Suriname ontstemd over Nederlandse inmenging schilderzelfmet Washington verwijt Zuid-Korea onderdrukking der oppositie HET WEER Wee r-se rv ice Spoorwegtunnel onder Het Kanaal verdient voorkeur OPELS I960 Bloedige botsingen kosten meer dan tachtig levens Shodh trotseert do jaren! Conflict om baldakijn voor de Koningin Zeven doden in het verkeer „Den Haag hanteert verkeerde normen" Dr. Linus Pauling: Er zijn al 150.000 kernbommen Lagere temperaturen In de krant van heden: POLITICI UIT DE WEST VERKLAREN: Het woord is aan Reportage van drie uur van Margarets huwelijk Reserve-officier trekt ontslagaanvraag in 74e JAARGANG No 239 WOENSDAG 20 APRIL 1960 305e JAARGANG No 87 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout. I H I B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). LbbJ AT V* I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I II 1 I 1 I 1 I 1 iflflïllflï] Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein. Tel 57755 JL A UL %*JL JL JL W A JL fc# L/ %JL V4 A\A VA Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P.'W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later ma tige wind uit noordelijke rich tingen. Lagere middagtempera- turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. zie advertentie op pagina 16 Meer dan tachtig mensen hebben het leven verloren bij wanordelijkheden in de voornaamste steden in Zuid-Korea. Op de foto zien we agenten die op treden tegen studenten in Seoel. Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland .1, 2, 3, 5 Buitenlands nieuws1, 3, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Uit stad en omgeving7, 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Kunst 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Soort 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Ons blad heeft in Haarlem een „weer- dienst" ingesteld, die zowel vreemde lingen als stedelingen tot nut zal zijn bij het organiseren van hun vakantie uitstapjes. Aan het nieuwe verkeers- huis van Haarlems Bloei op het Sta tionsplein is een stalen kast bevestigd, waarin zowel de temperatuur als de luchtdruk wordt aangegeven en tevens een beknopte weersverwachting wordt opgehangen, die tweemaal per dag wordt vernieuwd. Op die wijze kan men volledige inlichtingen verkrijgen ten aanzien van de weersgesteldheid en een prognose maken over wat er „boven zijn hoofd hangt". Ongetwijfeld voorziet deze service in een behoefte en ons blad biedt deze service gaarne aan, als verlengstuk van zijn .dage lijkse informatieve activiteit, aan alle Haarlemmers en iedereen die onze stad met een bezoek vereert. Otto Weiss: Het belangrijkste nieuws is niet dat wat stof tot spréken, doch tot denken geeft. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter heeft de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington gezegd, „dat Zuid- Korea onclerdimkkingsmaatregelen heeft genomen die een vrije democratie niet passen", aldus een verklaring van het State Department. Volgens deze verklaring over de binnenlandse aangelegenheden van een bondgenoot een verklaring die wellicht geen precedent heeft heeft Herter de ambassadeur te kennen gegeven dat Zuid-Korea de nodige doeltreffende stappen moet doen om de democratische vrijheden, zoals de vrijheid van meningsuiting en vergadering en de persvrijheid, te beschermen. Herter zou de ambassadeur voorts gevraagd hebben „de aandacht van zijn regering te vestigen op de mogelijke reacties in het buitenland, die zou den kunnen uitlopen op een duidelijke verzwakking van het internationale pres tige van Zuid-Korea". Herter heeft de ambassadeur een aide mémoire over handigd, waarin de Amerikaanse regering haar bezorgdheid te kennen geeft over de onlusten in Zuid-Korea. In officiële kringen in Washington is gezegd, dat de Verenigde Staten hopen, dat hun scherpe veroordeling van de „onderdrukkings maatregelen" in Zuid-Korea spoedig een einde zal maken aan de gewelddadig heden en het bloedvergieten. Ér zijn tot dusver meer dan tachtig mensen gedood en duizend gewond. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de „te rechtvaardigen grieven" van de beto gers in Zuid-Korea onder andere betrek king hebben op onregelmatigheden tijdens de jongste verkiezingen. Het ministerie sloot zich geheel aan bjj een eerder ge publiceerde verklaring van de Amerikaan se ambassadeur in Seoel, die uiting had gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de onlusten. In deze verklaring werd aangedrongen op „herstel van orde en rust en het treffen van een regeling voor de onmiddellijk te rechtvaardigen grie ven, die tot de demonstraties hebben ge leid". Volgens kringen van het State Depart ment is er geen verandering gekomen in de plannen van president Eisenhower om in juni een bezoek van één dag aan Zuid- Korea te brengen. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is de eis gesteld dat de president het bezoek afzegt. SEOEL (Reuter/AFP) De Zuidko reaanse politie heeft woensdag in Seoel weer het vuur geopend op een driehonderd betogers. Gemotoriseerde troepen hebben stellingen betrokken bij alle belangrijke regeringsgebouwen. Het huis van presi dent Syngman Rhee staat onder zware be waking. De politie zou woensdag zijn gaan schieten nadat betogende studenten zich meester hadden gemaakt van dertig auto's en twintig andere in brand hadden gesto ken. In vijf steden zijn alle scholen ge sloten. In de andere zijn de universitei ten en middelbare scholen gesloten, maar de lagere scholen geopend Orde hersteld Volgens luitenant-generaal Son Jo Sjan, opperbevelhebber van het leger, zijn het gezag en de orde thans geheel hersteld. Slechts die betogers, die rechtstreeks ver antwoordelijk waren voor de vernieling van regeringseigendom en brandstichting zouden als „oproermakers" beschouwd worden. Generaal Song zei, dat alle kran ten bevel gekregen hebben, geen lijst te publiceren van slachtoffers van de onge regeldheden van gisteren. De krachtige verklaring van de Amerikaanse ambassa de over de onlusten en berichten over de reactie van Washington zijn wel in de kranten verschenen. Generaal Song Jo Sjan deelde op een persconferentie mee, dat de troepen bevel hebben gekregen, niet op de betogers te schieten. Generaal Son Jo Sjan is belast met de uitvoering van de bepalingen op grond van de staat van beleg. Hij zou er ook op toezien, dat de politie geen ver geldingsmaatregelen tegen de studenten neemt. De stafchef gaf de verzekering, dat zijn soldaten slechts in enkele geval len geschoten hadden, toen zij rechtstreeks aangevallen werden. Generaal Song Jo Sjan, had eerder verklaard dat zijn troe pen zullen schieten, indien op hen wordt geschoten, of indien zij dit uit zelfverdedi ging noodzakelijk achten. In Seoel patrouilleren thans een divisie infanterie en een compagnie gevechtswa gens, die uit stellingen in tweede linie nabij de Noordkoreaanse grens zijn terugge trokken. Volgens het Noordkoreaanse persbureau hebben studenten te Pjongjang gisteren betogingen gehouden uit solidariteit met de jeugd en de studenten van Zuid-Korea. (UPI) Volgens de laatste mededeling zijn in de afgelopen nacht 123 doden ge teld. waarvan 118 in Seoel alleen. Tenmin ste 300 personen, onder wie twee Amerika nen, zijn ernstig gewond. In de zieken huizen in Seoel liggen honderd gewonden op sterven. ENGLEWOOD (Reuter) De Verenig de Staten bezitten een voorraad van hon derdduizend kernbommen en de Sovjet- Unie vijftigduizend, terwijl er slechts drie honderd van deze bommen nodig zijn om een van deze twee landen volledig te ver nietigen, zo heeft dr. Linus Pauling, de Amerikaanse Nobelprijswinnaar ver klaard in een rede te Englewood in de Amerikaanse staat New Jersey. Dr. Pauling, die hoogleraar is aan het technologisch instituut van Californië. meent dat er weinig kans is dat veel men sen een aanval met kernbommen zullen overleven, zowel als direct gevolg van de ontploffing als door de radio-actieve neer slag. Hij gelooft voorts, dat als gevolg van de kernproeven die tot op heden zijn ge nomen, in de komende generaties bij el kaar een 150.000 kinderen geestelijke of lichamelijke afwijkingen zullen vertonen. Advertentie TWEKA BIKINI'S PARIJS (Reutei-) In een rapport aan de Britse en Franse regeringen zegt een speciale studiegroep, dat een tunnel onder Het Kanaal „technisch en financieel uit voerbaar" is en in vijf jaar aangelegd kan zijn. „De beste oplossing" zou een spoorwegtunnel zijn waarbij de treinen ook auto's vervoei-en. De kosten worden geraamd op 107 miljoen pond sterling (on geveer 1.070 miljoen gulden). Volgens de plannen van de commissie zou het met de aanbevolen verbinding mogelijk zijn de afstand Parijs-Londen in vier uur en twin tig minuten af te leggen. Elk uur zouden door de tunnel in beide richtingen 1800 auto's vei-voerd kunnen worden en de snel heid van de treinen zou gemiddeld 110 ki lometer per uur zijn. Door gebruik te maken van de tunnel zou een reiziger die anders de boot neemt vijf percent kunnen heid van de ti-einen zou gemiddeld 110 ki- bespai-en en een automobilist dertig per cent. Het goedei-envej-voer per trein door de tunnel zou de helft goedkoper zijn dan per schip. De commissie is van oordeel dat de be kostiging van de tunnelbouw een volledig particuliere zaak kan zijn, mits de Britse en Franse regeringen voldoende waar borgen geven. De B.B.C. heeft bekendgemaakt dat de uitzending van de plechtigheden van het huwelijk van prinses Margaret drie uur zal duren en dat meer dan honderd man televisie-pei'soneel en meer dan twintig camera'ó nodig zullen zijn. De B.B.C. deel de mede dat zij elk detail van de ceremo nie op 6 mei zal uitzenden, van het mo ment af dat de prinses Clarence House verlaat tot zij en haar bruidegom Antony Armstrong-Jones na de plechtigheid op het balkon van Buckingham Palace zullen verschijnen. Voordat de ochtendplechtighe den voorbij zijn zal de eerste zending tele- recordings reeds op weg zijn naar Ameri ka en Canada. De commissie acht de bouw van een brug over het kanaal in vi jaar eveneens mogelijk, maar daar zouden de hogei-e kosten tegenover staan. Bovendien zou een brug niet rendabeler zijn dan een spoor wegtunnel. Dezelfde bezwaren gelden voor een tunnel voor auto's en treinen. Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. J. v. d. LUBBE Sophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 Een Amsterdamse resei -e-officier heeft vorig jaar december, naar aanleiding van het initiatief van officieren om te komen tot een aanbieding van een baldakijn aan de Koningin, een ingezonden stuk ge plaatst in een te Amsterdam verschijnend landelijk dagblad. De inhoud van dit inge zonden stuk was voor staatssecretaris Calmeyer aanleiding de betreffende offi cier een brief to schrijven, waarin deze geadviseerd werd, eervol ontslag aan te vragen. Deze ontslag-aanvrage werd inderdaad door de officier ingediend, maar ongeveer een week geleden kreeg staatssecretaris Calmeyer weer een schrijven van de Am sterdamse reserve-officier met de mede deling, dat deze toch maar liever zijn ont slagaanvrage introk. Deze ontslagaanvra ge heeft men kunnen achterhalen, daar de Koningin hierover nog niet beslist had. Nu dus het eerst gevraagde eervol ontslag van de officier niet doorgaat, is de kans niet uitgesloten, dat op last van de staats secretaris een speciale commissie bijeen zal komen, die zal moeten beslissen of de ze officier oneervol ontslag zal krijgen, aangezien de inhoud maar meer nog de ironische toon volgens de mening van de staatssecretaris althans niet strookte met de stand van officier. In het ingezonden stuk schreef de offi cier o.m.: „Tot mijn onuitsprekelijk ge noegen heeft een aantal zeer volwassen hoogwaardigheidsbekleders zich ver enigd in een ere-comité „aanbieding bal dakijn", om onze huidige Vorstin van een dergelijk attribuut te voorzien. Even kwam bij mij de vraag op. of deze heren geen andere nuttige bezigheden hebben. Het zal echter zo zijn, dat hier geen spra ke is van officiële werkzaamheden, maar van vrijetijdsbesteding, temeer daar Hare Majesteit bereid was, het spel mee te spelen". Een zesjarig dochtertje van de familie W. V. uit het Groningse dorp Weiwerd is bij een verkeersongeval omgekomen. Het kind stak op een autoped plotseling de weg o\'er. Daarbij werd zij aangereden door een passerende vrachtauto. Ze was op slag dood. Op de Wandelweg te Wormerveer is de 71-jarige bromfietser A. van Diepen uit Wormer overreden door een trekker met oplegger. Hij is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. De 43-jarige N. H. de Zwart is op de hoek Amstelveenseweg-Kaifjeslaan te Am sterdam met zijn auto tegen een gepar keerde personenauto gereden. Waarschijn lijk is hij onder het rijden onwel geworden. Tijdens het vervoer naai het Wilhelmina- gasthuis is hij overleden. Op de rijksverkeersweg Amersfoort Zwolle onder Elburg stak de 70-jarige heer W. Westerink uit Oosterdorp (bij El- burg) met zijn rijwiel de drukke verkeers- weg over en is onder een passerende per sonenauto geraakt. Hij was op slag dood. Op het Zuidwerfplein in Den Haag is de zesjarige Alexander Truffino uit de Mar lotlaan, door een personenauto overi-eden en om het leven gekomen. De jongen reed met een vliegende hollander op de noor delijke rijbaan van genoemd plein. De autobestuurder die juist wegreed, zag de jongen op zich afkomen en trachtte nog, door scherp naar links uit te wijken, hem te ontgaan. Een botsing was echter niet te vermijden. De jongen werd zo ernstig ge wond dat hij ter plaatse overleed. De auto kwam tegen een lichtmast tot stilstand. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag :s de 42-jarige wachtman N. van der Zwan uit de Neptunusstraat in Den Haag overleden aan de gevolgen van een onge luk, dat hem op 4 april j.l. te Hoek van Holland overkwam. In het r.-k. ziekenhuis in Enschede is de 47-jarige M. W. Roode uit Weerselo over leden aan de gevolgen van een bromfiets ongeluk dat hem vorige week te Borne is ovei-komen. De man is toen. vermoedelijk door overmatig drankgebruik, van zijn bromfiets gevallen waai-bij hij een sche- delbasisfractuur opliep. Advertentie de verf voor het schilder feest De eerste twee Statenleden, die deel uit maken van de deze week in ons land ver wachte Surinaamse delegatie, t.w. de heer J. A. Pengel, voorzitter van de Nationale Partij Suriname en fractieleider van de ze voornaamste regeringspartij, en de heer J. Lachmon, fractieleider van de Verenig de Hindustaanse Partij, zijn dinsdagavond met het lijnvliegtuig der K.L.M. op Schip hol aangekomen, waar zij terstond tegen over vei-slaggevers hun afkeuring uitspra ken over de wijze, waarop men volgens hen „zich soms in Nederland bemoeit met binnenlandse politieke aangelegenheden in Suriname." De heer Pengel formuleerde dit o.a. als volgt: „Er is in Suriname een zeker ge voel van onbehagen ontstaan, o.a. naar aanleiding van enkele artikelen in belang rijke Nederlandse dagbladen, die afbre kende kritiek op de Surinaamse regering hebben uitgeoefend." Als tweede oorzaak van het genoemde onbehagen wgrd een recente uitlating van minister Beerman opgesomd. „Wanneer Suriname geen cassatierechtspraak wil invoeren," zo had de minister bij zijn te rugkomst inv Nederland ongeveer gezegd, „dan zullen buitenlandse bedi'ijven min der vertrouwen in de rechtspraak hebben en wellicht van grote investeringen in Su riname terugschrikken." Volgens de beide Statenleden heeft men dit in Suriname min of meer als een middel tot het uit oefenen van een zekere pressie opgevat. „Zelfstandigheid bedreigd" Met nadruk ging de heer Pengel voort: „Het werkelijke probleem, dat zich telkens weer voordoet, is dat men in Nederland voor ons Europese maatstaven wil aanleg gen en dat gaat nu eenmaal niet. Wij zijn andere mensen. Wij hebben wel een Wes terse cultuur, maar wij zijn afstammelin gen van de Afrikanen of van de Hindoes, zoals b.v. de heer Lachmon. Dat geeft aanleiding tot misschien niet gewilde mis verstanden en die kunnen op hun beurt zelfs weer leiden tot conflicten. In Suri name hebben wij het gevoel, dat onze zelf standigheid in het gedrang kan komen en dat achten wij verkeerd." Advertentie De heer Lachmon drukte het als volgt uit: „Ik zie de oorzaak van de vertroebe- ling der verhouding o.a. in de omstandig heid. dat men in Nederland niet genoeg probeert in Koninkrijk-verband met de ge voelens van de andere partners altijd re kening te blijven houden. Laat men dat toch proberen. Uitlatingen alsof Neder land Suriname alleen maar helpt, dus steun verleent zonder meer, zetten bij ons kwaad bloed. Het lijkt door het geschrijf in de kranten hier, alsof dat werkelijk zo is en alsof wij daar dankbaar voor moeten zijn." Tienjarenplan-wensen De heer Pengel memoreerde dat de de legatie naar Nederland komt om met de regering in Den Haag te spreken over een heroriëntatie van het Surinaamse tienja renplan. „Hoewel de ontwikkeling van de diverse projecten een bevredigend ver loop heeft, kleven er aan het plan toch en kele gebreken. Wij willen o.a. het tempo versnellen, zodat de projecten nog sneller worden uitgevoerd. Wij zelf dragen een derde van de kosten, die dan dus hoger zullen worden Die zullen wij betalen Wanneer wij echter elders voor het tien jarenplan gelden zouden lenen, dan is hel thans nog zo, dat die bedi-agen kunnen worden afgetrokken van de thans beschik baar gestelde gelden. Daarin zouden wij graag verandering zien aangebracht. „Hatelijke pers" Hij meende dat de Nederlandse pers zich ten aanzien van Suriname van haar grote verantwoordelijkheid uiterst bewust dient te zijn en dat zij zich „boven de si tuatie moet kunnen verheffen." „De pers hier moet niet vervallen tot kleine politieke strubbelingen in Suriname Echte inmenging in de Surinaamse poli tiek is „levensgevaarlijk" Men moet zich meer bezig houden met de ontwikkeling van het land. In de Surinaamse pers schrijft men toch ook geen hatelijke ver halen over binnenlandse politieke kwesties in Nederland. Het statuut gaat uit van het standpunt van samenwerking. Die kan worden verstoord door de pers". Een ander punt. dat de wrevel van de heer Pengel had opgewekt, was de discus sie in de Tweede Kamer over het ontslag van drie ambtenaren van de Surinaamse regeringsvoorlichtingsdienst. Ook dat was in Suriname opgevat als Nederlandse in menging in een Surinaamse binnenlandse aangelegenheid. Concluderend verklaarde hij: „Wij weten nog niet hoe men in Neder land denkt. Wij willen dit bezoek tevens benutten om hier zo goed mogelijk de stemming te peilen over de gebeurtenis sen. die tot het wantrouwen aanleiding ge geven hebben." Tegen het einde van deze week worden de andere leden van de delegatie in ons land verwacht: de Surinaamse premier mr. S. D. Emanuels, de ministers dr. ir. F. Essed van Opbouw en dr. J. J. Sedney van Financiën, alsmede nog vier statenle den. President Eisenhower heeft een tra ditie voortgezet, die de Amerikanen als een van de belangrijkste sportgebeur tenissen van het jaar beschouwen. Eisenhower wierp de eerste bal in het honkbalstadion te Washington en open de daarmee het seizoen voor deze in Amerika uiterst populaire sport.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1