van de grootst mogelijke vervolmaking, niet het minst ook door de voortreffe lijke technische beheersing van het werk door het koor van de Nederlandse Bach- vereniging, dat in de loop der jaren door zijn dirigent Anthon van der Horst voor het zingen van Bachs passie vocaal en naar de geest der tekstgedachte gevormd is tot een ensemble met een zeer eigen karakter. Veel passie-uitvoeringen dragen het ken merk van een verstard objectivisme, dat zelfs de essentie der muziek werkingsloos doet worden. Maar Anthon van der Horst maakt juist dit wezenlijke der muziek in al zijn aangrijpende schoonheid der melo die, haar zinrijke polyfonie en harmonische ontwikkeling dienstbaar aan het woord en bereikt daarmede een. synthese van de hoogste orde. Bij de uitvoering van vrijdag heeft zich deze eenheid treffend gemanifesteerd. Het was geen eredienst, waarin de passie tot klinken werd gebracht, maar in de sfeer van het oude kerkgebouw met zijn bij zonder gunstige akoestische werking, kon de uitvoering in eenzelfde zin worden er varen. Van de solisten moest de tenor Tom Brand wegens ziekte zijn taak als de Evangelist overdragen aan Arjan Blanken. Deze jonge zanger beheerste zijn partij vo caal en expressief uitnemend. De tenor Reinier Schweppe zong nu de aria's, die aanvankelijk aan Arjan Blanken waren op gedragen, met voortreffelijke beheersing. De sopraan Erna Spoorenberg en de alt Aafje Heynis muntten uit door fraaie stem klank en gevoelige voordracht. De zanger Laurens Bogtman was indrukwekkend als vertolker van de Christuspartij en voorts waren de bassen David I-Iollestelle en Horst Gtinther in hun voordracht van aria's en kleinere partijen van voortreffelijk gehalte. Bij de klank van het koor van de Bach- vereniging vormde de klare strakke stem men van het knapenkoor van de Amster- Het ballet „De vrouw van Andros" op elektronische muziek van Henk Badings is donderdagavond in Hannover in wereld première opgevoerd. De muziek voor de acht choreografische scènes van het ballet, gebaseerd op het verhaal van Thornton Wilder en „Andria" van de Romeinse dichter Terentius, be reikte de aanwezigen door vier groepen luidsprekers in verschillende hoeken van de schouwburg. De componist en de cho reografe Yvonne Georgi, dankten aan het slot voor het hartelijk applaus. BV en W. van Utrecht hebben besloten bi'j;'gelegenheid van de 85ste verjaardag van de Utrechtse schrijfster Ina Boudier- Bakker, de straat liggende in het verleng de van de Minstraat en lopende van de Notenboomlaan naar de Rubenslaan in Utrecht-oost de naam „Ina Boudier-Bak kerlaan" te geven. Advertentie In de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam heeft prof. dr. N. R. A. Vroom woensdagmiddag een ex positie „Equilibre" van plastieken en teke ningen van zeventien Nederlandse beeld houwers geopend. Prof. Vroom legde er de nadruk op dat deze expositie gezien kan worden als een aanvullende op de grote exposities van beelden, die tegenwoordig in Nederland worden gehouden, zoals de overzichts expositie van werk van Willem Reijers, de expositie in het Stedelijk Museum en die op de Floriade. De grote exposities tonen representatieve monumentale kunst, „een sonore monumentaliteit, die de maatschap pij steeds meer van onze beeldhouwers vergt". „Hier echter zijn enkele spontane notities te zien die de vonk van het geniale meedragen die later in monumentale wer ken verstild tot uiting kan komen". Prof. Vroom ziet „Equilibre" als een aanvulling op de exposities van monumentale kunst, omdat men er het „puur menselijke, zuiver persoonlijke en de rechtstreekse gevoels- en gedachte-overdracht" kan ervaren, waardoor men de kunstenaar van achter zijn oeuvre te voorschijn kan zien komen. „De grote representatieve monumentale sculptuur kan niet zonder vingeroefe ningen". „De trefzekerheid der monumen taliteit is er pas dan, als de schepper zich aan een reeks van studies heeft onder worpen". Prof. Vroom ziet aldus het belang van de expositie ook als inspirerend voor beeld voor de studenten van de akademie. De spreker dankte de commissie voor de tentoonstelling, bestaande uit de hoog leraren Grégoire, De Kat en Van Tienen, ep de inrichters van de expositie, de jonge beeldhouwers Gooitzen De Jong en Nic. Jonk. De expositie omvat werken van M. An- driessen, E. Beerthuis-Roos, G. Bolhuis, Ruth Brouwer, V. P. S. Esser, P. Grégoire, Auke Hettema, Renze Hettema, C. I-Iund, Gooitzen de Jong, Nic. Jonk, Th. Mulder, Ch. van Pallandt, Th. van der Pant, L. H. Sondaar, H. Wezelaar en Ek. van Zanten. damse Vredesscholen een bijzonder timbre. Het Residentie-orkest met zijn eminente instrumentale solisten had een voor naam aandeel in deze uitvoering, evenals de organisten Albert de Klerk en Meindert Boekei. Ongetwijfeld zijn oprechte gevoe lens van dankbaarheid uitgegaan naar de dirigent Anthon van der Horst, die de Naardense traditie in haar eenvoudige grootheid ook met deze uitvoering heeft gehandhaafd. P. Zwaanswijk Advertentie maand tampons het vertrouwde merk 10 tampons i f. 1.20 Zonder Inbreng systeem f.1.- In 1958 hebben Teylers Stichting en Tey lers Tweede Genootschap een prijsvraag uitgeschreven, waarin gevraagd werd een reeks beschrijvingen van de nog bewaarde oudste schetsboeken van kunstenaarshand vóór het jaar 1450 ontstaan. Op deze Prijs vraag is één antwoord ingezonden. Dit woord is bekroond met de gouden erepen ning, op de stempel van het genootschap geslagen. Bij opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn drs. Robert W. Scheller, kunsthistoricus te Amsterdam. De bekroonde auteur is werkzaam aan het kunsthistorisch Instituut van de Gemeente Universiteit van Amsterdam. Staatssecretaris Scholten heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor te lichten omtrent de oprichting en de instandhouding van een centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap. Tot voorzitter is benoemd prof. dr. ir. R. J. Forbes, bijzonder hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam. VEROLME LUIDT NOODKLOK Scheepsbouwer C. Verolme heeft de noodvlag gehesen over de Nederlandse scheeps bouw. Het feit, dat landen als Duitsland, Frankrijk en Engeland de Berner Conventie ontduiken door langere kredieten te verlenen dan de vijf jaar, die bij deze conventie zijn overeengekomen, kan voor Nederland zo funest worden, dat het grootste deel van de werven over één tot anderhalf jaar zonder werk komen. Er zijn tal van voor beelden dat opdrachten, waarbij Nederlandse werven een goede kans maakten, naar het buitenland zijn gegaan, omdat daar langer krediet werd gegeven. Dit brengt de Nederlandse scheepsbouw in een unfaire concurrentiepositie, aldus de heer Verolme. „Wij verlangen met kracht, dat de Nederlandse overheid stappen neemt om de andere conventiepartners in te tomen", zei hij. In de huidige, vrijwel algemene hoog conjunctuur vormt de scheepsbouw een uitzondering, aldus de heer Verolme. Dit is simpelweg te verklaren door het feit, dat de wereldproduktiecapiciteit de we reldvraag ver overtreft. Waar kwaliteit, le vertijd en prijs voor alle scheepsbouwers praktisch nagenoeg gelijk liggen, vormt de kredietverlening veelal de doorslagge vende factor bij de bestelling. Volgens de bepalingen van de zogenaamde Berner Conventie, waarbij onder meer Nederland West-Duitsland, Engeland en Frankrijk zijn aangesloten mag slechts een maxi male krediettermijn van vijf jaar na le vering worden verstrekt. Daarmee gaan wij in principe akkoord, maar waartegen wij met klem protesteren is het feit, dat met name West-Duitsland, Engeland en Frankrijk langs indirecte weg deze over eenkomst ontduiken. Wij kennen de wegen waarlangs deze kredietverlening, langer dan Nederland vermag te geven, gebeurt en weten dus ook, dat het moeilijk is, de conventieleden ter verantwoording te roe pen. Het moet ons evenwel van het hart, dat de houding van de Nederlandse over heid ons teleurstelt, aldus de heer Verol me. Als voorbeeld van de ontduiking noemde hij de onderhandelingen, die enige Neder landse scheeps'bouwers voerden met Tur kije en die in een vergevorderd stadium verkeerden. Belangrijke orders gingen verloren doordat geen enkel verzekerbaar krediet aan dit land kon worden verleend. Engeland heeft toen de opdrachten gekre gen. Atoomproject Behalve dit protest tegen oneerlijke con currentie, kondigde de heer Verolme aan, dat zijn werf is begonnen met een zelf standig onderzoek naar de mogelijkheid van het gebruik van kernenergie voor de voortstuwing van schepen. Voor dit doel is een speciale werkgroep ingesteld, die reeds bepaalde resultaten heeft geboekt. „Voorlopig wordt het probleem van de kernvoortstuwing echter nog beheerst dooi de assurantie. Verolme voelt er weinig voor om zijn atoomproject in samenwer king met anderen te ontwikkelen. „Mijn ervaring is, dat het werken aan dit soort projecten in samenwerking met anderen, de uitvoering alleen maar vertraagt." Het plan voor de bouw van de zoge naamde Detwiler-schepen is in een nieuw stadium gekomen, aldus de heer Verolme. Er zijn over dit plan besprekingen ge voerd met de Nederlandse regering, waar uit de wens naar voren is gekomen om de prijs van deze schepen zo laag mogelijk te houden zonder evenwel afbreuk te doen aan de vervoerscapaciteit. Dit betekent, dat de schepen iets kleiner zullen worden en het met minder salons en bars zullen moeten doen. Gisteren heeft de Floriade-postkoets er de draf ingezet naar Zagreb, een afstand van 400 km. De spanning stijgt nu, want na Zagreb begint het traject door de Alpen. Men was nog vol over de ontvangst in Belgrado. Naar schatting stonden 150.000 applaudisserende en juichende mensen langs de route van de stadsgrens af. De stoet werd begeleid door ruitergroepen, waarvan een deel als middeleeuwse krij gers was gekleed. Vooraf ging een indruk wekkende muziekkapel en een tulpendra ger. De politie had onderweg de handen vol om de enthousiaste menigte langs de kant te houden. In zijn residentie hield de Nederlandse ambassadeur, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, een receptie. Hier over handigde de waarnemend directeur-gene raal van de Joegoslavische PTT, de ïeer Vladimir Senk, aan de Busbecq een oor konde op perkament, bestemd voor de Ne derlandse directeur-generaal van de P.T.T. De provinciale Gelderse V.V.V. meldt, dat momenteel in de Betuwe de pruimen in bloei staan.Ook vroege kersen zijn open gegaan en de bloesem daarvan zal weldra ontsloten zijn. Sommige vroege peren bloeien maar de meikersen zullen nog even op zich laten wachten. De appels zul len deze week nog geen bloesems dragen. Appels, peren en kersen zitten dik in knop. INE RIETSTAP NAAR „SCAPINO" De danseres Ine Rietstap zal met ingang j van het komende seizoen bij de balletgroep j voor de jeugd Scapino optreden. Ine Riet- j stap was lange tijd als soliste aan het Ballet der Lage Landen verbonden. 107 72. 90 109 56 109 2 9 42 92 110 19 50 58 111 11 20 76 94 112. 12 21 32 60 11 W 22 46 él 79 96 25 6 2 24 35 45 63 80 98 116 16 29 56 64 81 117 10 26 37 50 65 IOO II8 18 38 3L 66 8} 101 52 67 84 102 120 40 68 joy 121 69 104 122 7 0 87 105 123 23—92—122—116—36 gemeente bij De Rijp. 35—19—75—83—48—109—102—88—11—86 gemeente in de omgeving van 's-Gravenland. 5-46—2-57—91—28—82—94—99—117-51 gemeente in Drechterland. 66—3—121—52—9—15—1 dorp tussen Haarlem en Amsterdam. 104—112—7—17—63—76 gemeente aan de lijn Amersfoort-Amsterdam. 38—118—73—44—97—115—123 dorp onder Velsen. 106—95—78—56—99—40—124—85 dorp ten zuiden van Edam. 13—47—35—101—55—105—37—61—81 geboorteplaats van Paulus Potter. 10—67—113—57—80—20—93—24—21 gemeente in het Gooi. 4-84-98-111-103-50-64-72 74-114-27-10-19-88-92-39 100-29-26-18-75-6-65-8-87 123-33-71-2-42-53-120 106-58-49-54-68-12-77-20-59-34-16-31 41-119-60-79-96-89-17 25-107-11-2-110-32-1-48-70 90-22-53-87-50-45 ,3—30—62—33—69—95—43—14—117—5—108—'71 gemeente ten noorden van Krommenie, gemeente aan de Drecht op de Utrechtse grens, gemeente aan de lijn Uitgeest-Alkmaar, gemeente in het Gooi. deel van Noordholland, gemeente bij Schellinkhout. gemeente in onze provincie, eertijds een eiland, gemeente bij Amsterdam. gemeente aan de lijn Den HelderAlkmaar. Het geheel bestaat uit 124 letters, die tezamen vier regels van een gedicht van Potgieter vormen. Inzenden voor donderdagochtend (alleen gedicht) per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL 27 Horizontaal: 1. Ommegang. 5. Adagio. 10. Gesar. 11. Jaarmarkt. 12. Veldsla. 13. Roesten. 14. Agata. 15. Kattebak. 19. Orna ment. 21. Snelt. 25. Gelieve. 27. Aftands. 28. Inkomsten. 29. Irene. 30. Manend. 31. Bermudas. Verticaal: 1. Opgave. 2. Misslagen. 3. Ge raspt. 4. Najaar. 6. Damhert. 7. Gerst. 8. Ontknikt. 9. Haarkam. 16. Belendend. 17. Tongriem. 18. Onnette. 20. Meermin. 22. Natrium. 23. Waande. 24. Asters. 26. Laken. Prijswinnaars: 7,50: J. v. d. Kammen, Tussenbeeksweg 11, IJmuiden; 5: Mej. G. de Vries, Grote Houtstraat 144 I, Haar lem; 2,50: Mevr. R. Venhuizen, Planeten- laan 18 II, Haarlem. Uitziend over duizenden bloemen en planten heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, van het bordes van de Ahoy-hal in Rotterdam af, de tweede binnen-tentoonstelling van de Floriade voor geopend verklaard. „De lente juicht" heet deze tentoonstelling, maar ik geloof dat de bezoekers niet min der zullen juichen als ze deze pracht zien, aldus -de minister. Enkele tientallen ge nodigden, onder wie burgemeester Van Walsem en zijn echtgenote, enige wethou ders en leden van het Floriadebestuur, hadden kort tevoren gehoord dat de mi nister tevreden is over de ontwikkeling van de Nederlandse bloemkwekerij. De produktie neemt nog steeds toe, de ex port eveneens. Jaarlijks gaat voor een be drag van 100 miljoen gulden aan bloemen en planten over onze grenzen. De kwekers hebben zich in onze economie een plaats van grote betekenis verworven, zo zei hij. Daarvoor had de algemeen voorzitter van de Floriade, dr. A. J. Verhage. opgemerkt dat deze nieuwe tentoonstelling samenvalt met de uitbundige bloei van twee mil- ,ioen bolbloemen op het buitenterrein. Daardoor is een prachtig overzicht ont staan op alles wat de Nederlandse kwekers en hun collega's uit Duitsland, Zwitser land, Frankrijk, België en enkele andere landen, te bieden hebben. Na de opening maakte de minister, ver gezeld van dr. Verhage en beide echtgeno ten een rondwandeling door de expositie, die een oppervlakte van 15000 vierkante meter beslaat en waarop voor enkele hon derdduizenden guldens aan bloemen en planten is neergezet. De minister bleek, behalve voor de grootse aanleg van het geheel, ook oog te hebben voor de details. Hij sprak hier en daar met de kwekers, die hun beste produkten naar Rotter dam brachten en eenmaal kon hij niet nalaten -zijn- neus diép in een orchidee te steken om de geur van deze exotische bloem op te snuiven. Deze tweede binnen-tentoonstelling van de Floriade zal tot 24 april geopend zijn. Zoals bekend is heeft de Stichting van den Arbeid aan de werkgevers geadvi seerd, hun werknemers zoveel mogelijk dit jaar zowel op koninginnedag als op 5 mei 1960 vrij-af te geven met behoud van loon. De christelijke, de katholieke en de Ko ninklijke middenstandsbond onderschrijven dit advies, evenals het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen. Omdat 30 april (Koninginnedag) op za terdag valt, zal het voor vele branches speciaal in de détailhandel, niet goed mo gelijk zijn, de gehele dag te sluiten. Ove rigens zal dit plaatselijk moeten worden bezien. Advertentie PPtl' 1A unbilprliib ht •pripx hfirïrtop cers 14 i lljK j!) Grote Houtstraat 49 HAARLEM - TEL. 20049 Vrijheid, blijheid Ter jaarvergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, zoals de par tij heet, die kortheidshalve ook wel als die van de liberalen kan worden aange duid, kwam het Binnenhof wel op bijzon dere wijze aan zijn trekken. Op die bij eenkomst toch kregen Tweede en Eerste Kamer elk hun deel. Dit speciaal doordat zowel de voorzitter van de partij, tevens voorzitter van de liberale fractie uit de Tweede Kamer, prof. Oud, als de onder voorzitter van het partijbestuur, op zijn beurt voorzitter van de groen der liberale senatoren, het hunne in het midden heb ben gebracht. Geenszins verborgen bleef hierbij, dat het op meer dan een punt niet ontbreekt aan verschil in houding en op treden tussen de beide genoemde volks vertegenwoordigers, met inbegrip tevens van de fracties, die zij aanvoeren. „Nu ja, wat zou dat," zo werd er opgemerkt. Iets dergelijks kan men trouwens verwachten van ons liberalen, voor wie immers nog steeds volop de leuze van „Vrijheid, blij heid" geldt." Eerste en Tweede Kamer Heel tactisch toonde mr. Van Riel aan, dat er ook geen reden tot ongerustheid naar aanleiding van de waargenomen ver schillen bestaat. In de Eerste Kamer kan men zich nu eenmaal wat meer veroorlo ven, ook wat aangaat kritiek op een be vriend kabinet. Dat brengt de door die Ka mer in ons staatsbestel ingenomen plaats met zich mee. Op zichzelf was die redene ring zeker juist. Zij berustte op de erken ning, dat het zwaartepunt bij de Tweede Kamer ligt, dat het er vooral om gaat of een Kabinet daar voldoende steun vermag te genieten, ook al moge op papier de mi nisters evenzeer tegenover de Eerste als tegenover de Tweede Kamer verantwoor delijk zijn. Voetbaltoto Prof. Oud had het te midden van zijn vergaderende politieke vrienden nog niet zo gemakkelijk, toen zij zich met de kwes tie van de voetbaltoto bezighielden. Het was duidelijk, dat men er bepaald op ge steld was, dat er van de zijde van de V.V.D. alles aan gedaan zal worden om in de tot stand te brengen wettelijke re geling niet de door het kabinet voorgestel de beperking ten opzichte van het bedrag der prijzen te laten opnemen. Van aan voerder Oud wilde men vernemen, welke houding er zal worden aangenomen, als het kabinet in dit opzicht de zaak op ha ren en snaren gaat zetten. Nu, dat vond hij nog niet zulk een simpele zaak. Met na'druk plaatste hij op de voorgrond, dat het juist zou zijn, indien het kabinet er niet toe zou overgaan wegens het zo even genoemde punt de kabinetskwestie te stel len. Daarin had hij schoon gelijk. Intus sen had het er wel iets van weg, alsof de heer Oud, als het wel op een derge lijke gang van zaken zou uitlopen, het hoofd in de schoot zou leggen en er van zou afzien een voor het kabinet onaan vaardbare beslissing tot stand te helpen brengen. Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen, zo scheen zijn opvatting te zijn en boven een voorziening inzake de voetbaïïoto, die aan de liberalen wel gevallig zou zijn. maar het heengaan van het kabinet-De Quay tengevolge zou kun nen hebben, zal hij, naar het schijnt, het aanblijven verkiezen van die ploeg, zon der een onbeperkte toto. Moties in de Eerste Kamer. In de jongste weken is er nu reeds tot twee keer toe een en ander van motie wellust in de Eerste Kamer aan het licht gekomen. Eerst was het prof. Witteveen (V.V.D.), die met een motie inzake de loonpolitiek voor de dag kwam en ver volgens deponeerde mej. mr. Tjeenk Wil link (P.v.d.A.) bij de behandeling van de begroting van Maatschappelijk Werk een motie. Deze had betrekking op vol gens de voorstelster geboden waakzaam heid, opdat de bevolking in de voormalige ontwikkelingsgebieden niet het slachtoffer zal worden van het gewijzigde industriali satiebeleid. Op die moties zelf ga ik thans niet in. De eerste is trouwens al verworpen, de tweede blijft voorshands nog een tijd lang liggen. De vraag is echter op haar plaats of men er niet wijzer aan zou doen in de Kamer van Vijfenzeventig, alweer in ver band met de door die Kamer ingenomen positie, wat meer zelfbeperking aan de dag te leggen, ook wat betreft het een beetje kwistig botvieren van motie-lust. Verder moet het mij van het hart,'* dat als men eenmaal meent, dat het bij een begroting in discussie zijnde beleid van een minister aanleiding geeft tot het aan de orde stellen van een motie, dan de behandeling daarvan tegelijkertijd met de begroting de voorkeur verdient. Een deugdelijke reden om wellicht pas een maand en mogelijk zelfs nog een stuk la ter over de motie-Tjeenk Willink te gaan praten, vermocht ik althans niet te ont dekken. Debaterentic vrouwelijke afgevaardigden Bij de gedachtenwisseling over het door Hare Exellentie mejuffrouw dr. Marga Klompé verdedigde begrotingshoofdstuk viel er tussen haar en de zoëven genoemde vrouwelijke afgevaardigde nogal wat strijd waar te nemen. Hier en daar kon men toen de opmerking opvangen, dat de da mes elkaar nogal stevig aanpakten. Wel beschouwd ging het tussen die beide da mes heus niet vuriger toe dan zo menig maal voorkomt als mannelijke senatoren of Tweede Kamerleden het onderling niet eens zijn. Mogelijk getuigt dan ook de bijzondere aandacht, die de zoëven bedoel de strijd trok, van een nog steeds niet ge heel en al voldoende gewend zijn aan het feit, dat er evenzeer tussen vrouwelijke als tussen mannelijke volksvertegenwoor digers politiek-zakelijke tegenstellingen kunnen bestaan. Die doen het dan volko men logisch zijn, dat zij met dezelfde of soortgelijke krachtige overtuiging in de po litieke arena worden uitgevochten als mannen dat plegen te doen. Er stak mijns inziens dan ook veel waars in wat me on langs een vrouwelijk sieraad uit onze po litieke samenleving zeide: „nog al te zeer zitten velen met hun gedachten vast aan de tijd, toen onze maatschappij er een was, waarin alleen de mannen het voor het zeggen hadden." Dr. E. van Raalte De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns zal van 20 april af te Parijs consultaties voeren met colle ga's van de O.E.E.S.-landen en met de vertegenwoordiger van de Europese Com missie van de E.E.G., aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken donderdag in antwoord op een desbetreffende vraag meegedeeld. Minister Luns doet dit in zijn hoedanigheid van voorzitter van de groep, die op de Atlantische economische conferentie te Parijs in januari is belast met het bestu deren van handelsproblemen. De consulta ties te Parijs sluiten aan op die, welke de minister reeds met zijn collega's uit de Benelux en van de Bondsrepubliek heeft gevoerd. Kind door auto overreden op Leidsevaart in Haarlem Donderdagmiddag om kwart voor één heeft zich op de Leidsevaart in Haarlem een verkeersongeval voorgedaan tengevol ge waarvan de 2Va-jarige Steven John Alexander Wonder, wonende Leidsevaart 466 rood te Haarlem, om het leven is gekomen. Op dat tijdstip reed over de Leidsevaart in zuidelijke richting ter hoogte van de Maxwellstraat een vrachtauto met aan hangwagen. Het jongetje liep op dat mo ment de rijbaan op, achter een bal aan, waarmee hij op de stoep speelde, en raak te onder de voorwielen van de aanhang wagen. Hij was onmiddellijk dood. De 79-jarige wielrijder J. Constant uit Beek en Donk is onder een hem achterop komende auto geraakt en gedood. Het on geluk gebeurde, doordat de heer C. van richting veranderde zonder richting aan te geven. De 25-jarige M. K. uit Austerlitz is bij de piramide aldaar met een personenauto uit de bocht gevlogen en op slag gedood. Hij was gehuwd en had drie kinderen. K. bezat geen rijbewijs. Op rijksweg 43 bij Joure(Fr.) is de 69- iarige heer W. Reidinga uit Den Haag bij een aanrijding omgekomen. Samen met zijn zwager, bij wie hij logeerde, had R. eieren gezocht. Toen hij op de fiets de rijksweg wilde oversteken, werd hij door een personenauto uit Sneek geschept. Hij overleed korte tijd later. Eveneens in Joure is de 62-jrige heer M. Koornstra, broodbezorger bij de coöpe ratie aldaar bij het oversteken van de rijksstraatweg door een passerende auto aangereden. Hij overleed in een zieken huis. In een ziekenhuis te Amersfoort over leed de 17-jarige Fokke Drijfhout, die woensdagavond ernstig werd gewond, toen de autobus waarin hij zat, in Nijkerker- veen werd getroffen door een neervallende paal van de bovenleiding van het elektri citeitsnet. In Winterswijk is bij het uitwijken voor een tegenligger de 22-jarige zuivelarbeider G. H. Roerdinkholder met zijn motor ten val gekomen. Hij was op slag dood. De eveneens 22-jarige mej. A. Bruntink, die op de duo zat, is met een schedelbasis- fractuur in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Het jonge paar wil de zich op Eerste Paasdag verloven. LILIAN MACCARTHY OVERLEDEN Lilian MacCarthy, de Engelse artieste die de hoofdrollen in vele stukken van George Bernard Shaw heeft vertolkt, is vrijdag op 84.jarige leeftijd in Londen over leden. Zij is een persoonlijke vriendin van Shaw geweest.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15