Andalusië viert de Semana Santa WERELDNIEUWS ÊERO-ZILDURA Geert Hoogeveen Van dag tot dag Staatsmanskunst SLOT DEFECT? FLN fel gekant tegen een verdeling van Algerije Directie van AFP trotseert Debré Drie mevrouwen Armstrong-Jones Vertrouw de schoonheid van uw huid toe aan de wetenschap Elfde „Ontdekker" uit Californië gelanceerd GARCIA DE LEON 3 DE SLEUTELSPECALIST Marin herkozen ondanks bezwaar van regering Een gezonde huid is uw mooiste bezit... NIEUWE ENDOCIL huidverzorgingspreparaten bieden u volledige wetenschappelijk verantwoorde schoonheidsbehandeling - elke dag, in slechts enkele minuten huidverzorgingspreparaten schenken schoonheid door gezondheid Verkoopkantoor voor Nederland: Kenneiner Handel-Maatschappij N.V., Amsterdam Op de CITROEN ZATERDAG 16 APRIL 1960 j Ofschoon uiteraard in Amerika sommige reacties op de Britse koerswijziging ten aanzien van de bewapeningswedloop nogal hevig zijn geweest, is het toch opmerkelijk dat deze op zich zo uiterst belangrijke ontwikkeling van de Britse houding niet nog meer storm in de internationale atmosfeer heeft veroorzaakt. Recapitulerend moet worden vastgesteld, dat Engeland de boven zijn financieel- economische krachten reikende wedloop op het gebied der zware raketten heeft op gegeven. Dit is door premier Macmillan in het Lagerhuis enigszins omkleed weer gegeven, doch het komt er ontegenzeg lijk op neer dat Engeland voor de miljar- denverslindende rakettenproduktie voort aan gaat steunen op de Verenigde Staten. De vooruitziende blik van Macmillan heeft blijkbaar de consequentie van de blocvormige voorbereiding op een totale oorlog helder onderkend: de niet-opper- machtige mogendheden kunnen onmoge lijk op eigen kosten een afgerond „self supporting" defensieprogram uitvoeren, omdat de lasten daarvan de nationale draagkracht overtreffen. Zij behoeven dat ook niet meer aldus de tweede factor dezer overweging omdat de internatio nale defensie noodzakelijk een uit aange paste onderdelen bestaand project van halfrond-formaat moet zijn, wil het effi ciënt werken. Halfrond-formaat betekent, dat een halve of zelfs driekwart wereld een aaneengesloten front moet vormen, waarin de produktie der bewapening zo wel als de strategie volgens dat wereld formaat moet zijn georganiseerd. In feite betekent de koerswijziging van Engeland de erkenning van een onderge schikte Engelse positie in het front, doch Macmillan is blijkbaar niet ontvankelijk voor nationale minderwaardigheidsge voelens. Het is een sterke zin voor realiteit die zijn staatsmanskunst siert. De Britten bevinden zich thans in een volkomen andere positie dan tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen Engeland nummer één was in .de organisatie van de tenslotte wereldomvattende defensieve en offen sieve krachten tegen Duitsland, en Ame rika nummer twee. Het is nu andersom, doch het effect behoeft er niet minder om te zijn. Belangrijk is slechts, dat men be seft op welke manier dat effect het best kan worden bereikt. De Britse houding steekt af bij de Franse, welke laatste nog steeds omhuld wordt door een droomwereld van natio nale glorie. De Fransen hebben in de laat ste wereldoorlog weinig kans gekregen om te bewijzen dat zij „grote mogendheid" Waren en misschien willen zij die schade inhalen. Hun atoombom-drama wordt met het nodige ceremonieel (nodig in speciale zin!) opgevoerd en wellicht zijn zij ook nog van plan hun nationale spieren te verrekken aan lange-afstandsraketten. Zij spelen niet mee in het halfrond-formaat, doch bepalen zich tot een „Franse voor dracht voor heer alleen". En wat doet Nederland? Die vraag wordt opportuun bij de be schouwing van wat er in de boezem onzer grote huurlieden omgaat. Nederland vormt een verhaal apart. Wij spelen wèl mee, wij staan op onze tenen om de trouwe NAVO-partner te zijn die men van ons heeft willen maken, doch het gevaar is groot dat wij in die krampachtige hou ding óók onze spieren verrekken. Het Engelse voorbeeld zou ons in relatieve zin moeten leren, dat draagkracht het abso lute uitgangspunt moet zijn, en dat het onmogelijke niet mag worden geprobeerd. Sterker nog, dat het onmogelijke proberen automatisch het effect kwetst, doordat het de aan ons toevertrouwde bijrol verzwakt. Het Engelse voorbeeld zou ons boven dien kunnen leren, dat achter het scherm der onmeetbaar dure defensie van het grote halfrond geheel een economisch sterk en gezond Nederland een kostbaar der factor is dan een dwerg, die wanke lend het zwaard van een reus wil dragen. Engeland laat de reus zelf het zwaard dragen, en neemt uit de lasten die, welke voor het land zelf te dragen zijn. Dat is het recept, dat voor ieder der NAVO- partners zou moeten gelden. De dwerg Nederland dient aan zijn eigen gezond heid te denken, die voor hem de beste garantie voor zijn veiligheid betekent. De staatsmanskunst van Macmillan is in dat opzicht voor ons een kostbare les en een voorbeeld van uitzonderlijke strekking. Advertentie Lange Veerstraat 10 - Haarlem - Tel. 11493 CAIRO (UPI) Een woordvoerder van de Algerijnse regering in ballingschap heeft het denkbeeld de Algerijnse kwestie op te lossen door deling van het gebied, „categorisch en heftig" afgewezen. De woordvoerder leverde hiermee commen taar op de verklaring van de Franse pre mier Michel Debré, waarin geopperd werd dat een oplossing in Algerije, volgens Pa lestijns recept, aanvaardbaar zou zijn voor Frankrijk, indien de meerderheid der Al- gerijenen zich bij stemming voor onafhan kelijkheid zou uitspreken. De woordvoerder zei dat het F.L.N. met de grootst mogelijke energie het denkbeeld van een verdeling van Algerije zal blijven afwijzen. (Van onze correspondent in Parijs) Jean Marin is met 15 en dus met al gemene stemmen herkozen als directeur- generaal van het officiële Franse persbu reau Agence France Presse. Deze verkie zing waarmee Marin's dienstperiode weer drie jaar wordt verlengd, is niét alleen een grote persoonlijke overwinning voor deze oud-journalist maar ook een politieke ne derlaag voor de regering. Zoals reeds is gemeld hadden de vijf vertegenwoordigers van de regering in het bestuur van het A.F.P. zich donderdag tegen Marin's kan didatuur uitgesproken. De regering wilde het A.F.P. onder versterkte controle plaat sen en om dat doel te bereiken diende Ma rin eerst van zijn post te verdwijnen. De vele protesten uit perskringen in binnen- en in buitenland, die dit voornemen van de regering tengevolge had, nebben premier Michel Debré blijkbaar tot ver standiger inzichten gebracht. Gisteren heb ben zo ook de vijf regeringsvertegenwoor digers uiteindelijk voor Marin gestemd. Door middel van een wat benauwd com muniqué heeft de minister-president be kend laten maken, dat. de gedelegeerden van de regering toch naar een herziening van de statuten van het A.F.P. zullen stre ven, doch dat de onafhankelijkhed van het agentschap te allen tijde gewaarborgd zal blijven. (Van onze correspondent in Londen) Wanneer prinses Margaret op 6 mei in het huwelijk treedt, zullen er drie mevrou wen Armstrong-Jones in de Westminster Abdij zitten, al dragen twee van hen nu dan ook een andere naam. De vader van Antony Armstrong-Jones, een advocaat, is namelijk drie maal getrouwd geweest. De moeder van Antony is de gravin van Rosse. Zij zal, met. haar voormalige echt genoot. in het officiële huwelijksgezelschap zijn opgenomen en dus vlak bij de Britse vorstelijke familie zitten. Meer naar achteren, tussen de andere 1300 gasten, zitten de twee andere me vrouwen Armstrong-Jones. De eerste is de vroegere actrice Carol Coombe, met wie Armstong-Jones sr. 23 jaar getrouwd was. Zij deed haar intrede in de familie toen Antony zes jaar was. Er groeide een ster ke vriendschapsband tussen de jone Anto ny en zijn stiefmoeder die hij bij haar voornaam noemde. Zij is nu hertrouwd met een zekere Lopez, een Spanjaard die de Italiaanse nationaliteit heeft. Ook hij heeft een uitnodiging gekregen. De derde me vrouw Armstrong-Jones tenslotte is de hui dige, 31- jarige echtgenote van Antony's vader. Zij heette tot februari van dit jaar Jenifer Unite en was stewardess bij de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C.. Toen het huwelijk van prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones werd aange kondigd, was zij met haar echtgenoot op huwelijksreis naar de Bahama-eilanden. Alleen de gravin van Rosse en Antony's vader zullen worden uitgenodigd na de hu welijksplechtigheid in de Westminster Ab dij de receptie in Buckingham Palace bij te wonen. De twee andere dames zullen alleen in de Westminster Abdij de plech tigheden bijwonen. (U.P.I.) In het diepste geheim werkt de Engelse hofcouturier Norman Hartnell aan het bruidstoilet van prinses Margaret. Ook de kleding van de acht bruidsmeisjes wordt door Hartnell ontworpen en door de prinses gekeurd. Advertentie Endoci! Hydrating Hormone Night Cream Verricht weldaden terwijl u slaapt. Herstelt het vocht-evenwicht in de huid. Bevat het beproefde neutrale Endocil huidhormoon, dat de weef sels versterkt en de soepele veer kracht vernieuwt. Endocil Hydrating Hormone Day Cream De ideale voedende dagcrème - de gezonde basis voor poeder of make up. Voorkomt uitdrogen van de huid door vochtverlies. Het medisch ver antwoorde huidhormoon herstelt en bewaart de frisse soepelheid. Endocil Hydrating Fluid Cream Een wetenschappelijk uitgebalanceer de vloeibare crème - voor het behoud van een jeugdige huid. 's Nachts- werkend als vochtregulcrende voe dingscrème. Overdag: bescherming tegen weer en wind. Endocil Cleansing Tonic Reinigt dc huid tot diep in de po riën. Verwijdert elk spoortje van stof, make-up cn andere huidbelagers. Ver sterkt de huidweefsels en irriteert zelfs een zeer gevoelige huid niet. Stimu leert een vermoeide huid. De Endoeil-preparaten zijn producten van de ORGAN ON laboratoria <~Praatót0el Niet zo opscheppen Luigi Talamoni in de Italiaanse stad Massa is 103 jaar geworden en hij gaat er nog steeds prat op in al die jaren nooit buiten de stad geweest, te zijn. nooit geneesmid delen geslikt te hebben en nooit een film te hebben gezien (krantenbericht) Floris Flaneur in de Nederlandse stad Vijfhuizen is 96 jaar geweest. Hij heeft in al die jaren: Nooit stokvis gegeten. Nooit een voet in Woerden, Oldenzaal en Vaals gezet. Nooit een opera gezien. Nooit kennis gemaakt met minister De Pous. Nooit gebridget, geschaakt, geknikkerd, gegolfd, gewaterpolo'd, gebiljart. Niet meer dan drie oesters gegeten. Niet meer dan één slak gegeten. Nooit gesolliciteerd naar functionaris. Nooit in een arrestee, een luchtballon, een race-auto gezeten. Nooit een kruiswoordraadsel opgelost. Niet één boek van Jan de Iiartog, Evert Zandstra en Theun de Vries gelezen. Nooit het Vredespaleis bezocht, de Dom toren beklommen, met een collectebus ge lopen. Nooit een auto bestuurd. Nooit een scooter, een brom-ponnie, een motorfiets bereden. Nooit een jazzconcert bezocht. Nooit met een vaandel gelopen, een con gres bezocht of mispels gegeten. Nooit gewintersport. Nooit een hoge hoed, een polshorloge, met zijn naam bedrukt schrijfpapier of een pick-up bezeten. Nooit kikvorsbilletjes gegeten. Nooit een film. met Brigitte Bardot gezien. Lolita niet gelezen. Nooit een Vierdaagse meegelopen. Nooit Venetië, Rome, Barcelona, Lang- weerderwielen en San Remo bezocht. Nooit voorzitter van iets geweest. Ik vind dat Luigi Talamoni helemaal geen reden heeft om. zo op te scheppen. Als het om nooit gaat, wordt hij verre overtroffen door Floris Flaneur Advertentie 'n MOOIE COLLECTIE vindt u bij 't Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 VANDENBERG (Reuter-A.F.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdagmid dag een „Ontdekker" satelliet gelanceerd. Het is de bedoeling dat deze „Ontdekker XI" hedenmiddag in de buurt van Hawaii' naar de aarde terugkeert. Vliegtuigen en schepen zullen dan proberen de satelliet op te vangen of uit de oceaan op te vissen. De „Ontdekker 11" heeft een nuttige lading van 136 kilogram. Hij werd gelan ceerd met een 28 meter lange Thor-Gena- raket van de Amerikaanse luchtbasis Van- denberg in Californië. De raket werd in zuiver zuidelijke richting afgevuurd. De satelliet zal daardoor een baan over de po len beschrijven. Na zeventien omwente lingen moet het zes meter lange rnketdèél, dat met de „Ontdekker" in een baan om de aarde is gebracht, de satelliet met in strumenten naar de aarde terugzenden. De proeven met de tien voorgaande „Ontdekkers" zijn alle mislukt, hetzij door dat de satelliet niet in een baan om de aarde kwam, of doordat de neuskegel met instrumenten niet kon worden terugge vonden. Nummer elf is uitgerust met nieuwe apparatuur die de kansen op wel slagen aanzienlijk groter maakt. Gistermiddag twee uur precies is in Sevilla de luisterrijkste processie van het jaar gehouden. Lang voor die tijd hadden zich langs de route, voor de kerken en in het bijzonder voor de San Lorenzo dichte hagen toeschouwers gevormd. Zij trachtten ongeduldig op het slaan van de klok, snaterend en kwetterend als een troep uitgelaten vogels. Maar toen eindelijk de twee uurslagen boven hun hoofden verwaaiden en de deuren plechtig werden geopend, zakte het lawaai van de menigte af tot een zacht gemurmel. Ook zij die jaar in jaar uit dit schouwspel hadden gezien, zwegen vol ontzag. Twee aan twee traden sinistere, in lange donkere pijen gehulde figuren naar buiten, een brandende toorts in de hand. Hun hoofden gingen geheel schuil onder lange puntige mutsen met ooggaten. Een half uur duurde het voordat het laatste paar Ku Klux Klan-achtige. verschijningen uit de geheel verduisterde kerk in het helle zonlicht was getreden. Dan volgde de machtige paso, het door tientallen mannen gedragen platform met Christus en het kruis, Jesus del Gran Poder. Het 'is de beroemdste voorstelling van deze aard in Spanje. Op de lange rondgang door de hoofd stad van Andalusië, waar het naar jas mijn geurt, en waar de sinaasappel boompjes langs de straten in bloei staan, beieren alle klokken met een bovenaards geweld. Wanneer men een standplaats inneemt onder de Giralda dat meesterwerk van Moorse archi tectuur, thans de toren van de kathe draal voelt men zich machteloos op genomen in een niet te definiëren war reling van indrukken. Men richt de blik naar boven, langs het ranke kantwerk waarmee de toren is versierd, en kijkt ontsteld naar de in het gezicht hangen de buitelende klokken. Plet is alsof men door de mokerslagen van hun geluid tegen de grond wordt geslagen en tege lijkertijd wordt men opgenomen in een jubeling van klanken. Het besef van geen enkele betekenis te zijn is over heersend. De klokken bonzen de nietige sterveling de dringende waarschuwing van boetedoening toe. Zij roepen het met doffe, heel lage en met lichte, ijle stemmen. En dan nadert de processie, meest zwijgend, maar soms stijgt er een saeta uit op. Deze typisch-Andalusische liede ren hebben voor een groot deel betrek king op de gebeurtenis, waaraan de Semana Santa, de Heilige Week, zijn betekenis ontleent. Overigens contras teert de stilte die de deelnemers in acht nemen indrukwekkend met het lang zamerhand als een geestelijke pijn er varen geweld van het beierend brons. Op het plechtige moment vertolken deze mannen in zwarte, purperen, blauwe of grijze boetekleden, deze nazarenos, in hun anoniemiteit de gehele Spaanse gevoelswereld. Er hebben zich geleidelijk meer pases (elke parochie heeft er een) bij de pro cessie gevoegd. Jesus del Gran Poder wordt met de grootste eerbied betracht; achter deze paso schrijden weer twee rijen nazarenos. Ook de andere echter zijn zowel groots als groot en zwaar; zij worden eveneens voorafgegaan en gevolgd door boetelingen met puntmut sen en in pijen, die door koorden om liet middel worden bijeengehouden. Kinderen laten hun kreten van verruk king horen, wanneer zij de paso Virgen de la Macarena of Virgen de la Espe- renza van dichtbij mogen aanschouwen. De duizenden buitenlandse toeristen, speciaal voor deze manifestatie naar Sevilla gekomen, hebben eerst wat vreemd staan kijken naar de ongecon- troleerde uitbarstingen van religieuze extase, maar zelfs de nuchterste onder hen kan zich niet aan een diepe be wogenheid onttrekken. Op Palmzondag is het eigenlijk al be gonnen. Wie het maar even kan doen heeft aan zijn balkon een paar palm takken uit het befaamde bos van Elche bevestigd. Op Goede Vrijdag zijn daar prachtige mantillas en soms kostbare tapijten bijgekomen, zodat de stad, nor maal al in vele aspecten een wonder van schoonheid, een ongemeen fleurige aanblik verkrijgt. De palmtakken zul len in de loop van de (hete) zomer ver dorren, maar zij blijven er veelal han gen tot het volgend jaar. Hoe kan men de volgende, uitbundige dagen van de Semana Santa met begrip karakteriseren? Men moet hiervoor wel diep in de Spaanse volksaard doordrin gen, wil men geen onbillijke conclusies trekken. Oppervlakkig beschouwd gaat een periode van religieuze bezinning moeilijk samen met feestvieren tot de haan de nieuwe dag aankondigt. Het mag zelfs uiterst profaan aandoen, wan neer men een nazareno even de proces sie ziet verlaten om snel een glas wijn te drinken, waarbij hij genoodzaakt is zijn puntmuts van onderen omhoog te slaan. Daartegenover ziet men gelovi gen, die gebukt gaan onder de last van een zwaar houten kruis, vrouwen met een doornekroon op het hoofd, anderen die hun tranen de vrije loop laten bij het passeren van een paso. Spanjaar den zijn nu eenmaal extravagant in hun uitingen en een opgewonden vrolijkheid hoort bij een feest, ook al is het een feest van boetedoening. Dit volk kan op een voor ons nooit helemaal te begrij pen manier de verhevenste begrippen kinderlijk vermengen met zijn werk en zijn vertier. Sevilla zal nog dagenlang in een roes leven. De voornaamste straten zijn om zoomd met kleurige tenten waar ge danst wordt, waar de castagnetten knet teren en de flemenco wordt gezongen. De wijn zal er bij stromen vloeien, er zullen tienduizenden glaasjes ijsgekoel- de sherry achterover worden geslagen en tonnen gebakken inktvis en andere lekkernijen van de zee zullen nieuwe dorst opwekken. Hoe de feestvierders die aaneenscha keling van dansen, eten, drinken, zin gen en dan weer dansen volhouden, is mij een raadsel. De drukte in de stad luwt wel enigszins tegen vijf uur in de middag, want dan beginnen de stieren gevechten. Sevilla is een van de belang rijkste centra van dit wrede volksver maak en gedurende de Heilige Week worden de beste toreros van het land, Antonio Ordonez, Julio Aparicio, Rafael Ortega en Luiz Miguel Dominguin ge- engageerd om de massa's door hun ge waagde experimenten in vervoering te brengen. U begrijpt al dat men in deze week niet naar Sevilla moet gaan om eens lekker uit te slapen. Gedurende de nacht verminderen de geluidssterkte van de muziek en het rumoer van de feestelingen nauwelijks. Maar wie de Andalusiër in al zijn uitingen wil leren kennen, kan hier zijn impressies op doen. „Quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla" (wie Sevilla niet heeft gezien, heeft niet iets wonderbaarlijk moois gezien) zeggen de bewoners. On geveer hetzelfde zou men kunnen zeg gen van de feestvreugde gedurende de Semana Santa. (Nadruk verboden) Borrelpasta. Uit een laboratorium dat voor het Japanse ministerie van Financiën werkt is de verbijsterende mededeling gekomen, dat men daar een methode heeft ontdekt om sterke-drank te des tilleren tot een dikke pasta, die in tu bes kan worden verpakt. Men behoeft een kleine hoeveelheid van dergelijke pasta slechts met water aan te lengen om een smakelijke, sterke borrel te drinken. Ontdekking Het hoofd van de criminele po litie van Bonn, Hans Mali, is tijdelijk uit zijn functie geschorst, omdat hij zich tijdens de oorlog als S.S.-er aan misda den zou hebben schuldig gemaakt. Dit hebben de politieautoriteiten van Bonn medegedeeld. De minister van Binnen landse Zaken van Noordrijn-Westfa- len, Josef Dufheus, heeft medegedeeld, dat zal worden onderzocht of formele disciplinaire maatregelen kunnen wor den genomen. Stigmata. De stigmata van Therèse Neu mann hebben op Goede Vrijdag van dit jaar meer gebloed dan in de afgelopen dertig jaar. Dit jaar waren er slechts 1500 bezoekers in het Beierse dorpje Konnersreuth, waar de 62-jarige The rèse Neumann woont. Zij had vorige week te kennen gegeven dat de uitput tende traditionele bezoeken te ver moeiend voor haar waren. Manier De Britse luchtmacht heeft een manier bedacht om in ruim een kwar tier een stuk landingsbaan van dui zend bij dertig meter met een laag schuim te bedekken, ingeval er een toe stel wordt verwacht waarvan het lan dingsgestel defect is. Tot dusver had men hiervoor ongeveer twee uur nodig. Verheffend Brits-Franse samenwerking bij de ontwikkeling van verticaal op stijgende vliegtuigen en mogelijke ver dere samenwerking bij de produktie van een supersonisch passagiersvlieg tuig, burgerlijke en militaire toestellen cn geleide projectielen, zijn de kernpun ten van een communiqué, dat vrijdag door de Britse en Franse regering ge zamenlijk is uitgegeven na het bezoek dat de Britse minister van Luchtvaart, Duncan Sandys, aan Parijs heeft ge bracht. Advertentie HOOFDAGENT voor Haarlem en omgeving Kantoor, werkplaats en magazijn Mr. Cornelisstr. 54 - Tel. 16270-15998 Showroom ZI1LWEG 26 - HAARLEM - TEL. 17296 Protest. De Newyorkse havenarbeiders hebben woensdag op bevel van hun vakbonden geweigerd de lading van het Egyptische schip „Cleopatra" te los sen. De actie is een protest tegen de Egyptische boycot van Amerikaanse schepen, die op Israel varen. De „Cleo patra" heeft een gemengde lading van 3.000 ton aan boord. De vakbonden heb ben maatregelen genomen om te ver zekeren dat het Egyptische schip ook in andere havens aan de Amerikaanse oostkust niet gelost zal worden. Opnieuw. Een advocaat van Chessman heeft het hooggerechtshof van Califor nië verzocht de executie van Chess man, die op 2 mei is vastgesteld, uit te stellen in verband met plannen om maandag nogmaals beroep bij het Amerikaanse hooggerechtshof aan te tekenen. Naar Mao. President Sekoe Touré van Guinea heeft een uitnodiging voor een bezoek aan communistisch China op een nader te bepalen tijdstip aanvaard, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken te Peking donderdag bekendge maakt. Eén vrijand. Zowel in Oost- als in West- Berlijn begint volgende maand een mas sale polio-bestrijdingscampagne. In Oost-Berlijn krijgen 261.000 jongelui van onder de twintig jaar een dosis „Sabin-serum" in te nemen en in West- Berlijn 350.000. Het Sabin-serum is in Amerika ontwikkeld. Naar Tito. Een regeringswoordvoerder in Belgrado heeft medegedeeld dat de Cu baanse premier, Fidel Castro, is uitge nodigd voor een bezoek aan Joegosla vië en dat Castro de uitnodiging heeft aanvaard. Vergoeding. Het Zuidafrikaanse hoogge- x-echtshof heeft donderdag aan een ne gerarbeider een schadeloosstelling van 1.200 pond (ongeveer 12.500 gulden) toegekend, omdat de arbeider na in juni 1958 te zijn gearresteerd zodanig door een politieman van Pretoria werd mishandeld, dat hij tengevolge van een beschadiging van de hersenen nooit meer zal kunnen werken. Brievenbesteller. Postbode Bernard Con nolly en zijn vrouw zijn woensdag uit New York vertrokken voor een „post- reis" door Europa. Connolly, die in Oakland (Californië) woont, wil 15.000 brieven in twaalf Europese landen be zorgen. Hij zal „gewoon met andere postboden de wijk doen". Zijn reis moet volgens hem gezien worden als een bijdrage tot Eisenhowers „volk-tot- volk-program". Connolly zal ook in Ne derland zijn brieven rondbrengen. Monument. In de Bittermarkt te Dortmund is gisteren een monument voor slacht offers van de Gestapo onthuld. In april 1945 zijn hier door de nazi's 265 Neder landse, Franse, Belgische, Joegoslavi sche, Russische en Poolse dwangarbei ders vermoord. Thans rust onder het monument het stoffelijk overschot van een onbekende buitenlandse dwangar beider. Alarm. Tijdens een kerkelijke plechtig heid, die ter gelegenheid van Goede Vrijdag op de binnenplaats van het mi nisterie van defensie te Washington werd gehouden, heeft de r. k. aarts bisschop van New York, kardinaal Spellman, verklaard dat er „de com munisten al zijn doorgedrongen in de regering, de fabrieken, die voor de de fensie werken, de onderwijsinstellingen en zelfs in de strijdkrachten van de Verenigde Staten".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3