Drie gewonden bij explosie op motorjachtje in Leidsevaart Commissie overweegt opheffing van verliezersronde afdeling D 'Brieven aan de redactie Overijselse dag op Keukenhof Jacoba van Beieren naar Kopenhagen Politie gaat jacht maken op zeevis Drie Duitsers bij botsing gewond Felle Arabische reactie op boycot „Cleopatra" Werving van Papoea's voor vrijwilligerskorps gaat beginnen Feestklanken op 28, 29 er 30 april in Vijfhuizen DINSDAG 19 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 WINKELNIEUWS CAO overdekte zweminrichtingen Paasvreugde in Denekamp Veroordeelde verliest recht op beroep DE SCHOOLVOETBALCOMPETITIE Brand in oud bedrijf Nieuw-Guinea L. Breeman veertig jaar bij Rijkswaterstaat „Bollendrieling,, op 5 mei naar NAVO in Parijs Internationaal dansen in Treslong Groot aantal botsingen in druk Lisse Drie duinbrandjes Jongetje ernstig gewond Avondpuzzelrit Zandvoortse bromfietser in Den Haag gewond Zandvoortse politie treedt op tegen baldadige jeugd Op tweede paasdag, des middags om streeks vier uur, heeft een explosie grote consternatie teweeg gebracht op een motorjachtje dat in het water van de Leidsevaart ter hoogte van de Maxwell straat in Haarlem gemeerd lag. Van de zes opvarenden werden er drie gewond. Een driejarig meisje dat door de lucht druk overboord sloeg, bleef wonderlijk genoeg ongedeerd. Een vrouwelijke op varende die zelf eerste graads brand wonden aan het gezicht had gekregen, gooide haar moeder, wier haar in brand was geraakt, in het water. Omstanders brachten haar op de kant. Een onbekend gebleven voorbijganger redde het meisje uit het water. Het bootje kreeg vrij zware schade en werd in beslag genomen. Het jachtje, de „Zilvermeeuw" geheten, heeft vooraan een kajuit, terwijl het ach terste deel open is. Dit deel is overdekt met een houten kap en verder met zeildoek afgeschut. Om ongeveer kwart voor vier hadden de eigenaar van het bootje, een 53-jarige Am sterdammer en zijn schoonzoon, een 37- jarige groentegrossier benzine getankt bij een garage aan de Leidsevaart. Zij hadden veertig liter benzine in blikken naar de boot gebracht en op het achterste deel op geslagen. De eigenaar ging op de stuurstoel zitten met bij zich het oudste van de dochtertjes van respectievelijk twee en drie jaar van zijn dochter en schoonzoon. De schoonzoon stond op de wal om de boot af te duwen. De vrouw van de eigenaar, de dochter en het jongste meisje zaten in de kajuit. Toen kwam opeens de explosie. De hou ten kap werd los gerukt en in het water gesmeten. Het meisje dat bij haar groot vader stond, sloeg overboord. Een voorbij ganger sprong in het water en bracht het kind op de wal. De dochter, die brandwonden aan het gezicht had gekregen, reikte haar andere dochtertje over aan haar man die nog op de kant stond en gooide vervolgens haar moeder in het water, omdat het haar van deze vrouw in brand stond. Omstanders haalden haar uit het water en hielpen de De Keukenhof heeft deze week de ge bruikelijke jaarlijkse provinciedag.Donder dag 21 april komt de Commissaris van de Koningin in Overijsel, leden van Ged. Sta ten en enige burgemeesters om elf uur bijeen op de Keukenhof waar zij door het bestuur worden ontvangen. Verschillende groepen uit Overijsel nemen deel aan deze provinciedag, zoals de Hengeler Spoilers (de Hengelose spelers), de Notenkrakers, de Kippenkerels. de Hengeler daansers (de Hengelose dansers) een familie uit Stap horst en er is een show uit Kampen. Om 11.15 uur demonstreren de spoilers en daansers op het terras tegenover het res taurant. De Notenkrakers zien en horen we om kwart voor twaalf in het Smalle Bos waar ook om drie uur de Bonte Boer tjes optreden. Om half vier treden de No tenkrakers op tegenover het restaurant, gevolgd door het optreden van de spoilers en daansers in het Smalle Bos. Om half vijf komen de Bonte Boertjes nogmaals tegenover het restaurant. De bekende mid winterhoornblazers zijn ook van de partij. Om half acht zal het Overijselse gezel schap de Keukenhof en Lisse weer ver laten. Bloemengroet van Keukenhof aan Deense Koningin Jacoba; van Beieren, die op het ogenblik domicilie heeft in Keukenhof in Lisse, zal zich in gezelschap van twee hofdames op 26 april per vliegtuig naar Kopenhagen begeven om een bloemengroet te brengen aan koningin Ingrid van Denemarken ter gelegenheid van de opening van het Vallo Blomsterlpgpark bij Kopenhagen. Bij die gelegenheid zal de Deense ko ningin tevens een nieuwe tulp worden aangeboden die door de heer D. W. Lefeber te Lisse is gekweekt. Na verkregen goed keuring zal de tulp de naam „Koningin Ingrid" dragen. Nieuwe lunchroom. Wethouder Mes man heeft zaterdag namens het gemeente bestuur van Lisse op de hoek van de Ka- naalstraat-Oranjelaan-en Gladiolenstraat in Lisse de nieuwe lunchroom van de Gebr. Rhijnsburger geopend, die hier in de vroe gere kruidenierszaak van „De Spar" is ge vestigd. Zo hevig hacl het vuur in het kleine jachtje huisgehouden, dat de brand weer een deel van het smeulende hout werk in het open achterstuk, dat van binnen bijna geheel verkoold was, moest wegslopen. Op de walkant de resten van de inventaris. eigenaar, die aan het gezicht was gewond en een herenschudding had gekregen uit de boot. Het echtpaar werd in het Diaco- nessenhuis opgenomen. Omwonenden gingen met schuimblussers het vuur te lijf en de brandweer bluste na met een nevelspuit. Het achterdeel van het jachtje brandde geheel uit. De explosie is waarschijnlijk ontstaan doordat bij het starten van de motor een vonk benzinedampen deed ontploffen. Het bootje, dat een waarde heeft van ongeveer 6.500, is door de politie voor onderzoek in beslag genomen. Verzekering dekt de schade. Een tachtigtal politieambtenaren uit tal van plaatsen in ons land gaan vrijdag in [Jmuiden hun geluk bij het vangen ?an zeevis beproeven. De hengelaars komen onder andere uit Zandvoort, Noordwijk Amsterdam. Katwijk. Vlaardmgen. Hoofd dorp. Heemstede en Velsen. De organisatie van de hengelwedstrijd berust, gelijk "er- leden jaar bij het Velsense'korps Met een boot van Rijkswaterstaat vertrekken de politiemannen vrijdagmorgen omstreeks negen uur naar de noorderpier. alwaai wordt ingelegd. Tot één des middags wordt er gevist en of men nu wat gevangen beeft of niet, iedere politieman "krijgt, in ieder geval een maaltje vis mee raar huis. Na afloop 'is er een gezamenlijk- maaltijd en worden de prijzen uitgereikt Tussen de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in de sector overdekte zweminrichtingen is overeenstemming bereikt over een wij ziging van de C.A.Ó De functieionen voor de volwassen mannelijke werknemers worden voor de eerste gemeenteklasse verhoogd met 3,10 per week, ter verwer king van de huurcompensatie 1057. De als dan verkregen bedragen worden verhoogd met 5 percent met een minimum van 4.- per week. Voor de andere gemeenteklas sen liggen de lonen 1 resp. 2 gulden lager. De lonen voor de volwassen vrouwelijke werknemers worden gesteld op 85 per cent van de overeenkomstige mannenlo- nen. Deze wijzigingen zijn ter goedkeu ring voorgelegd aan het College van Rijks bemiddelaars. Zaterdagavond zijn drie inzittenden van een Duitse personenauto gewond bij een aanrijding op de Schipholweg ter hoogte van de Prins Bernhardlaan. De Duitse auto reed over de Schiphol weg in oostelijke richting. Over de Prins Bernhardlaan naderde een vrachtauto. De bestuurder van de Duitse auto stopte, maar toen hij zag dat de vrachtauto ook stopte, trok hij weer op en wilde naar links de Prins Bernhardlaan inrijden. Daarbij ver leende hij geen voorrang aan een personen auto die over de Schipholweg in westelijke richting reed. Er ontstond een botsing, waarbij de Duitse auto een halve slag om draaide en tegen een stilstande auto op de Prins Bern hardlaan botste. De bestuurder van de Duitse wagen, een 38-jarige decoratie schilder, kreeg slechts een pijnlijke knie. Erger waren zijn 32-jarige echtgenote en een 47-jarige passagiere er aan toe. De eerste kreeg een hersenschudding en hoofdwonden. De andere dame viel uit de wagen en brak het rechteronderbeen en enkele ribben. De auto werd zwaar beschadigd en moest, evenals de wagen, waarmee zij het eerst in botsing was gekomen, worden weggesleept. In Denekamp, het dorp aan de Dinkel, zijn ook dit jaar weer de oude paasge- bruiken gevierd. Tientallen jongens, gezeten op negen met hout voor het paasvuur beladen wa gens, kwamen zingend naar het dorp. Op palmzondag zongen groepen jongelui paas- liederen, waarbij zij huis aan huis gingen voor het „eiergarderen". Tegenwoordig krijgen de jongens geen eieren meer, maar geld. om de kosten van het feest te bestrijden. De drie klokken in de oude toren van de St. Nicalaaskerk beierden in het ritme van een oud volkswijsje. Bij het „eiergarderen" staan de jongens onder leiding van „Judas" en zijn helper „Cariot". Twee figuren, die hun bestaan danken aan de discipel Judas Iskhariot. Hoe uit deze ene figuur er twee zijn ont staan weet niemand meer. In de middag trokken honderden naar de bossen van Singraven. De boswachter wees een boom aan. die gekapt mocht worden om als paasstaak te dienen en men sleepte de meer dan twintig meter lange boom zingend naar het dorp. waar hij ten slotte overeind kwam te staan. Bovenin was een teerton vastgemaakt. Judas en Cariot verkochten bij opbod de staak. De opbrengst, 56,-. dient om de kosten van het hout voor het paasvuur op twintig me ter van de boom, te bestrijden. Des avonds werd de teerton in brand gestoken. Groe pen dorpelingen trokken zingend rond. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend beslist dat geen behandeling in beroep meer mogelijk is van de zaak tegen de 25-jarige glazenwasser A. J. J. R. uit Bussum, die door de politierechter (met twee zijner kornuiten) tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens openlijke geweldpleging tegen een aantal agenten in de hal van een hotel te Hilversum. R. had tijdig appèl aangetekend tegen dit vonnis, doch dit later na een gesprek met de officier van Justitie, mr. H. Bou- ma, via een door hem. R., getekende akte, weer ingetrokken. Bij de behande ling van deze kwestie op 5 april heeft R. verklaard dat die intrekking onder dwang zou zijn geschied. Het hof heeft dit niet aanvaard en tevens vastgesteld dat een tweede appèl van de zijde van verdach- tes raadsman, pas na het verstrijken der daarvoor geldende termijn was ingesteld. Het was zaterdagmorgen voor de com missieleden van de Haarlemse schoolvoet- balcompetitie niet bijzonder prettig dat in de verliezcrsronde van de afdeling D de elftallen onvolledig in het veld kwamen. Drie elftallen verschenen met slechts zes spelers zodat de tegenstanders reglemen tair winnaar werden. De commissieleden overwegen thans in de toekomst de vcr- liczersronde van afdeling D op te heffen indien de belangstelling van de deelne mende scholen zo gering blijft. Toch kwamen er in deze ronde weer twee hoge uitslagen voor, namelijk van 150, die bereikt werden door de r.-k. ULO Oost II en het Stedelijk Gymna sium II. De uitslagen waren: Afd. E. Tusscnronde verliezers: St. Willi- brordussch.Alf. Ariënsch. 09, St. Fran- ciscussch.St. Bavosch. I Eemstr. 24, Tetterodesch.Teylersch. 05, Elout v. Soeterwoudesch.Mr. J. Thielsch. 012, Prins Hendriksch.Rijksleersch. 12. Tussenronde winnaars: St. Jozefsch. H'stedeSt. Bcrnardussch. 05, Kardinaal de Jongsch.R.-K. Opl. Sch. W'gracht 21, Pr. Dr. Gunningsch.v. Zeggelensch. I 23, Beatrixsch.Marnixsch. 18, v. Zeg gelensch. IIJan Ligthartsch. 50, Julia na v. Stolbergsch.Dr. Bavincksch. 07. Afd D (verliezersronde): Triniteitslyc. V Triniteitslyc. VI 40; St. Ger. Maj. VGLO III—St. Ger. Maj. VGLO IV 5—1; RK ULO St. Jozef III—Mendelcoll. VII 5—0 (Mend, n.o.); St. Jeroen ULO V—RK ULO Oost II 0—15; St. Jeroen ULO IV— St. Henricus ULO IV O—10; Centr. School II 2eKarei v. Manderlyc. III 31; LTS IXChr. Lyceum IV 07; Marn. v. St Aldeg.lyc. IllLorentzlyc. V 11 (Lo- rentzlyc. wint); LTS VICoornhertlyc. III 01; Kon. Wilhelminasch. IIICoorn hertlyc. IV 101; Sted. Gymnasium IJl— Sted. Gymn. II 015; Lieven de Keysch II (n.o.)Lorentzlyc. VII 05; Laurens Costerlyc. VHartenlustschool III 1—7 Chr. Dreef ULO IV (n.o.)Chr. Lyceum II 0—5. Winnaarsronde: De la Salie VGLO—St Ger. Maj. VGLO II 1—2; RK LTS V—RK LTS VI 2—2 (RK LTS V wint); Triniteits lyc. IV—RK VGLO II 7—0; Mendel Coll VI—St. Jeroen ULO III 0—5; St. Henri cus ULO III—Mendel Coll. V 2—1; Centr School I leKarel v. Manderlyc. II 30 Prinses Irenesch. IICoornhertlyc. II 21 LTS VII—LTS VIII 6—3; Hildebrandsch IIIHildebrandsch. IV 50; Ketelaarsch IIILorentzlyc. V 02; Klaas de Vries- sch. Ill—Chr. Dreef ULO III 9—0; Lourens Costerlyc. IV—Lorentzlyc. VI 9—1; Kon Emma VGLO—Bronstee ULO III 1—4; A 1-I. Gerhardsch. IllCentrale School H le 52; Centrale School I 2eLouise de Co- lignyschool III 12. Baksteen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de etalageruit van een radio zaak aan de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord met een baksteen ingegooid. Ver mist wordt een transistorradio van 195. fVerhort weergegeven) De affaire Groot-Batelaar. De heer H. Moraal te Zaandam schrijft ons: „Mijn broer, de heer C. Moraal, die als sociaal ambtenaar op de inrichting „Groot-Bate laar" van het Leger des Heils te Lunte- ren werkzaam is geweest, is op 12 april op advies van de huisarts in volkomen overspannen toestand in een inrichting op genomen. In deze toestand had ik hem, sa men met mijn echtgenote, op 4 maart jl weggehaald van de inrichting „Groot-Ba telaar". Het staat vast, dat zijn chef, de psychia ter mr. G. W. Arendsen Hein, eerste ge neesheer van „Groot-Batelaar", buiten medeweten van de familie en zonder zijn geneesheer te zijn, behandelingen op mijn broer heeft toegepast en dat mijn broer voordien volkomen gezond en normaal was. Het staat eveneens vast, dat de heer Arendsen Hein mijn broer in verdoofde toestand, buiten de wil van de familie heeft meegenomen voor een reis naar en een verblijf in Zwitserland. De heer Arendsen Hein heeft de familie pas op de hoogte ge bracht door vlak voor het vertrek een tele gram te sturen, zodat zij de reis niet meer kon beletten. In een verklaring, die het Leger des Heils op 12 april jl. aan de pers heeft ver strekt, staat dat de samenwerking tussen de heer Arendsen Hein en mijn broer, die zeven jaar op „Groot-Batelaar" in functie is geweest, altijd goed is geweest. Dit kan niet juist zijn. Immers mijn broer heeft aan de familie medegedeeld, gewetensbezwaren te heb ben gekoesterd tegen behandelingsmetho den, die op verpleegden van „Groot-Bate laar" werden toegepast en zijn medewer king hieraan te hebben geweigerd. Ook mijn broer heeft, volgens zijn zeggen, tol tweemaal toe een voor de heer Arendsen Hein ongunstige verklaring afgelegd voor de commissie van advies inzake „Groot- Batelaar". In de genoemde verklaring van hef Leger des Heils d.d. 12 april, wordt over mijn broer gesproken als ovei de „cp Groot-Batelaar werkzaam zijn de ambtenaar C. Moraal". Uit het bo venstaande zal duidelijk zijn, dat dit in strijd is met de feiten. Mijn broer was reeds sinds 4 maart, toen mijn echtgenote en ik hem daar als een strompelend wrak aantroffen en mee namen, niet meer op „Groot-Batelaar" werkzaam. Dit was ook bij het Leger des Heils be kend. Het Leger des Heils heeft mij zelf een verklaring over de toestand van mijn broer gegeven, opdat ik bij mijn werkge ver langdurig verlof zou kunnen nemen, teneinde de belangen van mijn broer te kunnen behartigen. Een van de hoogste functionarissen van het Leger des Heils heeft tegenover mij verklaard, dat het „Gods zegen" was, dat ik mijn broer van Groot-Batelaar" weg had kunnen halen. Niettemin wil men het in de verklaring van het Leger des Heils doen voorkomen alsof het ontslag van de heer Arendsen Hein niets uitstaande zou hebben met de toestand van mijn broer. Het noemen var drie data is voldoende om te doen zien dat deze voorstelling van zaken onhoud baar is. Op 4 maart haalden wij mijn broer van „Groot-Batelaar" weg. Op 11 maart ver voegde ik mij met mijn broer bij een vooraanstaande psychiater, die tevens lid is van de adviescommissie inzake „Groot- Batelaar". Op 14 maart volgde het ont slag van de heer Arendsen Hein. Verder deel ik nog mede, dat mijn broei sinds 4 maart onder behandeling heeft ge staan van een psychiater en onze huis arts. Opneming bleek echter noodzake lijk. Het is mijns inziens voor het Leger des Heils van het grootste belang, zowel ten aanzien van de zaak van mijn broer, al? ten aanzien van de zaak-Meulenbelt, open kaart te spelen en, zoals het tegenovei mij reeds gedaan heeft, ook in het open baar toe te geven welke misstanden er og „Groot-Batelaar" hebben geheerst. Al het bovenstaande is geheel volgens dr waarheid en kan door getuigen bevestigd worden. (w.g.) H. MORAAL, Zaandam In het oude bedrijf van de Nederlandse keramische industrie, eigendom van de heer J. Noordergraaf, aan de Ridder van Catsweg te Gouda, brak vanmorgen om streeks kwart voor zeven een uitslaande brand uit. De brandweer, die het vuur met zeven stralen bestreed, had ruim twee uur voor de blussingswerkzaamheden nodig Vermoedelijk is de oorzaak, dat het pla fond boven de ovens, die maandagavond waren aangestoken, vlam heeft gevat. De schade beloopt enkele tienduizenden gul dens. De eigenaar is tegen brand verze kerd. NEW YORK (Reuter) Zes leden van „Seafarers International Union" (S.I.U.) en de „International Longshore men's Association" (I.L.A.) blijven bij het Egyptische vrachtschip „Cleopatra" in de New Yorkse haven posten uit protest te gen de politiek van de Verenigde Arabi sche Republiek om schepen, die Israëli sche havens aandoen, op een zwarte lijst te plaatsen. De posters droegen borden met opschriften als „Vrijheid is een straat met tweerichtingsverkeer". Sinds de Cleo patra woensdag in de haven aankwam, is er gepost. De reders hebben de kwestie aan een Newyorkse rechtbank voorgelegd en een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 10.000 dollar ingediend. Toen de zaak vrij dag voorkwam, verklaarde de rechter dat hij meer gegevens nodig had voor een uit spraak. Vandaag komt de kwestie opnieuw aan de orde. (AFP) Intussen is van Arabische zij de al begonnen om Amerikaanse schepen te boj'cotten. In Beiroet, de hoofdstad van Libanon, verklaarden de havenarbeiders zaterdag, dat zij geen Amerikaanse sche pen zouden laden of lossen, als de actie tegen de Cleopatra niet wordt gestaakt. Zondag sloten hun collega's in de Syrische haven Lattakia zich hierbij aan, maar er bevindt zich op het oegenblik geen schip onder Amerikaanse vlag in deze haven. Tegen een Amerikaanse torpedobootjager van de Zesde Vloot in de haven van Bei roet zijn tot dusver geen maatregelen ge nomen. Alle bladen van de V.A.R. hebben maan dag dreigende taal aan het adres van de V.S. laten horen. Zij kondigden een „krachtig antwoord op het Israëlische komplot in New York" aan. HOLLANDIA (ANP) In Nederlands Nieuw-Guinea is men thans bezig, voorbe reidingen te treffen voor de instelling van een Papoea-vrijwilligerskorps. Naar ver wachting zullen de eerste vrijwilligers eind van dit jaar of begin 1961 in de ka zerne komen. Behalve een militaire voor bereiding krijgen deze soldaten ook een maatschappelijke vorming, zoals onder richt over verhoudingen in en instellingen van de moderne maatschappij (kennis dorps- en streekraden en van het werk van de in te stellen Nieuw-Guinea Raad), on derwijs in betere landbouwmethoden en in eenvoudige ambachten. Het vrijwilligerskorps zal het karakter krijgen van een vrijwillige militie. De sol daten zullen een drie- of vierjarig ver band aangaan. Alleen een kleine groep ka der en specialisten zal het dienstverband kunnen verlengen. De positieregeling van deze militairen wordt zoveel mogelijk ge lijk gemaakt aan die voor de algemene politie in Ned. Nieuw-Guinea. Zaterdag heeft de heer L. Breeman, tech nisch ambtenaar eerste klasse, de dag her dacht waarop hij veertig jaar geleden bij de Rijkswaterstaat in dienst trad. Behou dens een onderbreking van ruim een jaar voor werkzaamheden in Zeeland na de watersnood van 1953 is de jubilaris onaf gebroken in dienst geweest bij het arron dissement Noordzeekaanaal in Haarlem. Deehiemitig van zes muziek- korpsen en drum bands Op 28, 29 en 30 april staat dc burgerij van Vijfhuizen een reeks feestelijkheden te wachten welke georganiseerd worden door de jeugddrumband „Vijfhuizen". Ten dele worden deze gehouden om de kas te verstevigen en de jongelui in staat te stel len de nog ontbrekende instrumenten aan le schaffen, deels zijn de feesten bedoeld als blijk van dankbaarheid voor dc steun en medewerking die het korps van de bur gerij heeft ondervonden waardoor de op richting van het korps in 4 -ni van het vorig jaar mogelijk werd gemaakt. Voor de drumbandleden zelf zal 30 april een gedenkwaardige dag worden omdat zij dan voor het eerst in het open baar zullen optreden. Op 28 april wordt een bazaar gehouden in het gymnastiek- gebouw aan de Spieringweg. Men heeft gebroken me+ de traditionele vorm; het gebouw zal worden omgetoverd in een ge zellige, Oudhollandse winkelstraat, waar allerlei attracties de bezoeker wachten en van alles te koop is. Zelfs een rustieke uitspanning om de dorstige kelen te laven ontbreekt niet. De bazaar wordt 's avonds om zeven uur geopend, waarna deze tot middernacht toegankelijk is. Ook op 29 april zijn de openingsuren van 7 tot 12 's avonds. Op Koninginnedag kan men er 's middags van half drie tot half vijf en 's avonds vanaf zeven uur terecht. Op deze feestdag zal de bazaar het ka rakter van een oranjebazaar krijgen, waarbij vooral de jeugd in het middel punt staat. Er staat die dag echter nog méér op het programma, waarbij vooral de jeugd is betrokken, maar waardoor te vens de burgerij veel wordt geboden. Gekostumeerde optocht In de ochtenduren trekt een op tóch t van de kleuters door het dorp. De kinderen zullen, gekostumeerdzijn en tevens zal. het voor de leden van de jeugddrumband belangrijke ogenblik aanbreken, waarop zij voor het eerst aan het hoofd van de optocht door het dorp zullen marcheren. Deze kleuteroptocht is echter nog maar een klein voorproefje, van wat de Vijfhui- zenaars in de middaguren te wachten staat. Dan zal namelijk een optocht door het dorp trekken, die bijna een kilometer lengte heeft en waarin vijf of misschien zelfs zes muziekcorpsen en drumbands mcemarcheren. De stoet zal bestaan uit kinderen (persoonlijk of in groepsverband gekostumeerd) en wordt geopend door de jeugddrumband „Vijfhuizen". Verder ver lenen medewerking de Haarlemse Post- fanfare, Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excelsior", het jeugdtamboerkorps van dc speeltuinvereniging „Weltevreden" uit Haarlem en de drumband van de Haarlem se Post. Bovendien zal vermoedelijk ook de bij vorige feesten in Vijfhuizen reeds bekend geworden drumband „Frans Hals" uit Haarlem medewerking verlenen. Deze op tocht de grootste die ooit aan feesten in Vijfhuizen heeft deelgenomen zal niet alleen langs de wegen in het dorp trekken, maar ook daarbuiten zoals de woonsche penhaven aan de Cruquiusdijk, een ge deelte van Vijfhuizerdijk, Vijfhuizerweg enz. De stoet wordt ontbonden op het plein van de openbare lagere school aan de Spieringweg, waar de deelnemende kinde ren worden onthaald. Aan dit jeugd- en muziekfestival kan worden deelgenomen door alle kinderen van de drie Vijfhuizen- se lagere scholen, alsmede door andere jongelui van dezelfde leeftijd, die wèl in Vijfhuizen of omgeving wonen, maar niet in Vijfhuizen op school gaan. Deze laat- sten moeten zich vooraf voor deelneming opgeven bij de heer Leo van Iperen, d'IJserinckweg 44. Tijdens de kleuter- en de schooljeugd- mars zal een jury de kostuums beoorde len. Van elke groep komen de drie origi neelste in aanmerking voor een prijs. Hillegom De „bollendrieling" uit de bloembollen streek zal op 5 mei aanwezig zijn in het NAVO-hoofdkwartier in Parijs waar de Nederlandse officieren een receptie aan bieden ter ere van de verjaardag van Koningin Juliana. Onder grote belangstelling zijn zaterdag in restaurant Treslong in Hillegom inter nationale danswedstrijden gehouden. Win naar werd Duitsland met 140 punten ge volgd door Nederland met 139 punten Frankrijk bezette met 126 punten de derde plaats. Het Franse paar Coletta gaf een demonstratie van de cha-cha-cha en de paso doble. Veel succes oogstten ook de Engelsman dr. Oakes en zijn partner met hun demonstratie van de Engelse wals en de jive. De Nederlanders de heer J. Snijders en echtgenote en G. v. d. Mak en echtgenote lieten de quick step en de samba zien. Lisse Tijdens de enorme drukte op de beide feestdagen hebben zich in Lisse verschil lende verkeersongevallen voorgedaan, doch zonder ernstige gevolgen. In het po litierapport van Lisse kwamen tijdens de beide feestdagen acht aanrijdingen voor, bijna alle uitsluitend doordat men in de file niet de juiste afstand bewaarde. Het waren botsingen met materiële schade, waarbij de meeste veroorzaakt werden door buitenlanders. Op de eerste paasdag moest een perso nenauto stoppen omdat de zes inzittenden onwel werden door koolmonoxyde-vergif- tiging. Van deze zes inzittenden moesten zich er vier onder geneeskundige behan deling stellen. VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd op de vette varkensmarkt Leiden 64 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware varkens 1.38—1.41, lichte varkens 1.421.44, slagersvarkens 1.44—1.47, zeugen 1.18—1.20. Handel vlug. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER GEBOREN: Johannes Gepko Maria Wil helmus, z. v. W. M. A. N. van den Helder en M. I. Verhage; Gerrit Johannes, z. v. W. J. van Leeuwen en J. Cornelisse; Ro- bertus Franciscus. z. v. D. van der Vegt en W. M. M. Bakker; Adriana, d. v. J. K. Vogel en N. van den Broek; Theodorus Nicolaas, z. v. F. J. van Aanholt en C. M. Trompert. ONDERTROUWD: L. G. den Boer en M. J. Klootwijk; D. Scheick en E. Kuusna; M. van Danme en G. Vlaming; G. Kool haas en J. Klootwijk; M. Kersloot en N. van Yperen; G. H. M. Weijers en C. H. Bouwmeester; A. Dijkstra en S. van Strien; V. W. Smid en E. J. C. Jansen. GETROUWD: G. Spek en L. M. M. Ver- meij; A. van Eeuwen en G. Blokker; R. Hoevers en G. van der Wal; G. Eveleens en J. Maarsen. OVERLEDEN: H.Beukers, 4 j.; C. P. van Mil e.v. Van der Poel. Cornelia, 76 j.; M. M. van Goethem, w.v. J. F. Verstraeten, 83 j.; T. Boon, e.v. E. Speelman, 73 j. Zandvoort Driemaal is gedurende het paasweek einde de Zandvoortse brandweer in actie moeten komen voor duinbranden die ech ter alle van geringe omvang waren. De eerste melding kwam binnen zater dagmiddag om twee uur, toen het duin bij de circuit-ingang had vlam gevat. Met een straal op de mistblusser werd het vuur bedwongen. Een kleine honderd meter lage duinbegroeiing verschroeide. De tweede duinbrand werd gemeld maandagmorgen om tien uur aan de Zandvoortselaan. Ook hier kon het vuur in de kiem worden gesmoord, zodat slechts ongeveer 50 vierkante meter duinbegroei ing verloren ging. Voor de derde keer kyam de sirene enkele uren later in wer king. Nu stond achter het station een stukje duin in brand. Een strook hoge dui'ri'döorns' ging verlóren, in alle gevallen bleef de oorzaak onbekend. Een personen-auto, bestuurd door een Haarlemmer, reed zondagmiddag in ver boden richting de Dr. C. A. Gerkestraat in. Het zesjarig jongetje V.C., gewend aan het éénrichtingsverkeer in deze straat, keek bij het oversteken slechts in één rich ting en werd door de van de andere zijde naderende auto aangereden. Met een ge broken kaak, een hersenschudding en ver scheidene schaafwonden moest de jongen naar een ziekenhuis in Haarlem worden overgebracht. De motorclub „Zandvoort" en de Kenne- mer Motor- en Autoclub in Beverwijk or ganiseren zaterdag gezamenlijk een avondrit in het kader van de P.C.C. in Noordholland. Voor deze competitie is dit de eerste meetellende rit en voor hen, die aan deze competitie meedoen, is het dus zaak deze avond aan de start te komen. Men kan deelnemen met motoren, scoo ters, auto's en bromfietsen. De lengte van de rit bedraagt voor de laatste categorie 30 km, voor de overige circa 50 km. De gemiddelde snelheid is vastgesteld op 36 km. per uur voor motoren, scooters en auto's, voor bromfietsen 18 km per uur. De start is van negen uur af bij het •clubhuis van de motorclub „Zandvoort", Paviljoen de Vijverhut aan de Vondellaan, alwaar van acht uur af kan worden inge schreven. Te Scheveningen heeft maandagmiddag een 23-jarige bromfietser uit Zandvoort geen voorrang verleend aan een personen auto. Door de aanrijding werd hij dusdanig gewond dat hij in het Militair Hospitaal te Den Haag werd opgenomen. Zijn duo passagier, een 19-jarige Zandvoorter, werd in hef. hospitaal behandeld en kon daarna zijn weg vervolgen. Een groepje jongelui uit Haarlem heeft zaterdagavond getracht profiterend van de grote drukte in Zandvoort de boel op stelten te zetten. De politie trad aan vankelijk gemoedelijk op, doch toen een drietal jongelui enkele flessen congnac had opgedronken, werd het optreden van dit drietal de politiemannen toch wel wat el te bar. De jongens begonnen de voor bijgangers te molesteren en rukten in de Pakveldstraat een overgordijn via een openstaand raam van de roe. Toen greep de politie in en wist de bedrijver van dit ergerlijk optreden onder hevig tegenstrib belen in de kraag te grijpen, waarna hij werd overgebracht naar het politiebureau. Daar heeft hij beide paasdagen in de cel doorgebracht. Er wordt overwogen, hem een dezer dagen voor de officier van Jus titie in Haarlem voor te geleiden. De inspecteur-korpschef deelde ons me de, in de toekomst met grote gestrengheid tegen soortgelijke ordeverstoringen te zul len gaan optreden, teneinde excessen in de komende drukke zomermaanden zoveel mogelijk de kop in te drukken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9