Kruisverenigingen verzetten veel werk voor de volksgezondheid mm RENAULT AUTOMOBIELEN Leden betalen slechts een kwart van de kosten OCTERNO Rode Kruis heeft geen last van personeelstekort Dr. Glastra van Loon sprak voor Ver. Bescherming Voetgangers HET PAASTOERNOOI VAN BMHC Radio Moors Het heeft echter wel gebrek aart vooral „negatieve", bloedgevers 7 Geen werkster Vele taken J. L. Bilder opnieuw beste Bloemendaalse schutter De psychologie van de weggebruiker Bevrijdingskrant in Bloemendaal ZATERDAG 16 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IEDERE DAG trekken ze door de stad en ook daarbuiten, van het ene adres naar het andere. Door weer en wind. Op een fiets of, zoals men de laatste tijd ook wel ziet, op een brommer. Op sommige adressen konten ze al twintig jaar, iedere dag twee keer. Zij konten in gezinnen waar een zieke hun zorgen nodig heeft. Hun bezoek is in vele gevallen een vertrouwd en herhaald figuursteekje in het levenspatroon geworden. Als een klokslag in het gestadig verder tikken van de tijd. Het legertje van ongeveer dertig wijkzusters doet zijn werk zonder ophef. Zij verzetten een brok volksgezond heid. Een stuk van het grote werk, dat de kruisverenigingen ook in Haarlem en omgeving doen. De taken zijn talrijk en gevarieerd en de leiding doet haar best het raderwerk zo gesmeerd mogelijk te latenlopen. Toch zijn er heus wel moei lijkheden. Die zijn overal waar mensen met elkaar in contact komen. Het botert niet altijd tussen de kruisverenigingen en het publiek. Er zijn soms klachten. Wij kregen zo'n klacht. Van een abonnee. „De kruisverenigingen willen wel graag leden hebben, maar als men om hulp vraagt is deze moeilijk of niet te krijgen". Is deze klacht gegrond? Zo ja, wat zijn dan de oorzaken? Is er misschien op bepaalde punten van het werk een tekort aan personeel of aan materiaal? Om een beter inzicht te krijgen in het werk van de kruisverenigingen en de moeilijkheden, waarmee zij te kampen hebben, zijn we eens gaan praten met de administrateurs, met wijkzusters en met kraamverzorgsters. Het bleek dat zij ook wel klachten hadden. Over het publiek. Over mensen die menen dat de drie rijksdaalders per jaar die zij aan contributie betalen nog veel te veel zijn. Over mensen die proberen het ver plegende personeel uit te buiten. Over mensen die de kruis vereniging maar wat voorliegen om hun doel te bereiken. Hieronder volgt het resultaat van onze bevindingen. In Haarlem zijn de afdelingen gevestigd van het (neutrale) Witte Kruis, het (r.k.) Wit-Gele Kruis en het (protestants-chris telijke) Oranje-Groene Kruis. Drie van de vier gezinnen en alleenstaanden in Haar lem en omgeving zijn lid van een kruis vereniging. Bij het lid worden spelen zo wel materiële als ideële overwegingen een rol. De gedachte dat men de kruisvereni ging wel eens nodig kan hebben is meestal wel vermengd met het besef van het be lang van de volksgezondheid in het al gemeen. Dit besef blijkt ook uit het feit dat in de kaartenbakken van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis negentienduizend namen voorkomen. En dat terwijl de kans dat men het Rode Kruis nodig heeft veel kleiner is dan bij de drie kruisverenigingen en veel meer het cha ritatieve element spreekt. In het algemeen kan men zeggen dat de belangstelling bij het publiek voor het werk van de kruisverenigingen groeit. Het Witte Kruis afdeling Haarlem bijvoorbeeld had op 1 oktober 1955 8400 leden. Thans zijn het er ongeveer elfduizend, dat is cir ca een kwart van de bevolking in deze omgeving. De acht wijkverpleegsters in de toekomst komt er een negende speciaal voor het oostelijk stadsdeel inclusief Park wijk leggen jaarlijks 32.000 bezoeken af en helpen in die tijd zeventienhonderd ge zinnen en alleenstaanden. De kans dat men wijkverpleging van het Witte Kruis nodig heeft is dus zeer groot, namelijk één op zes. En die verhouding is bij de andere kruisverenigingen wel ongeveer hetzelf de. Neemt men echter de andere werk zaamheden er bij, zoals kraamzorg, zui gelingen- en kleuterzorg en het uitlenen van verplegingsartikelen dan blijkt dat van de leden een vijfde in aanraking komt met het Witte Kruis. Wat de wijkverpleging betreft kan het Witte Kruis aan de vraag voldoen. Op dit punt is er geen personeelstekort. Het komt er niet op aan hoelang de dokter meent dat een patiënt hulp moet hebben de wijkzuster kan komen, een of twee keer per dag, al is het jaren. Ook met de ver plegingsartikelen kan het Witte Kruis in de behoefte voorzien, zo zei men ons. De vijf magazijnen liggen over de hele stad verspreid. „Wij willen zo dicht mogelijk bij de bevolking komen," is het motief. Jaarlijks worden circa vierduizend artike len gratis in bruikleen verstrekt. Men schaft zoveel mogelijk ook de nieuwste ar tikelen aan. Het zwakke punt bij de kruisverenigin gen is de kraamzorg-aan-huis. Hier is sprake van personeelstekort. Het Witte Kruis zorgt voor kraamhulp in twee vor men: verzorging thuis gedurende de hele kraamtijd en wijkkraamverzorging, waar bij moeder en kind twee keer per dag hulp krijgen. De leden betalen naar draag kracht. Gratis kraamverzorging is nu een maal nog niet denkbaar. Eén geval kost ruim tien jaar de contributie van één lid. Door het personeelstekort kan het Witte Kruis twintig a vijfentwintig percent van de aanvragen niet verzorgen. Kraam vrouwen moeten de aanvraag al indienen als zij vier maanden in verwachting zijn. Het Witte Kruis kan niet alles aannemen, maar de kraamvrouwen die ingeschreven worden, krijgen hulp. Dat zijn er gemid deld achthonderd per jaar. Méér kunnen de twintig kraamverzorgsters van het Wit te Kruis niet verwecken Op het ogenblik zijn twaalf meisjes in opleiding in het kraamcentrum aan de Zaanenstraat. Dit aantal is echter te laag. Tijdens de opleiding, die vijftien maan den duurt (drie maanden klinisch en een jaar praktijk) krijgen de meisjes een maandelijkse vergoeding van 65 tot 85 gulden. Meisjes van buiten kunnen in het internaat aan de Nieuwe Gracht wonen. De salarissen zijn de laatste tijd behoor lijk „opgetrokken". Na het behalen van het Rijksdiploma komt de verzorgster op 176 en dit bedrag loopt in zes jaar op tot 245. Kraamverzorgsters hebben in de gezinnen vrije kost. tiet werven van leer lingen is bij het kraamcentrum een zor genkind. Toch doet men hier ook verheu gende ervaringen op. Er melden zich Dit moment is steecis weer een hoogte punt in hel leven van de kraamhulp. Er is weer een jong leven voor een dag of - tien aan haar 'zórgen toëvertrouwd. meisjes die hun goed betaalde kantoor baan vaarwel zeggen. Later zeggen zij blij te zijn met de verandering in hun leven. De kraamverzorgsters worden geïn strueerd over de hulp die zij in de gezin nen moeten bieden, maar en dat is ook belangrijk ook over de hulp die zij niet behoeven te bieden. Het komt namelijk nogal eens voor dat huisvrouwen te hoge eisen aan de kraamhelpster stellen. Zij is er alleen om moeder en kind te verzorgen en normale huishoudelijke werkjes te ver richten. Zij is cr in geen geval voor de ge- zinswas, grote kamerbeurten of ander ex tra werk. Daar zijn ze niet voor gediplo meerd. Anders kunnen ze beter werkster zijn en dan zouden ze ook meer verdie nen. Teleurstellend is het ook als een kraam verzorgster, die na een dagtaak van elf uur op de rand van het rayon, ergens in de polder, vraagt een kwartier eerder te mogen weggaan om de niet zo veelvuldig rijdende bus te pakken, te horen krijgt: „Nee, je dag duurt tot zeven uur en tot zolang moet je blijven." Veel van wat we schreven over het Wit te Kruis geldt uiteraard ook voor het Wit- Gele Kruis. De dertien wijkzusters die in Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout cn Overveen werken, kunnen in de behoefte voorzien. „We klagen niet over het aan- De verpleging van patiënten thuis is een belangrijke tak van het kruisiverk bod van personeel voor deze tak. In gro tere steden is het veel moeilijker," zei men. Ieder van de 13.000 leden van deze kruisvereniging kan, als het nodig is, reke nen op hulp van een wijkzuster. Mits er een doktersattest is. Maar dan is die hulp ook onbeperkt, al is het twintig jaar en langer. Sommige mensen vergeten echter dat die hulp alleen voor de patiënt is. „Het is jammer dat er leden bedanken omdat ze menen dat wijkziekenverpleging een soort gezinszorg is," zei men. We vroegen hoe ver men bij het Wit-Gele Kruis gaat bij het uitlenen van verple gingsartikelen. „Als het medisch verant woord is, gaan we héél ver. Ieder jaar oriënteren we ons op de Jaarbeurs voor de aanschaffing van de modernste artike len. Voor infraphillampen en babyweeg schalen hebben we een termijn van inle vering moeten stellen. Langer dan een be paalde tijd heeft men deze artikelen toch niet nodig," was het antwoord. Soms blijven artikelen jaren weg. Er zijn mensen die een voorwerp verslijten en het dan komen ruilen. Het gebeurt ook wel dat iemand een babyweegschaal terugbrengt en meteen als lid bedankt. Alsof de kruis vereniging nergens anders voor zorgt dan voor weegschalen Het Wit-Gele Kruis heeft één groot ma gazijn dat centraal is gelegen. Het is dag en nacht geopend. De leden kunnen dus altijd terecht. Bovendien heeft men met één magazijn aan minder voorraad vol doende dan met meer magazijnen en de administratie is eenvoudiger. Ook deze kruisvereniging zou nog meer kraamverzorgsters kunnen gebruiken. „Geef ons er nog maar een stuk of tien". En dat terwijl er in het rayon dat onge veer Zuid-Kennemcrland omvat, al 46 ver zorgsters in touw zijn. Maar een kraam hulp is dan ook tien dagen achtereen in een gezin. Twee keer per jaar begint er een opleiding tot kraamverzrogster en in die tijd hebben de meisjes kost. inwoning en bewassing vrij. Bovendien krijgen ze 65,- zakgeld. Men zou hun status onge veer kunnen vergelijken met die van eer ste leerling-verpleegster. Momenteel heeft het Wit-Gele Kruis negen meisjes in op leiding. In tegenstelling tot de beide genoemde kruisverenigingen heeft het Oranje-Groe ne Kruis te weinig" wijkzusters. Men zei ons hier dat er te veel andere mogelijk heden voor hen bestaan. De meisjes kun nen betere banen op kantoor krijgen. Bo vendien komen er steeds meer poliklinie ken. bejaardentehuizen en dergelijke, en het aanbod van personeel houdt ook geen gelijke tred met de groei van de bevolking. Binnen vijf of tien jaar zal men hier iets aan moeten doen, zei men. Het Oranje- Groene Kruis heeft tien wijken en de zusters houden bij hun werk contact met de wijkdominee. Tot dusver hebben we alleen gesproken over de wijkverpleging, de kraamzorg en de verplegingsartikelen, maar, zoals we in de aanhef al zeiden: de taken van de kruisverenigingen zijn talrijk en gevari eerd. Zij organiseren talrijke cursussen. Aanstaande moeders kunnen zwanger- schapsgymnastiek krijgen en steeds meer kraamvrouwen zien ook het belang van de „na-gymnastiek" in. Jonge moeders, wier handen bij de verzorging van de eerstge borene verkeerd staan, kunnen, als zij lid zijn gratis een cursus zuigelingenzorg vol gen, eventueel later gevolgd door een in kleuterzorg. De kruisverenigingen exploi teren consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Er zijn lessen in verpleging van niet ernstige zieken thuis. Er zijn filmavonden, waar de bezoekers worden voorgelicht over de geestelijke en lichame lijke gezondheidszorg. Kinderen die daar aan behoefte hebben, krijgen in het sola rium tegen een redelijke vergoeding een hoogtezonkuur. De wijkzusters assisteren bij de polio-inentingen. Op de consultatie bureaus worden de kinderen met toestem ming van de ouders ingeënt tegen pokken, difterie, kinkhoest en tetanus. De kruisver enigingen nemen actief deel aan de bestrij ding van astma, kanker en reuma en de revalidatie van minder-validen. Ze maken propaganda voor betere tandverzorging en lichaamshygiëne. Zo uitgebreid is het werk van de kruis verenigingen dat de leden drie tot vier keer meer aan contributie zouden moeten beta len om de werkelijke kosten goed te ma ken. Een der administrateurs, die wij spraken, zei het volgende hierover: „Een vijfde van de leden komt in aanraking met onze vereniging. Het is wel teleurstellend als leden, die menen niet voldoende hulp te krijgen, weglopen. Maar beseft men wel voldoende dat het lidmaatschap slechts récht geeft op hulp? Die hulp is echter zo uitgebreid dat ieder lid eigenlijk ongeveer dertig gulden per jaar zou moeten betalen, als de over heid niet zoveel bijspijkerde. Zij doet dit in de vorm van prestatiesubsidies, dus geen compensaties van het exploitatie tekort. Indien de verenigingen optimaal aan de eisen zouden willen voldoen, zou het exploitatietekort stijgen. Om de zaken goed te financieren zou men veel meer moeten kunnen rekenen op het particuliere initiatief. Dan behoefden we niet alsmaar bij de overheid aan te kloppen". En zijn collega bij een andere kruisvereniging zei, toen we spraken over de sociale verantwoordelijkheid van het publiek ten opzichte van de volks gezondheid: „Als lid van de gemeen schap behoor je lid te zijn van een kruis vereniging". De kraamverzorgster zorgt niet alleen voor moeder en kind, maar zij verricht ook normale huishoudelijke karweitjes. Het helpen van de melkboer hoort daar ook bij. Het hockeyspel in Bloemendaal zal met het paasweekeinde in het teken staan van een groot internationaal paashocke'ytoer- nooi. Het wordt evenals vijf jaar geleden gehouden door de vereniging BMHC, om dat het vijfenzestig jaar is geleden, dat een van de exponenten van de Bloemen- daai-Musschen-Haarlem-Combinatie (na melijk „Haarlem") werd opgericht. Dit ge beurde in 1895 door enige enthousiaste jonge aanhangers van een toen nog vrij wel onbekend spel van stok en bal. In die afgelopen jaren is de vereniging uitge groeid tot de grootste hockeyvereniging in Kennemerland en heeft vele successen ge boekt. BMHC heeft dus een groots toernooi op gezet, waaraan ruim tien elftallen zullen deelnemen. Alleen al uit Engeland zullen vrijdag twee vliegtuigen landen met spe lers van de vijf Engelse elftallen, te weten Scorpions, Cambridge, Nottingham, Brom ley en Bachanalians. Uit Bordeaux komt de vereniging Primrose, uit Nederland de Batavieren, de Boekaniers, Amsterdam en twee elftallen van het organiserende BMHC. Het toernooi wordt gespeeld vandaag van twaalf tot vier uur, zondag en maan dag van elf tot vier uur. Bovendien wordt op de tweede paasdag, maandag 18 april, om drie uur een wed strijd gespeeld tussen het Nederlands B- elftal en een team. dat is samengesteld uit de aan het toernooi deelnemende elftallen. Uit elk elftal zal een speler in het toer- elftal worden gekozen. Tussentijds staan nog twee feestavonden op het programma. Vanavond zal het festijn in de Kennemer Golfclub (Zand- voort) worden gehouden, zondagavond in Brinkmann (Haarlem). Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Tijdens een bijeenkomst in het politie bureau in Overveen werd dezer dagen door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller de jaarlijkse schietprijs uitgereikt aan de beste schutter van de reserve-pol itie. Voor de vierde keer werd reserve-agent J. L. Bilder nummer één, waarmede hij verleden jaar de eerste wisselbeker definitief in zijn bezit kreeg en nu weer de tweede wisselbeker voor de eerste keer veroverde met een totaal van 468 punten. Tweede werd reserve-adjudant O. de Vries met 462 punten en derde re serve-agent F. Elhorst met 458 punten. Daarnaast werd een paasschietwedstrijd om eieren gehouden, die werd gewonnen door reserve-agent H. C. Markus met 50 punten en H. W. Dikkeboom als tweede met 48 punten. „ONDER ONS" GAAT KLUCHT SPELEN. De toneelvereniging „Onder Ons" uit Heemstede-Beniiebroek heeft'thans in stu die genomen „Met hartelijke gelukwen sen", klucht in drie bedrijven door Dick van Maasland. Het stuk is bestemd om als besluit van het winterseizoen op de zaterdagen 21 en 28 mei te worden ge speeld. De eerste opvoering geschiedt in gebouw „Rehoboth" in Bennebroek, de tweede in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip. Advert pritie „OP HET LICHAAM GEWEVEN" corsetten bustehouders gaines step-ins HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 Het werk dat het Rode Kruis voor de volksgezondheid doet, wijkt in sterke mate af van dat der drie overi ge kruisvereniging in Haarlem en om geving. In het gebouw aan de Pavil joenslaan zijn onder meer de bloed transfusiedienst en de trombosedienst gevestigd. Hier zijn vier verpleegsters werkzaam- Het probleem van onvol doende personeel kent het Rode Kruis niet. Het kan zelfs meer men sen krijgen dan het nodig heeft. Wat het wel nodig heeft, ja dringend no dig, dat zijn bloedgevers, vooral de „rhesus negatieven". Om precies te zijn gaat het om de bloedgroepen B, AB en O negatief en AB positief, maar eigenlijk zijn alle bloedgroepen welkom. In de administratie staan de namen van zevenduizend gekeurde bloedgevers, maar van de moeilijke bloedgroepen zijn er soms maar één of twee. Is er in één der ziekenhuizen nu een patiënt die meer transfusies moet hebben, dan komt de bloedtransfusiedienst onmiddellijk in de knel. Wel beschikt het ziekenhuis over een Hoe komt het dat vele weggebruikers handelen zoals zij handelen? Waarom moeten zij per se in een bocht passeren? Waarom zijn ze vaak zo agressief, waarom geven ze geen voorrang en kunnen ze niet hebben dat ze ingehaald worden? Hoe komt het dat er zoveel snelheidsmaniakken op de weg zijn? Op deze vragen heeft dr. F. H. Glastra van Loon, zenuwarts in Den Haag, een antwoord gegeven tijdens de le zing die hij onder de titel „De psychologie van de weggebruiker" dezer 'lagen voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers in de kleine zaal van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Haarlem heeft gehouden. De spreker vestigde er de aandacht op dat het gedrag van de weggebruiker afhan kelijk is van verschillende factoren zoals leeftijd, sexe, intellect, gezondheidstoe stand, instelling ten opzichte van de maat schappij, gemoedsgesteldheid en erfelijke eigenschappen. Hij was van mening dat het huidige verkeer aan de mens eisen stelt die boven zijn eigenlijke aanleg gaan. De ontwikkeling van de techniek waardoor steeds grotere snelheden worden behaald hebben de mens min of meer tot een slaaf gemaakt van zijn voertuig. Het aantal ver keersongelukken vormt, naast het verlies van mensenlevens, een ernstige bedreiging van de volksgezondheid. Jeugd en bejaarden Vooral onder de jonge kinderen is het aantal slachtoffers groot. Niet minder dan de helft van het totaal aantal sterfgeval len onder de jeugd is in het verkeer ver ongelukt. Kinderen moeten dan ook zo vroeg mogelijk vertrouwd worden gemaakt in en met het verkeer. Ook voor bejaar den geldt dat zij hun angst voor het mo derne verkeer moeten leren overwinnen. De spreker was er evenwel geen voorstan der van dat bejaarde mensen als zij zich voor een fiets te oud voelen op een brom fiets gaan zitten. In de grote steden beschouwt de voet ganger zich, vaak niet ten onrechte, als de paria onder de weggebruikers. Een gro te rol in het verkeer speelt het anticipa tievermogen van de weggebruikers, het tij dig voorzien van en het zich kunnen aan passen aan de verkeerssituatie. „Er is geen machine denkbaar die ooit zo goed kan anticiperen als de mens." De automo bilist wiens aandacht te lang geboeid wordt moet juist als een ontspanning op treedt oppassen, omdat dan zijn oplettend heid vermindert. Langdurige afwisseling van licht en donker, bijvoorbeeld bij een boombeplanting langs de weg, kan ver moeidheid en zelfs bewusteloosheid ver oorzaken. Ook wees de spreker op het ge vaar van het roken in een gesloten wa gen en op de invloed van atmosferische omstandigheden. Hij waarschuwde tegen het onmatig gebruik van opwekkingsmid delen, alcohol e.d. Vijanden Vele anders vriendelijke mensen gedra gen zich in het verkeer als onverzoenlijke vijanden. Het rijden voor zijn plezier is er bijna niet meer bij. Men heeft altijd haast en laat met de machine zijn „pas- seerdrift" de vrije loop. Ook als er iemand voortdurend achter ons rijdt werkt dat vaak irriterend en drukken we het gaspe daal dieper in. Dit gedrag is volgens de spreker een overblijfsel van het jachtin stinct dat de vroegere mens bezat. Mensen die haast hebben kijken altijd grimmig om dat ze niet vrij om zich heen kunnen zien wat in strijd is met de menselijke natuur. Als oplossingen van het verkeersvraag- stuk zag de spreker het analiseren van ongelukken, wetenschappelijk onderzoek van de gedragingen van verkeersdeelne mers en het verbeteren van tal van be staande verkeerswegen. Bovenal moeten de weggebruikers leren rekening te houden met eikaars zwakheden en tekortkomin gen. Na de uiteenzettingen van dr. Glastra van Loon volgde een geanimeerde gedach- tenwisseling. Onder de aanwezigen be vonden zich onder meer mr. G. W. F. van der Valk Bouman, officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, en inspecteur G. J. Endlich van de Haarlemse verkeers politie. voorraadje bloed, maar dat blijft maar enkele dagen goed. Daarna maakt men er in Amsterdam plasma van. In acute gevallen kan het Rode Kruis bij andere afdelingen lenen, maar het is toch het beste dat men in Haarlem zelf over meer bloedgevers met de zeldzamere bloed groepen beschikt. De bloedtransfusiedienst neemt, zoals uit bovenstaande al blijkt, zelf geen halve liters bloed af, maar keurt alleen. Daar voor heeft de dienst slechts een paar centiliters nodig, die uit de arm worden afgenomen. Het Rode Kruis is doorlopend bereikbaar. Heeft een ziekenhuis bloed nodig dan belt het de. Paviljoenslaan. Hier kijkt men in de administratie na welke bloedgevers in aanmerking komen en eventueel worden ze door de politie op gehaald. Trombosedienst De trombosedienst is nog vrij jong, maar het aantal patiënten dat er gebruik van maakt, stijgt zeer snel. In korte tijd is het aantal van zevenhonderdvijftig reeds be reikt en maandelijks komen er zo'n hon derd bij. Het zijn mensen die of thuis wor den bezocht of zelf naar de polikliniek ko men voor de behandeling van hun trom bose. De patiënten wonen in Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Bennebroek, Zand- voort en Haarlemmermeer. Per dag krij gen 55 patiënten thuis bezoek van iemand van de trombosedienst. Later stelt een zuster de stollingstijd van het bloed vast en de patiënt krijgt bericht welke dosis hij van het geneesmiddel moet nemen en hoe lang. Als hij zelf geen telefoon heeft belt men iemand in de buurt met het ver zoek het aan de patiënt mee te delen. De trombosedienst ontlast de ziekenhuizen op het punt van bedden en verpleeghulpen. De dienst aan de Paviljoenslaan kan zich, ook financieel, bedruipen. Tekorten worden opgevangen uit de contributies en de collectes. In de kaartenbakken staan de namen van 19.000 contribuanten in Haarlem en omgeving. Verder zijn er in het gebouw de lokalen voor lessen aan dames in ziekenhuisver- pleging en aan heren in gewondenvervoer. De transportkolonne voor noodgevallen en rampen telt momenteel tweehonderd man. Nóg een activiteit van het Rode Kruis is de bezigheidstherapie voor thuis liggen de zieken. Deze wordt georganiseerd door een „welfare"-leidster, die momenteel vijftig vrijwilligsters tot haar beschikking heeft. Deze mensen voorzien de patiënten van grondstoffen voor het vervaardigen van allerlei huisvlijtartikelen en geven instructie, en halen later deze. artikelen op. De adressen van patiënten komen bin nen via artsen en maatschappelijk werk sters. De artikelen worden verkocht, on der meer jaarlijks op de Voorjaarsbeurs en de opbrengst is voor het Rode-Kruis werk. De „welfare"-leidster kan best nog enkele dames die over veel tijd beschik ken. bij dit nuttige werk gebruiken. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 Begin mei zal er in de gemeente Bloe mendaal huis aan huis een bevrijdings krant worden verspreid, ook bij onder wijsinrichtingen, althans voor oudere leer lingen, dus niet op de lagere scholen in de gemeente. In deze bevrijdingskrant zal een voorwoord geschreven worden door oud-burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, voorts zal deze courant een oorlogs kroniek bevatten. L,

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7